دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » نوروپاتی دیابتی (بی حسی و درد پای دیابتی)

نوروپاتی دیابتی (بی حسی و درد پای دیابتی)

نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی یک بیماری از خانواده مشکلات عصبی است که در نتیجه ابتلا به دیابت ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به دیابت با گذشت زمان دچار آسیب‌دیدگی عصبی در کل بدن می‌شوند. در برخی افراد، آسیب وارد شده به اعصاب بدون علائم خاص است، در حالی که در سایر افراد علائمی همچون درد، سوزش، یا بی‌حسی در دست ها، بازوها، پاها و ناحیه کف پا مشاهده می‌گردد. علاوه بر این مشکلات عصبی می‌توانند تمام اندام های بدن همچون سیستم گوارش، قلب، و اندام‌های جنسی را تحت تاثیر خود قرار دهند.

در حدود 60 تا 70 درصد افراد مبتلا به دیابت به نوروپاتی دچار می‌شوند. در حقیقت دیابت با گذشت زمان باعث آسیب دیدگی عصبی می‌شود و خطر ابتلا به نوروپاتی با افزایش سن و طولانی شدن مدت ابتلا به دیابت افزایش می‌یابد. بالاترین نسبت ابتلا به نوروپاتی در بین افرادی است که حداقل برای 25 سال به بیماری دیابت مبتلا میباشند. نوروپاتی دیابتی همچنین می‌تواند بیشتر در بین افرادی مشاهده شود که گلوکز خون خود را بخوبی کنترل نمی کنند.

عوامل ابتلا به نوروپاتی دیابتی

دلایل ابتلا به این بیماری برای انواع مختلف نوروپاتی دیابتی متفاوت می‌باشد. به این ترتیب آسیب وارد شده به اعصاب احتمالاً در نتیجه ترکیبی از عوامل زیر ایجاد می‌شود:

 • عوامل متابولیک همچون قند خون بالا، مدت طولانی ابتلا به دیابت، سطح بالای چربی، و سطح پایین تولید انسولین توسط بدن
 • عوامل عصبی عضلانی که باعث آسیب‌دیدگی رگ های خونی تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد اعصاب می‌شوند.
 • عوامل مربوط به عملکرد سیستم ایمنی که باعث التهاب عصبی می‌شوند.
 • آسیب‌دیدگی مکانیکی اعصاب که در نتیجه ابتلا به مشکلات مختلف مثل سندرم تونل کارپال ایجاد می‌شود.
 • عوامل ژنتیک که افزایش احتمال دچار شدن به بیماری‌های عصبی را به همراه دارند.
 • عوامل مربوط به سبک زندگی همچون سیگار کشیدن یا مصرف الکل که تاثیر مخرب بر عملکرد اعصاب دارند.

علائم نوروپاتی دیابتی :

علائم نوروپاتی دیابتی به نوع نوروپاتی و اعصاب آسیب دیده در نتیجه آن بستگی دارد. برخی افراد دچار این بیماری هیچ علائمی در این رابطه مشاهده نمی‌کنند. با این وجود، علائم آسیب دیدگی عصبی در سایر افراد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بی‌حسی، سوزش، یا درد انگشتان، پاها، کف پا، دست‌ها، و بازوها
 • ضعیف شدن عضلات دست یا پا
 • سوءهاضمه، حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال یا یبوست
 • سرگیجه بخصوص در هنگام ایستادن یا بلند شدن از حالت نشسته
 • مشکلات مربوط به دفع
 • ناتوانی جنسی در آقایان یا خشکی واژن در خانم‌ها
 • ضعف و خستگی شدید

انواع نوروپاتی دیابتی :

نوروپاتی دیابتی را می‌توان به گروه‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی

رایج‌ترین نوع نوروپاتی دیابتی است که باعث درد یا از دست دادن احساس در انگشتان، پاها، کف پا، دست‌ها و بازوها می‌شود.(نوروپاتی دستکش وجوراب)

نوروپاتی سیستم عصبی خودکار یا اتونوم

این شرایط باعث ایجاد تغییر در عملکرد سیستم گوارش، ادرار و مدفوع و جنسی و نیز فعالیت نامناسب سیستم تعریق بدن می‌شود. علاوه بر این نوروپاتی در این حالت می‌تواند بر اعصاب کنترل کننده قلب و فشار خون و نیز اعصاب ریه‌ها و چشم‌ها نیز تاثیر منفی داشته باشد.

نوروپاتی پروگزیمال

این شرایط باعث ایجاد درد در ران‌ها، باسن، و ناحیه لگن شده و ضعف در پاها را به همراه دارد.

نوروپاتی کانونی

این شرایط باعث ضعف یک‌باره یک عصب یا یک گروه از اعصاب در بدن شده و ضعف عضله یا درد آن را به همراه دارد. نوروپاتی کانونی می‌تواند بر انواع اعصاب تاثیر داشته باشد.

تشخیص نوروپاتی دیابتی

جهت تشخیص علت درد، ابتدا پزشک شرح حالی از بیمار اخذمی کند و با اقدامات تصویربرداری (مانند ام آر آی) و در صورت نیاز نوار عصب – عضله، همراه با آزمایشات خونی درخواست میکند.

پزشکان تشخیص نوروپاتی دیابتی را با توجه به علائم بیمار و معاینه فیزیکی انجام می‌دهند. در طول معاینه، پزشک فشار خون، ضربان قلب، قدرت عضله، رفلکس بدن، و حساسیت نسبت به تغییر در موقعیت، لرزش، دما، یا لمس آرام بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد. پزشکان متخصص معمولاً به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند یک معاینه کامل از پای خود به صورت سالانه انجام دهند تا به این ترتیب ابتلا به نوروپاتی محیطی به موقع تشخیص داده شود. معاینه کامل پا شامل ارزیابی پوست، عضلات، استخوان‌ها، فرآیند گردش خون، و شرایط لمس و احساس در پاها است. علاوه بر این پزشک ممکن است از آزمایش‌های زیر به عنوان بخشی از فرآیند تشخیص خود استفاده کند:

آزمایش هدایت عصبی یا الکترومیوگرافی : گاهی اوقات به منظور کمک به تشخیص نوع و میزان آسیب وارد شده به عصب استفاده می‌شود.
کنترل نوسان در ضربان قلب بیمار : برای بررسی چگونگی واکنش قلب به شرایط مختلف همچون تنفس عمیق و تغییر موقعیت بدن که باعث تغییر در فشار خون می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مراقبت های پیشگیرانه نوروپاتی دیابتی

مراقبت های پیشگیرانه

اولین مرحله درمان در این شرایط با کنترل سطح خون در یک محدوده مناسب به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به اعصاب شروع می‌شود. به این منظور سطح قند خون بررسی شده، رژیم غذایی مناسب، فعالیت فیزیکی، مصرف داروهای دیابت یا تزریق انسولین برای بیمار تجویز می‌شود. علائم این بیماری ممکن است در مراحل اولیه کنترل قند خون تشدید گردند، اما با گذشت زمان با حفظ قند خون در سطح مناسب می‌توان به بهبود علائم بیماری کمک کرد. در این شرایط روش درمان انتخاب شده به نوع آسیب عصبی و علائم مربوط به آن بستگی خواهد داشت.

کاهش درد

پزشکان معمولاً برای درمان نوروپاتی دیابتی دردناک از داروهای خوراکی استفاده می‌کنند، هر چند استفاده از سایر روش‌های درمان نیز می‌تواند برای رفع این مشکل مفید باشد. افراد دچار درد عصبی شدید ممکن است نیاز به استفاده ترکیبی از دارو یا روش‌های درمان مختلف برای رفع مشکل خود داشته و به این ترتیب لازم است یک برنامه درمان مناسب برای آن‌ها با توصیه پزشک تعیین گردد. داروهایی که می‌توانند به کنترل درد عصبی ناشی از دیابت کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد صرع

از روش‌های درمان موضعی بر روی پوست (به خصوص در ناحیه پا) شامل کرم کاپسایسین و لیدوکائین (لیدودرم) برای کنترل علائم نوروپاتی دیابتی استفاده می‌شود. مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهند مصرف اسپری‌ها یا پدهای نیترات نیز می‌توانند به کاهش درد ناشی از این بیماری در ناحیه پا کمک کنند.

امروزه افراد دارای حساسیت در ناحیه پا یا کف آن می‌توانند از ابزارهای مخصوص برای اجتناب از تماس پتو یا لحاف به این نقاط استفاده کنند.

مراقبت از دست‌ها و پاها

برای مراقبت بهتر از دست‌هاو پاها، لازم است هر روز این ناحیه از بدن در ارتباط با ایجاد بریدگی، زخم، تورم و نیز از دست دادن احساس بررسی شود. همچنین برای درمان زخم پای دیابتی به سرعت باید اقدام شود.

برای مراقبت از پاها و جلوگیری از زخم پای دیابتی لازم است این ناحیه از بدن به صورت روزانه با آب گرم شستشو داده شده و پس از شستشو بطور کامل تمیز شود. پس از این کار می‌توان از لوسیون برای مرطوب نگه داشتن پاها استفاده کرد. توجه داشته باشید نباید لوسیون به نواحی بین انگشتان پا مالیده شود.

پوشیدن کفش‌های راحت و انعطاف‌پذیر برای راه رفتن نقش موثر در مراقبت از پاها دارد. به این منظور می‌توان از کفش‌های طبی نیز استفاده کرد.

بهتر است همیشه پاها با کفش، دمپایی، یا جوراب ضخیم پوشانده شوند تا به این ترتیب از آن‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی مراقبت گردد.

درمان نوروپاتی دیابتی

 اقدامات مداخله ای کنترل درد

علی رغم همه تلاش ها و درمان های توضیح داده شده، بسیاری از بیماران دچار نوروپاتی دیابتی متاسفانه پاسخدهی خوبی به درمان ندارند ولذا نیاز به درمان توسط پزشکان فوق متخصص درد و اقدامات اینترونشنال (مداخله ای) جهت کنترل درد ونیز مهار پیشرفت نوروپاتی دارند که شایعترین آنها عبارتند از:

 1. ازون تراپی
 2. بلوک ورادیوفرکوئنسی سمپاتیک
 3. تزریق ورادیوفرکوئنسی در فضای اپیدوال
 4. کارگذاری تحریک کننده ی طناب نخاعی

این اقدامات تاثیر شگرفی در کنترل نوروپاتی داشته و در بسیاری از موارد بیمار را از پیشرفت فاجعه بار بیماری و جراحی ها (نظیرقطع عضو/بازکردن عروق و…) می رهاند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
3.8/5 - (30 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام وقت بخیر
  من کف دست وپاهام درد میکنه نمیتون خودکار دستم بگیرم زیر پاهم یک چیز بمونه نمیتونم تحمل کنم رفتم دکتر گفت نروپاتی داری دیابت هم ندارم ۲۲ سالم درمان قطعی دارد تورو خدا

  • با سلام، متاسفانه درمان قطعی ندارد و فقط باید با رادیو فریکوئنسی عصب‌ها و سلول درمانی کنترل شود.

 2. سلام آقای دکتر
  مادر من حدود ۲۰سالی هست دیابت داره و دوبار هم سکته مغزی کرده خیلی دیر تشخیص دادن که دیابتش نوع دو شد و رفته رفته پاهاش ضعف رفت بی حس شد و کفش از پاهاش در بیاد حس نمیکنه و نوار عصب گرفتن تو اون مشخص شد که نوروپاتی داره الآنم تحت کنترل دکتر غدد هست و انسولین مصرف میکنه اگه امکانش هست مدارک رو از واتساپ بفرستم ممنون

  • با سلام بله مدارک را جهت بررسی به واتساپ مشاوره ارسال بفرمایید.
   09120335132

 3. با سلام واحترام
  پسرم الان 18 سال دارد از کودکی دچار بیماری نوروپاتی بوده که ارثی می باشد. در کودکی که به تهران مراجعه کردیم گفتند نوروپاتی است ولی از نوع خطر ناک نمی باشد .اما از چند سال قوس کف پا و حتی انگشت های پا بیشتر شده که بعد از چند مرحله مراجعه به یزد و کرمان توسط آقای دکتر ایل کا و در دو مرحله عمل انجام شد. اما متاسفانه الان خیلی پیشرفت کرده، قوس پا بیشتر شده و ناخن شصت پا هم خم شده به داخل.
  الان نگرانیم که خدایی نکرده در اینده بیشتر پیشرفت کند و فلج شود.خواهشمند است راهنمایی بفرمائید که آیا درمان دارد یا نه؟
  اگر نیاز به ارسال مدارک است دستور بفرمائید از طریق ایمیل یا واتساپ ارسال کنم. ساکن کرمان هستیم اگر نیاز به مراجعه حضوری است اقدام کنیم.
  با تشکر و خسته نباشید

  • باسلام، متاسفانه در این مورد اقدام درمانی زیادی نمیتوان نمود.

 4. سلام من ۴۰ سالم هست چند سالی درگیر دیابت هستم و الان ۸ ماه هست که دو تا پاهام زانو به پایین بی حس میشه و کف پاهام سوزش و نوک انگشت پاهام سوزن سوزن میشه ام ار ای انجام دادم مهره ۴ و ۵ فاصله داره و بابت دیابت تخت نظر دکتر غدد هستم و الان خدا رو شکر قندم کنترل میشه و غلام نوروپاتی دارم هسته شدم از این بی‌حسی و سوزن شدن نوار عصب هم گرفتم چطور میتونم براتون ارسال کنم ممنون میشم خیلی دارم عذاب میبینم الان دو روزه دکتر مغز و اعصاب قرص گاباپنتین و پوورفیت بهم داد 09119256517 ممنون میشم دکتر یه شماره واتساپ بهم بدین و عکس و جواب نوار عصب رو براتون بفرستم هزینه اش هر چی هست پرداخت میکنم

  • باسلام
   مدارک را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

 5. سلام
  من ۳ سال بود که قسمت جلوی پاهام حالت کرحی داشت وخشکی ودرد مفاصل پا ودستم
  انگشت ‌کوچک دستام هم به چهار انگشتان دیگه نمیرسه، موقع جمکردن، قدرت هردودستم هم کم شده،
  کلا”دردعضلانی وخشکی داخل دستهام وپاهام هست
  درضمن خیلی هم لاغر شدم مخصوصا پاهام . لطفا راهنمایم کنید.

  • باسلام، باید معاینه دقیق نورولوژیک و تستهای عصب و عضله انجام دهید.

 6. پدرم ۸۳ سالشه هیچ بیمادی زمینه ای نداره، پاهاش حس گرم و سرد میده و نمیذاره راه بره حس میکنه ماهاش داغه یا یخ کرده، هر دکتری رفتیم یکی گفت ددیجه لانه کبوتری که با فیزیو درست نشد و قلب چیزی نگفت و غیره، به نظرتون چشه، به شما مراجعه کنه؟

 7. درود بر آقای دکتر عزیز، مادرم تا اردیبهشت 1401 شیمی درمانی میشدن و بعد از توتال گاسترکتومی، تا آبان ماه قرص شیمی درمانی(کپسیتابین) مصرف کردن که گزگز دست و پاشون بدتر شد، با وجود قطع درمان و دریافت ماهانه (ب کمپلکس+ ب12) و نرمال بودن چکاپ خونی، هنوز خوب نشدن که قطعا نورپاتی هست، از نظر شما با توجه به شرایطش برای درمان موثرتر به متخصص درد مراجعه کنیم یا متخصص مغز و اعصاب؟

  • باسلام در قدم اول به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید و درمان های خوراکی درد شروع شوند، اما اگر پاسخ درمانی مناسب داده نشد باید به متخصص درد مراجعه کنید تا عصب های درگیر رادیوفرکوئنسی بشوند.

 8. سلام عالیجناب،با احترام ،۴۸ سال سن دارم ،متاهل،مرد،مدت یکسال است شبها از ناحیه کف پا وساق پا احساس سوزش وگرمای شدید دارم ،به پزشک دیابت مراجعه کردم ،ازمایش چربی خون انجام دادم ،چربی خون نداشتم ،ولی قند خونم عدد ۲۲۰ بود ،یک ماهی میشه قرص متفورمین برام تجویز کردن نتیجه نگرفتم ،فقط به مشکلات قبلی ،تعریق بیش از حد وکلافه کننده به ناحیه پشت گردن ودور سرم اضافه شده،عرق کردن شبها موقع خواب اتفاق میوفته ،لطفا بفرمایید چکار کنم

 9. با درود جناب دکتر کاظمی بانویی 67 ساله هستم و دارای دیابت نوع 2 گاهی به ندرت شب ها در رختخواب احساس ضعف در ماهیچه های ران پا گ ساق و بازوی چپ میکنم با وجودی که درد نیست ولی همین احساس ضعف دلم را از حال میبرد. این همان علایم نوروپاتی است؟

  • با سلام این علایم خیلی شبیه علائم نوروپاتی نیست از نظر سندروم پای بیقرار بررسی شوید، بهر حال تشخیص دقیق به وسیله نوار عصب و عضله از پاها انجام میشود.

 10. سلام دکتر بنده میتونم شماره و نشانی مطب شما رو برای مراجعه مادرم داشته باشم

  • آدرس مطب : تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱
   تلفن : ۰۲۱۲۲۸۴۷۳۰۹ ۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

 11. سلام
  عرض ادب واحترام
  آقای دکتر من ۲۷ سال است دیابت دارم( دیابت دوران بارداری)
  تحت نظر پزشک هستم ودارو مصرف میکنم ولی کاملا” کنترل نشده
  مدتیست دچار بی اختیاری در کنترل مدفوع شدم وخیلی عذاب میکشم ۶۰ ساله هستم ونگران ادامه این مشکل
  لطفا” آدرس مطب وشماره مطب جهت وقت گیری را اعلام بفرمابید
  عازم سفر کانادا بودم وبخاطر این مطلب کنسل کردم
  ممنون میشم راهنمابی بفرمایید

  • باسلام، تلفن وقت دهی مرکز:
   02122847309
   09120335132

 12. سلام اقای دکتر خسته نباشی من الان۳۴سالمه از سن بلوغ دچار افتادگی مچ پا شدم که خیلی هم دکتر رفتم حتی ازمایش ژنتیک هم دادم چند سال پیش ولی گفتن ژن معیوبی پیدا نشده الان۷ساله که بیماری ام اس هم گرفتم وتعادل خودمو از دست دادم میخاستم ببینم با عمل جراعی میتونه پام خوب شه یا نه

  • با سلام خیر. در این زمینه عمل جراحی کارساز نیست.

 13. باسلام تا حدی رادیوفرکوئنسی کمک کننده است اما درمان قطعی خیر.

 14. باسلام باید شدت نوروپاتی دیابتی مشخص شود در صورت امکان رادیوفرکوئنسی عصب ها کمک کننده است.

 15. سلام اقای دکتر مادر من دچار فلج صورت شد ویک روز بعد بعد از بستری شدن در بیمارستان قدرت پا هاشو از دست داد وبعد از دو روز هردو پلکش افتاد وبعد یک هفته با دستگاه اکسیژن نفس میکشه حالا یک ماهه با این وضع بستری هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • باسلام باید از نظر نوروپاتی ها نظیر گیلن باره و… بررسی شوند.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت