درد صورت

1397/04/12 48 نظرات

درد صورت یکی از درد هایی است که بسیاری از افراد در طول زندگی آن را تجربه کرده اند. از شایعترین علل درد صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت های درد صورت

 • درد دندان ها
 • سر درد
 • درد های عضلات جمجمه ای
 • درد مفصل تمپوروماندیبولر
 • نورالژی عصب سه قلو (تریژمینال)
 • درد های صورت به صورت حاد و مزمن دیده می شوند و باعث بروز درد با کیفیت و شدت متفاوتی می گردد.

درد صورت

درد دندان ها یکی از علت های درد صورت

در مرکز دندان پالپ وجود دارد که مشابه بافت همبندی در سایر نقاط بدن بوده و حاوی شبکه های عروقی، لنفاتیک ها و عصب می باشد . تحریک پالپ موجب دندان درد شده و این تحریک می تواند به علل آسیب ، التهاب و نکروز باشد . باید توجه داشت که به علت محدودیت شدیدی که در فضای اطراف دندان ها وجود دارد هرگونه التهاب می تواند به سرعت باعث ایجاد درد گردد . در بعضی موارد که عصب کشی دندان انجام می شود آسیب به عصب و نورالژی آن منطقه ایجاد می شود که موجب دردهای آزاردهنده در آن منطقه می گردند و برهمین اساس بیمار درد صورت را تجربه می کند.

سردرد

سر درد پس از دندان درد شایع ترین علت درد صورت است. سردرد به دنبال یک التهاب غیر عفونی در شبکه عروقی بروز می کند و انواع مختلفی دارد شامل :

سردرد میگرنی :

یک اختلال عروقی و خودبخودی ناشی از گشاد شدن عروق مغزی است.

سردرد خوشه ای :

یک حمله شدید سردرد یک طرفه در اطراف چشم و ناحیه تمپورال که از چند دقیقه تا چند ساعت طول کشیده و همراه با اشک ریزش ، احتقان بینی ، آب ریزش بینی ، تعریق پیشانی ، میوز ، افتادگی و ادم پلک در کنار سر دیده می شود .

سردرد تنشی :

سر درد های راجعه ای است که از چند دقیقه تا چند روز طول می کشد. درد به صورت دو طرفه یا یک طرفه و با کیفیت فشارنده و تنگ کننده مانند به سر گذاشتن یک کلاه تنگ می باشد.

درد های عضلات جمجمه ای :

دردهای عضلات جمجمه ای (ماسکولواسکلتال) پس از کنار گذاشتن علل دردهای دندانی و سردردهای عروقی در تشخیص افتراقی سردردهای صورت قرار می گیرد. اختلالات گیجگاهی فکی مشکلی است که از عضلات ماستر بوده و یا ناشی از مفصل گیجگاهی فکی است. شیوع دردهای عضلانی بیشتر از مشکلات مفصلی است و کیفیت درد آن شبیه دردهای میوفاشیال ، فیبرومیالژی، میوزیت که کیفیت عمقی ثابت و مبهم بوده و حرکات آرواره موجب بروز یا تشدید آن می گردد.

درد مفصل تمپوروماندیبولر :

مفصل گیجگاهی ترکیبی از حرکات لولایی و کشویی دارد و بسیار پیچیده عمل می کند. قسمت هایی از استخوان های درگیر در قسمت مفصل با غضروف پوشیده شده اند و بوسیله یک دیسک کوچک جذب کننده ضربات و شوک ها از هم جدا شده اند که طبیعتا باعث حرکت نرم مفصل می گردد. اختلال مفصل فکی گیجگاهی یا TMJ وقتی اتفاق می افتد که دیسک دچار فرسایش شود یا از محور مناسب خود خارج گردد و غضروف مفصلی در نتیجه التهاب مفاصل یا آرتریت از بین رفته باشد و مفصل در اثر ضربه یا حوادثی آسیب دیده باشد که درواقع یک نوع پروسه آرتروزی اتفاق افتاده است.

 

نورالژی عصب سه قلو :

یکی از شدیدترین سندرم های درد به شکل دردی تحمل ناپذیر ، مانند شوک الکتریکی ، تیر کشنده یا تپنده در منقطه ی انتشار عصب سه قلو در صورت است. این درد در جریان هر یک از حملات خود یک طرفه و با شروع ناگهانی و با بازه های عاری از درد در بین حملات است.

درد مذکور به وسیله ی یک محرک غیر ناخوشایند مانند لمس صورت ، جویدن ، بلع یا حتی سخن گفتن تحریک می شود. تومورها ، مالفورماسیوتهای عروقی ، بیماری دندانی ، و سینوزیت می توانند باعث نورالژی عصب سه قلو شوند ، ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم است. این بیماری بیشتر در میانسالی روی می دهد و در زنان دو برابر بیش از مردان بروز می کند. درد عصب سه قلو در اکثر بیماران مطلقاً یک طرفه است ولی بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس ( MS ) که معادل 2 درصد از بیماران را تشکیل می دهند دچار بیماری دو طرفه می شوند و اکثر بیماران بیشترین درد خود را در بخش های فک فوقانی (ماگزیلاری) یا فک تحتانی (مندیبولاری) مطرح می کنند .

تشخیص نورالژی عصب سه قلو

معاینه فیزیکی بیمار و شرح حال در تشخیص صحیح حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش‌های تصویربرداری :

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی منطقه در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

پرتونگاری ساده جمجمه : جهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و تغییرات ساختمانی است.

سی تی اسکن : چنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد و نیز جهت بررسی مشکلات مغزی ، جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آی : جهت بررسی بافتهای نرم از جمله عضلات و سطح مفاصل استفاده می گردد.

درمان درد صورت

اساس درمان روش های غیر تهاجمی می باشد و شامل موارد ذیل است:

استراحت نسبی عضلات و مفاصل

داروهای مناسب درد صورت

ازداروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل: شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی) ، مسکن های ضدالتهابی می باشد و برای نورالژیا از داروهای ضد تشنج استفاده می گردد.

درمان های غیرتهاجمی برای درد صورت

فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش های غیرفعال و تمرین ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما ، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و گرفتگی عضلانی را در بیمار کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین های مخصوص روش های افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرا می‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌های ایزومتریک سود می‌برند.

ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز موجب تقویت ساختار عضلانی بافتها می گردد.

لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های تشخیصی و درمانی :

تزریق در نقاط ماشه ای مانند تزریق ترکیبی استروئید و آنستتیک های موضعی و نیز فاکتورهای پیش التهابی نظیر پلاکت غنی شده ، ازن ، ارتوکین و… در مفصل جهت جلوگیری از پیشرفت آرتروز انجام می شود. همچنین در این زمینه بغیر از تزریقات میتوان از رادیوفرکوئنسی در این مناطق جهت تغییرات طولانی استفاده نمود. در نورالژی عصب سه قلو از رادیوفرکوئنسی عصب سه قلو استفاده می گردد.

درد صورت می تواند بر کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته، تمرکز را از شما گرفته و در کارهای روزانه شما تاثیر بگذارد.

با تشکر از اینکه مقاله درد صورت را تا انتها مطالعه فرمودید، دکتر محمدرضا کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مریم

  سلام وقت بخیر. یک هفته است سمت چپ صورتم درد میکنه. پیشانیم بیشتر سمت چپ, چشم چپ , گونه و حتی فک و دندان های سمت چپم درد میکنن. پشت سرم هم درد میکنه. دردم مدام کم و زیاد میشه. اما وقتی شدید میشه چشم چپم تار میشه و حالت تهوع بهم دست میده. مشکل من چیه؟ خیلی نگرانم. به چه دکتری با چه تخصصی مراجعه کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام جهت بررسی اولیه به متخصص نورولوژی مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 2. زهره کلب خانی

  سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر مادرم 64 ساله است حدود 10 سال پیش دچار درد در صورت شد و با مراجعه به متخصص مغزو اعصاب و تجویز دارو کاملا بهبود یافت و داروها را با توصیه پزشک کنار گذاشت و متاسفانه پس از 7 سال مجدد همان بیماری به سراغش آمد و با مراجعه به پزشک و تجویز داروها خوشبختانه خوب شدولی متاسفانه پس از سه سال این درد به صورت شدید تمامی نواحی سمت راست را به غیر از فک پایین درگیر کرده و دکترش بردیم
  این بار دوز و مقدار داروها را بیشتر کرد والان سه ماه است که داروها را مصرف میکند ولی متاسفانه وضعیت جسمانی صورتش خوب نشده و داروها جواب نمیدهد تمام علایم عصب سه قلو را دارند.داروهای گاباپتین300 و آمی تریپتلین25 وکاربامازپین200 ودلوکستین 30مصرف میکند.لطفا ما را راهنمایی کنید واقعا دردش زیاد است.ممنونم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر نورالژی های عصب سه قلو (تریژمینال) بررسی شوند و در صورت قطعی شدن تشخیص و عدم کنترل درد با دارو باید گانگلیون عصب رادیوفرکوئنسی بشود.

   پاسخ
 3. جعفر علیزاده

  با سلام.
  آقای دکتر من سابقه سردرد طولانی دارم که یا از ناحیه پشت سر و یا از قسمت های مجاور درد میگیره اما جدیدا در قسمت گونه صورتم درد شدیدی رو حس میکنم که فقط در سمت راست صورتمه جوری که چشمم هم درد میگیره. دندون درد ندارم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر سردردهای سرویکوژنیک (گردنی) و نورالژی های صورت بررسی شوید.

   پاسخ
 4. سمیرا قیاسی

  سلام خسته نباشید اقای دکتر پدرم الان پنج سال این درد در صورت خود داره انقد بعضی موقع ها درد شدید داره ن میتونه حرف بزنه نمیتونه غذا بخوره نمیتونه دهنشو تکون بده دکتر مغز اعصاب بریدم یه قرص داددردشو اروم کرده ولی خوب نکرد الان نمیدونم کدوم مراجعه کنیم انقد دکتر بردیم نتیجه نگرفیتم ممنونم میشم راهنمایم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه تشخیص نورالژیا باشد و به درمان دارویی پاسخ ندهد باید عصب مذکور بلوک و رادیوفرکوئنسی شود.

   پاسخ
 5. معصومه آقایی پور.

  سلام وقت بخیر. حدود 1 ماهی هست که گونه ی سمت چپم نسبت به لمس درد داره هیچ ضربه ای نخورده هیچ علائمی از کبودی نداره. عکس کاملا دندونام هم تازه انداختم مشکلی تو دندونام نیست. سابقه ی سر درد های بدی دارم که اذینم میکنه ولی تو این مدت سر دردی هم نداشتم که بخواد به صورتم بزنه… بشدت عصبی و استرسی هستم. و حدودا 6 ماه پیش تزذیق چربی به کل صورتم داشتم. ممنون میشم راهنمایی کنید کخ این درد ار چی میتونه باشه و آیا با دارو برطرف میشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ابتدا توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی بررسی شوید و در صورت مشکل درمان دارویی شوید در غیر این صورت باید بلاک های عصبی انجام گیرد.

   پاسخ
 6. دیار بیگی

  سلام وقت بخیر من ی دختر۱۸سالم ک حدود چندماه پیش کک و مک های صورتمو لیزر کردم بعد ی مدت صورتم ورم کردو ی لایه از پوستم کنده شد دکترم گفت ک عفونت کرده الان ک خوب شدم دیگ دکتر رفتن رو ادامه ندادم الان چند وقت یکبار گونه هام درد میگیرد و قرمز میشه بعضی وقتا هم اندازه یک جوش ورم میکنه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام این علائم بازهم نشان از التهاب پوست دارد که باید توسط متخصص پوست درمان شود.

   پاسخ
 7. سمیه امیریان

  سلام من یک خانم ۳۷ ساله اهل قصرشیرین هستم چند هفته ای در گوش خود احساس صدای باد میکردم مخصوصا زمانی که دراز میکشیدم بعد از مدتی احساس درد گوش در گوش سمت چپم کردم که بیشتر درد پوستی ناحیه ی خارجی گوش بود الان درد گسترش پیدا کرده و به استخوان دور چشم و سه سانتی بالای گوشم هم انتقال پیدا کرده چون در شهر کم امکاناتی هستیم دسترسی به دکتر متخصصندارم فقط توی ویزیت عادی گفتن گوشم عفونت نداره لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول باید به نزدیکترین مرکزی که متخصص گوش و حلق و بینی دارند جهت معاینه مراجعه کنید.

   پاسخ
 8. فاطمه

  سلام آقای دکتر من ۱۶سالمه تقریبا دوسالی هست که فکم خیلی درد داره علاوه بر اون از گردنم تا استخوان های صورتم مثل بالای لب و ابرو ها و استخوان های زیر چشمم هم درد داره خواستم راه درمانش رو بپرسم و بدونم باید به چه متخصصی مراجعه کنم🌹

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ابتدا به متخصص گوش و حلق و بینی جهت بررسی ساختمان آناتومیک مراجعه کنید.

   پاسخ
 9. زهرا

  سلام من ۱۶ سالمه ودو روزه که طرف چپ صورتم وقلبم درد میکنه طوری که وقتی غذا رو میجوم یا صورتم رو می شورم خیلی احساس درد می کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا به متخصص داخلی مراجعه کنید و چنانچه مشکلات اضطرابی هم دارید باید روانپزشک هم ارزیابی انجام دهد.

   پاسخ
 10. مریم

  سلام دندان درددارم دندان کرسی،فک و گوش وروی گونم احساس درددارم سمت راست صورتم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید دندان ها و سینوس های منطقه بررسی شوند.

   پاسخ
 11. مهدی حسین زاده

  سلام خسته نباشید. اقای دکتر من تا الان هفت روزه سر درد دارم یک نواخت سمت راست بدنم پشت چشم و هم روی صورت و پوست همون منطقه یعنی جوری ک دست میزنم ب پوست و ابرو درد بیشتر میشود، به پزشک هم مراجعه کردم داروهای معده واسم تجویز کرده ولی خوب نشده فقط با مسکن اروم میگیره ، مچکرممم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید و درمانهای دارویی سردرد را شروع کنید اگر که به درمان‌های دارویی پاسخ داده نشود باید در کلینیک درد بلوک عصبی داده شود.

   پاسخ
 12. سودا

  سلام خسته نباشید من صبح که از خواب پاشدم زیر استخوان گونه در هردوطرف صورتم درد میکرد تا چند روز ،روز سوم هم بی حس شده بود علت چی میتونه باشه ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام علل مختلفی می تواند داشته باشد باید به پزشک جهت بررسی مراجعه کنید.

   پاسخ
 13. Yasaman

  با سلام و خسته نباشید من ۱۶سالمه و الان حدود یک ساله که درد شدیدی در صورتم در قسمت فک با دارم به طوری اصلا نمیتونم به اون نقطه دست بزنم عکس برداری هم کردم مشکلی نبود و به دندان پزشک ام نشوت دادم و گفتن مشکل از دندونم هم نیست
  جدیدا به اندازه یک عدس روی اون نقطه ورم کرده و دردش هم بیشتر شده
  ممنون میشم راهنماییم کنید که مشکل چیه و برای درمانش باید چیکار کنم 🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. برای بررسی مشکل در ابتدا به متخصص داخلی اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 14. فرشید

  سلام. روز بخیر
  من حدود دو هفته است که درد شدیدی در ناحیه کنار گوش راست دقیقا در محل مفصل فکی دارم و نمی تونم دهانم رو کامل ببندم. هنگام صحبت کردن مشکل بیشتر نمیشه ولی با بستن دهان شدیدا زیاد میشه. مشکل گوش و دندان هم ندارم. وقتی فکم را در جهت عرضی هم تکان میدهم درد تشدید میشود. فکر میکنید مشکل چیست و به کجا باید مراجعه کنم؟؟
  متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید در ابتدا مشکلات مفصل فکی از نظر جابجایی و آسیب مفصل بررسی شود.

   پاسخ
 15. حامد

  سلام و عرض ادب.آقای دکتر پدرم ۸ ساله که یه طرفه صورتش در ناحیه ی گونه و فک بالا دارای درد بسیار شدید و غیر قابل تحمل هستش به گونه یی که در روز چندین بار و به طور ناگهانی شروع به درد میکنه و بازه ی زمانیه درد در حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه هستش با وجود مراجعه به خیلی از دکتر های اعصاب و حتی چشم متاسفانه درمان نشدن فقط برای مدت کوتاهی با دارو های مربوط به تشنج و یه دارو به اسم پردنیزولون ۵۰ درمان شدن ولی متاسفانه اثر بخشی شون کمتر شده و دکتری هم دارو های مربوط به افسردگی و اضطراب رو تجویز کردن ولی اثر بخشی خاصی نداشتن. و مدتی هست دوباره شروع به درد کرده دیگه چاره یی نداریم لطفا راهنمایی مون کنید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام احتمالاً دچار نورالژی تریژمینال هستند و باید عصب ۵ صورتی بلوک و رادیوفرکوئنسی شود.

   پاسخ
   1. حامد

    آقای دکتر با عمل جراحی و گذاشتن ورقه تفلون روی شریان مخچه یی فوقانی طبق گفته ی دکترها میتونه موثر باشه برای پدرم؟؟چون قبلا برای لیزر هم رفته بودیم ولی اصلا کارساز نبود.

    پاسخ
    1. دکتر محمدرضا کاظمی

     بستگی به میزان درگیری عصب دارد.

     پاسخ
 16. سودابه

  سلام آقای دکتر.من سالهاست که در سمت راست صورتم و سرم احساس سنگینی و درد شدید دارم . مخصوصا صبها .
  دندانها راوچک کردم مشکلی نداشتم، همینطور به چشم پزشکی هم مراجعه کردم، که ایشون هم گفتن مسئله ای ندارم.پیش نورولوژیست رفتم یک مدتی داروهای اعصاب و آرام بخش خوردم فرقی نکرد.اسکن و ام آر ای مغز و اسکن دادم که سالم بودند .خسته شدم از این درد آقای دکتر. لطفن بفرمایید که آیا پزشک فلوشیپ درد می تونن به من کمک کنند. میتونم به شما مراجعه کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله جهت بررسی دقیق با کلیه مدارک به مرکز ما تشریف بیاورید.

   پاسخ
 17. مهدی احمدوند

  سلام من چند روزه که یک طرف صورتم دچار درد میشه معاینه دندان و گوش انجام دادم سالم بوده درد به صورت حمله ناگهانی گوش و یک طرف صورتم رو درگیر میکنه من ۳۲ ساله هستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر نورالژی های عصب های صورت بررسی شوید.

   پاسخ
 18. الهام

  سلام
  خسته نباشین .من خانم ۳۸ ساله هستم .از حدود ۴ ماه پیش ناگهانی درد فک داشتم .نپروکسین خوردم ولی درد میره و میاد .من تدریس میکنم و در روز ۶ کلاس دارم .بهضی روزها درد به گونه و شقیقه ها و چشم میگشه .دندانپزشکی رفتم .عکس گرفتم .مشکلی نداشتم .دتر گوش رفتم معاینه شدم مشکلی نبود .من وقتی حرف هم نمیزنم درد دارم .چیکار کنم .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر نورالژیا (درگیری و آسیب عصب های صورت) بررسی کنید.

   پاسخ
 19. آسمان

  با سلام . 32 ساله و خانم هستم . من از کودکی دچار افسردگی و به نوعی عدم تمرکز بودم . و بسیار از این مشکل اذیت بودم و به علت سن کم و بی اطلاعی از درمانهای روانشناسی به یک سری رفتارهایی روی آوردم که یک جورهایی باعث شادی ام شود که تاکنون گرفتار دردهایی غیر قابل تحملی از این لحاظ شدم .من در سنین 13 یا 12 سالگی با حرکات دهانم اداهای مضحکی از خودم درمی آوردم . به این شکل که گوشه ی راست لبم را به سمت داخل دهانم میبردم و با آن گوشه ی دهانم یعنی سمت چپم که مقداری باز می ماند حرف میزدم . این رفتار تا 17 یا 18 سالگی من ادامه داشت . تا اینکه همان سالها احساس درد شدیدی در گوشه ی راست دهانم پیدا کردم و همینطور حس و درد خیلی بدی در گونه ی سممت چپم داشتم که با کشیدن گونه ام با دست سعی میکردم دردم را را را برطرف کنم چون اگر این کار را نمیکردم گونه ی چپم انگار به صورتم می چسبید .و همین کار باعث شد تا خطی در صورتم ایجاد شود که خیلی دردناک هم هست یعنی جای همان خط خنده . کم کم شاهد جمع شدگی گوشه ی راست لبم و اینکه گوشه ه ی لبم حالت ورم و دایره ای را دارد . در حال حاضر متحمل همه ی این دردها بعلاوه آبریزش از گوشه ی راست لبم میشوم . دکتر واقعا دردم و شکلی که دهانم به خودش گرفته به شدت دردآور هست و در عکس هم معلوم است و اینکه موقع عصبانی شدنم این دردها زیاد هم میشود .
  عاجزانه منتظر پاسخ شما هستم . لطفا کمکم کنید . با تشکر فراوان از شما.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول جنابعالی باید توسط متخصص داخلی اعصاب (نورولوژی) بررسی تشخیص گذاری و درمان شوید.

   پاسخ
 20. زینب حتم خانی

  با سلام وخسته نباشید
  آقای دکتر بنده طی یکماه گذشته سه تا از دندونام رو روکش کردم ولی بعد از یکی از جلسات که طولانی بود وفشار زیادی به فک صورتم آمد دردی همراه با سوزش در یک طرف صورتم احساس میکنم که مداوم است ودردش به گوش وگردنم هم زده دندانپزشک می‌گوید مشکل دندانی نیست لطفاً راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام علایم نورالژی است یعنی عصب های صورتی تحت تحریک قرار گرفته اند. باید تحت نظر پزشک دارو درمانی را شروع کنید.

   پاسخ
 21. شيرين صفري

  سلام آقاي دكتر روزتون بخير ، من چند روز بود در دندونهام مخصوصا وقتي آب سرد يا گرم ميخوردم احساس درد داشتم الان دو روزه يك طرف صورتم گونه و چشم احساس درد و سوزش دارم علتش چي ميتونه باشه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام علائم شما نشان‌دهنده‌ی تحریک پذیری عصب های صورتی است که هم در مشکلات دندانی و هم مشکلات ویروسی دیده می‌شود.

   پاسخ
 22. مهدیه عباسی

  سلام یه توده کیستیک درعصب پنجم مغزی دارم.سالهادردصورت داستم تحمل کردم چون فکرمیکردم ازدندانهاست.هرچه میگذره دردها داده کمترمیشه .ایا دردهای شدیدصورت اگه بهردلیلی توسط بیمار تحمل بشه چندسال وبه مروربهتربشه سردردها این بهبودنشونه اسیب دیدن عصب پنجمه مغزه که توده دراونجاقرارگرفته؟به حراح مراجعه کردم اول تشخیص احتمالی استروسیتوما بوده اماالان گفتن کیست اراکنوییده وجراحی نکردن.ایا ممکنه عصب پنجمم اسیب دیده باشه که دردهاکمترشد؟من دردهای شدیدو تحمل کردم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام آسیب دیدن عصب خیلی محتمل نیست.

   پاسخ
 23. یاسین جلیلوند

  سلام خسته نباشید
  ببخشید اقای دکتر راجع به درد صورت ناحیه گونه و شقیقه سوال ازتون داشتم میخواستم ببینم علتش چیه من اسکن صورت هم دادم داخل اسکن کونکابلوزا تشخیص دادن دو دوره هم دارو استفاده کردم و حتی مرکز آلرژی هم رفتم اما هیچ کدوم تاثیری نداشته ممکنه علت دیگه ای داشته باشه ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله سردردهای تنشی هم همین الگوی درد را تقلید می کنند.

   پاسخ