درد دنبالچه یا COCCYDYNIA

خرداد, 1398 42 نظرات

دنبالچه انتهایی ترین قسمت ستون فقرات می باشد. این استخوان از 3 تا 5 مهره تشکیل شده و در حیوانات نقش تشکیل دهنده دم را دارد. دنبالچه در تحمل وزن نقش مهمی دارد. به این استخوان عضلات و لیگامان های کف لگن متصل می شوند که نقش مهمی در دفع ادرار و مدفوع دارند. در مقاله درد دنبالچه یا COCCYDYNIA دکتر کاظمی در مورد علائم و درمان این بیماری توضیح داده اند.

درد دنبالچه ناشی از چیست

درد دنبالچه دردی نسبتا شایع است که نه تنها در دنبالچه بلکه به شکل انتشاری در لگن و حتی درپاها حس می شود. شیوع این دردها در خانم ها بیشتراز آقایان است که به دلیل تفاوت آناتومی لگن این دو جنس با یکدیگر می باشد. این درد در حالت نشسته بیشتر است و نیز درد دنبالچه در بسیاری از موارد با اختلالات ادرار و مدفوع نیز همراهی دارد. این دردها معمولا در هنگام قاعدگی، اجابت مزاج و فعالیت جنسی تشدید می شوند.

علل درد دنبالچه

علل دردهای دنبالچه علل وسیعی می باشد که شایعترین آن مشتمل است بر ضربات و بی ثباتی استخوان دنبالچه، اسپاسم و گرفتگی عضلات منطقه و غیر هم راستا بودن دنبالچه با فقرات و… لیکن منشا بسیاری از دردهای دنبالچه قابل تعیین نبوده ( که به آن کوکسیدینی ایدیوپاتیک گفته می شود) و در این موارد باید علائم بیمار را کنترل کرد.

یکی از پرچالش ترین علل دردهای دنبالچه ضربات وارده به دنبالچه می باشد که ناشی از آسیب مستقیم و ضربه به دنیالچه می باشد مانند زمین خوردن با باسن روی یک سطح سفت از طریق ضربات ورزشی و یا سقوط و تصادفات و…. همچنین دنبالچه در حین زایمان و یا کشیدگی های مکرر نظیر دوچرخه سواری می تواند دچار آسیب گردد. چنانچه علل ذکر شده همراه با چاقی باشند میزان آسیب و درد به مراتب بیشتر خواهد بود.

علیرغم مصطلح بودن شکستگی دنبالچه عملا این پدیده نادر بوده و درد ناشی از ضربه در دنبالچه بیشتر ناشی از جابجایی استخوان ها می باشد.

درد دنبالچه بعد از زایمان

بسیاری از زنان پس از وضع حمل دچار درد هایی در ناحیه ی دنبالچه می شوند و بسیاری از فعالیت های روزانه از جمله نشستن و برخاستن، خوابیدن به صورت طاقباز برای آن ها دردناک می شود. آسیب به دنبالچه حین وضع حمل به علت فشاری است که جنین حین عبور از حفره لگنی به استخوان دنبالچه وارد می کند. این فشار می تواند باعث آسیب خفیف یا دررفتگی و شکستگی این استخوان بشود که میزان این آسیب بستگی به آناتومی لگن مادر، طریقه زایمان و سایز بزرگ جنین، کوچک بودن حفره ی لگنی و پوزیشن نامناسب جنین و .. دارد.

تشخیص درد دنبالچه

ابتدا شرح حال بیمار بسیار کمک کننده است که شامل درد انتهای ستون فقرات بوده که با نشستن تشدید می شود و نیز تشدید درد در هنگام اجابت مزاج و فعالیت جنسی وجود دارد. بیشترین درد در نوک دنبالچه است ولی انتشار به اطراف هم گزارش می شود.

در معاینه در لمس و حرکت استخوان دنبالچه (آخرین بند از ستون فقرات در بالای مقعد) درد زیادی احساس می شود .با توجه به اینکه درد استخوان دنبالچه در این منقطه می تواند به علت بیماری ها و بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات بروز نماید افراد دچار علایم فوق می بایست جهت بررسی و تشخیص و علل درد دنبالچه به پزشک مراجعه نمایند.

درمان درد دنبالچه

بالشتک حلقوی دنبالچه
بالشتک حلقوی دنبالچه

قبل از هر چه در درمان باید از بالشتک حلقوی دنبالچه مانند شکل بالا در هنگام نشستن استفاده شود.

درمان درد دنبالچه طیف وسیعی از درمان ها از جمله درمان های دارویی مشتمل برداروهای ضدالتهابی و مکمل ها و فیزیوتراپی می باشد.

درمان درد دنبالچه با ورزش

تمرین اول  : به پشت دراز کشیده، زانوها جمع و کف پاها روی زمین باشد، شکم را سفت کرده و سعی کنید کمر را به تخت بچسبانید. این تمرین علی رغم سادگی تمرین بسیار مناسب جهت کاهش درد دنبالچه است.

تمرین دوم : به پشت دراز کشیده، دست ها روی شکم باشد. کف پاها روی زمین قرار بگیرد، یک پا را از زمین و زانو را صاف کنید، روزی 3 بار هر دفعه 5 -10 بار. (هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید).

تمرین سوم : به پهلو دراز بکشید، یک بالش زیر سرتان باشد، زانوها کمی خم باشند، دست ها را باز کرده و به آرامی به پهلو بچرخید، این حرکت را در طرف مقابل تکرار کنید. هر حرکت را 5 ثانیه نگه داشته، روزی 3بار، هر نوبت 5-10 دفعه.

تمرین چهارم  : به پهلو دراز بکشید یک دست زیر سر باشد، پاها را تک تک از بغل باز و بسته کنید هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید روزی 3 بار هر مرتبه 5 -10 دفعه.

درمان های اینترونشنال در درد دنبالچه

با همه مواردی که ذکر شد درصد قابل توجهی از بیماران دچار “کوکسی دینیا” به درمان ها پاسخ مناسب نمی دهند و همچنان از مشکل درد کوکسیکس در عذاب هستند.

خیلی از بیمارن این سئوال را داردند که : برای درد دنبالچه به چه دکتری باید مراجعه کرد ؟ این افراد باید به کلینیک های فوق تخصصی “درد” مراجعه نموده و تحت درمان های اینترونشنال قرار بگیرند. این درمان ها تحت هدایت دستگاه های رادیولوژی و سونوگرافی انجام می شوند که مشتمل هستند بر:

داروهای تزریقی

تزریق : با استفاده از داروهای ضدالتهاب در نزدیکی مفصل بین دنبالچه و ساکروم داروی مورد نظر تزریق می گردد.

پرولوتراپی : با تزریق فاکتورهای رشد سلولی و ایجاد شرایط پیش التهابی می توان موجب استحکام رباط ها و تاندون ها و ترمیم پارگی ها شد.

بلوک گانگلیون ایمپار : این شبکه در جلوی دنبالچه قرار دارد. با بلوک آن می توان در دراز مدت موجب تخفیف چشم گیر درد شد. در این شبکه عصبی می توان از داروهای لوکال آنستتیک، کوتیکو استروئیدها، بوتاکی، داروهای نورولیتیک و نهایتا رادیو فرکوئنسی استفاده کرد.

تحریک ریشه عصب ساکرال scs : این تکنیک از روش های نورومدولاسیون ساکروم است که در آن از محرک های نخاعی در فضای اپیدورال جهت کنترل و درمان درد دنبالچه استفاده می گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. عطا محمود

  سلام آقای دکتر. من ۲ ماه پیش یک ضربه تقریبا محکم به قسمت پایین کمرم خورد در تمرینات فوتبال. و الان هم کمی درد میکنه و مخصوصا میدوم. من باید چکار کنم که به زودی خوب شوم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اول از همه باید یک مراجعه به پزشک داشته باشید تا میزان آسیب ناشی از ضربه مشخص شود و پس از آن در صورت صلاحدید پزشک تمرینات شروع شود.

   پاسخ
 2. هانیه

  سلام آقای دکتر من یک سال پیش خوردم زمین و دنبالچم دردش شدوع شد لعد از عکس دکتر گفتن که حساس شده و رعایت کن که روی بالشتک مینشستم اما خوب نشد بعد ۸ ماه دوباره عکس گرفتم اینبار بردم پیش فیزیوتراپ گفتن در رفته و برام فیزیو تراپی و طب سوزنی انجام دادن و بعد هم جا انداختن اما بعد یک ماهو نیم دردم قطع نشده باید چیکار کنم ایا نیازه باز عکس بگیرم یا ممکنه دوباره برگشه باشه سرجاش؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه به هیچ یک از درمان‌های غیرتهاجمی پاسخ داده نشود باید تزریق شبکه عصبی دنبالچه (ایمپار) انجام شود.

   پاسخ
 3. زینب

  سلام
  حدود ۳ ماه هست بعد از یک یبوست شدید دجار درد دنبالیچه شدم‌انواع درمان خانگی و سنتی انجام دادم در زمان استراحت دردش،کم میشه ولی بلافاصله بعد از مدتی نشستن درد شدید شروع میشه از بالشت مخصوص هم استفاده میکنم ولی تاثیری نداره واقعا زندگی برام سخت کرده من بخاطر کارم مجبور زیاد سفر برم و ساعت طولانی تو راه باشم نشستن عذاب اور شده برام بقدری دردم شدید میشه که موقع بلند شدن از صندلی باید کمک بگیرم ،اضافه وزن هم دارم که اقدام به رژیم کردم‌وزنم کم‌بشه
  لطفا راهنمایی کنید کجا باید مراجعه کنم تا درمان مناسب انجام بدم
  من ساکن کرج هستم
  مچکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت عدم پاسخ به درمان طبی باید شبکه عصبی دنبالچه بلوک و تزریق بشود.

   پاسخ
 4. پرستو

  سلام من سه سال پیش زمین خوردم .شکستگی دنبالچه وکمردرد دارم الان دکتر میگه بد جوش خورده وهمچنان کمردرد دارم ..ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه شکستگی دنبالچه به درمان های دارویی پاسخ ندهند باید تزریق شبکه عصبی دنبالچه انجام شود.

   پاسخ
 5. امیر

  سلام خسته نباشید جناب اقای دکتر کاظمی
  من ۳۷ سالمه و حدود یکماه که دچار زمین خوردگی شدم
  لگن سمت چپم با رادیولوژی و سی تی اسکن ۳ بُعدی دچار ترک کوچک که با کشش ۳ روزه مرخص شدم و استراحت ۲ ماهه دادن، ۱۵ روز از ۲ ماه استراحت دچار درد عصب سیاتیک از باسن تا کف پا و تجویز شل کننده
  ولی از لگن چپ و کشاله ران سمت راست و درد کمر در چپ و تحت نظر دکتر جراح ارتوپد بودم وکه ایشان تشخیص همان ترک درد لگن دادن و درنهایت دارو دادند ولی من دردم درپایین کمرم هم به سمت چپ و هم به سمت مقعد میباشد که فشار روی لگن چپم و احساس اینکه دنبالچه به سمت لگن فشار اورده و چاله ای در لگن چپم به وجود امده و درد دارد در همبسترشدن هم فشار زیادی به مقعد میاید درمان خانگی هم انجام دادم ولی بی تاثیر
  لطفا راهنمایی بفرمایید چه کنم
  پیش چه متخصص حاذق برم
  سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید یک ام آر آی ستون فقرات کمری تهیه کنید

   پاسخ
 6. Nima

  سلام اقای دکتر ، من پسر هستم و 16 سالم هست . درد پایین ستون فقراتم از زمانی شروع شد که یک صندلی چوبی خریدم و سطح اون هم بسیار سفت بود . بعد از دو سه هفته که روی صندلی نشستم ، درد شدیدی در قسمت نشیمنگاهم احساس کردم . الان نزدیک 10 ماه هست که با این درد سر میکنم و خیلی هم بدجور شده دردش . خواستم بپرسم که برای درمان دیر نشده ؟ ، چون من تا الان به هیچ دکتری مراجعه نکردم . و سوال بعدی من این هست که باید اول پیش فیزیوتراپ برم ؟ خیلی ممنون از سایت خوبتون 🌷

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نه خیلی دیر نشده در ابتدا باید فیزیوتراپی جهت دردهای دنبالچه انجام دهید.

   پاسخ
 7. اسماعیل

  باسلام وخسته نباشید
  بنده ۳۲ سالم هست وحدود ۲۰سالی میشود که درکمر دارم البته اکثرا لگنم خیلی درد میکند بخصوص از زمین بلند شدنی ویا روبه پشت میخوابم بزور بلند میشم وپیش هر دکتر ومتخصصی رفتم وام ار ای انجام دادم سی تی اسکن انجام دادم گفتن چیزی مشاهده نمیشه فقط یک بار یک شکسته بند خانم گفت دنبالچه ام انحرافی داره وخیلی هم سفت شده چند روز هم نرم کردم که ایشونم نتونستن کاری انجام بدن ..میخواستم ببینم بادردی که من دارم از دنبالچه هست ..البته خیلی وقتها دراز کشیدنی نه میتونم به پشت بخوابم ونه به پهلو چون به پهلو خوابیدنی احساس میکنم استخوان لگنم زده بیرون ومیسابه زمین …کارمم بنایی هست وچندسالی به زور قرص ودارو بنایی کار کردم ..ولی دیگه سه چهار ساله که کلا نمیتونم کارکنم وهمیشه درد میکشم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید یک معاینه بالینی دقیق شوید و تصویر برداری های لازم بر اساس معاینه از کمر و لگن شما انجام شود و تست های عصب و عضلات مناطق درگیر هم بررسی شود.

   پاسخ
 8. فرزانه

  سلام خسته نباشید اقای دکترکاظمی من ۴۴سالمه وحدود ۶ماه که دچارکمرولگن دردشدم وسونوگرافی ازلگن وکمردادم وتحت نظردکترامیدشریفی بودم وکه ایشان تشخیص درگیری مهره های ۲و۳و۴و۵دادن ودرنهایت دارودادندولی من دردم درپایین کمرم به سمت مقعد میباشد که فشارروی لگن چپم واحساس اینکه دنبالچه به سمت لگن فشاراورده وچاله ای درلگن چپم به وجود امده ودرددارد وازرینک استفاده میکنم ولی بی تاثیره!درهمبسترشدن هم فشارزیادی به مقعد میاید درمان خانگی هم انجام دادم ولی بی تاثیرمنظور جاانداختن دنبالچه توسط شکسته بند لطفاراهنمایی بفرمایید متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام قبل از هراقدامی نیاز به یک معاینه بالینی دقیق یک تست عصب و عضله از اعصاب کمر و پاها دارید.

   پاسخ
 9. علی

  با سلام. آقای دکتر شغل بنده تدریس است از وقتی کرونا اومده ناچارم ساعت های طولانی رو صندلی بشینم قبلا خیلی کم بود ولی الان درد دنبالچه زیاد شده به نحوی که وقتی میخوام از روی صندلی بلند بشم خیلی درد داره. حتی وقتی پشت فرمان میشینم بیش از نیم ساعت رانندگی بکنم دردش خیلی زیاد میشه. راستش با توجه به شرایط کرونایی ترس دارم از مراجعه به مراکز درمانی. ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به طور دقیق باید ستون فقرات تصویربرداری شود اما فعلا از تیوب های نشیمنگاهی استفاده کنید و داروهای مسکن غیر استروئیدی مانند دیکلوفناک جهت کاهش درد مصرف کنید.

   پاسخ
 10. شرفی

  سلام آقای دکتر
  درد دنبالچه از زمانی شروع شد که تقریبا مدت 12 ساعت بصورت یکسره در ماشین نشسته بودم و البته علایم حاملگی هم داشتم که بعد مدتی جنین در یکماهگی افتاد ولی درد دنبالچه هنوز بهبود نیافته و بعضاً به بالای لگنم هم درد احساس میشود و موقع نشتن هم خیلی اذیتم میکند و اکنون تقریبا ده ماهه هست که این درد رو دارم ولی هنوز به دکتری نرفته ام . از شما خواهشمد است راهنمایی فرمایید به کدوم متخصص بروم و علت این درد چی میتونه باشه لازم به ذکر اینکه هیچ ضربه ایی هم وارد نشده .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به یکی از همکاران فوق تخصص درد و یا ستون فقرات مراجعه کنید تصویربرداری ستون فقرات انجام دهید و درمان های دارویی را در ابتدا شروع کنید. در صورت عدم پاسخ باید بلوک و تزریق شبکه عصبی دنبالچه را انجام دهید.

   پاسخ
 11. رضا

  سلام آقای دکتر.من۲۴سالمه.۲سال قبل بعد از انجام حرکت سنگین اسکات در باشگاه دردشدیدی در قسمت پایین کمرم تقریبا نزدیک دنبالچه ب وجود اومد و بعد از چندساعت خوب شد.ولی الان بعد از دوسال هم پایین کمرم خیلی ب لمس حساس شده و الان دوباره پایین کمرم درد میکنه ولی دقیقا از اون روز ب بعد ب شدت مشکل ادراری و جنسی پیدا کردم در حدی توی این مدت دوبار احتباس ادراری داشتم.تمام آزمایشات مربوط ب پروستات و مثانه و مجاری و کلیه رو هم انجام دادم مشکلی ندارم.ام ار ای هم فقط دیسکوپاتیی خفیف نشون میده.چ کار کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام احتمالاً درد از دیسکوپاتی است باید نوار عصب و عضله بگیرید.

   پاسخ
 12. علی

  سلام من کمردرد بودم تاچندروز ادامه داشت وخوب میشدبعدازچندمدت بازدوباره دردمیگرفت وخوب میشد ولی الان چندروز انتهای لگنم نمیدونم دنبالچه ی یانه سمت چپ خیلی درد میکنه حتی نمیتونم دراز بکشم حالا میخوام دلیلش و بدونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید معاینه شوید و به احتمال زیاد نیاز به ام‌آر‌آی ستون فقرات کمری دارید.

   پاسخ
 13. هدا جعفری

  سلام ، بیمار پدر من 68 ساله ، در سی تی lytic destructive mass in sacrum تشخیص داده شده ، بیماری کم خونی از قبل داشتند که گفته شده تالاسمی مینور هست و در آخرین آزمایش فاکتورهای خونشون RBC=6.51 , Hemoglobin :13.2 , MCV :63.6 , MCH;20.3 , MCHC:31.9 و تومور مارکر CEA : 71.2 , CA-19-9:3 بوده به دلیل مشکلات پروستات(بزرگ بودن ) و مشکل در گوارش ( هموروئید درجه دو ) دکترشون درخواست سی تی کردند ، باید به کدام تخصص مراجعه کنیم ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا باید به متخصص خون هماتولوژی و انکولوژی مراجعه کنید

   پاسخ
 14. حسام

  سلام حدود 45 روز از عمل سزارینم میگذره وقتی زیاد میشینم و یا بچه رو روی پاهام میگیرم درد زیادی به دنباچه ام میاد میخواستم ببینم دلیلش چی هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر کوکسی دینیا و آسیب های دنبالچه بررسی شوید.

   پاسخ
 15. Zahra

  باسلام وخسته نباشید.حدود۱سال بعداززایمان دراثرنشستن های طولانی متوجه درددنبالیچه شدم که هنگام بلندشدن درد دارم.ولی درحالتهای دیگروایستادن درد ندارم.به پزشک زنان مراجعه کردم و پس ازسونوگرافی گفتن که مشکلی در زمینه زنان ندارم و باید به پزشک مفاصل مراجعه کنم که احتمالاباجاانداختن مشکلم حل میشه.الان حدود۱ سال ازاین موضوع میگذره ومن بخاطرکرونا به پزشک مراجعه نکردم.میخواستم بدونم بایدچکارکنم؟خدای نکرده عمل نیازندارم؟میشه لطفا راهنمایی کنید برای شروع درمان چه کاری انجام بدم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام به پزشک مراجعه کنید و تصویر برداری های لازم را پس از معاینه انجام دهید

   پاسخ
 16. سعید

  سلام من حدود یک ماه از درد دنبالچه اذیت میشم نزد دکتر طب فیزیکوی رفتم و گفتن فعلا از بالشتک های حلقوی استفلده کنم
  ولی هبچ تاثیری نداشته و دردسوزش مقعد هم دارم
  جناب دکتر لطفا راهنماییم کنید چکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام درمان های متخصص طب فیزیکی را ادامه بدهید اما اگر پاسخ مثبت گرفته نشد باید به کلینیک درد مراجعه کنید تا اینترونشن بلوک شبکه ایمپار جهت کنترل درد دنبالچه برای شما انجام شود

   پاسخ
 17. Pani

  سلام آقای دکتر خسته نباشیدآقای دکترعوارض بلوک گانگلیون ایمپارچیه به من گفتن بایدانجام بدی بخاطردردشدیددنبالیچه.آیاباعث بی اختیاری ادارو…میشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بجز عوارض عمومی نظیر خونریزی عفونت و… که درهمه تزریق ها وجود دارد ولی بسیار نادراست این بلوک عارضه خطرناک خاصی ندارد.

   پاسخ
 18. شکر

  سلام آقای دکتر.من دوروز از ناحیه باسن دچار درد شده ام.قسمت بالای معقدو دو طرف باسن.درد درحالت تشستن زیاده.درحالت بلند شدن وراه رفتن ندارم.علت درد رو نمیدونم.سونو و معاینه زنانه شدم.مشکلی نبود.این درد یک دفعه وخودبخود دوروزه ایجاد نشده.باید چکار کنم.شهرستانم.باید بادکتر ارتوپد در ارتباط باشم؟ممنون.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله با همکارانی که ستون فقرات کار می‌کنند مشورت کنید و دنبالچه و مهره های کمری باید تحت معاینه و در صورت نیاز تصویربرداری قرار بگیرند.

   پاسخ
 19. مرضیه

  سلام اقای دکتر وقت ب خیر
  خانم ۴۷ ساله هستم دو ماهی هست که دنبالچه من درد می‌کند زمانی که نشستم خیلی درد دارد و بلند شدن برایم درد ناک است‌ قبل از این درد ی مدت‌ کشاله رانم درد میکرد که هنوز هم درد دارد وقتی سمت داخل‌ پایم را میچرخانم در ضمن من رومانتیسم هم دارم البته‌ ۶ ماه هست که متوجه شدم رومانتیسم دارم و دارو مصرف میکنم .لطفأ برای درد دنبالچه ام راهنمایی کنید .ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام برای درد دنبالچه در حال حاضر متخصص روماتولوژی شما باید داروی ضد التهاب و اقدامات فیزیوتراپی انجام دهید اما اگر دردهای شما طولانی مدت شوند باید به کلینیک درد مراجعه کنید تا برای شما بلوک و تزریق شبکه عصبی دنبالچه انجام شود.

   پاسخ
 20. reza

  درود آیا سوزاندن عصب بیضه ها توسط گرما و سرما یا الکل که تا چند ماه دوام دارد عارضه جدی دارد؟ روش نورولیتیک

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد اما در نورالژی های این منطقه نیاز به سوزاندن عصب نیست از مد رادیو فرکوئنسی پالس که موجب تعدیل فعالیت اعصاب می شود می توان استفاده کرد.

   پاسخ
   1. reza

    رادیو فرکوئنسی عصب بیضه تا چقد دوام دارد و آیا کامل درد رو میبره؟
    دکتر برای من یه سری ویتامین ب1 و ب6 نوشته و پرگابالین به مدت 3 هفته گفته مصرف کن ولی الان دو هفته گذشته تاثیری ندیدم بیضه ها حساس هس پیامی که اصلا درد نداره رو به صورت شدید انتقال میده همه نوع ازمایشات و تصویر برداری ها انجام دادم مشکلی نبوده رادیو فرکوئنسی بیضه چقد دوام داره؟

    پاسخ
    1. دکتر محمدرضا کاظمی

     در صورت موفقیت آمیز بودن حتی تا چند سال میتواند اثرگذار باشد.

     پاسخ