دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

آرتروز مفصل لگن و ران

آرتروز مفصل لگن و ران

یکی از شایع ترین انواع آرتروز ، آرتروز مفصل لگن و ران است. این نوع آرتروز بر مفصل ران اثر می‌گذارد و شبیه اثر آرتروز بر زانو است.

عوامل آرتروز مفصل ران و لگن

 • سنافزایش سن یکی از مهم ترین و قوی‌ترین عوامل مؤثر بر آرتروز مفصل لگن و ران است و معمولا از دهه پنجم زندگی آغاز می گردد. با این‌حال در همه افرادی که در گرافی آرتروز مشاهده می شود دارای علایم مفصلی نیستند.
 • جنسیتبه دلایل نامعلوم خانم ها دو تا سه برابر بیشتر از آقایان به آرتروز مفصل لگن و ران مبتلا می‌شوند.
 • وزندر افراد چاق احتمال ابتلا به بیماری آرتروز مفصل لگن و ران بیشتر است. کاهش وزن از خطرات و احتمال ابتلا به بیماری می‌کاهد.
 • شغلآرتروز زانو در افراد دارای مشاغلی که نیاز به زانو زدن‌های مداوم دارند و یا افرادی که زیاد می ایستند بیشتر اتفاق می‌افتد.
 • ورزشاحتمال ابتلا به بیماری آرتروز مفصل لگن و ران برای افرادی که ورزش‌های خاص نظیر کشتی، بوکس، بیس‌بال، دوچرخه‌سواری، پاراشوتینگ، ژیمناستیک، رقص باله، فوتبال و فوتبال آمریکایی انجام می‌دهند، بیشتر است در مقابل در افرادی که می‌دوند افزایش احتمال ابتلا به بیماری آرتروز مفصل لگن و ران کمتر است.

علائم آرتروز مفصل لگن و ران

 • دردمهم ترین علامت است که با فعالیت تشدید می گردد ولی با پیشرفت بیماری فرد در زمان استراحت نیز درد خواهد داشت. درد معمولاً در ناحیه مفصل و اطراف آن احساس می‌شود ولی می تواند ماهیت انتشاری نیز داشته باشد.
 • خشکی مفصلخشکی صبحگاهی علائم رایج آرتروز است که حدود نیم ساعت بطول می انجامد.
 • تورم : ممکن است تجمع مایع در مفصل اتفاق بیفتد.
 • کریپیتاسیون : حرکت مفصل آسیب خورده موجب سایش و صدای ناشی از آن می شود که کریپیتاسیون نامیده می شود.

تشخیص آرتروز مفصل لگن و ران

معاینه فیزیکی و بررسی رفلکس عضلات و بررسی تعادل و راه رفتن بیمار حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش‌های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی لگن و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 • پرتونگاری ساده لگنجهت بررسی ساختار لگن است.
 • سی تی اسکنچنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.
 • ام.آر.آی : جهت بررسی بافت های نرم و همچنین بررسی خونرسانی سرفمور استفاده می گردد.
آرتروز مفصل لگن و ران

آرتروز مفصل لگن و ران

 

درمان آرتروز مفصل لگن و ران

نحوه ی درمان آرتروز ستون فقرات کمری بسته به میزان علائم بیمار متغیر است. روش های درمانی پله پله بوده و اگر بیمار با هر مرحله درمانی پاسخ مناسب نگیرد به تدریج روش های پیچیده تری استفاده می شوند. اساس درمان آرتروز مفصل لگن و ران روشهای غیرتهاجمی می باشد و مهمترین اصل تقویت بافت نرم اطراف مفصل و جلوگیری از پیشرفت تخریب مفصلی است و شامل موارد ذیل است:

 • کاهش وزن : کم کردن وزن در بیمارانی که مفاصل فرسوده دارند، عملی دشوار است. با این حال، کم کردن مقدار کمی وزن هم می تواند عامل موثری بر کاهش درد باشد. با کاهش 5 کیلوگرم یا بیشتر از وزن، فشارکمتری به مفصل می آید و به طور قابل قبولی درد را کاهش دهد.
 • استراحت : استراحت تنها باید نسبی باشد و شامل عدم انجام حرکات و فشارهای سنگین بر کمر و لگن بوده و نه بیش از آن
 • عصا و واکروسایلی نظیر عصا و واکر به بیمار برای راه رفتن آسان‌تر و مطمئن‌تر کمک می‌کند.

داروهای موثر آرتروز مفصل لگن و ران

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل: شل کننده‌های عضلانی (محیطی و مرکزی) ، مسکن های ضدالتهابی است و در فاز غیرحاد آرتروز نیز میتوان از داروهای ترکیبی سویا و آووکادو جهت جلوگیری از پیشرفت و بهبود ضایعات آرتروزی استفاده نمود.

درمان های غیرتهاجمی

 • فیزیوتراپی : هدف اولیه از درمان‌های فیزیکی یادگیری چگونگی کنترل علائم و افزایش حداکثری کارکرد ران ها و مفاصل ران ها است در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و گرفتگی عضلانی را در بیمار مبتلا به آرتروز کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به  آرتروز به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌های ایزومتریک سود می‌برند.
 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن : اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف مهره ها می گردد.
 • لیزر پرتوان : استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای)

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های داخل مفصلی

تزریقات داخل مفصلی فاکتورهای رشد یا همان پرولوتراپی (رادیوفرکوئنسی ، اوزون درمانی ، تزریق پی آر پی ، ارتوکین ، سلولهای بنیادی و…) از اقدامات موثر اینترونشنال هستند که موجب توقف پیشرفت پروسه آرتروز و ترمیم بافت های آسیب دیده می شود.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4/5 - (4 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام خدمت آقای دکتر کاظمی عزیز. من ۳۲ سال دارم سه سال درگیر نوروپاتی حسی حرکتی هستم. کف هر دو پا کاملا سر بی حس وبه تریج تا بالای زانوم پیشرفت کرده و دیگر توان راه رفتن نمانده و تعادل صفر هیچ درمانی هم جواب نداده ن دارو ن فیزیوتراپی سابقه دیابت هم ندارم. فقط خودم دلیلشو سوئ مصرف انواع داروهای شیمیایی آرامبخش و مسکن در دراز مدت میدونم. منتظر نظرات راهنمایی با ارزش شما پزشکه گرانقدر هستم 🙏🙏🙏🙏

  • با سلام، متأسفانه دچار نوروپاتی پیشرونده‌ای هستید اول از همه باید توسط سرویس نورولوژی بررسی دقیقی بشوید تا مشخص کردن آیا علت نوروپاتی را می‌توان پیدا کرد یا خیر، سلول درمانی و رادیو فریکوئنسی عصب‌ها کمک کننده است.

 2. سلام وقت بخیر آقای دکتر ۵۴ سالمه ولاغرم. ۶سال قبل دچار دیسک کمری ودرد سیاتیک شدم شکر خدا بهتر شدم ولی حدود ده ساله ناحیه هیپ درد داره .نرمی استخوان در سنجش تراکم داشتم. قرص استوفوس دادن رادیوگرافی نرمال بود معاینات پا که ارتوپد انجام داد درد نداشتم ولی این درد هیپ نمیدونم التهابه یا ارتروزه یا به نرمی استخوان مربوطه یا مربوط به همان دیسک کمر میشه؟ در کمر پا درد ندارم فقط ناحیه هیپ در پای چپ . راست هم یکماهی هست شروع شده. آیا دارویی جهت درمان هست ؟ ورزش چطور.لطغا مرا راهنمایی کنید. ممنونم🙏

  • سلام در ابتدا باید علت دقیق درد مشخص شود ستون فقرات بررسی مجدد گردد مفاصل ساکروایلیاک و هیپ لگن بررسی شوند تا علت درد مشخص شده و بر اساس آن درمان انجام گردد.

 3. با عرض سلام و ارادت خدمت آقای دکتر. میخواستم راجب مشکلم که سه روزه که منو داره از پا در میاره از شما سؤال کنم، آقای دکتر من در دوران کودکی لگنم بر اثر آسیب شدیدی که دیده شکسته و با تمام دردی که در ناحیه لگن و نشیمنگاه داشتم هیچ وقت تا سن سی و چهار سالگی به پزشگ مراجعه نکردم چون در ناحیه دنبالچه بود روم نمیشد به کسی بگم. الان با بالا رفتن پله یک هفته شاید هم بیشتر با درد شدید مجبور به استراحت مطلق میشم که حتی نمیتونم دولا راست بشم و برای خوابیدن نشستن و از سمت راست به سمت چپ خوابیدن مشکل دارم من احساس میکنم در سن پنجاه و چهار سالگی دیگه کارهای شخصی خودم رو هم نمیتونم انجام بدم. در گزارشی از یکی از متخصصین خوندم که مربوط به مفصل ساکراوایلیاک هم میشه که طبق معمول ماننده همه بیمارها من هفت خان رستم رو از نظر عکس و ام آر آی، و آزمایش های متعدد و سوناگرافی ستی اسکن و حتی لاپروسوکپی از روده و…. انجام دادم چون دردش در ناحیه شکم مانند درد کیست تخم دان می مونه و ماننده عمل جراحی تخلیه رحم به همون اندازه شدید. و در ناحیه لکن بیشتر از چند دقیقه نمیتونم بنشینم و برای بلند شدن با داد و هوار و با کمک دیگران بلند میشوم. در ضمن من دوسال پیش تنگی کانال نخاع در مهره 3 و 4 و5 جراحی شدم. و هنوز تنگی کانال گردن هم دارم. اگر عکس لازم بود براتون ارسال کنم و خیلی ممنون میشم منو راهنمایی کنید که با این همه درد و با وضعیت بیماری کرونا که نمی‌توانم از خانه خارج بشم چکار کنم البته بیشتر بخاطر اینکه توان رفتن به پزشک رو تا دردم کمی ساکت بشه ندارم با تشکر.

  • با سلام مشکل شما پیچیده است و عوامل متعددی می‌تواند این دردها را ایجاد کند از جمله چسبندگی های ناشی از عمل جراحی، آرتروز مفاصل مهره های عمل شده، آرتروز مفصل ساکروایلیاک و ضربات گذشته که موجب آرتروز در مفصل لگنی و هیپ شده باشد همه اینها باید بررسی شود و بر اساس آن درمانهای لازم از دارو و فیزیوتراپی گرفته تا تزریقات اینترونشنال را باید انجام بدهید.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت