خار پاشنه پا

1398/02/04 44 نظرات

خار پاشنه پا Heel spur یکی از شایعترین علل درد پاشنه پا بوده  که با درد و تورم رباط کف پا (رباطی که استخوان پاشنه را به انگشتان وصل می‌کند) همراه است.

علایم خار پاشنه

علایم، شامل دردی خنجری و تیز می­باشد که معمولاً صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و به هنگام برداشتن اولین قدم درد شدیدی کف پای بیمار (بخصوص قسمت داخلی) را فرا میگیرد و بیمار در کف پا کشش و سوزش شدیدی احساس می کند. اصولا درد، با گرم کردن کف پا بهتر شده، اما با ایستادن طولانی  در یکجا و یا بلند شدن از وضعیت نشسته به ایستاده مجدداً شروع می‌گردد. بیشترین میزان شیوع خار پاشنه در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی است. اما از مهمترین علل بروز این بیماری در سنین پایین تر انجام فعالیت‌هایی مانند دویدن‌ طولانی و انجام ورزش های هوازی و فعالیت های ضربه ای ایستاده بوده که موجب میشود تا فشار زیادی به پاشنه و بافت های متصل به آن وارد شود.

علل مستعد کنند خار پاشنه

صافی کف پا و یا برعکس زیاد بودن قوس کف پا هردو موجب بهم خوردن دینامیک پا شده، راه رفتن با الگوی غلط و نامناسب، افزایش وزن و راه رفتن با پای برهنه از عوامل مستعد کننده ابتلا به خار پاشنه و التهاب غلاف کف پا هستند.

علل درد خار پاشنه پا

 1. فشار به عصب کف پا
 2. فاشئیت کف پا وخار پاشنه
 3. از بین رفتن چربی کف پا
 4. التهاب تاندون آشیل

تشخیص خار پاشنه پا

ابتدا نقاط حساس و دردناک کف پا معاینه و بررسی می شود. در صورت لزوم آزمایشات جهت رد مشکلات روماتیسمی، عکس ساده اشعه ایکس  و یا حتی ام آر آی جهت رد سایر علل درد پاشنه (مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب) بررسی میشود. گاهی اوقات در عکس ساده اشعه ایکس یا ام آر ای خار استخوانی دیده می‌شود که از استخوان پاشنه بیرون زده است.

در گذشته خارهای استخوانی متداولترین علت درد پاشنه پا شناخته می شد و تنها راه درمان آن‌ها را عمل جراحی باز می دانستند (در روش قدیمی) که در این عمل زائده خاری از استخوان پاشنه پا برداشته می شد لیکن بسیاری از افراد دارای خار استخوانی پاشنه پا هستند و هیچ علامت یا دردی در پاشنه پا ندارند. بنابراین در بسیاری ازافراد روش های کاهش درد برای درمان کفایت می کند.

Heel spur
Heel spur

درمان های خار پاشنه پا

 کمپرس سرد ، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز به کاهش التهاب و تورم ناحیه کمک میکند. بعد از سه روز از شروع

کمپرس گرما را نیز میتوان جهت کاهش درد بکار بگیرید.

کمپرس سرد خار پاشنه
کمپرس سرد خار پاشنه

 کفی طبی و یا کفش طبی

کفی طبی و یا کفش طبی
کفی طبی و یا کفش طبی

آتل شبانه : آتل مانع کوتاه شدن تاندون کف پایی میشود. این آتل باید ۴ تا ۱۲ هفته استفاده شود.

آتل برای خار پاشنه
آتل برای خار پاشنه

ورزش های مناسب برای خار پاشنه و التهاب تاندون کف پا

 کشش کف پا با حوله

در این حالت با دو دست طبق شکل کف پا را به بالا میکشیم تا تاندون کف پا کشیده شود، ۳۰ ثانیه در اینحالت بمانید،  سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید.

کشش کف پا با حوله
کشش کف پا با حوله

غلطاندن استوانه زیر کف پا

در زیر کف پا استوانه ای قرار میدهیم که میتواند یک رول یا یک شیشه نوشابه باشد و کف پا را بر روی آن به عقب و جلو می­غلطانیم. سه بار در روز و هر بار ۵۰ نوبت این ورزش را انجام دهید

درمان خار پاشنه پا با ورزش
درمان خار پاشنه پا با ورزش

کشش پشت پاساق پا در حالت ایستاده

با فاصله از دیوار می ایستید کف دو دست را بر روی دیوار تکیه گاه قرار میدهیم.پای سالم را نیم قدم به جلو می اوریم و روی آن خم میشویم بدون اینکه کف و پاشنه پای مبتلا از زمین بلند شود. در این حالت ۳۰ ثانیه بمانید، سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید.

کشش پشت پاساق پا در حالت ایستاده
کشش پشت پاساق پا در حالت ایستاده

کشش تاندون آشیل

بر رو پله قرار می گیرید و پای مبتلا را به گونه ای قرار می دهید که پنجه پا روی لبه پله قرار بگیرد، سپس با خم کردن پای جلویی پاشنه پای مبتلا باید به سمت زمین حرکت کند تا تاندون آشیل کشیده شود. در این حالت ۳۰ ثانیه بمانید، سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید.

کشش تاندون آشیل
کشش تاندون آشیل

 کشش کف پا در حالت نشسته

همانطور که بر روی مبل یا صندلی نشسته اید پای مبتلا را رو پای سالم بگذارید و با دست کف پایتان را به بالا خم کنید تا تاندون کف پا کشیده شود در این حالت ۳۰ ثانیه بمانید، سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید.

کشش کف پا در حالت نشسته
کشش کف پا در حالت نشسته

درمان های اینترونشنال خارپاشنه پا

علیرغم درمانها و ورزشهای ذکر شده درصدی از مبتلایان خارپاشنه به درمانهای معمول پاسخ نداده و نیاز به درمان های اینترونشنال دارند. این درمان ها تحت هدایت دستگاه های فلوروسکوپی و سونوگرافی انجام می شود و میزان موفقیت قابل توجهی دارند و شامل تزریق پلاکت و ازون و فاکتورهای رشد سلولی می باشند که موجب ترمیم و از بین رفتن التهاب منطقه درگیر می شود. در موارد بسیار سرکش و عدم پاسخ به درمان از تکنیک های پیشرفته تر رادیوفرکوئنسی و یا روش کرایو (سرما) استفاده می شود.

درمان های اینترونشنال خارپاشنه پا
درمان های اینترونشنال خارپاشنه پا

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

3.9/5 - (24 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. محمددهقان

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من خار پاشنه دارم دوماهی است تزریق انجام دادم درد کف پا خوب شده هم اکنون پاشنه پا را روی قرارمیدهم فکر میکنم اندازه سکه ای زیر پاشنه پایم قراردارد باید چه کار کنم ممنونم اگر پاسخ دهید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، یک دوره فیزیوتراپی انجام دهید.

   پاسخ
 2. پرویز

  سلام
  اگر باتزریق کورتون درد رفع نشد چاره چیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید غلاف کف پا که ملتهب شده رادیوفرکوئنسی و یا کرایو بشود.

   پاسخ
 3. ساداتی

  سلام وقت بخیر
  من۵۰ سالمه
  امروز برای خار پاشنه و التهاب کورتون تزریق کردم
  به شدت درد دارم برای تسکین این دردم چی مصرف کنم.
  سلکسیب خودم اصلا تسکین نداد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام کمپرس یخ به دفعات کمک کننده است.

   پاسخ
 4. آرزو شریفی از تهران

  سلام و وقت بخیر جناب دکتر بنده .از دوسال پیش چندین بار در طول سال به مدت تقریبا یکی دو ماه پاشنه پام درد زیادی داشت از طرفی کمرم درد میکرد پیگیری کردم بیرون زدگی دیسک داشتم که شهریور امسال دیسک کمرمو عمل کردم الان حدود یکماهی هست حرکت میکنم و سر پاشدم.کارم ایستادن زیاد داره( پرستار هستم) و حدود دوهفته هست که دوباره درد پاشنم شروع شده.ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید که ایا این درد بخاطر دیسک کمرمه یا علامت خار پاشنه هست.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام، هر دو مسئله که اشاره کردین باید بررسی شود ،خارپاشنه با معاینه و گرافی و معاینات کمر جهت تحریک سیاتیک.

   پاسخ
 5. رویا از سنندح

  دکتر عزیز سلام بنده بیشتر از یکساله درگیر خار پاشنه هستم کورتون تزریق کردم دارو مصرف کردم نرمش انجام دادم اما یک مدت خوب بود دوباره دردش با شدت بیشتری عود کرده بیچاره م کرده چیکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از درمان های پیشرفته تر شامل رادیوفرکوئنسی و تزریق ارتوکین استفاده کنید.

   پاسخ
 6. مهدی نعمتی

  سلام دکتر ببخشید من یه مدت که سر پا یکجا می ایستم روی سطح پام به خارش در می آید علت چیست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عروق پا و پوست معاینه و بررسی شود.

   پاسخ
 7. زهرا شامرادی فر

  سلام اقای دکتر خسته نباشید. من به مدت یک ماه است که قسمت پشت پاشنه درد داشتم بعد از بیدار شدن از خواب. رفتم عکس گرفتم گفتن التهاب تاندون آشیل داری. یه مدت استراحت کردم خوب شد. داخل کفشم پاشنه گذاشتم. چند تا دارو خوردم. ولی بعد با درد شدیدتری شروع شد که نتونستم پاشنه ام و زمین بزارم. درد داشتم رفتم دکتر برام تزریق کرد گفتن خار پاشنه دارین. چند روز اول درد شدید داشتم. نمیتونستم پاشنه ام و زمین بزارم. الان هشت روز شده دردم هیچ فرقی نکرده. باز پاشنه ام میزارم زمین درد دارم نه به اون شدت ولی درد دارم. این درد طبیعیه. ممنون میشم راهنمایی کنید. خیلی کلافه کرده من و درد. من ۴۱سالمه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تا یک ماه صبر کنید اگر علائم برطرف نشد باید تزریق مجدد انجام شود.

   پاسخ
 8. امید

  با سلام و عرض ادب
  بنده یک هفته پیش جهت التهاب فاشیت آمپول تریامسینولون به دو پاهام از کناره ها تزریق کردن ولی همچنان کف پاهام درد دارن شاید بیشتر هم شده باشن. سوالم این بود که آیا این درد بعد از یک هفته طبیعیه؟ یا باید درد یه مقدار کمتر میشد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، تا دو هفته پس از تزریق دردها باید رو به کاهش روند.

   پاسخ
 9. صفرآتین

  استاد گرانمایه پس از زدن آمپول کورتون بعداز گذشت سه روز هنوز روی پنجه و پاشنه نمیتوند بایستد کمپرس گرم آمپول کترولاک هم اثری نداشت چه باید کرد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه تزریق کورتون پاسخ ندهد باید سلول درمانی به همراه رادیوفرکوئنسی غلاف کف پا انجام شود.

   پاسخ
 10. m

  سلام، آیا خارپاشنه با تزریق کورتون خوب می شود، ضرری ندارد؟
  درمان بدون تزریق نیست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام درمانهای مرحله اول دارودرمانی و شاک ویو بدون تزریق است اگر جواب ندهد باید درمانهای تزریقی انجام شود.

   پاسخ
 11. آمنه پیرهادی

  سلام آقای دکترخسته نباشیدبنده ۱۰ساله خارپاشنه دارم ۸بارکورتون زدم خوب نشده یعنی اوایل با تزریق کورتون بهتربودالان جواب نمیده عکس ازستون فقرات گرفتم سالمه نوارعصب عضله گرفتم سالمه ورزش وکفش طبی همه. راه ها رورفتم پای سمت راستم هست پیش چندتادکتررفتم عمل نمیکنندمیگن عوارض داره نمی‌دونم چکارکنم تااستراحت میکنم بهترم ولی خوب همش که نمیشه بشینم و۴۷ سالمه راهی هست که جلوی وام بزارید ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام از سلول درمانی غلاف کف پا استفاده شود

   پاسخ
 12. علی قاسنی

  با سلام
  مادرم خار پاشنه دارند
  شاک ویو و لیزر تراپی انجام دادند ولی رفع نشده . اگه بخوان سوزن بزنن تا چند روز باید استراحت کنند و توصیه میکنید.
  ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام یک روز پس از تزریقات استراحت مناسب است

   پاسخ
 13. مجید

  سلام خدا قوت
  آقای دکتر بنده حدود یک سال و نیم هست که خار پاشنه دارم ورزش و از کمپرس یخ استفاده کردم و چند بار دکتر رفتم ولی هنوز کامل خوب نشده و درد کف پایم است . شنیوم آمپول زدن خیلی خوبه و سوالم اینکه آیا آمپول واقعا برای همیشه خار پاشنه خوب میکنه یا نه؟ و اگه برای همیشه خوب میکنه چه آمپولی خوبه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هیچ درمان قطعی و صد در صد نیست ولی تزریقات التهاب کف پا و خار پاشنه پا شامل تزریقات کورتون ها و همچنین تزریق پی آر پی و در موارد پیشرفته تر کرایوتراپی غلاف کف پا می باشد.

   پاسخ
 14. عسل

  سلام وقت بخیر
  من حدودیک سال هست هست که پاشنه پام خیلی درد میکنه رفتم دکتر امپول تزریق کرد اماالان یه ماه نشده دوباره پاشنه پام درد داره چکارکنم به نظرتون البته پیاده رویی دارم ممنکنه ازپیادرویی باشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،باید سونوگرافی کف پا و اسکن پاها انجام دهید.

   پاسخ
 15. زهرا بهفروز

  سلام و صبح بخیر و خدا قوت
  اینجانب خانمی 65 ساله هستم که شش ماه و نیم پیش مچ پای چپم از نازک نی و درشت نی شکست و توسط دکتر ابراری عمل شد. مدت دوماه راه نمیرفتم پس از دو ماه و نیم کمکم راه افتادم و ولی هنوز در راه رفتن مشکل دارم بخاطر وجود پیچ مخصوصا روی درشت نی . حالا علاوه بر آن دچار خارپاشنه ظاهرا هر دو پا،شدم که با هیچ دارویی تسکین نمی یابد و پزشکم گفته پس از در آوردن پیچ که باید یکسال و نیم بگذرد درمان خواهم کرد و من ده روز دیگر عازم سفر به خارج هستم و نمیدونم چکار کنم با این درد از کفی طبی هم استفاده می کنم. در ضمن قبلا هم اواخر دهه هشتاد خار پاشنه داشتم دفعه اول با تزریغ و دفعه بعد که بازهم دچار شدم خود بخود شاید به خاطر شنا هفته ای دو روز خوب شد. لطفا مرا راهنمایی کنید که در طول این یک هفته چکار میتوانم بکنم. بسیار ممنون از پاسخ گویی شما.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام با توجه به ضرورت مسافرت بهتر است هر دو پاشنه تزریق شوند و در طول مسافرت هم از داروهای ضد التهاب استفاده شود.

   پاسخ
 16. مرضیه یعقوبی

  سلام خسته نباشیدآقای دکتر.مدتی است پاشنه وکف پام دردمیکنه درقدم اول گفتن احتمال خارپاشنه است.الان دردافتاده توزانوم ممکنه براهمین خارپاشته باشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،خیر. ارتباطی با خار پاشنه ندارد.

   پاسخ
 17. نصراله درخشان فرد

  سلام ایا ممکن است هردوپا بطور همزمان خار پاشنه داشته باشد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله شایع است

   پاسخ
 18. سحر

  سلام و خسته نباشید یه سوال داشتم خدمتتون
  من امروز داشتم راه میرفتم از کنار قسمت چپ پام انگار یه چیزی مثل سوزن رفته وقتی دست زدم چیزی نبوده ولی راه میرم یا به آرامی دست میزنم درد میکنه و اینکه اولین باره این اتفاق برام افتاده و صندل طبی یه مدت میپوشم اینجوری شده همیشه کتانی میپوشیدم و این اتفاق نیوفتاد دوستم به من گفته شاید خارپاشنه باشه آیا امکان هست که خارپاشنه باشه ؟ و راهی داره تو خونه درمان بشه
  ممنونم
  سپاسگذارم پاسگو باشید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه فشارهای فیزیکی ناشی از راه رفتن و کفی کفش باشد باید با مصرف داروهای ضد التهاب معمول برطرف شود اما اگر مشکلات ادامه داشت باید توسط پزشک معاینه شوید

   پاسخ
 19. امیر

  سلام آقای دکتر،ببخشیدمن چندمدت پیش دردپاشنه پاداشتم،نزدسه متخصص ارتوپدرفتم،عکس ام ارآی انداختم گفتندکه کف پاتان متورم شده وتوعکس قرمزه،دارودادندوداخل پاشنه ام آمپول زدند،ولی بعدازچندمدت دوباره بدشد،گفتندخارپاشنه نداری،الان هم افسرده شدم ازدردش

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   الان باید مجدداً معاینه، ارزیابی و تصویر برداری انجام شود.

   پاسخ
 20. فریماه

  سلام آقای دکتر مدتیه پاشنه پام درد میکنه ولی التهاب نداره آیا خار پاشنه هست ؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام. بله. احتمال آن زیاد است.

   پاسخ
 21. عبدالرضا مجیدی

  درود
  بنده مدتی است درد به صورت یکنواخت در کف پاها دارم هم پاشنه وهم پنجه وگهگاهی در انگشتان که در هنگام پیاده روی درد کم می‌شود ولی در حالت ایستاده تشدید می‌گردد
  وزمان استراحت شبانه نیز از بین می‌رود وصبح مجدد شروع می‌شود وبه هر کار مراجعه کردم متاسفانه نتوانستند تشخیص دهند وگفته شد درد گنگ است
  اگر راهنمایی بفرمایید سپاسگذارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام این گونه در دهان نیاز به بررسی جامع و دقیق دارد در قدم اول معاینه دقیق، در قدم دوم اسکن های پا و تصویربرداری ها و در صورت لزوم تست های عصب و عضلانی پاها

   پاسخ
 22. بهاالدین فیض

  سلام جناب آقای دکتر،وقت بخیر
  من دوسالی هست درگیر خارپاشنه شدم ،فیزیوتراپی،Rf, لیزر ،شاک ویو و یکبار هم ازون تراپی کردم، ولی بصورت قطعی درمان نشده است وموقع پیاده روی بعداز مدتی درد شروع میشود.لطفا بفرمایید برای درمان قطعی غیربازگشت چکار کنم. ممنون وارادتمند
  فیض

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید سلول درمانی غلاف کف پا به همراه اقدامات توانبخشی و کاهش وزن انجام شود.

   پاسخ