دردهای لگنی : علل و درمان

1398/02/23 42 نظرات

درد لگنی چیست ؟ اصولا دردهای پایین شکم تا کشاله ران ها را دردهای لگنی می گویند که می توانند علل متفاوتی داشته باشند که می توانند شامل اختلالات بسیار کم اهمیت و یا اختلالات گوارشی باشند ولی از سوی دیگر می توانند علامت مهمی از یک بیماری پرخطر بوده که نیازبه مراجعه و درمان مقتضی دارد. قسمتی از این دردها اصطلاحا “شکم حاد” نامیده می شوند که نیاز به مراجعه اورژانسی و درمان دارند و عمده ترین آن شامل مواردذیل می باشند:

 آپاندیسیت (التهاب آپاندیس) :

درد آپاندیسیت
درد آپاندیسیت

اگر درد شدیدی در قسمت راست و پایین شکم به همراه تب و تهوع و استفراغ وجود داشته باشد، شک به آپاندیسیت مطرح است و نیاز به عمل جراحی آپاندکتومی می باشد.

حاملگی خارج رحمی :

حاملگی خارج رحمی
حاملگی خارج رحمی

این اتفاق نتیجه قرارگیری و لانه گزینی جنین در مکانی خارج از رحم می باشد. یکی از مکانهای شایع حاملگی خارج رحمی در لوله های رحمی است که موجب پارگی لوله رحم و درد شدید در شکم و لگن و خونریزی واژینال، تهوع، سرگیجه می شود و نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

کیست های تخمدانی :

کیست های تخمدانی
کیست های تخمدانی

گاهی اوقات در هنگام تخمک گذاری، فولیکولی که در تخمدان وجود دارد، تخمک خود را آزاد نساخته و پر از مایع شده و تشکیل کیست تخمدانی می دهد. اکثر کیست های تخمدانی بی ضرر بوده و خود به خود بهبود میابند اما در مواردی ممکن است موجب درد لگن، فشار، تورم و نفخ شود که نیاز به عمل جراحی و خارج کردن کیست دارند.

سنگ های کلیه :

سنگ های کلیه
سنگ های کلیه

مواد معدنی و نمکی که از ادرار دفع می شود، ممکن است موجب ایجاد سنگ در کلیه ها شود، که از علایم آن درد پهلو ها و فشار به ناحیه لگن و ادرار صورتی یا خونی می باشد و نیاز به مراجعه به متخصص ارولوژی دارد.

دردهای لگنی فوق الذکر به شکل دردهای شدید و حاد بوده که نیاز به اقدامات طبی یا جراحی خاص دارند ولی موضوع مورد بحث اصلی دردهای مزمن لگنی است که ماهها و سالها موجب رنج و آزار فرد می شود. این بیماریها عبارتند از:

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) :

سندروم روده تحریک پذیر
سندروم روده تحریک پذیر

آیا شما دردهای ناحیه زیر شکم و لگن، نفخ و درد پیچشی به همراه اسهال یا یبوست به صورت دوره های تکرار شونده و مزمن دارید ؟

این علائم می تواند به علت ابتلای شما به سندروم روده تحریک پذیر باشد، که بدلیل انقباضات ناشناخته روده بزرگ اتفاق می افتد. تغییر در رژیم غذایی، مدیریت استرس و داروها ممکن است در بهبود آن کمک کننده باشد. در مواردی که با وجود اقدامات فوق و درمانهای دارویی توسط متخصص گوارش بهبودی حاصل نشود اقدامات اینترونشنال درد بسیار موثر و کار ساز خواهد بود.

میتل اشمرتز (تخمک گذاری دردناک) :

میتل اشمرتز تخمک گذاری دردناک
میتل اشمرتز تخمک گذاری دردناک

آیا همیشه در اواسط سیکل قاعدگی خود احساس درد زیر شکم دارید؟ شما ممکن است تخمک گذاری بدن خود را حس کنید. وقتی از تخمدان شما تخمکی آزاد می شود به همراه مقداری مایع و خون می باشد که این خود می تواند باعث تحریک ناحیه لگنی شما شود. شدت درد ممکن است از ماهی به ماه دیگر تغییر کند، اما این درد به هیچ وجه مضر نبوده و طی چند ساعت از بین می رود.

سندروم پیش از قاعدگی (PMS) :

سندروم پیش از قاعدگی
سندروم پیش از قاعدگی

آیا شما قبل از شروع زمان قاعدگی از علائمی همچون بی قراری، نفخ معده، سردرد، درد ناحیه سینه ها، افسردگی و درد ناحیه لگن رنج می برید؟ ممکن است شما دچار سندروم پیش از قاعدگی باشید که دلیل آن انقباضات رحم جهت خروج خون و بافت های رحمی در هنگام قاعدگی می باشد. (همانطور که می دانید در هر سیکل قاعدگی که تقریبا نزدیک به یک ماه طول می کشد رحم به اصطلاح از درون آستر اندازی می کند تا برای بارداری آمادگی همیشگی خود را حفظ کند. در هنگام قاعدگی آستر درونی رحم به همراه خون از رحم خارج می شود تا آستر جدید در سیکل جدید جایگزین آن شود) برای کاهش درد سعی کنید از مسکن ها و گرم کردن ناحیه زیر شکم بهره ببرید.

شما می توانید با پزشک خود درمورد درد PMS مشورت کنید. برخی قرص های ضد بارداری و یا داروهای ضد افسردگی ممکن است کمک کننده باشند.

بیماری های مقاربتی :

بیماری های مقاربتی
بیماری های مقاربتی

کلامیدیا و سوزاک

درد لگنی می تواند نشانه ای از برخی بیماری های مقاربتی باشد. دو نوع از رایج ترین این بیماری ها شامل کلامیدیا و سوزاک می باشد. در مواردی که در هنگام ادرار، درد یا سوزش، خونریزی بین قاعدگی، یا ترشح غیر طبیعی واژن دارید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

بیماری التهابی لگن :

بیماری التهابی لگن
بیماری التهابی لگن

این بیماری موجب درد های مزمن و مبهم در ناحیه لگن می شود. این بیماری یکی از عوارض بیماری های مقاربتی می باشد. شایع ترین علت قابل پیشگیری ناباروری در زنان بوده و می تواند موجب آسیب دائمی به رحم، تخمدان ها و لوله های رحمی گردد. درد شکم، تب، ترشحات غیر طبیعی واژن، درد هنگام رابطه جنسی، درد و سوزش هنگام ادرار کردن می تواند از علائم آن باشد. این علائم با مصرف آنتی بیوتیک ها درمان می شوند اما در موارد شدید شاید نیاز به بستری در بیمارستان باشد.

فیبروئیدهای رحم :

فیبروئیدهای رحم
فیبروئیدهای رحم

گاهی در رحم یا در دیواره های آن بافت فیبروزی رشد می کند که به آن تومور فیبروئید می گویند. این توده ها خوش خیم هستند و در دهه های ۳۰ و ۴۰ زندگی شایع ترند، معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند اما در برخی از موارد ممکن است فشار در لگن، درد کمر، مقاربت دردناک و یا اشکال در باردار شدن ایجاد کنند، در صورت داشتن فیبروم و درد لگن به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

اندومتریوز :

اندومتریوز
اندومتریوز

در برخی از زنان بافت رحمی در خارج از رحم، مانند لوله های رحمی، مثانه، روده ها و دیگر قسمت های بدن، رشد می کند. در زمان قاعدگی رحم، این بافت ها نیز هماهنگ با سیکل قاعدگی، آستر خود را به بیرون میریزند. این بافت ها هیچ راهی برای خروج ندارند، بنابراین تجمع آنها باعث درد می شوند. این بیماری به ندرت خطرناک است اما درد ناشی از آن ممکن است برای بیمار غیر قابل تحمل باشد. گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که شامل انواع مسکن ها، قرص های ضد بارداری، هورمون های متوقف کننده سیکل قاعدگی، جراحی با برش کوچک و حتی خارج کردن رحم می باشد.

عفونت ادراری :

عفونت ادراری
عفونت ادراری

آیا شما هنگام تخلیه ادرار سوزش یا درد دارید؟ و یا بعد از تخلیه ادرار احساس می کنید مقداری از ادرار در مثانه مانده است؟ این می تواند از علائم عفونت ادراری باشد. در این موارد حتما باید با پزشک اورولوژی یا متخصص زنان مشورت کنید.

التهاب مثانه :

التهاب مثانه
التهاب مثانه

این وضعیت ناشی از التهاب بافت مثانه است که موجب درد مداوم می شود و بیشتر در زنان ۳۰ تا ۴۰ سال رخ می دهد. دلیل این بیماری کاملا مشخص نیست، افراد مبتلا به التهاب مثانه ممکن است نیاز به ادرار کردن برای چندین نوبت در هر ساعت داشته باشند. همچنین ممکن است بیماران احساس فشار در ناحیه زیر لگن، درد هنگام ادرار و درد در هنگام رابطه جنسی داشته باشند.

پایین افتادگی محتویات لگن :

پایین افتادگی محتویات لگن
پایین افتادگی محتویات لگن

با افزایش سن مثانه و احشاء لگن دچار افتادگی می شوند، این بیماری مشکل جدی ای نیست، اما می تواند برای بیمار بسیار آزار دهنده باشد. بطوری که بیمار احساس فشار به دیواره واژن و احساس پری در قسمت پایین شکم داشته باشد. در برخی از بیماران احساس ناخوشایندی در ناحیه کشاله ران و کمر وجود دارد.

سندرم احتقانی لگن :

سندرم احتقانی لگن
سندرم احتقانی لگن

همانند وریدهای واریسی در پاها که در سطح پوست به شکل گشاد شده و پرپیچ و خم قابل مشاهده هستند، همچنین پدیده گاهی می تواند در لگن اتفاق بیفتد بطوریکه عروق واریسی در لگن بوجود می آید. در این حالت با تجمع خون در عروق واریسی لگن، فرد احساس درد در ناحیه لگن دارد که به آن سندرم احتقانی لگن می گویند. این علائم در حالت نشستن و یا ایستادن شدیدتر شده و در هنگام دراز کشیدن بهتر می شود.

چسبندگی های بافت های لگن :

چسبندگی های بافت های لگن
چسبندگی های بافت های لگن

اگر شما سابقه جراحی های ناحیه لگن (مانند: سزارین، خارج کردن رحم) و نیز سابقه عفونت لگنی داشته باشید، ممکن است دچار درد های مداوم لگنی شوید که می تواند به دلیل چسبندگی بعد از عمل و یا عفونت باشد و در مواردی نیاز به عمل جراحی دارد.

درد دهانه واژن :

درد دهانه واژن
درد دهانه واژن

آیا شما از درد ناحیه واژن هنگام دوچرخه سواری و یا رابطه جنسی رنج می برید؟ از علائم دیگر، شامل سوزش، حالت نیش زدن، سوزش ضربان دار در اطراف دهانه واژن می باشد. این درد ها می توانند مداوم و یا متناوب باشند. پزشک شما بعد از رد سایر علل این تشخیص را برای شما مطرح خواهدکرد.

مقاربت دردناک :

مقاربت دردناک
مقاربت دردناک

این حالت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که اکثر این دلایل قابل درمان هستند (ازجمله این موارد عفونت است) که با درمان های مختلف تحت نظر متخصص ارولوژی و یا متخصص زنان قابل درمان است.

اقدامات اینترونشنال درد برای درمان دردهای مزمن لگن :

اگر شما حداقل به مدت ۶ ماه در لگن احساس درد دارید، به آن درد مزمن لگن می گویند. این درد ممکن است بسیار طاقت فرسا بوده، مانع خواب شبانه شما شود و بر روی شغل و یا رابطه زناشویی و حتی اجتماعی شما تاثیر بدی بگذارد. با پزشک خود مشورت کنید چون در اکثریت موارد درمان های قابل قبولی وجود دارد اما در درصدی از موارد از”دردهای لگنی“علی رغم آزمایشات و اقدامات تصویربرداری مختلف علل درد لگن همچنان ناشناخته باقی می ماند و درمان قابل قبولی برای این معضل انجام نمی گردد.

در این صورت نگران نباشید! پزشک فوق تخصص درد می تواند به شما کمک شایانی کند. در این وضعیت با بلوک اعصاب سمپاتیک (بلوک تشخیصی و رادیوفرکوِئنسی) ناحیه کمری، لگنی (هایپوگاستریک، ایمپار) که تحت هدایت سونوگرافی و یا فلوروسکوپی و یا سی تی اسکن انجام میشود درد بیمار برطرف و تسکین داده شده و فردبه زندگی عاری از درد خود بازمی گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4/5 - (10 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سعیدی

  سلام اقای دکتر
  من نزدیک ۱ ماهه درد در ناحیه زیر شکم،لگن،ستون فقرات دارم،جوری که نمیتونم راحت بشینم یا موقع بلند شدن خیلی اذیت میشم ولی وقتی راه میرم زیاد دردی احساس نمیکنم،دردم موقع بیدار شدن از خواب دو برابر میشه نمیدونم مشکل از چیه،لطفا راهنماییم کنید ،ممنون از شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام،ستون فقرات از نظر آرتروز و تنگی بررسی شود.

   پاسخ
 2. صداقتی

  با سلام خانمی ۴۵ ساله هستم به علت کمردرد و درد در ناحیه سیاتیک MRI دادم ۱۵ جلسه فیزیوتراپی تجویز شد و دو کیست در ناحیه مفصل راست و چپ به ابعاد ۲۳ در ۱۳ میلی متر در راست و ۱۱ در ۴ در چپ نیز مشاهده شد که متخصص ارتوپد گفتن چیزی نیست ۶ ماهه دیگه MRI بدید ببینیم چه تغییری کرده ولی من هم چنان درد در سمت راست به هنگام نشستن بعد از ۱۰ دقیقه دارم، آیا در این فاصله نیازی به درمان نیست! و برای درد فقط مسکن کفایت می‌کند؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 3. الهام

  سلام .خانمی ۲۹ ساله هستم در بارداری اولم هفت سال پیش درد وحشتناکی زیر شکم سمت راست داشتم که کیست کلیه وعفونت تشخیص داده شد و خوب شدم تا بارداری دوم که۵ سال پیش بعد زایمان طبیعی آتونی رحم دادم و هیستروکتومی با حفظ تخمدان شدم و به دنبال همین جراحی قطع حالب سمت راست شدم و عمل جراحی باز برام انجام دادن الان درد های شدید زیر شکم و کلیه سمت راست دارم که بارها بستری شدم و عفونت ادراری تشخیص داده شد هرچی آزمایش سنو عکس سی تی انجام دادم از لحاظ زنانه و کلیه و مجاری ادراری میگن مشکلی نداری اما هنوز درد من پا برجاست و عفونتهای مداوم ادراری و تب و لرزای خیلی شدید الان از نظر شما چاره چیست و باید چکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه احشای شکم و لگن مشکلی نداشته باشند باید شبکه های عصبی مولد درد بررسی شوند.

   پاسخ
 4. زی زی

  سلام
  دو هفته است که عمل سزارین انجام دادم
  سمت راست و پایین شکم تقریبا نقطه برجستگی استخوان درد دارم که گاهی قطع گاهی کم و گاهی زیاد میشه
  چیکار باید بکنم؟ این دو هفته یبوست و نفخ بعد از سزارین هم داشتم که چند روزه شربت ملین میخورم روده کار میکنه ولی درد هنوز هست ولی قابل تحمل تر شده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تحت نظر متخصص زنان خود دارو درمانی جهت کاهش التهاب انجام دهید.

   پاسخ
 5. Nesa

  سلام دکتر جان من خانومی ۳۰, ساله و متاهل هستم مدتی که درد زیادی مخصوصا موقع نشستن در لگنم احساس میکنم و گاهی وقتا زیر شکمم ورم میکنه و درد داره سونو شکمی و لگن دادم یه فولیکول به اندازه ۱۲ میلیمتر در تخمدان سمت چپم نشون داده شده این خطرناکه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، این گزارش خطری را اشاره نکرده، توسط متخصص زنان بررسی شوید.

   پاسخ
 6. علی

  سلام جناب دکتر
  آقا هستم ۲۸ سالمه. از خیلی سالها پیش هنگام نشستن روی زمین به صورت چهار زانو و یا برخی مواقع روی بعضی از صندلی ها احساس درد در ناحیه مفصل لگنم بخصوص سمت راست میکنم و این درد به رانم هم بعضی مواقع کشیده میشه. و بخصوص زمانی که میخوابم هیچ وقت نمیتونم روی پهلوی چپم بخوابم چون در این حالت درد زیادی در مفصل سمت راست لگنم احساس میکنم
  به نظر شما این یک مساله جدی هست؟ و علت چه چیزی میتونه باشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید ستون فقرات و مفاصل لگن توسط پزشک معالج بررسی شود و اگر لزوم داشت آنگاه تصویر برداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 7. زهرا

  سلام .من امر آی گرفتم از کمر و لگن .نشان دکتر دادم گفتن تو لگن شما کیست ۲میلی متری دیده میشه .درد شدید سمت چپ لگن رو باسن دارم به شدت عصبی میشم .آقای دکتر راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه دقیقی شوید و در صورت لزوم تست های عصبی و عضله انجام شود.

   پاسخ
 8. سهیلا

  با سلام….دو روزه که شبها
  لگن سمت راست درد میگیره
  و درد عضله شروع میشود و
  تیر میکشد و اگر روی عضله
  فشار دهیم درد خیلی زیاد
  میشود و تیر میکشد مثل اینکه
  رگ یا عضله‌ای را گرفته و بکشیم و باعث
  تیر کشیدن و درد زیاد شود
  و نمیتوان روی صندلی یا زمین
  بشیند چون فشار به عضله
  میاد زیاد ایجاد درد میشود

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ستون فقرات کمری و لگن بررسی و تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 9. متین .م

  سلام جناب دکتر. تعریق چسبناک در پرینئوم، و درد در بیضه ها و مقعد و طرفین اندام مردانه علتش چیست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام از نظر درگیری های عفونی توسط ارولوژیست بررسی شوید

   پاسخ
 10. م.ر.رشیدی

  سلام و وقت بخیر آقای دکتر کاظمی عزیز
  چند وقت هست در ناحیه پایین و لگنی دردی را حس میکنم که ابتدا به نظرم دیسک بود ولی وقتی حمام میکنم یا استخر بیشتر متوجه میشم که در گوشه لگن است و خیلی استخوانی نیست. گاهی درد بیشتر و گاهی کم می‌شود. چند روز پیش یبوست داشتم و الان اسهال نه خیلی شدید دارم. نمی‌دانم چه دردی دارم و چه باید بکنم و به کدام متخصص مراجعه کنم.
  بیشتر درد در منتها علیه سمت چپ بالای باسن هست و یکی دومرتبه هم این درد در ناحیه شکمی پایین و موازی اون احساس کرده ام. ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید توسط متخصص داخلی احشا شکمی و لگنی بررسی شوند و همچنین توسط پزشک متخصص ستون فقرات کانال کمری هم بررسی گردد.

   پاسخ
 11. سمیرا

  سلام
  من در ناحیه زیر شکم درد داشتم که شب دردش بیشتر شد و چون احتمال دادم آپاندیس باشه رفتم دکتر و برام آزمایش خون و ادرار نوشت که در هر دو گلبول های سفیدم بیشتر بود و بعد دکتر سونوگرافی هم نوشت. در سونوگرافی آپاندیس دیده نشد. کلیه و کبد و تخمدان و رحم عادی و سالم بودند اما یک کیست هفت سانتی متری در وسط ناحیه لگن دیده شد. بعد چند روز پریود شدم و دردم از بین رفت. من هیچ مشکلی تا با حال نداشتم. میخواستم ببینم الان راه درمان این کیست چی هست؟ امکان داره با قرص و بدون جراحی درمان بشه و آیا برای بارداری مشکلی ایجاد میشه؟ باردار نیستم و شش ماهه ازدواج کردم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بستگی به نوع کیست و اندازه آن دارد در این زمینه باید با همکاران متخصص زنان مشاوره بفرمایید.

   پاسخ
 12. رسول

  با سلم خدمت شما دکتر محترم اقای دکتر اینجانب حدود 30 سال پیش یک دیسک کمر خفیف داشتم ولی تا حالا درد نداشتم الن حدود دوماه هست دوبارکمرم گرفته دفعهاول امپول متاکاربامولزدم خوب شدم دوباره بعد از یک ماه گرفت ولی این فعه بشدت لگنم تا نوک پنجه پام هم درد داره هم پام گزگز میکنه وجون توی پام نیست ممنون میشم راهنمایی کنید ویک امارای جدید هم گرفتم گفته همون دیسک خفیف هست ولی خیلی درد دارم اقای دکتر با این که دارو هم میخورم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،در ابتدا باید یک تست عصب و عضله دقیق از پاها بگیرین.

   پاسخ
 13. ناظم

  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  اقای دکتر من حین بارداری دچار درد لگن شدم.منظورم درد در محل استخوان ران هست یع حالت گرفتگی.بعد از زایمان طبیعی هم بدتر شدم.احساس سوزش در محل مفصل ران.دردعضلات باسن.درد کشاله ران.اگر بخوام غلط بزنم انگار تیر میکشه کشاله ی رانم.موقع پله بالا پایین کردن در قسمت خارجی یا کناری باسن یه حالت گرفتگی احساس می کنم.اصلا به پهلوی راست نمی تونم بخوانم چون درد دارم. مراجعه کردم به دکتر زنان ازمایش پاپ اسمیر معاینه و سونو که مشکلی نداشتم.بعد به دکتر ارتوپد مراجعه کردم که عکس رادبواوژی از لگن نوشتن که گفتن در عکس مشکلی نیست.گفتن شاید مشکل از کمر باشه و ده جلسه فیزیوتراپی نوشتن.ولی عکس یا ام ار ای از کمر ندارم.ایا لازم هست دوباره مراجعه کنم برای کمر؟ایا مشکل بنده من به ستون فقرات برمی گردد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هم باید ستون فقرات کمری و هم بافت های نرم لگنی و مفاصل بررسی و در صورت لزوم ام آر آی بشوند.

   پاسخ
 14. لیلا

  با سلام.
  هفته ۲۳ بارداری هستم پای چپم از بالا به پایین خصوصا ران درد میکند و می لنگم مخصوصا صبح ها که از خواب بیدار میشوم .آیا طبیعی است؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله علت می تواند تحریک سیاتیک باشد

   پاسخ
 15. فاطمه شمس

  سلام جناب دکتر
  وقت به خیر
  آیا کیست دردناک لگن در خانم ۶۷ ساله خطرناکه؟
  به جراح عمومی مراجعه کردند و گفتن که فعلا جراحی نیاز نداره..
  ممکنه راهنمایی کنید ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام طبق نظر جراح معالج عمل کنید

   پاسخ
 16. نرگس جعفریان

  با سلام
  مادر من 68 ساله است و حدود 3 ماه است در ناحیه لگن احساس درد شدیدی دارد. به طوری که نمی تواند روی لگن بنشیند. ام ار ای آن دیسک مهره چهار و پنج را نشان داده. دکتر زنان هم مراجعه نموده مشکلی نداشته.آیا تزریق دیسکوژل می تواند درد لگن را از بین ببرد؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام دیسکوژل جهت پارگی دیسک می باشد اول از همه باید به دقت لگن و ستون فقرات کمری بررسی شود تا علت دقیق درد مشخص شود.

   پاسخ
 17. یوسفی

  سلام خانمی هستم 47 ساله که حدود یکسال است درد در ناحیه تحتانی دوطرف لگن دارم ام ار ای که گرفتم تشخیص کیست در دوطرف لگن دادند از طرفی مشکل لخته شدن خون هم دارم و وارفارین مصرف می کنم در مراجعه به پزشک جراح گفتن بهتره با این شرایط جراحی انجام ندهی ولی درد هم دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه اجازه قطع داروهای ضد انعقاد به شما داده نمی شود باید از درمان های غیر تهاجمی و توانبخشی استفاده کنید.

   پاسخ
 18. رسول

  با سلام و تشکر از لطف شما در پاسخ به سوال کیست دختر هفت ساله
  کیست الان وجود نداره ولی به مرور زمان کیست بوجود میاد میخواستیم بدونیو درمان پیشگری نداره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   خیر متاسفانه

   پاسخ
 19. رسول

  با سلام
  دختر 7 ساله دارم که در 6 ماهگی به دلیل کیست مثانه جراهی شدن و سال گذشته به دلیل درد لگن و معده به پزشک وراجعه کردیم که دوباره در سونوگرافی کیست لگن نشان داد که جراحی شد دوباره بعد از دو ماه باز با با آن علایم دوباره جراحی شدن (دکتر اصلان آبادی – تبریز). می خواستم بدونم غیر از جراحی درمان دیگری نداره اینجور باشه بچه از دست میره.
  با سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه کیست های بزرگ وجود داشته باشد چاره ای جز جراحی نیست

   پاسخ
 20. معصومه

  با عرض سلام و وقت بخیر
  خانمی ۴۲ ساله هستم.داری یک فرزند.و قبل از به دنیا اومدن فرزندم عمل Ep داشتم.بمدت ۲ ماه مشکل درد لگن ناحیه سمت چپ پیدا کردم.به دکتر زنان مراجعه کردم بعد از انجام سونوگرافی واژینال و لگن،تشخیص چسبندگی لوله سمت چپ رو دادن.ولی من همچنان درد شدیدی در ناحیه لکن دارم که آزار دهنده است.
  ممنون میشم راهنماییم بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چسبندگی ها می توانند موجب دردهای لگنی بشوند ابتدا باید این مشکل را برطرف کرد.

   پاسخ
 21. زهرا

  سلام. خانم ۳۵ ساله مجرد
  از فروردین امسال به شکل مداوم درد شدید شبیه شکستگی در کشاله ران سمت چپ دارم. سونو رحم، غدد لنفاوی و ام آر آی لگن داده ام که همه سالم است.
  درد هر چند وقت یکبار تکرار شده و بسیار ناتوانم می کند

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ستون فقرات کمری باید مورد بررسی قرار گیرد

   پاسخ