درمان دیسک کمر و گردن با استفاده از دیسکوژل

1397/09/19 50 نظرات

بسیاری از کمر دردهای ناشی از بیرون زدگی دیسک ها با درمان های نگاه دارنده نظیر مصرف مسکن ها و فیزیوتراپی و آب درمانی و… بهبود می یابند اما اگر این درمان هاتوانایی کنترل علائم را نداشته باشند گام بعدی روش های درمانی کم تهاجمی (نظیر دیسکوژل ، لیزر و ازن) می باشد.

غالب مشکلات بیرون زدگی دیسک ها با این درمان ها بهبود می یابد و فقط درصد پایینی از بیرون زدگی ها نیازمند به عمل جراحی باز می باشند. در واقع تنها مراحل پیشرفته تری که با هیچ یک از اقدامات قبلی بهبود نیابند و یا با عوارضی مانند مشکلات ادراری مدفوعی، ضعف حرکتی همراه باشند نیازمند مداخله جراحی باز خواهند بود.

دیسکوژل چیست

دیسکوژل را می توان تحولی در درمان دیسک کمر بدون جراحی نامید، ماده اصلی سازنده دیسکوژل الکل اتیلیک است.

الکل اتیلیک نخستین بار در سال ١٩٧٥ به عنوان ماده ای بسیار مؤثر و مفید در درمان کم تهاجمی دیسک های بیرون زده استفاده شد که با نتایج عالی و درصد بالایی از موفقیت همراه بود لیکن ایرادهای اساسی هم به آن وارد شد از جمله اینکه چون تزریق درد زیادی داشت بیمار باید بیهوش می شد و از طرفی چون الکل در روش های تصویربرداری قابل رویت نبود به علت نشت می توانست موجب دردهای انتشاری بعد از تزریق شود.

بر همین اساس پروفسور ترون سازنده دیسکوژل تلاش کرد با استفاده از تغییراتی در الکل ضمن استفاده از مزایای الکل، معایب و نواقص آن را به ترکیبی با اثرات درمانی شگرف الکل ولی بدون نکات منفی آن تبدیل کند که نهایتا به دیسکوژل دست یافت.

در همین راستا دیسکوژل الکل تغییر یافته است که به آن اتیل سلولز اضافه شده که این ماده هیچ واکنش نامطلوب و حساسیت و عارضه ای ندارد. خاصیت اتیل سلولز آن است که وقتی با آب میان هسته دیسک تماس پیدا می کند تبدیل به حالتی شبیه پنبه شده و مشکل نشت الکل را برطرف می کند و علاوه بر اینکه مسیر پارگی های دیسک را می بندد و جلوی انتشار واسطه های مولد درد را گرفته و اثر الکل را هم ماندگارتر می کند.

پروفسور ترون همچنین از فلز تنگستن با مقدار بسیار کم برای دیده شدن در حین و بعد از تزریق الکل استفاده کرد که قابلیت انجام MRI دارد. در واقع این دانشمند بزرگ محلولی درست کرد که وقتی وارد بدن می شود تبدیل به ماده پنبه ای با خواص فلزی شده که به صورت یک ایمپلنت ماندگار عمل می کند.

عوارض دیسکوژل

در روش درمانی تزریق داخل دیسک  دیسکوژل همانند سایر روشهای اینترونشنال نیاز به بیهوشی نیست و از بی حسی های موضعی استفاده می شود. حتی اگر دیسکوژل به کانال نخاعی وارد شود هیچ عارضه ای ایجاد نخواهد کرد.

دیسکوژل پس از ورود به داخل دیسک آسیب دیده راه خود را پیدا می کند و به صورت خارق العاده ای در تمام نواحی آسیب دیده آن منتشر می شود و موجب جمع شدن دیسک از درون کانال می شود و همچنین دیسکوژل فشار داخل دیسک را کم می کند و نه تنها هیچ کاهشی در ارتفاع دیسک تخریب شده ایجاد نمی کند بلکه ماده ای هم به آن اضافه می کند و در نهایت موجب کاهش فشار داخل دیسک شده که باعث کاهش فشار کانال نخاعی و ریشه های عصبی شده و علایم بهبود می یابد.

تزریق دیسکوژل

در غالب موارد دوام دیسکوژل مادام العمر است و نیاز به تکرار ندارد و حتی اگر نیاز به تزریق مجدد داشته باشد منعی برای انجام آن وجود نخواهد داشت و همچنین در صورتی که به هر دلیل بیمار نیازمند انجام عمل جراحی باز شود، هیچ منعی نداشته و مطلقاً موجب چسبندگی، تحلیل بافت های مجاور و … نخواهد شد. آمار موفقیت دیسکوژل در اروپا بالای هشتاد درصد است .

اگرچه به دلیل انحصار تولید دیسکوژل توسط یک شرکت فرانسوی هزینه آن نسبت به سایر روش های بسته نسبتا بالاتر است اما از سوی دیگر به دلیل سرپایی بودن (عدم بستری و بیهوشی و مصرف دارو و…) هزینه های کلی نسبت به عمل جراحی باز کاهش قابل ملاحظه ای می یابد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

3.7/5 - (3 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. Bh

  سلام و وقت به خیر
  در گفته های مردمی که این عمل تزریق ژل باعث فلج شدگی و چسبندگی بعد از تزریق شده، بار استرس و نگرانی رو ایجاد میکنه. آیا این عوارض واقعا مشاهده شده یا امکان رخدادش وجود داره؟؟
  لطفا نظرتون رو بفرمائید
  بسیار ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   خیر.بهیچ عنوان ،عوارضی که اشاره فرمودید در جراحی های باز امکان دارد ولی نه دراینترونشن های بسته.

   پاسخ
 2. کمال امیری

  باسلام، جناب دکترکاظمی، من مدت 2ماه است که ازناحیه گردن ودست چپ خوداحساس درد وگز گز شدم، بامراجعه به پزشک متخصص وبعداز انجام عکس ام آرآی نوارعصب وعضله، متوجه شدم که دیسک گردنم پاره شده وبه عصب دستم آسیب زده، به دونفر متخصص جراح نشان دادم هردوگفتندنیازبه عمل دارد، ولی من نمیخام عمل کنم، شنیدم با تزریق ژل خیلی بهتره، میخاستم شما نظرتون روبگید، که باتزریق ژل بهتره یاعمل جراحی؟ بنده ساکن کرج هستم. عکس ام آی آر و جواب نوارعصب رومیفرستم واتساپ شما، باتشکرفراوان “…

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،بله.مدارک را جهت بررسی واتساپ بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 3. رسول بسحاق

  سلام آقای دکتر وقت بخیر روزتان مبارک.میشه عکس ام ارآی براتون ارسال کنم نظرتونو بفرمایید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله ارسال فرمایید info@drkazemipain.com

   پاسخ
 4. هادی

  سلام، مادر من دیسک گردن داشت، دکتر دیسکوژل دو بار در یک روز تزریق کرد و روز قبلشم یک جلسه فیزیوترابی انجام داد، گفتن ک برید خونه خوب میشید، قبلش من سردرد داشتم الان ک یک هفته گذشته سر دردش افتاده ولی هنوز گردن درد داره حتی به دستش هم میزنه و گزگز میکنه آیا عادی هست و بعد از مدتی خوب میشه یا باز هم ژل تزریق کنند؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام قاعدتاً اگر دیسکوژل اثر کرده باشد باید علائم رو به کاهش برود.

   پاسخ
 5. بهاره

  سلام.آیا بعد از تزریق ژل برای دیسک گردن نیاز به استراحت است؟چه مراقبت هایی باید انجام شود؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله فشار به گردن نیاید.

   پاسخ
 6. مهدی جبارپور

  سلام اقای دکتر خسته نباشید، بنده پارگی دیسک بین مهره ای L4 L5 دارم که موجب تنگی کانال نخاعی شده و تو عکس ام ار ای اون ناحیه رو کاملا کات نشون میده، حدود یک ماه هست که هردو پاهام درد میکنن، آیا تزریق دیسکوژل برای درمان موثر هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ,ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 7. حسین رجبی قاضی کندی

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  آیا برای دیسک گردن خفیف مهره های c6,c7 تزریق دیسکوژل ضروری است

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه تنگی ایجاد کرده باشد و موجب تحریک عصب ها بشود،بله. کمک کننده است.

   پاسخ
 8. آزاد مغانلو

  سلام آقای دکتر من دیسک کنر دارم و ارزون تراپی کردم فایده نداشت میخوام بدونم دیسکوژل تو ایران موجود ؟ آخه میگن تحریم و وارد نمیشه ؟ و شما تزریق میکنید؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آر آی خود را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 9. احمد

  سلام اقای دکتر ببخشید من دو روزه تزریق ژل برای کمرم انجام دادم میتونم برم بیرون یا پیاده روی کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام یک هفته بعد از تزریق پیاده روی های سطح صاف مشکلی ندارد

   پاسخ
 10. ۰۹۱۲۲۵۹

  سلام خسته نباشید،
  آقای دکتر ۲تا از دیسک های من خشک یا دجنراتیو شدن،L⁵ S¹ و L² L³
  آیا با دیسکو ژل درمان میشم،لطف میکنید راهنمایی کنید
  فکرش واقعا داره آزارم میده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام آر آی تون را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335142

   پاسخ
 11. پرویز

  سلام آقای دکتر بنده سه ماه پیش درد از ناحیه رانم شروع شد با پایین پا میزد پای راستم رفتم پیش ارتوپد عکس نوار عصب اینا ازم گرفت گفت بیرون زدگی دیسک دارین ولی زیاد حاد نیس برام دارو تجویز کردن که خوب شده بودم الان باز دو سه هفته ای میشه دردم باز شروع شده دکتر ازم ام آر ای گرفت گفت دیسکت بیرون زده ولی جدی نیس دو سه هفته ای استراحت کن خوب میشی میخواستم بدونم عکس ام آر ای براتون ارسال کنم میشه لف کنین بگین من باید چیکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 12. عرفان هارونی

  سلام .من داروی دیسکو ژل می خواستم واسه ی یکی از اقوام در شهرستان از کجا می تونم پیدا کنم خیلی گشتم ولی متاسفانه هنوز موفق نشدم لطفا راهنمایی بفرمازید سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. متاسفانه در دسترس نیست.

   پاسخ
 13. محمد

  با سلام.من هم دیسک گردن دارم هم کمر .بیماری دیابت دارم آیا تزریق دیسکوژل مرا درمان میکند؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. باید ام آر آی بررسی تا شدت تنگی مشخص گردد.

   پاسخ
 14. خدیجه سادات میرباقری

  سلام وقتتون بخیر من درد از ناحیه بالای لگن به کل کمر و شکم میزنه و جواب ام ار ای گفتن ال ۳ و ال ۴ دیسکش شدید و تنگی کانال ایجاد کرده بهم گفتن باید تزریق کنم ممنون پیشم راهنماییم کنید و ترس و استرس من را کم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام بر اساس میزان تنگی کانال درمان باید انجام شود تنگی کم تزریق،تنگی متوسط لیزر و تنگی شدید آندوسکوپی دیسک .

   پاسخ
 15. سعید پروانه

  سلام و وقت بخیر. دو تا سوال داشتم اول اینکه بعد از انجام دیسکوژل روی دیسک گردن و کمر، میشه فعالیتهای نسبتا سنگین انجام داد؟ از جمله ورزش، نوازندگی آکوردیون و … و سوال دوم اینکه هزینه حدودی را بفرمایید چون شهرستان هستم نمیتونم حضوری خدمت برسم. حدود هزینه را هم بفرمایید برای تصمیم گیری کفایت میکند. ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 16. عباس روزبهانی

  با سلام چند سالی هست کمر درد دارم حدود بیست روز هست درد شدیدی در پای راست دارم .سیاتیک درگیر شده .امکانش هست ام ار ای را بفرستم راهنمایی بفرمایید که تزریق ژل به صلاح هست یا نه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال بفرمایید

   پاسخ
 17. نازنین

  با سلام من دچار آرتروز در ناحیه توراسیک هستم قسمت بالای پشتم درد دارم و همچنین درد طولانی مدت در دنده های پشتم دارم.. په درمانی پیشنهاد میدهید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام سلول درمانی و لیزر درمانی کمک کننده است.

   پاسخ
 18. نسرین قنادی

  باسلام بنده دیسک گردن دارم دوبارتزریق شده ولی همچنان درددارم آیاپمادی یاژلی هست برای مالیدن تاکمی دردش بهتربشه ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام خیر درمان با پماد نیست و اگر دیسک روی عصب فشار می‌آورد باید فشار برداشته شود.

   پاسخ
 19. کیوان حاجب نژاد

  با سلام
  آقای 44 ساله می باشم و بیش از 7 سال است که دچار آرتوروز و دیسک گردن می باشم . کارمند هستم و معمولا ساعات زیادی بایستی پشت میز بنشیم . با توجه به تعداد بالای دیسک درگیر در ناحیه گردنی ( C3-C4-C5-C6 ) امکان درمان به وسیله دیسکو ژل برای اینجانب امکان پذیر می باشد . لطفا راهنمایی بفرمائید . متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً ام آر آی خود را جهت بررسی به شماره واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 20. به

  با سلام مادرم تنگی کانال ونیز دیسک گردن دارد با تو جه به سن ۷۰ گفته اند ترجیحا عمل باز اما میتوان با تزریق ژل هم سلامتی نسبی بدست اورد ولی تا سه ماه ماهی یکباز بعد هر سه ماه وبعد شش ماه ایا واقعا میتواند موثر باشد عمل باز برای ایشان خطرناک نیست لیزر در مقابل این دو روش چه جایگاهی میتواند داشته باشد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. بستگی به میزان تنگی دارد. ام ار ای را جهت بررسی و اعلام نظر به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال بفرمایید.

   پاسخ
 21. محمد

  سلام عرض شد دکتر.
  من بیش از یک ماه است دیسک کمر دارم.
  اوایل زمانی که روی پای راستم خم میشدم زمان صبح احساس درد داشتم. اما بعد از مدتی و توصیه دکتر با بستن کمربند درد یهو وقتی از خواب بیدار شدم شدید بود به حدی که نه به پهلوی چپ و نه راست میتوانستم خم بشوم. حدود ۱۰ جلسه لیزر رفتم بهتر شد. اما بعد از ۱۰ جلسه و دو روز بعد مجددا درد شروع شده.
  دیسک L1 هست و L5.
  خواستم ببینم دیسکوژل جوابگو هست و هزینه درمان چقدر است؟؟
  با تشکر.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً ام ار ای های خود را جهت بررسی و اعلام نظر به شماره واتساپ زیر ارسال بفرمایید
   09120335132

   پاسخ
 22. سلمان

  سلام خسته نباشید من حدود۶ماه هست دچاردیسک شدم بعداز ام آرای گفتن دیسک خفیف بین مهره ۴و۵ دارید البته ۲و۳هم هست که خیلی خفیف هست ولی درد به پاهام کشیده میشه البته قابل تحمل هست خواستم بدونم نیازی به درمان با دیسکو ژل هست تا بدتر نشدم اگه ممکنه لطف کنید راهنمایی کنید.تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای خود را جهت بررسی و اعلام نظر ارسال بفرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 23. رحیم

  سلام من دیسک ۳و۴ رو عمل کردم آیا میشه دیسکوژل زد چون واقعا نمی تونم کار کنم سر پا نمی تونم بایستم ۴ و ۵ ساعت

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه ارتفاع دیسک مناسب باشد بله قابل انجام است.

   پاسخ
 24. سعید

  سلام دکتر عزیز
  دیسکوژل موجود نشده هنوز؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ظاهراً تا ماه آینده وارد خواهد شد

   پاسخ
 25. علی فرزانه

  سلام خسته نباشید دیسکو ژل موجود دارید میشه قیمت بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام فعلا در ایران موجود نمی باشد.

   پاسخ