نوروپاتی دیابتی (بی حسی و درد پای دیابتی)

1397/07/28 46 نظرات

نوروپاتی دیابتی یک بیماری از خانواده مشکلات عصبی است که در نتیجه ابتلا به دیابت ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به دیابت با گذشت زمان دچار آسیب‌دیدگی عصبی در کل بدن می‌شوند. در برخی افراد، آسیب وارد شده به اعصاب بدون علائم خاص است، در حالی که در سایر افراد علائمی همچون درد، سوزش، یا بی‌حسی در دست ها، بازوها، پاها و ناحیه کف پا مشاهده می‌گردد. علاوه بر این مشکلات عصبی می‌توانند تمام اندام های بدن همچون سیستم گوارش، قلب، و اندام‌های جنسی را تحت تاثیر خود قرار دهند.

در حدود 60 تا 70 درصد افراد مبتلا به دیابت به نوروپاتی دچار می‌شوند. در حقیقت دیابت با گذشت زمان باعث آسیب دیدگی عصبی می‌شود و خطر ابتلا به نوروپاتی با افزایش سن و طولانی شدن مدت ابتلا به دیابت افزایش می‌یابد. بالاترین نسبت ابتلا به نوروپاتی در بین افرادی است که حداقل برای 25 سال به بیماری دیابت مبتلا میباشند. نوروپاتی دیابتی همچنین می‌تواند بیشتر در بین افرادی مشاهده شود که گلوکز خون خود را بخوبی کنترل نمی کنند.

عوامل ابتلا به نوروپاتی دیابتی

دلایل ابتلا به این بیماری برای انواع مختلف نوروپاتی دیابتی متفاوت می‌باشد. به این ترتیب آسیب وارد شده به اعصاب احتمالاً در نتیجه ترکیبی از عوامل زیر ایجاد می‌شود:

 • عوامل متابولیک همچون قند خون بالا، مدت طولانی ابتلا به دیابت، سطح بالای چربی، و سطح پایین تولید انسولین توسط بدن
 • عوامل عصبی عضلانی که باعث آسیب‌دیدگی رگ های خونی تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد اعصاب می‌شوند.
 • عوامل مربوط به عملکرد سیستم ایمنی که باعث التهاب عصبی می‌شوند.
 • آسیب‌دیدگی مکانیکی اعصاب که در نتیجه ابتلا به مشکلات مختلف مثل سندرم تونل کارپال ایجاد می‌شود.
 • عوامل ژنتیک که افزایش احتمال دچار شدن به بیماری‌های عصبی را به همراه دارند.
 • عوامل مربوط به سبک زندگی همچون سیگار کشیدن یا مصرف الکل که تاثیر مخرب بر عملکرد اعصاب دارند.

علائم نوروپاتی دیابتی :

علائم نوروپاتی دیابتی به نوع نوروپاتی و اعصاب آسیب دیده در نتیجه آن بستگی دارد. برخی افراد دچار این بیماری هیچ علائمی در این رابطه مشاهده نمی‌کنند. با این وجود، علائم آسیب دیدگی عصبی در سایر افراد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بی‌حسی، سوزش، یا درد انگشتان، پاها، کف پا، دست‌ها، و بازوها
 • ضعیف شدن عضلات دست یا پا
 • سوءهاضمه، حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال یا یبوست
 • سرگیجه بخصوص در هنگام ایستادن یا بلند شدن از حالت نشسته
 • مشکلات مربوط به دفع
 • ناتوانی جنسی در آقایان یا خشکی واژن در خانم‌ها
 • ضعف و خستگی شدید

انواع نوروپاتی دیابتی :

نوروپاتی دیابتی را می‌توان به گروه‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی

رایج‌ترین نوع نوروپاتی دیابتی است که باعث درد یا از دست دادن احساس در انگشتان، پاها، کف پا، دست‌ها و بازوها می‌شود.(نوروپاتی دستکش وجوراب)

نوروپاتی سیستم عصبی خودکار یا اتونوم

این شرایط باعث ایجاد تغییر در عملکرد سیستم گوارش، ادرار و مدفوع و جنسی و نیز فعالیت نامناسب سیستم تعریق بدن می‌شود. علاوه بر این نوروپاتی در این حالت می‌تواند بر اعصاب کنترل کننده قلب و فشار خون و نیز اعصاب ریه‌ها و چشم‌ها نیز تاثیر منفی داشته باشد.

نوروپاتی پروگزیمال

این شرایط باعث ایجاد درد در ران‌ها، باسن، و ناحیه لگن شده و ضعف در پاها را به همراه دارد.

نوروپاتی کانونی

این شرایط باعث ضعف یک‌باره یک عصب یا یک گروه از اعصاب در بدن شده و ضعف عضله یا درد آن را به همراه دارد. نوروپاتی کانونی می‌تواند بر انواع اعصاب تاثیر داشته باشد.

تشخیص نوروپاتی دیابتی

جهت تشخیص علت درد، ابتدا پزشک شرح حالی از بیمار اخذمی کند و با اقدامات تصویربرداری (مانند ام آر آی) و در صورت نیاز نوار عصب – عضله، همراه با آزمایشات خونی درخواست میکند.

پزشکان تشخیص نوروپاتی دیابتی را با توجه به علائم بیمار و معاینه فیزیکی انجام می‌دهند. در طول معاینه، پزشک فشار خون، ضربان قلب، قدرت عضله، رفلکس بدن، و حساسیت نسبت به تغییر در موقعیت، لرزش، دما، یا لمس آرام بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد. پزشکان متخصص معمولاً به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند یک معاینه کامل از پای خود به صورت سالانه انجام دهند تا به این ترتیب ابتلا به نوروپاتی محیطی به موقع تشخیص داده شود. معاینه کامل پا شامل ارزیابی پوست، عضلات، استخوان‌ها، فرآیند گردش خون، و شرایط لمس و احساس در پاها است. علاوه بر این پزشک ممکن است از آزمایش‌های زیر به عنوان بخشی از فرآیند تشخیص خود استفاده کند:

آزمایش هدایت عصبی یا الکترومیوگرافی : گاهی اوقات به منظور کمک به تشخیص نوع و میزان آسیب وارد شده به عصب استفاده می‌شود.
کنترل نوسان در ضربان قلب بیمار : برای بررسی چگونگی واکنش قلب به شرایط مختلف همچون تنفس عمیق و تغییر موقعیت بدن که باعث تغییر در فشار خون می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مراقبت های پیشگیرانه نوروپاتی دیابتی

مراقبت های پیشگیرانه

اولین مرحله درمان در این شرایط با کنترل سطح خون در یک محدوده مناسب به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به اعصاب شروع می‌شود. به این منظور سطح قند خون بررسی شده، رژیم غذایی مناسب، فعالیت فیزیکی، مصرف داروهای دیابت یا تزریق انسولین برای بیمار تجویز می‌شود. علائم این بیماری ممکن است در مراحل اولیه کنترل قند خون تشدید گردند، اما با گذشت زمان با حفظ قند خون در سطح مناسب می‌توان به بهبود علائم بیماری کمک کرد. در این شرایط روش درمان انتخاب شده به نوع آسیب عصبی و علائم مربوط به آن بستگی خواهد داشت.

کاهش درد

پزشکان معمولاً برای درمان نوروپاتی دیابتی دردناک از داروهای خوراکی استفاده می‌کنند، هر چند استفاده از سایر روش‌های درمان نیز می‌تواند برای رفع این مشکل مفید باشد. افراد دچار درد عصبی شدید ممکن است نیاز به استفاده ترکیبی از دارو یا روش‌های درمان مختلف برای رفع مشکل خود داشته و به این ترتیب لازم است یک برنامه درمان مناسب برای آن‌ها با توصیه پزشک تعیین گردد. داروهایی که می‌توانند به کنترل درد عصبی ناشی از دیابت کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد صرع

از روش‌های درمان موضعی بر روی پوست (به خصوص در ناحیه پا) شامل کرم کاپسایسین و لیدوکائین (لیدودرم) برای کنترل علائم نوروپاتی دیابتی استفاده می‌شود. مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهند مصرف اسپری‌ها یا پدهای نیترات نیز می‌توانند به کاهش درد ناشی از این بیماری در ناحیه پا کمک کنند.

امروزه افراد دارای حساسیت در ناحیه پا یا کف آن می‌توانند از ابزارهای مخصوص برای اجتناب از تماس پتو یا لحاف به این نقاط استفاده کنند.

مراقبت از دست‌ها و پاها

برای مراقبت بهتر از دست‌هاو پاها، لازم است هر روز این ناحیه از بدن در ارتباط با ایجاد بریدگی، زخم، تورم و نیز از دست دادن احساس بررسی شود. همچنین برای درمان زخم پای دیابتی به سرعت باید اقدام شود.

برای مراقبت از پاها و جلوگیری از زخم پای دیابتی لازم است این ناحیه از بدن به صورت روزانه با آب گرم شستشو داده شده و پس از شستشو بطور کامل تمیز شود. پس از این کار می‌توان از لوسیون برای مرطوب نگه داشتن پاها استفاده کرد. توجه داشته باشید نباید لوسیون به نواحی بین انگشتان پا مالیده شود.

پوشیدن کفش‌های راحت و انعطاف‌پذیر برای راه رفتن نقش موثر در مراقبت از پاها دارد. به این منظور می‌توان از کفش‌های طبی نیز استفاده کرد.

بهتر است همیشه پاها با کفش، دمپایی، یا جوراب ضخیم پوشانده شوند تا به این ترتیب از آن‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی مراقبت گردد.

درمان نوروپاتی دیابتی

 اقدامات مداخله ای کنترل درد

علی رغم همه تلاش ها و درمان های توضیح داده شده، بسیاری از بیماران دچار نوروپاتی دیابتی متاسفانه پاسخدهی خوبی به درمان ندارند ولذا نیاز به درمان توسط پزشکان فوق متخصص درد و اقدامات اینترونشنال (مداخله ای) جهت کنترل درد ونیز مهار پیشرفت نوروپاتی دارند که شایعترین آنها عبارتند از:

 1. ازون تراپی
 2. بلوک ورادیوفرکوئنسی سمپاتیک
 3. تزریق ورادیوفرکوئنسی در فضای اپیدوال
 4. کارگذاری تحریک کننده ی طناب نخاعی

این اقدامات تاثیر شگرفی در کنترل نوروپاتی داشته و در بسیاری از موارد بیمار را از پیشرفت فاجعه بار بیماری و جراحی ها (نظیرقطع عضو/بازکردن عروق و…) می رهاند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

3.7/5 - (22 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناصر

  سلام اقای دکتر مادر من دچار فلج صورت شد ویک روز بعد بعد از بستری شدن در بیمارستان قدرت پا هاشو از دست داد وبعد از دو روز هردو پلکش افتاد وبعد یک هفته با دستگاه اکسیژن نفس میکشه حالا یک ماهه با این وضع بستری هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر نوروپاتی ها نظیر گیلن باره و… بررسی شوند.

   پاسخ
 2. امیر

  سلام. پدرم دیابت داره و دو هفتس دو دستش بی حس شده و درد شدید داره. دکتر غدد انسلین داده و میزنیم ولی باز دستاش درد میکنه. نوار عضله گرفتم و اینم جوابش
  old severe diabetic peripheral neuropathic process mainly axonal type involving hands (stocks and gloves pattern)

  ترجمه رو زدم. فرآیند نوروپاتیک محیطی دیابتی شدید قدیمی عمدتاً از نوع آکسونی شامل دستها (الگوی سهام و دستکش)
  دکتر درمان داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تا حدی رادیوفرکوئنسی کمک کننده است اما درمان قطعی خیر.

   پاسخ
 3. بانو

  سلام وقتتون بخیر همسرم ۸ سال دیابت نوع دو داشته و الان شده ۱۳۰ با مصرف قرص اما سه سالی میشه از ناحیه پا آسیب دیده دکتر هم گفته کاری نمیشه کرد فقط باید قند رو کنترل کرد آیا راهی هست که این درد پاش و سوزش کف پاش خشکی انگشتاش برطرف شه واینکه برای این مورد پیش چه متخصصی باید رفت ممنون میشم بتونید کمکم کنید 🙏🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید شدت نوروپاتی دیابتی مشخص شود در صورت امکان رادیوفرکوئنسی عصب ها کمک کننده است.

   پاسخ
 4. روح انگیز

  با سلام و عرض خسته نباشید
  آقای دکتر مادرم حدود ۱۲ سال هست که دیابت دارن با سابقه شیمی درمانی و رادیوتراپی ۱۲ سال پیش، عمل کمر ۳ سال پیش ، دوسالی هست که به شدت از سوزش و گز گز کف پا رنج میبرن درد شدید در کف و ساق پا دارن به مرور زمان دچار محدودیت حرکتی شدن و رفته رفته دارن بدتر میشن
  توسط چندین پزشک مغز و اعصاب معاینه شده دارو درمانی و فیزیوتراپی نتیجه نداشته در حال حاضر به توصیه یکی از متخصصین هایتون تراپی انجام میدهن که فعلا تاثیری نداشته
  چه دستوری میدهید آیا اوزون تراپی یا درمان‌های دیگری وجود دارد که خدمت جنابعالی برسیم ؟؟ تا حداقل از پیشروی بیشتر بیماری جلوگیری کنیم؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام .بله. باید بررسی شوند و در صورت مهیا بودن شرایط رادیوفرکوئنسی عصب ها انجام شود.

   پاسخ
 5. سالاری

  سلام آقای دکتر. وقتتون بخیر
  من ۳۵ ساله هستم و ده ساله دیابت نوع یک دارم. انسولین استفاده میکنم. الان نزدیک شش ماهه که قسمت خارجی ران پای راستم درد میکنه و دردش پخش میشه. وقتی به این سمت میخوابم بیشتر درد میگیره. گاهی هم دردش برطرف میشه کلا. قندم تقریبا کنترل شده است. آیا امکان نوروپاتی هستش؟ آخه گزگز نمیکنه. درد داره. اوایل به ارتوپد مراجعه کردم مسکن داد بهم گفت احتمالا التهاب یا گرفتگیه. اما الان شش ماهه ادامه پیدا کرده. ممنون میشم پاسخ بدین.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام جهت بررسی امکان نوروپاتی تست عصب و عضله از پاها انجام دهید.

   پاسخ
 6. ناصر منصوری فرد

  سلام اقای دکتر پاهام بی حس هستند قندم کنترل است راهی برا مداوا هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام. در ابتدا باید نوار عصب و عضله از پاها گرفته شود.

   پاسخ
 7. خدایی

  سلام من سندروم تخمدان پلی کیستیک دارم و خیلی سال است که برای من گلیکوفاژ و اسپیرونولاکتون تجویز شده است و مصرف می کنم اما قند خونم بالا نیست لیکن چند ماهی است که تمام علائم نوروپاتی را دارم و اخیرا هم قند ناشتا ۸۰بوده ضمنا بیرون زدگی دیسک در ناحیه ال ۴ و ۵ دارم لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، تست عصب و عضله از اندام ها انجام شود.

   پاسخ
 8. آمری

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  آقای دکتر همسر من مبتلا به نوروپاتی هستند
  البته دیابت ندارن از طریق نوار عصب عضله تشخیص دادن که نوروپاتیه ivig گرفتن سال ۹۶ و کورتون مصرف میکردن حالشون خوب بود که ایام کرونا دیگه کورتون رو گذاشتن کنار ولی الان هم درد پا دادن هم بی حس پاهاشون ودستا شونم درگیر شده
  میخوام بدونم اگه دوباره بستری شن وivig بگیرن براشون خوبه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، بله. مشکلی نیست.

   پاسخ
 9. سعیده

  با سلام..مادرم حدود۳۰ سال هست دیابت دارند …چند سالی هست که قدرت تحرک اشان خیلی کم شده …خودش میگوید انگار پاهایم سر هست …آیا لیزر راه درمانی هست برای این مورد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ابتدا باید از نظر نوروپاتی دیابتی تست های عصب و عضله انجام شود.

   پاسخ
 10. محمد

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  بنده 44سالمه وحدود 8سالی هست به دیابت مبتلا شده ام و الانم دارم انسولین استفاده میکنم واخیرا از حدود 5ماه پیش احساس سردی شدید در زالنوهای پاهایم میکنم که بعضا چنان سردی شدیدی دارند که انگار چندیین قالب یخ به زانوهای پایم بسته شده وآزارم می دهی و در هفته 2روز فوتسال بازی میکنم به مدت هرروز 2ساعت ودکتر هم مراجعه نموده ام گفته اند دچار نوروپاتی و نوسانات قند خون شده ایید وچندین پماد ومقداری کپسول بهم داده اند میخواستم ببینم راه درمان قطعی دارد و علت اصلی چیست ممنونم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام دچار نوروپاتی دیابتی هستید که ناشی از رسوب قند روی عصب های محیطی اندام هاست‌. درمان قطعی ندارد باید با دارو درمانی ،رادیوفرکوئنسی عصب ها و سلول درمانی سرعت تخریب کنترل و تعدیل گردد.

   پاسخ
 11. فاطمه خانی

  سلام وقت بخیر پدر بنده ۴۷ساله . پیوند کلیه . دیابت . و نوروپاتی دارن . متاسفانه دیر تشخیص نوروپاتی دادن پاهاشون از مچ بی حس شده و اختلال در حرکت دارن که با کمک عصا حرکت میکنن. الان دستشونم داره درگیر می‌کنه . راهی برای بهبود وضعیت ایشون هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، دچار نوروپاتی بسیار پیشرفته هستند. آراف اعصاب درگیر شده تا حدی کمک کننده است.

   پاسخ
 12. فرهاد

  باسلام واحترام من مدت ۱۰سال است که دیابت کنترل شده نوع۲دارمم وتنگی کانال نخاعی ودیسک درناحیه ال ۴وال ۵دارم وگزگزوحالت ناخوشاینددرانگشتلن پای راست بوجودآمده است.این نوروپاتی ازچه نوعی میباشد.وآیادرمان دارد.ممنون ومتشکرازلطف حضرتعالی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت مشخص شدن نوع نوروپاتی باید تست عصب و عضله از اندامهای گرفته شود درمان بر اساس میزان درگیری شامل رادیوفرکوئنسی و سلول درمانی و کنترل قند می باشد.

   پاسخ
 13. R Atayee

  سلام اقای داکتر :مادر من ۴۵ سالشه هر دو دست و هر دو پا اش بدون حرکت شده حدود سه ماه میشه و در این ماه بیشتر شدن یک ماه پیش در بیمارستان بیستری بودن و تشخیص واسکولیت نوروپاتی که علت اش لوپوس بود را دادن قرص و دارو دارد ولی هیچ بهتر نشده ایا قابل درمان است؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،باید تحت نظرمتخصص نورولوژی دارو درمانی شوند.

   پاسخ
 14. امیر سعدی

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر کاظمی عزیز
  بنده مادرم چندید ساله گرفتار بیماری دیابت هستند انسولین هم مصرف میکنند و الان چند وقتی میشه که از ناحیه پا دچار گزگز و و سوزشو سرما میشوند که تازگیه به گفته خودشون دچار بی حسی در ناحیه انگشتای پا هم شده اند
  نوار عصب از پا گرفتیم و این جواب نوار عصبشان هست:
  Bilateral Upper & lower limbs stuny
  NCV findings:
  Both H_reflex were absent.
  Both sural were absent.
  Prolonged PL of both peroneal & tiblal nerve & decreased CV & AMP.
  Both media sensory were absent.
  Prolonged DL of both median motor & decrease CV & AMP.
  Other NCS within normal limit.
  Needle EMG findings:
  As the table
  IMP:
  Bilateral L5_S1 radiculopathy w/o active denervation(more LT)
  Sensory motor polyneuropathy due to DM.
  REC:
  Conservative management.
  جناب دکتر این جواب نوار عصب پای مادرم هست لطها راهنمایی میکنید با این جواب بهترین راه درمانی که شما پیشنهاد میکنید چی هست ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام دو مشکل گزارش شده است.هم نوروپاتی و هم تحریک سیاتیک جهت تحریک سیاتیک باید وضعیت دیسک و کانال مشخص شود برای نوروپاتی هم بلوک شبکه سمپاتیک و سلول درمانی کمک کننده است.

   پاسخ
 15. شهرام جاهدیان

  سلام اقای دکتر بنده مدت ده سال هست که مبتلا به دیابت نوع 2 هستم مدت یکسال میشه که تمایل جنسی ندارم و مدت شش یکسال میشه که در ناحیه پا یا دست چپم و کتف و قسمت بین دو کتف احساس خواب رفتگی و سوزن سوزن دارم و درمواردی هم در ناحیه کف پا احساس درد مثل خنجری که به کف پام به یکباره زده شود و دردناشی از ان تا مغزم ادامه پیدا میکند در مراجعه به دکتر ایشان تشخیص نوروپانی دیابتی دادند مدت یکسال و اندی میشد که کنترل قندم را انجام نمیدادم تا دوماه پیش که به دکتر فوق تخصص غدد مراجعه کردم و با دارئهای تجویزی ایشان قندم تا حد زیاد با داروی زیپمت کنترل شد حالا سوال من اینست ایه این نوراپاتی که من بهش مبتلا شدم درمان قطعی دارد یا تا اخر عمرم با من همراه است و باید با ان تا اخر عمر مدارا کنم سوال دوم اینکه مساله ناتوانی جنسی من هم به این نوروپاتی مربوط میشه درخصوص ناتوانی جنسی بخصوص عدم نعوظ دکتر داروهای سیلاسیل و ویزارسین تجوئیز کردند که استفاده از این داروها بینتیجه بود ضمنا طی یکسال گذشته شدیدا وزن کم کردم و کاهش سایز دادم حدود25 کیلو و عضلاتم تحلیل رفته اخیرا با کنترل قندم 2کیلو طی یکماه گذشته افزایش وزن داشتم لطفا به سوالات من پاسخ دهید و نسبت به تعیین وقت ویزیت مرحمت کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام نوروپاتی مانند دیابت درمان قطعی ندارد و باید کنترل شود تا تخریبات پیشرفت نکند، در زمینه ناتوانی جنسی بله می تواند ناشی از نوروپاتی باشد که در این زمینه باید درمان توسط همکاران اورولوژیست انجام شود.

   پاسخ
 16. حسینی

  سلام عرض ادب
  بنده ۴۵ ساله هستم حدود یک ماهی میشه که کف پای سمت چپم خارش شدیدی داره وبعضی اوقات خصوصا شبها سوزش داره
  چقدر احتمال نوروپاتی وجود داره؟ چربی خون یا غلظت خونه؟
  جهت معاینه به پزشکان چه تخصصی باید مراجعه کرد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید تست عصب و عضله از پاها جهت مشخص شدن تشخیص دقیق انجام دهید.

   پاسخ
 17. Nafas

  سلام وقت بخیر خدمت جناب دکتر کاظمی،،من دختری ۲۴ ساله هستم دچار نوروپاتی شدم بدنم به شدت ضعیف شده به قدری که به سختی میتونم بدنم رو تکون بدم،،راه رفتن برام سخت شده،،،من فقط ۴ ساله که دیابت دارم،،،اقای دکتر راه درمانی هست این وضعیت من؟ به شدت دارم اذیت میشم،،از شیراز پیام میزارم،،اگر امیدی هست به بهبودی به تهران بیایم بدای درمان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام درمان نوروپاتی بستگی به میزان تخریب عصب ها دارد که با تست عصب و عضله دقیق اندام ها مشخص میشود.

   پاسخ
 18. جمیله پورقاسم

  سلام وقت شما بخیر .دکتر مادر من حدود ۳۰ سال است که دیابت دارند و انسولین می زنند الان با نوروپاتی در گیر شدن و کف پاهایش به شدت می سوزد به قدری که قابل تحمل نیست . غیر از گاباپنتین باقی قرصهای مرتبط بااین موضوع رو هم نتونستند بخورند مثل سیتالوپرلم ،کاربازماپین،آملودیپین ،پر گابالین، دپاکین و… .
  با گذاشتن توی آب ویخ و چرب کردن با روغن های گیاهی و …یکم بهشون کمک میکنیم میخواستم ببینم .پیشنهاد شما چیه؟اگه امکانش باشه یه ویزیت آنلاین خدمت شما باشیم .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید تست عصب شوند شدت نوروپاتی مشخص شود و بر اساس آن عصب های درگیر کنترل (رادیوفرکوئنسی ,سلول درمانی و…) بشوند.

   پاسخ
 19. رضا اهری

  با سلام و درود فراوان اینجانب رضا اهری 60 سالمه ، مشکلی در هر دو پا احساس میکنم و تا کنون متوجه علتش نشده ام شاید که شما در یافتن علت این مشکل بتونید کمکم کنید .
  از 7 ماه پیش یک نوع احساس برجستگی در زیر پنجه در دو پایم احساس میکنم انگار که زیر پنجه های پاهایم برجسته شده اند البته ظاهر پنجه هایم را نگاه میکنم از ظاهرش هیچی معلوم نیست نه برجستگی داره نه رنگش قرمزه و نه اینکه اصلا التهاب هم نداره و بی حس هم نشده و این احساس برجستگی دردی هم نداره و مشکلی در راه رفتن هم ایجاد نکرده و فقط بعضی موقعها کم و یا زیاد میشه و استراحت و خوابیدن هم در کم کردن این احساس در پنجه پاهایم تاثیری نداره و حتی کمی زیادترش هم میکنه . صبح ها موقع از خوب بیدار شدن این اجساس بیشتره .
  اهل ورزش هم که نیستم واز نظر شغلی هم فعالیت زیاد بدنی هم ندارم که پاهام تحت فشار باشن و کفشهایم هم استاندارد و خوبه اخیرا هم عوض کردم و نو خریدم .
  چکاب کامل هم رفتم و کمی تری گلیسریدم بالاست و دکتر هم مراجعه کردم چند قرص نوشت تاثیری نداشت ولی امپول هورمونی کورتون دارنوشت و اسمش یادم رفته زدم دو روز پاهام بهتر شده بودن ولی دوباره مشکل شروع شد .
  بسیار از شما سپاسگزار خواهم بود که علت این مشکل پاهایم را بگین .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید تست های عصب و عضله از پاها انجام شود

   پاسخ
 20. راضیه

  سلام اقای دکتر
  مادرم ۶۷ سال دارد مدتهاست قند خون داره و با قرص کنترول میکنه اما الان چندین ماه است که درد زانو وسوزش عجیبی درپاهایش دارد
  دکتر هم رفتیم بعد از مدتها دیگر داروهای مسکنش دیگر اثر ندارد به نظر شما چکار باید بگنیم
  باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر نوروپاتی دیابتی بررسی و تست های عصبی انجام و بر اساس آن درمان‌های کنترل کننده نوروپاتی مانند ار اف عصب و سلول درمانی عصب ها انجام شود.

   پاسخ
 21. لیلا حسینی

  سلام اقای دکتر خسته نباشید بنده۴۳ ساله هستم از نظر قند خون در مرحله پیش دیابت هستم که از دوران بارداری برام مونده چند ماهای هست که دچار دردو خستگی شدید ور پاهاو دستهام هستم مخصوصا موقع نشستن و دراز کش به طوری که ارزوی خواب خوب در شب و بعد از ظهر را دارم چون وقتی دراز میکشم درد پاهام ریاد میشه جدیدا در کف دست و پاهام احساس سوزش شدیدی دارم که انگار دستهام یا پاهام داخل یخ گذاشته شدن ویکی دو روزی میشه به صورت و بقیه جاهای بدن هم منتقل شده لطفا مرا راهنمایی کنید ایا مشکل من نوروپاتی هست یا باید بیشتر بررسی شود به شدت در زندگی دچار استرس هستم وهر وقت ناراحتی عصبی داشته باشم یا خواب خوب نداشته باشم بیتر درد دارم ممنونم از راهنمایی جنابعالی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید نوار عصب از دست ها و پاها تهیه بفرمایید.

   پاسخ
 22. فاطمه جلالی

  سلام وعرض ادب
  آقای دکتر خواهرم20 سال هست که دیابت داره و حدودا 7سال هست که قادر به راه رفتن نبوده وبا کمک عصا ویا باکمک ازدیگران راه میره وهمچنین ایشون هیدروسفالی هم هست وتابحال چندین بار باصورت خورده زمین وتعادل نداره وسنشون هم56سال هست انسولین استفاده میکنند ولی چون تنهازندگی میکنن فراموش میکنن مرتب استفاده کنن،وهمش بمن میگن تورو خدا منو ببر عمل کنم تاخوب بشم ولی من بایشون گفتم مشکل شماباعمل حل نمیشه.
  علی ایحال میخواستم بدونم آیا مشکل ایشون قابل علاج هست یا خیر؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت هیدروسفالی باید معاینه جراحی اعصاب شوند و در صورت امکان شنت مغزی گذاشته شود.

   پاسخ
 23. رامین

  سلام جناب دکتر
  شش ماه هست که فهمیدم قند خون دارم دکتر انسولین توجعو تجویز کرده که میزنم خوبم ولی گز گز نوک انگشت هام خوب نشده به نظر شما علتش چی هست ضمن اینکه میتونه از فشار خون و غلظت خون باشه
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   باید از نظر آسیب دیدگی عصب ها و نوروپاتی دیابتی بررسی گردید.

   پاسخ