دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » سندروم درد میوفاسیال (تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای دردناک)

سندروم درد میوفاسیال (تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای دردناک)

سندرم میوفاشیال

دردهای عضلانی، حساسیت در لمس عضلات و نیز مشکلات همراه با گرفتگی عضلات از مشخصه های سندرم درد میوفاشیال هستند. این بیماری معمولا ماهیچه های نواحی نامتقارن بدن را درگیر می کند و موجب دردهای موضعی و انتشاری در عضلات می گردد.

سندرم درد میوفاسیال چیست

نقاط ماشه‌ای دردناک

نقاط ماشه‌ای دردناک

سندرم درد میوفاسیال به درد و التهاب در بافت های نرم بدن اشاره دارد و در این بیماری فاسیا (بافت همبند پوشش دهنده عضلات) تحت تأثیر قرار می گیرد. در این بیماری یک و یا چند عضله تحت تاثیر قرار می گیرد. ممکن است دردها طبیعت ارجاعی داشته باشند یعنی ممکن است ناحیه‌ای که  فرد در آن احساس درد می‌کند، ناحیه‌ای نباشد که عامل درد میوفاسیال در آن واقع شده است.

علل سندروم درد میوفاسیال

علت دقیق سندرم درد میوفاسیال ناشناخته است لیکن آسیب به عضلات ، الگوی خواب نامناسب، زندگی پراسترس و افسردگی از علل اصلی شایعی هستند که ممکن است در تحریک و تشدید سندرم درد میوفاسیال نقش داشته باشند.

علل دیگر سندروم درد میوفاسیال عبارت‌اند از:

 • آسیب دیدگی دیسک های بین مهره ها
 • خستگی عمومی
 • حرکات تکراری
 • عارضه‌های پزشکی (از جمله حمله قلبی، التهاب معده)
 • عدم فعالیت (مانند بازوی شکسته‌ای که در آتل قرار دارد)

نشانه ها نقاط ماشه‌ای دردناک

1. درد

این بیماری موجب درد موضعی در ماهیچه ها شده و گاها با افزایش فعالیت تشدید می شود. عضلات مبتلا موجب درد گردن، فقرات پشتی، درد پایین کمر می شوند، که به طور معمول یک طرف از بدن را درگیر ساخته و یا درد در یک طرف بدن بسیار بیشتر از طرف دیگر است.

2. اسپاسم و گرفتگی عضلات

حساسیت به لمس و اسپاسم به طور شایع در نواحی درد وجود دارد و ممکن است حساسیت به لمس در مناطقی که درد مزمن احساس نمی‌شود، نیز وجود داشته باشد.

3. اختلال خواب

الگوی خواب نامناسب در بیماران مبتلا به سندرم درد میوفاسیال شایع است. این عارضه با بیداری همراه با احساس خواب آلودگی و خستگی روزانه مرتبط است. خشکی بدن پس از عدم فعالیت شایع است.

4. افسردگی

علاوه بر درد موضعی یا منطقه‌ای که با سندرم درد میوفاسیال در ارتباط است، افراد مبتلا به این اختلال ممکن است از افسردگی و اختلالات رفتاری نیز رنج ببرند.

تشخیص سندروم درد میوفاسیال

هیچ‌ تغییر ظاهری در مناطق درگیر وجود ندارد. تشخیص براساس نقاط دردناک و حساسیت به لمس می باشد. در واقع تشخیص این سندرم مستلزم درک دقیق نقاط ماشه‌ای و تریگر پوینت بدن است. نقاط ماشه‌ای می‌تواند از طریق درد ناشی از فشار یک نقطه از بدن بیمار تشخیص داده شود.

درمان سندرم درد میوفاسیال

بهترین درمان سندرم درد میوفاسیال می‌تواند یک درمان ترکیبی باشد. تمامی درمان‌ها توسط یک پزشک برنامه‌ریزی شده و متناسب با شرایط هر بار در طول زمان اجرا می‌شود.

رفتار درمانی

این درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آموزش بیمار
 • کاهش استرس
 • بهبود خواب

دارو

داروهای مورد استفاده برای درمان سندرم درد میوفاسیال متناسب با شرایط خاص هر بیمار تجویز شده و ممکن است به‌طور موقت یا بلند مدت استفاده شود که شامل ضد افسردگی های سه حلقه ای، افزایش دهنده های سروتونین، ترکیبات گابا و…. می باشند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی  دستی همواره به عنوان یک درمان مؤثر توصیه می شود.

تکنیک کشش و اسپری

این درمان شامل اسپری یک خنک کننده به نقطه ماشه ای (تریگر پوینت) و سپس کشش آرام عضله است.

ماساژ درمانی

اگرچه علل فیبرومیالژیا و سندرم درد میوفاسیال ناشناخته هستند، آنچه ما را در درک بهتر این بیماری کمک می‌کند چگونگی تأثیر ماساژ درمانی بر کنترل درد در افراد مبتلا به این عارضه است.

تزریق به نقطه ماشه ای

درمان سندرم میوفاشیال

درمان سندرم میوفاشیال

تزریق به نقاط ماشه ای شامل تزریق مستقیم این نقاط جهت کنترل درد می باشد. تزریق ممکن است یک بی حس کننده، مخلوطی از بی حس کننده ها یا یک کورتیکواستروئید به ‌تنهایی یا در فرم مخلوط با لیدوکائین باشد. گاهی اوقات، تنها یک سوزن به نقطه ماشه‌ای وارد می‌شود و هیچ دارویی تزریق نمی‌گردد. این روش می‌تواند مفید باشد و به Dry Needling معروف است. تزریق موجب غیرفعال شدن نقطه ماشه ای و تسکین درد خواهد شد.

ورزش

ورزش یکی از مهم‌ترین روش های درمان برای رهایی از نشانه ها و علائم سندرم درد میوفاسیال محسوب می‌شود. هنگامی که یک برنامه ورزشی با دقت و با احتیاط کافی انجام شود، می‌تواند موجب بهبود الگوی خواب، تقویت عضلات و در نهایت کاهش فشار بر نواحی مبتلابه خشکی مزمن گردد. برنامه های ورزشی و کششی و نیز توان بخشی فیزیکی می‌تواند به کاهش درد کمک کند. در برخی از موارد درد مزمن میوفاسال، ترکیبی از درمان‌های فیزیکی، تزریق به نقطه ماشه‌ای، و ماساژ مورد نیاز است.

پیش آگهی سندرم درد میوفاسیال چیست

سندرم درد میوفاسیال از طریق برنامه‌های درمانی مناسب قابل کنترل است. با این حال، بسیاری از بیماران مبتلا به سندرم درد میوفاسیال برای سال‌ها علائم را به همراه خواهند داشت. بهترین نتایج زمانی حاصل می‌شود که یک رویکرد درمانی چند جانبه توسط تنها یک پزشک که بر واکنش بدن بیمار به درمان‌های مختلف نظارت دارد، هدایت شود.

پیشگیری از سندروم درد میوفاسیال

در حالی که سندرم درد میوفاسیال قابل ‌پیشگیری نمی‌باشد، قطعاً اجتناب از پاره‌ای از عوامل می‌تواند از تشدید این بیماری ممانعت کند. این عوامل عبارتند از: اجتناب از آسیب، کاهش فشار، افزایش خواب مناسب، و درمان هر گونه افسردگی زمینه‌ای.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.2/5 - (4 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام اقای دکتر ، بنده تا ۳ ماه پیش کارهای سنگین ساختمانی انجام دادم و در جای سرد میخوابیدم ، از حدود ۳ ماه پیش کم کم سیاتیک دوطرفه که میگیره ول میکنه شروع شد برام ، درد نیست یک لحظه وقتی پا میشدم جفت پاهام ضعف میکرد و ول میکرد و عضلات پهلوهام مور مور میکرد ، کم کم قسمت چپ پشتم از زیر کتف تا بالای ران که پایین ترین نقطه کمر میشه در چند نقطه و همچنین در عضله بزرگی که کنار مهره هست سمت چپ احساس درد و کوفتگی میکردم ،چند جا عضله رو فشار دادنی انگار زخم بود ، این علایم رفته رفته بدتر شد و هر چقدر عضله رو دستکاری میکردم ورم میکرد و بدتر میشد ، ام ار ای ستون فقرات توراکس و کمر انجام دادم همه چی نرمال بود ، سونوگرافی شکم و لگن انجام دادم نرمال بود ، عکس قفسه سینه انداختم نرمال بود ، اونقدر قرص های باکلوفن و گابا پنتین و دیکلوتان و آسنترا و ملوکسیکام و سلکسیب مصرف کردم که معدم خراب شد این بار، درد کم نشد بعد از طریق طب سنتی گفتن روغن بادام تلخ و روغن کوهان شتر به صورت موضعی استفاده کن درد هام از وقتی اونارو استفاده کردم کم شده خیلی ، ولی هنوز هم وقتی بچه برمیدارم یا کاری میکنم چند نقطه درد خفیف و مبهم میگیره ،یک نقطه دقیقا پشت قلب یکم پایین تر تقریبا کنار مهره t9 و t10 هست عضله رو وقتی ماساژ میدن درد مبهم و خفیفی داره هنوز،اقای دکتر علایم بنده به کدام درد میخوره ؟ وقتی نفخ میکنم این عضلات و این نقطه ها بیشتر درد میکنن ، انگار وقتی فشار داخلی یا خارجی میاد عضله حساس میشه درد میکنه ، من چون اردبیلم سرعین استخر آبگرم معدنی رفتم چند بار وقتی تو استخرم و گرمه بدنم درد ها رو حس نمیکنم ، وقتی سرد باشه هوا یا چیزی بردارم باز میان سراغم ، خیلی استرسی شدم این چند ماه ، بنده چه کنم ممنون میشم راهنماییم کنین .

  • باسلام با توجه به نرمال بودن این بررسی ها حتماً باید یک یک مشاوره توسط متخصص روانپزشکی و سایکوسوماتیک بشوید.

 2. سلام وقت بخیر من نوازنده هستم وتدریس میکنم حدود یکسال درد سر شدن پشت شانه دارم مچ و کف دستم سر میشه‌همچنین از آرنج تا مچ دچار گرفتگی زیاد عضله میشه دیسک گردن خیلی کمی دارم که دکتر ها گفتن علتش ازون نیست تونل کارپال هم دوبار نوار عصب و عضله دادم که گفتن سالمه.هر وقت تو موقعیت ساز زدن قرار میگیرم این علائم شروع میشه دونقطه دردناک در کتف و شانه دارم البته فقط با لمس عمیق دردش ایجاد میشه ولی این علائم که گفتم کم وبیش همیشه هست که خیلی به علائم دیسک گردن شبیه میخواستم راهنمایی کنید برای درمانش .سپاس فراوان

  • باسلام،چنانچه عصبها اختلالی نداشته باشند باید عضلات اندام و دستها از نظر گره های عضلانی بررسی شوند.

 3. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من چند سال پیش درد کتف و شانه داشتم تشخیص دیسکوپاتی مهره های گردن گذاشتند اما بعد یکبار تزریق به نقاط ماشه ای کتف و شانه خدا رو شکر برطرف شد.الان دوسال از درد در ناحیه انتهای ستون فقرات و باسن در چند نقطه و چهار سر ران و پشت ساق درد شدید دارم خیلی دردم زیاد آیا با تزریق امکان برطرف شدنش هست .لطفا راهنمایی کنید

  • باسلام .اول باید علت این دردها مشخص شود معاینه و بررسی ستون فقرات کمری و لگن لازم است.

 4. سلام وقت بخیر
  من حدود یکسال میشه ک قسمت شونه و گردن درد شدید داشتم و دکترا نمیتونستن تشخیص بدن الان یک ماهه ک فهمیدم
  و درد بعضی وقتا تو مهره های قفسه سبنه و پاهمم احساس میکنم مبتلا به سندروم میوفاشیال هستم
  دکتر گفته که باید۱۵ کیلو وزن اضافه کنم و ۶۰ جلسه فیزیوتراپی برم
  وزنم بالا نمیره ودردم شدیدتر شده لطفا راهنماییم کنین چیکار باید بکنم
  چقدر طول میکشه تا درمان بشم و چه حرکات ورزشی باید انجام بدم ؟
  وقتی ورزش میکنم دردم شدیدتر میشه

  • باسلام، فیبرومیالژیا درمان قطعی ندارد ولی قابل کنترل است درمان ها شامل تزریقات، درمان های غیر تهاجمی، ورزش،فیزیوتراپی و …است که بر اساس شرایط بیمار تجویز می گردد.

 5. با سلام. بنده ۵،۴ سالی دچار مشکلاتی شدم و این مشکلات باعث شد ضربه روحی بخورم ولی شکر خدا الآن مشکلی ندارم. اما از یک سال پیش دچار درد شدید در قسمت کمر، پا، کف پا و شانه شدم به طوری که قابل تحمل نبودن، با مراجعه به دکتر تشخیصشون سندرم درد میوفاسیال بود. ایشون قرص ویتامین ب و آمپول ویتامین D و نوروبین و اس سیتالوپرام تجویز کردن، آیا با استفاده از این قرص و آمپول ها بیماری کاملا درمان میشه یا حتما باید فیزیوتراپی و طب سوزنی هم برم؟ و اینکه برای تسکین درد بادکش گرم باید استفاده شود یا بادکش سرد؟

  • باسلام درمان های پیشنهادی در کنترل بیماری کمک کننده است اما، این بیماری درمان قطعی ندارد.

 6. سلام وقت بخیر
  من سال 95 متخصص مغز و اعصاب برام ده روز فیزیوتراپی نوشتن یک مدت فیزیوتراپی رفتم تا پنج سال دیگه درد نمی‌کرد الان جدیدا دردش آنقدر زیاده که به مغز و چشمام هم انگار فشار میاره نمیتونم تحمل کنم دیروز رفتم فوق تخصص ارتوپد دست و شانه و آرنج فقط گفتن تا ده سال دیگه باهاته این درد
  چکار کنم لطفا کمک کنید

  • باسلام باید معاینه دقیق شوید و بر اساس آن تصویربرداری های لازم انجام شود.

  • باسلام، خیر. ممکن هست تشدید کننده هم باشد.

 7. سلام خسته نباشید
  آقای دکتر بنده هفت سالی هست که به خاطر یک شوک مالی به این روز افتادم که با کوچکترین استرسی عضلات پشت و کتف و سینه ام به شدت منقبض می شوند و درد ناشی آن به گردنم و فکم می زند. و احساس می کنم که می خواهم سکته کنم.
  دو سال پیش با طب سنتی و بادکش و سوزن خوب شدم ولی درست بعد از چهار ماه دوباره این درد مثل قبل برگشت.
  لطفا راهنمایی کنید.
  من از تبریز مزاحمتون می شوم

  • سلام مشاوره روانپزشکی باید بشوید و درمان های ضد اضطراب را جهت رفع این مشکل دریافت نمایید

 8. سلام آقای دکتر من چند سالی است بین ستون فقرات سینه و کتف گرفتگی عضلات شدید دارم فیزیوتراپی 30 جلسه رفتم این جلسات شامل طب سوزنی،لیزر پرتوان و تکنیک دستی هم به همان ناحیه انجام دادم حدودا 4 با به همان جا کورتون تزریق کردم باز هم خوب نشدم دیسک گردن هم دارم ولی شدید نیست میشه من را راهنمایی بفرمائئی ممنون.

  • با سلام در موارد مقاوم به درمان از تزریق هیالاز در تریگرپوینت ها استفاده شود.

 9. سلام دکتر من دارای اسکولیوز میباشم که دیر متوجه شدم میخواستم جراحی کنم دکترم موافقت نکرد که این موضوع باعث خیلی درد و ناراحتی شده پیش متخصص ارتوپدی رفتم که نظر ایشان این بود که این درد از اسکولیوز نیست بلکه فیبرومیالژیا است چون درد اسکولیوز باید در زمان دراز کشیدن نباید درد کند اینم بگم که درد من در هر شرایطی درد داره موقع خوابیدن ایستادن نشستن بعد به یه متخصص طب فیزیکی رفتم که ایشان از ستون فقرات من نوار عصب گرفتند که نظر ایشان هم درد اسکولیوز نبوده و بلکه نظر ایشان درد میوفاسیا است این درد اذیت میکند دکتر منو راهنمایی کنید و آیا واقعا چنین چیزی امکان دارد

  • باسلام هم دردها می‌تواند ناشی از اسکولیوز باشد و هم ناشی از تریگرپوینت های سندروم درد مایوفاشیال و لذا باید معاینه دقیق بالینی و بررسی بشوید.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت