دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » دردهای کمر » کمر درد

کمر درد

کمر درد

همانطور که پیش از این در قسمت دردهای کمر گفتیم، علت کمر درد می تواند براساس عوامل متعدد بوجود بیاید، از شکل نشستن و کار کردن تا افزایش سن و… در این مقاله سایت دکتر کاظمی سعی خواهیم کرد بصورت دقیق تر این عوامل را برای شما شرح دهیم.

علل کمر درد

بسیاری از کمردردها ناشی از تغییر در بیومکانیک کمر می باشد که بسیاری از آنها ناشی از تغییرات آرتروزی و افزایش سن در سطح مهره ها و مفاصل کمری می باشد.

علل شایع کمر درد شامل

 اسپاسم عضلات کمری

علل بسیاری از کمردرد های حاد می باشند. کشیدگی بیش از حد عضلات عارضه مهمی است که ممکن است در اثر چرخش بیش از حد، بلند کردن نادرست اجسام  ایجاد شود.

مشکلات اسکلتی فقرات

تغییر قوس کمر، اسکولیوز یا قوز کمر (یک خمیدگی در ستون فقرات که معمولا تا سنین میانی باعث درد نخواهد شد)، گودی کمر و دیگر مشکلات مادرزادی ستون مهره.

اسپوندیلولیستزیس یا سرخوردگی مهره 

یکی از مهره های کمر از جای خود به روی مهره مجاوربه جلو و یا به عقب سرخورده و موجب تنگی کانال شده  و به اعصابی خارج شده ازنخاع فشار وارد می کند.

دژنراسیون دیسک ها

در اثر استحاله و پیر شدن دیسک ها بوجود می آید و بدین مفهوم است که دیسک قابلیت کشسانی خود را از دست داده و کم آب شده و وارد کانال نخاعی شده و موجب فشار و تحریک رشته های عصبی می گردد که شایعترین آن به اشکال ذیل می باشد.

رادیکولوپاتی (درگیری ریشه های اعصاب کمری)

حالتی است که در اثر فشارمکانیکی دیسک و التهاب شیمیایی ناشی از آن به یک ریشه ی عصب نخاعی به وجود می آید. فشار روی ریشه عصب باعث ایجاد درد ، بی حسی ، خارش ، درد سوزشی و اسپاسم عضلات پاها می شود.

سیاتیکا

درواقع همان رادیکولوپاتی است که در آن عصب سیاتیک تحت فشار و تحریک قرار می گیرد. عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن است که با عبور از پشت باسن، به پشت ران ها رفته و تا ساق و کف پا ادامه دارد. این مشکل موجب درد شوک مانند یا سوزشی در ناحیه ی کمر به اضافه ی ناحیه ی باسن و پاها شده که بعضا تا نوک پا می رسد. در مواردی که شدت فشار و التهاب عصب زیاداست علائم دیگری نظیر بی حسی ، ضعف و اسپاسم  عضلات در پاها به علت اختلال در عملکرد عصب رخ می دهد.

علل :

کمر تحمل کننده وزن سر و تنه بوده و می تواند دچار آسیب هایی شود که باعث ایجاد درد و محدودیت حرکتی می گردند.

علل شایع درد کمر شامل

کشیدگی عضلات : استفاده بیش از حد از عضلات کمر در فعالیتهای مختلف ورزش و کاری

آرتروز و فرسایش مفاصل:  افزایش سن و ضربات و گذشت زمان موجب فرسایش و از بین رفتن غضروف بین مهره ها می شود که می تواند بر حرکت مفصل تاثیر گذاشته و باعث ایجاد درد می شوند.

همانند دیگر اعضای بدن سطح استخوان های کمر ناهموارتر خواهد شد. دیسک مجاور مهره ها  آب خود را از دست خواهد داد. رباط هایی که استخوان‌ها را در محل خود نگه می‌دارند، سخت ترشده  در نتیجه حرکت رباط ها و دیسک های بین مهره‌ای سخت تر می گردد و ممکن است کانال نخاعی تنگ تر شود و بر روی نخاع و اعصابی که به پاها منتقل می‌شوند، فشار بیشتری وارد شود.

فتق دیسک کمر : فتق دیسک کمر و یا خارج شدن آن از محل طبیعی خود در ستون فقرات می تواند باعث وارد شدن فشار به عصب و ایجاد درد انتشاری به اندام  تحتانی شود.

ضربه و آسیب دیدگی : تصادف رانندگی از پشت اغلب باعث ایجاد ضربات شدید و ایجاد کشیدگی در بافت نرم کمر و استخوان های مجاور شده که مستعد کننده تغییرات بافتی و آرتروز در کمر خواهد بود.

میزان تناسب اندام :  در افرادی عدم  تناسب اندام تحتانی و کمر و شکم شایع تر است. عضلات پشت و شکم ضعیف نمی توانند به خوبی از ستون مهره ها محافظت کنند و این مهم در بارداری و چاقی شکم و حتی در کودکانی که کیف سنگین مدرسه حمل می کنند و یا کارگران حمل کننده بارهای سنگین به وضوح دیده می شود.

عوامل خطر شغلی : 

مشاغلی با بلند کردن اجسام سنگین (بخصوص با چرخاندن یا لرزش ستون فقرات)

مشاغل غیر متحرک یا پشت میزنشینی (استفاده ازصندلی نامناسب) به خصوص هنگام نشستن نامناسب فرد

افرادی که پس از  بی تحرکی در طول هفته یک باره به شدت ورزش می کنند، استعداد بیشتری نسبت به افرادی که روزانه مقدار کمی ورزش می کنند، برای کمر درد دارند.

عوامل سلامت روانی :  اضطراب ، افسردگی و تنش های روحی می توانند موجب کاهش آستانه درد شوند یعنی محرک های دردناک شدیدترحس می گردند.

بیماری ها : ابتلا به بعضی بیماری های خاص همچون بیماری های روماتیسمی  ایجاد کننده کمر درد می باشد.

تشخیص علت کمردرد

شرح حال کامل و معاینه ی فیزیکی در تشخیص علل درد بسیار کمک کننده هستند. آزمون های عصبی به همراه معاینه ی کامل کمر، به منظور تشخیص علل درد و درمان مناسب، انجام می شوند و در کنار آن از روش های تصویر برداری نظیر عکس ساده کمری ، سی تی اسکن ، ام آر آی (MRI) و میلوگرافی و… و نیز تست عصب و عضله استفاده می شود.

کمر درد

کمر درد

انواع درمان کمر درد

درمان های غیرتهاجمی

روش های مرسوم درمان به شرح زیر می باشد:

گرما و سرما : هیچ گاه به عنوان راه حل سریعی برای درمان آسیب کمر شناخته نشده اند، با این وجود می توانند به کاهش درد و التهاب برای افراد دچار درد حاد، تحت حاد و مزمن کمک کنند. همچنین در برخی افراد به تحرک بیشتر نیز، کمک می کنند.

کاهش فعالیت : استراحت باید محدود باشد. افراد باید از فعالیت های تشدید کننده درد پرهیز نموده ولی فعالیت های روزمره را می بایست هر چه زود تر آغاز کرد زیرا طولانی شدن استراحت موجب تنبلی و ضعف عضلات شده که موجب آسیب بیشتر به مهره های کمری خواهد شد.

فعالیت های تقویت کننده عضلات کمر

فعالیت های ورزشی بهبود کمر درد های مزمن را سرعت می بخشند. افزایش قدرت عضلانی، به خصوص در افراد دارای مشکلات اسکلتی از اهمیت بالایی برخوردار است. پزشکان با آموزش تمرینات مفید به تقویت و حمایت عضلات کمری کمک می کنند.

تقویت فیزیکی ستون فقرات

فیزیوتراپی برای تقویت گروه های عضلانی محافظ ستون فقرات و بهبود تحرک و انعطاف پذیری و اصلاح وضعیت بدن، به همراه دیگر درمان ها مانند لیزر درمانی پرتوان  کمر و ورزش درمانی کمر استفاده می شود. سایر روش های درمانی غیرتهاجمی کمر درد شامل مانیپولاسیون و تحرک بخشی ستون فقرات ، تراکشن (کشش) و طب سوزنی می باشد که در موارد کمردردهای مزمن با مشکلات خفیف مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان دارویی کمر درد

 انواع داروهای مورد استفاده برای درمان کمر درد :

دارو های مسکن مخصوصا به منظور از بین بردن درد ساخته شده اند.

دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)  جهت کاهش درد و التهاب

دارو های ضد تشنج : جهت مهار سیگنال های غیرطبیعی درد ناشی از تحریک رشته های عصبی

دارو های ضد افسردگی: با افزایش میزان سروتونین ، نوراپی نفرین در فضای سیناپسی موجب مهار سیگنال های درد عصبی می گردد.

درمان های کمتر تهاجمی (اینترونشنال):

تزریق اپیدورال : یک راه رایج برای درمان کوتاه مدت کمر درد و درد سیاتیک ناشی از التهاب می باشد. در این تکنیک از داروهای لوکال آنستتیک و کورتیکو استروییدها و ترکیبات پیش التهابی (نظیر اوزون) استفاده میشود.

تزریق ترانس فورامینال :

دراین روش ریشه عصبی که در اثرفشار دیسک و… دچار التهاب شده به شکل جداگانه و اختصاصی تحت تزریق در فضای خروجی ریشه قرار می گیرد که موجب رفع التهاب رشته عصبی و درد و سایر علائم می گردد.

رادیوفرکوئنسی :

درتکنیک های فوق الذکر به جای تزریق دارو از امواج رادیویی استفاده می شود که موجب اثر بهبود یابنده طولانی می گردد.

تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS) : عبارت است از همراه داشتن یک وسیله ی الکتریکی که الکترود های آن روی پوست ناحیه دردناک قرار گرفته و با ایجاد تکانه های الکتریکی، سیگنال های درد در اعصاب مجاور را از کار می اندازد. فرض بر این است که تحریک دستگاه عصبی می تواند باعث تغییر در ادراک درد شود. مطالعات اولیه در مورد TENS نشان داد که که این روش سطح اندورفین (مسکن درد طبیعی بدن) را بالا می برد.

برای درمان کمر درد روش های متنوع دیگری ازجمله تزریق پلاکت ، اوزون ، TENS محرک نخاعی و … نیز استفاده می شود که در سایر بخش ها به تفصیل توضیح داده شده است.

عمل جراحی باز کمر

هنگامی که دیگر راه های درمان نتیجه بخش نباشند گام آخر (پس از شکست سایر راه ها) جراحی باز کمر می باشد. جراحی باز میتواند موجب آرتروز زودرس مفاصل فاست مهره ای و چسبندگی های اپیدورال شود که در آینده نیاز به اینترونشن خواهد داشت.

پیشگیری از کمر درد

جلوگیری از درد دوباره ی کمر در اثر اصلاح وضعیت نشستن  و پرهیز از حرکات ناگهانی و و بلند کردن صحیح اجسام امکان پذیراست. استفاده از کمربند های طبی بحث برانگیز بوده و مطالعات زیادی نشان داده اند که استفاده از این وسایل به جهت پیشگیری یا درمان کمردردهای معمولی بیهوده وحتی ممکن است با استفاده ی کم تر از عضلات پشت و ضعیف شدن آن ها، باعث تشدید آسیب های آرتروزی مهره ها و ایجاد یا تشدید کمردرد ها شود و استفاده ازآ ن تنها در موارد شدید آرتروزواسکولیوز و تنگی بسیار شدید کانال توصیه می گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. س آقای دکتر.دوماه دردکمردارم اجسام سنگین بلندنمی کنم.چندجا پزشک رفتم.اماهمچنان درددارم.فقط زمان بلندشدن نشستن وراه رفتن.ازبالای دوطرف باسن احساس دردمیکنم.یکهفته اول بینهایت شدیدبود اما الان کمترشده.اماخوب نشده لطفاراهنمایی کنید.تشکر۵۴ساله

    • سلام باید ام ار ای ای ستون فقرات گرفته شود.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت