دردهای لگنی : علل و درمان

1398/02/23 30 نظرات

درد لگنی چیست ؟ اصولا دردهای پایین شکم تا کشاله ران ها را دردهای لگنی می گویند که می توانند علل متفاوتی داشته باشند که می توانند شامل اختلالات بسیار کم اهمیت و یا اختلالات گوارشی باشند ولی از سوی دیگر می توانند علامت مهمی از یک بیماری پرخطر بوده که نیازبه مراجعه و درمان مقتضی دارد. قسمتی از این دردها اصطلاحا “شکم حاد” نامیده می شوند که نیاز به مراجعه اورژانسی و درمان دارند و عمده ترین آن شامل مواردذیل می باشند:

 آپاندیسیت (التهاب آپاندیس) :

درد آپاندیسیت
درد آپاندیسیت

اگر درد شدیدی در قسمت راست و پایین شکم به همراه تب و تهوع و استفراغ وجود داشته باشد، شک به آپاندیسیت مطرح است و نیاز به عمل جراحی آپاندکتومی می باشد.

حاملگی خارج رحمی :

حاملگی خارج رحمی
حاملگی خارج رحمی

این اتفاق نتیجه قرارگیری و لانه گزینی جنین در مکانی خارج از رحم می باشد. یکی از مکانهای شایع حاملگی خارج رحمی در لوله های رحمی است که موجب پارگی لوله رحم و درد شدید در شکم و لگن و خونریزی واژینال، تهوع، سرگیجه می شود و نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

کیست های تخمدانی :

کیست های تخمدانی
کیست های تخمدانی

گاهی اوقات در هنگام تخمک گذاری، فولیکولی که در تخمدان وجود دارد، تخمک خود را آزاد نساخته و پر از مایع شده و تشکیل کیست تخمدانی می دهد. اکثر کیست های تخمدانی بی ضرر بوده و خود به خود بهبود میابند اما در مواردی ممکن است موجب درد لگن، فشار، تورم و نفخ شود که نیاز به عمل جراحی و خارج کردن کیست دارند.

سنگ های کلیه :

سنگ های کلیه
سنگ های کلیه

مواد معدنی و نمکی که از ادرار دفع می شود، ممکن است موجب ایجاد سنگ در کلیه ها شود، که از علایم آن درد پهلو ها و فشار به ناحیه لگن و ادرار صورتی یا خونی می باشد و نیاز به مراجعه به متخصص ارولوژی دارد.

دردهای لگنی فوق الذکر به شکل دردهای شدید و حاد بوده که نیاز به اقدامات طبی یا جراحی خاص دارند ولی موضوع مورد بحث اصلی دردهای مزمن لگنی است که ماهها و سالها موجب رنج و آزار فرد می شود. این بیماریها عبارتند از:

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) :

سندروم روده تحریک پذیر
سندروم روده تحریک پذیر

آیا شما دردهای ناحیه زیر شکم و لگن، نفخ و درد پیچشی به همراه اسهال یا یبوست به صورت دوره های تکرار شونده و مزمن دارید ؟

این علائم می تواند به علت ابتلای شما به سندروم روده تحریک پذیر باشد، که بدلیل انقباضات ناشناخته روده بزرگ اتفاق می افتد. تغییر در رژیم غذایی، مدیریت استرس و داروها ممکن است در بهبود آن کمک کننده باشد. در مواردی که با وجود اقدامات فوق و درمانهای دارویی توسط متخصص گوارش بهبودی حاصل نشود اقدامات اینترونشنال درد بسیار موثر و کار ساز خواهد بود.

میتل اشمرتز (تخمک گذاری دردناک) :

میتل اشمرتز تخمک گذاری دردناک
میتل اشمرتز تخمک گذاری دردناک

آیا همیشه در اواسط سیکل قاعدگی خود احساس درد زیر شکم دارید؟ شما ممکن است تخمک گذاری بدن خود را حس کنید. وقتی از تخمدان شما تخمکی آزاد می شود به همراه مقداری مایع و خون می باشد که این خود می تواند باعث تحریک ناحیه لگنی شما شود. شدت درد ممکن است از ماهی به ماه دیگر تغییر کند، اما این درد به هیچ وجه مضر نبوده و طی چند ساعت از بین می رود.

سندروم پیش از قاعدگی (PMS) :

سندروم پیش از قاعدگی
سندروم پیش از قاعدگی

آیا شما قبل از شروع زمان قاعدگی از علائمی همچون بی قراری، نفخ معده، سردرد، درد ناحیه سینه ها، افسردگی و درد ناحیه لگن رنج می برید؟ ممکن است شما دچار سندروم پیش از قاعدگی باشید که دلیل آن انقباضات رحم جهت خروج خون و بافت های رحمی در هنگام قاعدگی می باشد. (همانطور که می دانید در هر سیکل قاعدگی که تقریبا نزدیک به یک ماه طول می کشد رحم به اصطلاح از درون آستر اندازی می کند تا برای بارداری آمادگی همیشگی خود را حفظ کند. در هنگام قاعدگی آستر درونی رحم به همراه خون از رحم خارج می شود تا آستر جدید در سیکل جدید جایگزین آن شود) برای کاهش درد سعی کنید از مسکن ها و گرم کردن ناحیه زیر شکم بهره ببرید.

شما می توانید با پزشک خود درمورد درد PMS مشورت کنید. برخی قرص های ضد بارداری و یا داروهای ضد افسردگی ممکن است کمک کننده باشند.

بیماری های مقاربتی :

بیماری های مقاربتی
بیماری های مقاربتی

کلامیدیا و سوزاک

درد لگنی می تواند نشانه ای از برخی بیماری های مقاربتی باشد. دو نوع از رایج ترین این بیماری ها شامل کلامیدیا و سوزاک می باشد. در مواردی که در هنگام ادرار، درد یا سوزش، خونریزی بین قاعدگی، یا ترشح غیر طبیعی واژن دارید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

بیماری التهابی لگن :

بیماری التهابی لگن
بیماری التهابی لگن

این بیماری موجب درد های مزمن و مبهم در ناحیه لگن می شود. این بیماری یکی از عوارض بیماری های مقاربتی می باشد. شایع ترین علت قابل پیشگیری ناباروری در زنان بوده و می تواند موجب آسیب دائمی به رحم، تخمدان ها و لوله های رحمی گردد. درد شکم، تب، ترشحات غیر طبیعی واژن، درد هنگام رابطه جنسی، درد و سوزش هنگام ادرار کردن می تواند از علائم آن باشد. این علائم با مصرف آنتی بیوتیک ها درمان می شوند اما در موارد شدید شاید نیاز به بستری در بیمارستان باشد.

فیبروئیدهای رحم :

فیبروئیدهای رحم
فیبروئیدهای رحم

گاهی در رحم یا در دیواره های آن بافت فیبروزی رشد می کند که به آن تومور فیبروئید می گویند. این توده ها خوش خیم هستند و در دهه های ۳۰ و ۴۰ زندگی شایع ترند، معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند اما در برخی از موارد ممکن است فشار در لگن، درد کمر، مقاربت دردناک و یا اشکال در باردار شدن ایجاد کنند، در صورت داشتن فیبروم و درد لگن به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

اندومتریوز :

اندومتریوز
اندومتریوز

در برخی از زنان بافت رحمی در خارج از رحم، مانند لوله های رحمی، مثانه، روده ها و دیگر قسمت های بدن، رشد می کند. در زمان قاعدگی رحم، این بافت ها نیز هماهنگ با سیکل قاعدگی، آستر خود را به بیرون میریزند. این بافت ها هیچ راهی برای خروج ندارند، بنابراین تجمع آنها باعث درد می شوند. این بیماری به ندرت خطرناک است اما درد ناشی از آن ممکن است برای بیمار غیر قابل تحمل باشد. گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که شامل انواع مسکن ها، قرص های ضد بارداری، هورمون های متوقف کننده سیکل قاعدگی، جراحی با برش کوچک و حتی خارج کردن رحم می باشد.

عفونت ادراری :

عفونت ادراری
عفونت ادراری

آیا شما هنگام تخلیه ادرار سوزش یا درد دارید؟ و یا بعد از تخلیه ادرار احساس می کنید مقداری از ادرار در مثانه مانده است؟ این می تواند از علائم عفونت ادراری باشد. در این موارد حتما باید با پزشک اورولوژی یا متخصص زنان مشورت کنید.

التهاب مثانه :

التهاب مثانه
التهاب مثانه

این وضعیت ناشی از التهاب بافت مثانه است که موجب درد مداوم می شود و بیشتر در زنان ۳۰ تا ۴۰ سال رخ می دهد. دلیل این بیماری کاملا مشخص نیست، افراد مبتلا به التهاب مثانه ممکن است نیاز به ادرار کردن برای چندین نوبت در هر ساعت داشته باشند. همچنین ممکن است بیماران احساس فشار در ناحیه زیر لگن، درد هنگام ادرار و درد در هنگام رابطه جنسی داشته باشند.

پایین افتادگی محتویات لگن :

پایین افتادگی محتویات لگن
پایین افتادگی محتویات لگن

با افزایش سن مثانه و احشاء لگن دچار افتادگی می شوند، این بیماری مشکل جدی ای نیست، اما می تواند برای بیمار بسیار آزار دهنده باشد. بطوری که بیمار احساس فشار به دیواره واژن و احساس پری در قسمت پایین شکم داشته باشد. در برخی از بیماران احساس ناخوشایندی در ناحیه کشاله ران و کمر وجود دارد.

سندرم احتقانی لگن :

سندرم احتقانی لگن
سندرم احتقانی لگن

همانند وریدهای واریسی در پاها که در سطح پوست به شکل گشاد شده و پرپیچ و خم قابل مشاهده هستند، همچنین پدیده گاهی می تواند در لگن اتفاق بیفتد بطوریکه عروق واریسی در لگن بوجود می آید. در این حالت با تجمع خون در عروق واریسی لگن، فرد احساس درد در ناحیه لگن دارد که به آن سندرم احتقانی لگن می گویند. این علائم در حالت نشستن و یا ایستادن شدیدتر شده و در هنگام دراز کشیدن بهتر می شود.

چسبندگی های بافت های لگن :

چسبندگی های بافت های لگن
چسبندگی های بافت های لگن

اگر شما سابقه جراحی های ناحیه لگن (مانند: سزارین، خارج کردن رحم) و نیز سابقه عفونت لگنی داشته باشید، ممکن است دچار درد های مداوم لگنی شوید که می تواند به دلیل چسبندگی بعد از عمل و یا عفونت باشد و در مواردی نیاز به عمل جراحی دارد.

درد دهانه واژن :

درد دهانه واژن
درد دهانه واژن

آیا شما از درد ناحیه واژن هنگام دوچرخه سواری و یا رابطه جنسی رنج می برید؟ از علائم دیگر، شامل سوزش، حالت نیش زدن، سوزش ضربان دار در اطراف دهانه واژن می باشد. این درد ها می توانند مداوم و یا متناوب باشند. پزشک شما بعد از رد سایر علل این تشخیص را برای شما مطرح خواهدکرد.

مقاربت دردناک :

مقاربت دردناک
مقاربت دردناک

این حالت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که اکثر این دلایل قابل درمان هستند (ازجمله این موارد عفونت است) که با درمان های مختلف تحت نظر متخصص ارولوژی و یا متخصص زنان قابل درمان است.

اقدامات اینترونشنال درد برای درمان دردهای مزمن لگن :

اگر شما حداقل به مدت ۶ ماه در لگن احساس درد دارید، به آن درد مزمن لگن می گویند. این درد ممکن است بسیار طاقت فرسا بوده، مانع خواب شبانه شما شود و بر روی شغل و یا رابطه زناشویی و حتی اجتماعی شما تاثیر بدی بگذارد. با پزشک خود مشورت کنید چون در اکثریت موارد درمان های قابل قبولی وجود دارد اما در درصدی از موارد از”دردهای لگنی“علی رغم آزمایشات و اقدامات تصویربرداری مختلف علل درد لگن همچنان ناشناخته باقی می ماند و درمان قابل قبولی برای این معضل انجام نمی گردد.

در این صورت نگران نباشید! پزشک فوق تخصص درد می تواند به شما کمک شایانی کند. در این وضعیت با بلوک اعصاب سمپاتیک (بلوک تشخیصی و رادیوفرکوِئنسی) ناحیه کمری، لگنی (هایپوگاستریک، ایمپار) که تحت هدایت سونوگرافی و یا فلوروسکوپی و یا سی تی اسکن انجام میشود درد بیمار برطرف و تسکین داده شده و فردبه زندگی عاری از درد خود بازمی گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.8/5 - (6 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. معصومه

  با عرض سلام و وقت بخیر
  خانمی ۴۲ ساله هستم.داری یک فرزند.و قبل از به دنیا اومدن فرزندم عمل Ep داشتم.بمدت ۲ ماه مشکل درد لگن ناحیه سمت چپ پیدا کردم.به دکتر زنان مراجعه کردم بعد از انجام سونوگرافی واژینال و لگن،تشخیص چسبندگی لوله سمت چپ رو دادن.ولی من همچنان درد شدیدی در ناحیه لکن دارم که آزار دهنده است.
  ممنون میشم راهنماییم بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چسبندگی ها می توانند موجب دردهای لگنی بشوند ابتدا باید این مشکل را برطرف کرد.

   پاسخ
 2. زهرا

  سلام. خانم ۳۵ ساله مجرد
  از فروردین امسال به شکل مداوم درد شدید شبیه شکستگی در کشاله ران سمت چپ دارم. سونو رحم، غدد لنفاوی و ام آر آی لگن داده ام که همه سالم است.
  درد هر چند وقت یکبار تکرار شده و بسیار ناتوانم می کند

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ستون فقرات کمری باید مورد بررسی قرار گیرد

   پاسخ
 3. محسن

  سلام ، حدود یکماه هست که فقط در هنگام خوابیدن به پهلوی چپ دچار درد در ناحیه لگن میشوم و عملا امکان خوابیدن به پهلوی چپ سلب شده است . از لگن ، MRI گرفتم که نتیجه تصویربردای بدین صورت نوشته شده است لطفا راهنمایی بفرمایید :
  Anterosuperir to blader a local thin wall cystic area about 18×22 mm with mild impression to blader wall is noted (Pelvic cyst vs. blader diverticular?) , U/S control is suggested for more evaluation.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. به متخصص ارولوژی جهت بررسی سیستم ادراری مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 4. صبور

  سلام چرا سوال منو منتشر نکردین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   ارسال پاسخ ها در حال انجام است، لطفا صبور باشید.

   پاسخ
 5. مختاری

  سلام. کمر درد، لگن و باسن درد، زانو درد و پاشنه درد در سمت چپ داشتم، به مرور مور مور، گز گز، سوزن سوزن و بی حسی بیشتر شد و رسید به قسمت چپ سر و چشم، میخوابم از شدت درد و مور مور باید بیدار شم، ایستاده که میگم الان خم میشم از درد. رفتم متخصص مغز اعصاب نوار مغز گرفتن و گفتن اضطراب شدیده یک هفتس سرتالین روزی یکی و بوسپیرون روزی 2تا میخورم خوب بودن، اما امروز جارو زدم دردهام بازم عود کردن و رفع نمیشن، بتظرتون اقای دکتر واقعا اضطراب شدید دارم یا مشکل دیگه؟ اصرار کردم واسم ام ار ای و نوار عصب بنویسه که قبول نکرد گفت نوار مغز. لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام علائم شما نشان دهنده اضطراب هستند و درمان صحیح است تحت نظر پزشک به ادامه درمان مبادرت ورزید در صورت نیاز به اقدامات پاراکلینیکی در طول درمان برای شما انجام خواهد شد.

   پاسخ
 6. اعظم اسی جا نی

  باسلام خدمت جناب دکتر کاظمی
  بنده خانمی ۴۴ ساله با ۱۶۷قد و ۷۸کیلو وزن هستم بنده حدود چندبن سال هست (حدود ۱۰-۱۲) سال که درد کمر درپشت کمر سمت چپ و گاها زانو درد دارم وهربار پزشک طب فیزیکی باانجام ام آرآی و تجویز داروهای تقویتی ، مسکن و انجام فیزیوتراپی باعث شدند کمی بهتربشوم ولی جدیدا سه چهار ماهی هست که در ناحیه ی لگن در بغل لگن سمت چپ ، کشاله ی ران ، ایتخوان ران ، زانو و مچ و کف پای سمت چپ درد زیادی دارم بامراجعه به پزشک طب فیزیکی و انجام ام آر آی تشخیص چسبندگی در عضلات لگن به لگن در سمت چپ داده شد و داروی جوینت آر ایکس و برومیل آناهیل و ۱۰ جلسه فیزیوتراپی با اشعه تجویز شدبا اینکه ۷ جلسه از فیزیوتراپیم میگذره ولی همچنان درد کنار لگن و استخوان ران و زانو و مچ پای سمت چپم وجود داره و بهتر نشدم
  به بنده چه کمکی میتوانید بکنید من از درد دیگه خسته شدم سالهاست بااین درد ها دسه به گریبانم و واقعا متاصل هستم ، لطفاً بنده رو راهنمایی بفرمایید ، چه کنم ؟؟
  پیشاپیش از راهنمایی های شما صمیمانه سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام علائم شما نشان دهنده مشکلات تنگی کانال است که صرفاً با اقدامات فیزیوتراپی قابل حل نیست ام ار ای خود را جهت بررسی ایمیل بفرمائید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 7. مهدی کمالی

  باسلام مادر بنده ۳ماه است که دچار درد در ناحیه لگن و پا شده و این اواخر درد در ناحیه دنده ها ۲ بار ام آر آی انجام دادیم و سونوگرافی در ام آر آی اول یک کیست در ناحیه لگن مشاهده شد که با مصرف آنتی بیوتیک کوچک شده ولی همچنان درد شدید وجود دارد ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید ستون فقرات کمری گرفته شود و نوار عصب و عضله پا هم انجام شود.

   پاسخ
 8. Tahani

  سلام آقای دکتر گرامی من ۵ساله ک انتهای استخوان لگن سمت راست ک منتهی ب باسن میشه درد مزمن دارم ک میزنه ب قسمت خارجی ران و زانو و میرسه به ساق پا ایران بارها دکتر رفتم فایده نداشت ۳۶سالمه زایمان وتصادف نداشتم الانم‌انگلیسم اینجا فقط قرص مسکن و آرامبخش میدن دیگه هیچ ولی تاثیر نداره منم شبو روز نه خواب دارم نه بیداری همش درد چاره ای هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نیاز به بررسی مفصل هیپ و مفصل ساکرو ایلیاک در قدم اول دارید و در قدم دوم بررسی ستون فقرات کمری.

   پاسخ
 9. ناجی

  سلام و وقت بخیر آقای دکتر
  من ۶ماهه در سمت راست پایین شکمم دردهای خیلی شدیدی دارم‌که به لگن و پای راستم میزنه و گاهی وقت ها نمیتونم حتی راه برم.سونوگرافی از کلیه ها و تخم دان ها و رحم و مثانه و اندام داخلی انجام دادم و همه نرمال بودن.حتی کلونوسکوپی هم انجام دادم ولی موردی نبوده.آنتی بیوتیک هم مصرف کردم ۲ دوره ولی اصلا تاثیری نداشته.موقع نشستن و راه رفتن خیلی دردم شدید میشه. فقط باید به پشت بخوابم و اصلا دمرو نمیتونم بخوابم چون دردم خیلی شدید میشه.گاهی وقت ها اینقدر دردم شدید میشه که حس میکنم پا و کمر و لگنم داره میشکنه.میشه راهنماییم کنید.متشکرم????

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر تنگی کانال کمر مورد بررسی قرار بگیرید.

   پاسخ
   1. ناجی

    با سلام‌مجدد خدمت شما
    من فتق و بیرون زدگی بین مهره های ۴و۵ دارم.امکانش هست به اون علت باشه؟؟

    پاسخ
    1. دکتر محمدرضا کاظمی

     با سلام بله . مشکل از بیرون زدگی دیسک است

     پاسخ
 10. هانیه یوسف زاده

  سلام و احترام
  آقای دکتر
  خواهرمن ۳ماهه که در ناحیه شکم و روی خط سزارین درد شدیدی داره
  و کلی آزمایش ،mRI,.cT, سونو گرافی ،برای گوارش مجاری ادرار ،کلون اسکپی داده همه نرمال بودن و امروز هم سونو گرافی ترانس واژینال نرمال بود و اندومتریوز نداشت
  فقط گفتند در خط سزارین چسبندگی بین رحم و مثانه و دیوار قدامی شکم داری ،
  خواهر من ۴سال پیش سزارین شد
  ممنون میشم کمک کنین الان چیکار باید کنیم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگر تمام بررسی ها نرمال باشد و راهکاری برای درد وجود نداشته باشد باید تزریق و بلوک عصبی اعصاب جداره شکم جهت کنترل دردها انجام شود.

   پاسخ
 11. ژیلا شیبانی

  سلام روز بخیر خانمی هستم 49 ساله و سه زایمان طبیعی داشته ام و یکبار سقط جنین حدود 5 ماهی است که لگن درد و درد ران زیادی دارم در سمت راست دوماه پیش سونو داخلی رحم انجام دادم و گفتند ضخامت دیواره رحم دارم دارو استفاده کردم ولی این دردها کمتر نشدن

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید ستون فقرات کمری و همچنین مفاصل لگنی شما مورد بررسی قرار گیرد.

   پاسخ
 12. حبیبی

  سلام.نزدیک دو سال ه در هنگام نشستن درد در بیضه راست دارم بطوری که موقع نشستن درد به آرامی شروع شده و بعد از نیم ساعت دیگر قادر به ادامه نشستن نیستم.درد با دراز کشیدن و راه رفتن به تدریج آرام می شود.پزشکای زیادی رفتم بار اول گفتن پروستاتیت ه که فلوکساسین مصرف کردم تاثیری نداشت با سونوگرافی های بعدی گفتند واریکوسل ه یکطرفه و بعدی گفتن دوطرفه است ولی گفتند درد ربطی به واریکوسل ندارد
  مجددا سی تی اسکن با تزریق نوشتند که پروستات نرمال بود و واریکوسل دوطرف.
  ام آر آی کمر که دیسک خفیف نشان داد
  ولی درد من در ناحیه کمر نیست بلکه از بیضه راست شروع شده و به تدریج مابین بیضه راست و مقعد و همچنین لگن سمت راست پخش می شود.
  متخصصین ارولوژی گفتند که درد با عمل به ندرت کاهش می یابد
  در نتیجه تصمیم به عمل واریکوسل ندارم
  34 ساله.کارمند.وزن 78 قد 178
  ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه راه حلی برای درمان شما نداشته باشند باید از بلوک اعصاب درگیر و احیاناً رادیوفرکوئنسی جهت کنترل دردها استفاده کرد.

   پاسخ
 13. الهه فتاحی

  سلام وادب خدمت شما
  آقای دکتر تقریبا بیش از یک ماه هست که روی کشاله ران دقیقا از زیر شکمم تا پایین درد بدی حس می کنم که موقع رانندگی برای گرفتن کلاج به مشکل می خورم.
  الان باید چی کار کنم وبه کجا مراجعه کنم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید درگام اول ستون فقرات کمر و لگن شما بررسی شود.

   پاسخ
 14. شکوفه

  سلام اقای دکتر . من زنی ۳۰ ساله هستم که حدود یکساله تخمدان سمت چپم بخصوص هنگام پریودی درد میگره شش ماه پیش به درخواست پزسک زنان ازمایش اندومتریوز رو دادم که دم مرز بود تا اینکه دوباره ماه پیش به علت درد شدید در همون ناحیه سونوی معمولی شدم و پزشکم گفتن اندومتریوز دارم همراه با عفونت . که دارو برای عفونت مصرف کردم . ولی الان بعد از یکماه دردم خیلی بیشتر و گسترده تر شده . بطوریکه از تخمدان سمت چپ به سمت ناف کشیده میشه و خیلی نگرانم که پخش شدخ باشه . میخواستم بدونم راه درمان چیه و اینکه اصلا به چه طریقی بفهمم که فقط اندومتریوزه و چیز دیگه ای نیست خیلی باعث نگرانیم شده. ممنون میشم راهنماییم کنین.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   میزان وسعت و شدت درگیری را باید همکاران متخصص زنان باید مشخص کنند ولی چنانچه دردها ناتوان کننده باشند با اینترونشن بلاک شبکه لگنی میتوان علائم را کنترل کرد.

   پاسخ