شانه منجمد یا FROZEN SHOULDER

1398/03/04 2 نظرات

سندرم شانه یخ زده نوعی بیماری مفصلی در شانه  است که با نام‌های دیگری مانند شانه منجمد ، شانه فریز شده ، چسبندگی شانه ، کپسولیت چسبنده هم نامیده می شود و اساس آن اختلال در حرکت مفصل شانه و محدودیت حرکتی و درد در آن می باشد. شانه شامل یک مفصل گوی و حفره می باشد که متشکل از سه استخوان می باشد: استخوان بالای بازو (هومروس)، استخوان تیغه شانه (کتف یا اسکاپولا)، استخوان ترقوه (کلاویکول). سر استخوان بازو بوسیله حفره ای کم عمق به تیغه استخوان شانه می چسبد و بافت پیوندی محکمی که اطراف مفصل را فراگرفته کپسول شانه ای نامیده می شود و برای سهولت حرکت شانه، مایع سینوویال کپسول مفصلی و مفصل شانه را مانند روغن روان می کند.

در این بیماری کپسول مفصلی فشرده و ضخیم شده و تارهای بافت مفصلی سخت می گردند و از سوی دیگر در بسیاری از موارد مایع مفصلی ( سینوویال) کمتری در مفصل تولید می گردد. علامت اصلی این سندروم عدم توانایی در حرکت دادن شانه بوسیله فرد بیمار به شکل فعال و حتی با کمک گرفتن از دیگران (به شکل غیرفعال) می باشد.

علائم FROZEN SHOULDER :

علائم اصلی شامل خشکی عضلات، محدودیت در حرکت و درد در شانه ها است. این افراد به دلیل درد و محدودیت دست را به بدن می چسبانند و بی حرکت نگاه می دارند. لیکن بی حرکتی سیکل معیوبی است که موجب پیشرفت این مشکل و خشک تر شدن مفصل شده و بایستی این سیکل شکسته شود.

علائم شانه منجمد با درد فزاینده شانه و بازو شروع شده و بتدریج افزایش یافته و با سوزش همراه است. حرکات مفصل نیز با شروع دردها محدود می‌گردد. بالا آوردن اندام فوقانی و بردن دست به پشت مشکل شده و بتدریج سخت تر می‌شود.

معمولا آغاز بیماری تدریجی است و سه مرحله اصلی وجود دارد:

مرحله اول، مرحله ای است که درد غالب است و هنوز محدودیت حرکتی شدید ایجاد نمی شود. مرحله دوم مرحله یخ زدگی است و درد کمتر شده ولی محدودیت حرکتی بیشتر می گردد و مرحله سوم، مرحله ذوب است که بیماری رو به بهبود می‌گذارد. هر کدام از مراحل می‌توانند ماه ها به طول بیانجامند.

کپسول مفصل شانه
کپسول مفصل شانه

شیوع این بیماری بین 3 الی 5% است و بیشتر در میانسالی و کهنسالی دیده می شود و در خانم ها شایعتر است.

علل ایجاد سندرم شانه منجمد

علت دقیق این بیماری مشخص نیست اما با یک سری از عوامل رابطه دارد که شامل موارد ذیل می باشد:

۱- دیابت :

 شانه یخ زده در ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد مبتلا به دیابت اتفاق می افتد.

۲- سایر بیماری ها :

این بیماری ها عبارتند از مشکلات تیروئید اعم از کم کاری و یا پرکاری تیروئید، بیماری پارکینسون و بیماری های قلبی – عروقی

۳- عدم تحرک

 شانه یخ زده می تواند ناشی از بی حرکتی شانه برای یک مدت طولانی به دلیل جراحی، شکستگی و یا قرارگرفتن در یک پوزیشن ثابت نظیر استراحت و بی حرکتی در بستر به مدت  طولانی باشد.

درمان شانه منجمد

بخش اعظمی از بیماران با درمان های رایج نظیر ورزش درمانی، فیزیوتراپی و مصرف داروهای ضدالتهاب قابل درمان هستند. روش هایی چون کمپرس های سرد یا گرم، استفاده از تحریک الکتریکی TENS و فیزیوتراپی و… باعث کاهش درد و تورم می شوند. علیرغم درمان های فوق و حتی انجام عمل جراحی آرتروسکوپی، بیماران بسیاری دچار مشکلات عدیده ای خواهند بود و مشکل شانه منجمد آنها بخوبی برطرف نمی شود لذا در این موارد اینترونشن های شانه بسیار موثر و کمک کننده خواهند بود که درذیل توضیح داده می شود:

درمانهای اینترونشنال شانه یخ زده

در کلینیک های فوق تخصصی درد جهت کنترل درد از بلوک و رادیوفرکوئنسی عصب سوپرااسکاپولار استفاده می شود که در بلوک این عصب دردهای ناشی از حرکت شانه برطرف شده و هم میتوان ورزش درمانی را موثرتر انجام داد و هم حرکات فیزیوتراپی بهتر انجام خواهد شد. در ادامه این درمان پزشک فوق تخصص درد شروع به سلول درمانی کرده و از ترکیبات پلاکت، ارتوکین، فاکتورهای رشد سلولی جهت ترمیم و بازیافت بافت های درگیر استفاده می کند که نتایج بسیار مثبتی در ترمیم و بازسازی بافت بهمراه خواهد داشت.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

5/5 - (2 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. همتی

  با سلام من پارگی تاندون شانه دارم که دکترتشخیص عمل داده ولی من حاضر نشدم آیا با ورزش امکان بهبودی هست یا ممکن است بدتر شود ممنون از شما، در ضمن 50 سال سن دارم و خانه دار هستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله چنانچه نیمه پارگی باشد خیلی از ورزش ها می توانند باعث پارگی کامل عضله بشود.

   پاسخ