درد دنبالچه یا COCCYDYNIA

خرداد, 1398 22 نظرات

دنبالچه انتهایی ترین قسمت ستون فقرات می باشد. این استخوان از 3 تا 5 مهره تشکیل شده و در حیوانات نقش تشکیل دهنده دم را دارد. دنبالچه در تحمل وزن نقش مهمی دارد. به این استخوان عضلات و لیگامان های کف لگن متصل می شوند که نقش مهمی در دفع ادرار و مدفوع دارند. در مقاله درد دنبالچه یا COCCYDYNIA دکتر کاظمی در مورد علائم و درمان این بیماری توضیح داده اند.

درد دنبالچه ناشی از چیست

درد دنبالچه دردی نسبتا شایع است که نه تنها در دنبالچه بلکه به شکل انتشاری در لگن و حتی درپاها حس می شود. شیوع این دردها در خانم ها بیشتراز آقایان است که به دلیل تفاوت آناتومی لگن این دو جنس با یکدیگر می باشد. این درد در حالت نشسته بیشتر است و نیز درد دنبالچه در بسیاری از موارد با اختلالات ادرار و مدفوع نیز همراهی دارد. این دردها معمولا در هنگام قاعدگی، اجابت مزاج و فعالیت جنسی تشدید می شوند.

علل درد دنبالچه

علل دردهای دنبالچه علل وسیعی می باشد که شایعترین آن مشتمل است بر ضربات و بی ثباتی استخوان دنبالچه، اسپاسم و گرفتگی عضلات منطقه و غیر هم راستا بودن دنبالچه با فقرات و… لیکن منشا بسیاری از دردهای دنبالچه قابل تعیین نبوده ( که به آن کوکسیدینی ایدیوپاتیک گفته می شود) و در این موارد باید علائم بیمار را کنترل کرد.

یکی از پرچالش ترین علل دردهای دنبالچه ضربات وارده به دنبالچه می باشد که ناشی از آسیب مستقیم و ضربه به دنیالچه می باشد مانند زمین خوردن با باسن روی یک سطح سفت از طریق ضربات ورزشی و یا سقوط و تصادفات و…. همچنین دنبالچه در حین زایمان و یا کشیدگی های مکرر نظیر دوچرخه سواری می تواند دچار آسیب گردد. چنانچه علل ذکر شده همراه با چاقی باشند میزان آسیب و درد به مراتب بیشتر خواهد بود.

علیرغم مصطلح بودن شکستگی دنبالچه عملا این پدیده نادر بوده و درد ناشی از ضربه در دنبالچه بیشتر ناشی از جابجایی استخوان ها می باشد.

درد دنبالچه بعد از زایمان

بسیاری از زنان پس از وضع حمل دچار درد هایی در ناحیه ی دنبالچه می شوند و بسیاری از فعالیت های روزانه از جمله نشستن و برخاستن، خوابیدن به صورت طاقباز برای آن ها دردناک می شود. آسیب به دنبالچه حین وضع حمل به علت فشاری است که جنین حین عبور از حفره لگنی به استخوان دنبالچه وارد می کند. این فشار می تواند باعث آسیب خفیف یا دررفتگی و شکستگی این استخوان بشود که میزان این آسیب بستگی به آناتومی لگن مادر، طریقه زایمان و سایز بزرگ جنین، کوچک بودن حفره ی لگنی و پوزیشن نامناسب جنین و .. دارد.

تشخیص درد دنبالچه

ابتدا شرح حال بیمار بسیار کمک کننده است که شامل درد انتهای ستون فقرات بوده که با نشستن تشدید می شود و نیز تشدید درد در هنگام اجابت مزاج و فعالیت جنسی وجود دارد. بیشترین درد در نوک دنبالچه است ولی انتشار به اطراف هم گزارش می شود.

در معاینه در لمس و حرکت استخوان دنبالچه (آخرین بند از ستون فقرات در بالای مقعد) درد زیادی احساس می شود .با توجه به اینکه درد استخوان دنبالچه در این منقطه می تواند به علت بیماری ها و بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات بروز نماید افراد دچار علایم فوق می بایست جهت بررسی و تشخیص و علل درد دنبالچه به پزشک مراجعه نمایند.

درمان درد دنبالچه

بالشتک حلقوی دنبالچه
بالشتک حلقوی دنبالچه

قبل از هر چه در درمان باید از بالشتک حلقوی دنبالچه مانند شکل بالا در هنگام نشستن استفاده شود.

درمان درد دنبالچه طیف وسیعی از درمان ها از جمله درمان های دارویی مشتمل برداروهای ضدالتهابی و مکمل ها و فیزیوتراپی می باشد.

درمان درد دنبالچه با ورزش

تمرین اول  : به پشت دراز کشیده، زانوها جمع و کف پاها روی زمین باشد، شکم را سفت کرده و سعی کنید کمر را به تخت بچسبانید. این تمرین علی رغم سادگی تمرین بسیار مناسب جهت کاهش درد دنبالچه است.

تمرین دوم : به پشت دراز کشیده، دست ها روی شکم باشد. کف پاها روی زمین قرار بگیرد، یک پا را از زمین و زانو را صاف کنید، روزی 3 بار هر دفعه 5 -10 بار. (هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید).

تمرین سوم : به پهلو دراز بکشید، یک بالش زیر سرتان باشد، زانوها کمی خم باشند، دست ها را باز کرده و به آرامی به پهلو بچرخید، این حرکت را در طرف مقابل تکرار کنید. هر حرکت را 5 ثانیه نگه داشته، روزی 3بار، هر نوبت 5-10 دفعه.

تمرین چهارم  : به پهلو دراز بکشید یک دست زیر سر باشد، پاها را تک تک از بغل باز و بسته کنید هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید روزی 3 بار هر مرتبه 5 -10 دفعه.

درمان های اینترونشنال در درد دنبالچه

با همه مواردی که ذکر شد درصد قابل توجهی از بیماران دچار “کوکسی دینیا” به درمان ها پاسخ مناسب نمی دهند و همچنان از مشکل درد کوکسیکس در عذاب هستند.

خیلی از بیمارن این سئوال را داردند که : برای درد دنبالچه به چه دکتری باید مراجعه کرد ؟ این افراد باید به کلینیک های فوق تخصصی “درد” مراجعه نموده و تحت درمان های اینترونشنال قرار بگیرند. این درمان ها تحت هدایت دستگاه های رادیولوژی و سونوگرافی انجام می شوند که مشتمل هستند بر:

داروهای تزریقی

تزریق : با استفاده از داروهای ضدالتهاب در نزدیکی مفصل بین دنبالچه و ساکروم داروی مورد نظر تزریق می گردد.

پرولوتراپی : با تزریق فاکتورهای رشد سلولی و ایجاد شرایط پیش التهابی می توان موجب استحکام رباط ها و تاندون ها و ترمیم پارگی ها شد.

بلوک گانگلیون ایمپار : این شبکه در جلوی دنبالچه قرار دارد. با بلوک آن می توان در دراز مدت موجب تخفیف چشم گیر درد شد. در این شبکه عصبی می توان از داروهای لوکال آنستتیک، کوتیکو استروئیدها، بوتاکی، داروهای نورولیتیک و نهایتا رادیو فرکوئنسی استفاده کرد.

تحریک ریشه عصب ساکرال scs : این تکنیک از روش های نورومدولاسیون ساکروم است که در آن از محرک های نخاعی در فضای اپیدورال جهت کنترل و درمان درد دنبالچه استفاده می گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ندابهرامی

  سلام و خسته نباشید جناب اقای دکتر کاظمی من به خاطر مشکلی که در ناحیه ی دمبالیچم دارم فیزوتراپ و طب سوزنی و تزریق چندبار انجام دادم اب درمانی وداروهای ضد التهاب وخیلی از ورزشها هیچکدوم بهم جواب ندادن و اصلا نمیتونم طاق باز دراز بکشم و چند دقیقه بیشتر نمیتونم بشینم اونم رو تیوپ دیگه نمیدونم باید چیکار کنم و کجابرم چندساله بااین درد زندگی میکنم و پیش خیلی متخصص ارتوپد و مغز اعصاب رفتم جوابی نگرفتم باید چیکار کنم جناب دکتر کاظمی کمکم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام با توجه به عدم پاسخ دادن کلیه درمانهایی که انجام داده اید باید از اینترونشن استفاده کنید و شبکه عصبی ایمپار که مسئول عصب رسانی دنبالچه است باید رادیوفرکوئنسی شود.

   پاسخ
 2. محمدی

  با عرض سلام و احترام
  دنبالچه بنده کمی زاویه پیدا کرده (کج شدگی) است و با توجه به اینکه کارمند هستم نشستن روی صندلی حتی با وجود زیرنشیمنی بسیار اذیت میشم، بنده را راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام از داروهای مسکن ضد التهاب استفاده کنید و به ناحیه دنبالچه فشار وارد نکنید اگر که مشکلات برطرف نشود باید در منطقه مورد نظر تزریقات انجام دهید.

   پاسخ
 3. مجتبی تاجیک

  سلام دکتر .درد شدیدی در ناحیه انتهای کمر دارم و ۱ماه پیش تزریق انجام دادم بخاطر دیسک ۲ و ۴ و۵ ولی درد زیادی دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام مشکل اصلی را بنده اطلاعی ندارم باید با پزشک معالج خود در این زمینه مشاوره بفرمایید اما ادامه درد ها نشان دهنده این است که هنوز تحریک سیاتیک وجود دارد.

   پاسخ
 4. سمیرا

  سلام جناب دکتر وقت شما بخیر
  من خانمی 36 ساله هستم که 10 ماهه زایمان کردم و ماه های اخر زایمانم به درد دنبالچه مبتلا شدم و تا کنون ادامه دارد و درد به نواحی اطراف کشیده شده و چون کارمند هستم نمیتونم سر صندلی مدت یک ساعت حتی بشینم از بالشتک هم استفاده میکنم ولی متاسفانه دردم کم نشده ممنون میشم راهنماییم کنید .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت مشکل درد دنبالچه شما ابتدا دارو درمانی و فیزیوتراپی انجام شود و از نشستن بر روی سطوح سخت جلوگیری شود چنانچه دردها باز هم ادامه یابد ،باید تزریق و بلوک شبکه عصبی دنبالچه را برای شما انجام بدهیم.

   پاسخ
 5. رزا

  سلام خسته نباشید
  من بیست روز هست که زایمان سزارین کردم و حدود سه چهار روز میشه که در قسمت دنبالچه درد شدیدی دارم و همراه با تورم و قرمزی
  این تورم کمی جابه جا هم می‌شود
  توروخدا راهنماییم کنید خیلی درعذابم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا از داروهای مسکن ضد التهاب استفاده کنید و روی جاهای نرم بنشینید اگر علائم ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 6. اعظم فرح بخش

  سلام و وقت بخیر دختری هستم 25 ساله که در قسمت دنبالچه هنگام نشستن و به پشت خوابیدن درد شدیدی دارم قد من 166 سانتی متر و وزن من 70 کیلو هست لطفا بنده را راهنمایی فرمایید جهت نحوه درمان .با سپاس بیکران از شما دکتر فرهیخته.روز و ایام به کام.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا باید از داروهای ضد التهاب به همراه تیوب های نشستنی جهت جلوگیری از فشار به دنبالچه استفاده کنید اما اگر درد ها ادامه داشته باشد باید شبکه عصبی دنبالچه بلوک و تزریق شود.

   پاسخ
 7. الهه توکلی

  سلام خسته نباشید من دوماهه درگیر درد شدید در قسمت دنبالچه هستم .طبق عکسی که گرفتم پزشک گفت ستون فقرات یادنبالچه(دقیق یادم نیست) دچار شیب شده که بر اثر ضربه ای که چندین سال پیش خورده بود وزایمان سختی که سه سال پیش داشتم هست،مدتی هست که از بالشتک استفاده میکنم و رعایت میکنم ولی همچنان درد دارم میخواستم بدونم درمانی داره که به شما مراجعه کنم یا نظر شما به مراعات هست؟ممنون میشم پاسخگو باشید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام فعلاً درمانهای غیر تهاجمی را انجام دهید اما اگر تا دو ماه دیگر دردها شدید بود و پاسخ درمانی مناسب نگرفتید باید برای شما تزریق شبکه عصبی دنبالچه انجام شود.

   پاسخ
 8. لیندا

  سلام خسته نباشید ببخشید من الان یک هفته است تو ناحیه دنبالچه درد دارم اصلا نمیتونم راحت بشینم یا به پشت دراز بشم پیش دکتر رفتم گفت هیچی نیست یه آمپول و قرص نوشت واسم ولی دردش امروز بیشتر شد مثل این میمونه که رگ گرفت باشه اذیتمیکنه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام از مسکن های ضد التهاب و تیوب های مخصوص نشستن استفاده کنید اگر پس از یک ماه دردها ادامه داشت مجددا به پزشک مراجعه فرمایید.

   پاسخ
 9. فاطمه مرتضی زاده

  سلام خسته نباشید من چند سالی میشه ک درد دنبالچه دارم و ب تازگی دردش بیشتر شده و وقتی دست زدم ی چیز گردی رو روش احساس کردم ک وقتی با دست حرکتش میدم تکون میخوره وخیلیی هم درد داره.۱۸ سال دارم .من الان چیکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا تحت نظر پزشک باید اقدامات فیزیوتراپی را انجام دهید

   پاسخ
 10. زهراکامگار

  سلام آقای دکتر.خانمی 37هستم.ب مدت 5ماه احساس دردشدیددرناحیه دنبالچه ولگن ب هنگام نشستن دارم.نشستن برآیم خیلی دردناک شده.دکترزیادرفتم.MRI وفیزیوتراپی وطب سوزنی انجام دادم.ازشماخواهش دارم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه اقدامات درمانی غیر تهاجمی که انجام داده اید نتیجه نداده است باید تحت اقدامات درمانی کم تهاجمی (اینترونشنال) و تزریق مناطق درگیر اعم از دنبالچه و… قرار بگیرید.

   پاسخ
 11. Farzad

  سلام و خسته نباشید.
  حدود 6 ماهه از ناحیه دنبالچه احساس دزد دارم. ضربه نخوردم و از جایی هم نیفتادم. عکس گرفتم به چندتا دکتر. ارتوپد و جراح و داخلی… نشون دادم و مرجعه کردم گفتن چیز خاصی نیست و خودش خوب میشه ولی هنوز هم خوب نشدم و هروقت رو صندلی یا چارزانو میشینم دردم بدتر میشه. لطفا راهنمایی کنید کجا باید مراجعه کنم پیش چه دکتر برم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ابتدا درمانهای فیزیوتراپی را انجام دهید ولی اگر دردهای دنبالچه بهبود نیافت باید به فوق تخصص درد مراجعه کنید تا بلوک شبکه عصبی دنبالچه را جهت کنترل درد برای شما انجام دهد.

   پاسخ