نوار عصب و عضله چیست

اردیبهشت, 1400 بدون نظر

دستگاه عصبی انسان از دو قسمت تشکیل شده است: دستگاه عصبی مرکزی و دستگاه عصبی محیطی دستگاه عصبی مرکزی مانند برد اصلی کامپیوتر بوده و مسئولیت تجزیه و تحلیل اطلاعات را دارد اما دستگاه عصبی محیطی که شامل عصب هایی هستند که از نخاع خارج می شوند مسئولیت انتقال اطلاعات را از اندام ها به دستگاه عصبی مرکزی دارند در کل ۳۱ جفت رشته عصبی مغز و نخاع را به قسمت های مختلف بدن وصل میکند.

گرفتن نوار عصب و عضله
گرفتن نوار عصب و عضله

رشته عصب های محیطی که به اندام های فوقانی و تحتانی دست ها و پاها میرسد خود شامل دو قسمت است یک قسمت حسی است که حس های مختلف را به مغز منتقل می کند قسمت دیگر رشته های حرکتی است که فرمان حرکت را از مغز و نخاع به عضلات دست ها و پاها می دهند.

اجزا تست عصب عضله
اجزا تست عصب عضله

نوار عصب و عضله در واقع عصب های حسی و حرکتی و عضلات اندام ها را مورد بررسی قرار می‌دهند. به تست هدایت عصبی NCV و به تست عملکرد عضلانی EMG می گویند.

اجزا تست عصب _ عضله :

  • مطالعه بخش حسی عصب
  • مطالعه بخش حرکتی عصب
  • مطالعه کارکرد عضلات اندام ها

موارد انجام تست عصب و عضله :

این تست قسمت حسی عصب را بررسی کرده که آیا پیام های حسی را با سرعت مناسب به مغز منتقل می کند یا خیر همچنین قسمت حرکتی عصب را بررسی کنند که آیا پیام ها را از مغز به درستی به اندام ها انتقال می دهد یا خیر و در صورت وجود آسیب نوع آسیب را مشخص میکند و همچنین با تست عضله کار کرد و سلامت عضله را مورد بررسی قرار می‌دهد.

نتایج تست عصب و عضله به چه شکل است :

در ام آر آی و تصویربرداری ها ساختمان اندام و مشکلات آن بررسی می شود و برای بررسی عملکرد و فیزیولوژی اندام ها تست عصب و عضله انجام می شود که در حقیقت تکمیل کننده معاینات فیزیکی هستند. عمده ترین مشکلاتی را که تست عصب و عضله نشان می دهد شامل موارد ذیل می باشد:

  1. موجب مشخص شدن ضایعه و همچنین محل ضایعه می‌شود.
  2. میزان آسیب و شدت ضایعه را مشخص می کند.
  3. مدت زمان طی شده از شروع ضایعه را نشان می دهد.
  4. مشخص می کند که عصب های آسیب دیده در حال ریکاوری و بهبودی هستند یا خیر.
  5. آسیب عصبی و آسیب پوشش اعصاب کوچک (نوروپاتی) را نشان می دهد.
  6. آسیب عضلات (میوپاتی) را نشان میدهند.

در کلینیک درد موارد استفاده از نوار عصب و عضله بسیار زیاد بوده و بخصوص در موارد تشخیص دردهای انتشاری (رادیکولوپاتی) مانند بیرون زدگی دیسک و تنگی کانال نخاعی و همچنین در بررسی تخریب رشته های عصبی (نوروپاتی) و… مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *