دردهای مزمن شکمی

1397/04/12 40 نظرات

آسیب و اختلال عملکرد در هر کدام از این بخش‌ها باعث ایجاد درد می‌شود. از آنجا که این اندام ها در کنار هم قرار گرفته‌اند، یکی از بهترین روش های اولیه برای تشخیص درد ، توجه به علایم و نشانه‌های ظاهری است. دردهای شکمی متفاوت و از شایع ترین علل مراجعه بیماران به پزشک هستند. از شایع ترین دردهای شکمی می توان به دردهای زیراشاره کرد:

1. درد ارجاعی‌

منشأ این دردها از خارج شکم می باشد بدین شکل که ارگانی خارج از محوطه شکمی موجب تحریک اعصابی می شوند که به شکم عصب رسانی می کنند. مانند مشکلات قسمت پایینی ریه ها و یا مشکلات قلبی است که با فعالیت تشدید می گردد و میتواند در شکم حس شود. این نوع دردها از نوع ارجاعی هستند.

2. دردهای ناشی از مشکلات طبی

دردهایی نظیر دردهای شدید ، مداوم ، همرا با تب و زردی ، انتشار یابنده به پشت و کمر و یا کشاله ران ، همراه با خونریزی گوارشی مشکلاتی هستند که سریعا می بایست توسط متخصصین داخلی و در صورت لزوم جراح بررسی و درمان شوند.

3. دردهای مزمن شکمی

دردهای مزمنی که بررسی های کامل داخلی ،  گوارشی ، کلیوی و… شده اند و علیرغم همه درمان ها برطرف نشده و کماکان آزار دهنده هستند در حیطه کاری پزشکان فوق متخصص درد هستند و عمده آنها شامل:

 • دردهای نوروپاتیک :

این دردها در اثر آزار سلول های عصبی است که اصطلاحا نوروپاتی گفته می شود و در مواردی همچون زونا ، بریدگی های پوست وارگانها، مصرف داروها نظیرداروهای شیمی درمانی و…دیده می شود.

 • دردهای ناشی از برش جراحی :

درد ناحیه جداره شکم ، کشاله ران و زیر شکم بعد از جراحی جداره شکم به طور مثال ترمیم فتق نافی با مش گذاری می تواند بیش از 50 درصد موجب درد های مزمن ناحیه برش و شکم و زیر شکم شود به طوری که یک چهارم این بیماران به خاطر درد شدید قادر به انجام فعالیت های روزمره خود نیستند.

 • دردهای سرطانی :

سرطان های احشاء شکمی می تواند ایجاد دردهای مزمن و طاقت فرسایی کند که موجب بی قراری و درماندگی فرد مبتلا شده و نیاز به مداخله اینترونشنال دارد.

تشخیص دردهای شکمی

 شرح حال ومعاینه فیزیکی حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش های تصویربرداری :

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

پرتونگاری ساده کمر : جهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و… است.

 سی تی اسکن : چنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آی : جهت بررسی بافتهای و ارگان های داخل شکم استفاده می گردد.

دردهای مزمن شکمی
دردهای مزمن شکمی

 

درمان دردهای مزمن شکمی

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت هدایت اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های تشخیصی و درمانی در دردهای شکمی

1. بلوک اسپلانکنیک :

بلوک عصب اسپلانکنیک (احشایی) روشی کارآمد در رفع دردهای مزمن ناحیه بالای شکم است که غالبا بر اثر سرطان یا التهاب پانکراس بروز می‌یابد. اعصاب اسپلانکنیک در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته‌اند و پیام درد را از ارگان های شکمی به مغز منتقل می‌کنند.

2. بلوک سلیاک :

تعدادی از اعصاب خارج شده از نخاع در قدام ستون فقرات و زیر دیافراگم به یک دیگر می پیوندند و شبکه عصبی سیلیاک را تشکیل می دهند. از این شبکه عصبی اعصاب دیگری خارج می شوند و به احشا شکم عصب دهی می کنند. بلاک کردن عصب به جلوگیری از عبور پیام عصبی (شامل پیام های درد) با تزریق مواد بی حسی به عصب گفته می شود و می تواند برای مدیریت دردهای شکمی استفاده می شود. به عنوان روش تشخیصی ، بلاک این شبکه به پیدا کردن منشا اصلی درد و عصب منتقل کنند پیام درد از احشا شکمی کمک می کند.

3. بلوک TAP :

بلاک عصب به بستن مسیر عبور پیام عصبی با استفاده از مواد بی حسی می گویند. بلاک عصب عرضی شکم برای اهداف درمانی و تشخیصی استفاده می شود. از این بلاک برای درمان دردهای جداره شکم ناشی از برش جراحی و… استفاده می گردد.

4. بلوک رشته های اختصاصی عصبی :

بلوک تشخیصی و درمانی رشته های محیطی عصبی (مانند ایلیواینگوینال و یا ایلیوهیپوگاستریک) تحت هدایت سونوگرافی با لوکال آنستتیک و یا رادیوفرکوئنسی بسیار موفقیت آمیز ودرمان کننده است.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.9/5 - (7 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. محمدی

  آقای دکتر سلام
  تشکر از زحمات حضرتعالی
  با تبریک فرا رسیدن سال نو خدمتتون عرض شود حدود دو هفته ای هست که در در شکم دارم، درد گردشی و خفیف که شاید یه مقدار بیشترش سمت راست و بالای شکم باشه ولی سمت چپ دور ناف و… هم درد خفیف دارم، هفته قبل هم یک روز به مدت چند دقیقه سمت راست وسط شکم مانند نبض شدید یا لگد زدن بچه در شکم داشتم، اندوکلون سه سال قبل داشتم روده تحریک پذیر و میکروب معده داشتم. یک ماه قبل سونو انجام دادم فقط کبد گرید یک به دو داشتم و مشکل دیگری نبود. در ضمن در همین زمانها تحت شرایط اضطراب شدید و نگرانی زیادی بودم که یکی از دلایلش حضور در کنار خاله همسرم بود که تقریبا دکترها جوابش کرده بودن.
  اگر راهنماییم بفرمایید ممنون میشم.🌹🌹🌹

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،باید علائم اضطرابی را در قدم اول کنترل نمایید.

   پاسخ
 2. h.sh

  با عرض سلام
  همسر من بعد از کرونا ای که گرفت که گوارشش رو بهم ریخت گاهی بالای شکمش بین جناق سینه و ناف و گاهی زیر نافش درد می کنه ، درد خیلی شدید نیست ولی الان حدود یک ساله که این درد و داره و لاغر هم شده و کاملا بی حوصله است و مدام به این درد فکر می کنه ، سونوگرافی و آزمایش خون هم داده
  دکتر متخصص (معده) قرص سایمیتکون داد و گفت هیچ مشکلی نداری و فقط این قرص رو روزی دوبار مصرف کن
  البته حدود 2 ماه هم مصرف قرص هایی که قبلا داشت ( اترو استاتین20 و اسپریم) رو قطع کرد ولی الان باز فقط اترو استاتین 20 رو به دستور پزشک مصرف می کنه
  من خودم تصور میکنم شاید عوارض قرص اتر استاتین ای که مصرف میکنه
  شاید هم ربطی نداشته باشه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عصب های جداره شکمی بررسی شوند.

   پاسخ
 3. فرخی

  سلام.از یکسال پیش به جای یه روز قبل پربودی یه هفته قبل پریودی درد داشتم..رفتم متخصص زنان از هر لحاظ بررسی کردن و گفتن مشکلی نیست فقط کمی عفونت داشتم که اونم چرک خشک کن میخوردم.این بار درد قبل پریودی م خوب شد…ولی مزمن شده و احساس میکنم درد جمع شده در ناحیه ی لگنم..هیوسین و ناپروکسن میخورم فقط یه کم آروم میشه..همش احساس مدفوع دارم و موقع دستشویی رفتن قبل و بعدش درد دارم..یبوست ندارم. اسهال هم ندارم..هیچ اثری از خون و عفونت نیست داخل مدفوعم..نمیدونم با وجود نظر دکتر زنان بازم میتونه مربوط به رحم باشه یا الان لگنم عفونی شده یا ملتهب..آخرین باری که رفتم زنان گفت عفونتت اینقدری نیست که درد ایجاد کنه..😑😑

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام بررسی های زنان، گوارش و ارولوژی بشوید چنانچه دردها با این مشکلات ارتباطی نداشت باید شبکه های عصبی لگنی بلوک شوند.

   پاسخ
 4. شیواقریجانلویی

  باسلام وعرض ادب تقريبا یکسالی هست که زیردنده سمت راستم یهالتهابی هست کهخیلی اذیتم سونوگرافی سی‌تی‌اسکن ریهوروده انجاودادم جیزی نشوننمیدهد،خواهشمندم راهنماییمبفرماییدممنون.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ، از نظر و درگیری اعصاب بین دنده ای بررسی شوید و در صورت لزوم عصب ها بلاک شوند.

   پاسخ
 5. نگار

  سلام ازچندسال بعد از زایمانم که حدود ۸سال میشه هر ماه ۱۰ روز قبل از پریود دچار درد شدیدی در پایین سمت چپ شکمم میشم شاید روزی۱۰ تا ۲۰ بار حدود یک ربع درد میگیره و بعد انگار نه انگار دردی بوده.ولی تو اون یه ربع درد منو زمین گیر میکنه.درد از شکمم یک وجب بالای رونم شروع میشه و به پای راستم میزنه وپام خشک میشه. حتی شب از خواب بیدارم میکنه.سیتی دادم دکتر گوارش پارسال گفتن هیچ موردی نیست.واین درد اگه به گوارش مربوط بود کل ماه باید میبود .دکتر زنان هم موردی ندیدن هرماه این درد بیشتر میشه ولی من هنوز نفهمیدم از چیه.لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام از نظر دردهای ناشی از تخمک گذاری بررسی شوید. (میتل اشمرتز)

   پاسخ
 6. فرزاد

  سلام خسته نباشید من زیر شکمم و تقرببا راستای مثانه ام بعد از مقداری ک دوندگی دارم درد میکنه همراه این درد کناره های ران های دوپا هم میگیرن جای ک ب شکم وصل هستن درد میاد حتی راه نمیتونم برم تا چند روز

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، کمر و لگن معاینه و بررسی شود.

   پاسخ
 7. مریم

  سلام وقتتون بخیر
  من یه مدت طولانی هست که صبح ها که از خواب بیدار میشم وقتی نفس می کشم سمت راست شکم یه قسمت کوچیکی لز سمت چپ شکمم تقریبا تزدیک ناف تیر می کشه گاهی وقتا چشمام سیاهی میرع و از ناحیه بالای گوش ها سردرد می گیرم
  علتش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در قدم اول باید بررسی گوارشی بشوید.

   پاسخ
 8. غنچه

  سلام من تقریبا یکساله ک زیر شکمم وکمرم دردمیکرد،سونوگرافی انجام دادم فقط تنبلی تخمدان داشتم،ک منجر ب دردنمیشه اونم همچین درد شدید وثابتی.
  ام آر ای ستون فقرات، سی تی اسکن شکم ولگن انجام دادم.ک کیست3سانتی داشتم داخل تخمدان چپم.ک دکترگفت ممکن تازه بوجود اومده باشه چون داخل سونو مشخص نبود.
  تاحدودی دردم کم شده،ولی بااینکه یکساله گذشته هنوز احساس گرفتگی عضله زیر شکم ودرددارم بیشتر سمت راستم دردمیکنه 10سال پیشم آپاندیسموهم دراوردن ،مجردهستم وخیلی نگرانم ایقد استرس دارم ک12کیلو وزن کم کردم.
  لطفا راهنماییم کنید ک بدونم چکارکنم ک علت دردامو بفهمم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام ابتدا باید احشای شکمی و لگنی بررسی شوند اگر مشکلی در این زمینه نبود علت تحریک پذیری عصب های این منطقه است که باید بلوک عصبی بشوند.

   پاسخ
 9. روشنک خشنود

  سلام . مامان من تزریق شکمی انوکساپارین برای جلوگیری از انعقاد خون در بیمارستان قلبی انجام داداز بعد ترخیص دردای شدید شکمی داره بیشتر در ناحیه راست شکمش انواع سونوگرافی های کلیه شکم و لگن . کبد و کیسه صفرا و سی تی اسکن و عکس شکم و لنگ هم انجام داده ولی تشخیص داده نشده علت درد الان باید چیکار کنم برای از بین بردن درد شکمی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید عصبهای جداره شکم بررسی شوند و در صورت آسیب بلوک عصبی انجام شود.

   پاسخ
 10. عباس برزگری

  سلام
  مادرم بیشتر از یکسال هستش که سرطان پانکراس دارد و فکر می کنم در مرحله پیشرفته است و ما عمل نکردیم یک مدت شیمی درمانی و سلول درمانی کردیم که ظاهرا فایده ای نداشته قبلا برای کنترل درد استامینوفن کدئین می خورد و در حال حاضر استامینوفن اکس کدون می خورد ولی چند وقتی هستش که ظاهرا تأثیرش کم شده، داخل اینترنت بلوک عصب اسپلانکنیک را در از بین بردن درد این سرطان مطالعه کردم، به کجا می توانم مراجعه کنم برای استفاده از این معالجه. با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به پزشک فوق تخصص درد مراجعه بفرمایید

   پاسخ
 11. فریبا

  سلام.من شاید ۷ ۸ سال یا بیشتر هست که شب بدون هیچ دردی میخوابم و صبح از درد شکم و علی الخصوص لگن نمیتونم تکون بخورم.و تمام بدنم خشک میشه.توی لگنم سوزش و درد دارم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ستون فقرات و عضلات مجاور بررسی شوند.

   پاسخ
 12. آیدین علی پور

  باسلام،چهارماه پیش دردراست پایین شکم داشتم سونوگرافی شکم ولگن وکلیه وازمایش خون وادرارانجام دادم به جزهمانژیوم یک سانتی متری کبدموردخاصی نبود،الان ۱۰روزه که همون شرایط رودارم،دردخفیف نیمه راست پایین شکم،حالت تهوع ونفخ،که توسرماووقتی پایم را داخل شکم جمع میکنم قسمت پایین شکم دردمیکنه،سه سال پیش کولونوسکوپی انجام دادم،موردی نبود،پارسال عمل هرنی و واریکوسل درسمت دیگریعنی چپ داشتم،نمیدونم درخواست اسکن بدم یانه،خواهش میکنم راهنمایی کنید ۴۵سالمه باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام سیستم های گوارشی و ادراری بررسی شوند، درصورت عدم وجود علت خاص باید شبکه های عصبی بلاک داده شود.

   پاسخ
 13. علی

  سلام خسته نباشید بالا ی ناف زیر معده تیر میکشه دردش به کمر هم میزنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول جهت بررسی احشا شکم و لگن به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 14. فاطمه

  با عرض سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر من چند ماهی است با رفلاکس معده دچار شدم و به تجویز پزشک قرص های فاموتیدین نولپازا و دمپریدون مصرف میکنم. چند روزی هست که هر چند دقیقه یک بار یک درد شدید در ناحیه بالای ناف و زیر قفسه سینه حس میکنم در حد. سه چهار ثانیه ادامه داره و رفع میشه تا چند دقیقه بعد. درد به صورت تیر کشیدن هست.
  علت چیست؟
  این موضوع ب رفلاکس و دارویی هایی که مصرف میکنم ربط دارد یا خیر؟
  چون این درد به یک باره شروع شد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله به احتمال زیاد به ریفلاکس ارتباط دارد یک بررسی مجدد گوارشی بشوید

   پاسخ
 15. صمد

  با عرض سلام و خدا قوت
  نزدیک به ده ساله درد زیر ناف و درد پشت پا بین ران و باسن دارم یبوست مثل ورم روده است و رانندگی دوساعت درد در ناحیه بین لگن و پا انگار رگ گیر کرده و کف پا هم یکم درد داره وقتی بادست شکمم را به بالا مالش می دم درد شکم و لگن کمتر میشه اگر لگن را مالش بدم دیگه بدتر یک ماه اذیت می کنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ستون فقرات کمری و لگن بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 16. مریم

  سلام .اقای دکتر من سال ۹۳ جراحی دولیکو سیگمویید شدم .بعد از اون بیشتر روز ها مخصوصا تو سرما شکم دردهای شدید که نفسمو میبره میاد سراغم .بارها رفتم دکتر نفهمیدن علتش رو فقط میگن عوارص جراحی هست میشه راهنمایی کنید و مخصوصا بفرمایید به چهمتخصصی مراجعا کنم شاید سردربیارن ؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. ابتدا کلینیک گوارش و سپس کلینیک درد.

   پاسخ
 17. بیوک سماواتی ناوان

  سلام وعرض ادب؛ مدت دوماه است سمت چپ شکم بنده ازپشت تا جلوی شکم(تا ناف)درد میکند وبصورت افقی باد کرده ،البته نا گفته نماند رادیو تراپی وبعدا شیمی درمانی هم انجام داده ام و انتهای پاهایم گز گز و حالت چوب مانند دارد.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام گزگز ناشی از اسیب عصبها به دلیل شیمی درمانی است که با دارودرمانی باید کنترل شوند.

   پاسخ
 18. رامین

  سلام اقایه دکتر بنده موقع نشستن به عضلات شکمم فشار میاد مثل کرامپ ایا اسپاسم / ولی موقع ایستادن یا خوابیدن رفع میشه راه حل شما چیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول باید این عضلات تقویت شوند.

   پاسخ
 19. علیرضا

  سلام دکتر جان خسته نباشی دکتر جان بنده به علت التهاب پروستات به دکتر مراجعه کردم و پس از درمان و سونو گرافی ایشان گفتن که پروستات و مجاری ادراری مشکلی ندارد و بنده درد زیره شکم اطرف ناحیه تناسلی دارم و دکتر گفت ممکن درد یا اسپاسم عضلات جداره شکم باشد معمولا درد با خروج گاز و یه صداهایی که از شکم میاد برطرف میه ولی یسختی حس میکنم باد گیر میوفته یا به مثانه فشار میاره گفتن به مجاری اراری ربطی نداره درد مانند تیر و اطپاسم و در بعضی مواقع به کشاله هم میزند ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر نورالژیای عصب های لگنی بررسی شوید.

   پاسخ
 20. دکتر محمدرضا کاظمی

  با سلام نیاز به بررسی های گوارشی دارید

  پاسخ
 21. دکتر محمدرضا کاظمی

  باسلام باید احشا شکم، گوارشی کلیوی بررسی شود که در صورت عدم وجود مشکل ارگانیک میتوان از بلاک های عصبی استفاده کرد.

  پاسخ