سندروم پیریفورمیس و درمان آن

1397/11/06 50 نظرات

سندرم پیریفورمیس یک اختلال عصبی غیر عادی است که زمانی اتفاق می‌افتد که عضله پیریفورمیس عصب سیاتیک را فشرده می‌کند. عضله پیریفورمیس یک عضله مسطح نوار مانند است که در باسن و در نزدیکی بالای مفصل لگن قرار دارد. این عضله در حرکت پایین بدن مهم است، زیرا مفصل لگن را مستحکم کرده و بالا نگه می‌دارد و ران را برای جدا شدن از بدن می‌چرخاند. این عضله به افراد این امکان را می‌دهد که راه بروند، وزن خود را از روی یک پا به پای دیگر گذاشته و تعادل خود را حفظ کنند.

عصب سیاتیک یک عصب ضخیم و بلند در بدن است. این عصب از زیر عضله پیریفورمیس عبور کرده و از پشت ران و ساق پا گذشته و در نهایت به اعصاب کوچک‌تر در انتهای پا ختم می‌شود. فشرده شدن عصب می‌تواند در اثر اسپاسم عضله پیریفورمیس اتفاق بیفتد. سندرم پیریفورمیس وضعیتی است که در آن عضله پیریفورمیس، واقع در ناحيه باسن، دچار اسپاسم می‌شود و سبب درد در ناحيه باسن می‌گردد. عضله پیریفورمیس همچنین می‌تواند عصب سیاتیک مجاور را تحریک کند و باعث درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در طول پشت پا و داخل پا شود (مشابه با درد سیاتیک).

دلایل سندرم پیریفورمیس :

علت اصلی سندروم پیریفورمیس این است که عصب سیاتیک توسط عضله پیریفورمیس در باسن گیر می‌افتد که می‌تواند تنها در یک طرف بدن یا در هر دو طرف رخ دهد. بسیاری از افراد سالمند مبتلا به سندرم پیریفورمیس، دچار اختلالات فیزیکی در عضلات اطراف عصب سیاتیک می‌شوند که اغلب به علت استفاده بیش از حد از عضله یا آسیب‌های قبلی می‌باشد.

دو نوع سندرم پیریفورمیس وجود دارد : اولیه (ناشی از تغییرات آناتومیک، مانند شکاف عضله) و ثانویه (ناشی از علت ناگهانی از جمله ضربه). تحقیقات نشان می‌دهند که موارد ثانویه بسیار رایج‌تر هستند، در میان بیماران مبتلا به سندرم پری فورمیس، کمتر از 15 درصد موارد علل اولیه دارند. به دلایل مختلف افراد به سندرم پیریفورمیس دچار می‌شوند، گاهی اوقات به علت کشش یا استفاده بیش از حد از عضلات نزدیکی لگن یا باسن در طول کار یا ورزش، تجربه تروما و یا آسیب به پایین بدن و یا تجربه التهاب زیاد و گسترده در بدن که موجب تشدید ضعف عضلات می‌شود.

علائم سندروم پیریفورمیس :

علائم سندروم پیریفورمیس
علائم سندروم پیریفورمیس

اغلب بیماران گرفتگی شدید در باسن و درد شبیه سیاتیک تا پشت ران، ساق و پا را توصیف می‌کنند. علائم معمول سندرم پیریفورمیس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد خفیف در باسن
 • درد انتشاری تا پشت ران، ساق و پا (سیاتیک)
 • درد هنگام بالا رفتن از پله یا شیب‌ها
 • افزایش درد پس از نشستن طولانی مدت
 • کاهش محدوده حرکتی مفصل ران

علائم سندرم پیریفورمیس اغلب پس از نشستن طولانی مدت، راه رفتن و یا دویدن، بدتر می‌شوند و پس از دراز کشیدن به پشت ممکن است بهتر شود.

عوامل خطر

داشتن بیش از 40 سال، سندرم عضلات پیریفورمیس اغلب در افراد 40-50 ساله اتفاق می‌افتد.

زن بودن، محققان معتقدند که زن‌ها به علت بیومکانیک مربوط به پهن‌تر بودن عضلات چهارسر ران در بدن‌شان، بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بعضی از گزارشات نشان می‌دهد که زنان شش برابر بیشتر از مردان در معرض احتمال ابتلا به سندرم پیریفورمیس قرار دارند.

سابقه آسیب به ناحیه لگن، باسن و یا ران

داشتن سابقه درد عصب سیاتیک، بیرون زدن دیسک یا سایر مشکلات نخاعی

فعالیت‌های تکراری و شدید با استفاده از پایین بدن (به ویژه دویدن طولانی مدت، اسکات زدن و پیاده روی با فرم نادرست، بدون استراحت کافی بین تمرینات)

نشستن طولانی مدت، به عنوان مثال پشت میز در محل کار یا در طی رفت و آمد در ماشین، که می‌تواند منجر به جلو آمدن سر و عموما یک شیوه زندگی غیر متحرک شود.

داشتن اضافه وزن یا چاق بودن و یا حتی بسیار کم وزن بودن، که می‌تواند عضلات را تضعیف کند.

داشتن اختلال آناتومیک در عضله پری فورمیس (یک علت رایج)

تشخیص سندرم پیریفورمیس

تشخیص سندرم پیریفورمیس بر اساس بررسی تاریخچه بیمار، یک معاینه فیزیکی و تست‌های تشخیصی مورد نظر انجام می‌شود. در تشخیص این مشکل باید سایر مشکلات مانند فتق دیسک یا اختلال در عملکرد مفصلی ساکروایلیاک  رد شده باشند.

معاینه فیزیکی

معاینه فیزیکی شامل بررسی لگن و پاها می‌باشد تا بیبنند آیا حرکت موجب افزایش درد کمر یا درد اندام تحتانی (درد سیاتیک) می‌شود یا خیر. به طور معمول، حرکت لگن درد را تازه می‌کند. معاینه نیز علل احتمالی درد ناشی از سیاتیک، مانند آزمایش حساسیت موضعی و قدرت عضلانی را شناسایی کرده ویا رد می‌کند.

شرح حال پزشکی

تاریخچه پزشکی شامل بررسی عمیق علائم بیمار می‌باشد، از جمله اینکه چه موقعیت‌ها یا فعالیت‌هایی علائم را بهتر یا بدتر می‌کنند، علائم چه مدت وجود دارند، آیا به تدریج یا پس از آسیب شروع می‌شوند و چه درمان‌هایی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. این تاریخچه همچنین شامل بررسی شرایطی مانند آرتروز است که ممکن است در خانواده بیمار رایج باشد.

تست‌های تشخیصی

اشعه ایکس و سایر مطالعات تصویر برداری ستون فقرات نمی‌توانند تشخیص دهند که آیا عصب سیاتیک در عضله پری فورمیس تحریک شده است یا خیر. با این حال، آزمایشات تشخیصی (مانند اشعه ایکس، ام آر آی و آزمایش‌های هدایت عصب) ممکن است انجام شود تا سایر شرایطی که موجب بروز علائم مشابه با سندرم پیریفورمیس می‌شوندحذف گردند.

سندروم پیریفورمیس چگونه درمان می‌شود ؟

روش‌های مختلف درمان و تسکین درد عصب پیریفورمیس عبارتند از : شیوه زندگی خاص، فاکتورهای خطر شخصی و شغلی باعث می‌شوند که فرد با احتمال بیشتری از درد عضلانی و عصبی رنج ببرد. این عوامل شامل سن بالاتر، سطح بالای استرس روانی که عضلات را دچار گرفتگی می‌کند، اضافه وزن و چاقی، نشستن برای مدت طولانی، سیگار کشیدن و خوردن رژیم دارای مواد مغذی کم می‌باشند. همه این‌ها می‌توانند التهاب را افزایش دهند، که باعث می‌شود بهبودی از آسیب سخت‌تر شود و درد، تورم و عوارض را افزایش می‌دهد.

مصرف یک رژیم حاوی مواد مغذی، و دارای مواد فرآوری شده کم و مصرف مکمل‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر بهبود یابید، وزن سالم خود را در طول زمان حفظ کنید و با ورزش یا تمرین بهتر بهبودی پیدا کنید. سعی کنید میزان مصرف موادی از قبیل شکر، گوشت فرآوری شده، محصولات اسپری شده با مواد شیمیایی، محصولات غلات تصفیه شده، الکل و تنقلات بسته بندی را محدود کنید.

غذاهای حاوی پتاسیم بیشتر و منابع منیزیم، از جمله سبزیجات برگ سبز، سیب زمینی و آوکادو، را برای کاهش اسپاسم عضلانی و درد بیشتر مصرف کنید. چربی‌های سالم مانند روغن زیتون و روغن نارگیل فوق العاده خالص و همچنین پروتئین‌های کم چربی (تخم مرغ‌های غیر پرورشی، گوشت حیوانات تغذیه شده با علف، ماهی‌های وحشی) و مواد غذایی تخمیر شده و دیگر مواد غذایی پروبیوتیک نیز مهم هستند.

سرما و گرما درمانی

با استفاده از کمپرس گرم و سرد می‌توان درمان این بیماری را تسریع نمود که به شکل زیر است:

بسته‌های یخ و ماساژ یخ

به محض بروز درد، در یک موقعیت راحت روی شکم دراز بکشید و حدود 20 دقیقه یک بسته یخ روی ناحیه درد قرار دهید. در صورت لزوم هر 2 تا 4 ساعت تکرار کنید. ترکیب ماساژ ملایم با یخ می‌تواند مفیدتر باشد. روی شکم دراز بکشید و از فردی بخواهید به آرامی ناحیه دردناک را با یک یخ بزرگ ماساژ دهد. اگر یخ به طور مستقیم روی پوست (به جای بسته یخ) اعمال می‌شود، برای جلوگیری از یخ زدگی زمان را به 8 تا 10 دقیقه کاهش دهید. اگر معمولا پس از فعالیت‌های خاصی درد افزایش می یابد، بهتر است بلافاصله پس از فعالیت یخ روی ناحیه قرار گیرد.

گرما درمانی

بعضی از افراد دریافته‌اند که جایگزینی سرما با گرما مفید خواهد بود. اگر از یک پد حرارتی استفاده می‌کنید، بر روی شکم دراز بکشید، پد حرارتی را به مدت 20 دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که روی پد حرارتی به خواب نروید، زیرا ممکن است به سوختگی پوست منجر شود.

حرکات کششی عضله پیریفورمیس

برخی از ورزش های کششی برای پیریفورمیس، همسترینگ و عضلات صاف کننده لگن ممكن است باعث كاهش علائم دردناک در امتداد عصب سیاتیک شوند و دامنه حركت بیمار را بازگردانند که عبارتند از:

کشش های پیریفوریس

راه‌های مختلفی برای کشش عضله پیریفورمیس یک فرد وجود دارد. دو راه ساده عبارتند از:

به پشت دراز بکشید به گونه‌ای که هر دو پا روی زمین صاف باشند و هر دو زانوها خم شوند. زانوی راست را به سمت سینه بکشید، زانو را با دست چپ بگیرید و آن را به سمت شانه چپ بکشید و کشش را حفظ کنید. برای طرف دیگر تکرار کنید.

به پشت دراز بکشید به گونه‌ای که هر دو پا روی زمین صاف باشند و هر دو زانوها خم شوند. مچ پای را ست را روی زانوی پای چپ قرار دهید. ران چپ را به طرف قفسه سینه بکشید و کشش را حفظ کنید. برای طرف دیگر تکرار کنید.
هر کشیدگی پیریفورمیس باید به مدت 5 ثانیه برای شروع نگه داشته شود و به تدریج تا 30 ثانیه طول بکشد و هر روز 3 بار تکرار شود.

کشش‌های همسترینگ

کشیدگی همسترینگ (عضله بزرگ در طول پشت ران) برای کاهش هر نوع درد سیاتیک بسیار مهم است. روش‌های متعددی برای کشش همسترینگ وجود دارند:

دو صندلی را رو به روی یکدیگر قرار دهید. روی یک صندلی بنشینید و پاشنه یک پا را روی صندلی دیگر قرار دهید. به جلو تکیه دهید، به روی لگن خم شوید تا زمانی که کشش ملایمی را در پشت ران احساس کنید، و این کشش را حفظ کنید.

روی پشت دراز بکشید و هر دو پا را صاف کنید. یک پا را به سمت بالا بکشید و آن را با نگهداشتن داخل یک حوله بسته شده در پشت پا صاف کنید، تا زمانی که کشش خفیفی در امتداد پشت ران احساس شود. مجددا تلاش کنید تا 30 ثانیه کشش را انجام دهید و هر روز سه بار تکرار کنید.

طب فیزیکی برای سندروم پیریفورمیس

درمان سندروم پیریفورمیس
درمان سندروم پیریفورمیس

علاوه بر کشش پایه‌ای، یک برنامه جامع فیزیوتراپی و ورزش برای شرایط هر فرد می‌تواند ایجاد شود.

ورزش های دامنه حرکتی

یک متخصص طب فیزیکی، متخصص فیزیوتراپی، پزشک کایروپراکتور یا سایر پزشکان واجد شرایط می‌توانند یک برنامه سفارشی شامل تمرینات کششی و دامنه حرکتی برای کمک به کشش عضلات و کاهش اسپاسم تدارک ببینند.

ماساژ عمقی

ماساژ عمیق توسط یک متخصص طب فیزیکی یا متخصص واجد شرایط دیگر با افزایش جریان خون به ناحیه و کاهش اسپاسم عضلانی باعث بهبودی می‌شوند.

داروهایی برای درد سیاتیک

از آن جایی که اکثرا بروز درد شامل برخی از انواع التهاب می‌باشد، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن، ناپروکسین و…ممکن است باعث کاهش التهاب در ناحیه آسیب دیده شوند.

درمان اینترونشنال :

برای درد شدید سیاتیک ناشی از سندرم پیریفورمیس، تزریق ممکن است بخشی از درمان باشد.

تزریق پیریفورمیس :

بی‌حسی موضعی و کورتیکو استروئیدها ممکن است به طور مستقیم باهدایت دستگاه رادیولوژی و یا سونوگرافی به عضله پیریفورمیس تزریق شود تا به کاهش اسپاسم و درد کمک کند. هدف تزریق معمولا کاهش درد حاد به منظور پیشرفت در درمان طب فیزیکی است.

تزریق بوتاکس

برای اسپاسم مداوم عضلات پیریفورمیس که به درمان با تزریقات اینترونشنال مقاوم است، تزریق سم بوتولینوم (یعنی بوتاکس)، یک عامل تضعیف عضله، ممکن است مفید باشد. هدف تزریق این است که به آرامش عضلات و کاهش فشار وارده به عصب سیاتیک کمک کند. هدف هر دو تزریق این است که به بهبود بیمار با کشش و طب فیزیکی کمک نماید، به طوری که هنگامی که اثر تزریق از بین می‌رود عضه در حالت کشیده و آرامش باقی بماند.

پیشگیری از سندرم پیریفورمیس :

از آن جایی که سندروم پیریفورمیس معمولا در اثر ورزش یا حرکتی مانند دویدن یا پرش به جلو ایجاد می‌شود که به طور مکرر بر عضله پری فورمیس فشار وارد می‌کند، پیشگیری اغلب با فرم صحیح حرکت و پوزیشن مرتبط است. از دویدن یا تمرین روی تپه یا سطوح ناهموار اجتناب کنید. قبل از فعالیت به طور صحیح گرم کنید و به آرامی شدت فعالیت افزایش یابد. هنگام دویدن، راه رفتن یا ورزش، وضعیت مناسبی داشته باشید. اگر درد رخ دهد، فعالیت را متوقف کنید و تا زمانی که درد برطرف شود، استراحت کنید.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.2/5 - (9 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مرتضی

  سلام.بنده حدود چهار سال درد دارم.درد در ناحیه باسن چپ هنگام نشستن با کار کردن درد به پای چپ در ناحیه ساق به پایین میزنه.توی ام آر آی دیسک خفیف نشون داده که دکتر ها گفتند مشکل جدی نیست.نوار عصب هم گرفتم حدود چهار بار نوار عصب گرفتم بازم هیچی به دیسک خفیف. ولی یک از دکتر ها گفتند که تزریق در ناحیه اپیدورال انجام بدین .انجام دادم هیچ تاثیری نداشت و به از یه مدتی عمل لیزری دیسک کمر انجام دادم بازم هیچ تاثیری نداشت.بعذ از یه مدتی دیگر گفتند احتمالا سندرم پریفورمیس باشه که تزریق در ناحیه پریفورمیس و بورسیت توی اتاق عمل انجام دادم هیچ تاثیری نداشت .لطفاً راهنمایی کنید.ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه دقیقی بشوید و مجددا تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 2. ع شریف

  سلام اقای دکتر من به سندروم پیریفورمیس بدون هیییچ دلیلی به طور مکرر مبتلا میشم ام ار ای و سونوگرافی دادم مشکلی نداشتم فیزیوتراپی هم اثر چندانی نداره خیلی اذیت میشم اززندگی میفتم درمان دایمی اش چیه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام در صورت شکست درمانهای غیر تهاجمی, باید در عضله پیریفورمیس ،تزریق های بوتاکس و رادیوفرکوئنسی انجام شود.

   پاسخ
 3. مهسا

  سلام وقتتون بخیر، ببخشید میخواستم از خرمتتون بپرسم طول درمان درگیری پیریفورمیس چقدر هستش؟ من بدنسازی انجام میدم میتونم باشگاهمو ادامه بدم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام طول درمان بستگی به پاسخ دهی عضله دارد از چند هفته تا چند ماه متغییر است.

   پاسخ
 4. ملکیان

  سلام آقای دکتر خداقوت. من خانومم نوار عصب و ام آر آی گرفتیم چسپندگی عصب l5 تشخیص داده بیست جلسه فیزیوتراپی انجام داده متاسفانه اثر چندانی دیده نشده و نشستن بسیار معذبی را. تجربه می کنند ممنون می شم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،چنانچه قطعا چسبندگی وجود داشته باشد باید با بالون های اپیدورال چسبندگی را باز کرد.

   پاسخ
 5. محمد

  سلام آقای دکتر بنده درد تو ناحیه پایین کمر و لگن دارم و دردم تا پاها ب طوری ک انگار خیلی خسته و دردناکه و با ماساژ بهتر میشه کارم بیشتر نشستن رو صندلی وقتی زیاد میشینم درد تو ناحیه لگن و کمرم بیشتر میشه و پاهام انگار خون نمیرسه و درد میگیره و از داخل احساس سرما میکنم تو پاهام مشکل چیه دکتر سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،ستون فقرات بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری و تست های عصب و عضله از پاها تهیه گردد.

   پاسخ
 6. بهمنی

  با سلام خانوم ۲۰ساله ای هستم که یه درد شدید پشت باسن سمت چپ دارم که فقط هنگام نشستن و بلند شدن مخصوصا هنگام بیدار شدن از خواب دارم حس میکنم علتش چی میتونه باشه؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام ستون فقرات و لگن معاینه و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 7. ترابی

  سلام‌. حدود یک ماه قبل بعد از انجام تمرینات بادی فلکس و پاباز کلاسیک و روسی ) دچار درد در ناحیه عمق باسن شدم که در یک نقطه متمرکز شده. درد به شکلی هست که وقتی روی محل های نرم‌تر می‌نشینم کمتر هست ولی روی سطوح سفت و زمین بیشتر میشه. به هیچ جای دیگهدای هم‌انتشار نداره و با گزگز و بی حسی هم همراه نیست. وقتی که شروع به گرم کردن و ورزش میکنم کمی بهتر میشه ولی از بین نمیره و به خاطر این درد میترسم که حرکات رو با دامنه بیشتری انجام بدم.
  آیا لازم هست که برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. بله. حتماً به پزشک مراجعه کنید و ستون فقرات کمری و عضلات لگن بررسی شوند.

   پاسخ
 8. خسروی

  سلام خسته نباشید همسرم ۲ ماه و نیم هست در ناحیه باسن درد داره.موقع نشستن و تغییر پوزیشن یعنی از نشستن به برخاستن.صبح که از خواب بیدار میشه خشکی زیاد داره.بعد از دو سه دقیقه انگار عضله باز میشه دیگه هیچ مشکلی نداره بطوریکه سر کار میگه هیچ دردی ندارم چون عضله گرمه.ولی تو خونه چون بیشتر استراحت میکنه موقع بلند شدن از تخت درد داره بعد دو دقیقه که عضله باز شد دیگه هیچ دردی نداره.ام آر آی سونو عکس از لگن همه چیز دادیم مشکلی نداشت.چه باید بکنیم؟رانندگی هم نمیتونه بکنه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. مفاصل فقرات از نظر آرتروز و عضلات این منطقه باید بررسی شوند.

   پاسخ
 9. ناظم

  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر دو سالی هست که گرفتار درد لگن شدم.اولین بار در بارداری و ادامه دار تا بعد زایمان .این اواخر به پشت پا زد و تا ساق و کف پا منتشر میشه.عکس رادبولوژی از لگن و ام ار ای از کمر انحام دادم که هیچ کدام مشکلی نداشتند.
  به نظر شما مشکل از کجاست؟موقع نشستن زیاد درد تشدید میشه.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه فیزیکی از نظر عملکرد مفاصل و عضلات در مناطق درگیر انجام دهید.

   پاسخ
 10. امیر خانمرادی

  سلام ام ار ای انجام دادم الانم نوار عضله باید انجام بدم ولی از درد توان راه رفتن هم ندارم و هیچ انپول یا قرصی اثر ندارد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه پارگی دیسک و فشار به اعصاب زیاد باشد باید تزریقات ستون فقرات و اینترونشن ها را هر چه سریعتر انجام دهید.

   پاسخ
 11. امیر خانمرادی

  با سلام نزدیک دو هقته است از ناحیه عضله باسن به سمت کف پا درد شدید دارم سر شدن کف پا درد وضعف شدید هنگام راه رفتن و تحمل درد زیاد که باعث عرق کردن زیاد میشم به کثر پزشکان مغز و اعصاب مراجعه کردم ولی متوجه درد نشدن تا فیزیوتراپی خودم رفتم و ایشان گفتن عضله پیرفومیس درگیر هست حالا تمرین انجام میدم ولی درد تسکین پیدا نکرده درد بیشتر هم شده راهنمایی بفرماید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تصویربرداری از ستون فقرات کمری و تست های عصب و عضله از پاها انجام گردد.

   پاسخ
 12. نگین

  چه قرصی برا درمان این سندرم وجود داره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول از قرص های ریلکس کننده عضلات استفاده میشود.

   پاسخ
 13. محمدرضا

  پرشک هم ولتارن و منیزیم و … داد
  اما ولتارن مبخورم درد ندارم.جون تمرین هم ندارم
  نمیخورم درد دادم
  و جالب اینه که تکرارهای اول حرکت نبستش،از تکرار 6~پیداش میشه…

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام به دلیل انقباض شدید این عضله باید بلوک و تزریق داخل عضله و سپس تزریق بوتاکس انجام دهید.

   پاسخ
 14. عباس

  سلام خسته‌ نباشید آقای دکتر من چند ساله در ناحیه لگن درد دارم ام آر ای دادم L4دیسک نشون داد ولی به نخاع نرسیده بود.تست عصب هم دادم نرمال زده بود .اوزون تراپی هم رفتم ولی درد داخل لگن خوب نشده.ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در دردهای مزمن لگن که علت خاصی مشخص نمی‌شود باید شبکه عصبی سمپاتیک لگن رادیوفرکوئنسی شود تا درد ها کنترل و برطرف گردد.

   پاسخ
 15. زهره

  سلام دکتر .پنج سال است پنجه پا چپم درد می‌کند و یک سال است درد تا ساق پا و لگن چپ سرایت کرده است ام آر ای کمر سالم است و دکتر پا تشخیص پیروفور میس داده آن. و با چهل جلسه لیزر پرتوان و تکار درمانی پیرو فورمیس خوب نشد .اولا تزریق انجام دهم .دوما درد پنجه پا چپم از پیروفورمیس میباشد تا با تزریق خوب شود .؟چون ام آر ای پا چپم کمی مورتو نورما دارد .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام برای پاسخ دقیق نیاز به معاینه فیزیکی هست و اگر سندروم پیریفورمیس باشد باید با تزریق و بلوک تشخیصی علائم شما تخفیف پیدا کند.

   پاسخ
 16. مهناز

  سلام آقای دکتر کاظمی من درد شدیدی مثل یک تخم مرغ سفت درد میگیره وچند قدم که راه میرم دیگه ازشدت درد نمیتونم راه برم چون انگشتان پاهام کرخت میشن وباید فوری بشینم بعضی دکترها گفتن دیسک کمر فشار به عضله پریفورمیس میاره وباعث فشردگی عصب سیاتیک میشه ولی الان ۴۰روزه که عمل بسته دیسک کمر انجام دادم چرا دوباره این درد مثل توده سفت داخل باسن درد میگیره ونمیتونم راه برم چون فوری عصب سیاتیک هم درگیر میشه؟نمیدونم چه کار کنم آیا بازهم مربوط به دیسک کمر میشه؟یا با ماساژ عمقی این درگیری عصب ازپریفورمیس باز میشه؟لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه فشار از روی عصب برداشته شود باید علایم شما رفته رفته کم و کمتر شود بهتر است یک بررسی مجدد توسط پزشک معالج خود بشوید.

   پاسخ
 17. مهناز

  سلام آقای دکتر *_عضله پریفورمیس درپای راستم گرفتگی شدید داره ۸ماهه هردکتری رفتم تشخیص ندادن تااینکه دوتا خانم دکتر با معاینه فیزیکی متوجه این گرفتگی شدن آیا با طب سوزنی این گرفتگی عضله بازمیشه چون فشار به سیاتیک پای راستم میاد ونمیتونم سرپا باشم ویا چند قدم راه برم وانگشتان پاهام فوری بی حس میشن ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام اگر تشخیص مسجل سندروم پیریفورمیس باشد در مرحله اول درمان های غیر تهاجمی و توانبخشی است اما اگر مقاوم به این درمانها بود باید تزریق بوتاکس در عضله انجام شود.

   پاسخ
 18. سما شمس

  سلام من ۶ ساله دچار درد مداوم در ناحیه باسن هستم درد قطع نشونده و دائمی. گاهی باسن سمت راست و گاهی چپ. ام آر آی نشون داده یه مقدا دچار صافی کمر شدم. اما جلسات فیزیوتراپی و کایروپراکتیک و طب سونی و آب درمانی نتیجه ای روی بهتر شدن درد باسنم نذاشته

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید مفاصل لگن و عضلات این منطقه نیز مورد بررسی قرار بگیرند.

   پاسخ
 19. اکرم

  با سلام و احترام
  بنده کارمند هستم ک نشستن طولانی مدت دارم. ۱۰ سالی هست ک هرسالش ی درد و اسپاسم برام رخ میده ام آر آی کمر و لگن انجام دادم مشکلی نداشنم تشخیص دکتر پیریفورمیس هستش ک پیشنهاد تزریق دادن ولی نپرسیدم چه تزریقی هست بنطرتون تزریق انجام بدم یا با حرکتهای کششی قابل درمان هست
  ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام تزریق را انجام بدهید مشکلی نیست.

   پاسخ
 20. علی

  سلام بنده شغلم راننده وانت هست یک سال پیش در باشگاه بدنسازی موقع پرس پا متوجه تغییراتی در لگنم شدم از فردای اونروز یه درد خیلی کم از سمت چپ باسنم شروع شد و هرروز اضافه شد تا جایی که الان نزدیک به 5ماه است که نمیتونم کار کنم و خونه نشین شدم ام آر ای گرفتم دیسکم خیلی خفیف زده بیرون ولی دکترا گفتن دیسکت اونقدر نزده بیرون که اینجوریت کنه من هم با سرچ تو گوگل از سندرم عضله پیرفورمیس آگاه شدم چندتا تست که در گوگل نوشته بود مثل رو صندلی نشستم پاهام بالا نمیومد و کلا هرکاری میکنم باسنم درد میگیره تشخیص شما چیه ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام . هم دیسک بیرون زده با التهاب عصب و هم درگیری مفصل ساکروایلیاک می تواند درد های انتشاری ایجاد کنند که تشخیص آن با معاینه دقیق و بلوک و تزریق تشخیصی مشخص می گردد.

   پاسخ
 21. راخله

  سلام. وقت بخیر راههایی تشخیص درد عضله پیرفورمیوس چیست ؟من حدود ۳سال درد در ناحیه قسمت خارجی ران دارم اوایل درد فقط همون قسمت بود ولی الان درد به سال پا و زانو و گاهی به مچ پا و قسمت خارجی پام و کف پا (قسمت خارجی میزنه مثل وارد کردن سوزن به آن )ام ار ای کمر دادم مشکلی نداشتم به نظر شما لازم عکس و ام ار ای عضله پیرفورمیوس بدم (ساکن شهرستان هستم و به هر دکتر مراجعه می‌کنم میگن عصبی دردهات امکان تزریق وجود دارد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه در بررسی تصویربرداری و تست های عصبی مشخص شود که مشکل از کانال نخاعی نیست و در معاینات خاص شک به سندروم پیریفورمیس باشد باید در عضله پیریفورمیس تزریق تشخیصی انجام شود تا برطرف شدن علائم مشاهده گردد و چنانچه تشخیص مسجل شد از شل کننده های عضلانی مانند بوتاکس جهت برطرف شدن اسپاسم عضله پیریفورمیس استفاده خواهد شد.

   پاسخ
 22. علی اقا

  با سلام.ده سال پیش در هنگام ورزش با کمر خوردم زمین. تا الان هر وقت بیش از یه ساعت میشینم دردش میاد سراغم و تا دو سه روز ادامه داره
  ام ار ای و رادیولوژی و عکس هسته ای گرفتم هیچکدوم تشخص ندادن مشکل منو یه سری دارو های مسکن مصرف کردم فقطک ه بعد از اتمام دارو ها باز دردا میاد دوباره
  بدین شکل که اگه درده بیاد با لمس یک نقطه در عمق باسن درد بیشتر میشه مثل لمس زخم
  قبلا با خوابیدن به پهلو و نشستن ده دقیقه درد شدید میومد سرراغم اما با یه سری درمان طب سوزنی از اون شدت کاسته شده
  آیا این علائم سندروم پرفورمیسه ؟؟؟؟؟ و آیا درمان همیشگی داره؟؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام الگوی درد نشان دهنده مشکلات دنبالچه است در صورتی که درمان های رایج پاسخ مناسب نداده است باید با تزریق و رادیو فرکانسی شبکه عصبی دنبالچه دردها را کنترل نمود.

   پاسخ
 23. محمد

  با سلام و خسته نباشید
  حدود یک سال هست که دچار گرفتگی عضله پیریفورمیس هستم(البته به تشخیص اساتید و پزشکان) ام ار ای و نوار عصب عضله و تمام کارهای تشخیصی رو انجام دادم….
  انواع درمان ها رو هم انجام دادم از فیزیوتراپی و نرمش و ماساژ گرفته تا تزریق …تزریق بوتاکس هم انجام دادم ۳-۴ ماه پیش اما جوابی نگرفتم…
  تزریق مجدد بوتاکس پیشنهاد شده به بنده
  نظر شما در این مورد چی هست؟؟
  دلیل این جواب نگرفتن و بهتر نشدن چی میتونه باشه استاد؟؟
  ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه تشخیص سندرم پیریفورمیس باشد با افزایش دوز بوتاکس و محل های تزریق و تکرار آن مشکلتون بهتر کنترل خواهد شد.

   پاسخ
 24. محمد

  باسلام
  ضمن عرض خدا قوت . ۴۷سال سن مرد حدود یک ونیم سال به علت بیرون زدگی دیسک L5s1تحت درمان هستم در این مدت دارو گاباپنتین سلکسب خارجی چند مرحله آمپول بتامتازون استفاده کردم طبق نظر پزشک بیرون زدگی متوسط هست .احتیاج به جراحی نیست ولی با وجود مصرف دارو و انجام دو مرحله فیزیوتراپی واستخر کماکان درد در ناحیه کمر بسمت پا ها بهمراه گزگز ومومو ر ودرد انگشتان پا دارم ایستادن بیش از ده دقیقه درد دارم نوار عصب جهت نوروپاتی مشکل نداشته بنده ۱۵ سال است دیابت دارم با مصرف قرص قند ناشتا حدودا ۱۳۰ یکی از مراحل فیزیوتراپی حدود یک سال قبل فیزیوتراپ لگنم را چرخاند از آن موقع درد م بیشتر شده و هر از گاهی شدید میشود سوال بنده از حضورتان این است آیا با این حرکت مشکلی. برای عضله پرفورمیس پیش آمده یا مشکل از همان دیسک است .. ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام عامل اصلی درگیری سیاتیک است هر چند می تواند گرفتگی های پیریفورمیس هم‌ تشدید کننده این مشکل باشد.

   پاسخ
 25. حمید

  سلام ارادت وقت بخیر ببخشید مزاحم شدم
  من حدود ۱۰سال پیش در طی یه چرخش ناگهانی یا یه وزنه سنگین از ناحیه بیضه چپ دچار درد شدید شدم
  کم کم این درد بیضه ادامه داشت و به باسن انتشار پیدا کرد و بعد هم پشت ران و بعد کمر و بعد به پا و انگشتان و بعد احساس کرختی و بی حسی در پا به همراه مور مور شدن
  در تغییرات ام ار ای چیزی مشاهده نشده ولی من ۱۰سال که درد میکشم و نمی تونم یه سری کارای سنگین انجام بدم اصلا درد همیشگی نیست ولی با یه کار سنگین سراغ م میاد گرچه در حالت عادی هم درد و بی حسی دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا باید یک ام ار آی جدید کمری داشته باشید و تست های عصبی عضلانی را انجام دهید.

   پاسخ