اوزون تراپی

1397/04/21 56 نظرات

مولکول ازن مطابق شکل بالایی از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. درمان با ازون روشی نسبتا جدید است. یکی از راه های درمانی طب Regenerative ازون تراپی است بدین مفهوم که با تزریق ازون با غلظت های بین 20 تا 25 میکرو گرم در بافت مزبور موجب افزایش جریان خون ، افزایش ماتریال و مواد بافتی شده و در کنار آن موجب تولید انرژی بیشتر سلولیATP گردیده که سبب توقف فرآیند تخریب بافتی شده و درکنار آن سبب تحریک بافت به ساخت و ترمیم سلول می گردد.

مزیت دیگر ازون ، عدم افزایش قند خون (برخلاف کورتون ها) است که بخصوص در بیماران دیابتی حائز اهمیت است. این تکنیک درمانی در درمان بیماری های عضلانی و مفصلی ، دیابت و… سودمند است. استفاده از ازون یک روش درمانی نسبتا جدید است که در آن گاز ازون توسط دستگاه مخصوص ازون ساز از اکسیژن با غلظت مورد نظر (معمولاً بین 20 تا 50 میکرو گرم در میلی‌لیتر ) تولید می شود.

واژه اوزون تراپی یا ازون درمانی به معنای استفاده از گاز اوزون در حیطه درمان به عنوان یک ابزار است بدین معنی که استفاده از آن و نتایج سودمند آن بستگی به میزان دانش و تخصص فرد معالج دارد و به صورت مختلف در درمان آرتروزها ، گرفتگی های عضلانی و دیسک کمر، درمان زخم های دیابتی و عفونی و … در حال استفاده است.

کاربردهای درمانی ازون

۱ . استفاده در درمان آرتروز زانو و دیگر مفاصل : تزریق گاز اوزون در مفصل دچار آرتروز و ساییدگی علاوه بر خاصیت تسکينی و از بین برنده درد، با مهار آنزیم های خورنده مفصل باعث جلوگیری از پیشرفت بیماری خواهد شد. ازون هم نقش ضد درد داشته و هم نقش بازسازی کننده دارد. اوزون با خاصيت ضد التهابی خود باعث بهبود درد در مفصل شده و همچنین با بهبود اکسیژن رسانی و جریان خون باعث جلوگیری از تخریب بیشتر مفصل شده و کمک به بازسازی و ترمیم غضروف مفصلی می کند.

۲ . کاهش التهاب و ترمیم و بهبود انواع تاندونیت ها، بورسیت ها و آسیب های بافت نرم اطراف مفاصل.

۳ . برطرف کردن اسپاسم و گرفتگی عضلات و بهبود عملکرد عضلانی – اسکلتی (برای افرادی که مکررا دچار گرفتگی عضلات و کمر درد هستند).

۴ . استفاده جهت زخم های دیابتی

5. کاهش اندازه دیسک های بیرون زده

باتوجه به جوان بودن نسبی این شاخه درمانی هنوز بسیاری از بیماران و حتی پزشکان با اوزون تراپی آشنایی کافی ندارند لذا همواره جهت اطلاعات کامل می بایست از پزشکان فوق تخصص این رشته استفاده شود تا این تاریخ صدها هزار نفر در اروپا از این مدالیتی استفاده و سود برده اند.

کاربرد اوزون تراپی در آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از عوامل مهم ایجاد درد زانو در سنین میانسالی به بعد است. ماهیت آرتروز زانو یک بیماری تخریبی مفصل است. بدین صورت که در ابتدا با از بین رفتن تدریجی غضروف مفصلی (غضروفی که روی سطح استخوان ها را پوشانده است) باعث ایجاد دردهای فعالیتی و سپس دردهای التهابی و فعالیتی به صورت توام میشود. آرتروز دارای 4 مرحله است که که با پیشرفت هر مرحله فاصله مفصلی کاهش بیشتری می یابد ، لذا می بایست درمان های آرتروز تا مرحله سه بیماری ، قبل از مرحله پیشرفته 4 (که شکل مفصل کاملا تغییرمی کند) انجام شود.

اوزون در مفصل سه عملکرد اساسی دارد

در ابتدا بوسیله خاصیت ضد التهابی قوی موجب کاهش التهاب و فاکتورهای التهابی تخریب کننده مفصل می گردد.

اثر دوم مربوط به افزایش اکسیژن رسانی در مفصل است که موحب تسریع پروسه ترمیم غضروف مفصلی میشود.

اوزون و تنگی کانال نخاعی

در تنگی کانال نخاعی محدودیت و ناتوانی در راه رفتن ، سنگینی پاها و علایم حسی (مانند گزگز و بیحسی ، یخ شدن یا داغ شدن پاها ) در بیماران ایجاد میشود.

تزریق گاز اوزون در اطراف اعصابی که از ناحیه نخاع خارج میشود در فواصل زمانی معین با از بین بردن التهاب باعث بهبود نسبی علایم خواهد شد. این درمان برای مراحل اولیه بیماری یا افرادی که به هر دلیل کاندید جراحی نیستند توصیه میشود.

ازون و آسیب های ورزشی

در ورزشکاران آسیب های تاندونی ، عضلانی و مفصلی و گرفتگی های عضلانی شایع است. اوزون درمانی به روند بازسازی و ترمیم آسیب ها کمک شایانی خواهد کرد.

ازون و درمان بیرون زدگی دیسک

در بیرون زدگی دیسک‌ های بین‌ مهره ای کمری یا گردنی با تزریق ازون داخل هسته دیسک واکنش های شیمیایی رخ می دهد که از گسترش دیسک جلوگیری می کند. این روش در مبحث دیسک به تفصیل توضیح داده شده است.

روش انجام اوزون تراپی

اوزون مورد استفاده در پزشکی توسط دستگاه های مخصوص ازون ساز تولید میشود، این دستگاه ها اکسیژن را از منبع اکسیژن گرفته و به اوزون با غلظت خاصی تبدیل میکنند. اوزون تولید شده از دستگاه توسط سرنگ کشیده شده و به منطقه مورد نظر تزریق می گردد.

فواید اوزون تراپی

اوزون خواص ترمیمی بسیار مفیدی دارد و خوشبختانه عارضه ای ندارد و با توجه به استفاده از بی حس کننده های موضعی تزریق آن دردناک نیست. با توجه به تاثیرات ساختاری درمان با ازون دائمی بوده و موقتی نمی باشد. ازون تراپی یک پروسجور روتین و موفق در اروپا بوده که روز به روز به میزان استفاده از آن افزوده می شود.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

5/5 - (5 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سعید کلانترنیا

  آقای دکتر درود،
  مج دست راست من ۵ ماه پیش شکست و اکنون جوش خوردگی تقریبا انجام شده. مشکل الان خشکی پنج انگشت و کاهش دامنه حرکت آنهاست، همینطور است حرکت دست از مچ. دوستی که دچار همین عارضه شده و‌ پزشک ارتوپد ترکیبی از ازون و کورتن را تزریق کرده از نتیجه کار راضی است. این ترکیب را شما توصیه می کنید و در اینصورت انجام می دهید؟
  با سپاس،‌ سعید کلانترنیا

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام این ترکیب جهت وجود التهاب در بافت نرم انجام میشود. اگر مشکل در مفاصل باشد سلول درمانی از جمله ارتوکین تراپی بهتر و موثرتر است.

   پاسخ
 2. بویه‌نیا

  با سلام‌واحترام‌
  لطفاً بفذمایید آیا عمل اورن‌تراپی دبسک‌ کمر توسط شما با سونو‌گرافی‌مخصوص درحین این عمل صورت‌میگیرد یا به صورت کور انجام می شود
  باتشکر فراوان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در اتاق عمل به وسیله دستگاه فلوروسکوپ (دستگاه لایو رادیولوژی) انجام میشود تزریقات کورکورانه نمی توانند تاثیری روی دیسک داشته باشند.

   پاسخ
 3. سجاد

  سلام دکتر
  بنده چندماهی هست ک دیسک مهره دو و سه دچار بیرون زدگی شده و جلو ران های هر دو پام بعلاوه پشت باسن)هر دو طرف( رو اذیت میکنه و گفتن باید عمل کنی اما نمیخوام عمل کنم خواستم بدونم ب نظر شما بهترین درمان چی این نوع دیسک چیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 4. منیره

  باسلام
  ۶۱سالمه و سه هفته از زمان ازون تراپی دیسک کمرم میگذره ولی هنوز درد دارم که گاهی کم و گاهی زیاد میشه، بهم گفتند که باید لیزر درمانی انجام بدم آیا ضرورت داره که به این سرعت لیزردرمانی هم انجام بدم؟ و یا بهتره فعلا منتظره نتیجه ازون تراپی بمونم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام اوزون تراپی برای دیسک های خیلی کوچک پاسخ دهنده هست. چنانچه التهاب در عصب ها هم باشد لیزر کمک کننده خواهد بود.

   پاسخ
 5. فرناز

  سلام
  35 ساله هستم و مدت دو سال هست که در ناحیه پهلوی دو طرف به شدت احساس درد دارم مخصوصا در موقع خواب شب و نزدیک صبح به حدی هست که از خواب بیدار میشوم.ام آر آی و پزشکی هسته ای و کل آزمایشات روماتولوژی رو هم انجام دادم و هیچ مشکلی مشاهده نشده .به تشخیص متخصص طب فیزیک درد به علت اسپاسم عضله مربع کمری ایجاد شده که به علت انقباض عضله می باشد. میخواستم بدونم آیا ازون تراپی برای درمان این مشکل من موثر هست و یا با انجام فیزیوتراپی میشه درمان کرد.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ،بله. می تواند کمک کننده باشد.

   پاسخ
 6. سمیه

  یعنی رادیوفرکوئنسی شبکه عصبی دنبالچه دائمی خوب میشه برگشت پذیر نیست؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   در حدود ۸۰ درصد موارد بله ۲۰ درصد امکان تکرار آر اف هست.

   پاسخ
 7. سمیه

  سلام و وقت بخیر ازون تراپی درد دنبالچه رو کامل خوب می کنه؟؟؟ و اینکه دیگه درد برگشت نداره دائمی خوب میشه؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام اوزون تراپی خیر باید رادیوفرکوئنسی شبکه عصبی دنبالچه انجام شود.

   پاسخ
 8. محمد نصیری

  سلام.اقای دکتر میخواستم بدونم ازون تراپی برای سندروم پای بیقرار شدید تاثیر داره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام خیر

   پاسخ
 9. علی

  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر من 50سالمه
  بخاطر آرتروز گردن ومفصل شانه ومشکل تاندون درد شدید داشتم تا جایی که سه تا انگشت دست راستم خواب میره تا آرنج و تمام بالاتنه ام در گیری شدید داره دست راستم حدودا تا نصفه بالا میاره ده روز قبل اوزون در ناحیه گردن وشوانه تزریق کردم میشه لطفاً راهنمایی کنید فیزیوتراپی رودکی شروع کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام فیزیوتراپی بر اساس ارزیابی پزشک تون از درمان از یک ماه تا سه ماه بعد از تزریقات شروع میشود

   پاسخ
 10. حسیم

  سلام خسته نباشید جناب
  اقا هستم دا ئم خارش در ناحیه اطراف مغد دارم چندین بار هم به پزشک مراجه کردم ولی خوب نشدم و واقعا خسته شدم. همچنین همسرم نیز در قسمت واژن دائم خارش وسوزش داره راهنمایی کنید ممنون میشم ادرس و شماره مطب بدید ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام این مشکلات در حیطه کلینیک درد نیست و در قدم اول به متخصص پوست مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 11. وحدت نظیری

  سلام آقای دکتر عزیز .خواستم بدونم تزریق گاز اوزون به کسی که بیماری آنکیلوز ستون فقرات داره مفید هست یا نه. شایان ذکر است که این بیماری حاد شده به طوری که دوتا از استخوانها به هم جوش خوردن

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه استخوان ها جوش خورده باشند خیر

   پاسخ
 12. حمید خلیلی

  سلام خدمت شما دکتر عزیز،
  یک اینکه آیا بدای دیسک کمر حتما باید سه چهار بار مراجعه برای تزریق اوزون داشته باشیم؟
  دوم اینکه
  آیا الزامی هست که بهمراه اوزون درمانی،جلسات فیزیوتراپی هم داشته باشیم یا خیر؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام .خیر اوزون داخل دیسک در اتاق عمل و در یک جلسه انجام میشود. در صورت ضعف عضلات ستون فقرات فیزیوتراپی کمک کننده است.

   پاسخ
 13. سارا امینی

  سلام آقای دکتر. وقت بخیر. ببخشید برای خارپاشنه چند جلسه اوزون تراپی لازمه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام معمولاً دو تا سه جلسه

   پاسخ
 14. مهسا مردانی

  آیا این روش برای درمان قطعی آرتریت روماتوئید جواب میده؟ و اگر که درمان میکنه برای آرتریت روماتوئید چند جلسه اوزون تراپی لازم هست ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام آرتریت روماتوئید درمان قطعی ندارد و باید کنترل شود.

   پاسخ
 15. شیرین

  با عرض سلام آیا اوزون تراپی برای درد و گرفتگی عضلات پشت بدلیل اسکلیوز ۱۷ درجه مفید می باشد؟۳۸ ساله هستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام،بله. به عنوان یکی از درمان‌ها کمک کننده است ولی نه به تنهایی.

   پاسخ
 16. محمد جعفری

  سلام اجناب دکتر کاظمی عزیز من مدت بیست سال هست که دچار دیابت از نوع ارثی و عصبی هستم و تمام بدنم دارای طخمهای بسیاری است و مدت چتدسال هست که از عراق برام متفورمین 850 میارن و استفاده میکنم قندم از ششصدو پنجاه به سیصد و بیست رسیده ولی متاسفانه زخمهای بدنم کمتر نشدند بلکه بیشتر هم شدن شما چه پیشنهادی برای من دارید با تشکر از شما بزرگوار

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا باید قند کاملا کنترل شود در زمینه کنترل زخم می توانید با تزریقات پلاکت و اوزون درمان زخم را تسریع کنید.

   پاسخ
 17. سمیرا

  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من دیسک کمر بین مهره های ۴و۵ دارم و یک هفته پیش اوزون تزریق کردم،اصلا کمردرد ندارم فقط درد تو پاهام هستش و هنوز خوب نشده،یعنی اوزون تراپی موثر واقع نشده؟یا باید صبر کنم؟و اینکه پای چپم یه ذره بی حس میشه و گزگز میکنه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید تا یک ماه جهت تغییرات صبر کنید

   پاسخ
 18. فاطمه

  سلام اقای دکتر وقت بخیر. میخواستم هزینه ازون زانو رو بدونم واینکه طی چند جلسه انجام میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام معمولا نیاز به سه جلسه تزریق است. هزینه بستگی به درمان های مورد نیاز دارد.

   پاسخ
 19. مومنی

  سلام جناب دکتر ،بنده دچار پارگی دیسک شدم ،درخردادماه ،ازون انجام دادم که خیلی خوب بود و اصلا درد نداشتم تا شهریور به دلیل کار کشاورزی، دوبار ه احساس درد در مفاصل ران چپ داشتم وبا مراجعه مرحله دوم ازون رو انجام دادم اما درد ران کم نشده ،اصلا کمر درد نیستم فقط درد ران پا راهنمایی می‌فرمائید ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید ام آر آی مجدد گرفته شود

   پاسخ
 20. ف. دبیر

  سلام ممنون از لطفتون بنده ۵۷ ساله مرد
  با تشخیص AVNدر مهر ۹۷ دکمپرشن دو طرف انجام دادم
  لنگش دارم .درد خفیف و قابل تحملی دارم که گهگاه بسته به فعالیت جسمی زیاد میشه سوال بنده اینه آیا اوزن تراپی یا پی آرپی میتونه به بنده کمک کنه که مفصل ران حفظ بشه
  چه درمانی را توصیه میفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه تخریب کامل مفصل اتفاق نیفتاده باشد بله

   پاسخ
 21. علی

  سلام دکتر بنده تزریق اوزن داخل دیسک کمر کرده ام میشه بگید بعد از چند روز تأثیرات اوزون پدیدار میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام درصورت پاسخ دهی مناسب تا یک ماه پس از تزریق باید اثرات مفید ظاهر شوند.

   پاسخ
 22. ژیلا افسری

  با سلام به شما دکتر عزیز
  خانمی هستم ۵۵ ساله
  من چندین سال هست که دچار دردهای عضلانی در ناحیه گردن شانه و کتف دارم که با ام آر آی مشخص شد که دیسک گردن دارم چندین گونه درمان انجام دادم یه کم بهتر میشم دوباره بر میگرده حال 2 تا سوال دارم اول اینکه میتونه بخاطر بیماری هاشیماتو و مصرف لووتیروکسین باشه و سوال دوم اینکه الان که گرفتگی های من به تمام بدنم از جمله قسمت لگن و پاها شده اوزون تراپی میتونه برای من درمان قطعی باشه ممنون میشم از پاسخگویی شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ارتباط با بیماری تیروئید ندارد ازن تراپی کمک کننده است اما درمان قطعی خیر

   پاسخ
 23. توحید روحی

  سلام اقای دکتر خدا قوت
  من ۳۳ سال دارم و هفته هست MRIاز ستون فقرات گرفتم گفتن دیسک بین مهره ۴و ۵ ، ۴و ۳ پاره شده. درد زیادی ندارم. از طرفی موقع بلند شدن یا راست و خم شدن در در ناحیه لگن سمت چپ جایی که استخوان لگن و مفصل ران بهم متصل میشود احساس میکنم. بطوری که باعث لنگیدن شده هست. حال نمیدانم دیسک کمرم مشکل دارد یا مفصل لگنم ؟
  چه روش درمانی لازمه؟
  ممنون بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام. بله. بیرون زدگی های دیسک می تواند چنین دردهایی در لگن ایجاد کند و باید دیسک بیرون زده درمان گردد.

   پاسخ
 24. سید موسی موسویان

  سلام جناب آقای دکتر بنده شغلم آتش نشان می باشد و در یک عملیات نجات یک فرد که به یکباره از کوه پرت شد و بنده با دست چپم گرفتم و فرد را نگه داشتم منجر به درد در قسمت خارجی و روی عضلات آرنج شد به مدت دوهفته کل آرنج را ثابت کردم دردم کمتر شد ولی از طرفی که بنده بوکسور هیتم وقتی تمرین میکنم کل عضلات روی دستم درد دارم حتی با آرنج بند و توی کارم هم دچارمشکل میشم توی مقاله ها در خصوص ازن درمانی مطالعه کردم ولی اینجا توی شهرستان لنجان اصفهان نمی دونم باید کجا برم ممنون میشم به بنده کمک کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ابتدا باید علت مشکل آرنج شما مشخص شود که از مفصل است یا تاندون و عضلات، نیاز به یک معاینه دقیق و احیانا ام ار ای آرنج دارید.

   پاسخ
 25. حسین

  سلام جناب دکتر
  برای درمان در بیماری دیستروفی از نوع دوشن آیا این روش کاربرد دارد واینکه موردی از این نوع بیماری تحت درمان قرار گرفته؟
  در صورت استفاده نحوه ی تزریق ب کدام قسمتها انجام میشه؟
  تشکر فراوان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام متاسفانه در دیستروفی کاربردی ندارد.

   پاسخ
 26. طباطبائیان

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر بنده MRI رو خدمت شما ایمیل کردم این MRI مربوط به ۱۲ روز پیش است و از زمان درد حدود ۵ روز گذشته بود که MRI گرفته‌ام در حال حاضر در حرکت هیچگونه مشکلی ندارم در ایستادن تقریبا بدون مشکل هستم فقط در نشستن باسن سمت راستم درد میگیره و یک دردی در هنگام نشستن و پاشدن از وسط باسن سمت راست به سمت بیضه سمت راستم بحالت سوزش احساس میکنم و بعد دیگه از بین میره
  امکان داره دیسک پاره جوش بخوره اگر این امکان وجود داره بنظر شما مجددا نیازی به MRI می‌باشد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام دیسک L5 دچار بیرون زدگی شده اگر فشارهایی غیر طبیعی به دیسک نیاید و اقدامات غیر تهاجمی انجام شود التهاب دیسک می تواند کم شده و نیازی به عمل یا اینترونشن نباشد.

   پاسخ
 27. سیدشهرام طباطبائیان

  سلام وقت بخیر
  بنده پارگی دیسک l5 رو پیدا کردم دکترها نظرشون اینه که عمل باز انجام بدهم ولی با سوابقی که دارم اکثر کسانی که عمل باز انجام دادند دچار مشکل شدند و نمی‌خواهم عمل باز انجام دهم ولی باسن سمت چپ حالت گز،گز داره و وقتی که روی اون سمت میشینم درد میگیره تا زیر زانوی سمت راستم در راه رفتن مشکلی ندارم و این عارضه حدود ۱۵ روز پیش حادث شده میخواستم ببینم با اوزن تراپی می‌شه تا حد زیادی این گز،گز و درد حل بشه
  با تشکر و سپاس از شما طباطباییان هستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت بررسی میزان موفقیت عمل بسته لطفاً ام آر آی کمر خود را ایمیل بفرمایید info@drkazemipain.com

   پاسخ
 28. ملک ذوقیپور

  با سلام خدمت دکتر کاظمی
  من خانمی ۶۰ ساله هستم با دیسک خفیف گردنی بین مهره ۶ و ۷ و در کمر هم دیسک خفیف بین مهره ۴ و ۵ آیا اوزون تراپی روش درمانه موثری برای درمان آنها هست. با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام درمان بستگی به میزان بیرون زدگی دیسک دارد اگر بیرون زدگی کم و التهاب عصب ایجاد شده باشد تزریق اوزون تراپی ،اگر بیرون زدگی بدون پارگی باشد لیزر دیسک و اگر پارگی ایجاد شده باشد اندوسکوپی انجام می گردد.

   پاسخ