بوتاکس و کاربرد آن در اینترونشن های درد

1398/07/30 بدون نظر

بوتاکس چیست : بوتاکس در واقع سم باکتری گرم منفی بی هوازی “کلستریدیوم بوتولینوم” است این سم در مواد غذایی آلوده ایجاد شده و به صورت ضعف عضلانی منتشر در بدن خود را نشان می‌دهد و باعث تضعیف عضلات تنفسی و نهایتا مرگ می گردد. اولین بار از این سم در کاهش اسپاسم عضله خارجی چشم (در درمان انحراف چشم ) استفاده شد و از دهه ۱۹۹۰ در درمان استرابیسم و اسپاسم یک طرفه صورت مورد استفاده قرار گرفت و از اوایل سال ۲۰۰۰ در طب درد مورد استفاده قرار گرفت. در ادامه به کاربرد بوتاکس خواهیم پرداخت.

تحقیقات اخیر نشان داده که بوتاکس نه تنها در محل اتصال عصب عضله باعث ریلکس شدن و رفع اسپاسم عضله می شود بلکه با تغییر ورودی حسی باعث تغییرات در سیگنال های درد و تغییر در ورودی درد دستگاه عصبی مرکزی و کاهش احساس درد نیز می گردد.

دارو در محلول نرمال سالین ۹دهم درصد رقیق می شود و غلظت های مختلف در مناطق و عضلات مورد نظر استفاده می گردند. بوتاکس محل اتصال عصب به عضله را بلاک کرده و موجب ریلکس و فلج شدن عضله مورد نظر می گردد و تا زمان جوانه زدن عصب جدید و عصب گیری مجدد اثر آن باقی خواهد ماند که این زمان به طور متوسط بین ۳ تا ۶ ماه می باشد.

کاربرد بالینی بوتاکس در رشته اینترونشنال درد

دردها و اسپاسم گردن

اسپاسم ها و انقباضات غیر ارادی و مکرر عضلات گردن به صورت انقباض دائمی عضلات، پرش عضلات، درد گردن و انحراف آن دیده می شود. بسیاری از درمان های دارویی و فیزیوتراپی رضایت بخش نیست و باید برای این بیمار در کلینیک های درد باهدایت سونوگرافی در منطقه درگیر بوتاکس تزریق شود که نتایج بسیار عالی در کاهش علائم به همراه دارد.

اسپاسم نیمه صورت

در این بیماران فشار و تحریک عصب صورتی موجب انقباض عضله صورت می گردد و در کنار درمان دارویی استفاده از تزریق بوتاکس درون عضلات درگیر بسیار کمک کننده است.

اسپاسم دست

این مشکلات اغلب در افرادی است که حرکات تکراری با دست انجام میدهند (مانند موسیقی دانان و یا نویسندگان) در ابتدا علائم با احساس خاصی در هنگام نوشتن یا انجام حرکات ظریف دیده می شود که نهایتا به سفتی اندام و انحراف اندام از راستای طبیعی منجر می شود. در این بیماران تزریقات در مناطق درگیر انجام می گردد.

سردرد میگرنی

اثر بوتاکس به شکل اتفاقی در بیمارانی که جهت زیبایی تزریق بوتاکس صورت داشته اند دیده شد. در بسیاری از بیماران میگرنی تزریق بوتاکس موجب کاهش قابل توجه حملات درد میگردد.

سردردهای تنشی

در این نوع سردرد بیمار احساس فشار و اسپاسم عضله در سر دارد. این بیماران هم پاسخ بسیار مناسب به بوتاکس می دهند.

کمردرد

کمردرد از شکایات بسیارشایع در بیماران دارای دردهای مزمن کمری است که ناشی از اسپاسم عضلات کمر می باشد و ارتباطی بامشکلات دیسک و یا کانال نخاعی ندارد در این بیماران اسپاسم عضلات موجب دردهای محوری و افقی وبدون انتشاردر کمر شده که به درمان و تزریق بوتاکس بسیار پاسخ درمانی مناسبی می دهند.

سندروم پیریفورمیس

در سندروم پیریفورمیس سفت شدن و اسپاسم عضله پیریفورمیس ایجاد شده که موجب فشار و تحریک عصب سیاتیک (که از زیر عضله عبور می کند) می شود. تزریق بوتاکس در عضله موجب بهبود و کاهش شگرف علائم می شود.

سندروم درد میوفاشیال

برای بیماران سندروم درد میوفاشیال می توان در نقاط درد ماشه ای (تریگرپوینت ها) بوتاکس تزریق نمود.

نوروپاتی

در نوروپاتی ها می توان با تزریق بوتاکس در شبکه سمپاتیک کمری یا گردنی باعث تعدیل فعالیت عصبی و کاهش علائم نوروپاتی در بسیاری از بیماران شد.

عوارض بوتاکس

بوتاکس با دوزی که تزریق می شود عمدتا جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می گردد لذا تقریبا هیچ عارضه مهمی ایجاد نمی‌کند. ممکن است مقداری سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق ایجاد شود که پس از چند ساعت خود به‌ خود برطرف می‌شود و نیز در بعضی افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می‌شود که معمولا طی 2 تا 3 روز برطرف می گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

5/5 - (2 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *