سندروم درد میوفاسیال (تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای دردناک)

1398/04/15 32 نظرات

دردهای عضلانی، حساسیت در لمس عضلات و نیز مشکلات همراه با گرفتگی عضلات از مشخصه های سندرم درد میوفاشیال هستند. این بیماری معمولا ماهیچه های نواحی نامتقارن بدن را درگیر می کند و موجب دردهای موضعی و انتشاری در عضلات می گردد.

سندرم درد میوفاسیال چیست

نقاط ماشه‌ای دردناک
نقاط ماشه‌ای دردناک

سندرم درد میوفاسیال به درد و التهاب در بافت های نرم بدن اشاره دارد و در این بیماری فاسیا (بافت همبند پوشش دهنده عضلات) تحت تأثیر قرار می گیرد. در این بیماری یک و یا چند عضله تحت تاثیر قرار می گیرد. ممکن است دردها طبیعت ارجاعی داشته باشند یعنی ممکن است ناحیه‌ای که  فرد در آن احساس درد می‌کند، ناحیه‌ای نباشد که عامل درد میوفاسیال در آن واقع شده است.

علل سندروم درد میوفاسیال

علت دقیق سندرم درد میوفاسیال ناشناخته است لیکن آسیب به عضلات ، الگوی خواب نامناسب، زندگی پراسترس و افسردگی از علل اصلی شایعی هستند که ممکن است در تحریک و تشدید سندرم درد میوفاسیال نقش داشته باشند.

علل دیگر سندروم درد میوفاسیال عبارت‌اند از:

 • آسیب دیدگی دیسک های بین مهره ها
 • خستگی عمومی
 • حرکات تکراری
 • عارضه‌های پزشکی (از جمله حمله قلبی، التهاب معده)
 • عدم فعالیت (مانند بازوی شکسته‌ای كه در آتل قرار دارد)

نشانه ها نقاط ماشه‌ای دردناک

1. درد

این بیماری موجب درد موضعی در ماهیچه ها شده و گاها با افزایش فعالیت تشدید می شود. عضلات مبتلا موجب درد گردن، فقرات پشتی، درد پایین کمر می شوند، كه به طور معمول یک طرف از بدن را درگیر ساخته و یا درد در یك طرف بدن بسیار بیشتر از طرف دیگر است.

2. اسپاسم و گرفتگی عضلات

حساسیت به لمس و اسپاسم به طور شایع در نواحی درد وجود دارد و ممكن است حساسیت به لمس در مناطقی که درد مزمن احساس نمی‌شود، نیز وجود داشته باشد.

3. اختلال خواب

الگوی خواب نامناسب در بیماران مبتلا به سندرم درد میوفاسیال شایع است. این عارضه با بیداری همراه با احساس خواب آلودگی و خستگی روزانه مرتبط است. خشكی بدن پس از عدم فعالیت شایع است.

4. افسردگی

علاوه بر درد موضعی یا منطقه‌ای كه با سندرم درد میوفاسیال در ارتباط است، افراد مبتلا به این اختلال ممكن است از افسردگی و اختلالات رفتاری نیز رنج ببرند.

تشخیص سندروم درد میوفاسیال

هیچ‌ تغییر ظاهری در مناطق درگیر وجود ندارد. تشخیص براساس نقاط دردناک و حساسیت به لمس می باشد. در واقع تشخیص این سندرم مستلزم درک دقیق نقاط ماشه‌ای و تریگر پوینت بدن است. نقاط ماشه‌ای می‌تواند از طریق درد ناشی از فشار یك نقطه از بدن بیمار تشخیص داده شود.

درمان سندرم درد میوفاسیال

بهترین درمان سندرم درد میوفاسیال می‌تواند یک درمان ترکیبی باشد. تمامی درمان‌ها توسط یك پزشك برنامه‌ریزی شده و متناسب با شرایط هر بار در طول زمان اجرا می‌شود.

رفتار درمانی

این درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آموزش بیمار
 • کاهش استرس
 • بهبود خواب

دارو

داروهای مورد استفاده برای درمان سندرم درد میوفاسیال متناسب با شرایط خاص هر بیمار تجویز شده و ممکن است به‌طور موقت یا بلند مدت استفاده شود که شامل ضد افسردگی های سه حلقه ای، افزایش دهنده های سروتونین، ترکیبات گابا و…. می باشند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی  دستی همواره به عنوان یك درمان مؤثر توصیه می شود.

تكنیك كشش و اسپری

این درمان شامل اسپری یك خنک کننده به نقطه ماشه ای (تریگر پوینت) و سپس کشش آرام عضله است.

ماساژ درمانی

اگرچه علل فیبرومیالژیا و سندرم درد میوفاسیال ناشناخته هستند، آنچه ما را در درك بهتر این بیماری كمك می‌کند چگونگی تأثیر ماساژ درمانی بر کنترل درد در افراد مبتلا به این عارضه است.

تزریق به نقطه ماشه ای

درمان سندرم میوفاشیال
درمان سندرم میوفاشیال

تزریق به نقاط ماشه ای شامل تزریق مستقیم این نقاط جهت کنترل درد می باشد. تزریق ممکن است یک بی حس کننده، مخلوطی از بی حس کننده ها یا یک کورتیکواستروئید به ‌تنهایی یا در فرم مخلوط با لیدوکائین باشد. گاهی اوقات، تنها یك سوزن به نقطه ماشه‌ای وارد می‌شود و هیچ دارویی تزریق نمی‌گردد. این روش می‌تواند مفید باشد و به Dry Needling معروف است. تزریق موجب غیرفعال شدن نقطه ماشه ای و تسكین درد خواهد شد.

ورزش

ورزش یکی از مهم‌ترین روش های درمان برای رهایی از نشانه ها و علائم سندرم درد میوفاسیال محسوب می‌شود. هنگامی که یك برنامه ورزشی با دقت و با احتیاط كافی انجام شود، می‌تواند موجب بهبود الگوی خواب، تقویت عضلات و در نهایت كاهش فشار بر نواحی مبتلابه خشکی مزمن گردد. برنامه های ورزشی و كششی و نیز توان بخشی فیزیکی می‌تواند به كاهش درد كمك كند. در برخی از موارد درد مزمن میوفاسال، ترکیبی از درمان‌های فیزیکی، تزریق به نقطه ماشه‌ای، و ماساژ مورد نیاز است.

پیش آگهی سندرم درد میوفاسیال چیست

سندرم درد میوفاسیال از طریق برنامه‌های درمانی مناسب قابل کنترل است. با این حال، بسیاری از بیماران مبتلا به سندرم درد میوفاسیال برای سال‌ها علائم را به همراه خواهند داشت. بهترین نتایج زمانی حاصل می‌شود كه یک رویکرد درمانی چند جانبه توسط تنها یک پزشک كه بر واكنش بدن بیمار به درمان‌های مختلف نظارت دارد، هدایت شود.

پیشگیری از سندروم درد میوفاسیال

در حالی که سندرم درد میوفاسیال قابل ‌پیشگیری نمی‌باشد، قطعاً اجتناب از پاره‌ای از عوامل می‌تواند از تشدید این بیماری ممانعت كند. این عوامل عبارتند از: اجتناب از آسیب، كاهش فشار، افزایش خواب مناسب، و درمان هر گونه افسردگی زمینه‌ای.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.2/5 - (4 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سجاد

  سلام اقای دکتر ، بنده تا ۳ ماه پیش کارهای سنگین ساختمانی انجام دادم و در جای سرد میخوابیدم ، از حدود ۳ ماه پیش کم کم سیاتیک دوطرفه که میگیره ول میکنه شروع شد برام ، درد نیست یک لحظه وقتی پا میشدم جفت پاهام ضعف میکرد و ول میکرد و عضلات پهلوهام مور مور میکرد ، کم کم قسمت چپ پشتم از زیر کتف تا بالای ران که پایین ترین نقطه کمر میشه در چند نقطه و همچنین در عضله بزرگی که کنار مهره هست سمت چپ احساس درد و کوفتگی میکردم ،چند جا عضله رو فشار دادنی انگار زخم بود ، این علایم رفته رفته بدتر شد و هر چقدر عضله رو دستکاری میکردم ورم میکرد و بدتر میشد ، ام ار ای ستون فقرات توراکس و کمر انجام دادم همه چی نرمال بود ، سونوگرافی شکم و لگن انجام دادم نرمال بود ، عکس قفسه سینه انداختم نرمال بود ، اونقدر قرص های باکلوفن و گابا پنتین و دیکلوتان و آسنترا و ملوکسیکام و سلکسیب مصرف کردم که معدم خراب شد این بار، درد کم نشد بعد از طریق طب سنتی گفتن روغن بادام تلخ و روغن کوهان شتر به صورت موضعی استفاده کن درد هام از وقتی اونارو استفاده کردم کم شده خیلی ، ولی هنوز هم وقتی بچه برمیدارم یا کاری میکنم چند نقطه درد خفیف و مبهم میگیره ،یک نقطه دقیقا پشت قلب یکم پایین تر تقریبا کنار مهره t9 و t10 هست عضله رو وقتی ماساژ میدن درد مبهم و خفیفی داره هنوز،اقای دکتر علایم بنده به کدام درد میخوره ؟ وقتی نفخ میکنم این عضلات و این نقطه ها بیشتر درد میکنن ، انگار وقتی فشار داخلی یا خارجی میاد عضله حساس میشه درد میکنه ، من چون اردبیلم سرعین استخر آبگرم معدنی رفتم چند بار وقتی تو استخرم و گرمه بدنم درد ها رو حس نمیکنم ، وقتی سرد باشه هوا یا چیزی بردارم باز میان سراغم ، خیلی استرسی شدم این چند ماه ، بنده چه کنم ممنون میشم راهنماییم کنین .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام با توجه به نرمال بودن این بررسی ها حتماً باید یک یک مشاوره توسط متخصص روانپزشکی و سایکوسوماتیک بشوید.

   پاسخ
 2. مهدی

  سلام وقت بخیر من نوازنده هستم وتدریس میکنم حدود یکسال درد سر شدن پشت شانه دارم مچ و کف دستم سر میشه‌همچنین از آرنج تا مچ دچار گرفتگی زیاد عضله میشه دیسک گردن خیلی کمی دارم که دکتر ها گفتن علتش ازون نیست تونل کارپال هم دوبار نوار عصب و عضله دادم که گفتن سالمه.هر وقت تو موقعیت ساز زدن قرار میگیرم این علائم شروع میشه دونقطه دردناک در کتف و شانه دارم البته فقط با لمس عمیق دردش ایجاد میشه ولی این علائم که گفتم کم وبیش همیشه هست که خیلی به علائم دیسک گردن شبیه میخواستم راهنمایی کنید برای درمانش .سپاس فراوان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،چنانچه عصبها اختلالی نداشته باشند باید عضلات اندام و دستها از نظر گره های عضلانی بررسی شوند.

   پاسخ
 3. مونا

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من چند سال پیش درد کتف و شانه داشتم تشخیص دیسکوپاتی مهره های گردن گذاشتند اما بعد یکبار تزریق به نقاط ماشه ای کتف و شانه خدا رو شکر برطرف شد.الان دوسال از درد در ناحیه انتهای ستون فقرات و باسن در چند نقطه و چهار سر ران و پشت ساق درد شدید دارم خیلی دردم زیاد آیا با تزریق امکان برطرف شدنش هست .لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام .اول باید علت این دردها مشخص شود معاینه و بررسی ستون فقرات کمری و لگن لازم است.

   پاسخ
 4. کاظمی

  سلام وقت بخیر
  من حدود یکسال میشه ک قسمت شونه و گردن درد شدید داشتم و دکترا نمیتونستن تشخیص بدن الان یک ماهه ک فهمیدم
  و درد بعضی وقتا تو مهره های قفسه سبنه و پاهمم احساس میکنم مبتلا به سندروم میوفاشیال هستم
  دکتر گفته که باید۱۵ کیلو وزن اضافه کنم و ۶۰ جلسه فیزیوتراپی برم
  وزنم بالا نمیره ودردم شدیدتر شده لطفا راهنماییم کنین چیکار باید بکنم
  چقدر طول میکشه تا درمان بشم و چه حرکات ورزشی باید انجام بدم ؟
  وقتی ورزش میکنم دردم شدیدتر میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، فیبرومیالژیا درمان قطعی ندارد ولی قابل کنترل است درمان ها شامل تزریقات، درمان های غیر تهاجمی، ورزش،فیزیوتراپی و …است که بر اساس شرایط بیمار تجویز می گردد.

   پاسخ
 5. فروغ

  با سلام. بنده ۵،۴ سالی دچار مشکلاتی شدم و این مشکلات باعث شد ضربه روحی بخورم ولی شکر خدا الآن مشکلی ندارم. اما از یک سال پیش دچار درد شدید در قسمت کمر، پا، کف پا و شانه شدم به طوری که قابل تحمل نبودن، با مراجعه به دکتر تشخیصشون سندرم درد میوفاسیال بود. ایشون قرص ویتامین ب و آمپول ویتامین D و نوروبین و اس سیتالوپرام تجویز کردن، آیا با استفاده از این قرص و آمپول ها بیماری کاملا درمان میشه یا حتما باید فیزیوتراپی و طب سوزنی هم برم؟ و اینکه برای تسکین درد بادکش گرم باید استفاده شود یا بادکش سرد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام درمان های پیشنهادی در کنترل بیماری کمک کننده است اما، این بیماری درمان قطعی ندارد.

   پاسخ
 6. شهرزاد رمزی

  سلام وقت بخیر
  من سال 95 متخصص مغز و اعصاب برام ده روز فیزیوتراپی نوشتن یک مدت فیزیوتراپی رفتم تا پنج سال دیگه درد نمی‌کرد الان جدیدا دردش آنقدر زیاده که به مغز و چشمام هم انگار فشار میاره نمیتونم تحمل کنم دیروز رفتم فوق تخصص ارتوپد دست و شانه و آرنج فقط گفتن تا ده سال دیگه باهاته این درد
  چکار کنم لطفا کمک کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه دقیق شوید و بر اساس آن تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 7. علی رضایی

  سلام آیا بدنسازی میتونه به کم شدن درد میوفاسیال کمک کنه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، خیر. ممکن هست تشدید کننده هم باشد.

   پاسخ
 8. حیدر

  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر بنده هفت سالی هست که به خاطر یک شوک مالی به این روز افتادم که با کوچکترین استرسی عضلات پشت و کتف و سینه ام به شدت منقبض می شوند و درد ناشی آن به گردنم و فکم می زند. و احساس می کنم که می خواهم سکته کنم.
  دو سال پیش با طب سنتی و بادکش و سوزن خوب شدم ولی درست بعد از چهار ماه دوباره این درد مثل قبل برگشت.
  لطفا راهنمایی کنید.
  من از تبریز مزاحمتون می شوم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام مشاوره روانپزشکی باید بشوید و درمان های ضد اضطراب را جهت رفع این مشکل دریافت نمایید

   پاسخ
 9. حیدرعلی بهرامی

  سلام آقای دکتر من چند سالی است بین ستون فقرات سینه و کتف گرفتگی عضلات شدید دارم فیزیوتراپی 30 جلسه رفتم این جلسات شامل طب سوزنی،لیزر پرتوان و تکنیک دستی هم به همان ناحیه انجام دادم حدودا 4 با به همان جا کورتون تزریق کردم باز هم خوب نشدم دیسک گردن هم دارم ولی شدید نیست میشه من را راهنمایی بفرمائئی ممنون.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در موارد مقاوم به درمان از تزریق هیالاز در تریگرپوینت ها استفاده شود.

   پاسخ
 10. رضا

  سلام دکتر من دارای اسکولیوز میباشم که دیر متوجه شدم میخواستم جراحی کنم دکترم موافقت نکرد که این موضوع باعث خیلی درد و ناراحتی شده پیش متخصص ارتوپدی رفتم که نظر ایشان این بود که این درد از اسکولیوز نیست بلکه فیبرومیالژیا است چون درد اسکولیوز باید در زمان دراز کشیدن نباید درد کند اینم بگم که درد من در هر شرایطی درد داره موقع خوابیدن ایستادن نشستن بعد به یه متخصص طب فیزیکی رفتم که ایشان از ستون فقرات من نوار عصب گرفتند که نظر ایشان هم درد اسکولیوز نبوده و بلکه نظر ایشان درد میوفاسیا است این درد اذیت میکند دکتر منو راهنمایی کنید و آیا واقعا چنین چیزی امکان دارد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هم دردها می‌تواند ناشی از اسکولیوز باشد و هم ناشی از تریگرپوینت های سندروم درد مایوفاشیال و لذا باید معاینه دقیق بالینی و بررسی بشوید.

   پاسخ
 11. سارامختاری

  سلام شبتون بخیر.تقریبا از بهمن ماه سال گذشته یه درد و خشکی توی ناحیه گردن حس کردم.وبعد احساس گرفتگی توی شونه سمت راست.با مراجعه به ارتوپد فرمودن که دیسک نیست و اسپاسمه وماساژ و تمرین میتونه جواب بده.یکی دو جلسه ماساژ گرفتم که بی فایده بود.به متخصص طب فیزیکی مراجعه کردم و ایشونم گفتن گرفتگیه و تیزانیدین وگاباپنتین و ملوکسیکام تجویز کردن.قبل از همه اینها پزشک خانواده توصیه به تزریق دگزا و کترولاک بصورت یکروز درمیون داشتن که بی فایده بود.طب فیزیکی سوزن خشک رو هم توصیه کردن.ازون زمان تابحال؛جلسات متعدد فیزیوتراپی و نیدلینگ و دارودرمانی و ماساژ رو انجام دادم.حدود80 درصد بهتر شدو اون بیحسی پشت گردن و احساس خستگی مداوم تقریبا از بین رفت و اسپاسم هم کمتر شد.در ویزیت مجدد متخصص طب فیزیکی توصیه به عکس و آزمایش داشتن که عکس مشکلی نداشت و کلسیم و منیزیم و ویتامین دی هم نرمال بود ومداوم اونارو همزمان با ویتامین ب 1 استفاده میکنم.کلینیک درد هم توصیه به تزریق پاینودال کردن که متخصص طب فیزیکی اونو رد کردن و البته خود دکتر هم فرمودن قطعا تزریق پاسخگو نیست.الان همچنان اون حالت درد و خستگی توی کتف یعنی پایین ریشه گردن و بیشتر سمت راست رو دارم.گاهی هم پشت گردن بالای همون قسمت گرفتگی راست کمی ورم میکنه و احساس خستگی و سنگینی و گاها درد داره.بخصوص وقتی سرم رو به عقب و روی کتف خم میکنم درد توی همون نقطه که گرفتگیش با دست هم حس میشه وجود داره.با راه رفتن یا کمی نشستن و حتی موقع خواب این درد و خستگی و سوزن سوزن احساس میشه و کلافه کننده هست البته نه بصورت مداوم. تاحدودی ورزشهای عضلات و ماساژ رو هم انجام میدم و از کیسه آب گرم هم استفاده میکنم. متخصص طب فیزیکی جدید ضمن معاینه با چکش و انگشت گفتن کمی بافت ماهیچه تخریب شده و گرفتگی توی عضله رمبویید و تراپز و تریگر پوینت احساس میشه که بعضی نقاط گرفتگی صفحه ایه و اعتقاد داشتن حدود۳۰ جلسه طب سوزنی و کنزیوتیپ انجام بدن و گفتن اوزون تراپی یا تزریق پاینودال بخاطر صفحه ای بودن اون منطقه و اینکه دردم وحشتناک نیست؛ممکنه خوب جواب نده و یجورایی استراحت مطلق باید داشته باشم.الان حدود ۱هفته هست بادکش توی شونه و کمر رو هم شروع کردم.ممکنه درد من سندروم میوفاشیال باشه؟توی عکسهایی که از نقاط درگیر دیدم دقیقا همون نقاط توی کتف و شونم درگیره.این حس خستگی و سوزش وبیحسی توی وسط کتف بشدت کلافه کننده هست‌.و معمولا موقع استراحت و خواب مشکلم بیشتر میشه و تاخود صبح درگیر پیدا کردن پوزیشن مناسب برای خواب هستم.بنظر شما باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید به کلینیک درد و پزشک فوق تخصص درد مراجعه کنید علائم شما مربوط به سندروم میوفاشیال است.

   پاسخ
 12. Vahid

  سلام وقتتون بخیر
  من الان یک سال میشه که تو قسمتهای مختلف عضله ی تراپزیوس سمت چپم چندین تریگر پوینت کاملا واضح و برآمده دارم .رماتیسم مفصلی هم دارم.درمانی که برام در نظر گرفتن شاملrf.ir.us. shuck wave,dry nideling و لیزر و یک سری حرکات ورزشی هستن.الان دو ماه میشه هفته ای دو تا سه جلسه این درمان رو میگیرم و کمی بهتر شدم.
  خواستم بپرسم ادامه درمان با این روش لازمه یا با فقط تمرینات ورزشی ادامه بدم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگر تریگرپوینت ها برطرف شده اند انجام‌ تمرینات ورزشی در غیر این صورت باز هم باید درمان های غیر تهاجمی انجام شود.

   پاسخ
 13. امین

  آقای دکتر من متاسفانه به یکی از بدترین اشکال این بیماری میوفاسیال منجر شدم که نسبت به هر درمانی مقاوم بوده تا الان، و علاوه بر درد، صدای شکستن ترق تروق با هر حرکت گردنم میاد که همراه با درد هستن این صداها . تمرینات کششی، فیزیوتراپی، سوزن خشک، اوزون تراپی، شاک ویو و در نهایت هم تزریق آنزیم هیالاز متاسفانه هیچ کدوم اثر طولانی مدت نداشته و برگشتم به روز اول. آقای دکتر بنظرتون امید و یا درمانی هست یا نه؟ من ۲۵ سالمه فقط و الان تقریباً یک ساله که اینجوریم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید تزریقات مکرر هیالاز و بوتاکس انجام شود.

   پاسخ
 14. علی

  سلام خسته نباشین من یک سال اینپینجمنت لگن گرفتم دکتر ها گفتن عمل میخواد اما مربی بدن سازی استقلال بهم برنامه داده بدن سازی باید کار کنم آیا با ورزش درست میشه مشکلم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بستگی به تصویر برداری ها و معاینات دارد.

   پاسخ
 15. Jamaludin

  با عرض سلام
  برای رهای از این درد خسته کن از کدام دارو استفاده نمایم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام دارو درمانی به تنهایی پاسخ دهنده نیست باید پس از اقدامات توانبخشی از جمله Dry needling و تزریق در نقاط ماشه ای گرفتگی هم استفاده شود.

   پاسخ
 16. بهاره تهرانی

  باسلام
  آیا سندروم درد میوفاسیال میتونه ارتباطی با سندرم خستگی مزمن داشته باشه؟
  و اینکه آیا داروی متوکاربامول میتونه برای کاهش درد این سندروم مفید باشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله می تواند این بیماری ها با همدیگر ارتباط داشته باشند و متوکاربامول و سایر شل کننده های عضلانی در این بیماری ها تاثیری ندارند.

   پاسخ