نوروپاتی دیابتی (بی حسی و درد پای دیابتی)

1397/07/28 56 نظرات

نوروپاتی دیابتی یک بیماری از خانواده مشکلات عصبی است که در نتیجه ابتلا به دیابت ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به دیابت با گذشت زمان دچار آسیب‌دیدگی عصبی در کل بدن می‌شوند. در برخی افراد، آسیب وارد شده به اعصاب بدون علائم خاص است، در حالی که در سایر افراد علائمی همچون درد، سوزش، یا بی‌حسی در دست ها، بازوها، پاها و ناحیه کف پا مشاهده می‌گردد. علاوه بر این مشکلات عصبی می‌توانند تمام اندام های بدن همچون سیستم گوارش، قلب، و اندام‌های جنسی را تحت تاثیر خود قرار دهند.

در حدود 60 تا 70 درصد افراد مبتلا به دیابت به نوروپاتی دچار می‌شوند. در حقیقت دیابت با گذشت زمان باعث آسیب دیدگی عصبی می‌شود و خطر ابتلا به نوروپاتی با افزایش سن و طولانی شدن مدت ابتلا به دیابت افزایش می‌یابد. بالاترین نسبت ابتلا به نوروپاتی در بین افرادی است که حداقل برای 25 سال به بیماری دیابت مبتلا میباشند. نوروپاتی دیابتی همچنین می‌تواند بیشتر در بین افرادی مشاهده شود که گلوکز خون خود را بخوبی کنترل نمی کنند.

عوامل ابتلا به نوروپاتی دیابتی

دلایل ابتلا به این بیماری برای انواع مختلف نوروپاتی دیابتی متفاوت می‌باشد. به این ترتیب آسیب وارد شده به اعصاب احتمالاً در نتیجه ترکیبی از عوامل زیر ایجاد می‌شود:

 • عوامل متابولیک همچون قند خون بالا، مدت طولانی ابتلا به دیابت، سطح بالای چربی، و سطح پایین تولید انسولین توسط بدن
 • عوامل عصبی عضلانی که باعث آسیب‌دیدگی رگ های خونی تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد اعصاب می‌شوند.
 • عوامل مربوط به عملکرد سیستم ایمنی که باعث التهاب عصبی می‌شوند.
 • آسیب‌دیدگی مکانیکی اعصاب که در نتیجه ابتلا به مشکلات مختلف مثل سندرم تونل کارپال ایجاد می‌شود.
 • عوامل ژنتیک که افزایش احتمال دچار شدن به بیماری‌های عصبی را به همراه دارند.
 • عوامل مربوط به سبک زندگی همچون سیگار کشیدن یا مصرف الکل که تاثیر مخرب بر عملکرد اعصاب دارند.

علائم نوروپاتی دیابتی :

علائم نوروپاتی دیابتی به نوع نوروپاتی و اعصاب آسیب دیده در نتیجه آن بستگی دارد. برخی افراد دچار این بیماری هیچ علائمی در این رابطه مشاهده نمی‌کنند. با این وجود، علائم آسیب دیدگی عصبی در سایر افراد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بی‌حسی، سوزش، یا درد انگشتان، پاها، کف پا، دست‌ها، و بازوها
 • ضعیف شدن عضلات دست یا پا
 • سوءهاضمه، حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال یا یبوست
 • سرگیجه بخصوص در هنگام ایستادن یا بلند شدن از حالت نشسته
 • مشکلات مربوط به دفع
 • ناتوانی جنسی در آقایان یا خشکی واژن در خانم‌ها
 • ضعف و خستگی شدید

انواع نوروپاتی دیابتی :

نوروپاتی دیابتی را می‌توان به گروه‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی

رایج‌ترین نوع نوروپاتی دیابتی است که باعث درد یا از دست دادن احساس در انگشتان، پاها، کف پا، دست‌ها و بازوها می‌شود.(نوروپاتی دستکش وجوراب)

نوروپاتی سیستم عصبی خودکار یا اتونوم

این شرایط باعث ایجاد تغییر در عملکرد سیستم گوارش، ادرار و مدفوع و جنسی و نیز فعالیت نامناسب سیستم تعریق بدن می‌شود. علاوه بر این نوروپاتی در این حالت می‌تواند بر اعصاب کنترل کننده قلب و فشار خون و نیز اعصاب ریه‌ها و چشم‌ها نیز تاثیر منفی داشته باشد.

نوروپاتی پروگزیمال

این شرایط باعث ایجاد درد در ران‌ها، باسن، و ناحیه لگن شده و ضعف در پاها را به همراه دارد.

نوروپاتی کانونی

این شرایط باعث ضعف یک‌باره یک عصب یا یک گروه از اعصاب در بدن شده و ضعف عضله یا درد آن را به همراه دارد. نوروپاتی کانونی می‌تواند بر انواع اعصاب تاثیر داشته باشد.

تشخیص نوروپاتی دیابتی

جهت تشخیص علت درد، ابتدا پزشک شرح حالی از بیمار اخذمی کند و با اقدامات تصویربرداری (مانند ام آر آی) و در صورت نیاز نوار عصب – عضله، همراه با آزمایشات خونی درخواست میکند.

پزشکان تشخیص نوروپاتی دیابتی را با توجه به علائم بیمار و معاینه فیزیکی انجام می‌دهند. در طول معاینه، پزشک فشار خون، ضربان قلب، قدرت عضله، رفلکس بدن، و حساسیت نسبت به تغییر در موقعیت، لرزش، دما، یا لمس آرام بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد. پزشکان متخصص معمولاً به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند یک معاینه کامل از پای خود به صورت سالانه انجام دهند تا به این ترتیب ابتلا به نوروپاتی محیطی به موقع تشخیص داده شود. معاینه کامل پا شامل ارزیابی پوست، عضلات، استخوان‌ها، فرآیند گردش خون، و شرایط لمس و احساس در پاها است. علاوه بر این پزشک ممکن است از آزمایش‌های زیر به عنوان بخشی از فرآیند تشخیص خود استفاده کند:

آزمایش هدایت عصبی یا الکترومیوگرافی : گاهی اوقات به منظور کمک به تشخیص نوع و میزان آسیب وارد شده به عصب استفاده می‌شود.
کنترل نوسان در ضربان قلب بیمار : برای بررسی چگونگی واکنش قلب به شرایط مختلف همچون تنفس عمیق و تغییر موقعیت بدن که باعث تغییر در فشار خون می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مراقبت های پیشگیرانه نوروپاتی دیابتی

مراقبت های پیشگیرانه

اولین مرحله درمان در این شرایط با کنترل سطح خون در یک محدوده مناسب به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به اعصاب شروع می‌شود. به این منظور سطح قند خون بررسی شده، رژیم غذایی مناسب، فعالیت فیزیکی، مصرف داروهای دیابت یا تزریق انسولین برای بیمار تجویز می‌شود. علائم این بیماری ممکن است در مراحل اولیه کنترل قند خون تشدید گردند، اما با گذشت زمان با حفظ قند خون در سطح مناسب می‌توان به بهبود علائم بیماری کمک کرد. در این شرایط روش درمان انتخاب شده به نوع آسیب عصبی و علائم مربوط به آن بستگی خواهد داشت.

کاهش درد

پزشکان معمولاً برای درمان نوروپاتی دیابتی دردناک از داروهای خوراکی استفاده می‌کنند، هر چند استفاده از سایر روش‌های درمان نیز می‌تواند برای رفع این مشکل مفید باشد. افراد دچار درد عصبی شدید ممکن است نیاز به استفاده ترکیبی از دارو یا روش‌های درمان مختلف برای رفع مشکل خود داشته و به این ترتیب لازم است یک برنامه درمان مناسب برای آن‌ها با توصیه پزشک تعیین گردد. داروهایی که می‌توانند به کنترل درد عصبی ناشی از دیابت کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد صرع

از روش‌های درمان موضعی بر روی پوست (به خصوص در ناحیه پا) شامل کرم کاپسایسین و لیدوکائین (لیدودرم) برای کنترل علائم نوروپاتی دیابتی استفاده می‌شود. مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهند مصرف اسپری‌ها یا پدهای نیترات نیز می‌توانند به کاهش درد ناشی از این بیماری در ناحیه پا کمک کنند.

امروزه افراد دارای حساسیت در ناحیه پا یا کف آن می‌توانند از ابزارهای مخصوص برای اجتناب از تماس پتو یا لحاف به این نقاط استفاده کنند.

مراقبت از دست‌ها و پاها

برای مراقبت بهتر از دست‌هاو پاها، لازم است هر روز این ناحیه از بدن در ارتباط با ایجاد بریدگی، زخم، تورم و نیز از دست دادن احساس بررسی شود. همچنین برای درمان زخم پای دیابتی به سرعت باید اقدام شود.

برای مراقبت از پاها و جلوگیری از زخم پای دیابتی لازم است این ناحیه از بدن به صورت روزانه با آب گرم شستشو داده شده و پس از شستشو بطور کامل تمیز شود. پس از این کار می‌توان از لوسیون برای مرطوب نگه داشتن پاها استفاده کرد. توجه داشته باشید نباید لوسیون به نواحی بین انگشتان پا مالیده شود.

پوشیدن کفش‌های راحت و انعطاف‌پذیر برای راه رفتن نقش موثر در مراقبت از پاها دارد. به این منظور می‌توان از کفش‌های طبی نیز استفاده کرد.

بهتر است همیشه پاها با کفش، دمپایی، یا جوراب ضخیم پوشانده شوند تا به این ترتیب از آن‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی مراقبت گردد.

درمان نوروپاتی دیابتی

 اقدامات مداخله ای کنترل درد

علی رغم همه تلاش ها و درمان های توضیح داده شده، بسیاری از بیماران دچار نوروپاتی دیابتی متاسفانه پاسخدهی خوبی به درمان ندارند ولذا نیاز به درمان توسط پزشکان فوق متخصص درد و اقدامات اینترونشنال (مداخله ای) جهت کنترل درد ونیز مهار پیشرفت نوروپاتی دارند که شایعترین آنها عبارتند از:

 1. ازون تراپی
 2. بلوک ورادیوفرکوئنسی سمپاتیک
 3. تزریق ورادیوفرکوئنسی در فضای اپیدوال
 4. کارگذاری تحریک کننده ی طناب نخاعی

این اقدامات تاثیر شگرفی در کنترل نوروپاتی داشته و در بسیاری از موارد بیمار را از پیشرفت فاجعه بار بیماری و جراحی ها (نظیرقطع عضو/بازکردن عروق و…) می رهاند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

3.7/5 - (18 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. Nafas

  سلام وقت بخیر خدمت جناب دکتر کاظمی،،من دختری ۲۴ ساله هستم دچار نوروپاتی شدم بدنم به شدت ضعیف شده به قدری که به سختی میتونم بدنم رو تکون بدم،،راه رفتن برام سخت شده،،،من فقط ۴ ساله که دیابت دارم،،،اقای دکتر راه درمانی هست این وضعیت من؟ به شدت دارم اذیت میشم،،از شیراز پیام میزارم،،اگر امیدی هست به بهبودی به تهران بیایم بدای درمان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام درمان نوروپاتی بستگی به میزان تخریب عصب ها دارد که با تست عصب و عضله دقیق اندام ها مشخص میشود.

   پاسخ
 2. جمیله پورقاسم

  سلام وقت شما بخیر .دکتر مادر من حدود ۳۰ سال است که دیابت دارند و انسولین می زنند الان با نوروپاتی در گیر شدن و کف پاهایش به شدت می سوزد به قدری که قابل تحمل نیست . غیر از گاباپنتین باقی قرصهای مرتبط بااین موضوع رو هم نتونستند بخورند مثل سیتالوپرلم ،کاربازماپین،آملودیپین ،پر گابالین، دپاکین و… .
  با گذاشتن توی آب ویخ و چرب کردن با روغن های گیاهی و …یکم بهشون کمک میکنیم میخواستم ببینم .پیشنهاد شما چیه؟اگه امکانش باشه یه ویزیت آنلاین خدمت شما باشیم .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید تست عصب شوند شدت نوروپاتی مشخص شود و بر اساس آن عصب های درگیر کنترل (رادیوفرکوئنسی ,سلول درمانی و…) بشوند.

   پاسخ
 3. رضا اهری

  با سلام و درود فراوان اینجانب رضا اهری 60 سالمه ، مشکلی در هر دو پا احساس میکنم و تا کنون متوجه علتش نشده ام شاید که شما در یافتن علت این مشکل بتونید کمکم کنید .
  از 7 ماه پیش یک نوع احساس برجستگی در زیر پنجه در دو پایم احساس میکنم انگار که زیر پنجه های پاهایم برجسته شده اند البته ظاهر پنجه هایم را نگاه میکنم از ظاهرش هیچی معلوم نیست نه برجستگی داره نه رنگش قرمزه و نه اینکه اصلا التهاب هم نداره و بی حس هم نشده و این احساس برجستگی دردی هم نداره و مشکلی در راه رفتن هم ایجاد نکرده و فقط بعضی موقعها کم و یا زیاد میشه و استراحت و خوابیدن هم در کم کردن این احساس در پنجه پاهایم تاثیری نداره و حتی کمی زیادترش هم میکنه . صبح ها موقع از خوب بیدار شدن این اجساس بیشتره .
  اهل ورزش هم که نیستم واز نظر شغلی هم فعالیت زیاد بدنی هم ندارم که پاهام تحت فشار باشن و کفشهایم هم استاندارد و خوبه اخیرا هم عوض کردم و نو خریدم .
  چکاب کامل هم رفتم و کمی تری گلیسریدم بالاست و دکتر هم مراجعه کردم چند قرص نوشت تاثیری نداشت ولی امپول هورمونی کورتون دارنوشت و اسمش یادم رفته زدم دو روز پاهام بهتر شده بودن ولی دوباره مشکل شروع شد .
  بسیار از شما سپاسگزار خواهم بود که علت این مشکل پاهایم را بگین .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید تست های عصب و عضله از پاها انجام شود

   پاسخ
 4. راضیه

  سلام اقای دکتر
  مادرم ۶۷ سال دارد مدتهاست قند خون داره و با قرص کنترول میکنه اما الان چندین ماه است که درد زانو وسوزش عجیبی درپاهایش دارد
  دکتر هم رفتیم بعد از مدتها دیگر داروهای مسکنش دیگر اثر ندارد به نظر شما چکار باید بگنیم
  باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر نوروپاتی دیابتی بررسی و تست های عصبی انجام و بر اساس آن درمان‌های کنترل کننده نوروپاتی مانند ار اف عصب و سلول درمانی عصب ها انجام شود.

   پاسخ
 5. لیلا حسینی

  سلام اقای دکتر خسته نباشید بنده۴۳ ساله هستم از نظر قند خون در مرحله پیش دیابت هستم که از دوران بارداری برام مونده چند ماهای هست که دچار دردو خستگی شدید ور پاهاو دستهام هستم مخصوصا موقع نشستن و دراز کش به طوری که ارزوی خواب خوب در شب و بعد از ظهر را دارم چون وقتی دراز میکشم درد پاهام ریاد میشه جدیدا در کف دست و پاهام احساس سوزش شدیدی دارم که انگار دستهام یا پاهام داخل یخ گذاشته شدن ویکی دو روزی میشه به صورت و بقیه جاهای بدن هم منتقل شده لطفا مرا راهنمایی کنید ایا مشکل من نوروپاتی هست یا باید بیشتر بررسی شود به شدت در زندگی دچار استرس هستم وهر وقت ناراحتی عصبی داشته باشم یا خواب خوب نداشته باشم بیتر درد دارم ممنونم از راهنمایی جنابعالی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید نوار عصب از دست ها و پاها تهیه بفرمایید.

   پاسخ
 6. فاطمه جلالی

  سلام وعرض ادب
  آقای دکتر خواهرم20 سال هست که دیابت داره و حدودا 7سال هست که قادر به راه رفتن نبوده وبا کمک عصا ویا باکمک ازدیگران راه میره وهمچنین ایشون هیدروسفالی هم هست وتابحال چندین بار باصورت خورده زمین وتعادل نداره وسنشون هم56سال هست انسولین استفاده میکنند ولی چون تنهازندگی میکنن فراموش میکنن مرتب استفاده کنن،وهمش بمن میگن تورو خدا منو ببر عمل کنم تاخوب بشم ولی من بایشون گفتم مشکل شماباعمل حل نمیشه.
  علی ایحال میخواستم بدونم آیا مشکل ایشون قابل علاج هست یا خیر؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت هیدروسفالی باید معاینه جراحی اعصاب شوند و در صورت امکان شنت مغزی گذاشته شود.

   پاسخ
 7. رامین

  سلام جناب دکتر
  شش ماه هست که فهمیدم قند خون دارم دکتر انسولین توجعو تجویز کرده که میزنم خوبم ولی گز گز نوک انگشت هام خوب نشده به نظر شما علتش چی هست ضمن اینکه میتونه از فشار خون و غلظت خون باشه
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   باید از نظر آسیب دیدگی عصب ها و نوروپاتی دیابتی بررسی گردید.

   پاسخ
 8. مهدی اصیل زاده

  سلام دکتر جان من 2 ساله دیابت دارم البته با متفورمین بیشتر کنترلش میکنم دو هفته پیش اومیکرون گرفتم و قند خونم 270 شد الان کف پام یکم ترک و لایه لایه شده و روی ناخنم یه نقطه کوچیک سیاه و یه خط تیره افتاده خواستم ببینم نوروپاتی دیابتی دارم یا مشکل دیگری هست ممنون از شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام نوروپاتی به معنای آسیب عصب های محیطی دست و پاست و ایجاد علائم ظاهری نمی کند‌ علائم بیشتر شبیه سوزش و احساس ناخوشایند در دست ها و پاهاست که با تست های عصب و عضله مشخص میشود.

   پاسخ
 9. رقیه نجارزاده

  سلام آقای دکتر
  من از روستای دور افتاده کرمان مزاحم میشم
  مادرم 71سالش هست حدود 18ساله که دیابت داره کمردرد وپادرد خیلی زیاد داره جوری که تازگی‌ها دردش خیلی زیاد شده فقط جا خوابه قبل از این دکتر خیلی مراجعه کردن همه میگفتن تنگی کانال نخاعی است اما جدیدا که به پزشک مراجعه کرده وتست عصب شناسی گرفتن متوجه نوروپاتی شدن
  طب سوزنی براش نوشتن بدتر شده تو شهر استان کرمان متخصص نوروپاتی نیست شرایطش برای جابجایی خیلی سخته میشه شماره واتساپ بدین جواب عصب شناسی رو بفرستم اگر درمانی داره خدمت برسیم به دنیا ممنون از شما پزشک محترم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام
   مدارک را ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 10. مرتضی

  سلام پدرم ۶۳ سالشه و حدود ۱۰ساله که دیابت داره در این مدت قرص متفورمین استفاده میکنه چند ماهه که دستاش از مچ تا سر انگشت سر شده دو روزه که پای راستش از مچ سر شده و میافته چه کار باید کرد درمان دارویی داره باید انسولی بزنه ؟لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اول از همه باید قند خون کنترل شود و همچنین باید از نظر نوروپاتی دیابتی بررسی شوند.

   پاسخ
 11. حسین پورعبداله

  سلام دکتر عزیز پسرم 21 ساله است بدلیل ضعف و بی‌حالی و بستری شدن در بیمارستان از مرداد 98 تشخیص دیابت نوع 1 داده شد البته چندسالی از تاری دید شکایت داشت و چندبار به چشم پزشک مراجعه و حتی عینک داده شد، الان مدتی است از درد پا مخصوصا در کف و انگشتان شکایت میکنه و حتی گاهی باند می‌بنده و مدام تکون میده ما خیلی نگران هستیم و نمی‌دانیم چه کنیم چگونه درمان می‌شه اولین فرصتی که میتونیم مراجعه کنیم و شما ویزیت کنید کی است؟
  آخرين آزمایش قند ناشتا 246 بوده و A1C هم 9 بوده انسولین استفاده میکنه ولی صبحانه نمیخوره و اصلا پرهیز نداره. تست هم قبلا می‌گرفته الان یکساله فقط آزمایشات 6 ماهه بسنده کرده که قبلا بهتر بودن ولی الان بالاست.
  ممنون از راهنمايي و لطفــتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هموگلوبین گلیکوزیله ۹ نشان دهنده این است که متاسفانه اصلاً دیابت کنترل نیست و نوروپاتی دیابتی در حال پیشرفت است باید ایشان بررسی دقیق شوند و هر چه سریعتر درمان های لازم از جمله سلول درمانی و هم رادیو فرکوئنسی عصب ها انجام شود.

   پاسخ
 12. مهسا

  سلام وقت شما بخیر
  من خانم ۴۷ ساله ای هستم که حدود ۱۰ سال است به بیماری دیابت مبتلا هستم و الان یک سال هست که احساس بی حسی و گز گز و کشش در پاهام رو دارم و با مراجعه به پزشک تشخیص نوروپاتی رو دادن برام چند سال اول به خاطر تجویز نادرست داروی دیابت قند خونم کنترل نبود ولی الان نزدیک یک سال هست که قندم رو کنترل کردم ولی از درد و گز گز پاهام بدتر شده میخواستم ببینم این روش درمانی که شما فرمودید اقدامات مداخله ای کنترل درد برای نوروپاتی انجام میدید برای من هم تاثیری داره که بیام مطب برای انجامش یا نه یا باید داروهام رو عوض کنم الان در حال حاضر روزی یک عدد کپسول گاباپنتین ۱۰۰ استفاده میکنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا باید با تست عصب و عضله میزان شدت نوروپاتی مشخص شود درمان ها شامل سلول درمانی و رادیوفرکوئنسی عصب هاست.

   پاسخ
 13. لیلامهرعلیان

  سلام آقای دکترمادرمن ۵۸سالشونه تنگی کانال نخاع ،سرخوردگی مهره کمردارن ولی چیزی که الان بیشتراذیتن پلی نوروپاتی حسی حرکتی ازناحیه پا که درست نمیتونن راه برن نمیتونن بایستن تعادل ندارن هست آیااین نوروپاتی به خاطرتنگی کانال وسرخوردگی مهره هست یاچیزدیگه ایه؟
  ودرمان نوروپاتیشون چی هست چه کارهایی وکجابایدمراجع برای مثلااگه فیزیوتراپی واینهاهست بریم آیادستگاههای کششی برای تنگی کانال خوبه براشون؟
  چون یه دکترمیگفتن اولبایدمشکل نوروپاتیش حل بشه بعدتنگی رودرمان کنیم ولی راه کارودرمان اصلی واصولی تاحالابهشون ندادن لطفاشماراهنمایی جامع به مابدید خیلی ممنون میشم🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام خیر نوروپاتی ارتباطی با تنگی کانال ندارد باید میزان پیشرفت نوروپاتی کنترل شود که جهت این کار سلول درمانی عصب های درگیر و رادیوفرکوئنسی انجام می گردد.

   پاسخ
 14. آرش

  سلام چه پزشک متخصصی می‌تواند نوروپاتی را به درستی تشخیص و درمان کند؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   متخصص نورولوژی و فوق تخصص درد

   پاسخ
 15. جاني نسب

  سلام مادرم ٨٢ سالش الان حدود ٢سال كه راه رفتن براش مشكل شده وبه سختي حركت ميكنه دكتراا ميگن نروپاتي ديابت داره دو مرحله هم ژل تزريق كرده قند خونش هم كنترل با مسكن هم دردش كم نميشه لطفا راهنمايي بفرماييد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام . در ابتدا باید شدت نوروپاتی با تست های عصبی و عضلانی مشخص شود و از سلول درمانی عصب ها و رادیوفرکوئنسی آنها استفاده شود.

   پاسخ
 16. باران عبداللهی

  سلام آغای دکتر.
  دخترمن با آزمایش ژنتیک معلوم شده که نوروپاتی داره
  الان۷سالشه نه حرف میزنه نه راه میره نه چهار دست وپا میتونه بره
  آیا همه این مشکلاتش فقط بخاطرنوروپاتی هستش ؟
  میتونم بیارم پیش شما ویزیت کنید؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید به فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه فرمایید.

   پاسخ
 17. مینا حجتی

  سلام آقای دکتر…مادر من بیست سال بیشتر است که قند خون دارن و چربی خون وفشار هم دارند و لیشتر از ده سال هم هست که سکته قلبی کرده و الان نارتحتی قلبی هم دارن…آقای دکتر مادرم حدود چند ماه پیش از درد پا و گز گز کردن پا شکایت داشت ولی هیچ کدام از دکترها متوجه تشدن که قند عصب پاها را درگیر کرده و الان حدود یک ماه هست این موضوع متوجه شدیم سعی در کنترل قند خون کردیم که موفق شدیم ولی درد و گزگز و سوزش شدید پا خیلی اذیتش میکنه برا …سوال من اینه که برای بهتر کنترل کردن قند خون آیا باید انسولین استفاده کنند و سوال اصلی برای کم شدن دردها چه کاری باید انجام داد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت کنترل نوروپاتی دیابتی هم باید قند کنترل شود و هم عصبهای درگیر سلول درمانی و رادیوفرکوئنسی بشوند.

   پاسخ
 18. محمد صادق اسمعیلی

  باعرض سلام من دیابت ۲ دارم بمدت ده سال البته دو سال بعداز سکته قلبی،چندین بار دچار درد کمروسیاتیک شده ودراخرین بار دچارسری وبی حسی کف پاوقوزک وقسمتی از عضله ساق پاشده ام،لطف بفرمایید راهنمایی نمایید باتشکر درپناه خداباشید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هم باید کمر از نظر تنگی کانال بررسی شود و هم پاها از نظر نوروپاتی دیابتی بررسی شوند.

   پاسخ
 19. ناصر

  با سلام .مرد با سن 54ساله مدت 6ماه قند خون بالا داشتم واطلاع از بیماری خودم نداشتم ،پس از مراجعه به پزشک متوجه دیابت شدم در این مدت پا وکف پاهایم مور مور وگر گرفتگی داشتم اکنون نیز با مصرف قرص متفورمین وگلی بنگلامید نتوانسته ام قند خونم رو کنترل کنم رعایت رزیم تغذیه دارم ورزش بطور مرتبانجام میدم متاسفانه قندم بالای 200 میباشد وبی حسی ،مور مور وگرفتگی اذامه داره سپاسگذارم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام.باید یک تست عصب و عضله دقیق از اندامها انجام شود تا از نظر نوروپاتی دیابتی بررسی و کنترل شوید.

   پاسخ
 20. زارعی

  سلام آقای دکتر، پدر من نوروپاتی دارن بیشتر در چای چپ، پیش متخصص درد رفتیم و ایشون چند تا کار رو با هم انجام دادن در اتاق عمل،. تزریق ژل و نوروپلاستی و بلوک… بعد از ترخیص از بیمارستان الان حدود 1 هفته اس درد در قسمت ران پای چپ دارن که قبلا نداشتن، و موقع حرکت دادن پا اذیتشون میکنه، قبلا کارای خودشون رو خودشون انجام میدادن حتی پیاده روی کوتاه مدت هم میرفتن، الان بخاطر این درد نمیتونن دیگه، دکتر گفتن تحریک عصب داده و خودش خوب میشه و مسکن دادن، خواستم ببینم طبیعیه این درد بعد از تزریق و وافعا خودش خوب میشه یا بلایی سر عصب پاش اومده؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه تحریک عصبی باشد بر طرف خواهد شد.

   پاسخ
 21. مهدی گرامی

  سلام دکتر
  دایی بنده به بیماری نروپاتی مبتلا و از ناحیه پا دچار ناتوانی ودر حال حاضر قادر به حرکت دادن پاهای خود نمی باشد واین ناتوانی کم کم در دست ها اثر کرده ودست چپ هم ناتوان شده وحرکت نمی کند به دکترهای زیادی مراجعه وهیچکس نتوانسته راه حل مناسبی برای ایشان پیدا کند لطفا بنده رو راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام احتمالاً درگیر نوروپاتی بسیار شدید شده که موجب اختلال عملکرد شده درمان قطعی وجود ندارد فقط اگر درد در اندامها زیاد هست باید باتری نخاعی گذاشته شود.

   پاسخ
 22. وحید

  درود جناب دکتر کاظمی عزیز
  من ۴۱ سالمه و از سال ۲۰۱۴ تا الان شبها معمولا ساعت بین ۳ تا ۵ صبح پاهای من سوزن سوزن میشن اول یکی از پاهای من بود بعد از آن هردو پای من رو فراگرفت .من معمولا زمانی که پاهام شروع به شوزن شوزن میکنن سریع از خواب بلند میشم بعد از ادراد سریع سوزش برطرف میشه.هر موقع که نوشیدینی هایی مثل نوشابه و یا بعضی آبمیوه و یا انرژی درینک مصرف میکنم شبها این حالت به من دست میده.
  لطفا منو راهنمایی کنید.
  از شما بسیار سپاسگذارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. باید از پاها نوار عصب و عضله تهیه شود تا از نظر مشکلات عصبی پاها بررسی گردند.

   پاسخ
 23. محمود مشایخی

  سلام آقای دکتر کاظمی خسته نباشین
  شما آیا بیمار هم ویزیت میکنید ؟
  اگه ویزیت حضوری دارین چه طور میتونیم نوبت بگیریم؟
  باسپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت ویزیت حضوری با وقت دهی مرکز تماس حاصل بفرمایید.
   021۲۲۸۴۷۳۰۹

   پاسخ
 24. مینرا

  با سلام و احترام…پدر من ۷۴ ساله نوروپاتی شدید پا دارن ..ولی دیابت ندارن و از پدرشون ارث بردن..قبل شبها شروع میشد الان خیلی شدید شده و مدام پاهاشون بیقراره …خیلی اذیتن و مثل بچه همش گریه میکنن ..ما ساکن همدان هستیو خیلی دکتر رفتن تهران هم پیش دکتر مغز و اعصاب رفتن ولی بینتیجه بود لطف میکنید منو راهنمایی کنید …من هم ۴۵ سالمه و این بیماری رو دارم ولی نه به شدت پدرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید بررسی شوند در مواردی می توان با رادیوفرکوئنسی شبکه عصبی سمپاتیک شدت علائم را کنترل کرد.

   پاسخ
 25. هستی

  با سلام.همسرم اقای ۴۳ ساله هستن که مدت ۷ ساله دپاکین ۵۰۰ مصرف میکنند برای کنترل صرع که موثر بوده و قند ناشتای ۱۵۰ دارند با متفورمین کنترل میشه.مدت ۵ ساله نوروپاتی محیطی دارن و در نوار عصب مشخص شد،اول از انگشتای پا شروع شد ولی داره به زانوها میرسه،کارهای فیزیو تراپی و لیزر و …و حتی دارو استفاده کردن اما تاثیری نداشت.لطفا راهنماییم بفرمایین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت پیشرفت نوروپاتی نیازبه رادیوفرکوئنسی اعصاب سمپاتیک کمری و سلول درمانی عصب های درگیر می باشد.

   پاسخ
 26. آرمان خلیلی

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر و خوشی
  من ۳۳ سال دارم و نزدیک به ۶-۷ سال است که احساس تحلیل عضلات را دارم و هر وقت به دکتر مراجعه میکردم میگفتن ورزش کن مشکلی نیست تا اینکه اخیرا شدت ضعف بیشتر شد و مجددا به دکتر مراجعه کردم که فهمیدم نوروپاتی محیطی دارم.
  بعد از فهمیدن بیماری به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم که گفتن به ازدواج فکر نکن و…. و در نهایت چندتا قرص تقویتی برام نوشتن
  متاسفانه الان بعضی وقتا برای بالا رفتن از پله مشکل دارم، پاهام عضلاتشو داره از دست میده و اصلا نمیتونم فوتبال بازی کنم پاهام کند شدن و خیلی ضعیف

  ممنون میشم راهنماییم کنید که بتونم عضلات رو بازیابی کنم، ایا واقعا امکان تشکیل خانواده نیست؟ و اینکه امکانش هست خوب بشم کامل؟
  ممنون از وقتی که میذارید
  با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. بستگی به میزان پیشرفت نوروپاتی دارد و در این زمینه باید تحت نظر متخصص نورولوژی باشید.

   پاسخ
 27. محمد امینی

  سلام آقای دکتر کاظمی
  بنده چند ماه پیش تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار گرفتم. متاسفانه به دلیل سهل انگاری بیمارستان در مراقبتهای بعد از عمل دچار هماتوم شده و فردای آنروز مجددا جراحی شده و خون لخته شده خارج شد. ولی بعد از آن دچار بی اختیاری کامل ،از دست دادن قوای جنسی و از همه بدتر دچار نوروپاتی و دردهای بسیار شدید شده ام. آیا راهی برای درمان نوروپاتی هست یا باید تحمل کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام حداقل باید یک سال از این وقایع بگذرد تا درمان های لازم آغاز گردد.

   پاسخ
 28. Shahram

  سلام دکتر من ۴۶ سال سن دارم نزدیک به چند ساله مبتلا به دیابت نوع ۲ هستم و قرص مصرف میکردم و نزدیک به ۲ سال است از کمر به پایین دچار بی حسی پا بیشتر کف پاهام هستم و همچنین مشکل نعوذ و یبوست و بی حوصلگی و…را دارم و تازگی شروع به مصرف انسولین نمودم.با توجه به این مشکلات راه درمانی برای من وجود دارد ؟و باید چکار کنم ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر نوروپاتی های دیابتی بررسی و ارزیابی شوید.

   پاسخ