دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

درد مچ پا

درد مچ پا

مچ پا از سه مفصل تشکیل شده است که موجب حرکت به سمت بالا و پایین و دو طرف می شوند. مفاصل از نوع سینوویال هستند که در انتها غضروف دارند و در محیط مایع سینوویال حرکت می کنند. رباط ها نوارهای محکمی هستند که موجب اتصال استخوان ها به یکدیگر می شوند. عضلات و تاندون ها نیز به مفاصل کمک می‌کنند و نیروی کافی برای حرکت آنها را تامین می‌نمایند.

شایعترین علل دردهای مزمن مچ پا شامل

 • آرتروز

آرتروز مچ پا معمولا در سنین میانسالی است و موجب فرسایش غضروف مفصلی می گردد که موجب درد و محدودیت حرکتی می گردد. یکی از شایعترین موارد ، آرتروز پس از تروما و ضربات به مچ پا می باشد.

 • آرتریت روماتوئید ( روماتیسم مفصلی )

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که می‌تواند چندین مفصل را در سرتاسر بدن تحت تاثیر قرار دهد و درگیری در پا و مچ پا شایع است. این وضعیت بصورت قرینه است به این معنی که معمولاً مفاصل قرینه در دو طرف بدن دچار آن می‌شوند.

علائم :

علائم پیچ خوردگی پا :

در پیچ خوردگی پا به دلیل آسیب بافت ، دیواره رگ ها نفوذ پذیر شده و مایع سرم و سلول های خونی به محیط خارج عروقی و بافت های اطراف نفوذ می کنند لذا علائم پیچ خوردگی به دلیل فرآیند التهاب شامل: تورم ، درد ، محدودیت حرکتی و خالی کردن مچ پا می باشد.

علائم آرتروزپا

 • حساسیت به لمس زمانی که فشار به مفصل وارد می‌شود
 • افزایش درد و تورم وخشکی در صبح
 • مشکل در راه رفتن
 • درد در هنگام حرکت و فعالیت

تشخیص علت درد مچ پا

وضعیت کلی سلامتی، سابقه‌ی پزشکی و علائم مورد بررسی قرار می‌گیرد و پا و مچ پا برای کنترل حساسیت به لمس و تورم معاینه می‌شود. بررسی نحوه راه رفتن ، درد و سختی مفصل بررسی می شود. در طی این بررسی چگونگی حرکت استخوان ها در پا و مچ پا در هنگام راه رفتن ارزیابی می شود.

آزمایش های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 پرتونگاری سادهجهت بررسی آرتروز ، عفونت یا توده استخوانی و… است.

 سی تی اسکنچنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آیجهت بررسی بافتهای نرم ازجمله رباط ها ، تاندون ها و… استفاده می گردد.

درد مچ پا

درد مچ پا

 

درمان درد مچ پا

 داروهای درمان درد مچ پا

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد استفاده می گردد که شامل مسکن های ضدالتهابی و ترکیبات غضروف ساز می باشد.

درمان های غیرتهاجمی

 • فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در کاهش می‌دهد.

بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات حمایت کننده می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌ها سود می‌برند.

 • بریس طبی :

استفاده از عصا یا بریس می‌تواند به بهبود حرکت کمک کند. علاوه بر آن، کفش طبی (اورتوز) یا کفش‌های مخصوص با کف سخت و گهواره‌ای می‌تواند به کم کردن فشار بر پا و کاهش درد کمک نماید.

 • کفی و کفش طبی :

در صورتی که تغییر شکل وجود داشته باشد، کفی کفش می‌تواند مچ پا را به شکل اولیه برگرداند و در نتیجه درد کمتری در مفصل ایجاد شود.

 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف مچ می گردد.

 • لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی وترمیم بافت های آسیب دیده و تا حدی موجب جلوگیری از پیشرفت پاتولوژی می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق اوزون

روش درمان درد ناشی از آرتروز با استفاده از تزریق اوزون مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی ها این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون 20 میکروگرم به بافت آسیب دیده تزریق می شود و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند و باعث می شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.

 • تزریق PRP

تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده تهیه شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند و تزریق آنها در محیط موجب جلوگیری از تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .

 • تزریق ارتوکین :

در روش تزریق ارتوکین خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین 1 است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.

 • پرولوتراپی :

از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های 12.5 و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.

 • رادیوفرکوئنسی :

از رادیوفرکوئنسی با مد پالس درجهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) و… استفاده می گردد.

با تشکر از اینکه مقاله درد مچ پا را تا انتها مطالعه کرده اید. دکتر کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 
 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.4/5 - (24 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با سلام
  چند وقتی است هنگام خواب مچ پا سمت چپ احساس ناخوشایندی دارم و یه نوع لرزش چند ثانیه ای ایجاد میشه و پا پرش میکنه حتی از خواب بیدار میشم که با فشاردادن بخصوص انگشتان پا ارام میشه علتش چیه
  قرص والزومیکس ۵_۸۰
  و اسنترا ۵۰ مصرف میکنم

  • درود می‌تواند از عوارض اسنترا باشد از نظر سندروم پای بی‌قرار هم بررسی شوید.

 2. درود و مهر
  من ۴۳ سالمه حدود ۶ماهه دویدن رو شروع کردم.
  قبلا، اوایل دویدن، درد مچ پا داشتم به مرور بعد از یکساعت دویدن، درد از بین میرفت و به دویدن ادامه می دادم.
  اما جدیدا درد از بین نمیره و مانع دویدنِ بیشترِ من میشه.
  این درد رو فقط در زمان دویدن دارم و نه در زمان استراحت.
  علت های ممکن رو میخواستم بدونم.
  سپاس.

  • با سلام تغییرات آرتروزی همچنین الگویی دارند: در زمان استراحت و با شروع فعالیت کاهش درد باید ساختمان مفصلی و همچنین بافت نرم اطراف آن به دقت بررسی شوند.

 3. سلام.
  من ۴۹ ساله هستم. قد ۱۷۵؛ وزن ۸۵کیلو.
  الان ایران نیستم و برای ماموریت کاری، در خارج.از ایرانم و هفته دیگه برمیگردم ایران.
  در محل کار روی صندلی نشسته بودم که پشت مچ پای راستم بشدت درد گرفت.(به جایی هم ضربه نزدم، به یکباره درد گرفت)به شکلی که تحمل وزن من را نداره و لنگان لنگان تا از محل کار به سختی خارج شدم. درد خیلی زیادی داره.
  به نظر میاد کمی هم باد کرده. پاشنه دردی نداره. ساق پا هم درد نداره و فقط پشت مچ هست. خم و راست بخوام بکنم مچ را، درد شدید ایجاد میشه.
  دلیل چی میتونه باشه و درمان اولیه چیه؟ ضمنا سابقه چنین دردی با این شدت در مچ پا را نداشته ام ولی درد شدید ناگهانی در انگشت همین پا را داشته ام که یک هفته ادامه پیدا کرده بوده.

  پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم.

  • باسلام
   معمولا آسیب بافت نرم این منطقه اعم از تاندون و یا رباط این علائم را ایجاد می‌کند باید دقیقا معاینه و بر اساس آن تصویربرداری انجام شود.

 4. سلام بنده 36 سالمه شبا موقع خواب مچ پاهام خیلی درد میکنه فقط وقتی یه بالشت بین پاهام میذارم کمی دردشون کم میشه . دردشونم مثل اینه که پا شکسته . درمان داره یا فقط از دردشون میشه کم کرد؟ چه مواردی باید بررسی بشه ؟

  • با سلام دو مورد اصلی باید بررسی شود یکی ستون فقرات کمری از نظر تنگی کانال بررسی شود و دوم تست‌های عصب و عضله پاها انجام شود که سلامت عصب‌های پا مورد بررسی قرار گیرد.

 5. سلام اقای دکتر…مدتیه که مفصل مچ هر دو پام مخصوصا پای چپ داغ میشه و از خود مفصل مچ تا کف پا و روی پا این احساس داغ شدن میپیچه و گاهی خیلی کم درد هم دارم…احساس داغ شدن شبا بیشتر میشه…اما محدودیت حرکتی ندارم ولی انجام بعضی حرکات مثل حرکت ساق پا این داغ شدن رو تشدید میکنه…مشکل چیه؟

 6. باعرض سلام اینجانب روماتیسم مفصلی دارم آیا میتوان در مچ پایم که درد می‌کند پی آر پی تزریق کنند با تشکر از پاسخ جنابعالی

  • با سلام ، خیر در ناراحتی‌های روماتیسمی بهتر است پی آر‌پی تزریق نشود و به جای آن باید از بلوک کننده‌های فاکتورهای التهابی و عصاره‌های سلول‌های بنیادی استفاده شود.

 7. سلام و درود خسته نباشید ،جناب دکتر من۴۰ سالمه ۱۵ سال پیش شکستگی مچ پا داشتم عمل فریز مچ پا و انگشت شصتم فریز شده التن به دکترم مراجعه کردم حاضر نمیشه من عمل دوباره کنه میگه با دردت بساز من جوونم مدام تحرک دارم تحرکم ندارم از درد مچ پا داغونم کفشم هم طبی چون مچ پام دفورمه شده حالا شما بفرمائید با درد فراوان چه کنم لازم هست مراجعه به مطبتون داشته باشم شرایطم بررسی کنید ۱ فرجی برای این درد مچ پام کنید

  • باسلام، با کلیه مدارک جهت بررسی به مرکز مراجعه فرمایید تا میزان تاثیر سلول درمانی و رادیوفرکوئنسی مفاصل آسیب دیده بررسی گردد.

 8. سلام ببخشید من ۶۷ سال دارم وچندروز است که وقتی خوابیدم وصبح ها مچ پایم‌درد دارد و بعضی اوقات درد مانند یک حلقه هست و گاهی فقط بالاتر از مچ ویک طرف درد دارد که با نشستن بیشتر میشه البته رو مبل ممنون از شما که مرا راهنمایی کنید

  • باسلام مفاصل مچ پا از نظر مشکلات آرتروزی بررسی شوند

 9. سلام دکتر من ۴۶ سالمه و حدودٱ ده ماه قبل در اثر سقوط از ارتفاع استخوان سر فمور م شکست و پاشنه پا خرد شد که سر فمور را عمل جراحی کردن و پلاتین گذاشتن ولی برای پاشنه پام کار خاصی نکردم و گفتن خودش خوب می شود الان با گذشت ده ماه درد شدیدی در ناحیه مچ پا و زیر قوزک پا دارم و بعد از کمی فعالیت این درد بیشتر شده و عملا نمی توانم بدرستی راه برم لطفاً راهنمایی نمایید بی نهایت ممنون .

  • باسلام ،باید پاشنه پا و مفاصل از نظر مشکلات آرتروزی بررسی شوند و در صورت وجود این موارد سلول درمانی و رادیوفرکوئنسی انجام شوند.

 10. سلام وقت بخیر.من ۲۰ سالمه مچ پای من پیچ خورده و یکساله ک درد برطرف نشده اول فیزیوتراپی رفتم و بعد ۶ ماه ب مدت ۶ هفته گچ گرفتم شبا دردم خیلی بیشتر میشه و راه ک میرم اذیت میشم دکترایی ک رفتم تشخیص درستی ندادن میشه راهنمایی کنین ک چ مشکلی میتونه باشه آزمایش و عکسمم چیزی نشون نمیده

  • باسلام باید معاینه بالینی دقیق شوید و بافت‌های نرم این منطقه اعم از رباط ها و تاندون ها بررسی و تصویر برداری شوند.

 11. سلام آقای دکتر. من بعد از بیدار شدن از خواب احساس درد شدیدی توی ناحیه پشت مچ پای راستم دارم. بدون ضربه خوردن. علتش چی میتونه باشه؟

  • با سلام ،بافت مفصلی و نرم این منطقه بررسی شود، همچنین شاید نیاز به بررسی ستون فقرات کمری هم باشد.

 12. سلام آقای دکتر.من یکهفته است شبا به محض اینکه خوابم میبره مچ پام از پشت درد وحشتناکی داره طوری ک از خواب میپرم.بنظر شما باید به ارتوپد مراجعه کنم یا دکتراعصاب؟

 13. سلام خداقوت.پسرم۱۸ساله هستن باسابقه کلاب فوت وعمل بلندکردن تاندون والیزاروف،دکترش گفتن دوتاصفجه داخل مچ پاهست که مکمل همن.یکیسون توی پای پسرم گرده ودیگری صافشدیدتدبعدارهمل الیزاروف که اوایل امسال بوددردداره ۱۰۰قدم بیشترنمیتونه راه بره .میگن بایدمففصل عمودی هم مثل مفصل چپ به راستش خشک بشه.بنظرتون prpیااوزون درمانی راهی برای درمانش داره

  • باسلام، چنانچه تخریب مفصل خیلی شدید باشد خیر.

 14. درود آقای دکتر شما تخصص در تشخیص دردهای کف پا هم دارید ؟؟؟

  • باسلام چنانچه دردها ناشی از مشکلات اناتومیک نیازمند به تصحیح جراحی نباشد، بله، با روشهای اینترونشنال قابل درمان است.

 15. سلام و خداقوت
  تقریبا 4 ماه پیش تو بازیه فوتبال در حال گردش به عقب بودم که مچ پای چپم کج موند زمین پیچ خورد و درد زیادی متحمل شدم بعد از اون روز فقط هفته ای 2 بار میرم بازی و تا حالا دردش بر طرف نشده و کمی باد هم داره
  به مدت دو هفته بازی رو کنار گذاشتم دردش کم تر شد ولی بادش نخوابید بعد دو هفته دوباره رفتم و دوباره دردش بیشتر شد
  بنظرتون چکار کنم؟
  سی سالمه دکتر هم نرفتم
  بنظرتون

  • باسلام دچار پارگی و آسیب دیدگی بافت نرم شده اید به پزشک مراجعه کنید تا بر اساس معاینات تصویربرداری و ام آر آی درخواست شود.

 16. باسلام، مفاصل از نظر آرتروز و بافت نرم از نظر پارگی ها بررسی شود.

 17. باسلام، باید تست های عصب و عضله اندام ها انجام شود.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت