نوروپاتی دیابتی (بی حسی و درد پای دیابتی)

1397/07/28 42 نظرات

نوروپاتی دیابتی یک بیماری از خانواده مشکلات عصبی است که در نتیجه ابتلا به دیابت ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به دیابت با گذشت زمان دچار آسیب‌دیدگی عصبی در کل بدن می‌شوند. در برخی افراد، آسیب وارد شده به اعصاب بدون علائم خاص است، در حالی که در سایر افراد علائمی همچون درد، سوزش، یا بی‌حسی در دست ها، بازوها، پاها و ناحیه کف پا مشاهده می‌گردد. علاوه بر این مشکلات عصبی می‌توانند تمام اندام های بدن همچون سیستم گوارش، قلب، و اندام‌های جنسی را تحت تاثیر خود قرار دهند.

در حدود 60 تا 70 درصد افراد مبتلا به دیابت به نوروپاتی دچار می‌شوند. در حقیقت دیابت با گذشت زمان باعث آسیب دیدگی عصبی می‌شود و خطر ابتلا به نوروپاتی با افزایش سن و طولانی شدن مدت ابتلا به دیابت افزایش می‌یابد. بالاترین نسبت ابتلا به نوروپاتی در بین افرادی است که حداقل برای 25 سال به بیماری دیابت مبتلا میباشند. نوروپاتی دیابتی همچنین می‌تواند بیشتر در بین افرادی مشاهده شود که گلوکز خون خود را بخوبی کنترل نمی کنند.

عوامل ابتلا به نوروپاتی دیابتی

دلایل ابتلا به این بیماری برای انواع مختلف نوروپاتی دیابتی متفاوت می‌باشد. به این ترتیب آسیب وارد شده به اعصاب احتمالاً در نتیجه ترکیبی از عوامل زیر ایجاد می‌شود:

 • عوامل متابولیک همچون قند خون بالا، مدت طولانی ابتلا به دیابت، سطح بالای چربی، و سطح پایین تولید انسولین توسط بدن
 • عوامل عصبی عضلانی که باعث آسیب‌دیدگی رگ های خونی تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد اعصاب می‌شوند.
 • عوامل مربوط به عملکرد سیستم ایمنی که باعث التهاب عصبی می‌شوند.
 • آسیب‌دیدگی مکانیکی اعصاب که در نتیجه ابتلا به مشکلات مختلف مثل سندرم تونل کارپال ایجاد می‌شود.
 • عوامل ژنتیک که افزایش احتمال دچار شدن به بیماری‌های عصبی را به همراه دارند.
 • عوامل مربوط به سبک زندگی همچون سیگار کشیدن یا مصرف الکل که تاثیر مخرب بر عملکرد اعصاب دارند.

علائم نوروپاتی دیابتی :

علائم نوروپاتی دیابتی به نوع نوروپاتی و اعصاب آسیب دیده در نتیجه آن بستگی دارد. برخی افراد دچار این بیماری هیچ علائمی در این رابطه مشاهده نمی‌کنند. با این وجود، علائم آسیب دیدگی عصبی در سایر افراد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بی‌حسی، سوزش، یا درد انگشتان، پاها، کف پا، دست‌ها، و بازوها
 • ضعیف شدن عضلات دست یا پا
 • سوءهاضمه، حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال یا یبوست
 • سرگیجه بخصوص در هنگام ایستادن یا بلند شدن از حالت نشسته
 • مشکلات مربوط به دفع
 • ناتوانی جنسی در آقایان یا خشکی واژن در خانم‌ها
 • ضعف و خستگی شدید

انواع نوروپاتی دیابتی :

نوروپاتی دیابتی را می‌توان به گروه‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی

رایج‌ترین نوع نوروپاتی دیابتی است که باعث درد یا از دست دادن احساس در انگشتان، پاها، کف پا، دست‌ها و بازوها می‌شود.(نوروپاتی دستکش وجوراب)

نوروپاتی سیستم عصبی خودکار یا اتونوم

این شرایط باعث ایجاد تغییر در عملکرد سیستم گوارش، ادرار و مدفوع و جنسی و نیز فعالیت نامناسب سیستم تعریق بدن می‌شود. علاوه بر این نوروپاتی در این حالت می‌تواند بر اعصاب کنترل کننده قلب و فشار خون و نیز اعصاب ریه‌ها و چشم‌ها نیز تاثیر منفی داشته باشد.

نوروپاتی پروگزیمال

این شرایط باعث ایجاد درد در ران‌ها، باسن، و ناحیه لگن شده و ضعف در پاها را به همراه دارد.

نوروپاتی کانونی

این شرایط باعث ضعف یک‌باره یک عصب یا یک گروه از اعصاب در بدن شده و ضعف عضله یا درد آن را به همراه دارد. نوروپاتی کانونی می‌تواند بر انواع اعصاب تاثیر داشته باشد.

تشخیص نوروپاتی دیابتی

جهت تشخیص علت درد، ابتدا پزشک شرح حالی از بیمار اخذمی کند و با اقدامات تصویربرداری (مانند ام آر آی) و در صورت نیاز نوار عصب – عضله، همراه با آزمایشات خونی درخواست میکند.

پزشکان تشخیص نوروپاتی دیابتی را با توجه به علائم بیمار و معاینه فیزیکی انجام می‌دهند. در طول معاینه، پزشک فشار خون، ضربان قلب، قدرت عضله، رفلکس بدن، و حساسیت نسبت به تغییر در موقعیت، لرزش، دما، یا لمس آرام بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد. پزشکان متخصص معمولاً به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند یک معاینه کامل از پای خود به صورت سالانه انجام دهند تا به این ترتیب ابتلا به نوروپاتی محیطی به موقع تشخیص داده شود. معاینه کامل پا شامل ارزیابی پوست، عضلات، استخوان‌ها، فرآیند گردش خون، و شرایط لمس و احساس در پاها است. علاوه بر این پزشک ممکن است از آزمایش‌های زیر به عنوان بخشی از فرآیند تشخیص خود استفاده کند:

آزمایش هدایت عصبی یا الکترومیوگرافی : گاهی اوقات به منظور کمک به تشخیص نوع و میزان آسیب وارد شده به عصب استفاده می‌شود.
کنترل نوسان در ضربان قلب بیمار : برای بررسی چگونگی واکنش قلب به شرایط مختلف همچون تنفس عمیق و تغییر موقعیت بدن که باعث تغییر در فشار خون می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مراقبت های پیشگیرانه نوروپاتی دیابتی

مراقبت های پیشگیرانه

اولین مرحله درمان در این شرایط با کنترل سطح خون در یک محدوده مناسب به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به اعصاب شروع می‌شود. به این منظور سطح قند خون بررسی شده، رژیم غذایی مناسب، فعالیت فیزیکی، مصرف داروهای دیابت یا تزریق انسولین برای بیمار تجویز می‌شود. علائم این بیماری ممکن است در مراحل اولیه کنترل قند خون تشدید گردند، اما با گذشت زمان با حفظ قند خون در سطح مناسب می‌توان به بهبود علائم بیماری کمک کرد. در این شرایط روش درمان انتخاب شده به نوع آسیب عصبی و علائم مربوط به آن بستگی خواهد داشت.

کاهش درد

پزشکان معمولاً برای درمان نوروپاتی دیابتی دردناک از داروهای خوراکی استفاده می‌کنند، هر چند استفاده از سایر روش‌های درمان نیز می‌تواند برای رفع این مشکل مفید باشد. افراد دچار درد عصبی شدید ممکن است نیاز به استفاده ترکیبی از دارو یا روش‌های درمان مختلف برای رفع مشکل خود داشته و به این ترتیب لازم است یک برنامه درمان مناسب برای آن‌ها با توصیه پزشک تعیین گردد. داروهایی که می‌توانند به کنترل درد عصبی ناشی از دیابت کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد صرع

از روش‌های درمان موضعی بر روی پوست (به خصوص در ناحیه پا) شامل کرم کاپسایسین و لیدوکائین (لیدودرم) برای کنترل علائم نوروپاتی دیابتی استفاده می‌شود. مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهند مصرف اسپری‌ها یا پدهای نیترات نیز می‌توانند به کاهش درد ناشی از این بیماری در ناحیه پا کمک کنند.

امروزه افراد دارای حساسیت در ناحیه پا یا کف آن می‌توانند از ابزارهای مخصوص برای اجتناب از تماس پتو یا لحاف به این نقاط استفاده کنند.

مراقبت از دست‌ها و پاها

برای مراقبت بهتر از دست‌هاو پاها، لازم است هر روز این ناحیه از بدن در ارتباط با ایجاد بریدگی، زخم، تورم و نیز از دست دادن احساس بررسی شود. همچنین برای درمان زخم پای دیابتی به سرعت باید اقدام شود.

برای مراقبت از پاها و جلوگیری از زخم پای دیابتی لازم است این ناحیه از بدن به صورت روزانه با آب گرم شستشو داده شده و پس از شستشو بطور کامل تمیز شود. پس از این کار می‌توان از لوسیون برای مرطوب نگه داشتن پاها استفاده کرد. توجه داشته باشید نباید لوسیون به نواحی بین انگشتان پا مالیده شود.

پوشیدن کفش‌های راحت و انعطاف‌پذیر برای راه رفتن نقش موثر در مراقبت از پاها دارد. به این منظور می‌توان از کفش‌های طبی نیز استفاده کرد.

بهتر است همیشه پاها با کفش، دمپایی، یا جوراب ضخیم پوشانده شوند تا به این ترتیب از آن‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی مراقبت گردد.

درمان نوروپاتی دیابتی

 اقدامات مداخله ای کنترل درد

علی رغم همه تلاش ها و درمان های توضیح داده شده، بسیاری از بیماران دچار نوروپاتی دیابتی متاسفانه پاسخدهی خوبی به درمان ندارند ولذا نیاز به درمان توسط پزشکان فوق متخصص درد و اقدامات اینترونشنال (مداخله ای) جهت کنترل درد ونیز مهار پیشرفت نوروپاتی دارند که شایعترین آنها عبارتند از:

 1. ازون تراپی
 2. بلوک ورادیوفرکوئنسی سمپاتیک
 3. تزریق ورادیوفرکوئنسی در فضای اپیدوال
 4. کارگذاری تحریک کننده ی طناب نخاعی

این اقدامات تاثیر شگرفی در کنترل نوروپاتی داشته و در بسیاری از موارد بیمار را از پیشرفت فاجعه بار بیماری و جراحی ها (نظیرقطع عضو/بازکردن عروق و…) می رهاند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

3.7/5 - (15 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. لیلامهرعلیان

  سلام آقای دکترمادرمن ۵۸سالشونه تنگی کانال نخاع ،سرخوردگی مهره کمردارن ولی چیزی که الان بیشتراذیتن پلی نوروپاتی حسی حرکتی ازناحیه پا که درست نمیتونن راه برن نمیتونن بایستن تعادل ندارن هست آیااین نوروپاتی به خاطرتنگی کانال وسرخوردگی مهره هست یاچیزدیگه ایه؟
  ودرمان نوروپاتیشون چی هست چه کارهایی وکجابایدمراجع برای مثلااگه فیزیوتراپی واینهاهست بریم آیادستگاههای کششی برای تنگی کانال خوبه براشون؟
  چون یه دکترمیگفتن اولبایدمشکل نوروپاتیش حل بشه بعدتنگی رودرمان کنیم ولی راه کارودرمان اصلی واصولی تاحالابهشون ندادن لطفاشماراهنمایی جامع به مابدید خیلی ممنون میشم🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام خیر نوروپاتی ارتباطی با تنگی کانال ندارد باید میزان پیشرفت نوروپاتی کنترل شود که جهت این کار سلول درمانی عصب های درگیر و رادیوفرکوئنسی انجام می گردد.

   پاسخ
 2. آرش

  سلام چه پزشک متخصصی می‌تواند نوروپاتی را به درستی تشخیص و درمان کند؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   متخصص نورولوژی و فوق تخصص درد

   پاسخ
 3. جاني نسب

  سلام مادرم ٨٢ سالش الان حدود ٢سال كه راه رفتن براش مشكل شده وبه سختي حركت ميكنه دكتراا ميگن نروپاتي ديابت داره دو مرحله هم ژل تزريق كرده قند خونش هم كنترل با مسكن هم دردش كم نميشه لطفا راهنمايي بفرماييد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام . در ابتدا باید شدت نوروپاتی با تست های عصبی و عضلانی مشخص شود و از سلول درمانی عصب ها و رادیوفرکوئنسی آنها استفاده شود.

   پاسخ
 4. باران عبداللهی

  سلام آغای دکتر.
  دخترمن با آزمایش ژنتیک معلوم شده که نوروپاتی داره
  الان۷سالشه نه حرف میزنه نه راه میره نه چهار دست وپا میتونه بره
  آیا همه این مشکلاتش فقط بخاطرنوروپاتی هستش ؟
  میتونم بیارم پیش شما ویزیت کنید؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید به فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه فرمایید.

   پاسخ
 5. مینا حجتی

  سلام آقای دکتر…مادر من بیست سال بیشتر است که قند خون دارن و چربی خون وفشار هم دارند و لیشتر از ده سال هم هست که سکته قلبی کرده و الان نارتحتی قلبی هم دارن…آقای دکتر مادرم حدود چند ماه پیش از درد پا و گز گز کردن پا شکایت داشت ولی هیچ کدام از دکترها متوجه تشدن که قند عصب پاها را درگیر کرده و الان حدود یک ماه هست این موضوع متوجه شدیم سعی در کنترل قند خون کردیم که موفق شدیم ولی درد و گزگز و سوزش شدید پا خیلی اذیتش میکنه برا …سوال من اینه که برای بهتر کنترل کردن قند خون آیا باید انسولین استفاده کنند و سوال اصلی برای کم شدن دردها چه کاری باید انجام داد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت کنترل نوروپاتی دیابتی هم باید قند کنترل شود و هم عصبهای درگیر سلول درمانی و رادیوفرکوئنسی بشوند.

   پاسخ
 6. محمد صادق اسمعیلی

  باعرض سلام من دیابت ۲ دارم بمدت ده سال البته دو سال بعداز سکته قلبی،چندین بار دچار درد کمروسیاتیک شده ودراخرین بار دچارسری وبی حسی کف پاوقوزک وقسمتی از عضله ساق پاشده ام،لطف بفرمایید راهنمایی نمایید باتشکر درپناه خداباشید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هم باید کمر از نظر تنگی کانال بررسی شود و هم پاها از نظر نوروپاتی دیابتی بررسی شوند.

   پاسخ
 7. ناصر

  با سلام .مرد با سن 54ساله مدت 6ماه قند خون بالا داشتم واطلاع از بیماری خودم نداشتم ،پس از مراجعه به پزشک متوجه دیابت شدم در این مدت پا وکف پاهایم مور مور وگر گرفتگی داشتم اکنون نیز با مصرف قرص متفورمین وگلی بنگلامید نتوانسته ام قند خونم رو کنترل کنم رعایت رزیم تغذیه دارم ورزش بطور مرتبانجام میدم متاسفانه قندم بالای 200 میباشد وبی حسی ،مور مور وگرفتگی اذامه داره سپاسگذارم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام.باید یک تست عصب و عضله دقیق از اندامها انجام شود تا از نظر نوروپاتی دیابتی بررسی و کنترل شوید.

   پاسخ
 8. زارعی

  سلام آقای دکتر، پدر من نوروپاتی دارن بیشتر در چای چپ، پیش متخصص درد رفتیم و ایشون چند تا کار رو با هم انجام دادن در اتاق عمل،. تزریق ژل و نوروپلاستی و بلوک… بعد از ترخیص از بیمارستان الان حدود 1 هفته اس درد در قسمت ران پای چپ دارن که قبلا نداشتن، و موقع حرکت دادن پا اذیتشون میکنه، قبلا کارای خودشون رو خودشون انجام میدادن حتی پیاده روی کوتاه مدت هم میرفتن، الان بخاطر این درد نمیتونن دیگه، دکتر گفتن تحریک عصب داده و خودش خوب میشه و مسکن دادن، خواستم ببینم طبیعیه این درد بعد از تزریق و وافعا خودش خوب میشه یا بلایی سر عصب پاش اومده؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه تحریک عصبی باشد بر طرف خواهد شد.

   پاسخ
 9. مهدی گرامی

  سلام دکتر
  دایی بنده به بیماری نروپاتی مبتلا و از ناحیه پا دچار ناتوانی ودر حال حاضر قادر به حرکت دادن پاهای خود نمی باشد واین ناتوانی کم کم در دست ها اثر کرده ودست چپ هم ناتوان شده وحرکت نمی کند به دکترهای زیادی مراجعه وهیچکس نتوانسته راه حل مناسبی برای ایشان پیدا کند لطفا بنده رو راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام احتمالاً درگیر نوروپاتی بسیار شدید شده که موجب اختلال عملکرد شده درمان قطعی وجود ندارد فقط اگر درد در اندامها زیاد هست باید باتری نخاعی گذاشته شود.

   پاسخ
 10. وحید

  درود جناب دکتر کاظمی عزیز
  من ۴۱ سالمه و از سال ۲۰۱۴ تا الان شبها معمولا ساعت بین ۳ تا ۵ صبح پاهای من سوزن سوزن میشن اول یکی از پاهای من بود بعد از آن هردو پای من رو فراگرفت .من معمولا زمانی که پاهام شروع به شوزن شوزن میکنن سریع از خواب بلند میشم بعد از ادراد سریع سوزش برطرف میشه.هر موقع که نوشیدینی هایی مثل نوشابه و یا بعضی آبمیوه و یا انرژی درینک مصرف میکنم شبها این حالت به من دست میده.
  لطفا منو راهنمایی کنید.
  از شما بسیار سپاسگذارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. باید از پاها نوار عصب و عضله تهیه شود تا از نظر مشکلات عصبی پاها بررسی گردند.

   پاسخ
 11. محمود مشایخی

  سلام آقای دکتر کاظمی خسته نباشین
  شما آیا بیمار هم ویزیت میکنید ؟
  اگه ویزیت حضوری دارین چه طور میتونیم نوبت بگیریم؟
  باسپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت ویزیت حضوری با وقت دهی مرکز تماس حاصل بفرمایید.
   021۲۲۸۴۷۳۰۹

   پاسخ
 12. مینرا

  با سلام و احترام…پدر من ۷۴ ساله نوروپاتی شدید پا دارن ..ولی دیابت ندارن و از پدرشون ارث بردن..قبل شبها شروع میشد الان خیلی شدید شده و مدام پاهاشون بیقراره …خیلی اذیتن و مثل بچه همش گریه میکنن ..ما ساکن همدان هستیو خیلی دکتر رفتن تهران هم پیش دکتر مغز و اعصاب رفتن ولی بینتیجه بود لطف میکنید منو راهنمایی کنید …من هم ۴۵ سالمه و این بیماری رو دارم ولی نه به شدت پدرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید بررسی شوند در مواردی می توان با رادیوفرکوئنسی شبکه عصبی سمپاتیک شدت علائم را کنترل کرد.

   پاسخ
 13. هستی

  با سلام.همسرم اقای ۴۳ ساله هستن که مدت ۷ ساله دپاکین ۵۰۰ مصرف میکنند برای کنترل صرع که موثر بوده و قند ناشتای ۱۵۰ دارند با متفورمین کنترل میشه.مدت ۵ ساله نوروپاتی محیطی دارن و در نوار عصب مشخص شد،اول از انگشتای پا شروع شد ولی داره به زانوها میرسه،کارهای فیزیو تراپی و لیزر و …و حتی دارو استفاده کردن اما تاثیری نداشت.لطفا راهنماییم بفرمایین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت پیشرفت نوروپاتی نیازبه رادیوفرکوئنسی اعصاب سمپاتیک کمری و سلول درمانی عصب های درگیر می باشد.

   پاسخ
 14. آرمان خلیلی

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر و خوشی
  من ۳۳ سال دارم و نزدیک به ۶-۷ سال است که احساس تحلیل عضلات را دارم و هر وقت به دکتر مراجعه میکردم میگفتن ورزش کن مشکلی نیست تا اینکه اخیرا شدت ضعف بیشتر شد و مجددا به دکتر مراجعه کردم که فهمیدم نوروپاتی محیطی دارم.
  بعد از فهمیدن بیماری به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم که گفتن به ازدواج فکر نکن و…. و در نهایت چندتا قرص تقویتی برام نوشتن
  متاسفانه الان بعضی وقتا برای بالا رفتن از پله مشکل دارم، پاهام عضلاتشو داره از دست میده و اصلا نمیتونم فوتبال بازی کنم پاهام کند شدن و خیلی ضعیف

  ممنون میشم راهنماییم کنید که بتونم عضلات رو بازیابی کنم، ایا واقعا امکان تشکیل خانواده نیست؟ و اینکه امکانش هست خوب بشم کامل؟
  ممنون از وقتی که میذارید
  با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. بستگی به میزان پیشرفت نوروپاتی دارد و در این زمینه باید تحت نظر متخصص نورولوژی باشید.

   پاسخ
 15. محمد امینی

  سلام آقای دکتر کاظمی
  بنده چند ماه پیش تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار گرفتم. متاسفانه به دلیل سهل انگاری بیمارستان در مراقبتهای بعد از عمل دچار هماتوم شده و فردای آنروز مجددا جراحی شده و خون لخته شده خارج شد. ولی بعد از آن دچار بی اختیاری کامل ،از دست دادن قوای جنسی و از همه بدتر دچار نوروپاتی و دردهای بسیار شدید شده ام. آیا راهی برای درمان نوروپاتی هست یا باید تحمل کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام حداقل باید یک سال از این وقایع بگذرد تا درمان های لازم آغاز گردد.

   پاسخ
 16. Shahram

  سلام دکتر من ۴۶ سال سن دارم نزدیک به چند ساله مبتلا به دیابت نوع ۲ هستم و قرص مصرف میکردم و نزدیک به ۲ سال است از کمر به پایین دچار بی حسی پا بیشتر کف پاهام هستم و همچنین مشکل نعوذ و یبوست و بی حوصلگی و…را دارم و تازگی شروع به مصرف انسولین نمودم.با توجه به این مشکلات راه درمانی برای من وجود دارد ؟و باید چکار کنم ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر نوروپاتی های دیابتی بررسی و ارزیابی شوید.

   پاسخ
 17. mostafa

  سلام اقای دکتر 38 سال سن دارم چند ماهه که دست وپاهام سوزش شدیدی دارند وهمچنین گزگز ومورمور شدن به طوری که هر لحضه فرصت بهم دست بده دست وپاهام رو زیر اب سرد میگیرم. ازمایش خون کامل دادم نرمال بود .ام ار ای مغز نرمال بود وهمچنین ام ار ای کمر. ایا دچار نورپاتی هستم .ضمن اینکه نه قند دارم ونه دیابت.ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید تست عصب و عضله از دست و پا انجام دهید تا مشکل مشخص شود

   پاسخ
 18. حمیدرضا

  سلام آقای دکترکاظمی ۵۳سال سنمه چندسال است که مبتلا به نوروپاتی هستم وداروهای زیادی استفاده کردم قندم حالت نرمال داردودکترها نتوانستند علت بیماری را تشخیص دهند دچاردردوگزگززیادی درهردودست وپا هستم عضلات دستم تحلیل رفته ولی نه بطورکامل میخواستم سوال کنم آیا قابل درمان هستم وچون ازشهرستان باید خدمتتان برسم طول درمان وهزینه آن چقدر میشودممنون ازلطف شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نوروپاتی قابل کنترل هست اما قابلیت درمان و از بین رفتن قطعی را ندارد هزینه هم بستگی به نوع کارهایی که مورد نیاز می باشد از جمله رادیوفرکوئنسی شبکه سمپاتیک، سلول درمانی اعصاب درگیر و یا محرک های الکتریکی و… دارد که پس از معاینه و بررسی ها مشخص می شود.

   پاسخ
 19. علیرضا

  سلام
  دکتر نزدیک 1 ساله از کمر به پایینم بی حسی داره دیابت دارم الان شروع به انسولین کردم حتی مشکل نعوذ دارم مراجعه کردم به چندین دکتر و دارو دادن.تزریق آلتم کردم ولی خوب نتیجه نگرفتم-زخم پاهام دیر خوب میشه الان قند خونم که در سه ماه نزدیک 9 بود اومده به 7 بنظر شما چکار کنم؟ که این بی حسی بره و من مشکل نعوذم برطرف شه آیا واقعا خوب میشم یا نه؟؟؟؟؟ لطفا کمک کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام دچار نوروپاتی دیابتی شده اید و باید درمان های لازم جهت کنترل و جلوگیری از پیشرفت بیشتر نوروپاتی شامل رادیوفرکوئنسی اعصاب و سلول درمانی ها را انجام دهید.

   پاسخ
 20. محمد

  باسلام من تقريبا ١٠ سال ك ديابت نوع ١ دارم و بعد از فوت مادرم اخيرا ٤ سال قندم رو ب خوبي كنترل نكردم و تقريبا ٤ ماهه ك مشكل نعوظ پيدا كردم ايا عصب هاي حسي من از بين رفته و راه درمان چيست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام احتمالاً دچار نوروپاتی دیابتی هستید و جهت مشکلات اروژنیتال خود باید به متخصص اورولوژی مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 21. سمیه شهابی

  سلام وقت بخیر مادر من بعد از عمل مثانه شیمی درمانی شدن وپاهاشون نوروپاتی شده و درد شدیدی دارن داروی گاباپنتن مصرف میکنن ومسکن .
  آیا درمان قطعی داره چون دردش شدیده
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  مادرم ۶۳ سالشه دو سال پیش عمل شدن

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام دچار نوروپاتی بعد از شیمی درمانی هستند. درمان قطعی خیر ، باید علائم کنترل و از تخریب بیش از اندازه جلوگیری کرد.

   پاسخ