دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » دردهای شکم و لگن » دردهای مزمن شکمی

دردهای مزمن شکمی

دردهای مزمن شکمی

آسیب و اختلال عملکرد در هر کدام از این بخش‌ها باعث ایجاد درد می‌شود. از آنجا که این اندام ها در کنار هم قرار گرفته‌اند، یکی از بهترین روش های اولیه برای تشخیص درد ، توجه به علایم و نشانه‌های ظاهری است. دردهای شکمی متفاوت و از شایع ترین علل مراجعه بیماران به پزشک هستند. از شایع ترین دردهای شکمی می توان به دردهای زیراشاره کرد:

1. درد ارجاعی‌

منشأ این دردها از خارج شکم می باشد بدین شکل که ارگانی خارج از محوطه شکمی موجب تحریک اعصابی می شوند که به شکم عصب رسانی می کنند. مانند مشکلات قسمت پایینی ریه ها و یا مشکلات قلبی است که با فعالیت تشدید می گردد و میتواند در شکم حس شود. این نوع دردها از نوع ارجاعی هستند.

2. دردهای ناشی از مشکلات طبی

دردهایی نظیر دردهای شدید ، مداوم ، همرا با تب و زردی ، انتشار یابنده به پشت و کمر و یا کشاله ران ، همراه با خونریزی گوارشی مشکلاتی هستند که سریعا می بایست توسط متخصصین داخلی و در صورت لزوم جراح بررسی و درمان شوند.

3. دردهای مزمن شکمی

دردهای مزمنی که بررسی های کامل داخلی ،  گوارشی ، کلیوی و… شده اند و علیرغم همه درمان ها برطرف نشده و کماکان آزار دهنده هستند در حیطه کاری پزشکان فوق متخصص درد هستند و عمده آنها شامل:

 • دردهای نوروپاتیک :

این دردها در اثر آزار سلول های عصبی است که اصطلاحا نوروپاتی گفته می شود و در مواردی همچون زونا ، بریدگی های پوست وارگانها، مصرف داروها نظیرداروهای شیمی درمانی و…دیده می شود.

 • دردهای ناشی از برش جراحی :

درد ناحیه جداره شکم ، کشاله ران و زیر شکم بعد از جراحی جداره شکم به طور مثال ترمیم فتق نافی با مش گذاری می تواند بیش از 50 درصد موجب درد های مزمن ناحیه برش و شکم و زیر شکم شود به طوری که یک چهارم این بیماران به خاطر درد شدید قادر به انجام فعالیت های روزمره خود نیستند.

 • دردهای سرطانی :

سرطان های احشاء شکمی می تواند ایجاد دردهای مزمن و طاقت فرسایی کند که موجب بی قراری و درماندگی فرد مبتلا شده و نیاز به مداخله اینترونشنال دارد.

تشخیص دردهای شکمی

 شرح حال ومعاینه فیزیکی حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش های تصویربرداری :

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

پرتونگاری ساده کمر : جهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و… است.

 سی تی اسکن : چنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آی : جهت بررسی بافتهای و ارگان های داخل شکم استفاده می گردد.

دردهای مزمن شکمی

دردهای مزمن شکمی

 

درمان دردهای مزمن شکمی

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت هدایت اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های تشخیصی و درمانی در دردهای شکمی

1. بلوک اسپلانکنیک :

بلوک عصب اسپلانکنیک (احشایی) روشی کارآمد در رفع دردهای مزمن ناحیه بالای شکم است که غالبا بر اثر سرطان یا التهاب پانکراس بروز می‌یابد. اعصاب اسپلانکنیک در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته‌اند و پیام درد را از ارگان های شکمی به مغز منتقل می‌کنند.

2. بلوک سلیاک :

تعدادی از اعصاب خارج شده از نخاع در قدام ستون فقرات و زیر دیافراگم به یک دیگر می پیوندند و شبکه عصبی سیلیاک را تشکیل می دهند. از این شبکه عصبی اعصاب دیگری خارج می شوند و به احشا شکم عصب دهی می کنند. بلاک کردن عصب به جلوگیری از عبور پیام عصبی (شامل پیام های درد) با تزریق مواد بی حسی به عصب گفته می شود و می تواند برای مدیریت دردهای شکمی استفاده می شود. به عنوان روش تشخیصی ، بلاک این شبکه به پیدا کردن منشا اصلی درد و عصب منتقل کنند پیام درد از احشا شکمی کمک می کند.

3. بلوک TAP :

بلاک عصب به بستن مسیر عبور پیام عصبی با استفاده از مواد بی حسی می گویند. بلاک عصب عرضی شکم برای اهداف درمانی و تشخیصی استفاده می شود. از این بلاک برای درمان دردهای جداره شکم ناشی از برش جراحی و… استفاده می گردد.

4. بلوک رشته های اختصاصی عصبی :

بلوک تشخیصی و درمانی رشته های محیطی عصبی (مانند ایلیواینگوینال و یا ایلیوهیپوگاستریک) تحت هدایت سونوگرافی با لوکال آنستتیک و یا رادیوفرکوئنسی بسیار موفقیت آمیز ودرمان کننده است.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.9/5 - (7 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام‌وقتتون بخیر
  بنده ۴۲ ساله هستم .
  به صورت مزمن چند سالی هست که دچار درد در زیر شکم هستم.
  و موقع دفع ادرار و‌مدفوع دردم شدید تر میشه
  پریود های کم حجم و سبک و بدون درد دارم اما ایام تخمک‌گذاری درد شدیدی ذر زیر شکمم دارم که به شدت ناتوانم میکنه . اخیرا در عید ۱۴۰۲ بارداری ۱۳هفته و‌۳ روز نا موفق داشتم و با ایست قلبی جنین دچار سقط شدم. سقط با یک‌قرص میزو و‌دمنوش بدون کورتاژ در بیمارستان تحت نظر دکتر بود . جدیدا سونو واژینال هم انجام دادم که سالم بود . اما دردها به صورت مزمن همیشه هست .‌حتی در زمان نزدیکی هم حس درد دارم و تبدیل به ترس شده برام . از نظر رحم و غیره بررسی شدم و‌مشکلی ندارم . به نظر شما باید چه چیزی رو برای یافت علت و منشا درد بررسی کنم ؟

  • با سلام ،چنانچه بررسی‌های گوارشی، مجاری ادراری و زنان بشوید و مشکلی یافت نشود علت فعالیت غیر طبیعی شبکه عصبی لگنی است که باید بلوک بشود.

 2. سلام و وقت به خیر مجدد
  ممنون آقای دکتر از پاسخگویی تون
  مشکل اینجاست که دکتر ارولوژی بردم میگه از نطر من چون سونو و سی تی شون اوکی هست مشکلی ایشون نداره و دارو هم نداد و نهایتا پیشنهاد داد به متخصص اطفال ببرم.
  متخصص اطفال بردم چند تا دارو برای رفع یبوست داد و شربت گیاهی معده!! در صورتی که پسرم یبوست نداره و تاکید هم کردم که از این بابت مشکلی نداره خوراک اش خوبه و مشکلی در اجابت مزاج هم نداره(روزی یه نوبت دفع داره) و گفتم زیر شکم اش درد میکنه دردش هم جوری هست که لحظه ای در حد ۲۰ دقیقه شدید میگیره باز آروم میشه!! حتی گفتند داروی مسکن هم بهتره مصرف نکنه چون عوارض داره !!!
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید چی کنم و چه داروئی میتونم مصرف کنم
  باز هم ممنون
  سلامت باشید

  • با سلام درمان دارویی همین‌هاست در صورتی که فرکانس دردها بیشتر شود باید بلاک عصبی داده شود.

 3. با سلام
  من پسرم حدود یک ماه پیش عمل تورشن بیضه انجام داد بعد از یک هفته مجددا زیر شکم و بیضه هاش درد گرفت مجددا یک هفته بستری شد گفتند تورم بیضه و عفونت داره در طول بستری سونوگرافی، سی تی اسکن و آزمایش انجام دادند الان بیضه هاش مشکلی نداره و دکترش میگه خوبه و مرخص کرد ولی درد زیرشکم اش مونده چندین دکتر دیگه هم بردم اش میگن سی تی و سونو و آزمایشات اش خوبه و مشکلی نداره !! ولی درد زیر شکم داره و خیلی داره اذیت میشه به این صورت که در روز چند مرتبه به شدت درد میگیره و باز درد رهاش میکنه و درد کم و زیاد میشه معمولا شب ها هم بیشتر درد داره، بفرمائید چیکار کنم و به چه دکتری مراجعه کنم.ممنون

  • با سلام تا سه ماه پس از عمل جراحی تحت نظر پزشک معالج خود درمان‌های خوراکی ضد درد را استفاده کنند اما اگر دردها بیش از آن به طول انجامید به کلینیک درد و فوق تخصص درد مراجعه بفرمایید.

 4. سلام اقای دکتر بنده چهل سالمه بعداز بازی فوتبال انگاری پشتم گرفت و احسا درد خفیف کردم بعد با برداشتن یه وسیله سنگین درد شدیدی د پشتم‌ احساسکردم که هنوز بعاز ده روز باایستادن و نشستن دردی در بالی شکم سمت راست دارم که میسوزه سونو گرافی هم چیزی نشان نداد فقط با دراز کشیدن و گرم کردن بهتر میشه به نظر شما مشکل چیه

  • با سلام با این شرح حال بیشتر گرفتگی‌های عضلانی مطرح است

 5. سلام و عرض ادب
  جناب دکتر پسر ۱۶ ساله برادرم تقریبا از ۲۵ روز قبل شکم درد داره در طول این مدت آندوسکوپی رفته که نرمال هست ، سونوگرافی رفته کلیه اش مشکل نداره فقط کبد چرب گرید ۲ داره ، آزمایش هیلیکوباکتری رفته که جوابش مثبت شده ، آزمایش خون رفته غیر ازآنزیم های کبد ، اسید اوریک و ویتامین D بقیه اش نرمال هست ، اسکن با تزریق رفته مشکلی وجود نداره ولی درد شکمش بهتر نمی شه
  توضیح اینکه خیلی چاق هست ۱۱۰ کیلوگرم
  و در این مدت سه تا فوق تخصص گوارش بردیم و چند تا متخصص داخلی و عمومی
  هنوز بهتر نشده
  همه دکترها می گویند مشکل خاصی نداره
  آخرین دکترش گفت از اختلال عملکردی هست و داروهای ایشان را ۳ روزه مصرف می کنه فعلا فرقی نکرده

  • با سلام چنانچه مشکل ارگانیک در بررسی‌های گوارشی و داخلی وجود نداشته باشد آخرین راه بلاک عصبی خواهد بود.

 6. سلام اقای دکتر بنده ۲۴ ساله که ب مدت ۱۲سال است که درد وسوزشی در سمت راست وبالای نافم دارم که منجر ب بسته شدن روده ام میشود و لاغر میشوم فوق تخصص های زیادی رفتم و گفتن روده تحریک پذیره من با شناختی که از بیماری خودم دارم یک رگ عصبی است درسمت راست وبالی نافم که وقتی میسوزه دردم بطور وحشتناکی زیاد میشه جوری که چند دفعه تصمیم ب خودشکی گرفته ام و حتی خودم میخوام ک این شکم رو بشکافم واون رگ رو قطع کنم دکتر ها میگن از دست من کاری ساخته نیس ولی بنظر من اگه این رگ قطع بشه جوری که انگار از نافم سرچشمه گرفته و اگه قطع بشه من دردم کامل از بین میره بنظر شما من باید چکار کنم خودم دست بکار شوم؟

  • با سلام چنانچه علت نورالژیا و آسیب عصب‌ها باشد باید شبکه عصبی مورد نظر بلوک و رادیو فریکوئنسی بشود.

  • با سلام با سونوگرافی جداره شکم و بلوک تشخیصی عصب هایی که مشکوک هستند.

 7. باعرض‌سلام‌‌جناب‌دکتر
  دختر13ساله‌ای‌دارم‌‌که‌دوماهی‌است‌
  ازدرد‌دورناف‌میگه‌وبعضی‌وقتا‌شدید
  میشه‌وبه‌پهلوهاش‌میره‌وقتی‌میره
  دستشویی‌بهتر‌میشه‌‌‌مشکلش‌چی
  میتونه‌باشه‌ممنون‌میشم‌جواب‌بدید

  • باسلام،باید بامتخصص اطفال در این مورد مشورت بفرمایید.

 8. آقای دکتر سلام
  تشکر از زحمات حضرتعالی
  با تبریک فرا رسیدن سال نو خدمتتون عرض شود حدود دو هفته ای هست که در در شکم دارم، درد گردشی و خفیف که شاید یه مقدار بیشترش سمت راست و بالای شکم باشه ولی سمت چپ دور ناف و… هم درد خفیف دارم، هفته قبل هم یک روز به مدت چند دقیقه سمت راست وسط شکم مانند نبض شدید یا لگد زدن بچه در شکم داشتم، اندوکلون سه سال قبل داشتم روده تحریک پذیر و میکروب معده داشتم. یک ماه قبل سونو انجام دادم فقط کبد گرید یک به دو داشتم و مشکل دیگری نبود. در ضمن در همین زمانها تحت شرایط اضطراب شدید و نگرانی زیادی بودم که یکی از دلایلش حضور در کنار خاله همسرم بود که تقریبا دکترها جوابش کرده بودن.
  اگر راهنماییم بفرمایید ممنون میشم.🌹🌹🌹

  • باسلام،باید علائم اضطرابی را در قدم اول کنترل نمایید.

 9. با عرض سلام
  همسر من بعد از کرونا ای که گرفت که گوارشش رو بهم ریخت گاهی بالای شکمش بین جناق سینه و ناف و گاهی زیر نافش درد می کنه ، درد خیلی شدید نیست ولی الان حدود یک ساله که این درد و داره و لاغر هم شده و کاملا بی حوصله است و مدام به این درد فکر می کنه ، سونوگرافی و آزمایش خون هم داده
  دکتر متخصص (معده) قرص سایمیتکون داد و گفت هیچ مشکلی نداری و فقط این قرص رو روزی دوبار مصرف کن
  البته حدود 2 ماه هم مصرف قرص هایی که قبلا داشت ( اترو استاتین20 و اسپریم) رو قطع کرد ولی الان باز فقط اترو استاتین 20 رو به دستور پزشک مصرف می کنه
  من خودم تصور میکنم شاید عوارض قرص اتر استاتین ای که مصرف میکنه
  شاید هم ربطی نداشته باشه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • باسلام عصب های جداره شکمی بررسی شوند.

 10. سلام.از یکسال پیش به جای یه روز قبل پربودی یه هفته قبل پریودی درد داشتم..رفتم متخصص زنان از هر لحاظ بررسی کردن و گفتن مشکلی نیست فقط کمی عفونت داشتم که اونم چرک خشک کن میخوردم.این بار درد قبل پریودی م خوب شد…ولی مزمن شده و احساس میکنم درد جمع شده در ناحیه ی لگنم..هیوسین و ناپروکسن میخورم فقط یه کم آروم میشه..همش احساس مدفوع دارم و موقع دستشویی رفتن قبل و بعدش درد دارم..یبوست ندارم. اسهال هم ندارم..هیچ اثری از خون و عفونت نیست داخل مدفوعم..نمیدونم با وجود نظر دکتر زنان بازم میتونه مربوط به رحم باشه یا الان لگنم عفونی شده یا ملتهب..آخرین باری که رفتم زنان گفت عفونتت اینقدری نیست که درد ایجاد کنه..😑😑

  • باسلام بررسی های زنان، گوارش و ارولوژی بشوید چنانچه دردها با این مشکلات ارتباطی نداشت باید شبکه های عصبی لگنی بلوک شوند.

 11. باسلام وعرض ادب تقریبا یکسالی هست که زیردنده سمت راستم یهالتهابی هست کهخیلی اذیتم سونوگرافی سی‌تی‌اسکن ریهوروده انجاودادم جیزی نشوننمیدهد،خواهشمندم راهنماییمبفرماییدممنون.

  • باسلام ، از نظر و درگیری اعصاب بین دنده ای بررسی شوید و در صورت لزوم عصب ها بلاک شوند.

 12. سلام ازچندسال بعد از زایمانم که حدود ۸سال میشه هر ماه ۱۰ روز قبل از پریود دچار درد شدیدی در پایین سمت چپ شکمم میشم شاید روزی۱۰ تا ۲۰ بار حدود یک ربع درد میگیره و بعد انگار نه انگار دردی بوده.ولی تو اون یه ربع درد منو زمین گیر میکنه.درد از شکمم یک وجب بالای رونم شروع میشه و به پای راستم میزنه وپام خشک میشه. حتی شب از خواب بیدارم میکنه.سیتی دادم دکتر گوارش پارسال گفتن هیچ موردی نیست.واین درد اگه به گوارش مربوط بود کل ماه باید میبود .دکتر زنان هم موردی ندیدن هرماه این درد بیشتر میشه ولی من هنوز نفهمیدم از چیه.لطفا کمکم کنید

  • باسلام از نظر دردهای ناشی از تخمک گذاری بررسی شوید. (میتل اشمرتز)

 13. سلام خسته نباشید من زیر شکمم و تقرببا راستای مثانه ام بعد از مقداری ک دوندگی دارم درد میکنه همراه این درد کناره های ران های دوپا هم میگیرن جای ک ب شکم وصل هستن درد میاد حتی راه نمیتونم برم تا چند روز

  • باسلام، کمر و لگن معاینه و بررسی شود.

 14. سلام وقتتون بخیر
  من یه مدت طولانی هست که صبح ها که از خواب بیدار میشم وقتی نفس می کشم سمت راست شکم یه قسمت کوچیکی لز سمت چپ شکمم تقریبا تزدیک ناف تیر می کشه گاهی وقتا چشمام سیاهی میرع و از ناحیه بالای گوش ها سردرد می گیرم
  علتش چی میتونه باشه؟

  • باسلام در قدم اول باید بررسی گوارشی بشوید.

 15. سلام من تقریبا یکساله ک زیر شکمم وکمرم دردمیکرد،سونوگرافی انجام دادم فقط تنبلی تخمدان داشتم،ک منجر ب دردنمیشه اونم همچین درد شدید وثابتی.
  ام آر ای ستون فقرات، سی تی اسکن شکم ولگن انجام دادم.ک کیست3سانتی داشتم داخل تخمدان چپم.ک دکترگفت ممکن تازه بوجود اومده باشه چون داخل سونو مشخص نبود.
  تاحدودی دردم کم شده،ولی بااینکه یکساله گذشته هنوز احساس گرفتگی عضله زیر شکم ودرددارم بیشتر سمت راستم دردمیکنه 10سال پیشم آپاندیسموهم دراوردن ،مجردهستم وخیلی نگرانم ایقد استرس دارم ک12کیلو وزن کم کردم.
  لطفا راهنماییم کنید ک بدونم چکارکنم ک علت دردامو بفهمم

  • سلام ابتدا باید احشای شکمی و لگنی بررسی شوند اگر مشکلی در این زمینه نبود علت تحریک پذیری عصب های این منطقه است که باید بلوک عصبی بشوند.

 16. سلام باید عصبهای جداره شکم بررسی شوند و در صورت آسیب بلوک عصبی انجام شود.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت