درد زانو

1397/04/13 44 نظرات

زانو درد مشکل شایعی است که در هر کدام از ساختارهای استخوانی زانو از جمله مفصل زانو (استخوان ران، درشت نی، نازک نی)، کاسه زانو (کشکک زانو) یا رباط ها و غضروف هاوومینیسک زانو بوجود می‌آید. اغلب مشکلات زانو به خوبی به روش‌های درمانی محافظه کارانه واکنش نشان می‌دهند و به جراحی نیاز ندارند.

علل درد زانو

شایعترین علل درد زانو که نیاز به اینترونشن دارند شامل:

 1. آرتروز زانو : در انتهای استخوان مفاصل یک لایه غضروف است که موجب تسهیل حرکت و ضربه گیری میشود. آرتروز موجب تخریب غضروف ها و تغییر بافت استخوانی زیرین و تشکیل زوائد استخوانی می گردد که گه گاه جدا و شناور میگردند و در نهایت موجب کاهش فضای مفصلی ، تغییرزاویه ، درد و تورم می گردد. اطلاعات تکمیلی در مقاله آرتروز زانو
 2. پارگی منیسک : منیسک یک غضروف C شکل با خاصیت ارتجاعی است که از زانو در سطح داخلی و خارجی محافظت می کند و ضربه گیر است و موجب پایداری مفصل می شود. پارگی منیسک زانو معمولاً پی‌آمد پیچ خوردن یا چرخیدن سریع زانوی خم شده است در ورزشکاران و نیز با افزایش سن دیده می شود.
 3. آسیب تاندون کشککزیر کشکک بوده و عضله چهار سر زانو به آن متصل می شود این تاندون بسیار محکم تقریباً ۲ سانتی متر عرض دارد و وظیفه آن تقویت پا در کنار عضله‌های چهار سر ران است. اصلی ترین علائم آسیب به این تاندون احساس درد جلوی زانو است. فعالیت‌های مکرر ورزشی مانند ضربه زدن با پا و پریدن، باعث وارد شدن فشار زیادی به این تاندون پا می شود و  منجر به التهاب، پارگی‌های بسیار کوچک و درد زیر زانو می شود.

علائم

علائم مشکلات زانو اغلب به آهستگی به وجود می‌آیند و با گذشت زمان افزایش می یابد. علائم و نشانه‌ها شامل:

 • دردمفصل در حرکت یا با فشار دچار درد می گردد که براساس محل آسیب مکان درد متفاوت است.
 • خشکی مفصلخشکی مفصل که هنگام بیداری صبحگاهی شدید است.
 • التهابمفصل حتی با وارد کردن فشار کم، دچار التهاب می‌شود.
 • کاهش انعطافدامنه حرکتی مفصل محدود می شود.
 • قفل و خالی کردن زانو : گیر کردن مفصل در میانه حرکت زانو
 • کریپیتاسیوناحساس صدای سایش هنگام حرکت

تشخیص علت درد زانو

تشخیص زود هنگام مشکلات زانو باعث جلوگیری از پیشرفت آسیب دیدگی می‌شود. تشخیص شامل شرح حال ، معاینه فیزیکی ، آزمایشات و تصویربرداری های مورد لزوم است که شامل گرافی ساده و جهت بررسی بافت نرم و ام آر آی می باشد.

داروهای موثر زانو درد

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد استفاده می گردد که شامل مسکن های ضدالتهابی و ترکیبات غضروف ساز می باشد.

درمان های غیر تهاجمی درد زانو :

 • فیزیوتراپی : در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختارعضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود که حمایت کننده زانو هستند می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌ های ایزومتریک سود می‌برند.
 • زانوبند طبیاستفاده از زانوبند یا بریس در مراحل اولیه‌ باعث کاهش فشار روی زانو می شود و این امر درد و علائم را تا حد زیادی کاهش می دهد.
 • کفی و کفش طبی : کفی های مخصوص برای ایجاد هم ترازی زانو و عملکرد بهتر کشکک زانو مفید می باشد و ممکن است از سوی پزشک برای بیمار تجویز شود. پوشیدن کفش مناسب در درمان این بیماری اهمیت زیادی دارد.
 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن : اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف زانو می گردد.
 • لیزر پرتوان : استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و تا حدی جلوگیری از پیشرفت می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای)

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق ژل : مایع مفصلی حاوی اسید هیالورونیک است که باعث می‌شود این مایع سفت و چسبناک شود. در مشکلات زانو ، تولید اسید هیالورونیک کاهش پیدا می‌کند و غلظت آن در مایع مفصلی کاهش می یاد. این مساله منجر به تولید مایع رقیق‌تری می‌شود که توانایی کمتری در روان سازی مفصل و جذب ضربه دارد ، لذا تزریق داخل مفصلی ژل هیالگان جبران این مشکل راخواهد کرد.
 • تزریق اوزون : روش درمان زانو درد ناشی از آرتروز زانو با استفاده از تزریق اوزون برای انواع مشکلات زانو مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی های زانو از جمله آرتروز زانو این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون 25 میکروگرم به بافت آسیب دیده زانو تزریق می شود، و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند، تا باعث شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.
 • تزریق PRP : تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر در درمان آرتروز زانو می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند تهیه و تزریق شده که در محیط تزریق شده مفصلی موجب جلوگیری از روند تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .
 • تزریق ارتوکین : یکی از موثرترین درمان های درد زانو تزریق ارتوکین است که در موارد آرتروز هم نتیجه مطلوبی نشان داده است. در روش ارتوکین ، خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین 1 است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.
 • پرولوتراپی : از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های 12.5 درصد و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.
 • رادیوفرکوئنسی : از رادیوفرکوئنسی با مد پالس در جهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) اعصاب زانویی و… استفاده می گردد.

درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست

درد زانو هنگام نشست و برخاست از دردهای شایع است. برای تشخیص علت آن لازم فوق تخصص درد بیمار را معاینه کرده تا علت درد زانو هنگام نشست و برخاست مشخص گردد.

درد زانو هنگام چهار زانو نشستن

علت درد زانو هنگام چهار زانو نشستن می تواند گسترده باشد، معمولا تا صحبت این دردها به میان میاید بیماران به فکر تعویض مفصل و درمان های تهاجمی میافتند، ولی در واقع امکان دارد درد شما با روش های ساده مثل ورزش های تقویتی عضلات پا مخصوصا تقویت عضلات چهارسر ران درمان شود. لازمه پیدا کردن بهترین روش درمانی مراجعه حضوری و معاینه دقیق می باشد.

علت زانو درد در زنان

کم تحرکی یکی از عواملی است که می تواند موجب درد زانو شود، متاسفانه خانم های خانه دار بعلت حجم بالای کار در منزل وقت ورزش کردن را پیدا نمی کنند و همین موجب اضافه وزن و ضعیف شدن عضلات ران می گردد که هر دو عامل در ابتلا به درد زانو موثرند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.3/5 - (39 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. شهرام شاکری

  سلام….وقت بخیر جناب دکتر کاظمی..وزن ام ۸۴ وسن ام ۷۰ سال است ..روزانه یک ساعت پیاده روی میکنم مدتی است بعد از پیاده روی احساس خشک شدن زانو ونتجتا درد هنگام دو زانو نشستن روی زمین دارم…لطفا راهمنائی بفرمائید..البته مدتی کپسول اوودین مصرف میکنم که تا کنون نتجه ای نداشته…با تشکر شهرام شاکری

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید زانوها از نظر مشکلات آرتروزی و شدت آن بررسی و بر اساس آن درمان انجام شود.

   پاسخ
 2. زهراقربانی

  سلام ،من دچارالتهاب زانوشدم ،درددرزانوی چپم شدیدهست درحال ایستادن دردکمترهست ولی موقع نشستن زانوم خم میکنم دردمیگیره وقت استراحت به پهلوی چپ یاراست میخوابم داخل زانوم تیرمبکشه ودردش امانم رامیبره وقتی به پشت میخوابم دردش ساکت میشوددرضمن رماتیسم مفصلی هم دارم کورتون استفاده میکنم ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، زانو باید از نظر مشکلات بافت نرم و آرتروز بررسی شود.

   پاسخ
 3. مرضیه شریفات

  با سلام
  راستش اخیرا درد شدیدی توی زانوم پیدا کردم که دردش تقریبا با کمردرد همراه هست … تا حدودی زانو و پای سمت راست هنگام برخی حرکت های دورانی ورزشی صدا می داد قبلا… اما جدیدا صدا همراه با درد شده
  ممنون میشم راهنمایی ام کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ستون فقرات کمری و هم خود مفاصل زانو ها باید بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری شوند.

   پاسخ
 4. مجتبی

  سلام خدمت شما اقای دکتر مدت یه ماهه زانوم از قسمت داخلی ما بین دو تا مفصل فقط یه نقطه درد میکنه با فشار و‌چرخش درد میکنه
  احتمال پارگی مینیسک هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، اگر همراه سایر علائم مانند قفل یا و خالی کردن مفصل باشد امکان دارد و باید بررسی شود.

   پاسخ
 5. نسیم

  سلام مادرمن زاتو درد شدید داره بعداز تزریق دوزدوم واکسن کرونا کلا زمین گیر شد بعدازازمایش گفتن اسیداوریک یاهمون نقرس بالاس الان باوجود پرهیزشدید و خوردن قرص هنوزم نمیتونه خوب راه بره همش درد درد فقط مشت مشت مسکن میخوره این درد رواعصابشم اثرگذاشته

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. زانوها از نظر پیشرفت آرتروز بررسی شوند.

   پاسخ
 6. رامین پاشایی پور

  سلام
  رامین پاشایی پور۴۲ساله
  بنده پوکی استخوان دارم ودست وپام دردمیکنه ۲سال میشه که پیش خانم دکترسروش تهران میرم هیچ تغییری نکرده ام الان هم ۳ماهی میشه پاهام اززانوبه پایین یخ میزنه وعرق سردمیکنه لطفاراهنمایی بفرمایین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام سردی پاها ربطی به پوکی استخوان دارد از نظر مشکلات کانال کمری بررسی شوید.

   پاسخ
 7. رضا

  با عرض سلام و خسته نباشید در حدود ۱۵ سال قبل روباط صلیبی را عمل کردم و الان حدود دو سال که نمی توان زانو خم کنم به شدت درد دارد ،راهی وجود دارد که داخل زانو بررسی کنند و علت درد مشخص بشد تشکر از دکتر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله باید معاینه دقیقی شوید و بر اساس آن ام ار ای های های لازم انجام شود‌.

   پاسخ
 8. محمدرضا شاهی

  سلام اقای دکتر پشت زانوم درد میکرد چون بدنسازی رفته بودم زانو چرخید تاندون رباط اسیب دید دکتر رفتم دو تا امپول کوچک سفید دو طرف زانوم زد یه هفته بعد زونا گرفتم این امپول رو سیستم ایمنی تاثیر داره مگه حالا دو تا درد دارم مخصوصا درد پهلو راست شبا خواب نداره الان از شهرستان اومدم تهران ایا درمان میشم بیام خدمت شما تلفن زدم الان مطب جواب نداد کی بیام ؟؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، در مرحله حاد زونا یعنی زیر یک ماه درابتدا به متخصص عفونی جهت کنترل التهاب ویروس مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 9. حبیب

  س
  زانو منم درد داره وقتی که پرش میکنم یا میدهوم
  دکتر ها گفتن حمل شوه نظر شما چی هست 🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه دقیق شوید و بر اساس آن تصویر برداری انجام شود

   پاسخ
 10. بهرامی

  سلام اقای دکتر وقت بخیر من زانوهام پرانتزی هستن
  حدود یکساله جدی ورزش بدنسازی انجام میدم و برنامه جدیدم بیشترش برای پا هستش و روی زانوی پام فشار آورد قبلا هم فشار می اومد ولی دو سه روزه خوب میشد اما الان دو هفتست دردش خوب نمیشه موقع نشستن و بلند شدن درد شدید میگیره انگار سوزن توشه و در حالت دراز کشیده هم درد داره و حس میکنم کف پام بی حس میشه حالت عادی نداره بنده ۲۶ سالم هستش میشه لطفا راهنماییم بفرمایید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ،ستون فقرات کمری بررسی و بر اساس معاینه تصویر برداری انجام شود.

   پاسخ
 11. امیر

  با سلام و خسته نباشی
  من زانوم هنگام چهار زانو نشستن و بلند شدن درد میگیره
  و اینکه ۳۲سالمه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در کل چهار زانو نشستن موجب آسیب به زانو ها و فشار مضاعف به زانو ها می شود ولی در صورت اختلال در فعالیت زانوها باید معاینه دقیق بشوید و در صورت لزوم تصویربرداری انجام شود.

   پاسخ
 12. صابری

  با سلام خدمت شما…
  بنده زانوی سمت راستم هنگام خواب قفل میشه(در حالت خم) و به هیچ عنوان نمیتونم پا را صاف کنم و همچنین زانو هام بسیار درد دارند و راه رفتن و رانندگی برام سخته …
  گفتنی است دیسک کمر هم دارم…
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید مفاصل بررسی و بر اساس معاینه تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 13. ایمان

  با عرض سلام خدمت آقای دکتر
  بنده در زمان انجام حرکت پروانه زانوی پای چپم یه صدای تق داد و بعد از اون موقع راه رفتن زانوم درد میگیره. به طور عادی دردی ندارم و ورم هم نکرده. موقع جمع کردن زانو هم درد ندارم و فقط موقع راه رفتن درد میگیره. ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،نیاز به معاینه زانو هست و در صورت لزوم تصویربرداری انجام شود.

   پاسخ
 14. نیهان

  سلام آقای دکتر من قسمت زیر زانوم ورم کرد و درد داره نمتونم بلند شم چکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه انجام شود و دستورات لازم تصویربرداری های لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 15. حسین فروغی نیا

  سلام.. نمیتونم چهار زانو بشینم و به همین خاطر از جمع و رفت آمد خانوادگی و مهمانی گریزانم.. 38سالمه
  ایا راه حلی برا رفع این مشکل هست؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام اولاً که چهار زانو نشستن در کل موجب آسیب رساندن به زانوها می شود و بهتر است که این نوع نشستن انجام نشود اما با توجه به سن پایین شما بهتر است که یک معاینه زانوها و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم بشوید.

   پاسخ
 16. اسدی

  سلام وقت بخیر. من قبلا برای لاغری رژیم گرفتم و 21 کیلو وزن کم کردم. ولی الان که لاغر کردم مشکل زانو درد پیدا کردم و مواقعی که باد سرد به زانوهام بخوره یا به پهلو بخوابم (زانوهام روی هم قرار بگیرن) و یا گاهی هم بی دلیل زانو درد شدید میگیرم و تا قرص مسکن نخورم هم دردش آروم نمیشه. دردش در حدی است که شبها مانع خوابم میشه. به نظر شما علت این زانو درد چی میتونه باشه و چه کار میشه کرد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام ابتدا یک بررسی دقیق شوید و بر اساس آن تصویربرداری های مورد نیاز را انجام دهید.

   پاسخ
 17. دکتر محمدرضا کاظمی

  سلام باید مفاصل زانو بررسی شود و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود .به کلینیک های درد و یا ارتوپدی می توانید مراجعه کنید.

  پاسخ
 18. دکتر محمدرضا کاظمی

  باسلام،حتماً باید زانوهای شما معاینه شوند و بر اساس یافته های معاینه ،تصویر برداری های لازم انجام گردد.

  پاسخ
 19. دکتر محمدرضا کاظمی

  سلام باید زانوها معاینه دقیقی شوند و در صورت نیاز تصویربرداری های لازم انجام گردد.

  پاسخ
 20. حمید رضا کاشی

  بالای زانوی من ورم کرده و درد شدیدی هنگام راه رفتن در جلوی زانو دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام معاینه دقیق زانوها انجام شود و بر اساس معاینه تصویربرداری های لازم انجام گردد.

   پاسخ
 21. ابوالفضل

  سلام من دیشب خوردم زمین و راه میرم درد میگیره رگ های پشت زانو

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام معاینه شوید و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود

   پاسخ
 22. محمد مهدی

  سلام آقای دکتر، خسته نباشید، بنده ۲۲ ساله هستم. تقریباً پنج ماهی هست که عمل بازسازی ACL انجام داده‌ام، بنده چهار هفته بعد از عمل وقتی با واکر راه می رفتم موقع بلند شدن پایم به واکر گیرکرد و زانویم صدا داد و برای معاینه رفتم دو پزشک متخصص اورتوپد معاینه و تست کردند گفتی مشکلی ندارد اما هنوز با وجود این که پنج ماه از عمل بازسازی رباط صلیبی قدامی زانوی چپم میگذرد، نمی توانم زانویم را از درد به حدی خم کنم که دو زانو و چهار زانو بنشینم و زانو درد دارم و زانویم خالی میکند، MRI نیاز هست انجام دهم؟ ضمناً بنده نزدیک چهل جلسه تا ماه قبل فیزیوتراپی رفته ام

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله، اول توسط پزشک معالج خود معاینه شوید و در زمان لازم ام ارای مجدد گرفته شود.

   پاسخ
 23. دکتر محمدرضا کاظمی

  باسلام باید معاینه انجام شود و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام گردد.

  پاسخ
 24. دکتر محمدرضا کاظمی

  سلام با ارتوپد اطفال مشورت بفرمایید.

  پاسخ
 25. دکتر محمدرضا کاظمی

  سلام باید معاینه دقیق شوید و تصویربرداری ستون فقرات و مفاصل دقیق انجام شوند تا مشکل دقیقا ارزیابی شود.

  پاسخ