درد، “کلینیک درد” و نقش فلوشیپ درد

مرداد, 1397 بدون نظر

قدمت درد همسنگ تولد انسان است. از زمان های دور تا اوایل قرن اخیر به طور سنتی عقیده بر این بوده که درد پدیده ای اجتناب ناپذیر است و چاره ای جز تحمل آن وجود ندارد. ریشه کلمه درد به لاتین pain به معنی تنبیه است و عقیده بر این بوده که درد نوعی تنبیه بوده و موجب شسته شدن گناهان و منزه شدن فرد می گردد. بررسی علمی مقوله درد به شکل علمی و کلینیکی به دهه هفتاد میلادی توسط دکتر جان بونیکا بر می گردد.

تعریف علمی درد : ” درد یک تجربه حسی یا احساسی ناخوشایند است که با آسیب بافتی واقعی یا بالقوه همراه می باشد.” درد در حقیقت نعمتی است به شکل زنگ هشدار و آلارمی برای فرد که نشان دهنده اختلال عملکرد قسمتی از بدن است.

درد یک علامت است، اما در صورت عدم درمان مشکل اولیه مولد دردT به دلیل تغییرات واسطه های شیمیایی مغزی که در اثر درد مزمن ایجاد می‌شود از یک علامت تبدیل به یک بیماری جداگانه می‌شود، یعنی یک مشکل تبدیل به دومشکل می شود: درد اولیه در محل آسیب دیدگی و درد ثانویه در مغز! و در این حالت حتی با درمان علت ایجاد کننده اولیه درد، مشکل ثانویه باقی می ماند و بهبودی صورت نمی‌گیرد. بنایراین مطلوب ترین زمان جهت کنترل و درمان “درد” همانا مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری می باشد و در صورت عدم درمان صحیح تمامی ابعاد وجودی فرد اعم از جسمی و روحی و زندگی اجتماعی و فعالیت روزانه فرد نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اقدامات انجام شده در رشته درد تنها در جهت رفع علامت درد نیست. هدف پزشک فوق تخصص درد تشخیص، کنترل و درمان علت درد به عنوان درد اولیه و همچنین پیشگیری و یا درمان درد مرکزی (ثانویه) می باشد لذا با این هدف بیماران به دقت معاینه می‌شوند و در صورت لزوم اقدامات تشخیصی مانند رادیوگرافی، ام آر آی، آزمایشات و سایر روش‌های تشخیصی درد درخواست می‌شود.

پس از مشخص شدن علت درد برنامه ریزی جهت کنترل و درمان آن صورت می گیرد. تفاوت روش انتخابی برای درمان درد در مراجعه بیماران به فلوشیپ درد با سایر تخصص ها، نحوه بررسی درد و تمرکز بر پایه روش‌های درمانی است تا حتی الامکان بیمار تحت جراحی باز قرار نگیرد (در رابطه با این موضوع در مبحث معرفی فلوشیپ درد به تفصیل توضیح داده شده است).

در کلینیک درد ، توسط فلوشیپ درد از روش های غیر تهاجمی و همچنین روشهای کمتر تهاجمی یا اینترونشنال (عمل بسته) استفاده می گردد تا درمان علت ایجاد کننده درد بدون نیاز به شکافتن پوست و بی هوشی و به صورت سرپایی انجام شود. بسته بودن این عمل‌ها سبب شده است تا آناتومی طبیعی بدن دستکاری نشود و عوارضی که ناشی از برش پوست، عضلات و استخوان‌ها بروز می‌کند، ایجاد نشود و بافت های بدن حداقل دستکاری و آسیب را ببینند. در واقع درمان صحیح درد مزمن همواره حالت چند بعدی دارد و استفاده از روش‌های مختلف موفقیت را افزایش می‌دهد.(درقسمت روش های درمانی کمتر تهاجمی به تفصیل توضیح داده شده است).

کلام آخر اینکه کلینیک درد ( pain clinic ) یک مرکز تشخیصی درمانی است که در جهت درمان همه ابعاد “درد مزمن” بوده و هدف آن بازیابی عملکرد ، راندمان کاری و دستیابی یک زندگی پر بار و دور از آلام برای افراد می باشد.

مشاوره رایگان با دکتر محمدرضا کاظمی

 

برچسب ها