دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » ورزش های ممنوعه برای دیسک کمر

ورزش های ممنوعه برای دیسک کمر

ورزش های ممنوعه برای دیسک کمر

بسیاری از حرکت های بدنسازی اثرات بسیار مخربی بر وضعیت دیسک های بیرون زده کمری دارند لذا از پرداختن به ورزش هایی که فشار زیادی به کمر وارد می‌کنند می بایست اجتناب نمود و عضلات کمر را باید کم کم تقویت کرد. قبل از شروع یا ادامه ی ورزش نیز حتماً با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه برخی حرکات بدنسازی مضر برای دیسک کمر و چند نکته کلیدی دیگر نیز توضیح داده می‌شود. این مقاله بخصوص جهت آگاهی و هشدار به افراد جوان علاقمند به بدنسازی حاِئز اهمیت می باشد.

تمرین با دستگاه پرس پا

پرس پا مضر برای دیسک کمر

پرس پا مضر برای دیسک کمر

پرس پا ، دستگاهی است که به وزنه هایی متصل بوده و ورزشکار، به صورت دراز کشیده، به وزنه ها به طرف بالا یا به طرف بیرون فشار وارد می‌کند. پرس پا نه تنها وضعیت دیسک را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند موجب بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر شود. به طور کلی، اسکوات با میزان متوسط که باسن‌تان فقط تا بالای زانوها پایین می‌آید، برای پاها بهتر است، اما تا زمانی که کمرتان قوی نشده، از انجام اسکوات های عمیق و نزدیک به سطح زمین پرهیز کنید.

 

کشش پای صاف (کشش عضله همسترینگ)

حرکت هایی که در آنها پاها مستقیم کشیده می‌شوند، نسبت به حرکاتی که پاها خمیده هستند، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کنند. تا زمانی که عضلات پشت و کمرتان تقویت نشده‌اند، از انجام تمرین هایی که دراز کشیده و پاها صاف کشیده می‌شوند یا دراز و نشست با پاهای صاف خودداری شود. ضمناً حرکت بالا آمدن و لمس انگشتان پا، با پاهای صاف و کشیده نیز می‌تواند به کمر آسیب وارد کند.

تمرینات چرخشی

حرکت های چرخشی نه تنها بیرون زدگی دیسک را تشدید می‌کنند بلکه ممکن است خودشان باعث بروز فتق دیسک شوند. ورزش هایی که لازم است در آنها کمر خود را بچرخانید، مانند تمرینات شکم با توپ طبی یا «کتل‌بل » و یا حتی برخی از حرکات یوگا،  می‌توانند برای «هرنی دیسک» بسیار مضر باشند.

بلند کردن وزنه

خم شدن برای برداشتن هالتر و سپس برگرداندن آن سرجای خود  به ستون فقرات شوک وارد کند. بالا آوردن وزنه در حالت درازکش هم می‌تواند درد ایجاد کند.

ددلیفت

حرکت بدنسازی ددلیفت مضر برای دیسک کمر

حرکت بدنسازی ددلیفت مضر برای دیسک کمر

یکی از رایج ترین مشکلات حرکتی این است که هنگام خم شدن به جلو یا بلند کردن یک وسیله اجازه دهید پایین کمرتان به بیرون انحنا پیدا کند. ددلیفت نیاز به یک مکانیسم کامل دارد، که حتی اگر درست هم اجرا شود، فشار زیادی به دیسک وارد خواهد کرد.

 

حرکت صبح به خیر هالتر

حرکت صبح بخیر هالتر و افزایش درد دیسک کمر

حرکت صبح بخیر هالتر و افزایش درد دیسک کمر

حرکت صبح به خیر هالتر حتی اگر توسط کسی انجام شود که «هرنی دیسک کمر» ندارد هم می‌تواند مشکل ساز باشد. در این حرکت، وزنه روی شانه‌ها قرار گرفته (مانند اسکوات سنتی) و سپس باید از باسن به جلو خم شوید و اجازه دهید سینه‌تان به سمت زمین پرت شود و همزمان ستون فقرات و پاها صاف بمانند. این تمرین، دردسرساز است چون فشار بسیار زیاد به پایین کمر و لگن وارد می‌کند.

 

حرکت دستگاه داخل ران

این دستگاه می‌تواند هنگام فشردن وزنه‌ها به هم یا دور کردن‌شان از هم، به ستون فقرات شما فشار وارد کند. اگر می‌خواهید روی پاهایتان کار کنید، خیلی بهتر است از از «الپتیکال»، دوچرخه‌ی ثابت و یا تردمیل استفاده کنید.

 

دستگاه ساق پا ایستاده

ساق پا ایستاده و افزایش درد دیسک کمر

ساق پا ایستاده و افزایش درد دیسک کمر

این دستگاه برای تمرین عضلات ساق است، اما وزنی که هنگام تمرین روی شانه‌ها می‌افتد، باعث فشار بسیار زیاد بر ستون فقرات‌ می‌شود. برای تقویت عضلات ساق پا می توانید از حرکات متنوع دیگر استفاده کنید تا فشار وزنه ها با دیسک منتقل نگردد.

 

تمرینات و ورزش های مضر برای دیسک کمر

 

آیا دویدن برای دیسک کمر مضر است؟

دیسک ها جذب کننده‌ و تعدیل کننده‌ی فشارهایی هستند که به کمر وارد می‌گردند. وقتی شما حین دویدن، به طور مداوم فشار و ضربه به کمرتان وارد می‌کنید، میزان فشاری را که به دیسک های شما وارد می‌شود را هم افزایش می‌دهید. هر چند دویدن، معمولاً موجب فتق دیسک کمر نمی‌شود اما اگر دونده، دیسک داشته باشد می‌تواند آن را بدتر کند یا موجب سایر دردهای پایین کمر شود. بعد از فتق دیسک، قبل از دویدن، پیاده روی تند یا پیاده روی عادی را زیاد انجام دهید و خیلی آهسته و تدریجی به روتین دویدن تان برگردید. وقتی عضلات پیرامون دیسک، قوی‌تر شوند، دویدن تان هم آسان‌تر خواهد شد.

ایا طناب زدن برای دیسک کمر مضر است ؟

در پاسخ به افرادی که پرسیده اند ایا طناب زدن برای دیسک کمر مضر است باید عرض گردد که طناب زدن هم همچون دویدن می تواند موجب فشار و ضربه گردد پس تا بهبود وضعیت کمر بهتر است از طناب زدن اجتناب فرمایید.

ورزش شکم برای کسانی که دیسک کمر دارند ضرر دارد؟

تقویت عضلات شکم می تواند برای کمر درد شما مفید باشد ولی باید وضعیت بیمار و میزان بیرون زدگی دیسک کمر هم در نظر گرفته شود. اگر تقویت عضلات شکم بصورت حرکت های انفجاری و شدید باشد می تواند درد شما را بیشتر کند.

آیا رقصیدن برای دیسک کمر ضرر دارد؟

بله رقصیدن می تواند برای دیسک کمر ضرر داشته باشد چراکه در رقصیدن معمولا حرکت های ناگهانی، چرخش های بیش از اندازه وجود دارد.

بارفیکس برای دیسک کمر ضرر دارد؟

خیر بارفیکس برای دیسک کمر ضرر ندارد، به شرط آنکه حرکات بصورت انفجاری و با شدت بالا صورت نگیرد.

 

حرکات مفید برای دیسک کمر

در مقالات بعدی به موضوع حرکات مفید برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که حرکات مفید هم اگر بصورت مناسب اجرا نشوند می توانند برای شما ضرر داشته باشند. پس حتما قبل از انجام حرکات بدن خود را بصورت آهسته و کنترل شده گرم نمیایید و  از انجام حرکات انفجاری و شدت بالا پرهیز کنید.

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.2/5 - (67 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام آقای دکتر
  من ۱۵ سالمه و دیسک بین مهره ۴و۵ من زد بیرون
  و رفتم فیزیو تراپی و آب درمانی خوب شد و الان در تیر کشنده توی پا ندارم آیا می تونم به ورزش کشتی بروم
  ممنون

  • درود، چنانچه پارگی دیسک وجود نداشته باشد بله.

 2. سلام دکتر تا چه زمانی با دیسک کمر و گردن میشه ورزش حرفه ای انجام داد؟ مثلا اسکار فیگوروا کلمبیایی قهرمان وزنه برداری المپیک ریو یک بار دیسک گردن به روش آندوسکوپی جراحی کرد دوبار هم دیسک کمر با روش آندوسکوپی جراحی کرد و بعد هفت ماه قهرمان المپیک شد یا سعداله یف روس قهرمان کشتی المپیک دوتا دیسک گردن جراحی کرد. من کشتی گیر هستم و دیسک کمر ال ۴ ال ۵ و گردن سی ۵ سی ۶ دارم ولی شدید نیست و دردهام خفیف هست الان میتونم همچنان به کشتی ادامه بدم؟

  • درود، اگر پارگی شدید دیسک وجود ندارد بله.

 3. سلام اقای دکتر خسته نباشید29سالمه دیسک خفیف دارم. 1ماهه میرم کلاس کاراته حرکت هایی ک انجام میدم بعدش یکم لگن سمت راستم درد میگیره و اینکه بعداز چندساعت دوباره اون حرکت هابرم دردم اروم میشه

  ممنون میشم بگید که میتونم کاراته ادامه بدم یانه

  • درود اگر پارگی دیسک اتفاق افتاده باشد به صلاح نیست.

 4. وقت بخیر دکتر
  من کیک بوکسر هستم و ۲۳ سالمه
  متاسفانه دچار دیسک بالج در L4و L5 شدم
  فیزیوتراپی و ابدرمانی انجام دادم دردم خیلی بهتر شده و الان راحت میتونم خم بشم فقط گاهی اوقات کمی درد رو در قسمت پایین کمر حس میکنم
  خواستم بدونم من میتونم دوباره به کیک بوکسینگ ادامه بدم همراه با شنا؟

 5. آقای دکتر من اسکلیوز ۱۰ درجه در ناحیه توراسیک دارم و ۲۴ سالمه و سال هاست ورزش های سبک مثل پیلاتس و شنا انجام میدادم و پزشکم با بدنسازی مخالفت کرده و الان با نظر ایشان فیتنس کار میکنم و ام آر آی دادم دیسک هام مشکلی ندارد و همگی نرمالند و فقط اسکلیوز دارم به نظرتون ممکنه من بتونم یه روز بدنسازی کار کنم البته حرکت های ایستاده مثل سرشانه و پا را مثل با ورزنه پایین بزنم میشه ادامه بدم یا خطرناکه و بعد منو دچار سرخوردگی مهره یا بیرون زدگی دیسک میکنه؟ من شنیدم خیلی از افراد مثل اوسین بولت سریعترین مرد جهان و ریتیک روشن بازیگر مشهور بالیوود هم اسکلیوز داشتند و هم دیسک کمر داشتند ولی توانستند ورزش حرفه ای خودشونو زیر نظر مربی مجرب انجام دهند یا کسی مثل مایک تایسون با وجود دیسک گردن و دیسک کمر ورزش حرفه ای بوکس انجام میداد هرچند بعدها مجبور به انجام عمل جراحی شد آیا کسی مثل من میتونه با مراعات بدنسازی کنه یا بعدها میتونه خطرناک باشه و فیتنس برای من کافیه؟

  • درود راز و رمز انجام ورزش‌های سنگین قوی بودن عضلات است هنگامی که تحت نظر پزشک معالج عضلات قوت مناسب یافت بله می‌توانید انجام دهید.

 6. سلام آقای دکتر، من بین مهره های پایین کمرم دو استئوفیت خلفی بزرگ دارم، آیا استئوفیت با کاهش وزن دیگه احساس نمیشه و آسیبی برای رشته های عصبی پا نداره؟

  • درود اگر ارتفاع دیسک به زیر ۵۰ درصد نرسیده باشد بله بسیار موثر است.

 7. سلام دکتر من ۴۰ سالمه و حدود ۹ سال پیش در بدنسازی به کمرم آسیب وارد شد و از آن زمان مشکل دیسک کمر داشتم و باهاش میساختم و سعی میکردم به خودم فشار نیارم و یک مدت کوتاه پیلاتس میرفتم که خوب بود ولی نتونستم بیشتر از دوماه ادامه بدم و در نهایت دو سال آخر بخاطر مشغله کاری بهم فشار آمد و پارسال وضعیتم حاد شد و جراحی میکروسکوپی کمر انجام دادم و خدا رو شکر وضعیتم خوب هست و کمردرد ندارم و درد پاهام همون موقع افتاد و بهداشت کمر را رعایت میکنم. من شش ماهه که آبدرمانی میکنم ولی شنا نمیکنم. الان میتونم ورزش های ساده مثل شنا و پیلاتس مبتدی برای تقویت عضلات کمر انجام بدم؟ دکتر یک سوال داشتم ممکنه من به چسبندگی بعد عمل دچار بشم؟ لازمه درمان خاصی انجام بدم؟

 8. سلام دکتر من تو تمرینات جودو بهم صدمه وارد شد و مدتی کمر درد داشتم و در ام آر آی یک دیسک خفیف بالجینگ ال ۳ ال ۴ مشاهده شد و بقیه دیسک ها سالمند و الان اصلا کمردرد ندارم و جراح بهم گفته بهتره ورزش جودو را کنار بذاری ممکنه آسیب بیشتری به دیسکت وارد شه و کار به جراحی برسه. دکتر چرا نباید جودو را ادامه بدم خیلی از ورزشکاران حرفه ای دچار بیرون زدگی یا پارگی دیسک میشن و بعد از یک دوره نقاهت و ریکاوری یا بعد از جراحی دیسک دوباره به ورزش حرفه ای برمیگردند چرا افراد عادی وقتی دیسک خفیف میگیرند یا به علت پارگی دیسک جراحی دیسک میکنند بهشون میگن ورزش حرفه ای نکنید؟ وحید امیری و مهدی مهدوی کیا و احسان حدادی و سهراب مرادی و بوفن و … جراحی دیسک کمر انجام دادند و سجاد گنج زاده و روزبهانی و … دیسک گردن جراحی کردند و برخی مثل هیگواین و گواردیولا و … دوبار دیسک کمرشون را جراحی کردند یا استالونه بازیگر رزمی کار معروف هالیوودی هفت بار دیسک کمرش را جراحی کرده. این ها همگی به ورزش و حرفه خود برگشتند چطور افراد عادی نمیتوانند به ورزش برگردند؟ البته به نظرم برخی ورزش های سنگین مثل بدنسازی و وزنه برداری خیلی برای دیسک کمر و گردن ضرر دارند و خیلی از افراد بدنساز حرفه ای چند لول دیسک دارند ولی ورزش هایی رزمی یا توپی چرا باید برای افراد عادی مثل ما غدغا شود؟ یک سوال دیگر داشتم این درست هست که برخی جراحان میگن که اگر جراحی باز انجام بدید نمیتونید ورزش حرفه ای کنید و میگن باید جراحی میکرودیسککتومی یا آندوسکوپی دیسککتومی انجام بدید؟ من خیلی از ورزشکاران را دیدم که با روش آندوسکوپی دیسککتومی درمان شدند علت چیست؟ بخاطر همون لامیناکتومی و برش عضلات و برداشتن مهره لامینا هست که میگن جراحی باز نکنید درسته؟ دکتر من الان چه ورزشی انجام بدم خوب هست الام سه ماهه جودو را کنار گذاشتم فیتنس و ایروبیک و یوگا و پیلاتس چطوره؟ اینا مشکلی نداره؟ دکتر این دیسک بالجینگ تا چند سال برای من میمونه آیا ممکنه تا آخر عمرم نیازی به جراحی نداشته باشم؟

  • درود در موارد بیرون زدگی دیسک بهترین ورزش‌ها ورزش‌های آبی است. هرگونه ورزشی که موجب خم شدن ستون فقرات و یا فشار عمودی روی دیسک شود می‌تواند موجب بیرون زدگی مجدد دیسک .

 9. هیچی دیگه ماهایی ک دیسک داریم و کمر دردیم کلا طاق باز بخوابیم خونه فقط هیچ ورزشی برامون مفید نیست حتی یه دویدن ساده هم باید تشدید درد میشه !!!
  انگار بهم گفتن برو بمیر با این مقاله

  • درود، ناامید نباشید و از افزایش جلوگیری کنید و تا می‌توانید ورزش‌های آبی انجام دهید تا دیسک خود را بازیابی بکند.

 10. سلام من دیسک کمر خفیف دارم بین مهره ۳ و ۴ .
  سوالم اینه که آیا دیسک کمر بطور کامل خوب میشه؟
  چون خیلیا رو دیدم که میگن دیسک هیچوقت خوب نمیشه

  • درود در مواردی قابل ترمیم هست بستگی به شدت پارگی، میزان آب دیسک و فشارهای روزمره دارد.

 11. سلام خسته نباشید
  مادر من دیسک کمر دارد در مرکز فزیوتراپی از پا اویزانش کردن برای پنج دقیقه به نظر شما این کار مشکل شو زیاد نمیکنه یعنی این کار از لحاظ فزیوتراپی جواز دارد

  • درود در برخی موارد ترکشن‌ها مفید هستند بستگی به وضعیت بیمار دارد

 12. سلام وقت بخیر من فتق دیسک داشتم که دردش میزد به پای چپم بدون عمل با فیزیوتراپی خوب شدم حالا دارم شروع میکنم ورزش کردن برای تقویت عضلات کمرم .سوالم اینه می تونم برای تابستان سمت ورزش های آبی مثل قایقرانی و اسکی روی آب برم؟ یا فشارش زیاد است؟

  • درود، پاسخ شما را بر اساس میزان بیرون زدگی دیسک می‌توان داد، باید ام ار ای جدید بگیرید تا میزان بیرون زدگی مشخص شود و بر اساس آن پلن درمانی گذاشته شود.

 13. سلام وقت بخیر 💙🌹 دکتر محمد رضا جان من دیسک خفیف دارم آیا دویدن برای من مضر است ؟

  • درود پیاده‌روی و دویدن در سطح صاف ضرری ندارد.

 14. سلام جناب دکتر من در ناحیه پایین کمر و پای چپم درد دارم .در باشگاه آسیب دیده ام .یکی از دیسک هایم التهاب دارد. آیا الپتیکال برای من مناسب است در منزل ورزش کنم ؟ اگر خیر …چه دستگاهی برای منزل بخرم ؟
  8 کیلو اضافه وزن دارم .

  • درود بهترین ورزش با توجه به وضعیت شما شنا و آب درمانی است.

 15. سلام وقت بخیر ورزش های رزمی مثل کنگ فو و تکواندو ایا میتوان برای تقویت عضلات مفید باشد در صورتی ک دیسک کمر و گردن داشته باشبم ۲۴ ساله هستم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • با سلام ، برای تقویت عضلات بله، ولی ورزش های رزمی ممکن است در صورت پارگی دیسک آسیب دیسک را بیشتر کند که مضر خواهد بود.

 16. سلام من 24 سالمه عمل فیوژن داشتم مهره های ال 4 و ال 5 فک کنم بوکس کار میکردم میخواستم بدونم که بعد عمل با تقویت کمر میتونم به بوکس برگردم و مسابقه بدم

  • باسلام، در کل این ورزش‌ها می‌توانند مجدداً آسیب رسان باشند، بهترین ورزش ها با توجه به شرایط شما ورزش‌های آبی است.

 17. سلام وقت بخیر آقای دکتر ببخشید من مهره ۴ و ۵ ام دیسک ش به سمت راست بیرون زده چون خودم رو روی پای راستم می انداختم خواستم بگم آما بعد خوب شدن یا بعد عمل کردن میتونم به باشگاه کشتی برم؟؟؟

  • با سلام ,به هر حال بعد از عمل هم باید مراقب حرکاتی که زیاد به ستون فقرات فشار می‌آورد باشید تا عود دیسک و یا خدای ناکرده پارگی دیسک‌های مجاور نشوید چون بخشی از بیرون زدگی دیسک به دلیل مشکلات ژنتیک است یعنی بعضی افراد دیسک آسیب پذیرتری دارند.

 18. سلام وقت بخیر ایا درجا زدن برای من که بیرون زدگی دیسک L1 دارم مضر است؟

  • با سلام چنانچه پارگی دیسک اتفاق افتاده باشد بله

 19. سلام دکتر ..
  بنده ۴۲سالمه حدود۳ ساله شایدم بیشتر متوجه دییک کمر ال ۴ و۵ شدم دکتر اسحاقی مراجعه کردم ام آر ای انجام دادم تشهیص دکترهمین بود که بالا گفتم ..از لحاظ بدنی دچار تحلیل عضلات شدم ورزش،میکردم قبلا میخوام ورزش و شروع کنم رزمی و بدنسازی نظر شما چیه بعضی اوقات بیشتر از ده دقیقه رو زمین میشینم بلند میشم درد کمر تشدید میشه واذیتم میکنه لطفا نظرتون چیه ممنون میشم

 20. سلام دکتر شرمنده عه کمر من شکست عمل کردم L5 بود الان ی ماه ک کم کم میتونم راح برم بعدشم من باشگاه بوکس میرم بعد چند سال یا چند ماه میتونم ادامه بدم

 21. با سلام خدمت شما
  من در قسمت مهره های L1-L5 دیسک خفیف ولی بین L4 و L5 دیسک بیرون زدگی و فتق دارد. من قبلا شنا زیاد میکردم انواع شناها مثل کرال سینه و پشت و قورباغه و همچنین پروانه ، الان مدتی است که شنا نمیکنم میخواستم بدانم بالاخره شنا خوب است یا نه؟ آیا شنای کرال پشت بهتر است و شنای کرال سینه خوب نیست و یا مضر است؟ میخواستم یکه توضیح در این رابطه بدهید. در ضمن دوچره سواری بالاخره خوب است یا نه؟ من روی دوچرخ ثابت عکس پا میزنم آیا این خوب است یا ضرر دارد؟ با تشکر

  • باسلام، شنا مفیداست ولی دوچرخه سواری که نشسته هست خیر..

 22. سلام و خسته نباشید من از 5 مهره دچار بیرون زدگی دیسک هستم قبلا جودو کار می کردم بع از ده سال و بیرون زدگی رها کردم و به شنا رو آوردم الان دوسال هست که شنا نمی کنم می خوام یک ورزش برای خودم انتخاب کنم چون استعداد ورزشی بالایی دارم به نظرتون چه ورزشهایی رو می تونم ادامه بدم توی بازگشت به جودو شنا و بسکتبال و تنیس روی چمن موندم نظر شما چیه ؟

  • با سلام چنانچه بیرون زدگی دیسک شما زیاد باشد همچنان بهترین ورزش برای شما شنا می‌باشد.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت