درد مهره های پشتی

تیر, 1397 12 نظرات

درد مهره های توراسیک : درد قسمت بالایی ستون فقرات نسبت به سایر مناطق ستون مهره ها کمتر شایع است لیکن میزان شکایت از شدت درد و ناراحتی افراد مبتلا به این مشکل بسیار زیاد است. از نظر وسعت درگیری شامل دردهای منطقه کتف تا انتهای دنده ها در مجاورت کمر می شود.

علائم درد مهره های پشتی :

 • احساس خشگی
 • اسپاسم عضلات
 • حساسیت در لمس و خواب رفتگی
 • درد انتشار یابنده به گردن و شانه ها و قسمت جلویی سینه
 • ضعف عضلانی و پوزیشن بد
 • در مواردی نظیر شکستگی مهره ها و یاتنگی کانال ، در این منطقه می تواند با ناتوانی شدیدی همراه باشد.
 • چنانچه علائم درد و ناتوانی همرا با تنگی نفس و یا درد قفسه سینه باشد باید حتما مشکلات قلبی ریوی بررسی شوند.

علل درد مهره های پشتی

کشیدگی عضلات :

عضلات کمربند شانه از ناحیه کتف و پشت قفسه سینه نسبت به کشش بسیار حساس هستند. کشیدگی عضلات بدون گرم کردن و هنگام بلند کردن اشیاء سنگین رخ می دهد.

آسیب به دیسک :

بیرون زدگی دیسک ها می تواند موجب درد منطقه ای و درد انتشاری در مسیر عصب رسانی رشته عصبی درگیر شود.

شکستگی مهره :

شکستگی مهره ها در این منطقه می تواند موجب درد و ناتوانی شدید گردد.

عفونت :

عفونت پرده مننژ و یا مهره ها (استئومیلیت) می تواند موجب دردهای شدیدی گردد.

پوکی استخوان :

تغییرات هورمونی ، کمبود ویتامین ها موجب پیشرفت پوکی و شکنندگی و دردناک شدن مهره ها شده ضمن اینکه آسیب پذیر بودن مهره ها موجب کشیدگی و آزار رباط های متصل شونده نیز می گردند.

سن :

با گذر زمان تغییرات اجتناب ناپذیر بافتی در استخوان ها و رباط ها ایجاد می گردد که موجب اختلالات درد می گردند.

 اسکولیوز

انحراف ستون فقرات چه به شکل مادر زادی و چه ناشی از ضربات و آرتروز موجب اسکولیوز و موجب درد می شود.

آرتروز و مشکلات مفاصل

هرگونه آسیب به مفاصل مهره ای موجب پیشرفت آرتروز و ایجاد دردهای شدید در این محدوده می گردد.

تشخیص درد مهره های پشتی

معاینه فیزیکی و بررسی عضلات و مهره ها حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش های تصویربرداری :

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی مهره ها و نخاع و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 1. پرتونگاری ساده قفسه سینهجهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و تغییر قوس مهره ها و نیز زوائداستئوفیتی در مهره ها است.
 2. سی تی اسکنچنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.
 3. ام.آر.آیجهت بررسی بافت های نرم از جمله دیسک ها ، رباط ها ، نخاع و اعصاب نخاعی استفاده می گردد.
درد مهره های پشتی
درد مهره های پشتی

 

درمان درد مهره های پشتی :

اساس درمان مشکلات دردهای قفسه سینه براساس علت بوجود آورنده آن است و اولین قدم روش های غیر تهاجمی می باشد که شامل موارد ذیل است:

 • استراحت : استراحت تنها باید نسبی باشد و شامل عدم انجام حرکات و فشارهای سنگین بر مهره ها بوده و نه بیش از آن .
 • بریس قفسه سینه : بستن موقت بریس یا کمربند فقط در موارد بسیار پیشرفته آرتروز و یا اسکولیوز توصیه می گردد و استفاده طولانی مدت از آن موجب ضعف عضلات ستون مهره‌ها شده که موجب انتقال بیشتر ضربات و پیشرفت بیش از پیش آرتروز می گردد.
 • داروها : از داروها جهت بر طرف کردن علائم در فاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی)، مسکن های ضدالتهابی و در موارد شدید میتوان به شکل محدود ا ز داروهای مخدری استفاده نمود. درفاز غیر حاد نیز میتوان از داروهای ترکیبی سویا و آووکادو جهت جلوگیری از پیشرفت و بهبود ضایعات آرتروزی و تحکیم قوام عضلانی استفاده نمود.

درمان های غیر تهاجمی درد مهره های پشتی :

 1. فیزیوتراپی : در فیزیوتراپی ترکیبی از روش های غیر فعال و تمرین ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیر فعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و گرفتگی عضلانی را در بیماران کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به  آرتروز گردن به کمک انجام تمرین های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین های ایزومتریک سود می‌برند.
 2. ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن : اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف مهره ها می گردد. این تکنیک ها در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا و افراد دارای تریگرپوینت بسیار موثر است.
 3. لیزر  پرتوان : استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای):

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

 1. تزریق های تشخیصی و درمانی : تزریق در ستون فقرات مانند تزریق ترکیبی استروئید و آنستتیک های موضعی در فضای اپیدورال و تزریق در مفصل فاست بین مهره ای در بیمار مبتلا موجب از بین رفتن التهاب منطقه آرتروزی می گردد. همچنین این تزریقات در درون مفاصل فاست مهره ای و در محل عصب رسانی آنها انجام می گردد. این مفاصل در پایداری و حرکت ستون فقرات نقش مهمی دارند. همچنین در این زمینه به غیر از تزریقات میتوان از رادیوفرکوئنسی در این مناطق جهت تغییرات طولانی استفاده نمود.
 2. کایفوپلاستی : درموارد شکستگی مهره ها با عمل کایفوپلاستی ، به شکل بسته داخل جسم مهره سیمان خاصی تزریق و مهره شکل و قوام خود را مجددا به دست می آورد و درد بیمار تخفیف می یابد.

ازسایر روش های اینترونشنال میتوان به رادیوفرکوئنسی ، اوزون درمانی ، تزریق پی آر پی ، ارتوکین و…. نام برد که در سایر قسمت ها به تفصیل توضیح داده شده است.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

 

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمدی

  باسلام احساس میکنم مهرهای ستون فقرات از ناحیه کمر به بالا به داخل خم میشوند حدودیکسال است. ومدتیست درد میکند .چگونه میتوان درمان کرد ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا معاینه و در صورت لزوم تصویربرداری شود

   پاسخ
 2. آزاده

  سلام خسته نباشید، امیدوارم بمن جواب بدین، 6 ماهه باردارم، قسمتی از پشتم وسط مایل به سمت راست درد میکنه، احساس میکنم قلبم اومده سمت راست، اینطوری تیر میکشه، یا انگار یه گرفتگی توی بدنم بوجود اومده، چند روزه، روزی دوبار یا حتی فقط شب درد میگیره حدودا دوساعت، هی فکر میکنم خوب شده نرفتم دکتر بازم درد گرفته، حتی نمیدونم دکتر چی باید برم، کم‌کم کنید ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در دوران بارداری به دلیل تغییرات آناتومیک ایجاد دردهای انتشاری کمر ممکن است. اما باید از روش های ساده مانند مصرف استامینوفن استفاده کنید و محل را گرم نگه دارید انشالله دوران بارداری به پایان برسد اگر مشکلات باقی ماند پس از آن باید تصویربرداری های لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 3. زهرا معینی

  سلام خسته نباشید جناب دکتر، بنده دیروز حرکت ورزشی انجام دادم مثل چرخش کمر، وموقعی هم که بیرون رفتم از خونه بدنم گرم بود و هوا خنک، و از دیشب درد زیاد در ستون مهره ها حس میکنم که تیر میکشه و گاها موقع استراحت روی تخت تنفسو دچار مشکل کرده. الآن هم نمیتونم بچرخونم خود ستون مهره هارو موقعیکه بالاتنه به سمت چپ و راست چرخیده میشه بشدت درد میگیره. 22سال سن دارم. ممنون از راهنمایی.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام قسمتی که درد دارد را گرم نگه دارید و از قرص های شل کننده عضلانی هم استفاده شود تا مشکل برطرف شود.

   پاسخ
 4. حسین زاده

  سلام آقای دکتر
  خانمی هستم ۲۶ساله با سابقه درمان بخاطر کیفوز ۷۰درجه با بریس میلواکی شش سال پیش…
  الان مدتیه که درد در ناحیه فقرات پشتی دارم بصورتی که اگر اون ناحیه از ستون فقرات لمس بشه درد بیشتری رو احساس میکنم
  میخواستم بپرسم چه دلیلی داره…

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام . علت اصلی درد با معاینه دقیق مشخص می‌شود ولی شایع‌ترین علل این دردها (با توجه به مشکل شما ) یکی مشکل مفاصل فاست مهره ای است و دیگری نقاط ماشه ای عضلانی می باشد.

   پاسخ
 5. مهسارستمی

  سلام جناب دکترمن خانمی۴۹ساله هستم چندسالی هست که درد درناحیه دوکتف دارم خانه دارهستم باکارهای روزمره دردمن درناحیه پشت بشدت افزایش پیدامیکنه ۴سال پیش ام آر آی انجام دادم چیزی مشاهده نشدوچندجلسه فیزیوتراپی انجام دادمولی دردمن همچنان روز بروزبیشترمیشودفقط با خوابیدن طاق بازوچسباندن ناحیه کتف ب زمین کمی آرامش پیدامیکنم ممنونم که راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام احتمالا دردهای شما ناشی از نقاط ماشه ای عضلانی (تریگرپوینت هاو گرفتگی‌های عضلانی) است که باید این مناطق بررسی و درمان (لیزر تزریق، درمان دستی و…) بشوند.

   پاسخ
 6. طاهره بستانیات

  با سلام و وقت بخیر
  خانمی ۴۲ ساله هستم یک هفته است که مهره های قسمت پشتی دچار درد و گاهی اسپاسم میشه به طوری که به پشت اصلا نمیتونم بخوابم و وقتی هم به پهلو خوابیدم برای چرخش باید بلند بشم بعد بچرخم و بخوابم نمیدونم دلیلش چیه قرص متوکاربامول هم خوردم تاثیر نداشت میتونید در این مورد کمکم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اسپاسم های عضلاتی منطقه می تواند این علایم را ایجاد کند داروهای ضد اسپاسم عضله مصرف کنید و عضلات را گرم نگه دارید اگر علایم برطرف نشود باید به پزشک مراجعه کنید و ستون فقرات در آن منطقه باید مورد بررسی قرارگیرد.

   پاسخ