فواید آب درمانی ستون فقرات

مرداد, 1399 بدون نظر

آب درمانی یا ورزش های درون آب یکی از روش های درمانی طبیعی مکمل جهت بیماران مبتلا به دیسک کمر می باشد که در ذیل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و در همین مقاله تمرینات آب درمانی را بصورت تصویری شرح خواهیم داد.

مفهوم کلی این تکنیک استفاده از آب جهت بهبود شرایط ناپایدار بیرون زدگی دیسک کمر می باشد و درواقع نوعی از فیزیوتراپی بوده که با بهبود شرایط موجب تسکین درد بیماران و بهبود فعالیت آنها می شود و در صورت ترکیب با فیزیوتراپی شرایط مناسبی برای بیماران به وجود می‌آورد.

تاثیرات مثبت آب برستون فقرات

اساس آب درمانی خاصیت ارشمیدس است که موجب کاهش وزن و تغییر شرایط محیطی اطراف ستون فقرات می شود. این خواص مفید به ترتیب عبارتند از:

1- خاصیت شناوری : با حرکت در آب  وزن بدن ، کاهشی حدود ۹۰% پیدا می کند (قانون ارشمیدس) که موجب سبکی و بهبود حرکات ورزشی می گردد.

2- آب همچون کمربند کمکی دور ستون فقرات و مفاصل را گرفته و موجب می شود که استرس کمتری به عضلات و رباط ها وارد شود ولذا میزان توانایی حرکت بدن در آب بیشتر می شود.

3- آب سنگین تر از هوا است لذا حرکت درون آب موجب می شود که عضلات قوی تر بشوند و همچنین میزان کالری سوزی و کاهش وزن در آب بیش از خشکی است.

4- فشار هیدرواستاتیک آب موجب کاهش تعریق و کاهش گرفتگی عضلانی می شود و همچنین موجب کاهش قوز در ستون فقرات می شود.

انواع آب درمانی

دو نوع آب درمانی داریم ، یکی آب درمانی عمومی که تمام بدن در درون آب قرار میگیرد و دیگری آب درمانی موضعی که عضو مبتلا درون آب قرار میگیرد و فعالیت های لازم روی آن عضو انجام می شود.

ورزش های اصلی آب درمانی جهت ستون فقرات

تمرین اول:

نرده های استخر را برای حفظ تعادل در دست گرفته و به سمت جلو و عقب در طول استخر راه می روید و باسن و پاها را به سمت جلو نگه می دارید.

تمرین دوم:

راه رفتن از کنار و حاشیه استخر است. یعنی پشت به ‌دیوار استخر می ایستید و از  سمت راست حرکت می‌کنید و هر دو دست را باز و بسته کنید.

تمرین سوم:

در کنار استخر ایستاده و با یک دست لبه استخر را بگیرید پایی که از لبه استخر دور است را از از زانو صاف و کشیده کرده و به شکل پاندولی به سمت جلو و عقب حرکت دهید.

تمرین چهارم:

به اندازه فاصله یک دست از کنار دیوار استخر فاصله بگیرید و با دست میله های کنار استخر را گرفته و دورتر از دیواره پا را صاف از کنار و پاندولی باز و بسته کنید. (به سمت بالا و پایین به شکل کشیده حرکت دهید.)

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *