درمان اینترونشنال (جراحی بسته) دیسک با اندوسکوپی و لیزر

شهریور, 1397 بدون نظر

ستون مهره ها در خط میانی بدن قرار دارد که در بالا با سر و در پائین با استخوان های لگن مفصل می شود و از 26 استخوان مجزا تشکیل شده است و علاوه بر انعطاف پذیری، در جهات جلویی پشتی و طرفی حرکت و چرخش حول محور هم داراست. ستون مهره ها طناب نخاعی را در بر گرفته و از آن حمایت می کند و از 4 بخش تشکیل شده است:

ستون مهره ها از چه بخش هایی تشکیل شده است

گردنی (7عدد) / سینه ای (12عدد) / کمری (5عدد) و 5 عدد مهره خاجی که با یکدیگر جوش خورده و استخوان خاجی نامیده می شوند.

آناتومی ستون مهره ها
آناتومی ستون مهره ها

دیسک مهره ای

بین هر مهره صفحه دیسک ها قرار دارند که بالشتک های الاستیکی هستند که جهت ضربه گیری و تسهیل حرکت مهره ها تعبیه شده اند و از یک هسته ژلاتینی و یک دیواره بیرونی تشکیل شده اند. بیرون‌ زدگی دیسک کمر زمانی رخ می‌دهد که ماده ژلاتینی هسته دیسک از دیواره بیرونی دیسک بیرون بزند که علت آن سن / ضربه / وزن و… می تواند باشد. مانند شکل پایین دیسک بیرون زده روی نخاع و رشته های های عصبی فشار وارد می آورد که موجب دردهای ستون فقرات و اندام ها می گردد و نیاز به جراحی را به وجود می آورد.

دیسک کمر
دیسک کمر

جراحی دیسک به دو شکل است

1- روش قدیمی که همانا جراحی باز می باشد و در آن بافت ستون فقرات باز شده و محل تنگی تراشیده و عصب تحت فشار آزاد می گردد. روش جراحی باز دارای عوارضی است که عمده ترین آنها شامل : a- عوارض مربوط به بیهوشی عمومی b- عوارض مربوط به دستکاری های جراحی از جمله صدمه به بافت های مجاور و عفونت c- چسبندگی های اپیدورال پس از  عمل که می توانند مجددا روی رشته ها عصبی فشار آورده و تولید درد کنند. d- ناپایداری ستون مهره ها و فشار و آرتروز مفاصل فاست بین مهره ای می باشد.

2- عمل کم تهاجمی (اینترونشنال) یا جراحی بسته دیسک

به دلیل  عوارض اعمال جراحی باز که در بالا ذکر شدند جراحی بسته دیسک ابداع شده اند که اقدامات کمتر تهاجمی یا اینترونشنال نامیده می شوند. در روش جراحی بسته (اینترونشن) بافت باز نمی شود و با بی حسی موضعی عمل مورد نظر انجام می گردد بدین شکل که با وسائل و تجهیزات مخصوص وارد محل بیرون زدگی دیسک شده و فتق دیسک برداشته می شود.

اعمال بسته دیسک توسط دکتر محمدرضا کاظمی فلوشیپ فوق تخصص درد به  به دو روش زیر انجام می گردند:

انجام عمل لیزری بسته دیسک PLDD
انجام عمل لیزری بسته دیسک PLDD

انجام عمل لیزری بسته دیسک PLDD

عمل بسته (اینترونشن) لیزر دیسک PLDD

در این عمل با هدایت دستگاه رادیولوژی (فلوروسکوپ) با سوزن های خاص وارد مرکز دیسک شده و یک فیبر لیزری از داخل سوزن به مرکز دیسک هدایت می شود انرژی لیزری موجب تبخیر هسته و کاهش حجم هسته آبکی دیسک شده که در نتیجه آن فشار داخل دیسک کاهش یافته و قسمت بیرون زده دیسک (که به عصب فشار می آورد) کوچک شده و فشارمکانیکی روی عصب کاهش می یابد. این عمل تنها در بیرون زدگی های کوچک دیسک که دیسک ارتفاع خوب داشته و آب هسته دیسک از بین نرفته است انجام می گردد.

انجام عمل اندوسکوپی دیسکEndoscopic Discectomy
انجام عمل اندوسکوپی دیسکEndoscopic Discectomy

انجام عمل اندوسکوپی دیسک Endoscopic Discectomy 

Endoscopic Discectomy
Endoscopic Discectomy

عمل اندوسکوپی دیسک Endoscopic Discectomy

آندوسکوپ وسیله ای است که می توان با آن مهره ها و بافت های اطراف دیسک را با ایجاد شکاف کوچک(در حد چند میلیمتر) در ناحیه مورد نظر (کمر، گردن …) با بزرگ نمایی مشخص به طور مستقیم دید و به وسیله ی آن می توان قسمتی از دیسک را که عامل فشار بر روی عصب است، خارج کرد (شکل بالا) . در این عمل اندوسکوپ که دارای دوربین مخصوص و منبع نور است با برش کوچک چند میلیمتری وارد منطقه بیرون زده دیسک شده و بوسیله فورسپس های ظریف و مخصوص که از اندوسکوپ عبور می کنند منطقه بیرون زده دیسک کنده می شود و عصب آزاد می گردد و جداره دیسک نیز با رادیوفرکوئنسی ترمیم می گردد. پیداست که به علت عدم دستکاری بافتی عوارض معمول جراحی باز در این تکنیک دیده نمی شود.

کلیه اعمال جراحی بسته (اینترونشنال) بدون بیهوشی و تحت بی حسی موضعی بوده و دوران نقاهت کوتاه و شروع فعالیت های معمول بسیارسریع می باشد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

پاسخ سوال های خود را رایگان از دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد دریافت کنید.

مشاوره رایگان با دکتر کاظمی
About The Author
دکتر محمدرضا کاظمی بیوگرافی دکتر محمدرضا کاظمی دکتر محمدرضا کاظمی – فلوشیپ فوق تخصصی درد تاریخ تولد : 1349 ورود به دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1369 گذراندن دوره تخصص آنستزیولوژی و درد دانشگاه علوم پزشکی ...