ورزش های ممنوعه برای دیسک کمر

دی, 1397 48 نظرات

بسیاری از حرکت های بدنسازی اثرات بسیار مخربی بر وضعیت دیسک های بیرون زده کمری دارند لذا از پرداختن به ورزش هایی که فشار زیادی به کمر وارد می‌کنند می بایست اجتناب نمود و عضلات کمر را باید کم کم تقویت کرد. قبل از شروع یا ادامه ی ورزش نیز حتماً با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه برخی حرکات بدنسازی مضر برای دیسک کمر و چند نکته کلیدی دیگر نیز توضیح داده می‌شود. این مقاله بخصوص جهت آگاهی و هشدار به افراد جوان علاقمند به بدنسازی حاِئز اهمیت می باشد.

تمرین با دستگاه پرس پا

پرس پا مضر برای دیسک کمر
پرس پا مضر برای دیسک کمر

پرس پا ، دستگاهی است که به وزنه هایی متصل بوده و ورزشکار، به صورت دراز کشیده، به وزنه ها به طرف بالا یا به طرف بیرون فشار وارد می‌کند. پرس پا نه تنها وضعیت دیسک را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند موجب بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر شود. به طور کلی، اسکوات با میزان متوسط که باسن‌تان فقط تا بالای زانوها پایین می‌آید، برای پاها بهتر است، اما تا زمانی که کمرتان قوی نشده، از انجام اسکوات های عمیق و نزدیک به سطح زمین پرهیز کنید.

 

کشش پای صاف (کشش عضله همسترینگ)

حرکت هایی که در آنها پاها مستقیم کشیده می‌شوند، نسبت به حرکاتی که پاها خمیده هستند، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کنند. تا زمانی که عضلات پشت و کمرتان تقویت نشده‌اند، از انجام تمرین هایی که دراز کشیده و پاها صاف کشیده می‌شوند یا دراز و نشست با پاهای صاف خودداری شود. ضمناً حرکت بالا آمدن و لمس انگشتان پا، با پاهای صاف و کشیده نیز می‌تواند به کمر آسیب وارد کند.

تمرینات چرخشی

حرکت های چرخشی نه تنها بیرون زدگی دیسک را تشدید می‌کنند بلکه ممکن است خودشان باعث بروز فتق دیسک شوند. ورزش هایی که لازم است در آنها کمر خود را بچرخانید، مانند تمرینات شکم با توپ طبی یا «کتل‌بل » و یا حتی برخی از حرکات یوگا،  می‌توانند برای «هرنی دیسک» بسیار مضر باشند.

بلند کردن وزنه

خم شدن برای برداشتن هالتر و سپس برگرداندن آن سرجای خود  به ستون فقرات شوک وارد کند. بالا آوردن وزنه در حالت درازکش هم می‌تواند درد ایجاد کند.

ددلیفت

حرکت بدنسازی ددلیفت مضر برای دیسک کمر
حرکت بدنسازی ددلیفت مضر برای دیسک کمر

یکی از رایج ترین مشکلات حرکتی این است که هنگام خم شدن به جلو یا بلند کردن یک وسیله اجازه دهید پایین کمرتان به بیرون انحنا پیدا کند. ددلیفت نیاز به یک مکانیسم کامل دارد، که حتی اگر درست هم اجرا شود، فشار زیادی به دیسک وارد خواهد کرد.

 

حرکت صبح به خیر هالتر

حرکت صبح بخیر هالتر و افزایش درد دیسک کمر
حرکت صبح بخیر هالتر و افزایش درد دیسک کمر

حرکت صبح به خیر هالتر حتی اگر توسط کسی انجام شود که «هرنی دیسک کمر» ندارد هم می‌تواند مشکل ساز باشد. در این حرکت، وزنه روی شانه‌ها قرار گرفته (مانند اسکوات سنتی) و سپس باید از باسن به جلو خم شوید و اجازه دهید سینه‌تان به سمت زمین پرت شود و همزمان ستون فقرات و پاها صاف بمانند. این تمرین، دردسرساز است چون فشار بسیار زیاد به پایین کمر و لگن وارد می‌کند.

 

حرکت دستگاه داخل ران

این دستگاه می‌تواند هنگام فشردن وزنه‌ها به هم یا دور کردن‌شان از هم، به ستون فقرات شما فشار وارد کند. اگر می‌خواهید روی پاهایتان کار کنید، خیلی بهتر است از از «الپتیکال»، دوچرخه‌ی ثابت و یا تردمیل استفاده کنید.

 

دستگاه ساق پا ایستاده

ساق پا ایستاده و افزایش درد دیسک کمر
ساق پا ایستاده و افزایش درد دیسک کمر

این دستگاه برای تمرین عضلات ساق است، اما وزنی که هنگام تمرین روی شانه‌ها می‌افتد، باعث فشار بسیار زیاد بر ستون فقرات‌ می‌شود. برای تقویت عضلات ساق پا می توانید از حرکات متنوع دیگر استفاده کنید تا فشار وزنه ها با دیسک منتقل نگردد.

 

دویدن

دیسک ها جذب کننده‌ و تعدیل کننده‌ی فشارهایی هستند که به کمر وارد می‌گردند. وقتی شما حین دویدن، به طور مداوم فشار و ضربه به کمرتان وارد می‌کنید، میزان فشاری را که به دیسک های شما وارد می‌شود را هم افزایش می‌دهید. هر چند دویدن، معمولاً موجب فتق دیسک کمر نمی‌شود اما اگر دونده، دیسک داشته باشد می‌تواند آن را بدتر کند یا موجب سایر دردهای پایین کمر شود. بعد از فتق دیسک، قبل از دویدن، پیاده روی تند یا پیاده روی عادی را زیاد انجام دهید و خیلی آهسته و تدریجی به روتین دویدن‌تان برگردید. وقتی عضلات پیرامون دیسک، قوی‌تر شوند، دویدن‌تان هم آسان‌تر خواهد شد.

در پاسخ به افرادی که پرسیده اند ایا طناب زدن برای دیسک کمر مضر است باید عرض گردد که طناب زدن هم همچون دویدن می تواند موجب فشار و ضربه گردد پس تا بهبود وضعیت کمر بهتر است از طناب زدن اجتناب فرمایید.

حرکات مفید برای دیسک کمر

در مقالات بعدی به موضوع حرکات مفید برای دیسک کمر خواهیم پرداخت.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مهدی

  سلام متاسفانه بیرون زدگی شدید دیسک کمر داشتم و مجبور به جراحی در سن 19 سالگی شدم الان حدود یکسال گذشته آیا میتونم دویدن و یا بوکس رو به صورت معمولی و درحد تمرین در خانه انجام بدم؟؟استفاده از کیسه بوکس مانعی نداره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام دویدن بله ولی بوکس و ضربات شدید مناسب نیست.

   پاسخ
 2. توحید

  سلام دکتر خسته نباشید ،آیا بارفیکس برای دیسک کمر خفیف ضرر داره؟!

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام خیر مشکلی نیست

   پاسخ
 3. دختری ۲۹ ساله

  سلام اقای دکتر
  من ۲۹ سالمه و دخترم
  قدم ۱۵۲ ووزنم ۷۵ کیلو
  خیلی وقته موقع لباس شستن یا سرپا وایمیسم‌ به مدت طولانی .
  وقتی دراز میکشم‌ پشتم و کمرم درد میکنه
  ایا میتونم ورزش های طناب یا حلقه انجام بدم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   بله حتماً ورزش را انجام دهید و برنامه کاهش وزن را اجرا نمایید.

   پاسخ
 4. علیرضا

  سلام اقای دکتر،خسته نباشید.
  بنده ۲۰ سالمه و دو سه سالی میشه که کمرم ضعیف و خشک شد و چیز سنگین نمیتونستم بلند کنم..اما هیچگونه دردی نداشتم،هیچی..فقط گرفتگی عضلات و خشکی بدن..
  اما وقتی ام ار ای دادم دکتر تعجب کرد و گفت یک دیسک پاره شده و یکی دیگه ترک خورده..نوار عصب و عضله گرفت،سمت چپ ازاد بود اما سمت راست کم درگیر بود،براهمین بعضی موقع ها شصت پای راستم میگیره..
  دکتر گفتن ورزش های کمر کنید و ممنوع ها رو انجام ندید..
  میخواستم نظر شما رو بدونم،چی کار کنم دردناک نشه و به عمل جراحی نرسه؟چون سنی ندارم
  واینکه ایا نشستن رو زمین خطرناکه و حتما باید روی صندلی نشست؟
  همچنین پیاده روی مفید هست یا مضر؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام با توجه به سن پایین شما از ورزش های سنگین و افزایش وزن و فشار به کمر جلوگیری کنید پیاده روی و ورزش های آبی مفید است اگر فشار بیش از حد به دیسک وارد نشود در بسیاری از موارد دیسک خود را جمع میکند و شرایط بهتر خواهد شد.

   پاسخ
 5. فریماه

  سلام اقای دکترمن بعدازورزش دچاردرد درکمر دارم که به پهلو وعضله ی زیرشکم کشیده میشه ایاراهی هست که بدون ام ار ای متوجه شیم دچارپارگی دیسک شدم یا فقط یکم تحریک دیسک وبرجستگی دیسک هست هنگام نشستن هم دردبیشتروهنگام راه رفتن وایستادن کمترمیشودحین ورزش دردی حس نمیشودامابعدازورزش شروع میشودوبادرازکشیدن وبالااوردن پاصاف وعمودشدن به بدن درددرقسمت چپ ایجادمیشود ترس ازکرونامانع دکتررفتن شده این دردهاتازه شروع شده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بهترین و تنها روش ارزیابی دقیق ام آر آی کمر است.

   پاسخ
 6. ارغوان

  باعرض سلام ببخشید آقای دکتر آیا دویدن برای سرخوردگی مهره کمر ضررداره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام خیر

   پاسخ
 7. میلاد شهیدی

  با سلام خدمت شما.
  من میلاد هستم ۲۹ سالمه تا حالا ۳ تا دکتر رفتم دکترتهرانم دکتر مسعود خدیوی بیمارستان لاله تهران و۲ بزرگوار بعدی گیلان بودن .هر ۳ دکتر ۱ نظر دادن.
  لغرندگی مهره ۴ یا ۵ قسمت گودی کمر همراه با سایدگی که به گفته همکارانتون طی ۱۷ ۱۸ سال اتفاق افتاده.درضمن یک شکستگی مادرزادی دقیقا درقسمت خلفی که مهره ۴ را نگه میداره دارم که دکتر گفتم همون باعث شده مهره کمرم حدود ۱۲ میلی متر جابجا بشه.لطفا راهنمایی کنید ک آیا درمان غیر جراحی داره.من ورزشکار بودم ۱۹ سال والیبال بازی میکردم.الانم دکتر گفته فیله کمرمو قوی کنم.بازم ممنون اگه راهنمایی کنید؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه لغزندگی مهره ها کمتر از یک چهارم باشد بله می‌توان با درمان های غیر جراحی مشکل را کنترل کرد اما اگر بیشتراز آن باشد باید پلاتین گذاری انجام شود.

   پاسخ
 8. شعله

  سلام اقای دکتر . ببخشید من دیسک کمر دارم و گفتن مهره کمرم فرسوده شده یکیش. باشگاه میرم و هوازی کارمیکنم پروانه و طناب میزنم و بعضی دستگاههای ران استفاده میکنم درد خفیف ناحیه کمرم دارم ولی موقع ورزش درد ندارم دوستم ندارم باشگاه نرم دوماهه هرروز میرم باشگاه بنظرتون براکمرم مشکل پیش میاد؟اخه درد فقط تو خونه اونم خفیف دارم ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگر برجستگی دیسک باشد مشکلی نیست اما اگر پارگی دیسک داشته باشید این ورزش ها موجب آسیب خواهد شد.

   پاسخ
 9. نسرین

  سلام آقای دکتر من خانم ۳۳ ساله هستم ک ۹ ساله بدنسازی کار میکنم، ۲ هفته هست ک بین دو کتفم دقیقا قسمت نخاع درد شدیدی دارم با مسکن و ماساژ و اب گرم هم بهتر نشد بخاطر کرونا میترسم برم بیمارستان یا ام ار ای چکار کنم؟با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت تسکین علائم از کمپرس آب گرم و پمادهای ضد التهاب پوستی و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنید ولی در کل نیاز به یک معاینه دقیق و احیانا ام آر آی ستون فقرات دارید.

   پاسخ
 10. مهرناز

  سلام آقای دکتر من دختری 24ساله هستم که دچاره دیسک کمر تنگی کانال نخاعی وسیاتیک هستم برای کاهش وزن می خوام زوباکارکنم آیا مض هستش

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام اگر دچار پارگی دیسک شده باشید بله این نوع حرکات می تواند آسیب رساننده باشند.

   پاسخ
 11. امیر

  سلام عرض ادب
  آقای دکتر طناب زدن برای دیسک کمر ضرر دارد؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله در طولانی مدت می تواند موجب پیشرفت آسیب دیسک شود.

   پاسخ
 12. علیرضا شیراز

  سلام دکتر وقت بخیر
  سه هفته است درد کمر دارم از قسمت فیله ها طرفین
  راه درمانش چیه؟
  ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید به پزشک مراجعه کنید و بر اساس معاینه و ‌یافته های بالینی پزشک تصویربرداری های لازم کمری را انجام دهید.

   پاسخ
 13. امیررضا خیابانی

  سلام وقت بخیر دکتر من یه پسر ۱۶ ساله هستم ودیسک ۴و۵ کمرم زده بیرون خیلی دوست دارم برم باشگاه بدنسازی که پدرم قبول نمی کنه اگر برم برام خیلی بد هست برای کمرم و اگر عمل کنم کمرم مثل قبل میشه و بتوانم برم بدنسازب

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام یک نکته به یاد داشته باشید که هیچ گاه دیسک بیرون زده مانند روز اول سالم و دست نخورده نخواهد شد عمل های دیسک تنها موجب آزاد شدن عصب تحت فشار میشوند. در بیرون زدگی های دیسک ورزش های بدنسازی می تواند بسیار اثرات خوبی داشته باشند.

   پاسخ
 14. رضا حسین پور

  سلام دکتر. وقت بخیر. من بیروزن زدگی دیسک دارم و تنگی کانال نخاعی. دکتر شیراز گفته حتما باید عمل کنی. من 10 ساله بدنسازی کار میکنم. بعد از عمل جراحی میخوام بعد از یک هفته اروم اروم بدنسازی کنم امکانش هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   بعد از یک هفته خیر. بعد از شش هفته هر زمان پزشک معالجتان صلاح دانستند می توانید تمرین ها را شروع کنید.

   پاسخ
 15. موقر

  سلام و عرض ادب
  اقای دکتر من سرخوردگی مهره دارم و پزشکی که رفتم هیچ دارو یا ورزشی تجویز نکردن وفقط گفتن تقویت کنم عضلات کمر وشکم رو.خواستم بپرسم نیازی به فیزیوتراپی نیست ؟و ایا درمان نداره؟چون به من گفتن نمیشه کاریش کرد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه سرخوردگی مهره درجه یک یعنی زیر ۲۵ درصد باشد با تقویت عضلات می توان از عمل جراحی جلوگیری کرد هم ورزش ها و هم فیزیوتراپی در تقویت عضلات موثر و مفید است.

   پاسخ
 16. محمد

  سلام .۲بار عمل باز دیسک کمر انجام دادم .تنگی کانال و نخاع و دیسک مهره بود اما متاسفانه بعد چند سال مجددا برگشته و نظر دکترا عمل باز هست ..‌.
  اقای دکتر بدون عمل راه کاری داره ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام راه حل اینترونشن یا عمل بسته برای شما استفاده از کاتتر راکس و باز کردن چسبندگی ها هست.

   پاسخ
 17. علیرضا

  سلام آقای دکتر من دیسک کمر خفیف دارم آیا ورزش بوکس کنم برام ضرر داره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه در تمرین ها به کمر شما آسیب برسد بله مضر خواهد بود.

   پاسخ
 18. مرسانا

  با سلام.من مهرده4و5کمرم اسیب دیده.و تنگی نخاع پیدا کردم.27سالمه.با اینکه استراحت کردم و قرص متوکارمول ومداکس و..استفاده کردم فایده ای نداشته..نظر شما چیه اقای دکتر؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام درمانهای تنگی نخاع سه قسم است اگر فقط التهاب باشد تزریق روی ریشه های درگیر انجام می شود وا گر بیرون زدگی دیسک با پارگی باشد لیزر یا آندوسکوپی انجام می شود.

   پاسخ
   1. Mhj

    ممنون از راهنماییتون
    لیرر یا آندوسکوپی یک درمان بلند مدته؟یاموقت هست تا درد کاسته شه و وبا ورزش کمر عضلات رو‌قوی کنیم؟
    عوارض بلند مدتی هم دارن؟

    پاسخ
    1. دکتر محمدرضا کاظمی

     با سلام درمان بلند مدت هستند و نسبت به عمل جراحی باز بسیار بسیار کم عارضه تر هستند.

     پاسخ
  2. مرسانا

   اقای دکتر من برای تنگی نخاع و دیسک باید به مه دکتری مراجعه کنم.؟مغذواعصاب یامتخصص ستون فقرات؟ممنون از شما

   پاسخ
   1. دکتر محمدرضا کاظمی

    به کلینیک های درد و یا ستون فقرات مراجعه کنید.

    پاسخ
 19. مهناز

  آیا طناب زدن برای سر خوردگی مهره ها مضر است؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام بله می تواند آسیب رسان باشد.

   پاسخ
 20. باهوش

  سلام طناب زدن یاپریدن برای دیسک کمرمضراست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله می تواند موجب آسیب شود بهترین ورزش ها برای دیسک کمر ورزش های آبی است.

   پاسخ
 21. حسین زاده از رشت

  سلام ، من گودی کمر و فتق دیسک دارم میخوام عضله سازی داشته باشم چه ورزشی مناسب هست ؟؟ آیا می‌توانم بدنسازی کار کنم یا خیر ؟ ممنون ?

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   یکی از بهترین ورزش ها ورزش های آبی است در زمینه گودی کمر مقاله گودی کمر سایت را بخوانید و ورزش‌هایی که نوشته شده را انجام دهید.

   پاسخ
 22. پریسا اعتمادی

  سلام آقای دکتر کاظمی
  من دیسک کمر دارم اما نه به صورت شدید و برای کاهش وزنم میخوام از طناب زنی استفاده کنم خواستم بدونم برای دیسک کمر مضر است یا خیر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگر بیرون زدگی دیسک شدید نباشد خیر مشکلی نیست

   پاسخ