درد صورت

1397/04/12 40 نظرات

درد صورت یکی از درد هایی است که بسیاری از افراد در طول زندگی آن را تجربه کرده اند. از شایعترین علل درد صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت های درد صورت

 • درد دندان ها
 • سر درد
 • درد های عضلات جمجمه ای
 • درد مفصل تمپوروماندیبولر
 • نورالژی عصب سه قلو (تریژمینال)
 • درد های صورت به صورت حاد و مزمن دیده می شوند و باعث بروز درد با کیفیت و شدت متفاوتی می گردد.

درد صورت

درد دندان ها یکی از علت های درد صورت

در مرکز دندان پالپ وجود دارد که مشابه بافت همبندی در سایر نقاط بدن بوده و حاوی شبکه های عروقی، لنفاتیک ها و عصب می باشد . تحریک پالپ موجب دندان درد شده و این تحریک می تواند به علل آسیب ، التهاب و نکروز باشد . باید توجه داشت که به علت محدودیت شدیدی که در فضای اطراف دندان ها وجود دارد هرگونه التهاب می تواند به سرعت باعث ایجاد درد گردد . در بعضی موارد که عصب کشی دندان انجام می شود آسیب به عصب و نورالژی آن منطقه ایجاد می شود که موجب دردهای آزاردهنده در آن منطقه می گردند و برهمین اساس بیمار درد صورت را تجربه می کند.

سردرد

سر درد پس از دندان درد شایع ترین علت درد صورت است. سردرد به دنبال یک التهاب غیر عفونی در شبکه عروقی بروز می کند و انواع مختلفی دارد شامل :

سردرد میگرنی :

یک اختلال عروقی و خودبخودی ناشی از گشاد شدن عروق مغزی است.

سردرد خوشه ای :

یک حمله شدید سردرد یک طرفه در اطراف چشم و ناحیه تمپورال که از چند دقیقه تا چند ساعت طول کشیده و همراه با اشک ریزش ، احتقان بینی ، آب ریزش بینی ، تعریق پیشانی ، میوز ، افتادگی و ادم پلک در کنار سر دیده می شود .

سردرد تنشی :

سر درد های راجعه ای است که از چند دقیقه تا چند روز طول می کشد. درد به صورت دو طرفه یا یک طرفه و با کیفیت فشارنده و تنگ کننده مانند به سر گذاشتن یک کلاه تنگ می باشد.

درد های عضلات جمجمه ای :

دردهای عضلات جمجمه ای (ماسکولواسکلتال) پس از کنار گذاشتن علل دردهای دندانی و سردردهای عروقی در تشخیص افتراقی سردردهای صورت قرار می گیرد. اختلالات گیجگاهی فکی مشکلی است که از عضلات ماستر بوده و یا ناشی از مفصل گیجگاهی فکی است. شیوع دردهای عضلانی بیشتر از مشکلات مفصلی است و کیفیت درد آن شبیه دردهای میوفاشیال ، فیبرومیالژی، میوزیت که کیفیت عمقی ثابت و مبهم بوده و حرکات آرواره موجب بروز یا تشدید آن می گردد.

درد مفصل تمپوروماندیبولر :

مفصل گیجگاهی ترکیبی از حرکات لولایی و کشویی دارد و بسیار پیچیده عمل می کند. قسمت هایی از استخوان های درگیر در قسمت مفصل با غضروف پوشیده شده اند و بوسیله یک دیسک کوچک جذب کننده ضربات و شوک ها از هم جدا شده اند که طبیعتا باعث حرکت نرم مفصل می گردد. اختلال مفصل فکی گیجگاهی یا TMJ وقتی اتفاق می افتد که دیسک دچار فرسایش شود یا از محور مناسب خود خارج گردد و غضروف مفصلی در نتیجه التهاب مفاصل یا آرتریت از بین رفته باشد و مفصل در اثر ضربه یا حوادثی آسیب دیده باشد که درواقع یک نوع پروسه آرتروزی اتفاق افتاده است.

 

نورالژی عصب سه قلو :

یکی از شدیدترین سندرم های درد به شکل دردی تحمل ناپذیر ، مانند شوک الکتریکی ، تیر کشنده یا تپنده در منقطه ی انتشار عصب سه قلو در صورت است. این درد در جریان هر یک از حملات خود یک طرفه و با شروع ناگهانی و با بازه های عاری از درد در بین حملات است.

درد مذکور به وسیله ی یک محرک غیر ناخوشایند مانند لمس صورت ، جویدن ، بلع یا حتی سخن گفتن تحریک می شود. تومورها ، مالفورماسیوتهای عروقی ، بیماری دندانی ، و سینوزیت می توانند باعث نورالژی عصب سه قلو شوند ، ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم است. این بیماری بیشتر در میانسالی روی می دهد و در زنان دو برابر بیش از مردان بروز می کند. درد عصب سه قلو در اکثر بیماران مطلقاً یک طرفه است ولی بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس ( MS ) که معادل 2 درصد از بیماران را تشکیل می دهند دچار بیماری دو طرفه می شوند و اکثر بیماران بیشترین درد خود را در بخش های فک فوقانی (ماگزیلاری) یا فک تحتانی (مندیبولاری) مطرح می کنند .

تشخیص نورالژی عصب سه قلو

معاینه فیزیکی بیمار و شرح حال در تشخیص صحیح حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش‌های تصویربرداری :

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی منطقه در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

پرتونگاری ساده جمجمه : جهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و تغییرات ساختمانی است.

سی تی اسکن : چنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد و نیز جهت بررسی مشکلات مغزی ، جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آی : جهت بررسی بافتهای نرم از جمله عضلات و سطح مفاصل استفاده می گردد.

درمان درد صورت

اساس درمان روش های غیر تهاجمی می باشد و شامل موارد ذیل است:

استراحت نسبی عضلات و مفاصل

داروهای مناسب درد صورت

ازداروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل: شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی) ، مسکن های ضدالتهابی می باشد و برای نورالژیا از داروهای ضد تشنج استفاده می گردد.

درمان های غیرتهاجمی برای درد صورت

فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش های غیرفعال و تمرین ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما ، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و گرفتگی عضلانی را در بیمار کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین های مخصوص روش های افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌های ایزومتریک سود می‌برند.

ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز موجب تقویت ساختار عضلانی بافتها می گردد.

لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های تشخیصی و درمانی :

تزریق در نقاط ماشه ای مانند تزریق ترکیبی استروئید و آنستتیک های موضعی و نیز فاکتورهای پیش التهابی نظیر پلاکت غنی شده ، ازن ، ارتوکین و… در مفصل جهت جلوگیری از پیشرفت آرتروز انجام می شود. همچنین در این زمینه بغیر از تزریقات میتوان از رادیوفرکوئنسی در این مناطق جهت تغییرات طولانی استفاده نمود. در نورالژی عصب سه قلو از رادیوفرکوئنسی عصب سه قلو استفاده می گردد.

درد صورت می تواند بر کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته، تمرکز را از شما گرفته و در کارهای روزانه شما تاثیر بگذارد.

ویدیو دردهای صورت

 

با تشکر از اینکه مقاله درد صورت را تا انتها مطالعه فرمودید، دکتر محمدرضا کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.1/5 - (26 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. اصغریوسفی

  سلام دکتر ده سال هست سمت چپ صورتم درد میکنه تمام دندون هامو کشیدم ولی باز هم دندون درد دارم که به چشم چپم میزنه از زندگی انداخته منو خواهش میکنم کمکم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،باید مجددا رادیوفرکوئنسی شبکه عصب سه قلو را انجام دهید.

   پاسخ
 2. حیدردوست

  سلام من دندان درد فک پایین رو داشتم الان فک بالا یک دندون به صورت دردخیلی شدید که کاسه‌ی چشمم هم درد میکنه و درد به سمت بالا رو داره که واقعا درد غیر قابل تحملیه میشه راهنماییم کنید که باید پیگیری کنم یا همون درد دندونه که فک بالا رو هم درگیر کرده و درد منجر به سر گیجه هم میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول، دندان ها اوکی شوند اگر دردها ادامه داشت از نظر نوراژیای عصب صورت باید بررسی شوند.

   پاسخ
 3. عسل

  سلام آقای دکتر بابام چند روز پیش شکایت از درد در گوش چپ داشتند دقیقاً چهار شنبه که روز بعد گفتند پوست صورت و سر حساس شده وبا لمس دچار درد میشه روز بعد هم روی صورتش بصورت سکه ای قرمز شده همچنان پوست سر و صورت حساس و دردناکه اصلأ نمیدونیم چیه و به کدوم متخصص باید مراجعه کنیم
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به متخصص پوست مراجعه فرمایید تا از نظر زونا بررسی و درمان شوند.

   پاسخ
 4. محمد

  سلام وقتتون بخیر جناب دکتر من سردردای شدید میگرنی دارم داروروم اثری نداشت سمت راست صورتم بالای فک درد میکنه ازمایش esr اوکی بود تب سوزنی تزریق لیدوکایین به نواحی عصب برق درمانی بوتاکس هیچکدوم جواب نداد از زندگیم افتادم ۲۸ سالمه چه راه درمانی هست ک بتونم جواب بگیرم و اینکه اگ عصب های صورت درگیر باشه با اسیب دیده چجوری تشخیص داده میشه mri هم سالم بود ممنون راه درمان بگین سپاس گذارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام با توجه به عدم پاسخگویی به این در مان ها باید عصب های درگیر رادیوفرکوئنسی بشوند.

   پاسخ
 5. علی

  باعرض سلام پدرم ۶۵ساله هستن حدوددوسال هست که دربعضی مواقع قسمت چپ صورت ازگوشه لب حالت برق گرفتگی وسوزش داردکه غیرقابل تحمل میباشدبه نظرشما چه علتی دارد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام از نظر نورالژی عصب سه قلوی مغزی بررسی شوند.

   پاسخ
 6. T.ahmadi

  سلام آقای دکتر من چند روزی میشه که ابتدا لپ سمت چپم بعد دندان ها و لثه های سمت چپ و حتی گاهی چشم چپم درد می کنه چند روز قبلش هم موقع جویدن یکدفعه زیر ابروی چپم درد گرفت که چند ساعتی بود و برطرف شد و حدودا یک سالی میشه که دندان های عفونتیم رو کاملا ترمیم کردم و در ضمن حدودا ۲ هفته قبل در اثر افتادن و ضربه‌ی محکم پشت سرم به جایی سرم ورم کرده بود و درد می کرد و تازه بهتر شده که درد سمت چپ صورت و دندان ها و لثه شروع شده میشه راهنمایی کنید ،ممنون میشم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام.به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 7. امیدی

  سلام و عرض ادب خدمت شما دکتر گرامی
  ببخشید پدر من ۷۰ سالشونه الان ۵ ساله که سمت راسن صورتش درد میکنه و تقریبا ۱ سالی هست که داخل دهانش ( خصوصا گونه سمت راست) مدام آفت میزند. اول فکر کرد دردش بخاطر دندان‌هایش است که دندان هایش را کشید ولی دردش از بین نرفت. با قرص های مسکن دردش را آرام میکرد . به طوری که با مصرف قرص و تزریق زیاد چرک خشکن هاب مقوی بسیار لاغر شد. به طور مدام داخل دهانش آفت میزند. نوار سر هم گرفته چیزی نبود ام آر آی و سی تی هم انجام دادن و عکس صورتشون هم انداختن گفته صورتش کمی عفونت داره. (همون سمت راستش) .
  دندان مصنوعی هم دارند که حتی ۲ ماه کامل استفاده نکردند و دندان ها را درآوردند ولی باز دردش خوب نشد. کم میشه ولی خوب نمیشه.
  دردش مثل شوک هست . تا میخواد صحبت کنه درد میگیره صورتش. و ویبره میره. خیلی اذیت میشه .
  ۱ بار هم ۳ سال پیش دچار فلج بلز شدند که خدارو شکر خوب شدند.
  چکار کنیم تا دردش آرام بگیرد. ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر نورالژی ترایژمینال عصب ۵ صورتی بررسی شوند.

   پاسخ
 8. زهرا صراطی

  سلام آقای دکتر کاظمی من تموم دندان ها درد داره همش سرد یا کند شده فشار به دندان جلو دهان میاره دردبیشتر سمت راست صورت باد یه آب سرد بخوره به دندان خیلی ادیتم ی سال هست خواهشن راهنمای کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول دندان ها معاینه و درمان شود در صورت پایدار ماندن دردها از نظر نورالژی عصب های صورتی بررسی شوند.

   پاسخ
 9. رباب بهروز

  سلام اقای دکتر وخدا قوت
  آقای دکتر من در طرف راست صورتم در قسمت لپم و فکم وهم چنین این درد بعضی موقع به یک طرف راست بینیم ولبم منتقل میشه واین درد رو زمانی به وجود آمد که دندان جلویی سمت راستم عفونت شدید کرده بود بعد از رفع عفونتم عصب کشی کردم حالا از آن موقع بعضی مواقع این درد صورت میاد به طوری که وقتی از طرف بینی راستم نفس میکشم احساس میکنم که این هوا به طرف راست نمیره واین وضعیت خیلی منو اذیت میکنه .ممنون از لطفتون بابت پاسخگویتان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر نورالژی های عصب های صورت بررسی شوید.

   پاسخ
 10. ساره

  برای درد پشت کاسه چشم که سردرد چرخشی میاره از چه مسکن و راهکاری استفاده مبشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،باید دقیقاً توسط پزشک معاینه شوید و سپس بر اساس تشخیص درمان گذاشته شود.

   پاسخ
 11. محمد

  سلام جناب دکتر کاظمی
  من حدود یک هفته پیش یک ضربه ای به گونه و زیر گونه ام وارد شد ولی ورم نکرد روز اول دماغ یکم خون داد و دیگه هیچی تغییر شکل هم نداد الان دستش میزنم درد ولی وقتی فشار استخوان زیر گونه درد داره و انگار بالای دندان احساس میشه از لحاظ ساختاری هم هیچ تغییری نکرده هیچ دردی هم نداره فقط زمانی که فشارش میدم درد دارد اگه راهنمایی بفرمائید ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، این دردها معمولاً ناشی از التهاب پس از ضربه است معمولاً با گذشت دو هفته برطرف خواهد شد.

   پاسخ
 12. عوض پور

  سلام
  گونه ها سوزش شدید و گاهی ورم دارم .متخصص های مختلف بندرعباس مراجعه کردم و آزمایششهای گوناگون انجام دادم علت مشخص نشده لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، از نظر نورالژیا و آسیب های عصبی صورت بررسی شوید.

   پاسخ
 13. زهره اسودی

  درمان همه دندانها دردبیشتر در سمت راست داره فشار به لپ میاره وسردرد شدید داره دندانها سرد کرختی میکنه دهان بازوبسته کردن برام سخت

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، از نظر نورالژیهای صورت بررسی شوید.

   پاسخ
 14. علیرضا مقدم

  با سلام و احترام

  جناب اقای دکتر عزیز ،مردی ۶۵ ساله هستم و حدود ۱۵ سال است که از دندان مصنوئی بصورت کامل در هر دو فک استفاده میکنم و حدود ۵ سالی است که در ناحیه گردن بین مهره ۵ و ۶ دچار ساییدگی مفصل در حد مختصر هستم ولی درد در ناحیه پشت سر بقدری زندگی ام را تحت الشعاع قرار داده بود که به انواع فیزیوتراپی و لیزر کم توان و پر توان و طب سوزنی هم مراجعه و متاسفانه هیچ نتیجه ایی هم نگرفتم، کم و بیش با این درد های پشت ناحیه سر و گردن زندگی ام را ادامه دادم تا اینکه بعلت سرما خوردگی و انفلونزا مدت ۲۰ روزی است که درگیر درد در ناحیه بناگوش سمت چپ هستم و حالت سوزش هم حس میکنم، از جنابعالی استدعا دارم راهنمایی های لازمه را بزرگواری کنید اعلام بفرمایید تا به کدام متخصص در مشهد مراجعه نماییم.

  خالق متعال، پزشکان ایران زمین را در پناه ایمن خود قرار بدهد که فرشتگان زمینی جهانند.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت بررسی آرتروز گردن و دردهای انتشاری ناشی از آن به کلینیک درد و همکاران فوق تخصص درد در مشهد مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 15. پریسا

  سلام آقای دکتر،مادرم نزدیک چند سال است که در ناحیه چپ صورت اکثرمواقع احساس درد داره، از جمله وقتی هوا خنک باشه یا باد به صورتش بخوره، پنج سال پیش،که خیلی دردش شدیدتر بود پیش پزشک متخصص رفتیم و سی تی نیز انجام دادیم مورد خاصی دیده نشد و گقت اسید معده است، ولی همچنان درد بهتر نشده، به نظرتون چه مشکلی می تونه باشه و درمان چیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر نورالژی های عصب صورت بررسی شوند.

   پاسخ
 16. سیمین دیدار

  با سلام و روز بخیر
  جناب آقای دکتر من امروز صبح که بیدار شدم مشکلی نداشتم ولی دخترم رو رسوندم دانشگاه و برگشتم متوجه شدم وقتی دهانم رو باز و بسته میکنم استخوان سمت راست صورتم درد میکنن درست جلوی گوش راست و درست پایین استخوان گونه
  من یک زن ۴۶ ساله هستم
  این درد میتونه جدی باشه؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت تداوم علائم جهت بررسی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه بفرمایید

   پاسخ
 17. محمدرضا

  دای من صورتش یک طرفش درد میکند چه کارکنیم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام دردهای یک طرفه نیاز به معاینه دقیق و تصویربرداری دارد.

   پاسخ
 18. عشقی

  سلام من دو هفته ایی هست که درو ظرف کنج جمجمه و قسمتهایی از پشت سرم احساس درد میکنم.به نظرتان چکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به پزشک مراجعه کنید تا علت سردرد بررسی شود و در صورت لزوم تصویربرداری انجام گردد.

   پاسخ
 19. آدینه لو

  سلام خسته نباشید آقای دکتر من صورت سمت چپ وچشم چپ هم درد داره احساس میکنم چشم ارجاع می خواد دربیاید لطفاً راهنمای بفرماید چکار کنم تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام نیاز به بررسی و معاینه صورت و چشم ها دارید.

   پاسخ
 20. مریم

  سلام آقای دکتر
  سپاس از راهنمایی شما
  امکانش هست یک پزشک در مشهد برای موردی که گفتین بررسی بشه معرفی کنید
  (نظر نورالژیای اعصاب صورت بررسی شوید )
  ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام کلینیک های درد را سرچ کنید و مراجعه بفرمایید.

   پاسخ