درد صورت

1397/04/12 52 نظرات

درد صورت یکی از درد هایی است که بسیاری از افراد در طول زندگی آن را تجربه کرده اند. از شایعترین علل درد صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت های درد صورت

 • درد دندان ها
 • سر درد
 • درد های عضلات جمجمه ای
 • درد مفصل تمپوروماندیبولر
 • نورالژی عصب سه قلو (تریژمینال)
 • درد های صورت به صورت حاد و مزمن دیده می شوند و باعث بروز درد با کیفیت و شدت متفاوتی می گردد.

درد صورت

درد دندان ها یکی از علت های درد صورت

در مرکز دندان پالپ وجود دارد که مشابه بافت همبندی در سایر نقاط بدن بوده و حاوی شبکه های عروقی، لنفاتیک ها و عصب می باشد . تحریک پالپ موجب دندان درد شده و این تحریک می تواند به علل آسیب ، التهاب و نکروز باشد . باید توجه داشت که به علت محدودیت شدیدی که در فضای اطراف دندان ها وجود دارد هرگونه التهاب می تواند به سرعت باعث ایجاد درد گردد . در بعضی موارد که عصب کشی دندان انجام می شود آسیب به عصب و نورالژی آن منطقه ایجاد می شود که موجب دردهای آزاردهنده در آن منطقه می گردند و برهمین اساس بیمار درد صورت را تجربه می کند.

سردرد

سر درد پس از دندان درد شایع ترین علت درد صورت است. سردرد به دنبال یک التهاب غیر عفونی در شبکه عروقی بروز می کند و انواع مختلفی دارد شامل :

سردرد میگرنی :

یک اختلال عروقی و خودبخودی ناشی از گشاد شدن عروق مغزی است.

سردرد خوشه ای :

یک حمله شدید سردرد یک طرفه در اطراف چشم و ناحیه تمپورال که از چند دقیقه تا چند ساعت طول کشیده و همراه با اشک ریزش ، احتقان بینی ، آب ریزش بینی ، تعریق پیشانی ، میوز ، افتادگی و ادم پلک در کنار سر دیده می شود .

سردرد تنشی :

سر درد های راجعه ای است که از چند دقیقه تا چند روز طول می کشد. درد به صورت دو طرفه یا یک طرفه و با کیفیت فشارنده و تنگ کننده مانند به سر گذاشتن یک کلاه تنگ می باشد.

درد های عضلات جمجمه ای :

دردهای عضلات جمجمه ای (ماسکولواسکلتال) پس از کنار گذاشتن علل دردهای دندانی و سردردهای عروقی در تشخیص افتراقی سردردهای صورت قرار می گیرد. اختلالات گیجگاهی فکی مشکلی است که از عضلات ماستر بوده و یا ناشی از مفصل گیجگاهی فکی است. شیوع دردهای عضلانی بیشتر از مشکلات مفصلی است و کیفیت درد آن شبیه دردهای میوفاشیال ، فیبرومیالژی، میوزیت که کیفیت عمقی ثابت و مبهم بوده و حرکات آرواره موجب بروز یا تشدید آن می گردد.

درد مفصل تمپوروماندیبولر :

مفصل گیجگاهی ترکیبی از حرکات لولایی و کشویی دارد و بسیار پیچیده عمل می کند. قسمت هایی از استخوان های درگیر در قسمت مفصل با غضروف پوشیده شده اند و بوسیله یک دیسک کوچک جذب کننده ضربات و شوک ها از هم جدا شده اند که طبیعتا باعث حرکت نرم مفصل می گردد. اختلال مفصل فکی گیجگاهی یا TMJ وقتی اتفاق می افتد که دیسک دچار فرسایش شود یا از محور مناسب خود خارج گردد و غضروف مفصلی در نتیجه التهاب مفاصل یا آرتریت از بین رفته باشد و مفصل در اثر ضربه یا حوادثی آسیب دیده باشد که درواقع یک نوع پروسه آرتروزی اتفاق افتاده است.

 

نورالژی عصب سه قلو :

یکی از شدیدترین سندرم های درد به شکل دردی تحمل ناپذیر ، مانند شوک الکتریکی ، تیر کشنده یا تپنده در منقطه ی انتشار عصب سه قلو در صورت است. این درد در جریان هر یک از حملات خود یک طرفه و با شروع ناگهانی و با بازه های عاری از درد در بین حملات است.

درد مذکور به وسیله ی یک محرک غیر ناخوشایند مانند لمس صورت ، جویدن ، بلع یا حتی سخن گفتن تحریک می شود. تومورها ، مالفورماسیوتهای عروقی ، بیماری دندانی ، و سینوزیت می توانند باعث نورالژی عصب سه قلو شوند ، ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم است. این بیماری بیشتر در میانسالی روی می دهد و در زنان دو برابر بیش از مردان بروز می کند. درد عصب سه قلو در اکثر بیماران مطلقاً یک طرفه است ولی بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس ( MS ) که معادل 2 درصد از بیماران را تشکیل می دهند دچار بیماری دو طرفه می شوند و اکثر بیماران بیشترین درد خود را در بخش های فک فوقانی (ماگزیلاری) یا فک تحتانی (مندیبولاری) مطرح می کنند .

تشخیص نورالژی عصب سه قلو

معاینه فیزیکی بیمار و شرح حال در تشخیص صحیح حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش‌های تصویربرداری :

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی منطقه در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

پرتونگاری ساده جمجمه : جهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و تغییرات ساختمانی است.

سی تی اسکن : چنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد و نیز جهت بررسی مشکلات مغزی ، جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آی : جهت بررسی بافتهای نرم از جمله عضلات و سطح مفاصل استفاده می گردد.

درمان درد صورت

اساس درمان روش های غیر تهاجمی می باشد و شامل موارد ذیل است:

استراحت نسبی عضلات و مفاصل

داروهای مناسب درد صورت

ازداروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل: شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی) ، مسکن های ضدالتهابی می باشد و برای نورالژیا از داروهای ضد تشنج استفاده می گردد.

درمان های غیرتهاجمی برای درد صورت

فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش های غیرفعال و تمرین ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما ، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و گرفتگی عضلانی را در بیمار کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین های مخصوص روش های افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌های ایزومتریک سود می‌برند.

ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز موجب تقویت ساختار عضلانی بافتها می گردد.

لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های تشخیصی و درمانی :

تزریق در نقاط ماشه ای مانند تزریق ترکیبی استروئید و آنستتیک های موضعی و نیز فاکتورهای پیش التهابی نظیر پلاکت غنی شده ، ازن ، ارتوکین و… در مفصل جهت جلوگیری از پیشرفت آرتروز انجام می شود. همچنین در این زمینه بغیر از تزریقات میتوان از رادیوفرکوئنسی در این مناطق جهت تغییرات طولانی استفاده نمود. در نورالژی عصب سه قلو از رادیوفرکوئنسی عصب سه قلو استفاده می گردد.

درد صورت می تواند بر کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته، تمرکز را از شما گرفته و در کارهای روزانه شما تاثیر بگذارد.

ویدیو دردهای صورت

 

با تشکر از اینکه مقاله درد صورت را تا انتها مطالعه فرمودید، دکتر محمدرضا کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.1/5 - (17 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مرتضی

  با سلا م و احترام
  از چهار روز قبل دردی در یک طرف صورت روی گونه احساس می شود که در بعضی ساعات غیر قابل تحمل می باشد.
  در مرحله اول به دکتر دندانپزشک مراجعه کردم که بعد از معاینه گفتند در دندان ها مشکلی نیست و پس از آن به دکتر داخلی مراجعه شد که با تشخیص عفونت در سینوس ها انتی بیوتیک هر 24 ساعت تجویز نمودند ولی در همچنان ادامه دارد.

  با تشکر از توجه شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه علل آناتومیک دردها بررسی و رد شد از نظر نورالژی های اعصاب صورتی بررسی شوید.

   پاسخ
 2. زهرا

  سلام خسته نباشین من یک هفته میشه صورتم درد داره نصف صورتم یعنی گونه ام مشکل دندان ندارم ممکنه بفرماین این درد از چی میباشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در ابتدا ساختمان های آناتومیک صورت اعم از سینوس و دندان ها باید بررسی شوند و در قدم بعدی در صورت تداوم دردها عصب های صورتی هم بررسی شوند.

   پاسخ
 3. نرگس محمدی

  سلام روزبخیر
  من خانم و 47 ساله هستم
  تقریبا چند ساله که در ناحیه گونه و پیشانی احساس درد مداوم دارم و انگار به صورتم ضربه وارد شده
  از لحاظ دندان و چشم معاویه شدم و مشکلی ندارم
  اما درد صورتم ادامه داره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر نورالژی عصب های صورتی بررسی شوید.

   پاسخ
 4. آیدا

  سلام آقای دکتر من مدتی هست صورتم و اطراف بینی و گونه درد میکنه و سنگینی میکنه از داخل طوری که وقتی ماشین هم میشینم در پیچ های زیاد سنگینی و درد صورتم بیشتر میشه و حتی ببخشید آب دهنمم به سختی قورت میدم و باعث میشه حالم بد شه و سرگیجه داشته باشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول توسط متخصص نورولوژی بررسی شوید.

   پاسخ
 5. مهین صیامپور

  سلام .خسته نباشین من ۳ روزه صورتم یعنی روی گونه هام درد میکنه واحساس سنگینی میکنم . دندان پزشکی هم رفتم عکس گرفتم سالم بود . بفرمایین ممکنه این درد از چی باشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید عصب های حسی صورت هم بررسی شوند.

   پاسخ
 6. سوده طالع زاده

  سلام و وقت بخیر
  خانمی هستم ۴۰ ساله.به مدت ۱ هفته است که با لمس ناحیه زیر گونه راست(شستشوی ساده یا کرم زدن)، در حد ۲ ثانیه دردی برق آسا ولی غیر قابل تحمل ، روزی ۱ بار تجربه کردم. روز ۷ ام این درد با همان شستشوی آرام صورت شروع شد ولی قطع نشد و به صورت غیر قابل تحمل و بسیار شدید و احساس خروج آتش از گوش به مدت ۱۵ دقیقه ادامه یافت. به زحمت به داروخانه رفتم و ژل دنتال برای بی حسی دندان گرفتم و دندان ۵ و ۶ بالای راست رو زدم. حدود ۷ دقیقه بعد درد مداوم، ضربان دار شد و بعد از ۱۵ دقیقه قطع شد. دندانها رو همون روز چک کردم مشکل خاصی نداشتند. دوباره ۳ روز هست روزی ۱ یا ۲ بار در حد ۲ ثانیه همان درد برقی غیر قابل تحمل به سراغم میاد و از ترس ادامه اش زندگیم رو تحت تاثیر قرار داده.
  لطفا با تجارب ارزشمند و علم والای خود منو راهنمایی کنید که باید در حوزه چه تخصصی پیگیری و علت یابی و جلوگیری از تکرار این درد کنم . به امید بهبودی همه بیماران …

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید از نظر نورالژی عصب سه قلو بررسی مغز و اعصاب شوید.

   پاسخ
 7. مهدی پیمانی

  با سلام من پایین سمت راست چشمم درد میکنه بیشتر مواقعی که با انگشت گوشه چپ چشمم را فشار میدهم درد مشخصتر میشود لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام توسط متخصص چشم و گوش وحلق و بینی بررسی شوید.

   پاسخ
 8. فاطمه

  سلام جناب دکترعزیزمن خانمی ۴۷ساله هستم حدود۳هفته پیش یه سرماخوردگی همراه بادرد شدید وتب ولرزمناگرفت وبعدش الان ۲هفته ست نصف صورتم تایمرراست وچپ خیلی دردبی طاقتی داره که داروهای مسکن معمولی به هیچ عنوان اثرگذارنیست که تحت هیچ شرایتی درد روکاهش نمیده ممنونم ازراهنمایتون…..

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام سینوس ها و بافت های صورت معاینه و بررسی اولیه بشوند.

   پاسخ
 9. علی پور

  سلام آقای دکتر
  صورت مادرم سمت راست فلج بلز شده و بسیار درد میکنه دکتر مغز اعصابش میگه قانون این بیماری نباید درد داشته باشه دارو و آمپول هم داده ولی درد کم نمیشه
  دلیل درد زیاد چی میتونه باشه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید عصب های صورتی بررسی شوند.

   پاسخ
 10. آرمان م.یزدی

  سلام آقای دکتر. من وقتی قسمت سمت راست بالای لبم، جایی که سبیل داره رو می‌خارونم، جایی که مبهمه و درست نمی‌تونم متوجه بشم کجا، بین بالای چشم راست تا بالای سرم دچار درد محسوس یا تیر کشیدن می‌شه. با توقف لمس هم درد متوقف می‌شه. این حالت موقع شستن صورتم هم پیش میاد و باز همین سمت راست دچار درد یا تیر کشیدن می‌شه. درد قابل تحمل اما محسوسه.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام از نظر تحریکات عصبی یا نورالژیا اعصاب صورت بررسی شوید.

   پاسخ
 11. مهدی یوسفی

  سلام دکتر خداقوت
  من با گریه شدید خوابیدم و طرف راست صورتم ورد کرد و درد میکنه نزدیک ی ساله ورم و درد خوب نشده داستان چیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مفاصل سینوس ها و عضلات صورت در مرحله اول بررسی شود و در صورت عدم وجود مشکل عصب های این منطقه هم از نظر نورالژیا هم بررسی شوند.

   پاسخ
 12. سید ابراهیم

  سلام ودرود دکتر کاظمی عزیز بنده چند روزی میشه طرف راست سرم قسمت گونه از داخل درد احساس میکنم طوری که وقتی دهانم را برای لقمه باز میکنم درد داره قبلا چنین موردی نداشتم نه جای زخمی نه تاولی هیچی معلوم نیست فقط درد داره قسمت گونه سمت راست از داخل …ممنون میشم منو راهنمایی بفرمایید با تشکر از بوکان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید مفاصل فکی مورد بررسی قرار بگیرد

   پاسخ
 13. آیدا

  سلام خسته نباشید ببخشید من چند روز پیش دخترم از تاب باصورت خورد زمین ارتفاع تاب حدود ۶۰ الی۸۰ سانت بود دهنش پرخون شود که از داخل لب پایین و قسمت داخلی نزدیک دندان های آسیا پارگی جزی داشت الان خوب شده اما طرف راست صورتش بین فک و اسخوانه گونش درد میکنه سی تی اسکن هم گرفتن ازش گفتن مشکلی نداره اما هنوز خوب نشده به نظرتون چرا هنوز درد داره و هنوزم طرف راست صورتش ورم داره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه در تصویربرداری ها مشکلی وجود نداشته باشد دردها ناشی از التهاب بافت نرم است که به مرور زمان برطرف خواهد شد.

   پاسخ
 14. مریم بابایی فر

  سلام شب شما بخیر و ممنون از اطلاعاتی که در اختیار بیماران می‌گذارید
  برادر من بیماری ام اس داره ولی الان مدت زیادی است که به شدت صورتش درد می‌کنه و هر نوع مسکن یا داروهای که پزشک تشخیص داده برای شل شدن عضلات هنوز جواب نداده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید 🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تحت نظر پزشک نورولوژیست شون داروهای ضد درد و تشنج افزایش یابد، در صورت عدم پاسخ دهی عصبهای درگیر بلاک شوند.

   پاسخ
 15. فاطمه

  باسلام. درد شانه شدید دارم نمیتونم بالا ببرم دستمو. نمیدانم مشکل چیه. ۷۲ سال دارم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در ابتدا باید یک معاینه دقیق انجام شود و بر اساس آن تصویربرداری ها انجام گیرد.

   پاسخ
 16. سارا خاکساری

  سلام ، خسته نباشید من خانمی ۳۲ ساله هستم که در سه ماه اول بارداری به سر می برن و چند روز پیش علائم سرماخوردگی داشتم ولی الان بهترم و سمت راست صورتم بخصوص داندانها درد احساس میکنن و من احساس می کنم نصف صورت چرک یا عفونت داره به نظرتون مشکل چیه و چه دارویی مصرف کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام حتما به پزشک مراجعه کنید و با توجه به باردار بودن صرفا داروهایی که بر اساس معاینه شما مورد نیاز است مصرف شود.

   پاسخ
 17. مریم

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من چند ماهی هست بعد از زدن دوز دوم واکسن سینوفارم سمت چپ صورتم درد میگیره دردش ثابت نیست یعضی وقتا چند روز خوب میشه دوباره میاد استخوان گونه سمت چپ درد میکنه و گاهی به فک واطراف چشمم وکنار لبم هم کشیده میشه،همه گفتن عوارض واکسنه خوب میشه ولی الان ۶ماهه ثابته،چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت پایدار ماندن علائم از نظر نورالژی های اعصاب صورتی بررسی شوید.

   پاسخ
 18. زیبا

  سلام‌ اقای‌دکتراست خسته نباشید حدود دوماه استخوان‌زیرچشم‌طرف‌ راستم‌ شدیددرددارم‌ ۸ماه‌قبل‌تزریق‌ چربی دوماه‌ بعد تزریق چربی طرف راستم التهاب داشت همیشه رفتم دکتر گفتم‌ شاید مال دندون دندون‌ عقل بالای دراوردم ولی الان همچنان استخوان‌ واسکلت طرف راست چشم شدید درد میکنه ‌ رفتم‌ پزشک پوست میگه مشکلی نیست بنظر شما‌ به کدام پزشک مراجعه کنم‌ وفاتش چه ممنونم اجرتون باخدا

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   ‌با سلام عصب های این منطقه از نظر نورالژیا باید بررسی و در صورت لزوم عصب ها بلاک شوند.

   پاسخ
 19. دل آرام

  سلام وقتتون بخیر .من درد زیادی در یک طرف صورتم دارم .و وقتی شروع میشه از دندون های سمت راست تا چشم و گوشم درد می گیره طوری که هز چشمم اشک می آد،متخصص گوش و حلق رفتم گفتن سینوزیته ولی یک دکتر دیگه گفتند سینوزیت نمیشود که فقط یک طرف باشد و بیماری شما فلج بل هستمیشه منو راهنمایی کنین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید توسط متخصص نورولوژی بررسی بشوید

   پاسخ
 20. زری

  سلام اقای دکتر کاظمی. من صورتم خیلی درد میکنه. گونه هام و چشام و دور چشام خیلی درد می گیرند. البته بیشتر استرسی هم هستم و وقتی اینجوری درد میگیره صورتم کشیده میشه عضلاتش چون حرف هم میزنم خیلی درد گونه هام بیشتر و بیشتر میشه و همینطور باعث میشه عضلاتش کشیده بشوند طوری که قشنگ آینه را نگاه میکنم قیافه ی من کاملا عوض شده و زشت تر شدم. توروخدا کمکم کنید لطفا. من سینوزیت داشتم و دارو خوردم قبلا. یبارم اومدم کسری تهران دکتر مغز و اعصاب ایشان گفتند شما میگرن دارید و سرت درد نمیکنه. بجاش صورتت درگیره. نمیدونم چکار میشه کرد برای این دردهام که خوب شوم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام از نظر نورالژیا بررسی شوید در قدم اول درمان دارویی در صورت پیشرفت بلاک عصبی انجام شود.

   پاسخ
 21. الوندی

  سلام
  روزبخیر آقای دکتر
  من چندسال سمت راستم سینوزیت دارم
  به کوچبکترین باد دردناک میشم
  ولی الان سه ماه تقریبا سمت راست صورتم قسمت گونه دردناک درد تا فکم کشیده میشه
  باید کجا مراجعه کنم ؟!

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در قدم اول به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 22. Moh

  با سلام دکتر عزیز من چند روزی هست که استخوان های صورتم درد میکنه علت این چی میتونه باشه ممنون میشم پاسخ بدین …

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام در ابتدا باید سینوس ها بررسی شوند و چنانچه مشکل از آنها نبود عضلات و اعصاب صورت هم بررسی گردند.

   پاسخ
 23. فاطمه

  سلام آقای،دکتر وقت شما بخیر دو روزه چشم سمت راستم به شدت درد میکنه به صورتیکه فک و گردن و.گوشم هم درگیره خیلی بی قرارم کرده با مسکن و انتی بیوتیک آروم نگرفت باید چکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید منطقه درگیر شده در چشم و سینوس های اطراف معاینه دقیقی بشوند.

   پاسخ
 24. فرشید

  سلام آقای دکتر دویا سه روز است که طرف راست صورتم روی پلک چشم راست بالای گیجگاهم درد می کند چکار باید بکنم احتمال دارد که باد پنکه یاکولر اثر بگذارد ممنون میشم راهنمائی فرمائید باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ابتدا سینوس ها و بافت‌های اطراف بررسی شوند اما اگر مشکل طولانی شود باید عصب های این منطقه هم مورد بررسی قرار بگیرند.

   پاسخ
 25. بهنام

  سلام
  آقای دکتر من چند سال نمی تونم چشمام باز کنم و به سختی می تونم چشمم باز کنم مخصوصا سمت چپ البته احساس بی توانی در گردن و دست و پا دارم، دکتر مغز و اعصاب هم رفتم اول گفتن میگرن قرص خوردم ولی جواب نگرفتم بعد گفتن اسپاسم بوتاکس زدم که بد تر شدم و گفتن میاستنی اونم باز قرص خوردم بدتر شدم اصلا تشخیص نمی دن بیماری من چیه، لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مشکل شما در فیلد کاری ما نیست و باید توسط متخصصین نورولوژی بررسی بشوید.

   پاسخ
 26. مهدی

  سلام اقای دکتر.جند ماهی هست دیسک گردن c5-c6 نسبتا شدیدی دارم و در حال مداوا اما از وقتی که درد چند ماه پیش شروع شده چشم هایم درد میکنه و کمی ضعیف شده و حالت گز گز درسمت چپ صورتم قسمت پایین و پای چپ احساس میشه..ایا مواردی که عرض کردم میتونه مربوط به دیسک گردن باشه.ممنون میشم جواب بدید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام خیر هیچ ارتباطی با دیسک گردن ندارند.

   پاسخ