دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » ورزش هایی برای بهبود آرتروز زانو بصورت تصویری

ورزش هایی برای بهبود آرتروز زانو بصورت تصویری

ورزش هایی برای بهبود آرتروز زانو بصورت تصویری

آرتروز مفصل زانو، شایع ترین بیماری تخریبی از میان مفاصل بدن می‌باشد. میزان ابتلا در خانم‌ها نسبت به آقایان بیشتر است. آرتروز یک بیماری تخریبی در مفصل است. علاوه بر سن، علل ژنتیکی، نوع شغل و حرفه، چاقی، عوامل هورمونی و نژاد نیز می‌تواند در بروز این بیماری دخیل باشند. (توضیحات تکمیلی در مقاله بیماری آرتروز و درمان های اینترونشنال)

ورزش درمانی و تمرینات زیر که برای درمان این مشکل تهیه شده اند موجب تقویت عضلات حمایت کننده زانو شده که در نتیجه تقویت آنها میزان ضربه پذیری زانوها کاهش می یابد و به شکل ثانویه همراه با افزایش میزان انعطاف پذیری در این ناحیه نیز می باشد. با صرف چند دقیقه در روز  آرتروز زانو را با ورزش می توان کنترل کرده و بهبود بخشید، این تمرینات گذشته از اینکه درد زانو را تسکین می دهند به بیمار کمک می کنند تا از زانوی بهتری برخوردار شود.

خیلی ها از ما میپرسند بهترین ورزش برای درمان زانو درد کدام است، برای بهبود وضعیت آرتروز زانو باید مجموعه ای از حرکات ورزشی را بصورت منظم و با شدت منظم انجام دهید.

ورزشهای مضر برای آرتروز زانو

درست هست که ورزش کردن برای بدن بسیار مفید است ولی بعضی وقت ها باید مراعات کرد تا براثر فشار زیاد روی مفاصل باعث آسیب و تخریب نشوید از ورزشهای مضر برای آرتروز زانو برای افرادی که دچار این بیماری شده اند می توان به ورزش های سنگینی همچون وزنه برداری، پاورلیفتینیگ، کوهنوردی، پله نوردی اشاره کرد.

کشش عضلات همسترینگ :

کشش عضلات همسترینگ

اولین ورزش مناسب آرتروز زانو که به شما معرفی می کنیم کشش عضلات همسترینگ است، کشش این عضلات باعث افزایش وسعت حرکات زانو می گردد. برای دستیابی به کشش بیشتر در هنگام ورزش، قبل از شروع تمرینات عضلات خود را با ۵ دقیقه پیاده روی گرم کنید. برای انجام این تمرین ابتدا بر روی زمین دراز بکشید، یک پارچه ی روتختی ساده را دور کف پایتان حلقه کنید و سپس با دو دست طرفین پارچه را گرفته و در حالی که زانوهایتان صاف است آنها را بکشید و پاهایتان را به صورت صاف تا جایی که می توانید بالا بیاورید. 30 ثانیه در این حالت بمانید. سپس پایتان را پایین بیاورید. این کار را دوباره تکرار کنید و سپس برای پای مقابل این حرکت را انجام دهید.

 

کشش عضلات ساق پا :

کشش عضلات ساق پا

تمرینات کششی مانع درد و آسیب در زانوها می شوند. برای انجام دادن این حرکت از یک صندلی برای حفظ تعادل کمک بگیرید. پای راست خود را خم کرده و پای چپ را به آرامی به سمت عقب تا جایی که می توانید بکشید و پاشنه ی پای چپتان را به کف زمین فشار دهید. شما باید کشش را در پشت ساق چپتان احساس کنید. 30ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس مجددا این حرکت را تکرار کنید. سپس پاهایتان را عوض کنید. برای کشش، بیشتر به جلو خم شوید. اما باید دقت کنید که زانوی شما از خط عمود بر انگشت شست شما جلوتر نرود (خط نقطه چین در شکل)، زانو نباید از این خط جلوتر برود.

 

بالا بردن پا بدون خمیدگی در زانو :

بالا بردن پا بدون خمیدگی در زانو

این تمرین، موجب تقویت عضلات زانو شده و کمک بیشتری به پشتیبانی از زانوی ضعیف می کند. برای انجام این حرکت بر روی زمین دراز بکشید و دو بازوی خود را برای تعادل بیشتر در دو طرف بدن، بر روی کف زمین قرار دهید سپس زانوی چپ را خم کرده و کف پای چپ را بر روی کف زمین بگذارید. عضلات ران خود را سفت کرده و پای راست را به طور مستقیم و بدون خمیدگی در زانو بالا بیاورید. 5ثانیه در این وضعیت بمانید. عضلات ران خود را سفت نگاه دارید و سپس به آرامی پایتان را بر روی زمین بگذارید این ورزش را در ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید و بین هر ست پاهایتان را عوض کنید.

تقویت عضله ی چهارسر ران :

تقویت عضله ی چهارسر ران

آیا تمرین قبلی برای شما مشکل است؟ آیا این تمرین تنها راه تقویت عضلات چهارسر ران است؟ نگران نباشید، شما می توانید بدون بالا آوردن پا عضلات چهارسر ران خود را تقویت کنید. برای شروع روی زمین دراز بکشید و هر دو پای خود را با آرامش روی زمین قرار دهید (شکل سمت چپ). عضلات چهارسر یک پا را (عضلات جلویی ران) منقبض کرده و ۵ ثانیه در این وضعیت بمانید (عکس سمت راست). سپس مجددا عضلاتتان را شل کنید. این حرکت را برای دو ست ۱۰ تایی تکرار کنید و بین هر ست پاها را عوض کنید.

تقویت لگن و ران :

تقویت لگن و ران

تقویت عضلات لگن و ران می تواند در فعالیت های روزانه مثل پیاده روی و بلند شدن از صندلی به شما کمک کند. برای انجام این تمرین ابتدا روی یک صندلی صاف بنشینید. پای چپ خود را به سمت عقب برده به طوری که پنجه ی پا بر روی زمین باشد سپس پای راست را از روی زمین در حالی که زانویتان ۹۰ درجه است بالا بیاورید. پای راستتان را برای مدت 5 ثانیه روی هوا نگه دارید. سپس به آرامی پایتان را بر روی زمین بگذارید. این حرکت را در دو ست ۱۰ تایی برای هر دو پا انجام دهید. بین هر ست پاها را عوض کنید. خیلی سخت بود؟ اگر این تمرین برایتان مشکل است شما می توانید برای کمک، از دستانتان برای بالا بردن پاهایتان استفاده کنید.(مطابق شکل)

فشار به بالش :

فشار به بالش

این حرکت به قویتر شدن عضلات داخلی پا جهت تقویت زانو کمک می کند. به پشت بخوابید زانوهایتان را در حالی خم کنید که کف پاهایتان بر روی زمین باشد. بالشی را بین زانوهایتان قرار دهید. زانوهایتان را به هم فشار داده تا بالش بین آنها مچاله شود. .۵ ثانیه در این وضعیت بمانید؛ سپس عضلاتتان را شل کنید تا فشار برداشته شود. این تمرین را در ۲ ست ۱۰ تایی تکرار کنید. آیا این تمرین برایتان سخت است؟ در این صورت شما می توانید این تمرین را در حالت نشسته انجام دهید.

بالا بردن پاشنه :

فشار به بالش

برای انجام این تمرین بایستید و پشتی صندلی را با دستتان بگیرید تا تعادلتان حفظ شود. سپس پاشنه پاهایتان را از روی زمین بلند کرده و بر روی پنجه بایستید. ۳ ثانیه در این وضعیت بمانید. سپس با آهستگی پاشنه هایتان را بر روی کف زمین قرار دهید. این تمرین را در ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید.

 

بالا بردن پاها از سمت پهلو :

بالا بردن پاها از سمت پهلو

پشت یک صندلی برای حفظ تعادل قرار بگیرید. وزن خود را بر روی پای چپ بیندازید و پای راست را به طوری که زانوهایتان خم نشود، از سمت پهلو بالا بیاورید. عضلات بیرونی پای راست را منقبض کنید. ۳ ثانیه در این وضعیت بمانید. سپس پای راستتان را به آرامی پایین بیاورید. این تمرین را در ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید و بین هر ست پاهایتان را عوض کنید.آیا این تمرین خیلی سخت است؟ در ابتدای شروع ورزش، شما می توانید پایتان را تا ارتفاع کمتری بالا ببرید و بعد از انجام مرتب این تمرین و تقویت عضلات، شما می توانید پاهایتان را به مرور تا ارتفاع بیشتری بالا ببرید.

 

ایستادن از حالت نشسته :

ایستادن از حالت نشسته

هدف از انجام این تمرین آسانتر شدن ایستادن از حالت نشسته می باشد. بر روی محل نشیمنگاه صندلی دو بالش قرار دهید. بر روی آن بنشینید و کف پاهایتان را بر روی زمین قرار دهید (شکل سمت چپ). با استفاده از عضلات پاهایتان، به آرامی و به طور یکنواخت بایستید، سپس مجددا به آرامی بنشینید. به هیچ وجه نباید زانوی شما از نوک انگشتانتان جلوتر بیاید. سعی کنید دست هایتان در حالت دست به سینه و یا آویزان در دو طرف بدنتان قرار گیرد. اگر این حرکت برای شما مشکل است به تعداد بالشها اضافه کنید و یا از یک صندلی دسته دار استفاده کرده و با فشار بر روی دسته صندلی (با دستانتان) بلند شوید.

 

حفظ تعادل با یک پا :

حفظ تعادل با یک پا

این حرکت به شما در سوار و پیاده شدن ماشین کمک می کند. برای انجام این تمرین پشت یک صندلی بایستید بدون اینکه به آن دست بزنید یا آن را نگه دارید. یک پایتان را به آرامی از روی زمین بلند کنید. هدف متعادل ماندن در این وضعیت برای ۱ ثانیه است (بدون گرفتن صندلی). شما می توانید این کار را با چشمان بسته و برای زمان طولانی تر انجام دهید.

 

بالا رفتن از پله :

بالا رفتن از پله

این تمرین را برای افزایش توانایی و قدرت بالا رفتن از پله ها انجام دهید. برای انجام این تمرین جلوی پله ها بایستید؛ برای تعادل بیشتر می توانید نرده ی جلوی پله ها را بگیرید. پای چپتان را روی پله ی اول قرار دهید. عضلات پای چپ خود را منقبض کرده و سپس پای راست را بر روی پله ی اول بگذارید تا هر دو پا هم زمان بر روی پله ها قرار بگیرند. مجددا به پایین برگردید و این کار را در ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید. بعد از هر ست پا را عوض کنید یعنی این بار پای راست را ابتدا بالای پله قرار دهید و بعد پای چپ.

 

آرتروز زانو و پیاده روی :

آرتروز زانو و پیاده روی

آرتروز زانو و پیاده روی

حتی اگر شما درد زانو و یا سفتی و محدودیت حرکت در زانوها دارید، پیاده روی یک تمرین عالی برای زانوهای شماست. پیاده روی را به آرامی شروع کنید و آن را ادامه دهید. پیاده روی می تواند درد مفاصل شما را کاهش داده و عضلات پایتان را تقویت، و انعطاف پذیری زانوها را بهتر کند. اگر شما تا به حال در این زمینه فعال نبوده اید قبل از شروع یک برنامه ی ورزشی جدید و موثر با پزشک خود مشورت کنید.

فعالیت های با تاثیر کمتر :

فعالیت های با تاثیر کمتر

ورزش های دیگری که آسان هستند؛ شامل دوچرخه سواری، شنا ، ورزش های ایروبیک در آب می باشند. ورزش های آبی از آسیب مخرب وزن بر زانوی دردناک جلوگیری می کند. فعال بودن ممکن است موجب کاهش وزن شما شود که این خود فشار به مفصل زانو را کم می کند.

طول مدت ورزش آرتروز زانو :

هدف خوب و مورد قبول برای بیماران مبتلا به آرتروز زانو ورزش برای ۳۰ دقیقه در طول روز می باشد. شروع از زمان های کمتر مثلا ۱۰ دقیقه در روز مناسب تر است. اما اگر شما درد ندارید برای رسیدن به هدف ۳۰ دقیقه ای مدت بیشتری ورزش کنید. وقتی شما شروع به ورزش می کنید کوفتگی و درد عضلانی خفیف بعد از ورزش طبیعی است اما اگر درد شدید است و شما برای درمان درد مجبور به استفاده از مسکن می شوید، حتما قبل از مصرف دارو با پزشکتان مشورت کنید. به جای استفاده از داروهای مسکن، می توانید از یخ جهت کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش استفاده کنید.

در این مقاله سعی کردیم به این پرسش که چه ورزشی برای آرتروز مناسب است ؟ پاسخ بدهیم، در صورت تمایل می توانید تصاویر موجود در این مقاله را دانلود کرده و در گوشی موبایل خود ذخیره کنید تا این تمرینات همیشه در دسترس شما باشند تا بصورت منظم اقدام به انجام آنها بکنید.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.3/5 - (21 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام آقای دکتر خسته نباشید مادرم ۴۸سالش هست ۳سال پیش اتروز زانو گرفته الان یک هفته هست که یکی از زانو هاش درحال راه رفتن صدا داد و از اون موقع زانوش خشک شده و نمیتونه تکون بده و نمیتونه راه بره درد شدیدی داره شما برای درمانش چه پیشنهادی دارید

  • با سلام نیازمند معاینه دقیق هستند و بر اساس آن تصویربرداری های لازم را انجام دهند در صورت آرتروز سلول درمانی مفاصل در این سن بهترین راه حل است.

 2. اقای دکتر من ۳۳ سالمه و گفتید سلول درمانی کنم.تو این سن زود نیست سلول درمانی؟ با ۱ جلسه سلول درمانی خوب میشم یا باید چندجلسه انجام بدم

  • سلام سلول درمانی ارتباطی با سن دارد بستگی به تخریب بافتی دارد معمولاً چند جلسه نیاز است

 3. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر.من ۳۳ سالمه ارتروز خفیف زانو و لگن دارم همچنین نرمی کشکک زانو. زانوهام صدامیده و درد میکنه اصلا پله نمیتونم برم.پاهامم نمیتونم طولانی مدت جمع کنم باید دراز کنم.۱ساله داروهای کلسیم و غضروف ساز میخورم.این دارو ها ارتروزم رو درمان میکنه یافقط دردشو ساکت میکنه .

  • با سلام.خیر. این داروها درمان کننده کامل نیستند و باید سلول درمانی مفاصل انجام شود.

 4. سلام خسته نباشید من ۴۲ سالمه ،زانوم یه دفعه یه صدا داد ودرد گرفت نزدیک دوماه درد گرفت رفتم دکتر ،عکس گرفتن ،دکتر گفتن آرتروز خفیف وپارگی مینیسک دارین دارو تجویز کردن ،آقای دکتر با دارو خوب میشن شما چی میفرمایین

  • با سلام اگر پیشرفته باشد صرف دارو کمک کننده نیست و سلول درمانی هم باید انجام شود.

 5. سلام و عرض ادب، مادرم ۵۸سالشون هست آرتروز مفصلی دارن مچ دستهاشون و پاها درد دارن آیا ورزش بدنسازی برای ایشون ضرر دارد؟

  • با سلام در صورت پیشرفته بودن آرتروز و فشار زیاد به مفاصل می تواند مضر باشد‌

 6. سلام جناب دکتر
  خانمی ۵۴ ساله زانوی راستم خیلی درد داره ام ار ای و عکس گرفتنم نشون داده سالمه ، فیزیو تراپی انجام میدم تا جلسه ۵ که تغییری نکردم همچنان درد دارم .نمیدونم چیکار کنم دوفدم نمیتونم راه برم و یا سرپا بمونم فورا دردم زیاد میشه
  میخواستم بدونم :
  ایا میتونم ارتوکین تراپی انجام بدم؟
  واینکه تا چندماه دوام داره؟
  قیمتش رو هم میفرمایید؟

  • باسلام، چنانچه درجه آرتروز تا گرید ۳ باشد بله. عکس ایستاده زانوها را جهت بررسی به ایمیل [email protected] ارسال فرمایید.

 7. سلام دکتر من پدرم ۴۵ سالش هست آرتروز نداره و یکم زانوش تازگی درد گرفته فکر کنم برای کم تحرکی باشه من خودم باشگاه بدنسازی میرم اشکالی نداره اگه پدرم هم ببرم تا تمرین سبک کنه از آرتروز جلو گیری میشه؟؟و درد زانوش خوب میشه؟؟

  • باسلام تمرین هایی که موجب تقویت عضله چهار سر ران می شود بله در کنترل آرتروز کمک کننده است

 8. سلام اقای دکتر بنده ۳۲ ساله هستم دکتر گفتن زانو راستم نرمی استخوان گرفتن ایا بادارو قابل حل هست این مشکل چون خیلی درد دارم

  • باسلام چنانچه پیشرفته باشد خیر نیاز به سلول درمانی هم هست

 9. سلام وقت به خیر من ۴۸ سالمه ۴ سال پیش زانو درد شدید گرفت دکترای زیادی مراجعه کردم ولی عکس گرفت گفت خشکی مفصل به زانوهام ژل تزریق کرو با یه سری داروی قضروف ساز تاثیر نداشت دومین دکتر عکس از پشت جلوی زانوهام گرفت گفت پوکی استخوان داری با داروهای اونم خوب نشدم البته ورزش زانو هم برام توصیه میکردن سومین دکتر گفت پوکی نداری پای بیقرار داری تموم توصیه هاشون رو عمل میکردم اما نتیجه برام نداشت مدام روغن زیتون میزنم دکتر سنتی هم رفتم میگه از سردی نظر شما چی ممنون

 10. سلام جناب دکتر مرد 40 ساله وزنم 83 وقدم182 مدتی درد زانو دارم هرموقع چیزی را از زمین برمیداشتم زانوی پای چپم را به زمین میگذاشتم وزانویم الان درد میکند با ماساژ خوب میشه ولی نمیتونم خم کنم درد میکند ایا ارتروز است یا تاندونم درد گرفته ؟ تشکر از شما

  • باسلام هم از نظر آرتروز و هم از نظر مشکلات بافت نرم زانو باید بررسی شوید.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت