دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » سندرم مرالژیا پارستتیکا

سندرم مرالژیا پارستتیکا

سندرم مرالژیا پارستتیکا

مرالژی پارستتیکا چیست ، سندرم مرالژیا پارستتیکا بیماری است که موجب احساس سوزش، گز گز، مور مور، بی حسی در قسمت خارجی و تا حدودی جلوی ران می شود.

علل مرالژیا پارستتیکا

فشار به عصب مسئول عصب دهی حسی پوست خارجی ران (Laterlal Femoral Nerve of Thigh) موجب ایجاد این بیماری بصورت احساس سوزش، گز گز، مور مور، بی حسی در قسمت خارجی و تا حدودی جلوی ران میشود.

عوامل ایجاد کننده مرالژیا پارستتیکا

عصب پوستی _خارجی ران، عصبی است که حس قسمت پهلوی ران را فراهم می کند. فشار یا گیر افتادگی این عصب موجب مرالژیا پارستتیکا می شود. اصولاً عصب پوستی-خارجی ران، عصبی است حسی که درگیری آن بر روی عضلات پا، اثری ندارد و موجب ضعف حرکتی نمی شود.

در اکثر افراد، این عصب در قسمت ِپهلوی ران و لگن به سمت بالای ران می رسد. در مرالژی پارستتیکا ، عصب دچار گیر افتادگی، فشار و چین خوردگی در زیر رباط کشاله ران می شود. مواردی که در آن فشار ناحیه لگن و کشاله ران افزایش می یابد، موجب فشار به این عصب می شود، که شامل:

 • پوشیدن لباس تنگ (شامل شلوار تنگ، محکم بستن کمربند پهن)
 • چاقی و اضافه وزن
 •  حاملگی
 • وجود بافت چسبندگی نزدیک لیگامان کشاله ران به دلیل صدمه (ضربه) یا جراحی قبلی
 • دیابت

عوامل مستعد کننده ایجاد مرالژی پارستتیکا

 • چاق شدن و اضافه وزن، فشار به عصب پوستی _خارجی ران را افزایش می دهد.
 • سن فاکتور مهمی در بروز مرالژی پارستتیکا می باشد، به طوری که سنین ۴۰-۶۰ سال به عنوان یک ریسک فاکتور برای بروز مرالژیا پارستتیکا مطرح می شود.
 • دیابت ( قند خون بالا) موجب آسیب به عصب می شود و در بروز مرالژیا پارستتیکا نقش دارد.
 • حاملگی به دلیل ایجاد فشار بر روی عصب در ایجاد مرالژیا پارستتیکا نقش دارد.

علائم مرالژیا پارستتیکا

 • علائم معمولاً در یک طرف بدن ایجاد می شوند و بعد از ایستادن طولانی و یا راه رفتن تجدید می شود.
 • کرختی قسمت فوقانی پهلوی ران یا کرختی همراه با مورمور در قسمت پهلوی ران
 • حس سوزش یا درد در سطح خارجی ران
 • درد مبهم در کشاله ران یا در باسن ها (اگرچه این علامت شایع نیست)
علائم مرالژیا پارستتیکا

علائم مرالژیا پارستتیکا

تشخیص مرالژیا پارستتیکا

 • شرح حال و معاینه فیزیکی
 • تصویر برداری
 • نوار عصب و عضله

درمان بیماری مرالژی پارستتیکا

درمان های حمایتی در طی چند ماه در بسیاری از بیماران موثر می باشد و شامل:

۱- پوشیدن لباس های گشاد

۲- کاهش وزن اضافی

۳- مسکن ها مانند استامینوفن، ایبوبروفن یا آسپرین

۴- داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

۵- داروهای ضد تشنج شامل: گاباپنتین (نوروتین) یا پره گابالین (لیریکا)

۶- تغییر سبک زندگی از قبیل: نپوشیدن لباس های تنگ، پرهیز از ایستادن و یا راه رفتن طولانی مدت، حفظ وزن نرمال و کاهش وزن اضافه در پیشگیری و درمان مرالژیا پارستتیکا موثرند.

ورزش های  مفید در بهبود مرالژیا پارستتیکا

۱- ورزش های لگنی :

علائم و نشانه های مرالژی پارستتیکا با ورزش های خاصی که موجب افزایش انعطاف پذیری لگن، افزایش سوخت و ساز و خون رسانی به عصب آسیب دیده می شود بهبود می یابد.

پل زدن: بر روی کف زمین دراز بکشید و باسن خود را از روی کف زمین بلند کنید تا عضلات باسن، سفت و منقبض شوند.

کشیدن لگن: ابتدا بر روی شکم دراز بکشید و در حالی که عضله باسن خود را سفت می کنید پای خود را از پشت بالا بیارید و به باسن نزدیک کنید.

درحالت ایستاده هر یک از پاهایتان را بدون اینکه زانوهایتان خم شود به یک طرف بالا بیاورید.

این ورزش ها نباید باعث درد ران شوند. در صورت ایجاد درد ران، انجام این ورزش ها را متوقف کنید.

۲- کشش عضلات چهارسر ران:

عضلات چهارسر ران در نزدیکی عصب پوستی-خارجی ران قرار دارد و گاهی این عصب بین عضلات چهارسر گیر می افتد به عبارتی فشار این عضلات بر روی عصب موجب ایجاد درد و بی حسی در مرالژیا پارستتیکا می گردد. کشش عضلات چهارسر ران که در نزدیکی این اعصاب قرار دارد در انعطاف پذیری و افزایش قدرت و قوام این عضلات در قسمت بالایی ران موثر است. برای انجام این حرکت، ایستاده و پاشنه یک طرف پا را به کمک دست همان طرف به سمت باسن نزدیک کنید در این حالت باید کشش عضلات قدام ران را حس کنید اگر در هنگام انجام این حرکت، احساس درد می کنید این کشش را متوقف کنید.

نکات مهم:

ورزش ها برای بازتوانی هر صدمه یا بیماری در بدن مهم است اما استراحت در مرالژیا پارستتیکا موثرتر است. تا زمانی که درد دارید، استراحت کنید. روش های دیگری که در بهبود علائم موثر اند شامل کاهش وزن، پوشیدن لباس های گشاد، مسکن ها و تزریق استروئیدها است.

درمان های اینترونشنال مرالژی پارستتیکا

در مواردی که درمان های دیگر موثر نیستند و بیمار همچنان از درد ناحیه ران شکایت دارد به طوری که مانع فعالیت های روزمره و اجتماعی فرد شود و در صورت عدم پاسخ به درمان های حمایتی و مسکن ها و شدید بودن علائم بیماری اقدام بعدی تزریق و بلوک و یا رادیوفرکوئنسی در اطراف عصب گیر افتاده می باشد که تحت راهنمایی سونوگرافی انجام می شود.

این تزریق موجب کاهش درد و التهاب ناشی از فشار بر روی عصب شده و فشار را از روی عصب مبتلا بر می دارد. اما تزریق آن باید توسط پزشک متخصص و در محل مناسب انجام شود تا از عوارض ناشی از تزریق جلوگیری شود. به ندرت در مواردی که علائم شدید بوده و درمان های فوق از جمله تزریق استروئید و رادیوفرکوئنسی موجب کاهش درد بیمار نشده و بیمار برای مدت طولانی درد داشته باشد، ممکن است در موارد بسیار نادری برای رفع فشار از روی عصب، نیاز به جراحی باز باشد.

درمان های اینترونشنال مرالژی پارستتیکا

درمان های اینترونشنال مرالژی پارستتیکا

تزریق با کمک سونوگرافی و زیر دید مستقیم

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.3/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. دکتر عزیز من در قسمت خارجی و بالای ران سمت راست همیشه احساس سوزش و درد دارم و گاهی اوقات در پاشنه پای راست بهدکتر مراجعه کردم و نوار عصب هم انجام دادم گفتن سالمه و دکتر تشخیص داد که این دردها عصبی و داروی گاباپنتین ۳۰۰ و دلوکستین ۳۰ ___۲ عدد در روز ..‌ تجویز کرد مقدار بهتر شد ولی همچنان درد دارم انواع ام آر آی هم انجام دادم گفتن مشکلی ندارم از کمر گرفته تا کف پا ممنون میشم کمکم کنید واینکه وقتی تو باشگاه حرکات کششی انجام میدم خیلی سوزش پیدا میکنه

  • باسلام ،از نظر مرالژیا پارستتیکا بررسی انجام شود.

 2. سلام من 6سال قبل عمل جراحی قلبی شده ام وحال بیشتر از دوماه میشود درد زانو، بیحسی ودرد سوزش ازفوق ران تا مچ پا مبتلا هستم دارو تاثیر گزاری نیست من چه باید بکنم

  • با سلام ، باید تست عصب و عضله از پا ها گرفته شود تا وضعیت سلامتی عصب‌ها بررسی شود.

 3. آقای دکتر درواتساب سوالموفرستادم.نمیدونستم اینجاباید بفرستم… آقای دکتر الان ۴برگه آزمایش خون و جواب طب فیزیکی دستم هست.اگر درواتساب بخانین و لطفا کمک کنین عکس تمامی آزمایشات روبفرسم البته اگه اجازه بدین.

  • با سلام ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

 4. سلام وقت شما بخیر , پای راست من سمت بیرونی ران (لگن) بصورت افقی درد داره , وقتی به پام دست میزنم درد میگیره , در حالت عادی دری احساس نمیکنم یا شب ک میخوام بخوابم روی پهلو راست میخوابم متوجه درد میشم , هیچ آثاری از کوفتگی و ورم وجود نداره

  • سلام
   وقت بخیر
   ستون فقرات کمری و لگن باید بررسی شوند. درصورت لزوم تصویربرداری انجام شده و تست‌های عصبی از پاها هم گرفته شود.

 5. با عرض سلام و خسته نباشید. بنده به مدت یک ماه قرص پوکساید مصرف کردم که در حین مصرف پای سمت چپم در قسمت ران دچار بی حسی، مور مور و درد شد به طوری که درد از خواب بیدارم میکرد. بعد قطع دارو پوکساید درد و بی حسی کاهش پیدا کرد. الان احساس بی حسی و مور مور خفیفی در پام حس میکنم و گاهی دچار خارش میشم. ضمن اینکه چند روز است گردنم هم درد میکنه و کف دست و پام هم گز گز میکنه. میخواستم بدونم که از علایم همین بیماری است یا مربوط به دیسک می شود؟

  • باسلام، این علایم مربوط به دیسک است. ام ار ای فقرات و نوار عصب تهیه شود.

 6. سلام و خسته نباشید
  من از قسمت خارجی ران پام جوری هست ک انگار داره آتیش میگیره سمت چپم فقط حالت خواب رفتگی داره انگار …آیا همین بیماری مرالژی پارستتیکا هستش؟؟

 7. سلام. اگر علائم مشابه تو ناحیه شانه ایجاد بشه تشخیص چی میتونه باشه؟ سوزش و خارش و سیاه شدگی پوست شانه

  • با سلام بافت نرم و عضلات شانه بررسی شود.

 8. با سلام
  این بیماری مرالژیا پارستتیکا در پای من موقعی پیش آمد که دیابت من کنترل نبود آیا الان راهی هست که من از سوزش و گزگز و درد شدید آن خلاص شوم

  • باسلام، باید عصب فمورال کوتانئوس خارجی رادیو فریکوئنسی بشود.

 9. من از حدود ۹ ماه پیش به طور متناوب و بدون هیچ دلیلی دچار دردی در ناحیه ران چپ میشم که شبیه یک جرقه یا برق گرفتگی و احساس پیچ خوردن بافت هست. درد بسیار شدیدی که اغلب یهو جیغ میکشم و همزمان مجبورم برای حفظ تعادلم به کسی یا چیزی تکیه کنم. در هر پوزیشن بدنی و هر زمانی از شبانه روز حتی در خواب ممکنه رخ بده و تنها ۳ تا ۴ ثانیه طول میکشه. در باقی زمانها هیچ دردی ندارم. دیگه افسرده ام کرده گاهی یک هفته یکبار گاهی روزی چند بار . نوار عصب عضله فقط دیسکوپاتی L4 سمت چپ را نشون داد. نمیدونم آیا دردم همین مرالژیا پارستتیکا میشه یا نه ؟
  و با این شرح حال چه درمانی برام مفیده

  • با سلام. خیر. درد با این شدت مرالژیا نیست و مرتبط با بیرون زدگی دیسک هست.

 10. سلام جناب دکتر
  خانمم حدود ۲ ماهه که ران پای چپش بی حسه و احساس سوزش روی پا تا انگشتان داره و درد ممتد داره و از مچ پای راستش تا انگشتان هم سوزش داره با توجه به دو پا شک به گیلن باره بود با lp و نوار عصب و عضله رد شد. مشکلات روماتیسمی هم نداره. توی آزمایش خون، التهاب بالا وجود داره کبد و خون هم مورد آزمایش قرار گرفته اگه براتون مقدوره نتایج آزمایش ها رو خدمتتون ارسال کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنونم

 11. سلام دکتر من همان مرالژی پاراستتیک که مگین ماهیچه هایه پاهام خارش میکنن گاهی و با زدن مشت محکم آرومش میکنم و بازم بعد از مدتی باز خارش میکنه ماهیچه هاش بازم با مشت خارششو آروم میکنم به نطرتون چرا اینطوریه نام بیماری من چیه و درمانش

  • باسلام باید نوار عصب و عضله از پا ها تهیه کنید.

 12. سلام من دوازده سال پیش بی حسی و گزگز ران چند ماه داشتم و خوب شدالان چند ماه میشه دوباره گزگز ران و بی حسی شروع شده خیلی کم بود ولی داره شدید میشه وزنم دو سال میشه به ۱۲۰ کیلو رسیده با این روشی که گفتید اینجا انجام بدم بی حسی وگزگز ران خوب میشه مممنونم میشم بهم پاسخ بدین خیلی فکرم رو مشغول کرده قدم صدو شصد سن ۳۷ وزن ۱۲۰

  • باسلام در صورت فشار به عصب ها باید ار اف شوند.

 13. سلام و عرض ادب
  جناب آقای دکتر، با خواندن مقاله جناب عالی در خصوص مرالژی پارستتیکا حدس میزنم مادرم 61 ساله مبتلا به این بیماری شده که اخیرا همراه با حملاتی شامل گرفتگی شدید قسمت پهلوی بیرونی ران سمت راست، سوزش و درد خنجری، ضعف تکلم و سرگیجه و رعشه کل بدن میشود حدود یک سالی از شکایت ایشون از سوزش و درد در ناحیه مذکور میگذرد به صورت مقطعی خوب میشدن گاباپنتین هم زمانی مصرف کردن ولی جدیدا با این حالت های حمله دکتر معالج شون که پارکینسون سمت راست ایشون را کنترل میکنن شربت پریمیدون با نصف قرص کلونازپام تجویز کردن که بعد از یک هفته تاثیر قابل انتظار به جز خواب آلودگی شدید و بی حالی چیزی ندیدن و همچنان همان حالات رو دارن. خواهش مندم راهنمایی بفرمائید راهکار چیست؟

  • باسلام ،عوارض ذکرشده مربوط به پارکینسون و عوارض جانبی داروهای پارکینسون هست ارتباطی با تحریک عصب های کانال کمری ندارد، عصب های کانال باید جداگانه بررسی و درمان شوند.

 14. با سلام حضور شما، بنده ام ار ای کردم، دکتر میگه دیسک کمر داری، بعضیها میگن 10 تا پلاتین میخواد، تنگی کانال هم دارم، ولی دکترم دقیق معاینه فیزیکی انجام دادند و گفتند فعلا عمل ضروری نیست، و درد ران و ساق پای چپم مربوط به دیسکم نیست، الان اتفاقی متن بالا رو مطالعه کردم دیدم نوشتید سندرم دارم، گزگز، کرختی، درد شدید موقع راه رفتن( حدود 15 ماهه)، بنده ساکن تبریزم، لطفا بنده رو راهنمایی کنید، ممنونم

  • باسلام مدارک را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

 15. با سلام و احترام
  همسر بنده، سن 65 ساله دچار مرالژی… شده، ایشون قرص فلوکستین ۱۰ روزانه مصرف دارند، امکان دارداثر این دارو باشد.؟ ممنون از راهنمایی شما

  • باسلام.خیر. با عوارض دارویی ارتباطی دارد.

 16. سلام آقای دکتر من حدودا یکسال است که دچار بیماری مرالژیا پارستتیکا شدم والان شب ها از درد وسوزش وگزگز کردن ران پا خواب ندارم دکتر رفتم ولی داروها هیچ اثری نداشتن وروزبه روزدارم بدتر میشم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید وبگویید چه دکتری باید برم؟؟؟ممنون

 17. سلام
  آقای دکتر
  مدتی هست که قسمت بیرونی پای راستم بالای زانو، بی‌حس میشه، سوزن سوزن، گز گز، سوزش
  البته فقط موقع‌های استراحت، دیابت چاقی و بیماری خاصی ندارم، اما ورزش میکنم، دویدن، هفته ای سه ساعت دویدن انجام میدم

 18. سلام وقت بخیر.
  آقای دکتر من حدود بیشتر از یکماهه ران پای راستم شدیدا درد میکنه و گاهی سوزن سوزن میشه گاهی هم ساق پام درد میکنه ۲۲سالمه و دیابت نوع یک دارم.
  علتش چیه

 19. باعرض سلام
  من تقریبا دو ساله قسمت بیرونی ران راست همین علائم رو دارم؛ ام ار ای کمر دادم ، نوارعصب دادم گفتن مشکلی نیست و هیچ تشخیصی ندادن
  ولی من همچنان این مشکل رو دارم
  قبلا فقط بی حسی و گز گز بود ولی جدیدا دردهاش زیاد شده حتی موقع خواب با دردش بیدار میشم و نمیتونم روی پام رو دست بزنم حس درد داره
  حالت ایستاده هم که هستم به صورت لحظه ای تیر میکشه و غیر قابل تحمل شده
  به چه پزشکی باید مراجعه کنم ؟
  باتشکر

  • با سلام به فوق تخصص درد باید مراجعه شود و عصب های مذکور رادیوفرکوئنسی بشوند.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت