درد مهره های پشتی

تیر, 1397 46 نظرات

درد مهره های توراسیک : درد قسمت بالایی ستون فقرات نسبت به سایر مناطق ستون مهره ها کمتر شایع است لیکن میزان شکایت از شدت درد و ناراحتی افراد مبتلا به این مشکل بسیار زیاد است. از نظر وسعت درگیری شامل دردهای منطقه کتف تا انتهای دنده ها در مجاورت کمر می شود.

علائم درد مهره های پشتی :

 • احساس خشگی
 • اسپاسم عضلات
 • حساسیت در لمس و خواب رفتگی
 • درد انتشار یابنده به گردن و شانه ها و قسمت جلویی سینه
 • ضعف عضلانی و پوزیشن بد
 • در مواردی نظیر شکستگی مهره ها و یاتنگی کانال ، در این منطقه می تواند با ناتوانی شدیدی همراه باشد.
 • چنانچه علائم درد و ناتوانی همرا با تنگی نفس و یا درد قفسه سینه باشد باید حتما مشکلات قلبی ریوی بررسی شوند.

علل درد مهره های پشتی

کشیدگی عضلات :

عضلات کمربند شانه از ناحیه کتف و پشت قفسه سینه نسبت به کشش بسیار حساس هستند. کشیدگی عضلات بدون گرم کردن و هنگام بلند کردن اشیاء سنگین رخ می دهد.

آسیب به دیسک :

بیرون زدگی دیسک ها می تواند موجب درد منطقه ای و درد انتشاری در مسیر عصب رسانی رشته عصبی درگیر شود.

شکستگی مهره :

شکستگی مهره ها در این منطقه می تواند موجب درد و ناتوانی شدید گردد.

عفونت :

عفونت پرده مننژ و یا مهره ها (استئومیلیت) می تواند موجب دردهای شدیدی گردد.

پوکی استخوان :

تغییرات هورمونی ، کمبود ویتامین ها موجب پیشرفت پوکی و شکنندگی و دردناک شدن مهره ها شده ضمن اینکه آسیب پذیر بودن مهره ها موجب کشیدگی و آزار رباط های متصل شونده نیز می گردند.

سن :

با گذر زمان تغییرات اجتناب ناپذیر بافتی در استخوان ها و رباط ها ایجاد می گردد که موجب اختلالات درد می گردند.

 اسکولیوز

انحراف ستون فقرات چه به شکل مادر زادی و چه ناشی از ضربات و آرتروز موجب اسکولیوز و موجب درد می شود.

آرتروز و مشکلات مفاصل

هرگونه آسیب به مفاصل مهره ای موجب پیشرفت آرتروز و ایجاد دردهای شدید در این محدوده می گردد.

تشخیص درد مهره های پشتی

معاینه فیزیکی و بررسی عضلات و مهره ها حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش های تصویربرداری :

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی مهره ها و نخاع و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 1. پرتونگاری ساده قفسه سینهجهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و تغییر قوس مهره ها و نیز زوائداستئوفیتی در مهره ها است.
 2. سی تی اسکنچنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.
 3. ام.آر.آیجهت بررسی بافت های نرم از جمله دیسک ها ، رباط ها ، نخاع و اعصاب نخاعی استفاده می گردد.
درد مهره های پشتی
درد مهره های پشتی

 

درمان درد مهره های پشتی :

اساس درمان مشکلات دردهای قفسه سینه براساس علت بوجود آورنده آن است و اولین قدم روش های غیر تهاجمی می باشد که شامل موارد ذیل است:

 • استراحت : استراحت تنها باید نسبی باشد و شامل عدم انجام حرکات و فشارهای سنگین بر مهره ها بوده و نه بیش از آن .
 • بریس قفسه سینه : بستن موقت بریس یا کمربند فقط در موارد بسیار پیشرفته آرتروز و یا اسکولیوز توصیه می گردد و استفاده طولانی مدت از آن موجب ضعف عضلات ستون مهره‌ها شده که موجب انتقال بیشتر ضربات و پیشرفت بیش از پیش آرتروز می گردد.
 • داروها : از داروها جهت بر طرف کردن علائم در فاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی)، مسکن های ضدالتهابی و در موارد شدید میتوان به شکل محدود ا ز داروهای مخدری استفاده نمود. درفاز غیر حاد نیز میتوان از داروهای ترکیبی سویا و آووکادو جهت جلوگیری از پیشرفت و بهبود ضایعات آرتروزی و تحکیم قوام عضلانی استفاده نمود.

درمان های غیر تهاجمی درد مهره های پشتی :

 1. فیزیوتراپی : در فیزیوتراپی ترکیبی از روش های غیر فعال و تمرین ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیر فعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و گرفتگی عضلانی را در بیماران کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به  آرتروز گردن به کمک انجام تمرین های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین های ایزومتریک سود می‌برند.
 2. ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن : اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف مهره ها می گردد. این تکنیک ها در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا و افراد دارای تریگرپوینت بسیار موثر است.
 3. لیزر  پرتوان : استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای):

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

 1. تزریق های تشخیصی و درمانی : تزریق در ستون فقرات مانند تزریق ترکیبی استروئید و آنستتیک های موضعی در فضای اپیدورال و تزریق در مفصل فاست بین مهره ای در بیمار مبتلا موجب از بین رفتن التهاب منطقه آرتروزی می گردد. همچنین این تزریقات در درون مفاصل فاست مهره ای و در محل عصب رسانی آنها انجام می گردد. این مفاصل در پایداری و حرکت ستون فقرات نقش مهمی دارند. همچنین در این زمینه به غیر از تزریقات میتوان از رادیوفرکوئنسی در این مناطق جهت تغییرات طولانی استفاده نمود.
 2. کایفوپلاستی : درموارد شکستگی مهره ها با عمل کایفوپلاستی ، به شکل بسته داخل جسم مهره سیمان خاصی تزریق و مهره شکل و قوام خود را مجددا به دست می آورد و درد بیمار تخفیف می یابد.

ازسایر روش های اینترونشنال میتوان به رادیوفرکوئنسی ، اوزون درمانی ، تزریق پی آر پی ، ارتوکین و…. نام برد که در سایر قسمت ها به تفصیل توضیح داده شده است.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

 

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمدنیا

  سلام و احترام
  خانم ۴۰ ساله هستم که درد در ناحیه پشت ستون فقرات در قسمت مهره های توراسیک از ۷ سال پیش بعد از زایمان اولم دارم بطوری که گاهی این درد بسیار آزار دهنده حتی با شستن مقدار کمی طرف ویا ایستادن برای آشپزی شروع میشود ویا با خیاطی کردن در حد بسیار کم و گاهی درد بطور خود به خود شروع پیشود وتا چند روز ادامه دارد بطوری که شبها در خوابم اختلال ایجاد کرده است. گاهی احساس میکنم که نبض دارد گاهی گرم میباشد و حتی با لمس بشدت درد میکند .در مان های مختلفی از جمله مصرف کپسول زرد چوبه و مصرف دیکلوفناک داشته ام و همچنین آمپول دگزامتازون برای الهاب تزریق نموده ام و کرم حاوی عصاره رزماری و اریکا استفاده کرده ام.و حتی ام آر ای نیز انجام داده قریب به اتفاق پزشکان گفتند که چیز خاصی نیست ولی یکی از پزشکان گفتند در یک ناحیه باید سیمان خاصی تزریق شود.
  وبه تازگی درد پشتم ارام نمیشود حتی کوچکترین درد را نیز دارم .
  ممنون میشوم که کمکم کنید .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر مشکلات ستون فقرات ررسی شوید و در صورتیکه این منطقه مشکل نداشت از نظر گرفتگی های عضلانی تریگر پوینتت ها ارزیابی شوید.

   پاسخ
 2. بهاره

  سلام خانمی هستم ۵۶ ساله تقریبا ۱۰ روزه پشت کمر سمت راست بالا درد مداوم و شدیدی احساس میکنم که با استفاده از شیاف دیکلوفناک دردم آروم میشه میخواستم ببینم علتش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چند عامل باید بررسی شوند: کلیه’ دیگری کیسه صفرا و پس از آن ها ستون فقرات کمری.

   پاسخ
 3. mmmmmmmmmm

  سلام وقت بخیر
  همیشه هنگام شستن ظرف یا غذا درست کردن دردی در قسمت مهره های پشتی حس می کنم(قسمت پایین گردن) و این درد با دراز کشیدن یا ماساژ برطرف می شود
  خودم حس می کنم این مشکل به علت درست نایستادن(قوز کردن)هنگام انجام کار می باشد.
  لطفا راهنمایی کنید باید به پزشک مراجه کنم؟مشکل چیست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام .بله. باید به پزشک مراجعه کنید و ستون فقرات بررسی و در صورت لزوم اصلاح شود.

   پاسخ
 4. شکوفه

  سلام من ۳۰سالمه و امروز در ناحیه دو کتفم دقیقا تو مهره های ستون فقرات درد شدیدی دارم ..البته تو قفسه سینه م هم احساس درد دارم علت ش چیه از نظر شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام قلب و ریه توسط متخصص داخلی همچنین ستون فقرات بررسی و تصویر برداری شوند

   پاسخ
 5. عبدالجبار

  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر من درد در قسمت وسط قفسه ها هنگام خواب دارم و بعضا زیر قفسه ها، که به متخصص قلب رفتم نوار و اکو گرفتن گفتن مشکل قلبی نداری.
  میشه کمکم کنید درد مربوط به چیست که الان تقریبا نزدیک به یک ماه است که درد دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید دو مقوله بررسی شود یک ستون فقرات توراسیک (پشتی) شما و دیگر عضلات قسمت پشتی شما از نظر نقاط گرفتگی یا تریگر پوینت ها.

   پاسخ
 6. آسیه میرزاده

  سلام و عرض ادب اقای دکتر من 28 سالمه و حدودا سه هفته پیش در کلاس ورزش(پیلاتس)احساس سوزش ودرد شدید در قسمت گردن تا انتهای کتفم کردم برای یه مدت کوتاه خوب شدم اما دوباره قسمت گردن و بیشتر کتفم درگیر شده و همیشه یه حس قولنج درش هست و گاها درد شدیدی دارم.لطف میکنید راهنماییم کنید؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه اسپاسم عضلانی باشد با گرم کردن موضوع و استفاده از داروهای ضد التهاب مشکل حل می‌شود اما اگر مشکل ادامه دار بود باید به پزشک ستون فقرات مراجعه فرمایید.

   پاسخ
 7. mostafa

  سلام خدمت دکتر.وتبریک سال نو.اقای دکتر مدتیه در قسمت توراسیک درد نقطه ای دارم وقتی دست به مهره میزنم دردش بیشتره بعضی وقتها همک درد به گردن وشونه هام میزنه به همراه داغی کتف ومورمور شدن..ایا موضوع حادی هست..سپاسگذارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ابتدا باید ستون فقرات بررسی و تصویربرداری شود همچنین عضلات این منطقه از نظر گرفتگی های عضلانی یا همان تریگرپوینت بررسی گردد.

   پاسخ
 8. فاطمه کریمی

  سلام خسته نباشید خانمی ۲۳ساله هستم که ازبعدزایمان سزارین کمر درد گرفتم بطور موقتی بود ولی الان ک ۳سال میگذره بدتر شده دکتر رفتم گفت دیسک وسیاتیک خفیف داری دارو ی گاپاپنتین ۱۰۰وکلسیم دی تجویز کردن مصرف کردم یکم بهتر شده بود ولی دوباره بدتر شده طوری که بانشستن زیاد دردش شروع میشه میخواستم بدونم چیکار کنم بهتر شل و دوباره بدتر نشه خیلی ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در ابتدا باید یک ام ار ای از ستون فقرات کمری خود بگیرید.

   پاسخ
 9. صدیق

  سلام آقای دکتر
  مادرم ۶۵ساله هستند و زمین خوردن اورژانس بردیم وبعد بخش جراحی مغزواعصاب بستری شدن
  تشخیص تندرنسی مهره کمر بوده با کمربند مرخص کردن
  میخاستم بدونم تندرنسی مهره کمر چی هست و آیا خطرناکه باید استراحت مطلق باشن؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به معنی حساسیت و کوفتگی مهره است که معمولا با استراحت و درمان ضد التهاب برطرف میشود.

   پاسخ
 10. فلورا

  سلام خسته نباشید آقای دکتر کاظمی من خانمی 43 ساله هستم .چند سالی هست درد پشت کمر سمت راست بالا روبه شانه و گردن دارم و هر چند ماه یک بار برای چند مدت ناحیه که درد میکنه کبود میشه علت چیه و چکار کنم هنگام خوابیدن درد بیشتر میشه .سپاس از راهنمایی شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر نقاط گرفتگی عضلانی یا تریگرپوینت ها بررسی شوید.

   پاسخ
 11. پرستو

  سلام اقای دکتر من قبلا مهره ۱و۵دیسک داشتم الان ده ماهه زایمان سزارین داشتم ومهره های پشت معدم به شدت درد میکنه گاهی اوقات اصلا نمیتونم بخوابم دلیلش چیه ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید مجدد ستون فقرات پشتی و کمری خود را با تصویربرداری بررسی کنید.

   پاسخ
 12. سمانه

  سلام آقای دکتر خسته نباشید خانمی ٣۵ساله هستم حدود سه چهار ماهی میشه قسمت کتف راست و گردن سمت راستم درد میکنه یوقتایی به زیر بغل راست میزنه یوقتایی هم نفس عمیق میکشم قسمت راست جناق سینه ام نزدیک شونه راستم درد میگیره البته دردش شدید نیست دکتر رفتم گفت چیزی نیست دارو داده بود مصرف کردم بهتر شدم اما بازم یکم درد داره میترسم جدی باشه نیازی به عکس و ام ار آی نیست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نیاز به عکس و ام آرآی با معاینه فیزیکی مشخص می شود.

   پاسخ
 13. زهرا

  سلام خسته نباشید من حدودا چند ماه میشه که رفلاکس دارم درد و سوزش شدیدی رو در قفسه سینه حس میکردم اما الان دارو میخورم درد قفسه سینم بهتر شده ولی نزدیک ۴۰ روزه که پایین تر از گردنم شدید درد میکنه وقتی کار میکنم میشینم پا میشم و موقع خواب هم خیلی زیاد اذیت میشم مشکل خاصی دارم درده خیلی ب شدت اذیتم میکنه بیشتر سمت چپ این درد از مهره ۵تا ۱۰ انگار مشکلم چیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام رفلاکس ارتباطی با این قضیه ندارد. گردن شما باید معاینه فیزیکی دقیقی شود و بر اساس آن تصویر برداری های لازم در صورت نیاز درخواست گردند.

   پاسخ
 14. نفیسه

  سلام. مادرم 57 سال سن دارند. نزدیک یک سال درد عجیبی در قسمت بین دو کتفشان. حس میکنند به طوریکه کل ستون فقرات درد حس میکنند. و از داخل میسوزه و هر بار عرق میکنند. و درد به سمت دنده سمت چپ هم کشیده میشه. دکتر قلب رفتند. نوار قلب گرفتند مشکلی نداشتند,پیش مغز,و اعصاب و دکتر درد رفتند مسکن و پماد,… دادند فایده ایی نداشت و هر روز بدتر میشند. ام ار ای. اسکن استخوان انجام شده. و در ام ار ای و اسکن کمی ارتورز نشان داده…. پیش چه متخصصی برای تشخیص این ناحیه و این درد باید رفت ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به کلینیک های درد و پزشک فوق تخصص درد مراجعه کنید.

   پاسخ
 15. حسن مردانی

  سلام من چند سالی میشه که در ناحیه گردن و مهره های پشت قفس سینم درد دارم و هنوز نتیجه ای از پزشکان برام حاصل نشده.خواهشا بنده رو راهنمایی بفرمایید .با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام هم باید ستون فقرات گردنی و پشتی شما بررسی شود و هم عضلات این منطقه از نظر گرفتگی های عضلانی یا تریگرپوینت ها بررسی شوند.

   پاسخ
 16. الهام

  سلام الهام هستم ۳۲ ساله هنگام دراز کشیدن احساس ضعف و درد در ستون فقرات بین دو کتف دارم دلیلش چیه؟ پدرم سرطان لوزالمعده داشت درد از پشت شروع شد میترسم منم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید ستون فقرات و عضلات این منطقه جهت آرتروز ها و نقاط گرفتگی عضلانی “تریگرپوینت ها” بررسی شوند.

   پاسخ
 17. سمیه

  سلام.سمیه هستم36ساله،بعد از مصرف کورتن به علت هپاتیت خودایمن پایین کتف چپم توده ای ایجاد شده شبیه چربی خشک شده که گاهی شدیدا درد داره و دردش داخل مهره های بالایی پشتم میپیچه،کاملا قابل لمسه و زیر دست جابجا میشه پزشکم گفتن ربطی به مصرف کورتن نداره لطفا راهنماییم کنین،باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از توده نمونه برداری شود تا ماهیت آن مشخص گردد.

   پاسخ
 18. زهرا

  سلام خسته نباشید من۱۹سالمه همیشه موقع نوشتن به مدت طولانی یاظرف شستن دردیو درناحیه کمی ازگردنم پایینتر در سمت چپ در پشت احساس میکنم .
  آیا مشکل جدی میتونه باشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   معمولا علت آن نقاط گرفتگی عضلانی (تریگرپوینت) هست.

   پاسخ
 19. مهدی

  با سلام،خدا قوت،مهدی هستم ۴۵ ساله،۶ سال پیش هنگام برداشتن بار که به سمت جلو مایل بودم، احساس کردم یکی از مهره ها ی پایینی گردنم بیرون زد،و در حال حاضر کمی که فشار بدنی وارد میکنم، فشار از آن ناحیه را متوجه میشم،ممنون میشم از راهنماییتون.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از مهره‌های گردنی ام‌آر‌آی تهیه کنید.

   پاسخ
 20. مهدی

  با سلام
  ۳۳سالمه
  مدتی ‌تمرین ندارم وتازه شروع کردم
  امروز شی نسبتا سنگین بلند کردم
  موقع گذاشتن درد شدیدی تو مهرهای پشت حس کردم
  الانم درد دارم، درد شدید هست .ممنون اگه راهنمایی کنید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول استراحت و استفاده از مسکن های غیر استروئیدی اما اگر درد ادامه داشت حتماً جهت بررسی ستون فقرات به پزشک مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 21. زهرا

  سلام آقای دکتر ببخشید مزاحم شدم من ۶۰سال سن دارم حدود هفت ، هشت ماه است که استخوانهای پشتم انگار داره میره توهم . یه همچین احساسی دارم هی داره این موضوع رنجم میده استخوانهای پشت قفسه ام بکی دو ماهی ست طوری شده که صبح ها احساس خوبی ندارم شبها بد میخوابم تب ندارم فقط احساس سرماخوردگی دارم روی هم رفته خیلی فشار روحی داشتم و دارم . سال ۸۶ سرطان بدخیم پستان گرفتم شیمی درمانی و رادیوتراپی شدم سینه ام تخلیه نکرده اند ولی غده های لنفافی سمت چپ را تخلیه کرده اند . رحمم را تخلیه کرده اند سال ۸۹ – حالا ممکنه این درد ها ، سرطان استخوان باشه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید ستون فقرات پشتی ام آر آی و بررسی بشوند.

   پاسخ
 22. سپهر

  با سلام

  ۴۲ ساله هستم، از حدود دو سال پیش دردی در قسمت پشت میانی بیشتر سمت چپ، من رو درگیر کرده که اوایل گذری بود. در ابتدا شک به کلیه چپ رفت‌که سنگ‌داشتم. حدود ۵ ماه پیش با pcnl سنگ رو خارج کردم، ولی درد من بهتر نشد که بدتر شد و الان به طور مداوم پهلوی چپ و پشت معده سمت چپ درگیر هست.
  دکتر عزیز، وقتی راه میرم و مشغول هستم تقریبا دردی ندارم، ولی با نشستن درد به سراغ من میاد. گاهی وقت ها جلوی سینه پایین هم میزنه، بعضی وقت ها گرفتگی عضلات شکمی هم دارم . تابستان ام ار ای و اسکن و… گرفتم، چیز خاصی نبود.
  ممنون میشم راهنمایی کنید، چه کار کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید هم ستون فقرات بررسی شود و هم عضلات این منطقه از نظر نقاط گرفتگی تریگر پوینت ها بررسی شوند.

   پاسخ
 23. مژگان

  من هم سال‌هاست درد ناشی از تریگر پوینت در پشت بی قرارم کرده و فقط با ماساژ تسکین می گیره ، خوب همیشه امکان ماساژ نیست ، زندگیم سخت شده، همیشه احساس سوزش شدید و بی قراری دارم! راهی هست تریگر پوینت کلا رفع بشه ؟ ورزش کمی تسکین می ده ولی باز صبح بیدار میشم بدنم پر از درده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در تریگر پوینت های مقاوم باید از تزریق داخل گرفتگی ها (با هیالار) استفاده کرد.

   پاسخ