شکستگی ستون فقرات

مهر, 1399 بدون نظر

شکستگی ستون فقرات چیست ؟ این مشکل بر اثر سقوط از ارتفاع یا تصادفات اتفاق می‌افتد در واقع یا نیروی وارد شده به مهره ها باید زیاد باشد (مانند تصادفات) و یا ساختمان مهره ضعیف باشد که با نیروهای نه چندان قوی دچار آسیب شود (مانند پوکی استخوان ، یا بعضی سرطان ها ) در این حالت ها با حرکات ساده مانند حتی عطسه و سرفه نیز ممکن است شکستگی اتفاق بیفتد.

شیوع شکستگی ستون فقرات

شکستگی های ستون فقرات شیوع نسبتاً بالایی دارد حتی بیشتر از شکستگی های لگن و ران اتفاق می‌افتد. این مشکل به خصوص در خانم های بالای ۵۰ سال بعد از یائسگی دچار پوکی استخوان شدند شروع بالایی دارد.

علایم شکستگی ستون فقرات

علامت اصلی درد است درد تیزی که با فشار در منطقه درگیر احساس می شود.

تشخیص شکستگی ستون فقرات

در بسیاری از عکس‌های رادیولوژی ساده شکستگی دیده می شود اما به طور کاملاً دقیق سی تی اسکن و ام آر آی شکستگی را نشان میدهند.

درمان شکستگی ستون فقرات

لازم به ذکر است که این شکستگی ها حتماً باید درمان شوند زیرا در صورت عدم درمان موجب افزایش انحنای ستون فقرات گوژپشتی و فشار به مفاصل فاست شده که دردهای ناتوان کننده ای را به وجود خواهد آورد.

کمربند طبی

کمربند طبی موجب پایداری ستون فقرات شده و از فشار بیش از حد به مفاصل جلوگیری کرده و درد را کنترل می‌کند.

کایفو پلاستی

عمل کایفو پلاستی به صورت بسته داخل مهره شکسته شده ماده ای خمیر مانند به اسم سیمان تزریق می شود که موجب میشود مهره روی هم خوابیده باز شده و به  آناتومی طبیعی خود نزدیک شود و به این نتیجه درد ها کنترل شوند. تکنیک دقیق در مقاله کایفوپلاستی توضیح داده شده است.

رادیوفرکوئنسی فاست ها

از این اینترونشن ها  جهت رادیوفرکوئنسی مفاصل فاست مهره ای و بلوک و مهار کردن فعالیت اعصاب صرفا حسی مفاصل استفاده کرده که در نتیجه آن ها هم  موجب کنترل درد ها می شوند و در این زمینه بسیار سودمند هستند.

 جهت تکمیل و ادامه درمان هم می توان از اقدامات توانبخشی ستون فقرات استفاده کرد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *