دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » دردهای گردن » آرتروز گردن

آرتروز گردن

آرتروز گردن

فرسایش سطح مهره ناشی از افزایش سن را آرتروز گردن گویند. که معمولاً از سی سالگی آغاز می گردد. در آرتروز گردن علاوه بر فرسایش مهره ها ، زائده های کوچک استخوانی (استئوفیت‌) در کنار مهره‌ها ایجاد می شود و در کنار آن آب هسته دیسک مجاور تحلیل رفته و دیسک باریکتر شده و قابلیت کشسانی خود را از دست می دهد.

لازم به ذکر است که این تغییرات آرتروزی در صورت تحریک اعصاب مجاور و یا عضلات و رباط ها میتوانند ایجاد درد و علامت کنند بسیاری از اشخاص در اثر این فرایند طبیعی دچار هیچ گونه علامت خاصی نمی‌شوند؛ برای مثال در پرتونگاری گردن ویژگی هایی مانند زائده استخوانی یا تحلیل رفتن دیسک مشاهده می‌شود، حال آن که فرد کوچک‌ترین علامتی از آرتروز گردن را تجربه نکرده است. ضربات متوالی به مهره ها و همچنین ژنتیک، مصرف دخانیات و… باعث افزایش عارضه آرتروز گردن میگردند.

علائم و نشانه ها آرتروز گردن

طیف وسیعی از علایم دیده می گردد که شامل موارد ذیل است:

درد گردن با انتشار به شانه ها که با حرکت گردن تشدید میشود و از بالا تا پس سر و در دستها تا انگشتان می تواند انتشار یابد. شدت و کیفیت درد افزایش یابنده و کاهنده بوده و یا هر حرکت غیرعادی تشدید می گردد. با این حال حمله‌های درد غالباً بدون هیچ دلیل مشخصی رخ می‌دهد. برخی بیماران از درد مزمن مداوم رنج می‌برند. معمولا دردهایی با ماهیت آرتروزی پس از خواب شبانه همرا با خشکی صبحگاهی دیده می شوند. آرتروز در صورت تحریک رشته های عصبی نخاعی باعث انتشار درد یا خواب رفتگی در طول مسیر شانه تا دستها می گردد و چنانچه با ضعف عضلانی همراه گردد نیاز به اقدامات مداخله ای سریع دارد.

تشخیص آرتروز گردن

معاینه فیزیکی و بررسی رفلکس عضلات و بررسی تعادل و راه رفتن بیمار حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش های تصویربرداری :

آزمایش‌های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی مهره ها و نخاع و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

پرتونگاری ساده گردن : جهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و تغییر قوس مهره ها و نیز زوائداستئوفیتی در مهره ها است.

 سی تی اسکن : چنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیقتر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

 ام.آر.آی : جهت بررسی بافتهای نرم از جمله دیسک ها ، رباط ها ، نخاع و اعصاب نخاعی استفاده می گردد.

تست عملکرد عصب و عضله

به منظور تعیین شیوه انتقال صحیح پیام‌ها ی عصبی و کارکرد فیزیولوژیکی اعصاب استفاده میشود که شامل دو قسمت اولیه بررسی قدرت و سلامت ماهیچه و ثانیا بررسی سرعت هدایت پیام عصبی و وجود احتمال تحریک یا تخریب عصبی می باشد.

درمان آرتروز گردن

اساس درمان آرتروز روش های غیرتهاجمی می باشد و مهمترین اصل تقویت بافت نرم اطراف مهره های گردنی است وشامل موارد ذیل است:

استراحت :

استراحت تنها باید نسبی باشد و شامل عدم انجام حرکات و فشارهای سنگین برگردن بوده و نه بیش از آن

گردنبند طبی

بستن موقت بریس یا گردنبند فقط در موارد بسیار پیشرفته آرتروز که همراه با تنگی کانال می باشد و استفاده طولانی مدت از آن موجب ضعف عضلات ستون مهره‌ها شده که موجب انتقال بیشتر ضربات و پیشرفت بیش از پیش آرتروز می گردد.

 

داروها

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی) ، مسکن های ضدالتهابی و در موارد شدید میتوان به شکل محدود از داروهای مخدری استفاده نمود. در فاز غیر حاد آرتروز نیز میتوان از داروهای ترکیبی سویا و آووکادو جهت جلوگیری از پیشرفت و بهبود ضایعات آرتروزی استفاده نمود.

درمان های غیرتهاجمی آرتروز گردن :

1. فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در بیمار مبتلا به  آرتروز گردن کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به آرتروز گردن به کمک انجام تمرین های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین های ایزومتریک سود می‌برند.

2. ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافتهای اطراف مهره ها می گردد.

3. لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمترتهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های تشخیصی و درمانی :

تزریق در ستون فقرات مانند تزریق ترکیبی استروئید و آنستتیک های موضعی در فضای اپیدورال و تزریق در مفصل فاست بین مهره ای در بیمار مبتلا به آرتروز گردن انجام می‌شود که موجب از بین رفتن التهاب منطقه آرتروزی می گردد.

همچنین این تزریقات در درون مفاصل فاست مهره ای و درمحل عصب رسانی آنها انجام می گردد. این مفاصل در پایداری و حرکت گردن نقش مهمی دارند. همچنین در این زمینه بغیر از تزریقات میتوان از رادیوفرکوئنسی در این مناطق جهت تغییرات طولانی استفاده نمود. از سایر روش های اینترونشنال میتوان به اوزون درمانی ، تزریق پی آر پی ، ارتوکین و…. نام برد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.3/5 - (6 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با سلام ۲۰سالمه و دخترم گاهی درد گردن دارم و گاهی تو خواب که سرم رو جابجا میکنم قسمت فوقانی ستون فقراتم درد میکنه صبحا بیدار میشم پشت سرم خشک میشه ولی با کمی ماساژ تا چند ساعت تسکین پیدا میکنه تا قبل درس خوندنم رعایت میکردم خوب بود و دردا کمتر ولی از وقتی ک درس میخونم دردا اذیت کننده تر شدن . خواستم بپرسم مشکل از چیه ایا جدی هستش یا ن و اینکه ازین گردن بندای طبی و بالش طبی بخرم حین درس خوندن و خواب استفاده کنم ؟

  • سلام ستون فقرات گردنی و پشتی و مفاصل آن ها و عضلات اطراف بررسی شود.

 2. جناب دکتر کاظمی ضمن تشکر از توضیحات دقیق و مشروح تان در مورد علت بروز درد گردن ،یا همان آرتروز،من ۶۳ سال سن دارم، حدود دوماه قبل بدلیل جابجایی بار سنگین دچار کمردرد نسبتاً شدید شدم و با انجام آزمایشات پزشکی متخصصین تشخیص بیرون زدگی دیسک کمر را دادند،که با استفاده از سیکل درمان مورد نظر آقای دکتر صالحی متخصص ارتوپدی پس از حدود ۴۵ روز بهبود یافتم،حدود دو روز است که برای اولین بار دچار درد نسبتاً شدید از ناحیه گردن شدم (مهره ششم یا هفتم ،موازی زیر کتف هایم)از این اتفاق بشدت ترسیدم و درد هم اذیتم می کند، تا حدی که برای خوابیدن هم دچار مشکل شدم ، لطفاً محبت فرمائید راهنمایی ام کنید،چکار کنم؟چه دارویی استفاده کنم؟

  • باسلام قبل از مصرف دارو باید یک ارزیابی و معاینه مجدد ستون فقرات گردنی و توراسیک بشوید و در صورت نیاز تصویربرداری های لازم را انجام دهید.

 3. ببخشید من دیسک گردن دارم ایا با تزریق پی ارپی ممکن است درست

 4. سلام جناب دکتر.
  یکساله درد گردن از زیر جمجمه به گوشهام و شقیقه هم و گاها بالای سرم و بعضی وقتها یکطرف سر و گردن و فکم میزنه. گاها پشت گردنم و سر شانه هام درد دارند و احساس بی حسی و کوفتگی هم دارم. نوار عصب و عضله و ام ار ای گرفتم گفتند ارتروز گردنه. از کپسول ۳۰۰ گاپاپندین و سلوکسیب استفاده کردم دردام کمتر شد ولی بخاطر اینکه داروها شدیدا روی خلق و خویم تاثیر داشت و دامنه تحملم را کم کرده بود و زود عصبانی و پرخاشگر میشدم قطعشان کردم . دردهام شدید شده اند . دکتر از نظر شما باید چکار کنم. ممنون از بابت اینکه وقت گذاشتین این همه شرح حال را خوندید.

  • با سلام چنانچه عدم تحمل به دارو وجود داشته باشد و آرتروز در حال پیشرفت باشد باید مفاصل درگیر شده رادیوفرکوئنسی بشوند.

 5. سلام و خداقوت آقای دکتر!
  آیا آرتروز گردن قابل درمان جزئی و یا کامل هست! مادرم چندین سال هست که مشغول درمان هست ولی اتفاق مثبتی نیافتاده و ما خیییلی ناراحتیم! ممنون میشم پاسخ بدید!

  • باسلام باید پروسه پیشرفت آرتروز متوقف شود و میزان بهبودی بستگی به میزان وجود پاتولوژی اولیه در زمان شروع درمان دارد.

 6. سلام آقای دکتر من چند سال دکتر میرم بهم گفتن دیسک کمر و گردن داری و آرتروز گردن ولی با قرص های اعصاب وخیلی چیزای دیگه نتونستن درمورد پیدا کنن بهم میگن درد عصبی ولی شد وقتی ک استراس هم نداشتم اومد سراغم بیشتر وقت هنگام پریود شدنم اتفاق میفته آزمایش دادم میگن هیچیت نیست دردم ب این شکل از عضلات گردنم شروع ب گردنم میزنه ب وکم کم ب سرم تا استخوان بینیم ب حدی درد میکنه نمیتونم بشینم ن سرپا وایسم ن سرو بالش بزارم تنگی نفس هم میگیرم توروخدا کمکم کنید وضعیت مالی خوبی هم ندارم دیگه نمیتونم برم دکتر

  • با سلام به نظر می‌رسد مشکل اصلی شما اضطراب باشد که نیاز به بررسی توسط همکاران روانپزشک می باشد.

 7. سلام جناب دکتر ،خانم ۵۰ ساله هستم به واسطه شغلم گردن درد و شانه درد داشته ام ولی با آن مدارا میکردم مخصوصا الان که بازنشسته شده ام، در حال حاضر سوزش و درد در ناحیه گردن و بدتر از آن درد در ناحیه جلویی کتف و بالای بازو دارم بطوریکه دست چپم را به پشتم به سمت سمت راست بدنم و یا کشش نمی‌توانم بدهم روی شانه نمی‌توانم بخوابم، نمیدونم این درد ارتباطی به درد گردنم دارد یا خیر
  و برای این درد چه میتوانم بکنم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 8. باسلام وخسته نباشی
  آقای دکترمدتی است خانم ۴۷ساله من ازناحیه انتهایی گردن که به شونه وصل میشه دچاردردشده وبه پشت شونهوکتف سمت راست میزنه خواستم یه راهنمایی بفرمایید….ممنونم ازتون

  • با سلام ستون فقرات گردنی و همچنین عضلات منطقه گردن و قسمت فوقانی تنه باید دقیقاً بررسی شوند.

 9. سلام روزتون بخیر
  خانمی هستم با سن 48سال که ارتروز گردن دارم و درتصادفی که سال 90 برام پیش اومده باعث تشدید ان شده, و مواقعی درد عضله و بی حسی دستان و دارم که نوار دستم سالم بوده ولی سردردمیگرنی که دارم گفته شده که ارتروز گردنم باعث شدید شدن میگرنمه, فیزیوتراپی,ام آر ای, کایروپرکتیک و دارو هم استفاده کردم ولی هرکدام تا مدتی موقت آرومم میکنه و مجددا درد و گرفتگی میاد سراغم و تازمانیکه استخوانهام صدا نده یا پشتم و لگد نکنند و صدا نده آروم نمیشه اگر راهنمایی بفرمایید ممنونتون میشم

  • با سلام چناتچه آرتروز شما پیشرفته باشد باید از اینترونشن (تزریق و رادیوفرکونسی) در مفاصل درگیر استفاده کنید.

 10. سلام خسته نباشید مادرم چندماه بود ک از گزگزکردن انگشتاش شکایت داشت ک بعد بحالت بی حسی رسید وازسرانگشت به کل دستش رسید بعداز ام آرای گفتن دیسک شدید گردن داره میخاستم ببینم آیا درمان داره؟چون کم کم داره دست دیگش هم شروع میشه

 11. سلام وادب واحترام. یازده سال قبل درد ناحیه گردن وبی حسی ودرد دست راست وبیحسی انگشت شصت وگاهی دست چپ را داشتم بامزاجعه به دو دکتر متخصص درکلینیک بیما قایم که اسامیشا یادم نیست واشتباه نکنم شاید یکی ساسان نژاد بود یکی گفت عمل ارتروز گردن شود ویکی تجویز گردن بند وحرکت عضله گردن با دست قسمت پیشانی بهجلو وعقب وسمت چپ وراست با کف دست وفشار به داخل ور روز چند بار و خصوصا کوتاه کردن بالش سر که چون قبلا بیش ازحد بالش بزرگ وپر زیر سر میگذاشتم نهایتا با انجام این دستورات ۸۰ درصد خوب شد مگر دز مواقعی که بالشم عوض کبلند میشد درد و ناراحتی داشتم
  الان پس از اا سال که ۳ سال است باز نشسته شدهام وتحرکم بسیار کم وخصوصا این یکسال و گاها مواد مسکن استفاده میکنم بسیار درد ور ناحیه هر دو دست وبی حسی حتی موقع استادن در نماز وگاها درد پاهه وکشاله پا وبیشت درمواقع سرما وعصبی شدن بی حسب ودرد بیشتر میشود وبعضی مواقع درد مدارم
  لذا در این شرایط بفرمایید چکار کنم
  ضمنا سنم ۵۵ سال است وکارم بیشت پشت میز اداره نظامی ودر روز اغلب ۵ ساعت بکسره پشت میز ودیدن نامه زیاد بوده است
  خواهشمند است کوتاه ترین وبهترین راه مداوا را امر بفرمایید.الان هم بیکار وفقط استراحت ومنزل هستم قبلا سی وسه سال نظامی وبسیار راههای طولانی چهل ساعت داخل اتوبوس ووسیله نامناسب مشافر اتوبوس تا جنوب وغرب کشور بوده ام ببخشید وقتتون میگیرم واضح وشفاف شرح دادم

  • با سلام جهت پاسخ به سوال شما دو اقدام لازم است : اول یک ام ار آی جدید از ستون فقرات گردنی باید بگیرید و پس از آن باید توسط یک متخصص طب فیزیکی حاذق تست‌های عصب و عضله ای اندام فوقانی و دست ها را انجام دهید تا وضعیت آناتومی و فیزیولوژی مناطق درگیر مشخص شود تا بر اساس آن پلن درمانی گذاشته شود.

 12. سلام پدرم دوساله گردن دردگرفته هم میشکنه گردنشوالانم تقریبایکساله دست چپش دردمیکنه نمیتونه تکان بده دکترم رفته عکس گرفتن گفتن سالمه یبارم رفته یه شکسته بندی گفته آرتروزه چیکارکنه لطفاراهنمایی کنیدممنونم

  • با سلام باید توسط پزشک معاینه ستون فقرات شوند و احیاناً ام آر آی ستون فقرات و تست های عصبی عضلانی انجام شود.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت