درد دنبالچه یا COCCYDYNIA

1398/03/25 54 نظرات

دنبالچه انتهایی ترین قسمت ستون فقرات می باشد. این استخوان از 3 تا 5 مهره تشکیل شده و در حیوانات نقش تشکیل دهنده دم را دارد. دنبالچه در تحمل وزن نقش مهمی دارد. به این استخوان عضلات و لیگامان های کف لگن متصل می شوند که نقش مهمی در دفع ادرار و مدفوع دارند. در مقاله درد دنبالچه یا COCCYDYNIA دکتر کاظمی در مورد علائم و درمان این بیماری توضیح داده اند.

درد دنبالچه ناشی از چیست

درد دنبالچه دردی نسبتا شایع است که نه تنها در دنبالچه بلکه به شکل انتشاری در لگن و حتی درپاها حس می شود. شیوع این دردها در خانم ها بیشتراز آقایان است که به دلیل تفاوت آناتومی لگن این دو جنس با یکدیگر می باشد. این درد در حالت نشسته بیشتر است و نیز درد دنبالچه در بسیاری از موارد با اختلالات ادرار و مدفوع نیز همراهی دارد. این دردها معمولا در هنگام قاعدگی، اجابت مزاج و فعالیت جنسی تشدید می شوند.

علل درد دنبالچه

علل دردهای دنبالچه علل وسیعی می باشد که شایعترین آن مشتمل است بر ضربات و بی ثباتی استخوان دنبالچه، اسپاسم و گرفتگی عضلات منطقه و غیر هم راستا بودن دنبالچه با فقرات و… لیکن منشا بسیاری از دردهای دنبالچه قابل تعیین نبوده ( که به آن کوکسیدینی ایدیوپاتیک گفته می شود) و در این موارد باید علائم بیمار را کنترل کرد.

یکی از پرچالش ترین علل دردهای دنبالچه ضربات وارده به دنبالچه می باشد که ناشی از آسیب مستقیم و ضربه به دنیالچه می باشد مانند زمین خوردن با باسن روی یک سطح سفت از طریق ضربات ورزشی و یا سقوط و تصادفات و…. همچنین دنبالچه در حین زایمان و یا کشیدگی های مکرر نظیر دوچرخه سواری می تواند دچار آسیب گردد. چنانچه علل ذکر شده همراه با چاقی باشند میزان آسیب و درد به مراتب بیشتر خواهد بود.

علیرغم مصطلح بودن شکستگی دنبالچه عملا این پدیده نادر بوده و درد ناشی از ضربه در دنبالچه بیشتر ناشی از جابجایی استخوان ها می باشد.

درد دنبالچه بعد از زایمان

بسیاری از زنان پس از وضع حمل دچار درد هایی در ناحیه ی دنبالچه می شوند و بسیاری از فعالیت های روزانه از جمله نشستن و برخاستن، خوابیدن به صورت طاقباز برای آن ها دردناک می شود. آسیب به دنبالچه حین وضع حمل به علت فشاری است که جنین حین عبور از حفره لگنی به استخوان دنبالچه وارد می کند. این فشار می تواند باعث آسیب خفیف یا دررفتگی و شکستگی این استخوان بشود که میزان این آسیب بستگی به آناتومی لگن مادر، طریقه زایمان و سایز بزرگ جنین، کوچک بودن حفره ی لگنی و پوزیشن نامناسب جنین و .. دارد.

تشخیص درد دنبالچه

ابتدا شرح حال بیمار بسیار کمک کننده است که شامل درد انتهای ستون فقرات بوده که با نشستن تشدید می شود و نیز تشدید درد در هنگام اجابت مزاج و فعالیت جنسی وجود دارد. بیشترین درد در نوک دنبالچه است ولی انتشار به اطراف هم گزارش می شود.

در معاینه در لمس و حرکت استخوان دنبالچه (آخرین بند از ستون فقرات در بالای مقعد) درد زیادی احساس می شود .با توجه به اینکه درد استخوان دنبالچه در این منقطه می تواند به علت بیماری ها و بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات بروز نماید افراد دچار علایم فوق می بایست جهت بررسی و تشخیص و علل درد دنبالچه به پزشک مراجعه نمایند.

درمان درد دنبالچه

بالشتک حلقوی دنبالچه
بالشتک حلقوی دنبالچه

قبل از هر چه در درمان باید از بالشتک حلقوی دنبالچه مانند شکل بالا در هنگام نشستن استفاده شود.

درمان درد دنبالچه طیف وسیعی از درمان ها از جمله درمان های دارویی مشتمل برداروهای ضدالتهابی و مکمل ها و فیزیوتراپی می باشد.

درمان درد دنبالچه با ورزش

تمرین اول  : به پشت دراز کشیده، زانوها جمع و کف پاها روی زمین باشد، شکم را سفت کرده و سعی کنید کمر را به تخت بچسبانید. این تمرین علی رغم سادگی تمرین بسیار مناسب جهت کاهش درد دنبالچه است.

تمرین دوم : به پشت دراز کشیده، دست ها روی شکم باشد. کف پاها روی زمین قرار بگیرد، یک پا را از زمین و زانو را صاف کنید، روزی 3 بار هر دفعه 5 -10 بار. (هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید).

تمرین سوم : به پهلو دراز بکشید، یک بالش زیر سرتان باشد، زانوها کمی خم باشند، دست ها را باز کرده و به آرامی به پهلو بچرخید، این حرکت را در طرف مقابل تکرار کنید. هر حرکت را 5 ثانیه نگه داشته، روزی 3بار، هر نوبت 5-10 دفعه.

تمرین چهارم  : به پهلو دراز بکشید یک دست زیر سر باشد، پاها را تک تک از بغل باز و بسته کنید هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید روزی 3 بار هر مرتبه 5 -10 دفعه.

درمان های اینترونشنال در درد دنبالچه

با همه مواردی که ذکر شد درصد قابل توجهی از بیماران دچار “کوکسی دینیا” به درمان ها پاسخ مناسب نمی دهند و همچنان از مشکل درد کوکسیکس در عذاب هستند.

خیلی از بیمارن این سئوال را داردند که : برای درد دنبالچه به چه دکتری باید مراجعه کرد ؟ این افراد باید به کلینیک های فوق تخصصی “درد” مراجعه نموده و تحت درمان های اینترونشنال قرار بگیرند. این درمان ها تحت هدایت دستگاه های رادیولوژی و سونوگرافی انجام می شوند که مشتمل هستند بر:

داروهای تزریقی

تزریق : با استفاده از داروهای ضدالتهاب در نزدیکی مفصل بین دنبالچه و ساکروم داروی مورد نظر تزریق می گردد.

پرولوتراپی : با تزریق فاکتورهای رشد سلولی و ایجاد شرایط پیش التهابی می توان موجب استحکام رباط ها و تاندون ها و ترمیم پارگی ها شد.

بلوک گانگلیون ایمپار : این شبکه در جلوی دنبالچه قرار دارد. با بلوک آن می توان در دراز مدت موجب تخفیف چشم گیر درد شد. در این شبکه عصبی می توان از داروهای لوکال آنستتیک، کوتیکو استروئیدها، بوتاکی، داروهای نورولیتیک و نهایتا رادیو فرکوئنسی استفاده کرد.

تحریک ریشه عصب ساکرال scs : این تکنیک از روش های نورومدولاسیون ساکروم است که در آن از محرک های نخاعی در فضای اپیدورال جهت کنترل و درمان درد دنبالچه استفاده می گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4/5 - (21 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. Firoozeh

  سلام. وقت بخیر
  من خانم ۴۷ ساله هستم که مبتلا به دررفتگی دوطرفه هیپ بعد از تولد هستم. به علت کمر درد و فتخ دیسک معمولا شبها زانوهامو تا میکنم تا راحت تر بخوابم. الان ۱ ماه ست که بدلیل درد شدید استخوان خاجی اصلا نمیتونم به پشت بخوابم و همینطور انتهای استخوان خاجی به لمس بسیار حساس شده و شدیدا دردناکه
  .لطفا بفرمایید آیا این درد میتونه ناشی از کجی ستون فقرات و دررفتگی هیپ باشه؟
  همینطور بفرمایید برای درمان چه اقدامی باید انجام بدم.
  متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام این درد ها هم می تواند ناشی از مفاصل لگن باشد و هم ستون فقرات که نیاز به معاینه و تصویربرداری دارد.

   پاسخ
 2. الهه

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من حدود ۷ ماه پیش از ارتفاع پریدم و احساس دردخیلی شدیدی داشتم ! نه میتونستم راه برم نه صاف بشینم نه رو کمر و شکم دراز بکشم .. به فاصلا دوساعت بعد اتفاق درد خیلی شدیدتر شد دکتر خونگی اومد و گفت مربوط به دنبالچه هستش که جا انداخت درد خوب شد اما الان هفت ماهه همچنان چون من کوله سنگین حمل میکنم باخودم هرروز درد میگیره سمت چپ و راستش و موقعه نششتن و بلند شد باید با احتیاط حرکت کنم و جدیدهم خونریزی کمی تو مدفوع ام هست و درد مقعدم دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مشکلات گوارشی ارتباطی با این مقوله ندارد، جهت مشکلات ستون فقرات به پزشک مراجعه کنید و این مقوله مهم را به افراد غیر متخصص نسپترید و بر اساس تشخیص پزشک تصویربرداری های لازم در صورت نیاز انجام شود.

   پاسخ
 3. زینب صالحی

  سلام و عرض ادب
  بنده 31سالمه دوتا سزارین داشتم و لاغرم من تقریباه8ماهه درد دنبالچه رو داشتم داخل عکس نشون داد شکسته
  فیزیوتراپی و دارو و….اصلا اثر نکرد و روزای اخیر دردم غیر قابل تحمل بودموقع ادرار و
  دکترم دو راه داشت تزریق ژل
  ک صددرصدی نبود و احتمال میداد دردش برگرده
  و راه حل دوم جراحی و در اوردن استخون هستش
  بنظرتون در اوردنش اثری روی مهره های کمر و لگن و…نداره و طبیعیه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام خیر چون این استخوان، استخوانی نیست که فعالیت خاصی در ستون فقرات داشته باشد.

   پاسخ
 4. رجبی

  سلام آقای دکترخانم ۴۳ س باخوردن زمین دنبالچه ام موبرداشت بعدازدوهفته داروخوب شدم و۸ ماه مشکلی نداشتم .تااینکه ی روزی بمدت ۲ ساعت جای سفت نشستم.درد دنبالچه ام شروع شد.با فیزیو، لیزر درداولیه خیلی کم شدولی موقع نشسن وتکیه دادن درد میگرد وبه راحتی نمیتوانم بشینم.چگونه ازدردهنگام نشستن خلاص شوم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،در قدم اول درمان های غیر تهاجمی، فیزیوتراپی و دارو درمانی و در صورت عدم پاسخ دهی مطلوب باید شبکه عصبی دنبالچه بلوک و تزریق شود.

   پاسخ
 5. همسفر

  سلام سابقه سه بار سزارین دارم ،در بارداریها قسمت مفصل پوبیس فاصله می افتاده . در بارداری سوم علاوه بر مشکل فوق قسمت دنبالچه هم آسیب دیده و فشار وارد شده .هم کنون بیست روز از سزارین می گذرد ، بیحسی اسپاینال داشته ام و آخرین مهره کمری هم درد میکند و در این قسمت خارش و گزگز شدن حس میشود، یک طرف باسن ورم دارد و زانو هم کامل دولا نمیشود. تشخیص شما چیست؟ آیا عسک و ام ار آی لازم است؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام یک معاینه ستون فقرات و لگن بشوید و بر اساس آن تصویربرداری های لازم را در صورت نیاز انجام دهید.

   پاسخ
 6. علیرضا رحیمی

  سلام اقای دکتر امید وارم حالتان خوب باشه اقای دکتر من 20 سالم اما مدتی احساس درد در قسمت پایین کمر (قسمت دنبالچه) خود دارم که گاهی با فشار این قسمت احساس درد میکنم همچنین وقتی میشینم دردش بیشتر میشه و هنگام احساس دفع مدفوع این درد گاهی شروع میشه یعنی هنگامی که احساس دفع مدفوع دارم این قسمت من درد میکن میخواستم ببینم دردم در این ناحیه ایا از خود دنبالچه یا مربوط به بحث گوارش و روده بزرگ هست؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام هر دو قسمت می توانند مولد درد باشند و در صورت ادامه مشکلات بررسی شوند.

   پاسخ
 7. Hadis

  سلام.خانم ۲۸ ساله هستم درد دنبالچه داشتم و هنگام عطسه هم کاملا تکون خوردن دنبالچه م و صداشو میشنیدم ب پزشک طب فیزیکی و توانبخشی ک تخصصش هم دتبالچه بود مراجعه کردم و گف ک دتبالچه ت درومده و از طریق مقعد جاانداخت.ولی از بعد درمان هم من باز موقع عطسه تکون خوردن و صدای دنبالچه م رو حس میکنم و میشنوم.میخواستم بدونم چیکار باید بکنم؟دوباره برم اسکن بگیرم ک مطمئن بشم دنبالچه جا افتاده یا ن؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله مجدداً معاینه و ارزیابی شوید.

   پاسخ
 8. رضا خلجی

  سلام خدمت آقای دکتر دخترم ۱۵سال دارد هنگام نشستن و دوچرخه سواری درد داره پیش دکتر بردم گفت کیستی وجود ندارد ممکنه از دنبالچه باشد راه تشخیص و درمان چیست؟خیلی ممنون ازشما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه بالینی شوند و در صورت لزوم فیزیوتراپی انجام شود.

   پاسخ
 9. فاطمه

  سلام خدمت آقای دکتر بنده خانمی ۴۳ ساله هستم که بهمن ماه سال ۱۴۰۰ در برف بازی دنبالچه ام با سنگ برخورد کرد که با استفاده از باشتک دوناتی طی ده روز خوب شد و فقط به سمت عقب که مینشستم درد میگرفت تا اینکه ماه پیش به متخصص مغز و اعصاب برای درد کمر و گردن مراجعه کردم که این موضع هم مطرح کردم که دکتر از طریق واژینال دنباچه ام رو جا انداخت اما بعد یک ماه هم درد دارم وهم به هیچ عنوان نمیتوانم بدون بالشتک بشینم و روز به روز بدتر میشود لطفا میشه بفرمایید چکار کنم تا خوب شم بتوانم بدون تیوپ بنشینم البته عکس قبل و لعد از این اتفاق هیچ تفاوتی ندارد ممنون میشم پاسخ بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، چنانچه درمانهای بسته و غیر تهاجمی پاسخ ندهد باید رادیوفرکوئنسی شبکه عصبی دنبالچه برای شما انجام شود.

   پاسخ
 10. سهیلا

  سلام
  دخترم ۸ سالشه و دو روز پیش در حین اسکیت سواری با پشت به زمین خورد و دنبالچه ش درد میکنه. مخصوصا موقع نشستن و ایستادن. چه کار باید کرد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت ادامه درد و ناراحتی حتما معاینه و در صورت لزوم تصویربرداری شوند.

   پاسخ
 11. فاطمه

  سلام دکتر ۱۸ سالمه من الان به مدت۴ روز درد دنبالچه دارم دردم طی این ۴ روز بیشتر شده و الان با درد میشینم و دراز میکشم و در حالت نشسته و خوابیده درد شدیدی دارم در قسمت دنبالچه روی پوستم قرمز شده و انگار ملتهب شده تشخیص شما چیه ممنون میشم راهنمایی کنید .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ستون فقرات کمری و لگن بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری شود.

   پاسخ
 12. مژگان زنوزیان

  سلام وعرض ادب .آقای دکترمن ۵۶سالدارم و۴ ماه پیش جراحی کمرازنوع فیوژن داشتم L4-L5, L5-S1 /بعدازدوماه زمان استراحت ،دچاردردبسیار،بسیارشدیددنبالچه شدم طوریکه بعدازچنددقیقه نشتن، وقتی بلندمیشوم دردبینهایت شدیدوراه رفتنم مشکل می‌شود.ولی درازکش دردم خیلی کم است.لطفاراهنمایی بفرمایید.ازلطف وعنایت شماسپاسگزارم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   توسط پزشک جراح خود مجددا معاینه شوید و در صورت لزوم تصویربرداری های جدید و تست های عصب انجام گردد.

   پاسخ
 13. بهار

  سلام اقای دکتر من ۲۸ سالمه خانم متاهل هستم. وقتی که جاروبرقی میکشم یا کار میکنم مثلا کارم با خم شدن کمر باشه برای چند ساعت . به شدت انتهای کمرم درد میگیره مثلا وقتی دراز کشیدم بعد میخوام بلند شم انتخای کمرم قفل میکنه. ولی بعد از استراحت کاملا درد کمرم برطرف میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ستون فقرات کمری بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری گردد.

   پاسخ
 14. صفورا

  سلام آقای دکتر
  من حدود یکسال پیش جراحی اصلاح پای پرانتزی انجام دادم و مجیور شدم بمدت یکماه مطلق در تخت و دوماه با عصا باشم بعد از نقاهت درد دنبالچه به سراغم اومد سعی کردم از بالشتک استفاده کنم و یبوست نداشته باشم و رعایت کنم ولی هر روز درد بیشتر و غیرقابل تحملتر میشه بطوری که نشستن بصورت عادی مخصوصاً در خودرو و سفر برام غیر ممکن شده
  ممنون میشم بفرماید آیا کسی یوده با فیزیوتزاپی ازین عارضه درمان قطعی بگیره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام.انتظار درمان قطعی نمی توان داشت درمان مرحله ای است ؛ در قدم اول دارو درمانی و اقدامات فیزیوتراپی, اما اگر بهبود پیدا نشد باید شبکه عصبی دنبالچه رادیوفرکوئنسی بشود.

   پاسخ
 15. نیوشا شهواری

  سلام جناب دکتر
  وقتتون بخیر
  من روماتیسم ستون فقرات و لگن دارم و دنبالچه ام به طرف چپ کج شده ودرد کمر و دنبالچه دارم خیلی زیاد مسکن میخورم
  خیلی وقته
  ولی تازه رفتم دکتر رادیولوژی دادم و دکتر روماتولوژی بود و ام ار ای و ازمایش دادم منتظر جواب هستم.
  الان چندین ساعته دنبال جواب این سوالم ولی تو هیچ مقاله ای پیدا نکردم.
  میخواستم ببینم روماتیسم ستون فقرات و لگن دنبالچه ام که کج شده باعث اسیب به نخاع و یا فلج شدن میشه؟
  یا امکان فلج شدن هست یا نه؟و یا هر اسیب دیگه ای میشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام تا سه ماه باید تحت نظر پزشک معالج درمان های خوراکی ضد درد انجام شود اما اگر زمان بیش از این شد باید توسط فوق تخصص درد عصب های درگیر شده بلوک و رادیو فرکوئنسی بشوند.

   پاسخ
 16. احمد

  سلام آقای دکتر من داخل زمین فوتسال دنبالچه ام ضربه خورد بعد از انجام عکس برداری و مراجعه به ارتوپد گفتن شکسته
  آقای دکتر میخواستم ببینم نظر شما در مورد شکستگی یا ترک برداشتن دنبالچه چیه؟ آیا باید درمان خاصی رو پیش بگیرم یا با استراحت خوب میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در مرحله اول دارو درمانی و فیزیوتراپی اگر بهبود پیدا نکرد آنگاه شبکه عصبی دنبالچه باید بلوک شود.

   پاسخ
 17. هدیه

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۲۰سالمه حدود ۷ماهه این درد را به شدت تحمل میکنم ۱۰تا دکتر رفتم از فیزیوتراپی و دارو و شنا و ورزش و تزریق آمپول در محل درد همه رو امتحان کردم دردم اصلا حتی برای چند روز کم نشده به شدت درد دارم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام.مدارکتون را جهت بررسی به واتساپ ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 18. حمید مرادزاده

  سلام آقای دکتر شبتون بخیر من من تازه گیاخوردم زمین با باسن دنبالیچه ام خیلی درد میکنه چه کار باید انجام دهم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در مرحله اول به پزشک مراجعه کنید تا دارو درمانی و اقدامات غیر تهاجمی انجام شود.

   پاسخ
 19. محیا

  سلام وقت بخیر آقای دکتر، ۲۸ساله بدون سابقه درد دنبالچه در دوران بارداری کم کم دچار این درد شدم که پزشکم گفتن طبیعیه و لگن برای زایمان اماده میشه و اواخر بارداری این درد تقریبا رفع شد و من سزارین شدم تقریبا یک هفته که استراحت مداوم داشتم و دراز کش بودم یا لم داده استراحت میکردم الان این درد دوباره شروع شده بخصوص موقع نشستن روی صندلی ماشین بسیار اذیت میشم ممنون میشم راهنمایی کنید چکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ستون فقرات کمری بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری های کمر و لگن انجام شود.

   پاسخ
 20. نجفی

  سلام
  دکتر من از بلندی پریدم یه سنگ بزرگی به ناحیه دنبالچه من برخورد کرد حدود دو ماهه که هر وقت میخام بشینم درد میگیره و اذیت میکنه
  چه راهی داره ک برای همیشه خوب بشم؟
  مممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام درمان درد دنبالچه در قدم اول دارو درمانی و فیزیوتراپی است و در صورت ادامه مشکلات باید اعصاب منطقه دنبالچه رادیوفرکوئنسی و بلوک بشوند.

   پاسخ
 21. علی

  سلام خسته نباشید دکتر، من تقریبا ۱۰ روزه که احساس درد در ناحیه دنبالچه دارم که این درد با لمس کردن و سفت کردن عضلات باسن افزایش پیدا میکنه، تا اونجایی که من به یاد دارم ضربه نخورده و نمیدانم دلیل این درد چیه ، پسرم و ۱۷ سالمه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام فعلاً داروهای ضد التهاب استفاده کنید و روی سطوح نرم بشینید اما اگر دردها ادامه داشت باید توسط پزشک معاینه شوید.

   پاسخ
 22. میلاد

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر، بنده موتور شوار هستم و سوار شدن روی موتور برایم زجر آور هست درد شدیدی در باسن هایم احساس میکنم غیر قابل تحمل و کمی درد در استخوان های دنبالچه .آیا رینگ طبی برای بنده مناسب است عرض صندلی موتور کوچکتر از رینگ هست .آیا پیشتهادی دارید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله کمک کننده است

   پاسخ
 23. هانو

  سلام دختر ۱۷ ساله هستم چندین ماه پیش در اثر ضربه به دنبالیچه اولین بار احساس درد دنبالیچه کردم الان بعضی مواقع موقع نشستن و دراز کشیدن که روی دنبالیچم فشار میاد احساس خیلی کم درد دارم که اذیتم نمیکنه(درد به اون صورت نیست ولی خب مثل گذشته نیستم که هیچی توی ناحیه دنبالیچه احساس نکنم امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم)
  1.آیا ممکنه مشکل بدون هیچ درمانی درد از بین بره؟
  2. ورزشهایی که داده بودین برای درمان درد دنبالیچه بودن این درد ب دلیل آسیب دیدگی دنبالیچه هست لذا با انجام این ورزش ها آسیب دیدگی نیز برطرف میشه درسته?
  خیلی خیلی متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام اگر فقط مشکلات به دلیل ضربه و التهاب باشد بله بدون نیاز به مداخله مرتفع خواهد شد.

   پاسخ
 24. محمد

  سلام جناب دکتر.
  خسته نباشید
  میخواستم بدونم که عوارض بلاک عصبی به روش RF برای افراد متاهل جوان چیه؟
  ممنونم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عارضه خاصی ندارد فقط آر اف سمپاتیک کمری در افراد جوان در سنین باروری باید یک طرفه انجام شود.

   پاسخ
 25. مجتبی ولی پناه

  سلام وقتتون بخیر حدودا 3 روز هست تو ناحیه سمت راست دنبالچه ام درد خفیف دارم و ی قسمتی شبیه ب غضروف هست ک یکم تکون میخوره با دست ک انداره ی بند انگشت خواستم بدونم چ مراحلی رو باید ب صورت تخصصی برای معاینه انجام بدم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام اول باید بررسی ستون فقرات بشوید در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود

   پاسخ
 26. نسرین علی قارداشی

  سلام وقتتون بخیر
  من خانمی ۴۹ ساله هستم و حدود ۵_۶ ساله که درد دنبالچه دارم و توی ام آر آی این استخوان ۹۰ درجه خم شده تابستان گذشته دوبار تزریق بلوک عصبی انجام داده ام اما بعد از دو سه هفته درد برگشته
  وشنیده ام که جراحی و برداشتنش نتایج خوبی نداره و تزریق دایمی هم بی حسی در ناحیه تناسلی ایجاد می کنه خواستم نظر شما را در این موضوع جویا بشم ممنونم از لطفتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید عصب های شبکه دنبالچه رادیوفرکوئنسی بشوند.

   پاسخ
 27. mina

  با سلام و وقت بخیر و خسته نباشید. چند سوال از محضرتان داشتم:
  1- بهترین روش عکسبرداری از دنبالچه در رفته یا شکسته چیست؟ ( در صورتی که التهاب و عفونت در آن ناحیه وجود داشته باشد)
  2- آیا ممکن است یک قطعه شکسته عفونی در انتهای دنبالچه ( که در عکس معمولی با زاویه تقریبا 90 درجه به سمت داخل شکم در انتهای دنبالچه قرار گرفته ) ، یک بافت غیر استخوانی یا تومور یا چیزی در روده باشد؟!
  3- چه روش عکسبرداری برای تشخیص موارد این چنینی پیشنهاد میشود که تفکیک بین قطعات استخوانی با بافتهای احتمالی دیگر کاملا در آن مشخص شود؟
  4- آیا در رفتگی و کج شدن قطعه انتهایی دنبالچه ( احتمالا قطعه 5) به سمت داخل میتواند سبب مشکلات گوارشی و نفخ و یبوست و رد فرورفتگی عمیق و دائمی، دریک طرف مدفوع شود؟
  5- به غیر از کولونسکوپی ، از طریق تصویربرداری این امکان وجود ندارد که بتوان تشخیص داد چنین ضایعه ( با انتهای نسبتا تیز ) به دیواره روده آسیب وارد کرده یا نه؟ و اینکه چقدر به دیواره روده فشار وارد میکند؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام در این موارد باید سی تی اسکن این ناحیه انجام شود.

   پاسخ