دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » درد دنبالچه یا COCCYDYNIA

درد دنبالچه یا COCCYDYNIA

درد دنبالچه یا COCCYDYNIA

دنبالچه انتهایی ترین قسمت ستون فقرات می باشد. این استخوان از 3 تا 5 مهره تشکیل شده و در حیوانات نقش تشکیل دهنده دم را دارد. دنبالچه در تحمل وزن نقش مهمی دارد. به این استخوان عضلات و لیگامان های کف لگن متصل می شوند که نقش مهمی در دفع ادرار و مدفوع دارند. در مقاله درد دنبالچه یا COCCYDYNIA دکتر کاظمی در مورد علائم و درمان این بیماری توضیح داده اند.

درد دنبالچه ناشی از چیست

درد دنبالچه دردی نسبتا شایع است که نه تنها در دنبالچه بلکه به شکل انتشاری در لگن و حتی درپاها حس می شود. شیوع این دردها در خانم ها بیشتراز آقایان است که به دلیل تفاوت آناتومی لگن این دو جنس با یکدیگر می باشد. این درد در حالت نشسته بیشتر است و نیز درد دنبالچه در بسیاری از موارد با اختلالات ادرار و مدفوع نیز همراهی دارد. این دردها معمولا در هنگام قاعدگی، اجابت مزاج و فعالیت جنسی تشدید می شوند.

علل درد دنبالچه

علل دردهای دنبالچه علل وسیعی می باشد که شایعترین آن مشتمل است بر ضربات و بی ثباتی استخوان دنبالچه، اسپاسم و گرفتگی عضلات منطقه و غیر هم راستا بودن دنبالچه با فقرات و… لیکن منشا بسیاری از دردهای دنبالچه قابل تعیین نبوده ( که به آن کوکسیدینی ایدیوپاتیک گفته می شود) و در این موارد باید علائم بیمار را کنترل کرد.

یکی از پرچالش ترین علل دردهای دنبالچه ضربات وارده به دنبالچه می باشد که ناشی از آسیب مستقیم و ضربه به دنیالچه می باشد مانند زمین خوردن با باسن روی یک سطح سفت از طریق ضربات ورزشی و یا سقوط و تصادفات و…. همچنین دنبالچه در حین زایمان و یا کشیدگی های مکرر نظیر دوچرخه سواری می تواند دچار آسیب گردد. چنانچه علل ذکر شده همراه با چاقی باشند میزان آسیب و درد به مراتب بیشتر خواهد بود.

علیرغم مصطلح بودن شکستگی دنبالچه عملا این پدیده نادر بوده و درد ناشی از ضربه در دنبالچه بیشتر ناشی از جابجایی استخوان ها می باشد.

درد دنبالچه بعد از زایمان

بسیاری از زنان پس از وضع حمل دچار درد هایی در ناحیه ی دنبالچه می شوند و بسیاری از فعالیت های روزانه از جمله نشستن و برخاستن، خوابیدن به صورت طاقباز برای آن ها دردناک می شود. آسیب به دنبالچه حین وضع حمل به علت فشاری است که جنین حین عبور از حفره لگنی به استخوان دنبالچه وارد می کند. این فشار می تواند باعث آسیب خفیف یا دررفتگی و شکستگی این استخوان بشود که میزان این آسیب بستگی به آناتومی لگن مادر، طریقه زایمان و سایز بزرگ جنین، کوچک بودن حفره ی لگنی و پوزیشن نامناسب جنین و .. دارد.

تشخیص درد دنبالچه

ابتدا شرح حال بیمار بسیار کمک کننده است که شامل درد انتهای ستون فقرات بوده که با نشستن تشدید می شود و نیز تشدید درد در هنگام اجابت مزاج و فعالیت جنسی وجود دارد. بیشترین درد در نوک دنبالچه است ولی انتشار به اطراف هم گزارش می شود.

در معاینه در لمس و حرکت استخوان دنبالچه (آخرین بند از ستون فقرات در بالای مقعد) درد زیادی احساس می شود .با توجه به اینکه درد استخوان دنبالچه در این منقطه می تواند به علت بیماری ها و بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات بروز نماید افراد دچار علایم فوق می بایست جهت بررسی و تشخیص و علل درد دنبالچه به پزشک مراجعه نمایند.

درمان درد دنبالچه

بالشتک حلقوی دنبالچه

بالشتک حلقوی دنبالچه

قبل از هر چه در درمان باید از بالشتک حلقوی دنبالچه مانند شکل بالا در هنگام نشستن استفاده شود.

درمان درد دنبالچه طیف وسیعی از درمان ها از جمله درمان های دارویی مشتمل برداروهای ضدالتهابی و مکمل ها و فیزیوتراپی می باشد.

درمان درد دنبالچه با ورزش

تمرین اول  : به پشت دراز کشیده، زانوها جمع و کف پاها روی زمین باشد، شکم را سفت کرده و سعی کنید کمر را به تخت بچسبانید. این تمرین علی رغم سادگی تمرین بسیار مناسب جهت کاهش درد دنبالچه است.

تمرین دوم : به پشت دراز کشیده، دست ها روی شکم باشد. کف پاها روی زمین قرار بگیرد، یک پا را از زمین و زانو را صاف کنید، روزی 3 بار هر دفعه 5 -10 بار. (هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید).

تمرین سوم : به پهلو دراز بکشید، یک بالش زیر سرتان باشد، زانوها کمی خم باشند، دست ها را باز کرده و به آرامی به پهلو بچرخید، این حرکت را در طرف مقابل تکرار کنید. هر حرکت را 5 ثانیه نگه داشته، روزی 3بار، هر نوبت 5-10 دفعه.

تمرین چهارم  : به پهلو دراز بکشید یک دست زیر سر باشد، پاها را تک تک از بغل باز و بسته کنید هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید روزی 3 بار هر مرتبه 5 -10 دفعه.

درمان های اینترونشنال در درد دنبالچه

با همه مواردی که ذکر شد درصد قابل توجهی از بیماران دچار “کوکسی دینیا” به درمان ها پاسخ مناسب نمی دهند و همچنان از مشکل درد کوکسیکس در عذاب هستند.

خیلی از بیمارن این سئوال را داردند که : برای درد دنبالچه به چه دکتری باید مراجعه کرد ؟ این افراد باید به کلینیک های فوق تخصصی “درد” مراجعه نموده و تحت درمان های اینترونشنال قرار بگیرند. این درمان ها تحت هدایت دستگاه های رادیولوژی و سونوگرافی انجام می شوند که مشتمل هستند بر:

داروهای تزریقی

تزریق : با استفاده از داروهای ضدالتهاب در نزدیکی مفصل بین دنبالچه و ساکروم داروی مورد نظر تزریق می گردد.

پرولوتراپی : با تزریق فاکتورهای رشد سلولی و ایجاد شرایط پیش التهابی می توان موجب استحکام رباط ها و تاندون ها و ترمیم پارگی ها شد.

بلوک گانگلیون ایمپار : این شبکه در جلوی دنبالچه قرار دارد. با بلوک آن می توان در دراز مدت موجب تخفیف چشم گیر درد شد. در این شبکه عصبی می توان از داروهای لوکال آنستتیک، کوتیکو استروئیدها، بوتاکی، داروهای نورولیتیک و نهایتا رادیو فرکوئنسی استفاده کرد.

تحریک ریشه عصب ساکرال scs : این تکنیک از روش های نورومدولاسیون ساکروم است که در آن از محرک های نخاعی در فضای اپیدورال جهت کنترل و درمان درد دنبالچه استفاده می گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.3/5 - (33 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام اقای دکتر بنده سه ماهه دچار کمر درد شدم طوری که با پام هم میزنه و پام خارش داره
  پیش متخخص ستون فقرات رفتم بعده دیدن عکس ام ار ای گفتن عمل نمیخواد داروها و 10 جلسه فیزیو ترابی تاثیر نزاشت
  موقع نشستن و خوابیدن درد دارم ولی موقع پیاده روی یا ایستاده درد ندارم
  سه ماه پیش رفتم فوتبال اومدم خونه دوش گرفتم نشستم رو مبل کمرم دردش شروع شد تا الان
  میتونه علتش دنبالچه باشه؟

  • درود، درد دنبالچه بعید است ام آر آی تون را جهت بررسی به ایمیل [email protected] ارسال فرمایید.

 2. سلام.بنده 21 سال هستم و قتی از حمام بیرون میایم دچار فشار و خالی کردن عضلات انتها کمرم هستم.انتهای کمرم هنکام عطسه وسرفه در میگرد و روزی که قبل آن حمام رفته باشم خیلی خیلی شدید تر میشود.اگر در معرض سرما قرار بگرم حتی کولر انتهای کمرم در میگرید.4 ماه قبل از این قضایا بنده دچار التهاب پروستات شده بودم.

  • باسلام، باید معاینه ستون فقرات و لگن شوید و براساس آن تصویربرداری های لازم انجام گردد.

 3. سلام خدمت شما جناب آقای دکتر بنده روی زمین میشینم خیلی درد دارم که فکر می کنم از ناحیه دنبالچه باشد نحوه درمان دنبالچه به چه صورت هست آیا درمان میشه یانه باید عمل بشه یا با دارو انجام میشه چه مدت زمان برای درمان نیاز هست

  • باسلام، درمانهای اولیه غیرتهاجمی و دارویی هستند، درصورت عدم پاسخگویی باید شبکه عصبی دنبالچه رادیوفرکوئنسی شود.

 4. باسلام خدمت آقای دکتر بنده ۳۴ دارم وسه بار زایمان سزارین شدم الان ۵۰ روز هستش زایمان کردم قسمت دنبالیچه ولگن ران پای چپم ومچ پاهام وزانو هام درد میکنه درحدی که بچه را باید خابیده شیر بدهم برای درمان باید کجا مراجعه کنم ممنونم بابت راهنمایی

  • باسلام باید ستون فقرات کمر و لگن بررسی و تصویربرداری های لازم انجام شود.

 5. سلام وقت بخیر
  برای درد دنبالچه م چند بار تزریق انجام دادم خوب نشد متخصص درد از طریق رادیو فرکوئنسی یک ماه پیش عصب رو بلاک کردند ولی هنوز درد دارم با وجودی که یک دوره کاربامازپین مصرف کردم هنوز درد و سوزش در ناحیه کمر و دنبالچه دارم چی کار کنم؟

  • باسلام، فعلا تا مشخص شدن کامل نتیجه ار اف اقدام دیگری انجام ندهید، گاها در موارد مقاوم نیاز به باطری های نخاعی هست.

 6. سلام من سه چهار روز پیش رفتم پیش دکترای سنتی که همون(سنخچی)که حیف اسم مبارک دکتری هست رو اینجور ادما گذاشته بشه .گفت دمبالچت خم شده باید درستش کنم با چندتا لیوان و فشار به بالا اوردن به دمبالچه گفت برو دو روز استراحت کن الان مقعدم درد میکنه بعد سه رو نمیدونم دمبالچم رو بدترش کرده چیکار کنم آقای دکتر..؟

  • باسلام فشارهای غیر اصولی می‌تواند التهاب و مشکل دنبالچه را تشدید کند به پزشک متخصص مراجعه کنید در قدم اول داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی در صورت لزوم انجام شود.

 7. سلام من ۴۸ سالمه ۵ ماه قبل از چارپایه افتادم و دنبالچم ترک برداشته الان ۵ ماهه درد شدید در پاها و دنبالچه و لگن و خارش و چسبندگی دنبالچه و خارش در پاهام دارم و حالت تهوع هم میگیرم به نظر شما چیکار کنم ؟

  • باسلام پزشک مراجعه کنید و بر اساس یافته های معاینه در صورت لزوم تصویربرداری انجام شود.

 8. سلام وقت بخیر برای درد دمبالیچه مزاحمتون شدم من درمانهای متفاوتی کردم از جمله لیزر فیزیوتراپی که متاسفانه جواب نگرفتم و الان میخوام عصب رو بلوک کنم میشه مزاحمتون بشم و اینکه هزینه اش چقدره و کی وقت میدید

  • باسلام،مدارک را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

  • سلام
   از مستندات بیمار عکس گرفته و به واتساپ 09120335132 ارسال فرمایید.

 9. سلام جراحی دنبالچه کردم یکسال عوض که بهتر شدم بدتر میشم احساس درد درلگن وسنگینی در لگن دارم یکم کار مکنم زود کمر ولگنم درد مکنه

  • سلام به فوق تخصص درد جهت رادیوفرکوئنسی شبکه عصبی دنبالچه مراجعه کنید.

 10. سلام وقتتون بخیر من ۲۹ ساله هستم و مجرد حدود ۵الی ۶ ماه پیش درد دنبالیچه ام شروع شد … با مراقبت خیلی زیاد التهابش رو کم کردم … یک هفته پیش دکتر برام تزرریق انجام داد گفت اگه بهبودی کامل اتفاق نیافته باید عمل بشی …. بهتر شدم ولی کامل نه می خواستم ببینم میشه یه مرحله دیگه تزریق انجام داد؟علت درد شدید دنبالیچه هنوز مشخص نیست .

  • با سلام اگر علائم با تزریق بهتر شود رادیوفرکوئنسی شبکه ایمپار را انجام دهید.

 11. سلام خسته نباشین…من ۴ماه پیش از سکویی زمین خوردم چن قسمت از بدنم اسیب دید…دیسک کمرهم دارم ک ب پای سمت راستم میزنه….الان پای سمت چپم از پشت بدجور درد میکنه و کمی هم میگیره این میتونه ازدنبالچه باشه؟؟یا بخاطر دیسکمه؟ممنون میشم جوابمو بدین!

  • با سلام در قدم اول باید دیسک ها بررسی شوند.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت