درد زانو

1397/04/13 52 نظرات

زانو درد مشکل شایعی است که در هر کدام از ساختارهای استخوانی زانو از جمله مفصل زانو (استخوان ران، درشت نی، نازک نی)، کاسه زانو (کشکک زانو) یا رباط ها و غضروف هاوومینیسک زانو بوجود می‌آید. اغلب مشکلات زانو به خوبی به روش‌های درمانی محافظه کارانه واکنش نشان می‌دهند و به جراحی نیاز ندارند.

علل درد زانو

شایعترین علل درد زانو که نیاز به اینترونشن دارند شامل:

 1. آرتروز زانو : در انتهای استخوان مفاصل یک لایه غضروف است که موجب تسهیل حرکت و ضربه گیری میشود. آرتروز موجب تخریب غضروف ها و تغییر بافت استخوانی زیرین و تشکیل زوائد استخوانی می گردد که گه گاه جدا و شناور میگردند و در نهایت موجب کاهش فضای مفصلی ، تغییرزاویه ، درد و تورم می گردد. اطلاعات تکمیلی در مقاله آرتروز زانو
 2. پارگی منیسک : منیسک یک غضروف C شکل با خاصیت ارتجاعی است که از زانو در سطح داخلی و خارجی محافظت می کند و ضربه گیر است و موجب پایداری مفصل می شود. پارگی منیسک زانو معمولاً پی‌آمد پیچ خوردن یا چرخیدن سریع زانوی خم شده است در ورزشکاران و نیز با افزایش سن دیده می شود.
 3. آسیب تاندون کشککزیر کشکک بوده و عضله چهار سر زانو به آن متصل می شود این تاندون بسیار محکم تقریباً ۲ سانتی متر عرض دارد و وظیفه آن تقویت پا در کنار عضله‌های چهار سر ران است. اصلی ترین علائم آسیب به این تاندون احساس درد جلوی زانو است. فعالیت‌های مکرر ورزشی مانند ضربه زدن با پا و پریدن، باعث وارد شدن فشار زیادی به این تاندون پا می شود و  منجر به التهاب، پارگی‌های بسیار کوچک و درد زیر زانو می شود.

علائم

علائم مشکلات زانو اغلب به آهستگی به وجود می‌آیند و با گذشت زمان افزایش می یابد. علائم و نشانه‌ها شامل:

 • دردمفصل در حرکت یا با فشار دچار درد می گردد که براساس محل آسیب مکان درد متفاوت است.
 • خشکی مفصلخشکی مفصل که هنگام بیداری صبحگاهی شدید است.
 • التهابمفصل حتی با وارد کردن فشار کم، دچار التهاب می‌شود.
 • کاهش انعطافدامنه حرکتی مفصل محدود می شود.
 • قفل و خالی کردن زانو : گیر کردن مفصل در میانه حرکت زانو
 • کریپیتاسیوناحساس صدای سایش هنگام حرکت

تشخیص علت درد زانو

تشخیص زود هنگام مشکلات زانو باعث جلوگیری از پیشرفت آسیب دیدگی می‌شود. تشخیص شامل شرح حال ، معاینه فیزیکی ، آزمایشات و تصویربرداری های مورد لزوم است که شامل گرافی ساده و جهت بررسی بافت نرم و ام آر آی می باشد.

داروهای موثر زانو درد

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد استفاده می گردد که شامل مسکن های ضدالتهابی و ترکیبات غضروف ساز می باشد.

درمان های غیر تهاجمی درد زانو :

 • فیزیوتراپی : در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختارعضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود که حمایت کننده زانو هستند می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌ های ایزومتریک سود می‌برند.
 • زانوبند طبیاستفاده از زانوبند یا بریس در مراحل اولیه‌ باعث کاهش فشار روی زانو می شود و این امر درد و علائم را تا حد زیادی کاهش می دهد.
 • کفی و کفش طبی : کفی های مخصوص برای ایجاد هم ترازی زانو و عملکرد بهتر کشکک زانو مفید می باشد و ممکن است از سوی پزشک برای بیمار تجویز شود. پوشیدن کفش مناسب در درمان این بیماری اهمیت زیادی دارد.
 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن : اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف زانو می گردد.
 • لیزر پرتوان : استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و تا حدی جلوگیری از پیشرفت می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای)

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق ژل : مایع مفصلی حاوی اسید هیالورونیک است که باعث می‌شود این مایع سفت و چسبناک شود. در مشکلات زانو ، تولید اسید هیالورونیک کاهش پیدا می‌کند و غلظت آن در مایع مفصلی کاهش می یاد. این مساله منجر به تولید مایع رقیق‌تری می‌شود که توانایی کمتری در روان سازی مفصل و جذب ضربه دارد ، لذا تزریق داخل مفصلی ژل هیالگان جبران این مشکل راخواهد کرد.
 • تزریق اوزون : روش درمان زانو درد ناشی از آرتروز زانو با استفاده از تزریق اوزون برای انواع مشکلات زانو مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی های زانو از جمله آرتروز زانو این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون 25 میکروگرم به بافت آسیب دیده زانو تزریق می شود، و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند، تا باعث شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.
 • تزریق PRP : تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر در درمان آرتروز زانو می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند تهیه و تزریق شده که در محیط تزریق شده مفصلی موجب جلوگیری از روند تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .
 • تزریق ارتوکین : یکی از موثرترین درمان های درد زانو تزریق ارتوکین است که در موارد آرتروز هم نتیجه مطلوبی نشان داده است. در روش ارتوکین ، خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین 1 است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.
 • پرولوتراپی : از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های 12.5 درصد و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.
 • رادیوفرکوئنسی : از رادیوفرکوئنسی با مد پالس در جهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) اعصاب زانویی و… استفاده می گردد.

درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست

درد زانو هنگام نشست و برخاست از دردهای شایع است. برای تشخیص علت آن لازم فوق تخصص درد بیمار را معاینه کرده تا علت درد زانو هنگام نشست و برخاست مشخص گردد.

درد زانو هنگام چهار زانو نشستن

علت درد زانو هنگام چهار زانو نشستن می تواند گسترده باشد، معمولا تا صحبت این دردها به میان میاید بیماران به فکر تعویض مفصل و درمان های تهاجمی میافتند، ولی در واقع امکان دارد درد شما با روش های ساده مثل ورزش های تقویتی عضلات پا مخصوصا تقویت عضلات چهارسر ران درمان شود. لازمه پیدا کردن بهترین روش درمانی مراجعه حضوری و معاینه دقیق می باشد.

علت زانو درد در زنان

علت زانو درد در زنان

کم تحرکی یکی از عواملی است که می تواند موجب درد زانو شود، متاسفانه خانم های خانه دار بعلت حجم بالای کار در منزل وقت ورزش کردن را پیدا نمی کنند و همین موجب اضافه وزن و ضعیف شدن عضلات ران می گردد که هر دو عامل در ابتلا به درد زانو موثرند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.2/5 - (42 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. لیلا

  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
  پسر من 14سالش هست و حدود دو ماه هست قسمت پایین زانوهایش هم زمان لمس کردن و هم زمان حرکت درد میکند.نشستن و بلند شدن بسیار درد زیادی دارد ممنون میشم راهنمایی کنید که چه کاری شما تجویز میکنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام صفحات رشد استخوان ها بررسی شوند.

   پاسخ
 2. navid

  سلام عرض خسته نباشید
  سوالی داشتم ازجناعالی
  بنده نوید سلیمی هستم 25ساله از استان کرمانشاه جناب دکتر بنده سختی های زیادی کشیدم تابه این سن متاسفانه پای چبم خیلی درد میگره دردش باعث میشه که من قرص دیفنوفلاک ۱۰۰استفاده کنم رادیو لوژی اجام دادم میگن قسمت کمرم درد شروع میشه ومستقیم به زانوم اصابت میکنه وخیلی شدیده وزنم ۵۰ کیلو وقدم ۱۷۰ هست دارو تقویتی استفاده کردم اما فایده نداشت ۳ماه هست درد دارم به مشکلم پاسخ دهید لطفا

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، تست عصب و عضله از پاها انجام شود.

   پاسخ
 3. فرازافشاری

  با سلام ،البته نوشتن این مطلب من اینجا جایز نیست ولی برای تشکر باید ایراد گردد آقای دکتر میتونم بگم معنای حقیقی انسانیت و نوع دوستی هستند چرا ؟ چون تو شهر خودم دکتر بهم جواب نمیده و میگه برو ۴ماه دیگه بیا میگم مریض تا چهار ماه پاش از کار میافته دیگه ولی آقای کاظمی با ۶ساعت فاصله جوابمو دادن اونم تو سایت وبدون گرفتن ریالی درسته هنوز درمانی حاصل نشده ولی جواب سردرگمی و حال خراب که داده شده از آشفتگی و نگرانی همراه مریض ،خوده مریض که کمتر شده و یه کم نور امید وجودمون رو روشن و ارامش نسبی پدید آمده، میخام بگم که همه چیز پول نیست انسانیت ارجع بر همه اینهاست کسانی هستند که ندارن ولی جلو پزشک توان گفتنش رو ندارن وهم جلو عزیزشون در عذابن وهم وجدان خودشون.. پس یه کم با دقت نگا کنیم ،خواستم این متن رو بهانه ای قرار بدم واز شما آقای دکتر کاظمی تشکر کنم واز مهرورزی که در حق همه میکنید دستتون رو می فشارم و ارزوی سلامتی وبهروزی براتون میکنم و امیدوارم همیشه پایدار باشین . با تشکر افشاری

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مجدد ،سپاس از لطف شما.

   پاسخ
 4. فراز افشاری

  سلام آقای دکتر الهی من پیش مرگت شوم خدا حفظتون کنه و امیدوارم پایدار باشین، من سوالم اینه که زانوی مادرم باد کرده پاشو به سختی زمین میذاره درد داره وبه سختی میتونه راه بره میترسم هم بیشتر شه ما چیکار باید بکنیم ایا شما انلاین ویزیت میکنین؟اگه میکنین راهش چیه ؟
  زیاد حرف زدم تور خدامنو ببخشید
  فعلا خداحافظی میکنم پایدار باشین 🌹

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عکس رادیولوژی ایستاده زانو را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 5. هستی عباسی

  سلام آقای دکتر من خانم38ساله ای هستم که چندروز کاسه زانوم دردمیکنه وقتی چهارزانو مینشینم جوری دردمیگیره باید پام رو دراز کنم علتش چیه؟؟ البته چند وقته استخوان بزرگ پا که به لگن وصل میشه درد داره اما درد زانو هم اضافه شده ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،خود مفصل از نظر تغییرات غضروفی باید بررسی شود.

   پاسخ
 6. امیر طاها

  سلام و خدا قوت
  آقای دکتر ،در زانوی سمت راست قسمت بالای زانو ، درد دارم که گاهی زیاد و گاهی کم است. هنگام راه رفتن و خم کردن هم درد میکنه ولی زمانیکه بی حرکت است دردخیلی کمی داره و گاهی هم درد ندارم.
  ممکنه راهنمایی بفرمایید دلیل چیه
  تشکر از شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید مفصل زانو معاینه دینامیک شود و بر اساس آن تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 7. Ali

  سلام وقت بخیر هنگامی که پام رو کاملا صاف میکنم احساس درد بیشتر در سمت راست پای چپ میشوم علتش چیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عضلات و تاندون های این مناطق بررسی شود

   پاسخ
 8. محسن ایراشاهی

  باسلام وعرض احترام مدتی قبل بصورت دو زانو نشسته بودم که ناگهان احساس درد وسوزش بر روی کشک پا چپ ام نمودم از آن زمان تا کنون علی رغم رعایت ام بعضی اوقات باز درد دارد خصوصا موقع رانندگی زیاد که از کلاج استفاد میکنم ضمنا دکتر رفتم گفتن از ناحیه زانو آسیب دیده ( البته دستور عکس ام ای آر ) دادند که درصورت صلاحید میتوانم بصورت واتساپ یا تلگرام خدمتتان ارسال کنم تا نظر حضرتعالی هم جویا گرددم . ضمنا از ناحیه کتف ام مشکلی دارم که درصورت امکان وقت ویزیت خدمتتان خواه رسید با تشکر وسپاس فراوان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 9. شیوا خوشبختی

  با سلام هنگام زانو زدن و وارد شدن فشار احساس سوزش و درد در قسمت پایین و راست زانوی چپ دارم. موقع راه رفتن و خم و راست کردن هیچ دردی ندارم فقط هنگام فشار زانو بر روی زمین احساس سوزش و برق گرفتگی در قسمت ذکر شده دارم.سپاس بابت راهنمایی و پاسخگویی شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در صورت ادامه علائم باید معاینه شوید و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 10. فرشته مهذب

  سلام
  ابتدای سال گذشته تزریق پی آر پی در زانوی راست انجام دادم
  امسال مهر ماه دوباره تزریق پی آر پی در هر دو زانو انجام دادم
  حدود یکماه هست که زانوی راستم بشدت درد می‌کند
  مسکن هم اثر ندارد
  الان باید چکار کنم؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ،باید گرید آرتروز مشخص شود. در صورت وجود شرایط بهترین درمان ارتوکین تراپی است.

   پاسخ
 11. روح الله

  سلام و خدا قوت به اقای دکتر.
  اقای دکتر من ی دو سه ماه بود از پله زیاد استفاده می کردم و فوتبال و والیبال می رفتم. بعد از دویدن 2 کیلومتر از روز بعد از زانو به پایین و خصوصا کف پا احساس درد داشتم. الان 2 ماهه ک رفتم دکتر و هنوز خوب نشدم. شب موقع خواب درد ندارم. ولی از حواب که پا میشم تا موقع خواب درد دارم. الانم ی ذره درد در زانو هم احساس میکنم. هر چه 4 سر رو تقویت میکنم فایده نداره.ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه دقیق شوید و در صورت لزوم تصویربرداری و تست های عصب انجام شود.

   پاسخ
 12. Mahsa

  سلام وقت بخیر
  دخترم ۱۵ سالش هست و ۵ ماهه که وقتی میشینه و پا میشینه زانوش درد و وقتی روی پله راه میره
  ورزشکار هم هست وقتی میره باشگاه نمیتونه کار بکنه به زانوش که فشار میاد درد میکنه توی تبریز هم دکتر خوبی نتونستم پیدا کنم که ببرمش

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام زانوها معاینه دقیقی شوند و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم از مفاصل و بافتهای نرم انجام شود.

   پاسخ
 13. سیاوش

  سلام اقای دکتر من تو فوتبال زانو به زانو شدم با یک نفر که همون لحظه درد شدیدی حس کردم ولی ادامه بازی دادام شب بالارون و زانوم ورم کرد والان ۳هفته است که با کلی پماد و فیزوتراپی هنوز درد دارم دردی که پای راستم درد در وسط زانو و کنار سمت زانوی راستم حس میکنم چه کاری بکنم که خوب بشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام حتما نیاز به معاینه دقیق زانو و تصویربرداری های زانو هست.

   پاسخ
 14. Porya

  سلام عرض ادب خدمت استاد بزرگ من 35ساله تهران ساییدگی شدید نسبتا دارم ک تغریبا دوهفته پیش پی ارپی کردم ولی همچنان یکمی تورم و قسمت پایین زانو هنگام راه رفتن بعضی مواقع احساس دچخوردن استخان ب همدیگر ک درد شدید بهم دست میدده و اینکه از زمان پی اروی خیلی خیلی بهتر شدم ایا باید بیشتر حوصله کرد و زمان بیشتری برای نتیجه قابل قبول سپری کنم یا میتونم تزریق دوم برسم خدمتتون و این سایت رو یکی از همکارانم ک شما درمان کردین معرفی کرده ممنونم اگر راهنمای کنین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،بله. پی ار پی دوم را پس از یک ماه انجام دهید. مفید خواهد بود.

   پاسخ
 15. امیر محمد

  سلام.من بدون هیچ سابقه درد قبلی زانو یا کمردرد، یهو تو یه روز هر دو زانوم درد گرفتن و نمیتونستم از پله ها بالا و مخصوصا پایین برم و درد داشتم.بعد از ۲ هفته، زانوی راست خوب شده ولی زانوی چپ ۱ماهه درد دارم و پله رو با احتیاط بالا میرم ولی اصلا پایین نمیتونم برم و تو خیابان سرازیری درد میگیره و تند تند هم زانو چپم در میره و خالی میکنه به جلو.قشنگ پایداریم تو زانوی چپ ندارم و مجبورم با احتیاط قدم بردارم.فکر می کنید مشکلم چیه؟ من امیر ۳۸ ساله و بدنم کاملا سالگه و وزنم ۱۱۰ کیلو.ممنون.به نظرتون چیکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید منیسک و رباطهای زانو از نظر پارگی بررسی شوند.

   پاسخ
 16. فاطمه

  سلام و وقت بخیر. من خانم، ۲۹ ساله و مبتلا به کم کاری تیروئید خودایمنی هستم.دو سال پیش توسط متخصص حرکتی معاینه شدم و تشخیص عقب رفتگی مادرزادی زانو برام دادن الان دو سه هفته هست که زانو هام ورم کرده پشت زانو ،استخوان ران و استخوان ساق پام یک درد تیز و مداوم داره که در حالت نشسته و استراحت بیشتر میشه.متخصص غدد گفتن در هوشیماتو درد و ورم مفاصل پیش میاد میخواستم ببینم نظر شما چیه؟ آیا مشکل دیگه ای غیر تاثیر کم کاری تیروئید برای درد زانو های من وجود داره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، توسط پزشک خود زانوها معاینه و جهت بررسی اسیب ها تصویربرداری شوند.

   پاسخ
 17. فاطمه

  با سلام و وقت بخیر .خانمی ۵۲ ساله هستم مدتی است درد زانو ای چپ دارم بخصوص صبح که بیدار میشم نمیتونم پامو خم کنم خیلی درد میگیره ضمنا بالای هر دو زانو تورم زیادی داره ممنون میشم پاسخ بدین پریدهم میشه آیا باید غضروف ساز و قرص کلسیم بخورم یا خیر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، از نظر مشکلات ارتروز زانو بررسی و تصویربرداری شوید‌

   پاسخ
 18. علی حسینی

  با سلام ،من زانو تو فوتبال آسیب دیده ،الان زانوم از سمت داخل پا ،همون استخوان وسط زانو ، درد میکنه چکار کنم ،

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، توسط پزشک معاینه و تصویربرداری های لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 19. پروانه گلدوست

  سلام اقای دکتر کاظمی ببخشید حدود چند ماه درد درانتهای دنبالیچه دارم وفقط زمانی که روی باسن میشینم درددش بیشتر میشه به نظر سما باید چکار کنم باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، در مرحله اول درمان های غیر تهاجمی شامل دارو درمانی و فیزیوتراپی در صورت پیشرفت باید شبکه های عصبی مولد درد آر اف شود.

   پاسخ
 20. L.M

  سلام خسته نباشید
  حدود یک ماهه در زانوهای راست احساس درد میکنم، این درد هنگام نشستن وبلندشدن شدیدتره، مثلا وقتی به مدت طولانی زانوهام خم باشه وقت بلند شدن زانوی راستم قفل میکنه و بعد از حدود یه دقیقه کم‌کم میتونم اونو صاف کنم، 25سالمه ودیسک کمر دارم، این درد ربطی به دیسک داره یانه؟وحتما باید به دکتر مراجعه کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام، خیر. با آسیب بافت های نرم زانو مرتبط است و باید زانو جداگانه بررسی شود.

   پاسخ
 21. شهرام شاکری

  سلام….وقت بخیر جناب دکتر کاظمی..وزن ام ۸۴ وسن ام ۷۰ سال است ..روزانه یک ساعت پیاده روی میکنم مدتی است بعد از پیاده روی احساس خشک شدن زانو ونتجتا درد هنگام دو زانو نشستن روی زمین دارم…لطفا راهمنائی بفرمائید..البته مدتی کپسول اوودین مصرف میکنم که تا کنون نتجه ای نداشته…با تشکر شهرام شاکری

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید زانوها از نظر مشکلات آرتروزی و شدت آن بررسی و بر اساس آن درمان انجام شود.

   پاسخ
 22. زهراقربانی

  سلام ،من دچارالتهاب زانوشدم ،درددرزانوی چپم شدیدهست درحال ایستادن دردکمترهست ولی موقع نشستن زانوم خم میکنم دردمیگیره وقت استراحت به پهلوی چپ یاراست میخوابم داخل زانوم تیرمبکشه ودردش امانم رامیبره وقتی به پشت میخوابم دردش ساکت میشوددرضمن رماتیسم مفصلی هم دارم کورتون استفاده میکنم ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، زانو باید از نظر مشکلات بافت نرم و آرتروز بررسی شود.

   پاسخ
 23. مرضیه شریفات

  با سلام
  راستش اخیرا درد شدیدی توی زانوم پیدا کردم که دردش تقریبا با کمردرد همراه هست … تا حدودی زانو و پای سمت راست هنگام برخی حرکت های دورانی ورزشی صدا می داد قبلا… اما جدیدا صدا همراه با درد شده
  ممنون میشم راهنمایی ام کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ستون فقرات کمری و هم خود مفاصل زانو ها باید بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری شوند.

   پاسخ
 24. مجتبی

  سلام خدمت شما اقای دکتر مدت یه ماهه زانوم از قسمت داخلی ما بین دو تا مفصل فقط یه نقطه درد میکنه با فشار و‌چرخش درد میکنه
  احتمال پارگی مینیسک هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، اگر همراه سایر علائم مانند قفل یا و خالی کردن مفصل باشد امکان دارد و باید بررسی شود.

   پاسخ
 25. نسیم

  سلام مادرمن زاتو درد شدید داره بعداز تزریق دوزدوم واکسن کرونا کلا زمین گیر شد بعدازازمایش گفتن اسیداوریک یاهمون نقرس بالاس الان باوجود پرهیزشدید و خوردن قرص هنوزم نمیتونه خوب راه بره همش درد درد فقط مشت مشت مسکن میخوره این درد رواعصابشم اثرگذاشته

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. زانوها از نظر پیشرفت آرتروز بررسی شوند.

   پاسخ
 26. رامین پاشایی پور

  سلام
  رامین پاشایی پور۴۲ساله
  بنده پوکی استخوان دارم ودست وپام دردمیکنه ۲سال میشه که پیش خانم دکترسروش تهران میرم هیچ تغییری نکرده ام الان هم ۳ماهی میشه پاهام اززانوبه پایین یخ میزنه وعرق سردمیکنه لطفاراهنمایی بفرمایین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام سردی پاها ربطی به پوکی استخوان دارد از نظر مشکلات کانال کمری بررسی شوید.

   پاسخ