درمان های دارویی در بیرون زدگی دیسک

1399/04/10 22 نظرات

از قدم های اولیه و مهم در درمان بیرون زدگی دیسک و دردهای ناشی از آن دارو درمانی است که باید بیمار توسط پزشک ارزیابی و دوز مورد نیاز تعیین گردد. این داروها مانند هردارویی دارای عوارض جانبی هستند و از مصرف خودسرانه آنها باید جلوگیری کرد. میزان داروهای مورد استفاده وسیع بوده که در ذیل به شایع ترین آن و عوارض جانبی آنها می پردازیم:

درمان دیسک با دارو

ترکیبات ضدتشنج

ترکیبات ضدتشنج
ترکیبات ضدتشنج

شاخص ترین این دسته دارویی گاباپنتین و پره گابالین است. این فرآورده ها خوراکی هستند و به شکل کپسول بوده که اساس عملکرد آنها درمان تشنج است اما بر روی تحریکات عصبی ناشی از فشارهای مکانیکی و یا التهابات شیمیایی هم تاثیر مفیدی دارند در واقع عصب درگیر در بیرون زدگی دیسک دچار تحریک‌پذیری و نوعی حالت شب تشنج (تولید شارژهای الکتریکی غیرطبیعی) میشود که با مصرف این داروها تحریکات الکتریکی کنترل شده و در نتیجه آن دردهای انتشاری نیز برطرف میگردد این ترکیبات همراه با داروهای ضد التهاب مصرف می شود مهم‌ترین عارضه این داروها حالات سرگیجه و خواب آلودگی است که معمولاً در روزهای نخست مصرف بیشتر دیده شده و با مصرف مداوم آن خوشبختانه این علائم کاهش می یابند.

داروهای ضدالتهاب

التهاب به معنی آسیب سلول و خروج مایع داخل سلولی و آزاد شدن واسطه های شیمیایی در منطقه درگیر و تجمع گلبول های سفید (سربازان دفاعی بدن) است. واکنش های التهابی جهت کنترل و از بین بردن عوامل آسیب‌رسان هستند اما اگر در منطقه دچار التهاب واسطه های شیمیایی بیش از حد آزاد و فعال شوند خود موجب تورم و درد زیاد خواهند شد و در این شرایط است که از داروهای ضد التهاب جهت کاهش فعالیت بیش از حد واسطه های شیمیایی و گلبول های سفید استفاده میشود تا هم التهاب و هم درد کاهش یابد. داروهای ضد التهاب به دو دسته تقسیم می شوند:

1- داروهای ضد التهابی استروئیدی (یا کورتون ها):

داروهای ضد التهابی استروئیدی
داروهای ضد التهابی استروئیدی

کورتون ها در واقع هورمون های طبیعی بدن هستند که توسط غده فوق کلیوی به میزان لازم ترشح می‌شوند و فرآورده های دارویی آنها جهت کاهش التهاب در بیماری‌های روماتیسمی استفاده می‌شوند و گاها به دلیل التهاب زیاد در مسیر عصب های تحت فشار دیسک از آنها استفاده می شود اما دارای عوارض جانبی نسبتاً زیادی هستند (از جمله عوارض جانبی گوارشی و خطر آب مروارید چشم و افزایش فشار خون و افزایش قند و پوکی استخوان) به همین دلیل باید مصرف آنها بسیار محدود و تنها با صلاحدید پزشک باشد.

2- داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی:

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

این داروها برای عموم تقریباً شناخته شده است مانند ملوکسیکام/ بروفن/ دیکلوفناک /سلکوکسیب / آسپرین و … این داروها موجب برطرف شدن التهاب و درد میشوند ولی نسبت به کورتون ها عوارض جانبی کمتری دارند. اساس درمان آنها در بیماری های روماتیسمی و آرتروزی هست اما در مشکلات تنگی کانال نیز بسیار کمک کننده هستند و موجب تخفیف علائم می گردند.

مصرف آنها صرفا جهت خاموش کردن علامت درد نیست بلکه با برطرف کردن التهاب و واسطه های شیمیایی غیر مفید برروی علت ایجادکننده درد هم موثر می باشد مشکل اصلی آنها عوارض جانبی آن هاست که با مصرف طولانی مدت دیده می شود و شامل زخم های گوارشی، اختلالات کلیوی و افزایش فشار خون هستند.

داروهای شل کننده عضلانی

داروهای شل کننده عضلانی
داروهای شل کننده عضلانی

تحریک اعصاب درگیر در تنگی کانال نخاعی و درد و التهاب منطقه درگیر موجب گرفتگی و اسپاسم عضلات منطقه کمر و اندام تحتانی (پاها) می شود که به نوبه خود موجب گرفتگی و درد عضلات می گردند و ناراحتی و محدودیت حرکتی بیمار را دوچندان می‌کنند به همین دلیل می‌توان از داروهای شل کننده عضلانی جهت شکسته شدن این سیکل معیوب استفاده کرد. داروهایی مانند متوکاربامول و یا تیزانیدین جهت برطرف شدن اسپاسم عضلات تجویزمی گردند. این داروها هم باعث سرگیجه و تاری دید میشوند و باید دوز آنها با دقت توسط پزشک تعیین گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.6/5 - (7 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناصر

  سلام. من رفتم دکتر درد در انتهای کمر در باسن دارم رفتم دکتر گفت ام آر آی بگیر من هم گرفتم دکتر نگاه کرد و گفت بیرون زدگی دیسک کمر داری دوتا از دیسک کمر زده بیرون یه سری دارو و آمپول داد مصرف کردم یه مقدار. تأثیر داشت ولی باز هم دردش رو داره چون شغلم طوریکه سر پا زیاد میاستم و اضافه وزن دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنان که بیرون زدگی دیسک دارید اضافه وزن ها باید کم شود و ورزش های آبی را هم انجام دهید.

   پاسخ
 2. محسن

  سلام و دورد خدمت شما آقای دکتر عزیز و سال نوی شما مبارک آقای دکتر من در انتهای کمر و ابتدای لگن درد داشتم که دکتر برای من MRI نشوتند که نشان داد که لگن سالم ولی بیرون زدگی دیسک کمر در ناحیه 4 و 5 کمر دارم و فیزیوتراپی به من دادند الان بهترم ولی کاملا خوب نشده چکار باید انجام بدم ؟ هم دکتر ارتوپد رفتم و هم مغز و اعصاب که قرص گاماپنتن 100 و سلکسیب 100 و ب 1 را دادند حالا شما بفرمایید ایا فیزیوتراپی مجدد میتونه موثر باشه ؟ قرار دادن پشتیهای مخصصوص صندلی چطور خوبه ؟
  در ضمن ورزشهای مثل ویلیامز و مکنزی در این حالت چقدر میتونه موثر باشه
  موفق باشید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، مدارک پزشکی خود را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 3. علی محمدی

  سلام ،برای درد شدید سیاتیک ،آمپول متیل پردنیزولون بهتره یا قرص پردنیزولون ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   هیچکدام، تزریق ترانس فورامینال تحت هدایت دستگاه رادیولوژی روی ریشه عصب درگیر

   پاسخ
 4. نسیم شفائی

  کدام دارو برای پاره گی دیسک کمر مفید است؟
  من دیسک ۱۳،۱۴،۱۴،۱۵ام پاره شده دوکتر رفتم برام فیزیوتراپی نوشت هیچ دارویی ننوشت آیا فغت با فزیوتراپی اگر بروم دروست می شود ممنون.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، داروهای غضروف ساز و عضله ساز هم مفیدند.

   پاسخ
 5. مصطفی

  سلام خدمت شما جناب دکتر من دیسک 3&۴ م متخصص گفت که از حد متوسط یه کوچولو بیشتر و یک کپسول ضد التهاب دادن و گفتم باید خم نشی و ورزش نکنی و فشار نیازی بیست و دو سالمه من خودم یسری حرکات ورزشی انجام میدم بهتر شده اما سه روز رفتم بدنسازی خیلی سبک کار میکنم اما دوباره دردام شروع شد بنظرتون چیکار کنم فیزیو تراپی برم خوبه چون کاملا راه میرم و بدن قوی دارم دردم ممتد هست و موقع نشستن و خم شدن زیاد میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام فیزیوتراپی و ورزش های آبی کمک کننده است.

   پاسخ
 6. کاوه

  سلام وقت بخیر خدمت شما دکتر عزیز
  من از سال گذشته کار سنگین انجام دادم و در ناحیه کمر و پا درد داشتم اما با یک سری داروها کنترل کردم تا این که ۶ ماه پیش کلا افتادم زمین و استراحت مطلق شدم رفتم امار ای بیرون زدگی جزیی دیسک l4 و l5 و تنگی خیلی جزیی کانال نخاعی جواب ام ار ای بود الا در حال حاضر سلکسیب ۲۰۰ و باکلوفن ۱۰ و ویتامین b1 300 استفاده میکنم و تزریق متیل پردنیزولون دوهفته یک بار
  دکتر دیدن گفتن حتما عمل باید بشی
  من اضافه وزن دارم و اکثرا میگن عمل نکن از زمان مصرف دارو ها بهتر شدم و فقط زمان راه رفتن کمی سر میشه پای چپم اما با استراحت ۲ دقیقه ای برطرف میشه و ادامه میدم
  دو سه روز هست که من با انجام ورزش های مناسب برای دیسک کمر تا حدودی یکم راحت تر شدم .
  ام ار ای رو براتون میفرستم .
  نظرتون رو بگید با سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 7. علی ابوذری

  سلام.من دیسک ۴ و ۵ دارم.نزدیک ۴ هفته است که باسن چپ من التهاب و درد دارد.۲ الا ۳ بار هم باسن سمت راستم التهاب داشته.التهاب هم چنان ادامه دارد.چه کار باید بکنم تا آن در باسن از بین برود.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام در قدم اول فیزیوتراپی و دارو درمانی در صورت عدم پاسخ تزریقات ستون فقرات انجام شود.

   پاسخ
 8. مهدی

  سلام اقای دکتر خسته نباشی بنده چند وقت پیش عمل لیزر کردم خوب نشدم الان بعضی مواقع پاهام بی حس میشوند لطفا راهنمایی کنید در ضمن ام ارای بعد از عمل را دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید تست عصب و عضله از پاها انجام شود.

   پاسخ
 9. ایمان

  سلام سیزده سال پیش عمل کردم مهره چهار و پنجم پلاتین گذاشتم الان دیسک مهره چهارم باز زده بیرون دردم خیلی کمه ، الان بعداز سیزده سال راه کارهای جدید امده که نیاز به عمل جرای نداشته باشم ، لیزر درمانی خوبه؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام چنانچه محل عمل دچار مشکل شده باشد باید مجددا جراحی باز انجام شود به دلیل اینکه جراحی موجب بهم خوردن ساختمان آناتومیک محل عمل شده ایجاد چسبندگی می‌کند که مشکلات زیادی در بافت به وجود می آورد.

   پاسخ
 10. عذرا مجردی

  سلام من حدود 15سال پیش دچار التهاب دیسک 4و 5 کمری شدم، بعد از مداوا تا امروز نه دارو مصرف کردم نه مطلب داشتم، الان سه روز است که به دلیل. برداشتن جسم سنگین مشکلم دوباره برگشته الان درد شدید در پای راست و کمرم دارم، چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه دقیق شوید و در صورت لزوم تصویربرداری از ستون فقرات انجام شود

   پاسخ
 11. زهرا

  سلام ، من ۳۱ ساله هستم و دیسک کمر بین مهره ۴ و۵ بیرون زدگی داره وقسمت بیرونی پای چپم از زانو به پایین و انگشتان کوچک پام درد میکنه و یک دکتر بهم گفته باید عمل کنم و دکتر دیگر گفته لازم به عمل نیست،الان هم روزانه یک قرص گاباپنتین ۱۰۰و ملکوسکام۱۵ و کورکومین رازک استفاده میکنم وتقریبا دردم کمتر شده ،بنظر شما چه کاری بهتر است که انجام بدهم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ