دردهای سیاتیک و ورزش های آن

1397/10/03 46 نظرات

اصطلاح سیاتیک ، به معنی درد تیر کشنده ای از کمر یا باسن به پا بوده که ممکن است همراه با سوزن سوزن شدن، بی حسی و احساس ضعف و یا گرفتگی عضلانی باشد. منشأ ایجاد کننده علائم سیاتیک، در ناحیه پایین کمر در محاذات مهره های کمری سوم و چهارم و پنجم قرار دارد ولی درد سیاتیک از محل باسن و پایین عصب سیاتیک در پشت پا، به نقاط دیگر منتشر می شود. سیاتیک یک بیماری نیست، بلکه علامت یک بیماری زمینه ای دیگر مانند فتق دیسک کمر، بیماری های دژنراتیو دیسک (آرتروز) و تنگی کانال نخاعی است.

ارتباط درد سیاتیک با عصب سیاتیک

عصب سیاتیک بزرگ ترین عصب بدن است و از تلفیق ریشه های عصبی منشعب شده از بخش پایین ستون فقرات، تشکیل می شود. علائم سیاتیک زمانی ایجاد می گردد که عصب بزرگ سیاتیک در کمر، فشرده یا دچار آسیب شود.

علائم سیاتیک

علائم سیاتیک
علائم سیاتیک

علائم سیاتیک بسته به محل وارد شدن آسیب به عصب سیاتیک، متفاوت است؛ به طور مثال:

سیاتیک ریشه عصبی L4

اغلب علائم این آسیب، مربوط به ران است. بیمار هنگام کشیدن پا، در ناحیه ران احساس ضعف می کند و رفلکس حرکت سریع زانو کاهش می یابد.

سیاتیک ریشه عصبی L5

بیشتر علائم به انگشت شست و مچ پا مربوط می شوند. بیمار در ناحیه روی پا (به ویژه بین انگشت چهارم و انگشت شست) احساس درد و بی حسی می کند.

سیاتیک ریشه عصبی S1

این نوع سیاتیک بخش بیرونی پا را بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد؛ امکان دارد درد به سمت انگشتان کوچک پا نیز منتشر شود. بیمار هنگام بلند کردن پاشنه پا و ایستادن روی نوک انگشت ها، احساس ضعف می کند. رفلکس حرکت سریع کف پا (آشیل) نیز کاهش پیدا می کند.

در دردهای سیاتیک، امکان دارد بیش از یک ریشه عصبی درگیر شده باشد؛ به همین دلیل ممکن است بیمار، مجموعه ای از علائم بالا را به طور همزمان احساس کند.

درمان دردهای سیاتیک

هدف از درمان سیاتیک ، کاهش دردهای نیمه پایینی بدن و سایر علائم ناشی از سیاتیک است. فشردگی عصب سیاتیک باعث درد، سوزش، بی حسی و ضعف عضلانی بیمار می شود. در اغلب بیماران، درمان های کم تهاجمی و غیر جراحی به عنوان اولین راهکار برای درمان مشکلات ناشی از سیاتیک به کار می روند. روش های غیر جراحی کم عارضه و با نتایج مثبتی همراه هستند. بهترین روش هایی که توسط پزشک برای درمان دردهای سیاتیک به کار رفته اند شامل موارد زیر هستند:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی داروهای NSAIDs و…
 • تزریق کورتیکو استروئیدها برای کاهش التهاب ایجاد شده در اطراف عصب
 • لیزر درمانی
 • اصلاح عادت های نادرست و بهبود وضعیت ستون فقرات
 • درمان مسبب تحریک سیاتیک مانند فتق دیسک/ارتروز و….

درکنار التیام و درمان درد سیاتیک، آب درمانی و اصلاح سبک زندگی انجام ورزش های مخصوص بسیار مهم و کمک کننده است. مهم ترین عامل برای پیشگیری از دردهای سیاتیکی، تقویت عضلات شکم و کمر از طریق ورزش، اصلاح الگوی نشستن و قرار گرفتن بدن در موقعیت‌های مختلف و خودداری از بلند کردن اجسام سنگین و وارد آوردن فشار زیاد به کمر است. راه رفتن در استخر و آب درمانی از روش‌های پیشگیری از دردهای کمری و سیاتیکی محسوب میشود ولی اصلی‌ترین راه درمان محسوب نمی شود. به خاطر داشته باشید هنگام حمله های حاد سیاتیک عصبی نباید ورزش کرد، اما در مرحله مزمن ماساژ و تمرین های ورزشی کمک کننده است.

ورزش‌های کاهنده درد سیاتیکی

بی‌شک بیماران در مرحله حاد باید استراحت کنند، ولی بعد از چند روز استراحت و کاهش دردهای شدید، ورزش های تقویت عضلات کمر، ران، پا و ساق و ورزش های رفع انحراف کمر در کاهش درد بیماران بسیار موثر است‌. ناگفته نماند پیاده روی ملایم در سطح صاف و حرکت در آب در کاهش دردهای سیاتیکی بسیار موثر است .

کاهش درد سیاتیکی در هفت حرکت

حرکت اول

در وضعیت خوابیده به پشت قرار بگیرید و با کمک دست ها، پاها را به بدن نزدیک و یک کشش مناسب را در عضلات باز کننده ستون فقرات کمری ایجاد کنید. تمرین را سه مرتبه و هر مرتبه ده ثانیه انجام دهید.

حرکت دوم

به صورت طاقباز دراز بکشید و پای راست را داخل سینه بیاورید و با دو دست پشت ران «پایینتر از زانو» را بگیرید و ده ثانیه مکث کنید. سپس تمرین را با پای دیگر تکرار کنید. تمرین را برای هر پا سه مرتبه انجام دهید.

ورزش دوم درمان درد سیاتیک
ورزش دوم درمان درد سیاتیک

حرکت سوم

بنشینید و یک پا را از روی پای دیگر عبور دهید. زانو رابه سمت شانه مخالف بکشید و اندکی بالاتنه را به همان جهت بچرخانید. سپس برای سمت دیگر بدن هم این تمرین را تکرار کنید. تمرین را چهار مرتبه و هر مرتبه 15 ثانیه انجام دهید.

حرکت سوم درمان درد سیاتیک
حرکت سوم درمان درد سیاتیک

حرکت چهارم

در وضعیت خوابیده به پشت یک چرخش خلفی در لگن ایجاد و سعی کنید تا کمرتان را به زمین بچسبانید. تمرین را دو تا شش مرتبه در روز انجام دهید و هر مرتبه شش تا 10 ثانیه در این وضعیت بمانید.

ورزش چهارم درمان درد سیاتیک
ورزش چهارم درمان درد سیاتیک

حرکت پنجم

با زانوهای خمیده به پشت بخوابید و یک پا را با زانوی خمیده بالا بیاورید و نگه دارید. تمرین را با پای دیگر هم تکرار کنید. تمرین را پنج نوبت و هر نوبت ده مرتبه انجام دهید.

حرکت ششم

به صورت طاقباز بخوابید. دست‌ها را روی سینه بگذارید. زانوها را 45 درجه خم و به آرامی سر و شانه‌ها را از زمین جدا کنید. هشت ثانیه در این وضعیت بمانید.

ورزش درمان سیاتیک
ورزش درمان سیاتیک

حرکت هفتم

مشابه تصویر بخوابید و زانوها را 45 درجه خم کنید. به آرامی کف پاها را حدود پنج سانتی متر از زمین جدا و وضعیت را به مدت شش ثانیه حفظ کنید. تمرین را سه مرتبه تکرار کنید.

ورزش هفتم درمان درد سیاتیک
ورزش هفتم درمان درد سیاتیک

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.3/5 - (19 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. پیمان

  درود و روز خوش
  من یک ده روز است که نخست بالای ران پای چپم درد احساس میکردم و پس از چند روز یکباره در هنگام نشستن بر روی صندلی ماهیچه روی پایم گرفت و از آن روز نمیتوانم بشینم، و ماهیچه زیر رانم بشدت میگیرد. از دیروز هم گویی که به ماهیچه درونی ساق پایم سوزن میزنند افزوده شده، البته درد رانم کمتر شده. داروهایی که خوردم متوکاربامول, ایبوپروفن ۴۰۰ و استامینوفن ۳۲۵ بوده و همچنین ژل دارای دیکلوفناک مالیدم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ستون فقرات کمری از نظر تنگی کانال بررسی شود.

   پاسخ
 2. نسرین صداقت

  سلام عليكم من حدودا یکسال هست که درد از انگشتان پا وتاکف پاتا پشت زانو وبعضی وقتها تا لگن درد شدید دارم که وقتی پیاده روی میکنم دردش شدید میشود وتا توی گردن ودست چپم میاد ولی بیشتر کف پا تالگن هست وام ار ای از گردن ودست وشانه وکمر گرفتم گفتن ارتروز هست ولی من فکر کنم از سیاتیک هست چه ورزشهایی وچکار کنم ایا درمان قطعی دارد و۵۶ سال دارم ممنونم از پاسخگويی شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام بهترین ورزش برای مشکلات ستون فقرات و اسکلتال شنا و ورزشهای آبی است.

   پاسخ
 3. سعید نظری

  سلام آقای دکتر کاظمی خانم من درد خیلی زیادی دارد که نمی تواند راه برود وحتی در نشستن هم مشکل دارد در هر حالت خیلی درد دارد در در باسن تا نوک انگشتان پا پشت ساق پا پشت زانو بالای باسن مهره ها ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ستون فقرات کمری و لگن باید معاینه و تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 4. ریحانه

  سلام اقای دکتر، امیدوارم حالتون خوب باشه، چند ماهی هست عصب سیاتیکم درگیر شده که نشستن رو برای من بسیار دردناک کرده هرچند زمان ایستادن اینجور نیستم و با فشار به پایین کمر سمت چپم که محل شروع سیاتیک باشه با فشار درد زیادی حس میکنم و هر بار با بلند کردن جسمی حتی نه سنگین به شدت ادیت میشم. دلیلش تنگی نخاع و التهاب عصب سیاتیک هست؟ ورزش هایی برای تقویت شکم و کمر انجام بدم میتونه درد من رو خوب کنه؟ حتی حس میکنم مثانه هم به نوعی درگیر شده چون تورر ادرار هم پیدا کردم..

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 5. بنفشه

  سلام خدا قوت
  آقای دکتر من چند سالی هست عفونت رحم دارم بعد از دوران پریودی سعی می کنم عفونتم از بین برود همین که عفونتم کم میشه درد سیاتیکم زیاد میشه به حدی که اشکم در می آید و توان حرکت ندارم و از شدت درد گاهی ببخشید بالا میارم میشه بگید چکار کنم ؟در ضمن ۳۳ساله و مجردم دکتر هم رفتم ولی فقط دارو تقویتی یا شل کننده عضله بهم میدن

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام ار ای خود را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 6. علی

  سلام آقای دکتر حدود دوسال میشه که درد کمر دارم ودردش ب پای چپ وراست سرایت میکنه هرچقدر ورزش انجام میدم خوب نمیشه چیکار کنم یک کمربند بنام پلاتینر هست که میگن خوبه اونو تهیه کنم بنظرتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام خیر این وسایل صرفا جنبه تبلیغاتی دارند

   پاسخ
 7. محمود

  سلام
  دوهفته ای بود ک توی کمرم درد های ریزی داشتم،طوری بود ک ورزش فوتبال میکردم،خیلی درد نداشتم،سالهای قبل هم همچین دردهایی داشتم،ولی وسط بازی فوتبال کمرم گرفت،درد خیلی بدی داشتم،به دکتر مراجعه کردم چند امپول تزریقی تجویز کردن ک همه رو زدم،ولی بعد از یک هفته کمرم بهتر شده ولی کامل خوب نشده،ولی در ساق پای سما راستم احساس ضعف و دردهای ریزی دارم،ایا سیاتیک درگیر شده یا خیر
  ممنون از شما
  سن ۲۹
  ام ار آی ندادم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله امکان دارد باید معاینه شوید و بر اساس آن تصویربرداری های لازم انجام شود

   پاسخ
 8. زهرا محمدباقر

  سلام و عرض احترام جناب دکتر کاظمی محترم

  جناب دکتر تزریق ترانس فورامینال را شما در رابطه با تنگی کانال انجام میدهید .
  آیا درد سیاتیک با این تزریق خوب میشود ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنان چه التهاب عصب و ترشحات شیمیایی ناشی از فشار دیسک عامل درد باشد بله کنترل کننده است

   پاسخ
 9. زهرا محمدباقر

  سلام و عرض احترام جناب دکتر کاظمی محترم

  جناب دکتر چندسال است کمر درد دارم و زانو درد با مراجعه به پزشک متاسفانه بیرون زدگی دیسک کمر و تنگی کانال دارم البته دو تا زانوهام هم نیاز به عمل دارن مرتبا با معالجه از طریق فیزیوتراپی و کایروپرکتیک درد هام به طور موقت آروم شده تا اینکه تصمیم به عمل لیزر کردم روی دیسک کمر عمل انجام شد ولی مدتی نگذشت که متاسفانه درد در سمت چپ از کمر توی باسن پشت زانو تا کف پا مرتبا سری و درد شدید ایجاد میشه و مجددا رفتم گفتن درد سیاتیک است حالا ی سری ورزش دادن و رفتن به استخر و دارو متاسفانه شاید سی درصد دردهایم کم شده و دکتر گفتن اگر خوب نشد رگ سیاتیک را باید سوزاند، البته چند تا متخصص مغزو اعصاب رفتم همه گفتن باید عمل بشی واقعا نمیدونم باید چیکار کنم چون اکثریت افرادی که عمل کردن هنوز با درد مواجه هستند نمیدونم برم عمل کنم یا رگ سیاتیک را بسوزانند . لطفاً راهنمایم کنید ممنون و سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام،ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 10. هادی

  سلام‌ آعای دوکتور بیبخشی.من درد سیاتیک داشتم. رفتم درمان کنم گفت ام ار آی بیگی . رفتم گرفتم . گفتن بیرون زدگی دیسک اس دارو آپل دادن ۱ یک هیچ درد نداشتم . قبلن پای راست بود. علان چند روز دوباره پای چپ
  تیر میشه لگن پشت زانو ام تا انگشت بزرگ ام میتانم دوباره بیرم همو نوقصه داور بیگرم .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام در قدم اول دارو درمانی و فیزیوتراپی انجام شود.

   پاسخ
 11. رویا جاویدی

  سلام. من مدت یک هفته هست که از ناحیه چپ پایین کمر دچار درد شدید شدم و درد به داخل پای چپم وارد میشه.چندین آمپول تزریق کردم ولی متاسفانه هیچ نتیجه ای ندیدم. میشه بگید مشکل از چی هست.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام.به پزشک مراجعه کنید ستون فقرات کمری و لگن باید بررسی شود.

   پاسخ
 12. مریم یارکودکان

  سلام و خسته نباشید، آقای دکتر ام آر آی بنده بیرون زدگی دیسک و تنگی کانال خفیف رو گزارش کرده ، دکتر معالج ۱۰ جلسه فیزیوتراپی دادن، ولی دوبار این درد دیسک به فاصله ی ۲۰ روز برام پیش اومد یعنی چند روزی بود خوب شده بودم دوباره با بلند کردن یک صندلی دوباره همون درد وحشتناک به سراغم اومد و امانم رو بریده مسکن میخورم زیاد جواب نمیده جلسه ی ۴ فیزیوتراپی هستم ولی احساس میکنم زیاد اثر نداشته، خواهشا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت بیرون زدگی دیسک و عدم پاسخ دهی به دارو و فیزیوتراپی باید محل تنگی کانال تزریق ترانس فورامینال انجام شود.

   پاسخ
 13. اسماعیلی هستم

  سلام من سه ماه درد ماهیچه پشت پا وپشت ران هر دو پا دارم درد شدید دو دقیقه با نشستن روی زمین روی پا ارام میشود صبح ها بعد از خواب بیشتر است چند بار در روز این درد شروع میشود 52 سالم است این درد بعد از مسافرت تقریبا طولا نی شروع شد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام تصویربرداری از ستون فقرات انجام شده و در صورت لزوم تست عصب از اندام ها هم انجام گردد.

   پاسخ
 14. جهانگیری

  سلام آقای دکتر شبتون بخیر .ببخشید خانومی هستم ۳۳ ساله با درد کمر و سیاتیک به مدت ۴ سال.بعد از بررسی با ام آی آر تشخیص بیرون زدگی دیسک بین مهره ۴ و ۵ و تنگی کانال نخاعی و درگیری عصب سیاتیک.دکتر داروهای گاباپنتین و سلوکسیب رو چندین سال هست که تجویز میکنن و فایده ندارد ورزش میکنم و تغذیه مناسب دارم و اضافه وزن هم ندارم ولی دردم بعضی اوقات خیلی شدت میگیره به طوری که مخل کارهای روزمره هم میشه. اصلا روی زمین نمیتونم بشینم چون بعدش باید دولا دولا راه برم .شما راهکاری برای خلاصی از دردم دارید واقعاً درمونده شدم😔

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 15. اسماعیل

  سلام من به خاطر پارگی دیسک و فتق دیسک کمر عمل کردم پیش دکتر ابریشم کار ولی هنوز درد سیاتیک دارم دکتر گفت 6 ماه طول میکشه درد تموم بشه آیا میشه درست عمل نکرده باشه و میتونم عکس بگیرم چیزی مشخص هست داخل عکس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ارزیابی مجدد پس از عمل جراحی باید با گذشت 6 ماه از عمل انجام شود.

   پاسخ
 16. هاله

  سلام اقای دکتر عزیز
  خانم ۳۳ساله با لوردوز متوسط و سابقه ۴ سال بدنسازی
  حدود ۳ ۴ روز از انتهای فیله سمت راست تا همسترینگ و گاهی کواد درد منتشر میشد متخصص طب فیزیک گفتن سیاتیکه که بعد این مدت برطرف شد فقط روی باسن درد خیلی خیلی خفیف دارم، میخوام برگردم به ورزشم (بدنسازی) درد ندارم اما همش ترس شدید دارم دیسکهام اسیب ببینه، فلج بشم و…

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، بستگی به وضعیت دیسک ها دارد چنانچه دیواره دیسک ها دچار پارگی باشد بدنسازی می تواند مضر باشد.

   پاسخ
 17. سیدمحمد علی

  سلام آقای دکتر همسرم تقریبا ده سال پیش سیاتیک داشت خوب شد الان حدود شش ماه هست که سیاتیک ش برگشته مثل سالهای قبل آیا با این ورزش ها خوب میشه

  آقای دکتر قسمتی از باسن و قسمت پشت ساق پا درد داره و همچنین بیشتر وقت ها جفت پاشون تا مچ خیلی سرد میشه
  مجبوره جوراب کلفت و ضخیم بپوشه وقتی تحرکش زیاد باشه خیلی درد داره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،درمان ها بستگی به میزان بیرون زدگی دیسک دارد: در صورت بیرون زدگی دیسک بدون پارگی درمانهای غیرتهاجمی و در صورت افزایش پارگی، لیزر دیسک و یا آندوسکوپی دیسک لازم است.

   پاسخ
 18. زهرا

  سلام
  بدون مراجعه به پزشک از کجا بدانم که علت درد سیاتیک من مربوط به کدام مهره است؟
  آیا مربوط به دیسک یا فتق است؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. این مشکل فقط با معاینه و تصویربرداری دقیق مشخص خواهد شد.

   پاسخ
 19. یوسف حیدریان

  سلام جناب دکتر من چند هفته ای میشه درد کمر قسمت پایین سمت چپ رو دارم که الان درد بیشتر در ناحیه وسط باسن هستش که وقتی سر پا ثابت وایسادم تیر میکشه ولی حرکت که میکنم درد ندارم گفتم ببینم این نشانه چیه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام مفاصل کمری و لگنی بررسی شود.

   پاسخ
 20. الهام اسدی

  سلام ، اگر درد سیاتیک بر اثر فشرده شدن عضله ی پیریفورمیس باشد ، با استراحت و انجام نرمش های توصیه شده ، چند وقت بعد درمان می‌شود؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. بله در صورت اسپاسم متوسط بر طرف می‌شود ولی در صورت شدید بودن باید تزریق شود.

   پاسخ
 21. Maryam

  سلام آقای دکتر دو ماهی هستش که در قسمت گودی کمرم طرف راست احساس سوزش و درد دارم شب هر طور که میخوام بخوابم پام رو نمیتونم راحت دراز کنم اینقد باید بچرخم تا یجا خوابم ببره میخوام بدونم سیاتیک هستش یا دیسک گرفتمکلا در روز هم خیلی درد میکنه در هر حالتی درد اذیتم میکنه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ستون فقرات کمری معاینه و در صورت لزوم تصویربرداری شود.

   پاسخ
 22. Yegane

  سلام من تقریبا ۷ماه پیش برای کمرم ام ارای دادم گفتن که دوتا از مهره های کمرم از هم فاصله پیدا کرده .الانم یک ماهی میشه که احساس میکنم عضله های پشت پام میگیره ودرد دارم شاید هم رگ سیاتیکم گرفته .باید چیکارکنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام نوار عصب و عضله از پاها تهیه شود

   پاسخ
 23. محسن

  سلام انتهای کمزم به سمت لکن سمت راست چندروزی هست که به شدت درد دارم که نشستن وبلندشدن برام خیلی سخته لطفا زاهنمایی بفرمایید چی شده که یک دفعه این اتفاق افتاده ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ستون فقرات کمری بررسی شود.

   پاسخ