درد مچ پا

تیر, 1397 32 نظرات

مچ پا از سه مفصل تشکیل شده است که موجب حرکت به سمت بالا و پایین و دو طرف می شوند. مفاصل از نوع سینوویال هستند که در انتها غضروف دارند و در محیط مایع سینوویال حرکت می کنند. رباط ها نوارهای محکمی هستند که موجب اتصال استخوان ها به یکدیگر می شوند. عضلات و تاندون ها نیز به مفاصل کمک می‌کنند و نیروی کافی برای حرکت آنها را تامین می‌نمایند.

شایعترین علل دردهای مزمن مچ پا شامل

 • آرتروز

آرتروز مچ پا معمولا در سنین میانسالی است و موجب فرسایش غضروف مفصلی می گردد که موجب درد و محدودیت حرکتی می گردد. یکی از شایعترین موارد ، آرتروز پس از تروما و ضربات به مچ پا می باشد.

 • آرتریت روماتوئید ( روماتیسم مفصلی )

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که می‌تواند چندین مفصل را در سرتاسر بدن تحت تاثیر قرار دهد و درگیری در پا و مچ پا شایع است. این وضعیت بصورت قرینه است به این معنی که معمولاً مفاصل قرینه در دو طرف بدن دچار آن می‌شوند.

علائم :

علائم پیچ خوردگی پا :

در پیچ خوردگی پا به دلیل آسیب بافت ، دیواره رگ ها نفوذ پذیر شده و مایع سرم و سلول های خونی به محیط خارج عروقی و بافت های اطراف نفوذ می کنند لذا علائم پیچ خوردگی به دلیل فرآیند التهاب شامل: تورم ، درد ، محدودیت حرکتی و خالی کردن مچ پا می باشد.

علائم آرتروزپا

 • حساسیت به لمس زمانی که فشار به مفصل وارد می‌شود
 • افزایش درد و تورم وخشکی در صبح
 • مشکل در راه رفتن
 • درد در هنگام حرکت و فعالیت

تشخیص علت درد مچ پا

وضعیت کلی سلامتی، سابقه‌ی پزشکی و علائم مورد بررسی قرار می‌گیرد و پا و مچ پا برای کنترل حساسیت به لمس و تورم معاینه می‌شود. بررسی نحوه راه رفتن ، درد و سختی مفصل بررسی می شود. در طی این بررسی چگونگی حرکت استخوان ها در پا و مچ پا در هنگام راه رفتن ارزیابی می شود.

آزمایش های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 پرتونگاری سادهجهت بررسی آرتروز ، عفونت یا توده استخوانی و… است.

 سی تی اسکنچنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آیجهت بررسی بافتهای نرم ازجمله رباط ها ، تاندون ها و… استفاده می گردد.

درد مچ پا
درد مچ پا

 

درمان درد مچ پا

 داروهای درمان درد مچ پا

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد استفاده می گردد که شامل مسکن های ضدالتهابی و ترکیبات غضروف ساز می باشد.

درمان های غیرتهاجمی

 • فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در کاهش می‌دهد.

بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات حمایت کننده می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌ها سود می‌برند.

 • بریس طبی :

استفاده از عصا یا بریس می‌تواند به بهبود حرکت کمک کند. علاوه بر آن، کفش طبی (اورتوز) یا کفش‌های مخصوص با کف سخت و گهواره‌ای می‌تواند به کم کردن فشار بر پا و کاهش درد کمک نماید.

 • کفی و کفش طبی :

در صورتی که تغییر شکل وجود داشته باشد، کفی کفش می‌تواند مچ پا را به شکل اولیه برگرداند و در نتیجه درد کمتری در مفصل ایجاد شود.

 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف مچ می گردد.

 • لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی وترمیم بافت های آسیب دیده و تا حدی موجب جلوگیری از پیشرفت پاتولوژی می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق اوزون

روش درمان درد ناشی از آرتروز با استفاده از تزریق اوزون مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی ها این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون 20 میکروگرم به بافت آسیب دیده تزریق می شود و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند و باعث می شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.

 • تزریق PRP

تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده تهیه شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند و تزریق آنها در محیط موجب جلوگیری از تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .

 • تزریق ارتوکین :

در روش تزریق ارتوکین خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین 1 است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.

 • پرولوتراپی :

از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های 12.5 و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.

 • رادیوفرکوئنسی :

از رادیوفرکوئنسی با مد پالس درجهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) و… استفاده می گردد.

با تشکر از اینکه مقاله درد مچ پا را تا انتها مطالعه کرده اید. دکتر کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مرضیه علیشاهی

  برای درد ارتراز لگن چه کار کنم؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بستگی به میزان پیشرفت آرتروز دارد. اگر مفصل تخریب کامل نشده باشد با تزریق ارتوکین می‌توان درد را کنترل و از پیشرفت آرتروز جلوگیری کرد.

   پاسخ
 2. ایازتمدن

  سلام خسته نباشی من الان یه ساله از مچ پا ورگهایه مچ پاهام خیلی اذیت میشم ناگفته نباشه که دوساله روماتیسم دارم وقرص مصرف میکنم الان من در راه رفتن مشکل دارم وقتی صبحا از خواب بیدار میشم رگام خشک میشن به نظره شما من چیکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ابتدا باید معاینه فیزیکی دقیق شوید و تصویر برداری های لازم را بر اساس معاینه انجام دهید چنانچه مشکل مفاصل و یا بافت نرم اطراف آن باشد با سلول درمانی می توان سرعت بیماری را کنترل کرد.

   پاسخ
 3. بهنام نوری وندی

  باسلام وعرض خسته نباشید
  بنده حدود هفت روزی رو به دلیل مشکل پانکراتیت و لخته خون در یکی از پورتهای طحال دربیمارستان بستری بودم البته همراه با بیماری کرونا و با سروم درمانی و استفاده از رقیق کننده خوت اکسی هپارتین و هشت روز نخوردن اب و غذا به شرایط تقریبا نرمالی رسیدم ومدت ۶روزه که مرخص شدم ولی متاسفانه الان در ناحیه مچ دست و پا وزانوها و گاها آرنج خود دچار دردهای شدید هستم
  میخواستم علت این دردها رو بدونم و با توجه به اینکه الان دو نمونه قرص ضد انعقاد خون و پنتو پرازول دارم استفاده میکنم آیا قرصی هست که تداخل دارویی نداشته باشه و بشه برای کاهش درد ازون استفاده کرد.
  پیشا پیش تشکر و قدردانی دارم خدمتتون
  بهنام نوری وندی از اهواز

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام مشکلات التهابی می تواند منشاء دردهای مفصلی شما باشد فعلاً از مسکن های ساده مانند ترکیبات استامینوفن استفاده کنید تا انشالله شرایط شما پایدارتر شود و در مرحله بعد یک سری از آزمایش های فاکتورهای التهابی و روماتیسمی را باید انجام دهید.

   پاسخ
 4. فاطمه

  سلام آقای دکتر
  دختری 5ونیم ساله دارم که از وقتی یاد دارم بیشتر وقت ها موقع خواب میگه مچ پاهام رو ماساژ بده درد می کنن
  آزمایش ویتامین دی و تیروئید و کم خونی انجام داد مشکلی نداشت
  میشه راهنمایی کنید علتش چیه؟!

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بهتر است توسط ارتوپد اطفال معاینه شوند.

   پاسخ
 5. صالح

  سلام اقای دکتر. بنده بیست سالمه و بصورت جدی ورزش میکنم. حدود دو ماه هست زانو درد دارم. تشخیص پزشک نرمی کشکک بود.حدود یک هفته است درد مچ پا، توی اون پایی که زانو درد بیشتری دارم هم حس میکنم. آیا به زانو درد مرتبط هستش؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه درد زانو باعث شود که پوزیشن های اندام تحتانی شما تحت تاثیر قرار بگیرد ممکن است فشار بیش از حد به مچ پا بیاید و ایجاد درد کند.

   پاسخ
 6. فائزه

  باسلام
  مچ داخلی پا چپم هنگام خواب هم درد میکنه و هم صدا تق تق داره یعنی هنگامی ک دردش شروع میشه من برای جلوگیری از دردش ب سمت بالا میکشمش و بعد صدا میده میشه لطفا راهنمایی کنین؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ، برای این مشکل باید معاینه فیزیکی توسط پزشک انجام گیرد بر اساس آن تصویربرداری های لازم درخواست گردد.

   پاسخ
 7. دلارام

  سلام خوبید من ۱۷ سالمه دو سه روزه مچ پای چپم احساس میکنم که کشیده میشه و موقع راه رفتن سنگینه میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در گام اول استراحت، کمپرس سرد و استفاده از داروهای ضد التهاب مسکن اگر تا دو هفته دیگر علایم برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 8. مژگان

  سلام آقای دکتر
  مچ پای چپ من موقع خواب همیشه درد میکنه تا جایی که تا صبح بیدارم و نمیتونم بخوابم درد شدیدی داره انگار اون قسمت تو آتیشه من 33 سالمه و خانم هستم دو بار دکتر رفتم واسم ازمایش تیروئید نوشته ولی تیروئید مشکلی نداره گفتن که چیزی نیس ولی من درد طاقت فرسای دارم حتی نمیتونم با اتوبوس مسافرت کنم چون دردم بیشتر میشه لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام حتماً باید به پزشک مراجعه کنید و یک معاینه فیزیکی شوید و احتمالا به چندین تصویربرداری از مفاصل و بافت های نرم مچ پا نیاز دارید.

   پاسخ
 9. عبدالله

  باسلام
  دکتر جان مچ پای راست من سالی دومرتبه هنگام خواب متورم میشه همراه با درد شدید که قادر به راه رفتن نیستم و این درد نهایتا سه تا چهار روز همراه منه و بعد از این مدت باز هم موقعه خواب انگار هیچ گونه درد نداشته ،سن ۳۸ سال ۱۴ سال فوتبال بازی کردم شرایط کاری هم ۱۲ ساعت روی پا و ایستاده
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به احتمال زیاد بافت نرم مچ پا شامل تاندون ها و رباط ها دچار آسیب و مشکل است که باید اول معاینه دقیق شوید و بر اساس معاینه تصویربرداری های لازم برای شما درخواست گردد.

   پاسخ
 10. معصومی

  سلام آقای دکتر خسته نباشید… من خانوم 31 ساله ای هستم… مچ های هردو پا البته پای راست بیشتر هنگام خوابیدن یا دراز کشیدن درد میکند… لطفأ راهنماییم کنید ممنون…

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید از نظر مشکلات التهابی مفاصل بررسی شوید و در صورت نیاز تصویربرداری های لازم نیز انجام گردد.

   پاسخ
 11. Ali

  باسلام
  من ۳۲ سالمه و چند ساله بیماری بهجت دارم.هربار چشم درد درد آرنج و قسمت های مختلف بدن داشتم که مال نا منظم خوردن دارو هام بود
  ااان چند وقتیه صبح ها که از خواب بیدار میشم درد مچ پا دارم در چند قدم اولیه و زیر پاهام خالی میشه
  اینم مال همون بهجته؟
  دارو هم کلشی سین و لوامیزول مصرف میکنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام احتمالا مفصل مچ پا دچار آسیب رباط و مفصل شده و باید توسط پزشک معاینه شوید و در مرحله اول تصویربرداری های لازم انجام گردد.

   پاسخ
 12. سعیدی

  سلام خسته نباشید آقای دکتر من جوانی ۲۵ ساله هستم در حین فوتبال مچ پام پیچ خورد به پزشک مراجعه کردم با توجه به عکس سیتی اسکن گفتن رباط پاره کردم سوال اولم اینه از روی عکس سیتی اسکن پارگی رباط مشخص میشه؟ و سوال دومم اینه که راه دیگه جز جراحی وجود داره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام تشخیص مشکلات بافت نرم با ام آر آی است اگر آسیب بافت نرم به شکل نیمه پارگی باشد با سلول درمانی می توان ترمیم را انجام داد.

   پاسخ
 13. خانم هاشمی

  عرض سلام وادب خدمت آقای دکتر کاظمی
  آقای دکتر دخترم11 سالشه ومدتیه قسمت پایین قوزک طرف داخل هر دوپاش درد میکنه و وقتی فشارش میدم دردش بیشتر میشه همه میگن از رشدش هستش ولی دردش چند وقتیه دائمه البته موقع راه رفتن
  به نظر شما مشکل چی هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اولین تشخیص به دلیل رشد استخوانی است اما اگر طولانی مدت است در ابتدا با متخصص اطفال کودک خود مشورت نمایید و بر اساس راهنمایی ایشان عمل کنید.

   پاسخ
 14. اسماعیلی

  سلام قوزک پای من از نه سالگی پیچ خورده تا الان که پنجاه سلام اذیتم میکند ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه آسیب دیدگی ناشی از مفصل یا رباط های منطقه باشد میتوان با سلول درمانی مشکل را کنترل و درمان کرد.

   پاسخ
 15. حسن

  سلام دکتر همیشه شاد و موفق باشید
  59 ساله مدتی قوزک پایم درد میکند متخصص ارتوپدی رفتم گفت خار پاشنه است کفش طبی بگیر و استراحت هم برای تو منزل هم برای بیرون کفش مورد نظر را تهیه کردم ور عایت دستورات را انجام دادم ولی امروز دردم زیاد شد عین درد حرکت سنک در کلیه نزد یک فیزیوتراپ رفتم گفت التهاب است و 10 جلسه نیاز به فیزیو تراپی داری ضمنا دکتر جان 10 سال است دچار دیسک کمر هستم که 2 مهره های من پاره گی پیدا کرده و یک مهره هم دیسک بیرون زده که تحت نظر فوق تخصص ارتوپد در تهران هستم و دستورا ت دارویی داد و غیر دارویی داد که با رعایت خیلی بهتر شدم ولی گاهی که درد میگیرد میگویئد همان دارو ها را تکرار کن و دستورات دارویی و غیر دارویی را که انجام میدم بهتر میشوم .میخواستم نظر شما را با توجه به شرح حالم بپرسم و(ضمنا میتوانم فیزیوتراپی نروم بخاطر شرایط کرونایی )و در کل چکار کنم و درد قوزک پای چپم برای چیست ضمنا بخاطر درمان کولیت م دارو خیلی مصرف کردم و میکنم ببخشید مزاحم شدم ارزوی دل خوش و روزهای شاد برای شما و خانواده اتان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. درد قوزک پا در خار پاشنه شایع نیست. باتوجه به مزمن بودن این درد و عدم پاسخ دهی مناسب بایدم چ پا معاینه فیزیکی دینامیک شده و احتمالا نیاز به ام ار ای مچ هم هست.

   پاسخ
 16. نوشین روحانی

  عرض سلام خدمت جناب دکتر محمدرضا کاظمی
  من خانمی هستم ۵۰ساله با وزن ۹۰گیلو مچ پای چپم به ناگهانی در خواب شر وع به درد کرد که کمی هم ورم کرده الان حدود ۲روزه در طی روز درد خیلی کمه ولی در هنگام شب این درد را دارم به حالتی که داخل مچ پام مثل زخم که باشه میسوزم لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام مچ پا باید معاینه دقیق گردد و چنانچه نکات غیر طبیعی وجود داشته باشد هم نیاز به آزمایش فاکتورهای التهابی دارید و هم باید از بافت نرم مچ تصویر برداری های لازم انجام گیرد.

   پاسخ