دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » خار پاشنه پا

خار پاشنه پا

خار پاشنه پا

خار پاشنه پا Heel spur یکی از شایعترین علل درد پاشنه پا بوده  که با درد و تورم رباط کف پا (رباطی که استخوان پاشنه را به انگشتان وصل می‌کند) همراه است.

علایم خار پاشنه

علایم، شامل دردی خنجری و تیز می­باشد که معمولاً صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و به هنگام برداشتن اولین قدم درد شدیدی کف پای بیمار (بخصوص قسمت داخلی) را فرا میگیرد و بیمار در کف پا کشش و سوزش شدیدی احساس می کند. اصولا درد، با گرم کردن کف پا بهتر شده، اما با ایستادن طولانی  در یکجا و یا بلند شدن از وضعیت نشسته به ایستاده مجدداً شروع می‌گردد. بیشترین میزان شیوع خار پاشنه در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی است. اما از مهمترین علل بروز این بیماری در سنین پایین تر انجام فعالیت‌هایی مانند دویدن‌ طولانی و انجام ورزش های هوازی و فعالیت های ضربه ای ایستاده بوده که موجب میشود تا فشار زیادی به پاشنه و بافت های متصل به آن وارد شود.

علل مستعد کنند خار پاشنه

صافی کف پا و یا برعکس زیاد بودن قوس کف پا هردو موجب بهم خوردن دینامیک پا شده، راه رفتن با الگوی غلط و نامناسب، افزایش وزن و راه رفتن با پای برهنه از عوامل مستعد کننده ابتلا به خار پاشنه و التهاب غلاف کف پا هستند.

علل درد خار پاشنه پا

 1. فشار به عصب کف پا
 2. فاشئیت کف پا وخار پاشنه
 3. از بین رفتن چربی کف پا
 4. التهاب تاندون آشیل

تشخیص خار پاشنه پا

ابتدا نقاط حساس و دردناک کف پا معاینه و بررسی می شود. در صورت لزوم آزمایشات جهت رد مشکلات روماتیسمی، عکس ساده اشعه ایکس  و یا حتی ام آر آی جهت رد سایر علل درد پاشنه (مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب) بررسی میشود. گاهی اوقات در عکس ساده اشعه ایکس یا ام آر ای خار استخوانی دیده می‌شود که از استخوان پاشنه بیرون زده است.

در گذشته خارهای استخوانی متداولترین علت درد پاشنه پا شناخته می شد و تنها راه درمان آن‌ها را عمل جراحی باز می دانستند (در روش قدیمی) که در این عمل زائده خاری از استخوان پاشنه پا برداشته می شد لیکن بسیاری از افراد دارای خار استخوانی پاشنه پا هستند و هیچ علامت یا دردی در پاشنه پا ندارند. بنابراین در بسیاری ازافراد روش های کاهش درد برای درمان کفایت می کند.

Heel spur

Heel spur

درمان های خار پاشنه پا

 کمپرس سرد ، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز به کاهش التهاب و تورم ناحیه کمک میکند. بعد از سه روز از شروع

کمپرس گرما را نیز میتوان جهت کاهش درد بکار بگیرید.

کمپرس سرد خار پاشنه

کمپرس سرد خار پاشنه

 کفی طبی و یا کفش طبی

کفی طبی و یا کفش طبی

کفی طبی و یا کفش طبی

آتل شبانه : آتل مانع کوتاه شدن تاندون کف پایی میشود. این آتل باید ۴ تا ۱۲ هفته استفاده شود.

آتل برای خار پاشنه

آتل برای خار پاشنه

ورزش های مناسب برای خار پاشنه و التهاب تاندون کف پا

 کشش کف پا با حوله

در این حالت با دو دست طبق شکل کف پا را به بالا میکشیم تا تاندون کف پا کشیده شود، ۳۰ ثانیه در اینحالت بمانید،  سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید.

کشش کف پا با حوله

کشش کف پا با حوله

غلطاندن استوانه زیر کف پا

در زیر کف پا استوانه ای قرار میدهیم که میتواند یک رول یا یک شیشه نوشابه باشد و کف پا را بر روی آن به عقب و جلو می­غلطانیم. سه بار در روز و هر بار ۵۰ نوبت این ورزش را انجام دهید

درمان خار پاشنه پا با ورزش

درمان خار پاشنه پا با ورزش

کشش پشت پاساق پا در حالت ایستاده

با فاصله از دیوار می ایستید کف دو دست را بر روی دیوار تکیه گاه قرار میدهیم.پای سالم را نیم قدم به جلو می اوریم و روی آن خم میشویم بدون اینکه کف و پاشنه پای مبتلا از زمین بلند شود. در این حالت ۳۰ ثانیه بمانید، سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید.

کشش پشت پاساق پا در حالت ایستاده

کشش پشت پاساق پا در حالت ایستاده

کشش تاندون آشیل

بر رو پله قرار می گیرید و پای مبتلا را به گونه ای قرار می دهید که پنجه پا روی لبه پله قرار بگیرد، سپس با خم کردن پای جلویی پاشنه پای مبتلا باید به سمت زمین حرکت کند تا تاندون آشیل کشیده شود. در این حالت ۳۰ ثانیه بمانید، سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید.

کشش تاندون آشیل

کشش تاندون آشیل

 کشش کف پا در حالت نشسته

همانطور که بر روی مبل یا صندلی نشسته اید پای مبتلا را رو پای سالم بگذارید و با دست کف پایتان را به بالا خم کنید تا تاندون کف پا کشیده شود در این حالت ۳۰ ثانیه بمانید، سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید.

کشش کف پا در حالت نشسته

کشش کف پا در حالت نشسته

درمان های اینترونشنال خارپاشنه پا

علیرغم درمانها و ورزشهای ذکر شده درصدی از مبتلایان خارپاشنه به درمانهای معمول پاسخ نداده و نیاز به درمان های اینترونشنال دارند. این درمان ها تحت هدایت دستگاه های فلوروسکوپی و سونوگرافی انجام می شود و میزان موفقیت قابل توجهی دارند و شامل تزریق پلاکت و ازون و فاکتورهای رشد سلولی می باشند که موجب ترمیم و از بین رفتن التهاب منطقه درگیر می شود. در موارد بسیار سرکش و عدم پاسخ به درمان از تکنیک های پیشرفته تر رادیوفرکوئنسی و یا روش کرایو (سرما) استفاده می شود.

درمان های اینترونشنال خارپاشنه پا

درمان های اینترونشنال خارپاشنه پا

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4/5 - (26 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام آقای دکترمن 8ماهی میشه دچارخارپاشنه شدم، چون دنبال درمان قطعی میگردم نمیدونم چه تزریقی انجام بدم یا ازکجاشروع کنم که کلا راحت بشم، اگربخوام تزریق انجام بدم هزینش چقدرمیشه چون دفترچه ندارم

  • درود قدم اول فیزیوتراپی و قدم دوم تزریق کورتون در کف پا انجام شود.

 2. با سلام، آیا برای تزریق در خارج پاشنه از فلوروسکوپ یا وسیله دیگری استفاده می کنید؟

  • سلام، هم‌ فلوروسکوپ و هم سونوگرافی.

 3. سلام دکتر من ۲۱ سالمه، تا حدودی که یادم میاد از ۱۴ یا ۱۵ سالگیم درد پاشنه دارم، وقتی خیلی سر پا هستم یا زیاد راه میرم شب خیلی پاشنم درد میکنه که خودم ماساژ میدم بدجور درد داره تا استخون خیلی درد عمیقی داره، ۴ ماه پیش پیش یه دکتر خیلی خوب که طب سنتی هس رفتم گفت خار پاشنه داری اصلا لبنیات و کلسیم استفاده نکن و دارو داد ولی یکم استفاده از داروش سخته، دکتر من شبا درد پاشنه پام خیلی زیاده صبح ها خوبم.

  • با سلام باید آناتومی پا و عصب‌ها از نظر فیزیولوژی بررسی شوند.

 4. سلام آقای دکتر خسته نباشید من خار پاشنه دارم دوماهی است تزریق انجام دادم درد کف پا خوب شده هم اکنون پاشنه پا را روی قرارمیدهم فکر میکنم اندازه سکه ای زیر پاشنه پایم قراردارد باید چه کار کنم ممنونم اگر پاسخ دهید

  • باسلام، یک دوره فیزیوتراپی انجام دهید.

  • باسلام باید غلاف کف پا که ملتهب شده رادیوفرکوئنسی و یا کرایو بشود.

 5. سلام وقت بخیر
  من۵۰ سالمه
  امروز برای خار پاشنه و التهاب کورتون تزریق کردم
  به شدت درد دارم برای تسکین این دردم چی مصرف کنم.
  سلکسیب خودم اصلا تسکین نداد

  • باسلام کمپرس یخ به دفعات کمک کننده است.

 6. سلام و وقت بخیر جناب دکتر بنده .از دوسال پیش چندین بار در طول سال به مدت تقریبا یکی دو ماه پاشنه پام درد زیادی داشت از طرفی کمرم درد میکرد پیگیری کردم بیرون زدگی دیسک داشتم که شهریور امسال دیسک کمرمو عمل کردم الان حدود یکماهی هست حرکت میکنم و سر پاشدم.کارم ایستادن زیاد داره( پرستار هستم) و حدود دوهفته هست که دوباره درد پاشنم شروع شده.ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید که ایا این درد بخاطر دیسک کمرمه یا علامت خار پاشنه هست.

  • با سلام، هر دو مسئله که اشاره کردین باید بررسی شود ،خارپاشنه با معاینه و گرافی و معاینات کمر جهت تحریک سیاتیک.

 7. دکتر عزیز سلام بنده بیشتر از یکساله درگیر خار پاشنه هستم کورتون تزریق کردم دارو مصرف کردم نرمش انجام دادم اما یک مدت خوب بود دوباره دردش با شدت بیشتری عود کرده بیچاره م کرده چیکار کنم

 8. سلام دکتر ببخشید من یه مدت که سر پا یکجا می ایستم روی سطح پام به خارش در می آید علت چیست

  • باسلام عروق پا و پوست معاینه و بررسی شود.

 9. سلام اقای دکتر خسته نباشید. من به مدت یک ماه است که قسمت پشت پاشنه درد داشتم بعد از بیدار شدن از خواب. رفتم عکس گرفتم گفتن التهاب تاندون آشیل داری. یه مدت استراحت کردم خوب شد. داخل کفشم پاشنه گذاشتم. چند تا دارو خوردم. ولی بعد با درد شدیدتری شروع شد که نتونستم پاشنه ام و زمین بزارم. درد داشتم رفتم دکتر برام تزریق کرد گفتن خار پاشنه دارین. چند روز اول درد شدید داشتم. نمیتونستم پاشنه ام و زمین بزارم. الان هشت روز شده دردم هیچ فرقی نکرده. باز پاشنه ام میزارم زمین درد دارم نه به اون شدت ولی درد دارم. این درد طبیعیه. ممنون میشم راهنمایی کنید. خیلی کلافه کرده من و درد. من ۴۱سالمه

  • باسلام تا یک ماه صبر کنید اگر علائم برطرف نشد باید تزریق مجدد انجام شود.

 10. با سلام و عرض ادب
  بنده یک هفته پیش جهت التهاب فاشیت آمپول تریامسینولون به دو پاهام از کناره ها تزریق کردن ولی همچنان کف پاهام درد دارن شاید بیشتر هم شده باشن. سوالم این بود که آیا این درد بعد از یک هفته طبیعیه؟ یا باید درد یه مقدار کمتر میشد؟

  • باسلام، تا دو هفته پس از تزریق دردها باید رو به کاهش روند.

 11. استاد گرانمایه پس از زدن آمپول کورتون بعداز گذشت سه روز هنوز روی پنجه و پاشنه نمیتوند بایستد کمپرس گرم آمپول کترولاک هم اثری نداشت چه باید کرد

  • با سلام چنانچه تزریق کورتون پاسخ ندهد باید سلول درمانی به همراه رادیوفرکوئنسی غلاف کف پا انجام شود.

 12. سلام درمانهای مرحله اول دارودرمانی و شاک ویو بدون تزریق است اگر جواب ندهد باید درمانهای تزریقی انجام شود.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت