انواع بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای

خرداد, 1399 8 نظرات

1_ دیسک دهیدراته (کم آب)

این دیسک در تصویر ام آر آی “دیسک سیاه” نامیده می شود یعنی دیسک خاصیته اسفنجی خود را از دست می دهد. خاصیت اسفنجی موجب آب گیری و آب دهی دیسک می شود بدین شکل که هنگامی که فشار به ستون فقرات وارد می شود دیسک آب جذب می کند و سفت تر می شود و فشار داخل آن بالاتر می رود و با کاهش فشار به ستون فقرات آب جذب شده کاهش می یابد لذا هنگامی که دیسک خاصیت جذب آب و تبادل آن را از دست بدهند اصطلاحا دیسک کم آب یا دهیدراته شده که در نمای ام آر آی سیاه رنگ مشخص می شود و به آن دیسک دهیدراته یا “سیاه ” می گویند و این حالت پیش زمینه بیماری های دیسک می باشد.

انواع بیرون زدگی دیسک
انواع بیرون زدگی دیسک

2- ترک های دیسک

به طور کلی در جداره دیسک همواره ترک هایی ایجاد میشوند و این ترک ها ترمیم می شوند منتها با افزایش سن قدرت ترمیم شدن ترک های دیسک کاهش می یابد لذا یک سری ترک در جهت طولی و عرضی در دیسک ایجاد می شود و دیسک را مستعد به کم آبی و فتق می کند. زمینه های ژنتیک در ایجاد و افزایش مشکل ترک های دیواره دیسک بسیار دخیل هستند.

برجستگی دیسک کمر
برجستگی دیسک کمر

3- برجستگی دیسک کمر  Bulging

با ادامه فشارها به ستون فقرات ، ازطریق پارگی های حلقه دیسک هسته ژلاتینی دیسک بیرون می زند (مانند یک تایر برجسته شده خودرو) ولی هسته از جدار دیسک بیرون ریخته نمی شود، به این حالت بالجینگ می گویند.

4- پارگی کم دیسک یا پروتروژن Protrusion

در این حالت تمام لایه های حلقه دیسک پاره می شود و هسته به بیرون ریخته میشود اگر مقدار کمی از هسته بیرون ریخته بشود به آن پارگی کم یا پروتروژن میگویند.

5- پارگی زیاد یا اکستروژن

اگر میزان فتق و بیرون زدگی هسته دیسک از محل دیواره آسیب دیده دیسک زیاد باشد و حجم بیشتری از دیسک بیرون بزند به آن پارگی زیاد یا اکستروژن می گویند.

6- دیسک جدا شده یا Sequestrated

در حالت های قبل قسمت بیرون زده با یک قسمت دم مانند به دیسک اصلی متصل است اگر این اتصال قطع شود و قسمت فتق یافته دیسک جدا شود به آن دیسک Sequestrated میگویند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فرشاد

  باسلام بنده حدودا یکی دو سالی میشه پای سمت چپم حالت گزگز وسوزش در قسمت ران داره و داغ هم میشه به طوری که برخی شبا پام رو از زیر پتو باید بیارم بیرون از بس گرم میشه ..در راه رفتن و ایستادن مشکلی ندار م. سال قبل ام ار ای گرفتم پروتروژن S 1 L 5 مشخص بود یه سری دارو نوشت اثر خاصی نکرد باید چکار کرد؟ ایا این گرم شدن پای چپم و سوزشش ممکنه رگهای پام گرفته شده باشن و خود پام مشکل داره یا نه علتش همین فتق دیسک اس یک ال 5 هستش ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام برای جنابعالی مطرح ترین علت تحریک عصب سیاتیک ناشی از بیرون زدگی دیسک است اگر دیسک پاره نشده باشد تزریق ترانس فورامینال و در صورت پارگی دیسک لیزر یا آندوسکوپی باید انجام شود.

   پاسخ
 2. لادن

  سلام آقای دکتر . احتراما سوالی داشتم من بالجینگ دیسک در مهره چهار و پنج و پروتروژن دیسک در مهره سه و چهار دارم میخواستم بپرسم با طب فیزیک درمان میشه یا حتما باید جراحی کنم در ضمن ده جلسه فیزیوتراپی با لیزر انجام دادم اما تاثیر خاصی نداشت . ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگر به لیزر پاسخ نداده اید باید قبل از جراحی تزریق ترانسفورامینال انجام دهید و اگر علایمتون برطرف شد در حال حاضر نیازی به عمل جراحی نیست.

   پاسخ
 3. محمد

  سلام‌ آقای دکتر
  تست لازک‌ چقدر اعتبار دارد‌
  من در حین لازک‌ در زاویه ۷۰تا ۸۰درد پشت پا دارم
  یکم پاهام‌ گزگز میکنه
  ایا‌ دیسک بیرون زده دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام تست لازک مثبت بین ۳۰ تا ۷۰ درجه هست نه کمتر و نه بیشتر اما به تنهایی معیاری برای تنگی کانال نیست و باید سایر تست ها نیز انجام شود.

   پاسخ
 4. shayan

  با عرض سلام،
  ممنون بابت این مقاله،
  آیا در حالت پروتروژن امکان ورزش وجود دارد؟ مخصوصا بدنسازی؟ اگر جواب مثبت است – کدام حرکات را میشود انجام داد؟
  سپاس فراوان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگه پروتروژن بدون پارگی باشد بله امکان پذیر است ولی تمریناتی که مستقیما به ستون فقرات فشار وارد می کند را نباید انجام داد.

   پاسخ