دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » همه چیز درباره دیسک بین مهره ای

همه چیز درباره دیسک بین مهره ای

همه چیز درباره دیسک بین مهره ای

دیسک بین مهره ای ساختمانی شبیه غضروف است که در بین جسم مهره ها قرار گرفته است. مهره ها شبیه مکعب می باشند، دیسک ها نقش ضربه گیر را دارند و باعث جذب نیرو و توزیع متقارن نیرو در ستون فقرات می شوند. نقش دیسک شبیه به کمک فنر است که باعث انتقال نیرو از ستون فقرات به سایر مناطق می شود. ساختمان دیسک از دو نوع بافت پیوندی تشکیل شده است. تغییرات دژنراتیو یا استحاله ای دیسک به معنی فرسایش دیسک می باشد که نتیجه آن پارگی دیسک و تنگی کانال ستون فقرات می باشد.

این تخریب ساختمان دیسک ها چند عاملی بوده و مجموعه ای از فاکتورهای ژنتیکی، ضربات، نوع نشستن،… همگی موجب تغییرات تخریبی دیسک می شوند.

آناتومی دیسک

آناتومی دیسک

آناتومی دیسک

دو صفحه غضروفی وجود دارد که بالا و پایین دیسک را به بدنه مهره‌ها متصل می‌کند. بوسیله این صفحه غضروفی دیسک مواد غذایی را دریافت و مواد زائد را دفع می کند. دیسک از دو قسمت تشکیل شده است یک قسمت هسته دیسک است به نام “نوکلئوس” که کروی شکل است و باعث انتقال نیرو ها به صورت مساوی در دیسک می شود و از مواد پروتئینی تشکیل شده که جاذب آب هستند و مانند یک اسفنج و کمک فنر باعث خنثی شدن نیروها و توزیع متناسب نیروها در دیسک می شود. قسمت دوم پوسته دیسک است که “آنولوس” نامیده می شود و از بافت کلاژن تشکیل شده است و ساختمان آن هم بسیار محکم است و در عین حال حالت  کشسانی و فنری هم دارد.

جریان خون دیسک

جریان خون دیسک

جریان خون دیسک

دیسک ساختمانی بدون رگ می باشد. خونرسانی دیسک توسط یک شبکه مویرگی نازک که در قسمت خارجی حلقه دیسک (آنولوس) نفوذ می کند انجام می شود و تغذیه دیسک به طریقه انتشار مواد غذایی، اکسیژن و گلوکز از سطح به عمق انجام می شود.

عصب گیری دیسک

عصب گیری دیسک

عصب گیری دیسک

فقط لایه خارجی دیسک “آنولوس” توسط یکسری اعصاب حسی عصب دهی می شود و سایر مناطق دیسک عصب رسانی ندارد و بهمین علت تنها زمانی که دیسک پاره می‌شود مواد التهابی باعث تحریک قسمت خارجی دیسک که عصب دارد  شده و ایجاد درد می‌کند.

آب داخل دیسک

آب داخل دیسک

آب داخل دیسک

بخش اعظم حجم دیسک را آب تشکیل می‌دهد که این آب با پروتئین های هسته دیسک باند می شود. میزان آب در طول مدت شبانه روز تغییر می یابد و با افزایش سن حجم آب داخل دیسک کاهش می یابد.

دژنراسیون یا فرسایش دیسک

دژنراسیون یا فرسایش دیسک

دژنراسیون یا فرسایش دیسک

دژنراسیون یا فرسایش به معنی پیری زودرس دیسک می باشد. این پدیده همراه با کاهش میزان آب دیسک بوده و تغییراتی در آنزیم‌ها و نفوذپذیری آب در دیسک ایجاد می گردد. بیشتر این تغییرات در هسته دیسک رخ داده ولذا انتشار مواد غذایی به مرکز دیسک مختل می شود، فشار داخل دیسک کاهش، ارتفاع دیسک کاهش و فعالیت مفید دیسک نیز کاهش می یابد و در حقیقت پدیده تخریب نسبت به پدیده بازسازی در دیسک برتری می یابد. هسته دیسک خاصیت ژلاتینی خود را از دست می دهد و رسوب کلسیم در دیسک ایجاد می شود و دیسک تغییر شکل داده و به داخل کانال نخاعی وارد شده و موجب تنگی کانال نخاعی می گردد.

 علل دژنراسیون و فرسایش زودهنگام دیسک چند عاملی بوده از جمله افزایش سن، فشارها، ضربات و نیرو هایی که به ستون مهره ها و دیسک ها وارد می گردد و هر پدیده‌ای که موجب اختلال در خونرسانی دیسک شود موجب پیشرفت دژنراسیون می‌شود از جمله چاقی ، آترواسکلروز (گرفتگی شریان ها) و سیگار و… لذا با حذف این عوامل مخرب می توان از پیشرفت پدیده تخریبی دیسک ها جلوگیری نمود.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.2/5 - (9 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام دکتر جان من هفت ماه هست که به علت بدنسازی به یک دیسک گردن پروتروژن C5_C6 دارم و دو دیسک کمری یکی بالجینگ در L5_L4 و یکی پروتروژن L5_S1 دچار شدم. من حدود سه ماه درد سیاتیک داشتم و الان سیاتیک من حدود ۹۰ درصد خوب شد ولی شب ها درد کمر و درد باسن دارم و با ورزش اصلاحی سعی در کنترلش دارم و گاهی هم درد گردن و سردرد دارم که با ورزش گردن سعی میکنم کنترلش کنم. آیا بنده میتوانم برای دیسک های گردنی و کمری دیسکوژل تزریق کنم یا جراحی لیزری انجام بدهم؟

  • باسلام، لطفا مدارک پزشکی را همراه توضیحات جهت بررسی به ایمیل [email protected] ارسال فرمایید.

 2. سلام وقت بخیر 39سالمه خانم هستم من دیسک 5بیرون زدگی داره هفته پیش یهو حالم بد شد به مدت یک شب قدرت حرکت پام از دست دادم با استراحت سه روز تونستم راه برم رفتم دکتر ،
  دکتر برای من دارو سلکوکسیب و نوروتک و آوجنت برام نوشتن، کف پای چپم داغه، چکار کنم؟ برای ترمیم دیسکم چه قرصی پیشنهاد میدید؟ پای چپم بعد از بهبود دیسک دردش آروم میشه؟

  • با سلام چنانچه بیرون زدگی کوچک و فشار به سیاتیک کم باشد درمان دارویی است. در غیر این صورت باید تزریق ستون فقرات و آزادسازی عصب انجام شود.

 3. سلام آقای دکتر ، ضخیم شدن دیسک های بین مهره ای برای افزایش قد ممکنه؟

 4. سلام اقای دکتر من۲۹سال سن دارم ۳سال پیش دیسک بین مهره ۴و۵عمل کردم بعد سه سال همون دیسکم زده بیرون دکتر خودم گفت دوباره باید عمل بشی ولی ی دکتر دیگه هم بهم گفتن باید عمل بشی و پیچ گذاشته بشه نمیشه دوباره عمل کرد چون سایدگی بین مهرها پیش میاد نظر شما چی هستش ممنون میشم راهنمایم کنید🌷🌷
  با اجازتون عکس ام ارای هم برا ایمیلتون میفرستم

 5. سلام اقای دکتر من۲۹سال سن دارم ۳سال پیش دیسک بین مهره ۴و۵عمل کردم بعد سه سال همون دیسکم زده بیرون دکتر خودم گفت دوباره باید عمل بشی ولی ی دکتر دیگه هم بهم گفتن باید عمل بشی و پیچ گذاشته بشه نمیشه دوباره عمل کرد چون سایدگی بین مهرها پیش میاد نظر شما چی هستش ممنون میشم راهنمایم کنید🌷🌷

 6. سلام جناب دکتر،
  من دچار فتق دیسک کمر L3 & L4 هستم.
  رگهای خون رسان اطراف دیسک تا چه سنی سالم کار میکنند؟
  امکان دارد با خوردن مکمل های غذایی مواد خاصی را به دیسکها رساند تا آنها بتوانند خود را ترمیم کنند؟
  مکملهای مفید چی هستند و شامل چه موادی میباشند؟

  • باسلام غذارسانی دیسک ها از طریق رگ های اطراف است، داخل خود دیسک ها رگ نیست. چنانچه فشار غیرمعمول به دیسک ها نیاید. دیسک ها قابلیت ترمیم خود را دارند.

 7. سلام آقای دکتر
  وقت شما بخیر
  من در حال حاضر 45سال سن دارم ،مذکر،قد 182 و وزن در حدود 94کیلو
  در سال 82فتق دیسک مهره سه و چهار را عمل کردم
  در فروردین سال 1401 با درد ناگهانی در کمر به پزشک مراجعه کردم و تشخیص فتق دیسک مهره چهار و پنج داده شده
  تا امروز که اول مرداد می باشد با خوردن مسکن پرگابالین گذران زندگی می کنم ولی واقعا دیگر تحمل درد و محدودیتهای آن قابل تحمل نیست
  شغلم کارمندی است ،
  حال به نظر حضرتعالی برای جراحی چه روشی برای بنده مناسب می باشد.
  جراحی باز تهاجمی
  لیزر
  جراحی به روش آندوسکوپی
  ممنون میشم اگر پاسخ من را بدهید

  • سلام یعنی دیسک بین این دو مهره آب خود را از دست داده و نازک شده است

 8. انجام حرکات ورزشی که باعث ضخیم شدن دیسک های میان مهره میشه ممکنه عوارض برای فرد داشته باشه؟

  • سلام. چنانچه اصولی انجام شود خیر.

 9. سلام وقت بخیر وخسته نباشید جناب آقای دکتر کاظمی عزیز ، اینجانب از شهرزنجان مزاحم میشم مشکل بیرون زدگی دیسک دارم هشت سال قبل جراحی کردند ولی به علت رعایت نکردن خودم مجدداً رفتم نزد دو دکتر حاذق و تشخیص داده‌اند که باید جراحی شم که مهره سه نیز تنگی کانال بهش اضافه شده ،آیا میتوان بدون جراحی دیسک بیرون زده ی چهاروپنج وتنگی کانال را درمان کرد مثلاً مثل اوزون درمانی ،ممنون میشم که بنده رو راهنمایی کنید سپاسگزارم

 10. سلام و ارادت،
  جناب دکتر برای کسانیکه خارج از ایران هستن، امکان ارسال تصویر MRI برای شما وجود دارد؟
  از طریق ایمیل یا ضمیمه (ATTACHMENT) به وبسایت؟

  • با سلام بله از طریق شماره واتساپ زیر می توانید مشاوره و ارسال مدارک داشته باشید.
   09120335132 واتساپ

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت