کلینیک درد و خدمات کنترل و درمان دردهای مزمن

1397/05/15 26 نظرات

دردی که برای مدت زمان  بیش از سه ماه در بدن باقی بماند، عنوان درد مزمن را به خود می گیرد بسیاری از دردها برای هفته ها، ماه ها و یا حتی سال ها همچنان ادامه پیدا می کنند. دردهای مزمن می توانند در هر نقطه از بدن شما ایجاد شوند. این درد ها می تواند خیلی ملایم بوده و یا آنقدر شدید باشند که فعالیت های روزانه را مختل نمایند. ماهیت دردها می تواند سوزشی و مبهم و یا خنجری و تیز باشد. با افزایش سن، شیوع دردهای مزمن بیشترمی شود بخصوص درصورت وجود بیماریهای زمینه ای شیوع دردها افزایش می یابد.

حال برهمین اساس دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد نقش کلینیک درد و خدمات آن را در سایت خود شرح خواهند داد.

علل ایجاد درد مزمن

علل ایجاد کننده درد مزمن در دو سطح است یک قسمت منطقه آسیب اولیه که در آن ناحیه مشکلات مکانیکی و تغییر ساختار ناحیه آناتومیک به همراه ترشحات واسطه های شیمیایی بوده موجب ایجاد پیام درد می شوند که با درمان آسیب اولیه منشا صدور پیام های درد کنترل می شود اما همه مشکلات گاها با رفع آسیب اولیه پایان نمی یابد بدین شکل که پیام های عصبی درد برانگیخته شده در طول زمان انتقال پیدا می کند و به ناحیه قشری (کورتکس) مغز می رسد و با گذشت زمان تغییرات واسطه های شیمیایی مغز اتفاق افتاده، واسطه های مهاری کاهش می یابند و علیرغم برطرف شدن علت اولیه درد همچنان پیام های درد صادر می گردد.

عوارض دردهای مزمن

ادامه روند دردهای مزمن موجب ایجاد مشکلات روحی و خلقی می شود و موجب افسردگی / اضطراب خواهد شد که نهایتا موجب افت عملکرد و عدم توانایی انجام فعالیت های شغلی و کاهش کیفیت زندگی فرد می شود.

دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد اضافه می کنند که علاوه بر موارد گفته شده دردهای مزمن موجب افت عملکرد سیستم ایمنی بدن شده که می تواند زمینه ساز ایجاد و گسترش بیماری های عفونی و بدخیمی ها و عدم التیام بافت های آسیب دیده نیز بشود.

کلینیک درد

کلینیک درد مرکز درمانی‌ است که برای درمان انواع دردهای مزمنِ (بیش از 3ماه) مفصلی، ماهیچه‌ای – استخوانی ، ستون فقرات ، سرطانی، و سایر انواع دردهای مزمن بنیانگذاری شده‌ است. در کلینیک‌ درد پزشک فوق تخصص درد ، به کمک اقدامات تشخیصی کلینیک و پاراکلینیک تلاش در مشخص کردن علت و درمان درد مزمن دارد. اقدامات درمانی ساده در کلینیک درد شامل درمانهای غیرتهاجمی نظیراستفاده از لیزرهای پرتوان، مگنت، آکوپانکچر و… بوده لیکن درصد بسیاری از بیماران کلینیک درد نیازمند اقدامات کمتر تهاجمی و یا اینترونشنال Interventional هستند. اعمال کمترتهاجمی یا اینترونشنال همان گونه که از نامشان برمی آید کمترین آسیب به بافت های بدنی را به همراه دارند. این اعمال در اتاق عمل در شرایط استریل و با راهنمایی دستگاه های رادیولوژی انجام می شود که توضیح داده خواهد شد.

اقدامات تشخیصی دردهای مزمن در مجموعه ما

ابتدا شرح حال و تاریخچه دقیق پزشکی گرفته می شود و سپس تست ها و معاینات بالینی انجام می گردد. شرح حال و معاینه فیزیکی علیرغم تمام پیشرفت های تکنولوژیک درمانی هنوز هم از ارکان تشخیص و درمان بیماریهای درد مزمن می باشند. سپس براساس شواهد و تشخیص های احتمالی درخواست های پاراکلینیک داده می شود که شامل تصویربرداریهای لازم (ام ار آی/سی تی/سونوگرافی و…) و آزمایشات و تست های عصبی-عضلانی و… می باشد.

مراحل درمانی

با قطعی شدن تشخیص بیماری، پلن (برنامه) درمانی لازم جهت رفع بیماری زمینه ای مولد درد آغاز می گردد. بخشی از درمان ها غیرتهاجمی بوده بدین معنی که داخل بافت آسیب دیده بدن دستکاری نمی شود و فقط با اقداماتی موجب تحریک بافت به بازسازی و تعدیل فعالیت اعصاب مولد درد می شویم این اقدامات شامل لیزرهای پرتوان ، مگنت ، درمان دستی ، طب سوزنی و… می باشد که در درصدی از بیماران قابل انجام است.

شرح اقدامات اینترونشنال و یا کم تهاجمی از زبان دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

اما قسمت اعظم فعالیت ها “اقدامات اینترونشنال و یا کم تهاجمی” می باشند. در اقدامات اینترونشنال بوسیله تجهیزات خاصی (سوزن های مخصوص ، آندوسکوپ ، کاتترها و….)  بدون برش جراحی با هدایت دستگاه های رادیولوژی (سی تی اسکن ، فلوروسکوپ ، سونوگرافی) وارد فضای مورد نظر شده و اقدامات لازم (مانند تزریق فاکتورهای رشد سلولی ، بازکردن تنگی کانال نخاعی ، کاشت باطری محرک عصب و…) انجام داده می شود و در نتیجه علت ایجاد کننده بیماری و درد بدون نیاز به شکافتن پوست، بدون نیاز به بیهوشی عمومی برطرف می شود و آناتومی طبیعی بدن به هم ریخته نمی شود و عوارض تخریب بافتی دیده نمی شود.

در قسمت خدمات فوق تخصصی درد انواع بیماری ها و خدمات قابل انجام آن در کلینیک درد به تفصیل توضیح داده شده است.

ویدیو کلینیک درد

 

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.8/5 - (6 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمود

  ۱۳ سال است قرص اعصاب مصرف میکنم و از وسط بر مرکز مغز و بالای سر درد دارد و ۱۰ سال است این درد را دارم و خیلی اذیت میکند لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در ابتدا با متخصص اعصاب و روان مشاوره بفرمایید چنانچه مشکل خاصی نبود باید از نظر علل سردرد هم بررسی بشوید.

   پاسخ
 2. معصومه رحمتی

  با سلام
  پدر من ۷۲ سال سن داره و الان حدود چهار ماه و نیم هست که زونا گرفته و فقط روی یکی از پاهاش ‌پوستش شبیه سوختگی شدید
  شده بود و دردهای خیلی شدید داشت بطوری که توانایی بلند شدن و حرکت کردن رو از دست داده و قادر به بلند شدن و راه رفتن نیستن و ادرارش نیز بند اومده و این چند ماه ادرار به بوسیله سوند تخیله میشه
  تمام آزمایشهای و نوار عصبها رو انجام دادیم به تشخیص یکی از پزشکان درمان پلاسما فریز رو برای هفت مرحله انجام شد
  و لان پوست قسمتهای که زونا بوده بهتر شده ولی درد همچنان هست وگاهی خیلی اذیت میشه از درد و هنوز قدرت بلند شدن و راه رفتن رو ندارن و ادرا هم هنوز به وسیله سوند تخلیه میشه
  ممنون میشم لطفاً راهنمایی کنید که چکار کنیم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید عصب های درگیر شده بلوک،تزریق و رادیوفرکوئنسی بشوند.

   پاسخ
 3. نجات

  باسلام و تقدیم احترام
  ۴۱ سال سن دارم و مدت سه سال هست که آریتمی بالای قلبی دارم و درحال حاضر دارو مصرف میکنم . دوسال و چهارماه پیش اپلیشن شدم که متاسفانه موفق نبود . بعد از عمل درد و سنگینی درناحیه ی سینه و قلبم دارم . ستی آنژیوگرافی مالتی دتکتور از عروق کرونر انجام دادم تا از سلامت عروق مطمئن بشم که خداروشکر سالم بود . دکتر آریتمی جدیدم توصیه کردند که به متخصص درد مراجعه کنم . آیا این درد در کلینیک درد قابل تشخیص و درمان هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام . بله. باید علت درد بررسی شود و در صورت لزوم درمان‌های لازم دریافت گردند.

   پاسخ
 4. مولود بلوریان

  سلام دکتر
  من دیابت دارم دو ماهی هست که ماه اول گزگز انگشت دست و ما و از ماه دوم درد شدید انگشتان دست و پا و کتف دارم عکس و ازمایش هم که گرفتم بهم گفتند که نوروپاتی داری ولی زود اومدی ولی از یک ماه پیش روز ب روز دردم بیشتر شد تا الان که مسکن قوی میخورم لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام درمان و کنترل نوروپاتی در قدم اول درمان دارویی و در صورت پیشرفت بلوک و رادیوفرکوئنسی شبکه سمپاتیک و عصب های درگیر می باشد.

   پاسخ
 5. نورمحمد داز

  سلام آقای دکتر
  من ۳۳ ساله
  دیسک کمر دارم امروز رفتم پیش یکی از همکاران شما
  دکتر عکس ام ار ای رو دید گفت درد شما درد قدیمی هست باید تزریق آمپول انجام شه هزینه تزریق هم گفت ۲ میلیون به بالا هستش
  این آمپول چه آمپولی هستش؟
  تزریق کردنش بنفع من هست یا که خیر ؟
  جواب بدین ممنون میشم
  تشکر
  داز هستم از آق قلا

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام تزریق در بیرون زدگی های دیسک که موجب التهاب عصب های درگیر شده باشد استفاده می شود داروهای مختلفی جهت تزریق استفاده می شوند شامل ضد التهاب ها, بلوک کننده های کانال سدیمی, بلوک کننده های گیرنده های خاص درد, بلوک کننده های گیرنده خاص و….که براساس شرایط بیمار انتخاب می شود.

   پاسخ
 6. عبدالرضا خانی

  با سلام مدت سه ساله ازدرد عصب سه قلو رنج می برم دکتر مغز و اعصاب تجویز قرص تگراتول گاباپنتین باکلوفن ودپاکین را نموده ولی درد همچنان باقی می باشد ضمنا ام آر آی ونوار مغز چیزی نشان نداده لطفا مرا راهنمایی نمایید با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه درمان دارویی موفقیت آمیز نباشد باید مرکز عصب سه قلو رادیوفرکوئنسی و بلوک بشود.

   پاسخ
 7. مرثیه رفیعی

  سلام میشه لطفا آدرس وتلفنشان کلینیک درد برای دردهای زونا میخواستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱
   تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹

   پاسخ
 8. امین

  سلام اقای دکتر.۳۹ سال سن دارم و در ناحیه سمت چپ سینه احساس سوزش سینه و گرفتگی عضله دارم‌و بعضی مواقع بی حسی و قدرت نداشتن در دست چپ نسبت به راست.چند بار به متخصص قلب مراجعه کردم و مورد مشکوکی نبود.۲ بار هم ان ار ای مغز و گردن‌دادم‌‌و سونو گرافی گردن.و همیشه حس استرس و ترس بهم دست میده.ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر اختلالات اضطرابی بررسی و درمان شوید

   پاسخ
 9. امینی

  سلام خسته نباشید
  دختری دارم۲۳ساله هایپو تیروییدی .دیابتی و۳ سال هم هست که دیالیز میشه چندماهه از درد وسفت شدن پشت ساق پا ،ادم شدید پای راست شکایت داره هیچ مسکنی دردشو ساکت نمیکنه حتی اکسی کدن.
  چندبار سونو داپلر دادن ک اثری از گرفتگی رگ و دی وی تی نداشت ومورد خاصی دیده نشده،میخواستم بدونم شما میتونین کمکم کنین ؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله به کلینیک مراجعه کنند تا بررسی های لازم اعم از مشکلات کانال کمری و نوروپاتی های اعصاب محیطی بررسی شوند.

   پاسخ
 10. shabnam

  سلام دکتر برای سندرم درد میوفاسیالی که بعد از سی جلسه فیزیوتراپی دوباره بعد از چندماه عود کرده چه پیشنهادی دارین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه به درمان های فیزیوتراپی پاسخ مناسبی داده نشده باشد باید تزریق هیالاز در تریگر پوینتها انجام شود.

   پاسخ
 11. اسماعیلی

  آقای دکتر بنده حدودا یک ساله سردرد دارم اوایل شدنش کمتر بود و با فاصله ولی درحال حاضر روز به روز شدید میشه و حتی حس می کنم چشمم میخواد بیاد بیرون وقتی سرردام شدیدتر میشه حساس میشم هم به بو هم صدا ام ار ای گرفتم میکرو ادنوم بوده هفته دوبار داستینکس مصرف می کنم ولی فقط مدت بسیار کمی اثر داره حدود یکی دو ساعت پیشنهادت به بنده چیه تاری دید هم دارم وقتی سردردام شروع میشه چشام قرمز میشن بنده توده سینه هم دارم پرولاکتین بالا ترشح مایع بی رنگ در ابتدا و این اواخر ترشح شیر از پستان وجود داره باردار نشدم تاکنون پیشگیری هم نداشتیم دوبار ببوسی انجام شد درهر دو مورد فیبروادنوم بود ویگ بار هیپرپلازی داکتال ولی آخرین سو نو توده ای به سایز حدود۲۱میلی با میکروکلسیفیکاسیون هارو نشون داد دوباره نیاز به بیوپسی هست البته باید بگم دوبار توده ها تحت جراحی قرارگرفته ن بار اول توده ظاهر به شدت بدخیم داشت وباردوم بغلت درد زیاد توده های هر دو سمت کاملا خارج شد ولی با فاصله چندماه توده هایی بازآیی های برابر و بیشتر از سایز های قبلی درنواحی دیگر ایجاد شد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه سردرد بیش از ۱۵ روز در ماه باشد و موجب اختلال عملکرد برای شما شده باشد می توان از بلوک و تزریق عصب های مولد سر درد در سر و گردن استفاده کرد.

   پاسخ
 12. رضا خوران

  سلام خدمت دکتر کاظمی محترم بنده در ناحیه لگن سمت چپ در دارم ام ار ای دادم دکتر تشخیصه دیسک ندادن گفتن عیب سیاتیکه .نوبت میخاستم برایه ویزیت

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً با وقت دهی مرکزجهت ویزیت هماهنگ بفرمایید.
   021-22847309

   پاسخ
 13. فرزان

  سلام و درود بر دکتر کاظمی با توجه به توضیحات کاملی که در رابطه با درد و درمان در کلینیک دادید من دختری دارم 28ساله که از درد سر و چشم درد و به نوعی میگرن از صبح ناشتا شروع به خوردن مسکن با دوز بالا مصرف می‌کنه متاسفانه هیچ درمانی هم جواب نداده نه طب سوزنی نه داروهای که برای درمان دکتر مغز و اعصاب تجویز کردند مستأصل و درمانده فقط شاهد درد کشیدن این دختر و افسردگی و حملات پانیک شدم میتونید راهنمایی کنید یک عمر دعا گوی شما خواهم بود

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام با توجه به عدم پاسخ کلیه درمان ها ایشان کاندید انجام اینترونشن (بلوک و عمل بسته) هستند. با کلیه مدارک به مرکز ما تشریف بیاورید.

   پاسخ