دردهای مزمن شکمی

1397/04/12 38 نظرات

آسیب و اختلال عملکرد در هر کدام از این بخش‌ها باعث ایجاد درد می‌شود. از آنجا که این اندام ها در کنار هم قرار گرفته‌اند، یکی از بهترین روش های اولیه برای تشخیص درد ، توجه به علایم و نشانه‌های ظاهری است. دردهای شکمی متفاوت و از شایع ترین علل مراجعه بیماران به پزشک هستند. از شایع ترین دردهای شکمی می توان به دردهای زیراشاره کرد:

1. درد ارجاعی‌

منشأ این دردها از خارج شکم می باشد بدین شکل که ارگانی خارج از محوطه شکمی موجب تحریک اعصابی می شوند که به شکم عصب رسانی می کنند. مانند مشکلات قسمت پایینی ریه ها و یا مشکلات قلبی است که با فعالیت تشدید می گردد و میتواند در شکم حس شود. این نوع دردها از نوع ارجاعی هستند.

2. دردهای ناشی از مشکلات طبی

دردهایی نظیر دردهای شدید ، مداوم ، همرا با تب و زردی ، انتشار یابنده به پشت و کمر و یا کشاله ران ، همراه با خونریزی گوارشی مشکلاتی هستند که سریعا می بایست توسط متخصصین داخلی و در صورت لزوم جراح بررسی و درمان شوند.

3. دردهای مزمن شکمی

دردهای مزمنی که بررسی های کامل داخلی ،  گوارشی ، کلیوی و… شده اند و علیرغم همه درمان ها برطرف نشده و کماکان آزار دهنده هستند در حیطه کاری پزشکان فوق متخصص درد هستند و عمده آنها شامل:

 • دردهای نوروپاتیک :

این دردها در اثر آزار سلول های عصبی است که اصطلاحا نوروپاتی گفته می شود و در مواردی همچون زونا ، بریدگی های پوست وارگانها، مصرف داروها نظیرداروهای شیمی درمانی و…دیده می شود.

 • دردهای ناشی از برش جراحی :

درد ناحیه جداره شکم ، کشاله ران و زیر شکم بعد از جراحی جداره شکم به طور مثال ترمیم فتق نافی با مش گذاری می تواند بیش از 50 درصد موجب درد های مزمن ناحیه برش و شکم و زیر شکم شود به طوری که یک چهارم این بیماران به خاطر درد شدید قادر به انجام فعالیت های روزمره خود نیستند.

 • دردهای سرطانی :

سرطان های احشاء شکمی می تواند ایجاد دردهای مزمن و طاقت فرسایی کند که موجب بی قراری و درماندگی فرد مبتلا شده و نیاز به مداخله اینترونشنال دارد.

تشخیص دردهای شکمی

 شرح حال ومعاینه فیزیکی حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش های تصویربرداری :

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

پرتونگاری ساده کمر : جهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و… است.

 سی تی اسکن : چنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آی : جهت بررسی بافتهای و ارگان های داخل شکم استفاده می گردد.

دردهای مزمن شکمی
دردهای مزمن شکمی

 

درمان دردهای مزمن شکمی

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت هدایت اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های تشخیصی و درمانی در دردهای شکمی

1. بلوک اسپلانکنیک :

بلوک عصب اسپلانکنیک (احشایی) روشی کارآمد در رفع دردهای مزمن ناحیه بالای شکم است که غالبا بر اثر سرطان یا التهاب پانکراس بروز می‌یابد. اعصاب اسپلانکنیک در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته‌اند و پیام درد را از ارگان های شکمی به مغز منتقل می‌کنند.

2. بلوک سلیاک :

تعدادی از اعصاب خارج شده از نخاع در قدام ستون فقرات و زیر دیافراگم به یک دیگر می پیوندند و شبکه عصبی سیلیاک را تشکیل می دهند. از این شبکه عصبی اعصاب دیگری خارج می شوند و به احشا شکم عصب دهی می کنند. بلاک کردن عصب به جلوگیری از عبور پیام عصبی (شامل پیام های درد) با تزریق مواد بی حسی به عصب گفته می شود و می تواند برای مدیریت دردهای شکمی استفاده می شود. به عنوان روش تشخیصی ، بلاک این شبکه به پیدا کردن منشا اصلی درد و عصب منتقل کنند پیام درد از احشا شکمی کمک می کند.

3. بلوک TAP :

بلاک عصب به بستن مسیر عبور پیام عصبی با استفاده از مواد بی حسی می گویند. بلاک عصب عرضی شکم برای اهداف درمانی و تشخیصی استفاده می شود. از این بلاک برای درمان دردهای جداره شکم ناشی از برش جراحی و… استفاده می گردد.

4. بلوک رشته های اختصاصی عصبی :

بلوک تشخیصی و درمانی رشته های محیطی عصبی (مانند ایلیواینگوینال و یا ایلیوهیپوگاستریک) تحت هدایت سونوگرافی با لوکال آنستتیک و یا رادیوفرکوئنسی بسیار موفقیت آمیز ودرمان کننده است.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.9/5 - (7 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. رامین

  سلام اقایه دکتر بنده موقع نشستن به عضلات شکمم فشار میاد مثل کرامپ ایا اسپاسم / ولی موقع ایستادن یا خوابیدن رفع میشه راه حل شما چیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول باید این عضلات تقویت شوند.

   پاسخ
 2. علیرضا

  سلام دکتر جان خسته نباشی دکتر جان بنده به علت التهاب پروستات به دکتر مراجعه کردم و پس از درمان و سونو گرافی ایشان گفتن که پروستات و مجاری ادراری مشکلی ندارد و بنده درد زیره شکم اطرف ناحیه تناسلی دارم و دکتر گفت ممکن درد یا اسپاسم عضلات جداره شکم باشد معمولا درد با خروج گاز و یه صداهایی که از شکم میاد برطرف میه ولی یسختی حس میکنم باد گیر میوفته یا به مثانه فشار میاره گفتن به مجاری اراری ربطی نداره درد مانند تیر و اطپاسم و در بعضی مواقع به کشاله هم میزند ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر نورالژیای عصب های لگنی بررسی شوید.

   پاسخ
 3. Omid

  سلام ازمدت یک سال پیش دردمعده و روده شروع شده و هرازگاهی ازبین میرفت الان سه ماهه هرروزمخصوصاشبها دردزیاددارم داروهایی هم که چندتامتخصص دادن دیگه مصرف نمیکنم چون دردم رو زیادمیکنن،قبلا هشت سال بخاطراعتیادیبوست شدیدداشتم الان ترک کردم بنظرشما بیماری من چیه،بالاوپایین ناف وسمت چپ شکم دردزیاددارم چیکارکنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نیاز به بررسی های گوارشی دارید

   پاسخ
 4. علی

  سلام اقای دکتر من الان دوساله که شکمم درد میکنه یه روز سمت راست شکمم درد میکنه یاچند روز صبح که پامیشم سمت راست به حالت عادی برمیگرده هیچ دردی نیست بعد سمت چپ شکمم درد میکنه چن ساله دکتر میرم سر در نمیارن

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید احشا شکم، گوارشی کلیوی بررسی شود که در صورت عدم وجود مشکل ارگانیک میتوان از بلاک های عصبی استفاده کرد.

   پاسخ
 5. رحمت الله رشیدزاده

  با سلام و عرض ادب حدودا سه ماه است که درد در ناحیه چپ شکم زیر آخرین دنده دارم آندوسکوپ کولونوسکوپی انجام دادم که ۱۵ درصد التهاب روده تشخیص داده شد ولی متخصص گوارش میگوید این درد ربطی به التهاب روده ندارد.کلیه چپ بنده یک بار عمل باز و یک بار با لیزر عمل تخلیه سنگ چندین سال قبل انجام شده و کلیه کوچک شده و دوعدد سنگ ۱۴ و۱۲ میلیمتر در ان دیده شده است با چکاپ مجدد وسونوگرافی و سیتی اسکن از شکم و لکن متخصصین کلیه و گوارش درد را بی ربط به گوارش و کلیه اعلام کردن .
  درحالت درازکش دردی ندارم ولی در حالت نشسته و ایستاده این درد ملموس است. ۶۶ سال سن دارم. از جناب عالی تقاضای راهنمایی دارم .متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،چنانچه مشکل احشائی در این زمینه نباشد باید عصب های جدار شکمی و شبکه عصبی درگیر بلوک و رادیوفرکوئنسی و تزریق بشوند.

   پاسخ
 6. maryamgoodarzi640

  سلام دکتر جان خدا قوت بنده شکم لگنم بد جور کش امده ۱۴ ساله هر دکتری میرم تشخیص ندارن متسفانه دارم دیوانه میشم یه رانم لاغر کرده اتروفی گرفته شدت کشش به حدی بود که که خون ریزی کردم از معقد و الان ضعف عضلات چهار سر ران با عضلات لگن دارم و بی حسی و مور مور خلاصه یه سری عصب تو شکم لگنم گیر افتاده شک ندارم شکمم پاره کردم به عصب ها هم اسیب رسیده چطوری بفهمم کدام عصب اسیب دیده یا گیر افتاده کسی تشخیص نمیده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام تصویربرداری های لازم انجام شود و تست های عصب و عضله نیز انجام گردد

   پاسخ
 7. قاسمی

  عرض سلام و خداقوت خدمت جناب آقای دکتر
  دایی اینجانب 44 سال دارند حدود یک سال است که علائم درد زیر دنده چپ ، نفخ شکم، درد قفسه ی سینه، تعرق، ضعف دارند والان هم پای چپ را بزور میتوانند حرکت دهند و همچنین دست چپشون بی حس میشود. واحساس خالی شدن زیر دنده چپ دارند نوار قلب گرفتن مشکلی نداشته…جدیدا دچار خونریزی معده شدن وآزمایش که انجام دادن آنزیم sgpt بالا و ویتامین D3 پایین بود.. چند غده یا دمل هم روی پای چپ بوجود اومده لطف میکنید راهنمایی بفرمایید ممنون میشم..

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، از نظر نورالژی های منطقه درگیر و آسیب عصب ها بررسی شوند.

   پاسخ
 8. قاسمی

  با عرض سلام وخدا قوت خدمت آقای دکتر
  آقای 44 ساله حدود ۲ سال است که در سمت چپ بالا در ناحیه دنده ها وزیر دنده درد شدید دارم که قابل تحمل نیست. نوار قلب گرفتم مشکلی نبود.این درد سبب بی حسی دست چپ و کم توانی در حرکت پای چپم شده .چند روز پیش خونریزی معده کردم وآزمایش که انجام دادم آنزیم sgpt بالا و مقدار ویتامین D3 پایین بود. و حس میکنم در سمت چپ زیر دنده هام خالی شده وگاهی اوقات ورم میکند.وهمچنین دیسک کمر وگردن نیز دارم.
  میخواستم دلیل این درد را بدونم؟؟؟؟ باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام از نظر نورالژیا و آسیب عصبی منطقه درگیر بررسی بشوید.

   پاسخ
 9. مریم

  با عرض سلام و خسته نباشید
  خانم 27 ساله هستم، از سن نوجوانی تا به حال گاهی دچار معده درد میشوم. اما به تازگی (حدودا يکسال) وقتی معده درد میگیرم، همزمان در نقطه ی سمت راست شکمم (جایی نزدیک به اپانديس) نیز احساس درد میکنم. گاهی هم این درد را زیر شکمم احساس میکنم.
  میخواستم بپرسم چرا این دردها همزمان احساس میشوند؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام نیاز به بررسی توسط متخصص گوارش و همچنین در صورت لزوم آندوسکوپی دارید.

   پاسخ
 10. امیر

  من کمتر از یکماه پیش عمل لاپاروسکوپی صفرا انجام دادم و ۱۰ روز پیش عمل هموروئید. الان یک هفته است درد شکم دارم و معمولا صبحها بیشتر درد شدید دارم و تیر میکشه و منو از خواب بیدار میکنه.تقریبا دو ساعت درد دارم.علت چیست؟ ۴۲ ساله هستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام از راه دور نمی توان قضاوت کرد تحت نظر پزشک جراح خود مجددا بررسی شوید.

   پاسخ
 11. سپیده

  سلام ، خانم ۴۰ ساله هستم که ۴ ماه پیش عمل فتق کشاله ران با مش انجام دادم حراجی باز. هنوز هم درد دارم و قادر به انجام کارهای روزانه زیاد نیستم . به پیشنهاد پزشکان سی تی شکم و لگن تزریقی، ام آر آی شکم و لگن تزریقی و سونو کامل دادم ، خدا رو شکر جیز خاصی مشاهده نشد . دلیل دردهای من جیه ؟؟ خسته شدم دیگه
  ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید عصبهای منطقه جراحی از نظر آسیبهای احتمالی بررسی شوند.

   پاسخ
 12. hadisbarari

  باسلام حدوده یک ماهه سمت راست زیرشکمم جای عمل سزارینم یه درد حالت سوزش یا کشیدگی انگاری یه تیزی توشه مخصوصا پاهامو به داخل شکم خم میکنم مشکل پروییدی ندارم سه بار عمل سزارینم کردم آخرین جراحیم سیزده ساله پیش بود میخواستم بپرسم این درد چیه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ابتدا یک معاینه لگنی بشوید و در صورت عدم مشکل داخلی باید عصب های این منطقه و کانال کمری بررسی شود.

   پاسخ
 13. عبدالوهاب بخشایی

  سلام من خیلی وقت پیش با تکرار و سوزش ادرار از خواب پریدم به ارولوژی مراجعه کردم این مشکل برطرف شد ولی چند ماهه دردهای لگن و زیر شکمی و دردهایی که در دوطرف کمرم چپ و راست ظاهر شدن بعد از صرف غذا هم دردهای شکمیم یه مقدار بیشتر میشه و دچار نفخ میشم خواستم ببینم بنظرتون مشکل من چیه گوارشی هستش یا مربوط به کلیه دکتر گوارش رفتم میگن سندروم روده دارین ارولوژی میرم میگن التهاب پروستاتیت دیگه دیوونه شدم خواهشا راهنماییم کنین چکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هم میتواند این مشکل مربوط به کلیه و مجاری ادراری باشد و هم سیستم گوارش که هر دو باید بررسی و درمان قرار بگیرند

   پاسخ
 14. sajad

  سلام و درود مجدد. تشکر از پاسخگویی شما. آقای دکتر، موضوع درد بنده که سمت چپ بود فرمودین باید از نظر نورالژی های عصب بررسی بشه. می خواستم بدونم موضوع خطرناک هست یا خیر. خداوند به شما سلامتی عنایت بفرماید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   نورالژیا از این نظر که تهدید کننده زندگی و شرایط فیزیولوژیک بدن باشد خیر ولی درد ها می تواند بسیار شدید و ناتوان کننده باشد.

   پاسخ
 15. sajad

  باسلام، 6 ماه پیش با شروع دردهای شدید سنگ کلیه سمت چپ، یه درد مبهم و جابجاشونده سمت چپ شکم زیر دنده ها شروع شد و بعد از دفع سنگ همچنان ادامه دارد. تمام بررسی های پزشکی از جمله اسکن شکم آندوسکپی و کلونسکپی انجام دادم و مشکلی نداشتم. این درد موقع خواب کاملا برطرف شده و با بیدار شدم کم کم ادامه پیدا میکند. و با نشستن پشت میز محل کار تشدید می شود. و در هنگام ایستاده و یا خواب کاهش پیدا می کند. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر نورالژی های عصب در این منطقه بررسی شوید.

   پاسخ
 16. علیرضا

  سلام وقت بخیر. عذر میخوام حدود 5 ماهی هست درد پهلو سمت راست بالای شکم دارم زیر دنده ها و گاها روی دنده ها دارم سونوگرافی کبد چرب نشون داده و سی تی اسکن اسپیرال شکمی هم انجام دادم تمام اعضا نرمال بودن ولی درد مزمن و دائمی هست و اصلا قطع نمیشه لطفا بگید باید چه کاری انجام بدهم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه مشکل داخلی نباشد و ناشی از تحریک پذیری عصب های منطقه باشد باید بلوک و تزریق عصب جهت کنترل درد انجام شود .

   پاسخ
 17. Angela

  با سلام خدمت آقای دکتر کاظمی
  چند هفته ای هست درد در ناحیه زیر شکم احساس میکنم به دکتر زنان مراجعه کردم ایشون گفتن از نظر مسایل خانمها مشکلی ندارم ولی با سونوگرافی گفتن عفونت مثانه دارم و آنتی بیوتیک تجویز کردن الان ۴ روز هست دارم مصرف میکنم ولی در ناحیه چپ انتهای شکم هنوز احساس درد میکنم که در لگن هم پخش میشه هنوز جواب آزمایش رو نگرفتم کشت مدفوع و ادرار هم داده ام جناب دکتر صبر کنم تا جوابها رو بگیرم و بعد به دکتر گوارش مراجعه کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله

   پاسخ
 18. ایدا

  سلام خسته نباشید 37 ساله هستم درد شکمی و نفخ به مدت طولانی دارم و با کوچکترین فعالیتی درد یه دوره طولانی مدت آنتی بیوتیک مصرف کردم پشت سر هم,ولی دردای مدام الانم خیلی اذیت میکند قبلا دکتر مشکل روده تحریک پذیر تشخیص داده بودند الان مطمئن نیستم مشکل همون باشه,سایقه سرطان در خانواده هم داشتیم,پدرم چند ماه پیش بر اثر سرطان فوت شدندو این موضوع هم نگرانم میکند

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ابتدا باید تحت نظرمتخصص گوارش درمان های لازم را بگیرین و در کنار آن می توانید جهت تسکین درد ها از بلوک های عصبی و طب سوزنی استفاده کنید.

   پاسخ
 19. لیلا

  سلام خانم 49ساله هستم قبلا بیماری کبد چرب داشتم
  شکم درد زیر شکم دارم لطفا را ه درد و علت رو از شما استدعا دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت این مشکل در ابتدا باید توسط متخصص گوارش معاینه و ارزیابی شوید و شاید در کنار آن نیاز به بررسی های سیستم کلیه و رحم و… هم نیاز باشد تا بررسی کامل شود.

   پاسخ