درد صورت

1397/04/12 22 نظرات

درد صورت یکی از درد هایی است که بسیاری از افراد در طول زندگی آن را تجربه کرده اند. از شایعترین علل درد صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت های درد صورت

 • درد دندان ها
 • سر درد
 • درد های عضلات جمجمه ای
 • درد مفصل تمپوروماندیبولر
 • نورالژی عصب سه قلو (تریژمینال)
 • درد های صورت به صورت حاد و مزمن دیده می شوند و باعث بروز درد با کیفیت و شدت متفاوتی می گردد.

درد صورت

درد دندان ها یکی از علت های درد صورت

در مرکز دندان پالپ وجود دارد که مشابه بافت همبندی در سایر نقاط بدن بوده و حاوی شبکه های عروقی، لنفاتیک ها و عصب می باشد . تحریک پالپ موجب دندان درد شده و این تحریک می تواند به علل آسیب ، التهاب و نکروز باشد . باید توجه داشت که به علت محدودیت شدیدی که در فضای اطراف دندان ها وجود دارد هرگونه التهاب می تواند به سرعت باعث ایجاد درد گردد . در بعضی موارد که عصب کشی دندان انجام می شود آسیب به عصب و نورالژی آن منطقه ایجاد می شود که موجب دردهای آزاردهنده در آن منطقه می گردند و برهمین اساس بیمار درد صورت را تجربه می کند.

سردرد

سر درد پس از دندان درد شایع ترین علت درد صورت است. سردرد به دنبال یک التهاب غیر عفونی در شبکه عروقی بروز می کند و انواع مختلفی دارد شامل :

سردرد میگرنی :

یک اختلال عروقی و خودبخودی ناشی از گشاد شدن عروق مغزی است.

سردرد خوشه ای :

یک حمله شدید سردرد یک طرفه در اطراف چشم و ناحیه تمپورال که از چند دقیقه تا چند ساعت طول کشیده و همراه با اشک ریزش ، احتقان بینی ، آب ریزش بینی ، تعریق پیشانی ، میوز ، افتادگی و ادم پلک در کنار سر دیده می شود .

سردرد تنشی :

سر درد های راجعه ای است که از چند دقیقه تا چند روز طول می کشد. درد به صورت دو طرفه یا یک طرفه و با کیفیت فشارنده و تنگ کننده مانند به سر گذاشتن یک کلاه تنگ می باشد.

درد های عضلات جمجمه ای :

دردهای عضلات جمجمه ای (ماسکولواسکلتال) پس از کنار گذاشتن علل دردهای دندانی و سردردهای عروقی در تشخیص افتراقی سردردهای صورت قرار می گیرد. اختلالات گیجگاهی فکی مشکلی است که از عضلات ماستر بوده و یا ناشی از مفصل گیجگاهی فکی است. شیوع دردهای عضلانی بیشتر از مشکلات مفصلی است و کیفیت درد آن شبیه دردهای میوفاشیال ، فیبرومیالژی، میوزیت که کیفیت عمقی ثابت و مبهم بوده و حرکات آرواره موجب بروز یا تشدید آن می گردد.

درد مفصل تمپوروماندیبولر :

مفصل گیجگاهی ترکیبی از حرکات لولایی و کشویی دارد و بسیار پیچیده عمل می کند. قسمت هایی از استخوان های درگیر در قسمت مفصل با غضروف پوشیده شده اند و بوسیله یک دیسک کوچک جذب کننده ضربات و شوک ها از هم جدا شده اند که طبیعتا باعث حرکت نرم مفصل می گردد. اختلال مفصل فکی گیجگاهی یا TMJ وقتی اتفاق می افتد که دیسک دچار فرسایش شود یا از محور مناسب خود خارج گردد و غضروف مفصلی در نتیجه التهاب مفاصل یا آرتریت از بین رفته باشد و مفصل در اثر ضربه یا حوادثی آسیب دیده باشد که درواقع یک نوع پروسه آرتروزی اتفاق افتاده است.

 

نورالژی عصب سه قلو :

یکی از شدیدترین سندرم های درد به شکل دردی تحمل ناپذیر ، مانند شوک الکتریکی ، تیر کشنده یا تپنده در منقطه ی انتشار عصب سه قلو در صورت است. این درد در جریان هر یک از حملات خود یک طرفه و با شروع ناگهانی و با بازه های عاری از درد در بین حملات است.

درد مذکور به وسیله ی یک محرک غیر ناخوشایند مانند لمس صورت ، جویدن ، بلع یا حتی سخن گفتن تحریک می شود. تومورها ، مالفورماسیوتهای عروقی ، بیماری دندانی ، و سینوزیت می توانند باعث نورالژی عصب سه قلو شوند ، ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم است. این بیماری بیشتر در میانسالی روی می دهد و در زنان دو برابر بیش از مردان بروز می کند. درد عصب سه قلو در اکثر بیماران مطلقاً یک طرفه است ولی بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس ( MS ) که معادل 2 درصد از بیماران را تشکیل می دهند دچار بیماری دو طرفه می شوند و اکثر بیماران بیشترین درد خود را در بخش های فک فوقانی (ماگزیلاری) یا فک تحتانی (مندیبولاری) مطرح می کنند .

تشخیص نورالژی عصب سه قلو

معاینه فیزیکی بیمار و شرح حال در تشخیص صحیح حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش‌های تصویربرداری :

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی منطقه در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

پرتونگاری ساده جمجمه : جهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و تغییرات ساختمانی است.

سی تی اسکن : چنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد و نیز جهت بررسی مشکلات مغزی ، جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آی : جهت بررسی بافتهای نرم از جمله عضلات و سطح مفاصل استفاده می گردد.

درمان درد صورت

اساس درمان روش های غیر تهاجمی می باشد و شامل موارد ذیل است:

استراحت نسبی عضلات و مفاصل

داروهای مناسب درد صورت

ازداروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل: شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی) ، مسکن های ضدالتهابی می باشد و برای نورالژیا از داروهای ضد تشنج استفاده می گردد.

درمان های غیرتهاجمی برای درد صورت

فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش های غیرفعال و تمرین ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما ، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و گرفتگی عضلانی را در بیمار کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین های مخصوص روش های افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌های ایزومتریک سود می‌برند.

ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز موجب تقویت ساختار عضلانی بافتها می گردد.

لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های تشخیصی و درمانی :

تزریق در نقاط ماشه ای مانند تزریق ترکیبی استروئید و آنستتیک های موضعی و نیز فاکتورهای پیش التهابی نظیر پلاکت غنی شده ، ازن ، ارتوکین و… در مفصل جهت جلوگیری از پیشرفت آرتروز انجام می شود. همچنین در این زمینه بغیر از تزریقات میتوان از رادیوفرکوئنسی در این مناطق جهت تغییرات طولانی استفاده نمود. در نورالژی عصب سه قلو از رادیوفرکوئنسی عصب سه قلو استفاده می گردد.

درد صورت می تواند بر کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته، تمرکز را از شما گرفته و در کارهای روزانه شما تاثیر بگذارد.

ویدیو دردهای صورت

 

با تشکر از اینکه مقاله درد صورت را تا انتها مطالعه فرمودید، دکتر محمدرضا کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.1/5 - (11 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. کمال

  سلام اقای دکتر ،من در اتریش زندگی میکنم و جون تنهام غذای ویتامینه نمیخورم الان مدت دو سه ماه میشه درد در استخون گونه راست دارم و گاهی وزوز گوش راست و البته وقتی ذل میزنم چشم راستم هم کمی منحرف میشه استخون وسط دماغم هم گاهی بد تیر میکشه و البته سردرد میگرنی هم از نوجوانی داشتم .الان این درد گونه و گاهی دماغ و گوش خیلی منو ترسونده که نکنه تومور سرطانی باشه.چون گردنمم چند روزه درد گرفته و احساس میکنم دونه های ریزی توش داره رشد میکنه که ماه قبل سونو گرافی نشون داد یه توده چربی ریزه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اینها علائم سرطان نیست نگران نباشید اما یک چکاپ داخلی بشوید.

   پاسخ
 2. الناز تعطیلی

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  مادر بنده 58سالشه و حدود 5ماهی هست که از درد استخوان کنار چشم رنج میبره اوایل فکر میکرد چشمشه و با چندین بار مراجعه به متخصص و عکس از چشم گفتن چشمش مشکلی نداره و فقط میتونه خشکی شدید چشم باشه که منجر به درد میشه بعد از اون به متخصص گوش وحلق و بینی مراجعه کردن جهت بررسی سینوزیت و عکس گرفتن و بازهم متخصص چیزی مشاهده نکرد اخیرا پیش فوق تخصص روماتولوژی رفتیم ایشون هم آزمایشات مربوط به خون و … رو انجام دادن و بازهم مشکلی مشاهده نشده ولی مادرم همچنان روی استخوان کنار چشم چپ احساس کشیدگی و درد میکنه و گاهی اوقات احساس میکنه چیزی توچشمش هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. باید عصب های این منطقه از نظر نورالژیا بررسی شوند.

   پاسخ
 3. مریم

  سلام آقای دکتر .
  دختر خانمی ۲۷ ساله هستم .چند ساله پیشش حدودا از ۱۸ سالگیم به بعد .سمت چپ صورتم درد شروع شد اول از پیشانی چپم شروع میشد و گرفتگی خاصی داشت .بعد از یه مدت به گونه مم زد و هم پیشانی سمت چپم هم گونه ی سمت چپم گرفتگی و تیر کشیدن داشت .توی ۲۰ سالگیم متوجه غیر قرینگی صورتم شدم.دقیقا در همونجاهایی که گفتم یعنی گونه و پیشانی چپ ، متوجه شدم همون سمتی که گرفتگی داره کوچیک تر از سمت راستمه .به طور مشهود و کاملا واضح.متاسفانع به دلیل سن کمم سعی کردم این مسئله را اول با تزریق چربی و چندساد بعد با ژل درست کنم.ولی در سمت چپ صورتم هم چربی و هم ژل سریع تر از بین میرفتن .و همینطورم این درد و گرفتگی شدتش بیشتر شده..من موقع خواب هر دور میخوابم و کم پیش میاد ساعتها روی یه طرف صورت بخوابم که بخواد ازین مشکل باشه.‌…

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. جهت درد صورت باید از نظر نورالژی های اعصاب بررسی شوید.

   پاسخ
 4. مریم

  سلام آقای دکتر خسته نباشین امیدوارم خوب باشین
  من ۳۱سال دارم
  چنو وقت پیش استخوان صورتم زیر چشمام ینی چشمام نه استخوونه فکم درد گرفت خیلی شدید انقدر که نمیخواستم حرف بزنم بعد دکتر رفتم یه سری فرص عادی کلردپاز ۵ درصد،کدیمال و سرم و امپول تقویتی داد که همراه درد صورت حالت سرما خوردگی هم داشتم البته یک روز بعد شروع شد.و حدود ۱۰ روز طول کشید تا خوب شم و من قرص خواب رو استفاده نکردم.
  بعد یک ماا باز صورتم همون طور درد میکنه و دندونام اصلا درد نمیکنه فقط استخوان فکم هست باید به چه متخصصی روجوع کنم؟البته بگم به شدت استرسم بالا بود تو دوره اول.
  ممنون از توجهتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول متخصص گوش و حلق و بینی و مغز و اعصاب.

   پاسخ
 5. یعقوب رضایی

  سلام اقای دکتر پیرو سوال قبلی که ازتون پرسیدم برای خانمم گفتین باید رادیو فرئوکونسی بشه میخواستم بدونم این عمل چقد هزینه داره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   هزینه بستگی به نیاز به مواد مصرفی دارد که پس از معاینه مشخص می شود.

   پاسخ
 6. یعقوب رضایی

  سلام آقای دکتر خانم من الان دوساله که گرفتاره درد صورته اولش فکر میکردیم دندان درده چند تا از دندوناشم کشیدیم اماهمچنان درد داشت پس از کلی هزینه وبروبیا وآزمایش مارو فرستادن پیش متخصص تشخیص درد سمت چپ صورتش خیلی درد میکرد دکتر گفت باید عمل بشه عمل نورالژی اما عمل هم جواب نداد الان سه ماهه عمل کرده دردش اروم نشده دکترش گفت ببرین متخصص مغز واعصاب ببینه اونم دید ام ار آی هم گرفت گفت مشکلی نداره دارو داد اونم اثر نکرده درداش همچنان ادامه داره گاهی سمت راست صورتش درد شدید میگیره دیگه هیچ راهی نمونده که نرفته باشیم دکتر شما به خدا کمک کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید گانگلیون عصب سه قلو بلوک و رادیوفرکوئنسی شود.

   پاسخ
 7. lida

  سلام آقای دکتر وقتتون به خیر همسر من چهار پنج روزه که در سمت راست صورتش بالای دندان احساس درد متوسط داره که با صحبت کردن و یا جویدن تغییری نمیکنه فقط درد بدون ضربان و مداوم داره اولین بار که این حالت براش پیش اومد دو هفته پیش بود دردش مثل اینبار بود ولی چشمش هم درد متوسطی داشت احساس کردیم کمی صورتش متورم شده و به خاطر سوراخ بسیار ریز روی دندان بالایش احتمال دادیم عفونته که با چند روز استفاده از کوآموکسی کلاو بهبود پیدا کرد . دوباره این درد شروع شده ولی چشمش دیگه درد نداره لثه هاش هم درد نداره دندانهاش سالمه فقط سوراخ خیلی ریزی داره , میشه لطفا نظرتون رو بفرمائید که آیا قطعا از دندانه این درد یا نه ؟
  خیلی ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول باید معاینه دقیقه دندان توسط دندانپزشک شوند . در قدم دوم معاینه بینی و سینوس های صورت تا مشکل های آناتومیک بررسی شود اگر این مشکلات نبود آنگاه باید در کلینیک درد از نظر نورالژی های اعصاب صورت بررسی شوند.

   پاسخ
 8. ستایش

  سلام وقت بخیر،آقای دکتر حدودا ۴ سال پیش دندون عقل بالا سمت چپو جراحی کردم و عفونت کرد،و بعد از اون گونه سمت چپم تو یه نقطه مشخص کرد میکنه،ب طوری ک وقتی ب صورتم دست میزنم احساس سنگینی تو این قسمت وجود داره،همچنین باعث اذیت شدن چشمم میشه،متخصص گوش و حلق گفتن مشکلی نداری،همچنین دندون پزشکم همین حرفو زدن،نمیدونم به چه پزشکی مراجعه کنم که مشکلم رو تشخیص بدن،اگه میشه راهنمایی بفرمایید لطفا

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. باید از نظر نورالژی های عصب صورتی بررسی شوید.

   پاسخ
 9. بهاره

  سلام وقتتون بخیر باشه
  من هرچند وقت یکبار سردرد هایی میگیرم که باعث میشه کل صورتم درد بگیره یعنی دندون های بالا و پایین درد میگیره همینطور هم احساس میکنم میزنه به گوشم
  شقیقه هام خیلی خیلی درد میگیره
  دوسال پیش هم صورتم فلج بل داشته البته

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر نورالژی عصب سه قلو بررسی شوید.

   پاسخ
 10. زهرا

  سلام ببخشید اینجا که گفتید بایدنورالژی های عصب سه قلو بررسی بشه چجور باید بررسی بشه من راهم خیلی دوره که بخوام بیام تهران چکارکنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باید در مطب معاینه بالینی و تست شوید

   پاسخ
 11. مهرنوش داودی

  سلام وقت بخیر
  من چند ماه هست که در قسمت سمت راست پشت سرم درد دارم که گاهی خیلی شدید میشه و تا چند روز درد میکنه…مدتی پیش اسکن سینوس دادم و عفونت بسیار شدید در ناحیه سینوسها تشخیص داده شد و پزشک گوش و حلق و بینی تا الان دو دوره آنتی بیوتیک تجویز کردند که هنوز دوره دوم تموم نشده و پس از اتمام باید دوباره به ایشون مراجعه کنم.(البته سابقه سینوزیت دارم)..ولی امروز در ناحیه مفصل فک راستم درد دارم که نگرانم کرده…ممنونم اگر راهنماییم کنید🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام هم مفصل فکی شما مورد بررسی قرار بگیرد و هم اینکه از نظر سردردها با منشاء گردنی باید بررسی بشوید

   پاسخ