دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

درد زانو

زانو درد

زانو درد مشکل شایعی است که در هر کدام از ساختارهای استخوانی زانو از جمله مفصل زانو (استخوان ران، درشت نی، نازک نی)، کاسه زانو (کشکک زانو) یا رباط ها و غضروف هاوومینیسک زانو بوجود می‌آید. اغلب مشکلات زانو به خوبی به روش‌های درمانی محافظه کارانه واکنش نشان می‌دهند و به جراحی نیاز ندارند.

علل درد زانو

شایعترین علل درد زانو که نیاز به اینترونشن دارند شامل:

 1. آرتروز زانو : در انتهای استخوان مفاصل یک لایه غضروف است که موجب تسهیل حرکت و ضربه گیری میشود. آرتروز موجب تخریب غضروف ها و تغییر بافت استخوانی زیرین و تشکیل زوائد استخوانی می گردد که گه گاه جدا و شناور میگردند و در نهایت موجب کاهش فضای مفصلی ، تغییرزاویه ، درد و تورم می گردد. اطلاعات تکمیلی در مقاله آرتروز زانو
 2. پارگی منیسک : منیسک یک غضروف C شکل با خاصیت ارتجاعی است که از زانو در سطح داخلی و خارجی محافظت می کند و ضربه گیر است و موجب پایداری مفصل می شود. پارگی منیسک زانو معمولاً پی‌آمد پیچ خوردن یا چرخیدن سریع زانوی خم شده است در ورزشکاران و نیز با افزایش سن دیده می شود.
 3. آسیب تاندون کشککزیر کشکک بوده و عضله چهار سر زانو به آن متصل می شود این تاندون بسیار محکم تقریباً ۲ سانتی متر عرض دارد و وظیفه آن تقویت پا در کنار عضله‌های چهار سر ران است. اصلی ترین علائم آسیب به این تاندون احساس درد جلوی زانو است. فعالیت‌های مکرر ورزشی مانند ضربه زدن با پا و پریدن، باعث وارد شدن فشار زیادی به این تاندون پا می شود و  منجر به التهاب، پارگی‌های بسیار کوچک و درد زیر زانو می شود.

علائم

علائم مشکلات زانو اغلب به آهستگی به وجود می‌آیند و با گذشت زمان افزایش می یابد. علائم و نشانه‌ها شامل:

 • دردمفصل در حرکت یا با فشار دچار درد می گردد که براساس محل آسیب مکان درد متفاوت است.
 • خشکی مفصلخشکی مفصل که هنگام بیداری صبحگاهی شدید است.
 • التهابمفصل حتی با وارد کردن فشار کم، دچار التهاب می‌شود.
 • کاهش انعطافدامنه حرکتی مفصل محدود می شود.
 • قفل و خالی کردن زانو : گیر کردن مفصل در میانه حرکت زانو
 • کریپیتاسیوناحساس صدای سایش هنگام حرکت

تشخیص علت درد زانو

تشخیص زود هنگام مشکلات زانو باعث جلوگیری از پیشرفت آسیب دیدگی می‌شود. تشخیص شامل شرح حال ، معاینه فیزیکی ، آزمایشات و تصویربرداری های مورد لزوم است که شامل گرافی ساده و جهت بررسی بافت نرم و ام آر آی می باشد.

داروهای موثر زانو درد

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد استفاده می گردد که شامل مسکن های ضدالتهابی و ترکیبات غضروف ساز می باشد.

درمان های غیر تهاجمی درد زانو :

 • فیزیوتراپی : در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختارعضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود که حمایت کننده زانو هستند می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌ های ایزومتریک سود می‌برند.
 • زانوبند طبیاستفاده از زانوبند یا بریس در مراحل اولیه‌ باعث کاهش فشار روی زانو می شود و این امر درد و علائم را تا حد زیادی کاهش می دهد.
 • کفی و کفش طبی : کفی های مخصوص برای ایجاد هم ترازی زانو و عملکرد بهتر کشکک زانو مفید می باشد و ممکن است از سوی پزشک برای بیمار تجویز شود. پوشیدن کفش مناسب در درمان این بیماری اهمیت زیادی دارد.
 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن : اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف زانو می گردد.
 • لیزر پرتوان : استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و تا حدی جلوگیری از پیشرفت می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای)

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق ژل : مایع مفصلی حاوی اسید هیالورونیک است که باعث می‌شود این مایع سفت و چسبناک شود. در مشکلات زانو ، تولید اسید هیالورونیک کاهش پیدا می‌کند و غلظت آن در مایع مفصلی کاهش می یاد. این مساله منجر به تولید مایع رقیق‌تری می‌شود که توانایی کمتری در روان سازی مفصل و جذب ضربه دارد ، لذا تزریق داخل مفصلی ژل هیالگان جبران این مشکل راخواهد کرد.
 • تزریق اوزون : روش درمان زانو درد ناشی از آرتروز زانو با استفاده از تزریق اوزون برای انواع مشکلات زانو مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی های زانو از جمله آرتروز زانو این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون 25 میکروگرم به بافت آسیب دیده زانو تزریق می شود، و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند، تا باعث شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.
 • تزریق PRP : تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر در درمان آرتروز زانو می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند تهیه و تزریق شده که در محیط تزریق شده مفصلی موجب جلوگیری از روند تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .
 • تزریق ارتوکین : یکی از موثرترین درمان های درد زانو تزریق ارتوکین است که در موارد آرتروز هم نتیجه مطلوبی نشان داده است. در روش ارتوکین ، خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین 1 است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.
 • پرولوتراپی : از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های 12.5 درصد و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.
 • رادیوفرکوئنسی : از رادیوفرکوئنسی با مد پالس در جهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) اعصاب زانویی و… استفاده می گردد.

درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست

درد زانو هنگام نشست و برخاست از دردهای شایع است. برای تشخیص علت آن لازم فوق تخصص درد بیمار را معاینه کرده تا علت درد زانو هنگام نشست و برخاست مشخص گردد.

درد زانو هنگام چهار زانو نشستن

علت درد زانو هنگام چهار زانو نشستن می تواند گسترده باشد، معمولا تا صحبت این دردها به میان میاید بیماران به فکر تعویض مفصل و درمان های تهاجمی میافتند، ولی در واقع امکان دارد درد شما با روش های ساده مثل ورزش های تقویتی عضلات پا مخصوصا تقویت عضلات چهارسر ران درمان شود. لازمه پیدا کردن بهترین روش درمانی مراجعه حضوری و معاینه دقیق می باشد.

علت زانو درد در زنان

علت زانو درد در زنان

کم تحرکی یکی از عواملی است که می تواند موجب درد زانو شود، متاسفانه خانم های خانه دار بعلت حجم بالای کار در منزل وقت ورزش کردن را پیدا نمی کنند و همین موجب اضافه وزن و ضعیف شدن عضلات ران می گردد که هر دو عامل در ابتلا به درد زانو موثرند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.3/5 - (55 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام آقای دکتر ۸ماهی میشه عمل رباط و مینیسک انجام دادم ، تو برف خیلی راه رفتم و اتفاقیم که بگیر سر بخورم یا زمین بخورم نیوفتاد
  حالا ازون روز زانوم درد میکنه قسمت پایین کشکک زانوم
  بنظرتپن‌ممکنه دوباره اتفاقی برای زانوم افتادع باشه؟

  • بله احتمال آن هست باید مجدداً زانوها بررسی شود.

 2. با سلام و احترام
  آقای دکتر تقریبا سه ماه هست که دچار زانو درد شدم البته درد زانوها شدید نیستند و یک درد مبهمه بعضی مواقع کشکک درد داره بعضی مواقع کنار زانو بعضی مواقع هم بالای زان احساس گرفتگی و سوزش داره و اینکه چهار زانو نشستن برام سخته بطوری که انگار زانو هام تحت فشاره البته خشکی اول صبحم که از نشانه های ارتروز هست ندارم
  میشه راهنمایی کنید
  با تشکر از شما

  • با سلام در قدم اول عکس ایستاده زانو جهت بررسی درجه آرتروز گرفته شود.

 3. سلام من دیایت دارم و چند سالی هم که مبتلا به درد زانو شده ام البته میگویند تزریق خوبه ولی با توجه به به عوارض کورتو چه راه هایی وجود دارد که درد پایان پیدا کند که نیازی به جراحی زانو نباشد

 4. درود و عرض ادب
  جناب آقای دکتر کاظمی من حدود شش ماه پیش زانوهایم بشدت درد گرفت به دوتا دکتر خیلی خوب کرمان مراجعه کردم هردو گفتند مفصل بایستی عوض بشه تا اینکه راه رفتن برام خیلی سخت شد و پاهام بشدت لاغر شدم در همین حین یه دکتر تهران برام نوبت گرفتم اومدم تهران سی تی و کلی آزمایش از من گرفت وقتی مراجعه کردم گفتند هیچ مشکلی زانوهات ندارم فیزیوتراپی فرستادند و آب درمانی الان ماهیچه هام قوی تر شدند ولی ران پا هیچ فرقی نکرده عضله چهارسر ران هم تقویت نشد
  لطف می‌فرمایید چکار کنم
  ممنون و سپاس از جنابعالی

  • با سلام ،مدارک و بررسی‌های خود را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

 5. سلام آقای دکتر .پایدار باشید
  حدود هشت ماه پیش زانو درد گرفتم .بگونه ای که از شدت درد از خواب بیدار میشدم.اطراف زانوم می‌سوخت. درد تا ساق و حتی تا انگشت شست هم جاری می‌شد
  پزشک ارتوپد فیزیوتراپی زانو و کمر تجویز کرد و داروهای تقویتی دستور دادند اندکی بهبود یافت ولی خوب نشد.الان نمیتونم زانوم را خم کنم .چون تاندون‌های ماهیچه چهار سر برده درد دارند .اگر زیاد راه بروم اطراف زانوها سفت میشوند .انعطاف ندارند ماهیچه های اطراف زانوم هم درد میگیرند .ورزش زانو هم انجام میدم متاسفانه موثر نبوده .دو زانو یا چهار زانو نمیتونم بشینم . ام ار ای کردم از زانو و کمر. پارگی مینیسک دارم.

  • با سلام ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

 6. سلام آقای دکتر کاظمی وقت بخیر من قسمت گودی زانو طرف پشت خیلی درد دارم مخصوصأ زانو راست قبلاًکه کار می‌کردم تمام وقت چهار زانو می‌نشستم چه کار کنم

  • باسلام، زانوها بررسی و تصویربرداری شوند.

 7. سلام آقای دکتر من خانم ۳۷ ساله خانه دار هستم
  حدود دو هفته درد زانو دارم این درد بیشتر موقع نشستن و بلند شدن یا خم و راست کردن پا ب سمت بالا هنگام خوابیدن یا خم کردن پا ب سمت بیرون پا اتفاق میوفته
  این درد بیشتر سمت راست زیر کشک زانوی پای راستم هست
  میخواستم بدونم این مشکل جدی هست یا با دارو قابل درمان هست

  • با سلام،حتما معاینه دقیق مفصلی بشوید و درصورت لزوم تصویربرداریهای لازم انجام گردد.

 8. سلام آقای دکتر بنده 40 سالمه آرتروز شدید زانو دارم.. بعلت تصادف. درمان چیه… ممنون

 9. سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید من زانو سمت چپم از عید درد میکنه چند بار رفتم دکتر مسکن دادن سری اخر ام ار ای دادم دکتر گفت مینیسک زانو پاره شد ولی دارو یا راهی حلی بهم نگفت ممنون میشم راهنماییم کنید

 10. با سلام،ستون فقرات کمری و مفاصل لگن و زانو بررسی شوند.

 11. سلام. آقای دکتر زانوی چپ من دچار عفونت شدید شده. و تمام مفصل ها هم درد میکنن. و مجددا مچ پا راست و زانوی پای راست هم دچار این مشکل شده. در حال مصرف انتی بیوتیک خوراکی هستم. آیا پس از از بین رفتن عفونت میشه ژل تزریق کرد

  • باسلام چنانچه مشکل آرتروز باشد بله.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت