کمردرد و استراحت

1398/12/05 2 نظرات

همانگونه که مکررا گفته شده است همه بیرون زدگی های دیسک کمر نیاز به عمل جراحی ندارند و بسیاری از آنها با درمان های غیر تهاجمی قابل کنترل و درمان می باشند. یکی از نکات مهم که همواره مورد پرسش قرار می گیرد مدت و نحوه استراحت و خواب در کمردرد است حفظ پوزیشن صحیح و استراحت بیمار نکته ای پراهمیت است که در ذیل توضیح داده شده است.

استراحت در کمردرد

در حقیقت در دیسک بیرون زده هدف آن است که با کم کردن فشار وارده به دیسک فرصت ترمیم داده شود ولذا اساس استراحت در بیرون زدگی دیسک هم همین امر است یعنی با استراحت تحریکات ستون فقرات کم شده بیمار در حالت درازکش قرار می‌گیرد که در این حالت فشار داخل دیسک کم شده و کمتر به بخش بیرون زده دیسک فشار وارد می گردد که نهایتا سبب می شود که قسمت بیرون زده و ملتهب دیسک فرصت ترمیم پیدا کند. این امر بخصوص در زمانی که بیرون زدگی دیسک تازه بوجود آمده است بسیار مهم و حیاتی می باشد.

چند روز استراحت لازم است؟

میزان استراحت در کمردرد چقدر باشد؟ فقط ۴۸ ساعت استراحت مطلق توصیه می‌شود و نه بیشتر. استراحت باید کامل در بستر باشد حتی بهتر است بیمار خیلی کوتاه به دستشویی برود و غذا را در حالت نیمه نشسته بخورد.

 

وضعیت استراحت بیمار چگونه است؟

۱- خوابیدن طاق باز (روی کمر) و قرار دادن بالش زیر زانوها

این شکل خوابیدن بهترین حالت برای حفظ سلامت کمر به حساب می‌آید. در این حالت وزن بدن به شکلی توزیع می‌شود که فشار را به حداقل می‌رساند و باعث می‌شود سر، گردن و ستون فقرات در یک راستا قرار گیرند. همچنین قرار دادن یک بالش کوچک زیر زانوها به حفظ شکل انحنای طبیعی ستون فقرات کمک می‌کند.

۲- خوابیدن به پهلو و قرار دادن بالش بین زانوها

اگرچه خوابیدن به این شکل شناخته شده‌ترین و راحت‌ترین حالت خوابیدن است اما باعث می‌شود ستون فقرات از حالت خود خارج شود و به قسمت پایین کمر فشار وارد می‌کند لیکن می‌توان هنگام خوابیدن به پهلو بالش سفتی را بین زانوها قرار داد تا این مشکل رفع شود.

۳- خوابیدن به شکل جنینی

برای مبتلایان به بیرون زدگی دیسک کمر خوابیدن به شکل جنین تسکین دهنده است زیرا خوابیدن به پهلو و خم کردن زانوها به سمت قفسه سینه، خمیدگی ستون فقرات را کم می‌کند. درشرایط دردهای کمری حاد این پوزیشن پیشنهاد می گردد.

خوابیدن روی شکم بدترین پوزیشن به حساب می‌آید زیرا فشار ستون فقرات افزایش می یابد. هر چند در افرادی که با دیگر حالت‌های خوابیدن مشکل دارند قرار دادن یک بالش زیر شکم می‌تواند کمک کننده باشد ولی در کل این پوزیشن پیشنهاد نمی گردد.

روش صحیح خوابیدن برای دیسک کمر
روش صحیح خوابیدن برای دیسک کمر

چه نوع تشکی برای کمردرد مناسب است؟

تشک خواب مناسب دیسک کمر چه مشخصه هایی دارد؟ تصور قبلی پزشکان استفاده از تشک های سفت برای بیماران بود لیکن مشاهده شد که بسیاری از افراد با این تشک ها دچار اختلال خواب و کاهش کیفیت خواب می شوند. در حال حاضر تشک خوشخواب مناسب و ایده‌آل بر اساس وضعیت بدن هر فرد مشخص می‌شود یعنی تشکی که خیلی نرم نباشد و فرد احساس راحتی روی آن داشته باشد. اگر هنگام خرید و انتخاب تشک تردید دارید بهتر است تشک هایی با سفتی متوسط انتخاب نمایید.

آیا استراحت مطلق یک ماه لازم است؟

خیر. در گذشته به دلیل عدم وجود دارو و فیزیوتراپی و اقدامات غیر تهاجمی جهت ترمیم دیسک استراحت های خیلی طولانی توصیه می گردید اما در حال حاضر با توجه به تکنیک های نوین و وجود دارو ها تنها ۴۸ ساعت توصیه به این نوع استراحت می گردد.

آیا همیشه نیاز به دارو هست؟

بله. استراحت باید همراه با داروهای ضد التهاب باشد تا پروسه التهاب دیسک برطرف شده و فرصت ترمیم به دیسک داده شود.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.8/5 - (5 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. پریسا

  سلام آقای دکتر ،وقت شما بخیر،ببخشید مادرم ۷۰سال داره،تقریبا یک هفته کمردرد داشته و الان درد کمر رفع شده ولی درد زانوو ورم زانو داره،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید فعل حال چه داروهایی باید برا ی تسکین دردش بخوره تا انشا.به صورت حضوری نوبت دکتر بگیریم .سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به جز مصرف کردن مسکن های معمول دارویی مصرف نشود باید هم کمر و هم زانو به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند.

   پاسخ