درد دنبالچه یا COCCYDYNIA

1398/03/25 40 نظرات

دنبالچه انتهایی ترین قسمت ستون فقرات می باشد. این استخوان از 3 تا 5 مهره تشکیل شده و در حیوانات نقش تشکیل دهنده دم را دارد. دنبالچه در تحمل وزن نقش مهمی دارد. به این استخوان عضلات و لیگامان های کف لگن متصل می شوند که نقش مهمی در دفع ادرار و مدفوع دارند. در مقاله درد دنبالچه یا COCCYDYNIA دکتر کاظمی در مورد علائم و درمان این بیماری توضیح داده اند.

درد دنبالچه ناشی از چیست

درد دنبالچه دردی نسبتا شایع است که نه تنها در دنبالچه بلکه به شکل انتشاری در لگن و حتی درپاها حس می شود. شیوع این دردها در خانم ها بیشتراز آقایان است که به دلیل تفاوت آناتومی لگن این دو جنس با یکدیگر می باشد. این درد در حالت نشسته بیشتر است و نیز درد دنبالچه در بسیاری از موارد با اختلالات ادرار و مدفوع نیز همراهی دارد. این دردها معمولا در هنگام قاعدگی، اجابت مزاج و فعالیت جنسی تشدید می شوند.

علل درد دنبالچه

علل دردهای دنبالچه علل وسیعی می باشد که شایعترین آن مشتمل است بر ضربات و بی ثباتی استخوان دنبالچه، اسپاسم و گرفتگی عضلات منطقه و غیر هم راستا بودن دنبالچه با فقرات و… لیکن منشا بسیاری از دردهای دنبالچه قابل تعیین نبوده ( که به آن کوکسیدینی ایدیوپاتیک گفته می شود) و در این موارد باید علائم بیمار را کنترل کرد.

یکی از پرچالش ترین علل دردهای دنبالچه ضربات وارده به دنبالچه می باشد که ناشی از آسیب مستقیم و ضربه به دنیالچه می باشد مانند زمین خوردن با باسن روی یک سطح سفت از طریق ضربات ورزشی و یا سقوط و تصادفات و…. همچنین دنبالچه در حین زایمان و یا کشیدگی های مکرر نظیر دوچرخه سواری می تواند دچار آسیب گردد. چنانچه علل ذکر شده همراه با چاقی باشند میزان آسیب و درد به مراتب بیشتر خواهد بود.

علیرغم مصطلح بودن شکستگی دنبالچه عملا این پدیده نادر بوده و درد ناشی از ضربه در دنبالچه بیشتر ناشی از جابجایی استخوان ها می باشد.

درد دنبالچه بعد از زایمان

بسیاری از زنان پس از وضع حمل دچار درد هایی در ناحیه ی دنبالچه می شوند و بسیاری از فعالیت های روزانه از جمله نشستن و برخاستن، خوابیدن به صورت طاقباز برای آن ها دردناک می شود. آسیب به دنبالچه حین وضع حمل به علت فشاری است که جنین حین عبور از حفره لگنی به استخوان دنبالچه وارد می کند. این فشار می تواند باعث آسیب خفیف یا دررفتگی و شکستگی این استخوان بشود که میزان این آسیب بستگی به آناتومی لگن مادر، طریقه زایمان و سایز بزرگ جنین، کوچک بودن حفره ی لگنی و پوزیشن نامناسب جنین و .. دارد.

تشخیص درد دنبالچه

ابتدا شرح حال بیمار بسیار کمک کننده است که شامل درد انتهای ستون فقرات بوده که با نشستن تشدید می شود و نیز تشدید درد در هنگام اجابت مزاج و فعالیت جنسی وجود دارد. بیشترین درد در نوک دنبالچه است ولی انتشار به اطراف هم گزارش می شود.

در معاینه در لمس و حرکت استخوان دنبالچه (آخرین بند از ستون فقرات در بالای مقعد) درد زیادی احساس می شود .با توجه به اینکه درد استخوان دنبالچه در این منقطه می تواند به علت بیماری ها و بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات بروز نماید افراد دچار علایم فوق می بایست جهت بررسی و تشخیص و علل درد دنبالچه به پزشک مراجعه نمایند.

درمان درد دنبالچه

بالشتک حلقوی دنبالچه
بالشتک حلقوی دنبالچه

قبل از هر چه در درمان باید از بالشتک حلقوی دنبالچه مانند شکل بالا در هنگام نشستن استفاده شود.

درمان درد دنبالچه طیف وسیعی از درمان ها از جمله درمان های دارویی مشتمل برداروهای ضدالتهابی و مکمل ها و فیزیوتراپی می باشد.

درمان درد دنبالچه با ورزش

تمرین اول  : به پشت دراز کشیده، زانوها جمع و کف پاها روی زمین باشد، شکم را سفت کرده و سعی کنید کمر را به تخت بچسبانید. این تمرین علی رغم سادگی تمرین بسیار مناسب جهت کاهش درد دنبالچه است.

تمرین دوم : به پشت دراز کشیده، دست ها روی شکم باشد. کف پاها روی زمین قرار بگیرد، یک پا را از زمین و زانو را صاف کنید، روزی 3 بار هر دفعه 5 -10 بار. (هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید).

تمرین سوم : به پهلو دراز بکشید، یک بالش زیر سرتان باشد، زانوها کمی خم باشند، دست ها را باز کرده و به آرامی به پهلو بچرخید، این حرکت را در طرف مقابل تکرار کنید. هر حرکت را 5 ثانیه نگه داشته، روزی 3بار، هر نوبت 5-10 دفعه.

تمرین چهارم  : به پهلو دراز بکشید یک دست زیر سر باشد، پاها را تک تک از بغل باز و بسته کنید هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید روزی 3 بار هر مرتبه 5 -10 دفعه.

درمان های اینترونشنال در درد دنبالچه

با همه مواردی که ذکر شد درصد قابل توجهی از بیماران دچار “کوکسی دینیا” به درمان ها پاسخ مناسب نمی دهند و همچنان از مشکل درد کوکسیکس در عذاب هستند.

خیلی از بیمارن این سئوال را داردند که : برای درد دنبالچه به چه دکتری باید مراجعه کرد ؟ این افراد باید به کلینیک های فوق تخصصی “درد” مراجعه نموده و تحت درمان های اینترونشنال قرار بگیرند. این درمان ها تحت هدایت دستگاه های رادیولوژی و سونوگرافی انجام می شوند که مشتمل هستند بر:

داروهای تزریقی

تزریق : با استفاده از داروهای ضدالتهاب در نزدیکی مفصل بین دنبالچه و ساکروم داروی مورد نظر تزریق می گردد.

پرولوتراپی : با تزریق فاکتورهای رشد سلولی و ایجاد شرایط پیش التهابی می توان موجب استحکام رباط ها و تاندون ها و ترمیم پارگی ها شد.

بلوک گانگلیون ایمپار : این شبکه در جلوی دنبالچه قرار دارد. با بلوک آن می توان در دراز مدت موجب تخفیف چشم گیر درد شد. در این شبکه عصبی می توان از داروهای لوکال آنستتیک، کوتیکو استروئیدها، بوتاکی، داروهای نورولیتیک و نهایتا رادیو فرکوئنسی استفاده کرد.

تحریک ریشه عصب ساکرال scs : این تکنیک از روش های نورومدولاسیون ساکروم است که در آن از محرک های نخاعی در فضای اپیدورال جهت کنترل و درمان درد دنبالچه استفاده می گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. نگ

  با سلام ایا روش رادیو فرکوئنسی ناحیه دنبالچه برای خانم ها عوارضی داره؟ چون لیزر درمانی که در فیزیوتراپی انجام می شد باعث بروز یک سری عوارض هورمونی و مربوط به قاعدگی میشد.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام خیر
   رادیوفرکوئنسی جریان الکتریسیته ای است که موجب تعدیل فعالیت شبکه عصبی مورد نظر می شود و عارضه ای ندارد.

   پاسخ
 2. علی

  سلام وقتتون بخیر آقا دکتر
  من از چند تا پله خوردم زمین که در همه پله ها باسنم خورد و الان دو روزی میگذره و شدیدا در نشت و برخواست و نشستن کامل در ناحیه دنبالچه درد دارم و کم نشده
  میخواستم راهنماییم بفرمایین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه دردها ادامه داشت به پزشک جهت معاینه و انجام تصویربرداری های لازم مراجعه فرمایید.

   پاسخ
 3. نگار

  با سلام اقای دکتر بنده 6 ماه هست که درد شدید دنبالچه دارم، طی این 6 ماه هم استراحت مطلق داشتم هم از بالشتک مخصوص استفاده کردم ، هم تزریق موضعی کورتون داشتم و هم نزدیک به 15 جلسه فیزیوتراپی انجام دادم اما درد به طور کامل از بین نرفته و در طول هفته یکی دو روز شدت پیدا میکنه و چند روزی درد معمولی داره ، mri و رادیولوژی انجام ادم گفتن دنبالچه ات مشکل خاصی نداره… ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در این موارد باید شبکه عصبی مربوط به دنبالچه (شبکه ایمپار) رادیوفرکوئنسی بشود.

   پاسخ
 4. ویدا

  سلام یک سال هست درد دنبالجه دارم برام تزریق ژل و جا انداختن رو انجام دادن اما بعد از چند ماه درد دوباره شروع شده پزشک بهم گفتن باید بلوک عصب انجام بدیم ایا این بلوک عصب عوارض خطرناک نداره؟ و برای نشستن مشکل ایجاد نمی کنه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام خیر عوارضی ندارد و راه حل صحیح هم بلوک و رادیو فرکانسی شبکه عصبی ایمپار دنبالچه است.

   پاسخ
 5. علیرضا

  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر کاظمی
  تقریبا 6 ماهی میشه که درد در انتهای ستون فقراتم (دنبالچه ) دارم و به تازگی خیلی شدیدتر شده است به طوری که 20 دقیقه میشینم درد شروع می شود به حدی که مجبور به ایستادن می شوم.
  هنگام بلند شدن از زمین هم درد شدیدی در ستون فقراتم حس میکنم و هنگام بلند شدن چند ثانیه ای کمرم خم است تا درد آرام گیرد.
  ضمنا عرض کنم خدمت شما اضافه وزرن و شکم دارم.
  درد کمی هم در کلیه مفاصل هم حس می کنم
  کارمند هستم و کل روز با کامپیوتر کار میکنم . تحرک اصلا ندارم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ستون فقرات کمری و خاجی باید مورد بررسی قرار بگیرند.

   پاسخ
 6. نیره

  سلام آقای دکتر من ۵۰ سالمه و مدتیه که وقتی می خوام از روی صندلی یا زمین بلند بشم به سختی بلند میشم انگار عصله ام خشک شده و با درد همرا هست لازم به دکر هست که بگم مدتیه من به خاطر کارم که معلم هستم وباید در فضای مجازی کلاسم زو اداره کنم روی زمین و گوشی بدستت مینشستم و مدتی که به این حال کارم رو انجام میدادم این مشکل برام پیش اومده سعی می کنم موقع نشستن کمی به جلو خم بشم تا فشارکمتری روی باسنم باشه و راحت بلند بشم در عیر اینصورت خیلی به سختی بلند میشم سوالم اینه که آیا من خوب میشم و برای خوب شدنم چکار باید بکنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام دو مورد باید مورد بررسی قرار گیرند یکی مفاصل اندام تحتانی و لگن و دیگری قدرت عضلات اندام تحتانی تا در صورت وجود مشکل اقدام شود.

   پاسخ
 7. امیرحسین

  سلام آقای دکتر ببخشید من ۱۷ سالمه و استخوان دنبالچه م ضربه خورده و درد میکنه اما چند روز پیش هنگام نشستن یه صدای از استخوان دنبالچه م بلند شد و احساس میکنم که دردم کمتر شده ایا امکان داره که درست شده باشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه التهاب بدون جابجایی باشد بله امکان دارد

   پاسخ
 8. محمد جواد جهاندیده

  سلام و عرض ادب
  دکتر من 4 ماهه اطراف دنبالچه ام درد دارم ام ار ای از کمر و باسن هم گرفتم ولی دکترم گفتن هیچ مشکلی نداری و یه گرفتگی جزئی شاید باشه و برام فیزیوتوراپی و لیزر درمانی نوشتن تا جلسه هشتم فیزیوتراپی ارام تر شد ولی بعد درد به جای اطراف دنبالچه به وسط دنبالچه ام یعنی یک نقطه خاصی که فقط بهش دست میزنم و هنگام نشستن درد میکنه حالا دکتر من برایم سوال پیش امده چطور در ام ار ای چیزی نشان نداده اما درد دارم ؟ دکتر لطفا پاسخ دهید کمکم کنید دیگه عاجز شدم🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در سندروم های درد دنبالچه علائم آناتومیک دیده نمیشود ولی درد وجود دارد لذا پراید شبکه عصبی دنبالچه بلوک و رادیوفرکوئنسی شود.

   پاسخ
 9. ابوالفضل

  سلام و عرض ادب دکتر
  حدود یکسالی هست درد دنبالچه دارم هیچ ضربه نخورده در حین نشستن یکدفعه درد گرفته و یکسالی هست اذیتم میکنه
  پیش چندتا از همکارای متخصص طب فیزیکی و توانبخشی رفتم درمان های لیزر اوزون فیزیوتراپی تزریق و جااندازی(۳مرحله)انجام دادم ولی خوب نشدم و یکسالی هست روی تیوپ میشنیم خیلی خیلی دارم اذیت میشم و کاملا روحیمو باختم و بی اعصاب شدم و ناامید
  ضمنا دیسک کمر ۴،۵ نیز دارم
  دیگه خسته شدم از بس دکتر رفتم
  خواهش میکنم کمکم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام اگر مشکل درد دنبالچه (کوکسی داینیا) باشد و به همه اقدامات درمانی پاسخ مناسب نداده باشد باید شبکه عصبی دنبالچه (ایمپار) بلوک ، تزریق و رادیوفرکوئنسی شود.

   پاسخ
 10. زهرا

  سلام آقای دکتر شوهرم ۴۱ سالشه و سه چهار هفته ای هست که وسط دوباسنش درد میکنه زدم اینترنت و دیدم نوشته درد دنبالچه شغلش هم کشاورزیه برای درمانش باید چیکار کنیم؟ به شدت رد میکنه و اصلا نمیتونه روی زمین بشینه 😔😔😔روی زمین نخورده و از جایی هم‌نیافتادهو میگه یه گم که در زمین کار میکنم کمرم درد میگیره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به پزشک مراجعه شود و ستون فقرات و لگن مورد معاینه و تصویربرداری قرار بگیرد.

   پاسخ
 11. علی

  سلام یک هفته است دنبالچه ام درد میکند ضربه ای نخورده و از جایی نیوفتادم ولی از چند نفر پرسیدم گفتند که به خاطر نشستن زیاد روی زمین سفت است یک ماه پیش هم هر روز ۳ تا ۴ ساعت روی فرش سفت میشستم و دقیقا به دنبالچه ام فشار وارد میشد میخواستم ببین از همونه همیشه هم درد نمیکنه فقط وقتی میشینم و روش فشار وارد میشه درد میگره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام به احتمال زیاد از نشستن های طولانی روی سطح سفت است از داروهای ضد التهاب استفاده کنید و به دنبالچه فشار نیاورید اگر مشکل پس از یک هفته برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 12. سمیرا

  سلام جناب دکتر من خانمی 37 ساله از دو سال پیش قبل زایمان دچار درد دنبالچه شدم تا الانم که دخترم یه سال و 3 ماهست هنوز درد شدید دارم و چون کارمندم واقعا کاهی اوقات درد ازیت میکنه و تو مسافرت های حتی نیم ساعته نمیتونم تو ماشین بشینم ممنون میشم راهنمایی کنید .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه درد دنبالچه با درمان های غیر تهاجمی و فیزیوتراپی و دارو درمانی درمان نشده باشد باید شبکه عصبی مربوط به دنبالچه با نام ایمپار بلوک، تزریق و رادیوفرکوئنسی شود.

   پاسخ
 13. آیدا یوسفی

  سلام.دختر۲۰ ساله هستم از ۴ روز پیش درد در ناحیه پایین کمر احساس کردم که راه رفتن ونشستن برام خیلی سخته.هنوز دکتر نرفتم.امروز خون و کمی عفونت دیدم
  و ورم کرده.باید چه کارکنم.وبه چه دکتری مراجعه کنم؟
  به خاطر درسم ساعتها طولانی میشینم.ضربه نخورده.
  ممنون میشم جواب بدید 🙏🏻

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام کیست مویی هست و باید به جراح عمومی مراجعه کنید.

   پاسخ
 14. عطا محمود

  سلام آقای دکتر. من ۲ ماه پیش یک ضربه تقریبا محکم به قسمت پایین کمرم خورد در تمرینات فوتبال. و الان هم کمی درد میکنه و مخصوصا میدوم. من باید چکار کنم که به زودی خوب شوم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اول از همه باید یک مراجعه به پزشک داشته باشید تا میزان آسیب ناشی از ضربه مشخص شود و پس از آن در صورت صلاحدید پزشک تمرینات شروع شود.

   پاسخ
 15. هانیه

  سلام آقای دکتر من یک سال پیش خوردم زمین و دنبالچم دردش شدوع شد لعد از عکس دکتر گفتن که حساس شده و رعایت کن که روی بالشتک مینشستم اما خوب نشد بعد ۸ ماه دوباره عکس گرفتم اینبار بردم پیش فیزیوتراپ گفتن در رفته و برام فیزیو تراپی و طب سوزنی انجام دادن و بعد هم جا انداختن اما بعد یک ماهو نیم دردم قطع نشده باید چیکار کنم ایا نیازه باز عکس بگیرم یا ممکنه دوباره برگشه باشه سرجاش؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه به هیچ یک از درمان‌های غیرتهاجمی پاسخ داده نشود باید تزریق شبکه عصبی دنبالچه (ایمپار) انجام شود.

   پاسخ
 16. زینب

  سلام
  حدود ۳ ماه هست بعد از یک یبوست شدید دجار درد دنبالیچه شدم‌انواع درمان خانگی و سنتی انجام دادم در زمان استراحت دردش،کم میشه ولی بلافاصله بعد از مدتی نشستن درد شدید شروع میشه از بالشت مخصوص هم استفاده میکنم ولی تاثیری نداره واقعا زندگی برام سخت کرده من بخاطر کارم مجبور زیاد سفر برم و ساعت طولانی تو راه باشم نشستن عذاب اور شده برام بقدری دردم شدید میشه که موقع بلند شدن از صندلی باید کمک بگیرم ،اضافه وزن هم دارم که اقدام به رژیم کردم‌وزنم کم‌بشه
  لطفا راهنمایی کنید کجا باید مراجعه کنم تا درمان مناسب انجام بدم
  من ساکن کرج هستم
  مچکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت عدم پاسخ به درمان طبی باید شبکه عصبی دنبالچه بلوک و تزریق بشود.

   پاسخ
 17. پرستو

  سلام من سه سال پیش زمین خوردم .شکستگی دنبالچه وکمردرد دارم الان دکتر میگه بد جوش خورده وهمچنان کمردرد دارم ..ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه شکستگی دنبالچه به درمان های دارویی پاسخ ندهند باید تزریق شبکه عصبی دنبالچه انجام شود.

   پاسخ
 18. امیر

  سلام خسته نباشید جناب اقای دکتر کاظمی
  من ۳۷ سالمه و حدود یکماه که دچار زمین خوردگی شدم
  لگن سمت چپم با رادیولوژی و سی تی اسکن ۳ بُعدی دچار ترک کوچک که با کشش ۳ روزه مرخص شدم و استراحت ۲ ماهه دادن، ۱۵ روز از ۲ ماه استراحت دچار درد عصب سیاتیک از باسن تا کف پا و تجویز شل کننده
  ولی از لگن چپ و کشاله ران سمت راست و درد کمر در چپ و تحت نظر دکتر جراح ارتوپد بودم وکه ایشان تشخیص همان ترک درد لگن دادن و درنهایت دارو دادند ولی من دردم درپایین کمرم هم به سمت چپ و هم به سمت مقعد میباشد که فشار روی لگن چپم و احساس اینکه دنبالچه به سمت لگن فشار اورده و چاله ای در لگن چپم به وجود امده و درد دارد در همبسترشدن هم فشار زیادی به مقعد میاید درمان خانگی هم انجام دادم ولی بی تاثیر
  لطفا راهنمایی بفرمایید چه کنم
  پیش چه متخصص حاذق برم
  سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید یک ام آر آی ستون فقرات کمری تهیه کنید

   پاسخ
 19. Nima

  سلام اقای دکتر ، من پسر هستم و 16 سالم هست . درد پایین ستون فقراتم از زمانی شروع شد که یک صندلی چوبی خریدم و سطح اون هم بسیار سفت بود . بعد از دو سه هفته که روی صندلی نشستم ، درد شدیدی در قسمت نشیمنگاهم احساس کردم . الان نزدیک 10 ماه هست که با این درد سر میکنم و خیلی هم بدجور شده دردش . خواستم بپرسم که برای درمان دیر نشده ؟ ، چون من تا الان به هیچ دکتری مراجعه نکردم . و سوال بعدی من این هست که باید اول پیش فیزیوتراپ برم ؟ خیلی ممنون از سایت خوبتون 🌷

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نه خیلی دیر نشده در ابتدا باید فیزیوتراپی جهت دردهای دنبالچه انجام دهید.

   پاسخ
 20. اسماعیل

  باسلام وخسته نباشید
  بنده ۳۲ سالم هست وحدود ۲۰سالی میشود که درکمر دارم البته اکثرا لگنم خیلی درد میکند بخصوص از زمین بلند شدنی ویا روبه پشت میخوابم بزور بلند میشم وپیش هر دکتر ومتخصصی رفتم وام ار ای انجام دادم سی تی اسکن انجام دادم گفتن چیزی مشاهده نمیشه فقط یک بار یک شکسته بند خانم گفت دنبالچه ام انحرافی داره وخیلی هم سفت شده چند روز هم نرم کردم که ایشونم نتونستن کاری انجام بدن ..میخواستم ببینم بادردی که من دارم از دنبالچه هست ..البته خیلی وقتها دراز کشیدنی نه میتونم به پشت بخوابم ونه به پهلو چون به پهلو خوابیدنی احساس میکنم استخوان لگنم زده بیرون ومیسابه زمین …کارمم بنایی هست وچندسالی به زور قرص ودارو بنایی کار کردم ..ولی دیگه سه چهار ساله که کلا نمیتونم کارکنم وهمیشه درد میکشم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید یک معاینه بالینی دقیق شوید و تصویر برداری های لازم بر اساس معاینه از کمر و لگن شما انجام شود و تست های عصب و عضلات مناطق درگیر هم بررسی شود.

   پاسخ