درد مچ پا

1397/04/13 62 نظرات

مچ پا از سه مفصل تشکیل شده است که موجب حرکت به سمت بالا و پایین و دو طرف می شوند. مفاصل از نوع سینوویال هستند که در انتها غضروف دارند و در محیط مایع سینوویال حرکت می کنند. رباط ها نوارهای محکمی هستند که موجب اتصال استخوان ها به یکدیگر می شوند. عضلات و تاندون ها نیز به مفاصل کمک می‌کنند و نیروی کافی برای حرکت آنها را تامین می‌نمایند.

شایعترین علل دردهای مزمن مچ پا شامل

 • آرتروز

آرتروز مچ پا معمولا در سنین میانسالی است و موجب فرسایش غضروف مفصلی می گردد که موجب درد و محدودیت حرکتی می گردد. یکی از شایعترین موارد ، آرتروز پس از تروما و ضربات به مچ پا می باشد.

 • آرتریت روماتوئید ( روماتیسم مفصلی )

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که می‌تواند چندین مفصل را در سرتاسر بدن تحت تاثیر قرار دهد و درگیری در پا و مچ پا شایع است. این وضعیت بصورت قرینه است به این معنی که معمولاً مفاصل قرینه در دو طرف بدن دچار آن می‌شوند.

علائم :

علائم پیچ خوردگی پا :

در پیچ خوردگی پا به دلیل آسیب بافت ، دیواره رگ ها نفوذ پذیر شده و مایع سرم و سلول های خونی به محیط خارج عروقی و بافت های اطراف نفوذ می کنند لذا علائم پیچ خوردگی به دلیل فرآیند التهاب شامل: تورم ، درد ، محدودیت حرکتی و خالی کردن مچ پا می باشد.

علائم آرتروزپا

 • حساسیت به لمس زمانی که فشار به مفصل وارد می‌شود
 • افزایش درد و تورم وخشکی در صبح
 • مشکل در راه رفتن
 • درد در هنگام حرکت و فعالیت

تشخیص علت درد مچ پا

وضعیت کلی سلامتی، سابقه‌ی پزشکی و علائم مورد بررسی قرار می‌گیرد و پا و مچ پا برای کنترل حساسیت به لمس و تورم معاینه می‌شود. بررسی نحوه راه رفتن ، درد و سختی مفصل بررسی می شود. در طی این بررسی چگونگی حرکت استخوان ها در پا و مچ پا در هنگام راه رفتن ارزیابی می شود.

آزمایش های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 پرتونگاری سادهجهت بررسی آرتروز ، عفونت یا توده استخوانی و… است.

 سی تی اسکنچنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آیجهت بررسی بافتهای نرم ازجمله رباط ها ، تاندون ها و… استفاده می گردد.

درد مچ پا
درد مچ پا

 

درمان درد مچ پا

 داروهای درمان درد مچ پا

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد استفاده می گردد که شامل مسکن های ضدالتهابی و ترکیبات غضروف ساز می باشد.

درمان های غیرتهاجمی

 • فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در کاهش می‌دهد.

بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات حمایت کننده می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌ها سود می‌برند.

 • بریس طبی :

استفاده از عصا یا بریس می‌تواند به بهبود حرکت کمک کند. علاوه بر آن، کفش طبی (اورتوز) یا کفش‌های مخصوص با کف سخت و گهواره‌ای می‌تواند به کم کردن فشار بر پا و کاهش درد کمک نماید.

 • کفی و کفش طبی :

در صورتی که تغییر شکل وجود داشته باشد، کفی کفش می‌تواند مچ پا را به شکل اولیه برگرداند و در نتیجه درد کمتری در مفصل ایجاد شود.

 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف مچ می گردد.

 • لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی وترمیم بافت های آسیب دیده و تا حدی موجب جلوگیری از پیشرفت پاتولوژی می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق اوزون

روش درمان درد ناشی از آرتروز با استفاده از تزریق اوزون مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی ها این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون 20 میکروگرم به بافت آسیب دیده تزریق می شود و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند و باعث می شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.

 • تزریق PRP

تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده تهیه شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند و تزریق آنها در محیط موجب جلوگیری از تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .

 • تزریق ارتوکین :

در روش تزریق ارتوکین خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین 1 است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.

 • پرولوتراپی :

از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های 12.5 و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.

 • رادیوفرکوئنسی :

از رادیوفرکوئنسی با مد پالس درجهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) و… استفاده می گردد.

با تشکر از اینکه مقاله درد مچ پا را تا انتها مطالعه کرده اید. دکتر کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.3/5 - (18 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مریم

  سلام وقتتون به خیر
  بنده یه مدتی هست که مچ پای راستم وقتی مدت زیادی سرپا وایمیستم وفعالیت میکنم درد میکنه ولی دردش معمولا بعدازاستراحت ازبین میره گاهی اوقات هم صبحا که ازخواب بیدار میشم همین درد رو دارم اونم وقتی یه کمی راه میرم خوب میشه قسمت رویِ پام هم وقتی میشینم وبعد شروع به راه رفتن میکنم درد میکنه ولی دردا طوری نیستن که مداوم باشن اما وقتی مچ پام رو به سمت داخل خم میکنم خودم درد رو تو قسمت مچ پام احساس میکنم گاهی اوقات هم توهمون قسمت مچ پام تیر میکشه ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنین🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید مفاصل و رباط های نگهدارنده این منطقه معاینه و تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 2. سالار

  سلام . پسرم 4سالشه . چند روز پیش به علت نشستن طولانی مدت روی اسباب بازی و حالت بد نشستنش پاهاش حالت کوفتگی ولی بدون تورم پیدا کرده بود که بعد از دوروز کاملا خوب و طبیعی شد . بعد از گذشت یک روز دوباره احساس ناراحتی تو پای چپش میکرد که بازهم بعد از گذشت یک روز خوب شد . الان دوباره مچ پاش درد میکنه طوری که به سختی پاشو زمین میذاره . ناراحتی که روزای اول داشت تو کشاله های ران بود . ولی الان منتقل شده به مچ پای چپش . دلیلش چی میتونه باشه و اینکه چه کمکی میتونیم بکنیم برای بهبودش .؟خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،در قدم اول به متخصص اطفال و در صورت نیاز به ارتوپد مراجعه کنید تا مفاصل از نظر التهاب و آسیب ها بررسی شوند.

   پاسخ
 3. شهره

  سلام
  اخیرا بخصوص صبحگاهان درد بسبارشدیدی که انگار پالس و نبض دارد از عمق استخوان وسط کف پا ، مچ و قسمتی از ساق پای راستم دارم که باعث میشود از سحر بیدار باشم، گاهی با پوشیدن جوراب و گرم کردن پا انگار بهتر میشود ولی دردی همراه با زوق زوق و رفت و برگشت دارد. از طرفی زانوی پای چپم نیز با اندکی نشستن روی صندلی از زاویهء بیرونی زانو، خشک و چوب میشود بگونه ای که برای تغییر حالت پا و شروع حرکت باید با دو دست پایم را جابجا کنم و دردسوزنی بسیاری دارد و از بغل مفصل زانوتیر می کشد، لطفا راهنمایی بفرمایید، متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، درقدم اول ستون فقرات کمری از نظر تنگی کانال بررسی شود.

   پاسخ
 4. حامی

  سلام / مرد ۴۰ ساله / مفصل مچ پای چپ شبا تا میخام بخابم شروع به درد میکنه و نمیزاره بخوابم / معمولا اگر مچ پا رو ببندم آروم میشه / دلیل چیه و چاره اون / ممنون / تقریبا ۳ یا ۴ سال هست این مشکل رو دارم / بعضی وقتا از بین میره خود بخود

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هم مفاصل باید بررسی شوند و هم تست های عصبی از پا انجام شود.

   پاسخ
 5. علیرضا پیران از زاهدان

  سلام من مدتی هست که هرچند وقت یکبار درقسمت مچ پا وکلا از مچ به پایین به یکباره احساس درد میکنم و پس از چندساعت ورم هم می کند و موقع راه رفتن احساس درد شدید می کند که پس از چند روز با درمان خانگی پماد وغیره بهبود میاید ولی باز پس از مدتی دوباره درقسمتی دیگر از مچ پا که هربار دریک قسمت احساس درد میکنم تکرار می شود با توجه به اینکه هیچ گونه پیچ خوردگی ویا صدمه وارد نشده است فقط درحین راه رفتن یک هو در قسمت کف پا احساس درد وبعد هم ورم کردن لطفا راهنمایی کنید ظمنا تابحال به پزشک مراجعه نکردم با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام حتما به پزشک مراجعه کنید معاینه شوید هم از نظر مشکلات روماتیسمی و هم در صورت لزوم تصویربرداری شوید.

   پاسخ
 6. علی

  سلام چند روزه مچ پام درد داره و رباتی که از پشت پام کشیده میشه خیلی درد داره 42 سالم هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت ادامه این مشکلات حتما معاینه شوید و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 7. محمدی

  سلام آقای دکتر وقتتون به خیر بنده خانمی ۲۴ ساله هستم دچار اضافه وزن هم نیستم یه مدتی میشه که مچ پای راستم هنگام صبح بعدازبیدارشدن وقتی میخوام راه برم به شدت درد میکنه باید یه کمی راه برم تا خوب بشه علاوه براین وقتی زیاد سرپا می ایستم وفعالیت زیادی دارم هم دچار همین درد میشه گاهی اوقات هم تیر میکشه ممنون میشم راهنماییم کنین🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هم نیاز به معاینه هست و احتمال زیاد نیاز به تصویربرداری های تکمیلی هم دارید.

   پاسخ
 8. محمدرضا

  سلام من ۳۱ سالمه جدیدا وقتی صبحها بیدار میشم مچ پای راستم بد جور درد میکنه طوری که تا ۵ ۶ دقیقه نمیتونم درست راه برم و بعدش خود به خود خوب میشه و هر روز صبح من این مشکل رو دارم !!!

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، از نظر التهابات بافت نرم و همچنین آسیب های مفاصل پا باید بررسی شوید.

   پاسخ
 9. طاها

  سلام پسر 8سالم 7 ماه پیش میگفت قسمت مچ پاش درد میکنه و یه حالت گرفتگی یهویی براش اتفاق میافتاد که برای منم تو اون دوران همون حالت پیش میومد از مچ پاش عکس گرفتیم دکتر گفت مشکلی نیست یکم التهاب داره بهش آنتی بیوتیک داد و خوب شد الان مجدد همون طوری شده!! سری قبل یک ماه بعد از مبتلا شدن به امیکرون اینطوری شدیم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت ادامه مشکلات با ارتوپد اطفال مشاوره بفرمایید.

   پاسخ
 10. آرزو

  سلام
  من قوزک پای راستم حساس شده ودرد داره حساس به لمس شده بیشتر موقع نشستن روی زمین نمی تونم موقع راه رفتن همدرد دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید معاینه دقیقی شوید و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 11. صبا

  سلام من حدود ۳ ماه پیش مچ پاهام تو کاراته برگشت و استخوان بیرونی پام ترک خورد ۵ هفته استراحت کردم . تقریبا اکی شدم ولی هنوزم بعد ۳ ماه انگشتای پا را که می کشم سمت جلو مچ پام قسمت بیرونی و پشتش درد می کنه . موقع راه رفتن و بقیه حرکات درد نمی کنه فقط روی پام کشیده بشه مچ درد می کنه . می خوام بدونم امکان پارگی رباط یا تاندون هست یا نه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. بله این امکان هست باید معاینه و در صورت یافته های کلینیکی تصویر برداری لازم انجام شود.

   پاسخ
 12. علی

  سلام آقای دکتر…حدود۱۷ سال پیش پای راستم پیچ شدیدی خورد یعنی کاملأ تا شد و از ۵ جا در رفتگی داشت و رباتها هم کشیده شده بود و پارگی تاندون ولی تمام این مشکلات برطرف شده الآن تنها مشکلی که دارم اینه که وقتی زیاد سر پا هستم یا صبح که میخوام پام بذارم زمین بلند شم مخصوصأ در فصل سرما خیلی شدید درد میکنه…خواهشمندم کمکم کنید… باسپاس فراوان.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید معاینه دقیقی بشوید و بر اساس مشکلات موجود در معاینه تصویربرداری های لازم استخوانها مفاصل و بافت نرم و انجام شود.

   پاسخ
 13. حسيني

  با عرض سلام و احترام :
  آقاي دکتر خانم بنده موقع خواب موچ پاهاش درد میکنه. بعضی مواقع هم پشت پا (عضله ساق پا) زیاد درد میکنه. دکتر هم رفتیم یه سری قرص دادن درد کمتر نشد هیچ فشار خون هم رفت بالا. سن 66. وزن 90 کیلو… ممنونم از راهنمایی تان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید عصب ها و عضلات این منطقه بررسی شوند.

   پاسخ
 14. رها

  میشه جواب سوالم رو بدید خیلی واجبه😓

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام، قبلا پاسخ سوال شما داده شده است:
   سلام بله باید این منطقه از نظر مشکلات مفاصل و بافت نرم ،اعم از عضلات و تاندون و رباط ها بررسی گردد.

   پاسخ
 15. رها

  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من بعضی وقتا که صبحا بیدار میشم و میخوام بلند شم یهو از پشت پام یه صدا میاد و حدودا چهار پنج روز پاشنه پام و پشت و کنار ساق پام شدید درد میکنه بعد کم کم خوب میشه،علتش چی میتونه باشه؟ینی ممکنه به آشیل پام آسیب وارد شه؟چون چند بار این اتفاق افتاده و هربار خیلی درد کشیدم

  پاسخ
 16. ...

  سلام
  بنده هنگام مبارزه روی پا افتادم و مچ پام پیچ خورد لحظه اول وقتی بلند شدم زمین خوردم و کمی درد داشتم بعد چند ساعت وقتی روی زمین میزارم کمی درد می‌کنه و ورم کرده نیاز هست به پزشک مراجعه کنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام. بله. حتما.

   پاسخ
 17. احمدی

  سلام اقای دکتر بنده ۷۵ روز پیش مچ پای راستم ییچ خورد ۴۷ ۸ توی گچ بود ده حلسه هم فیزیوتراپی رفتم الان میتونم راه برم ولی پاشنه پام درد میگیره و لنگ میزنم همچنان کمی ورم دارم که موقع ایستادن و راه رفتن ورمش بیشتر میشه و همچنین رنگش تیره و کبود میشه که بلافاصله پامو بالا میگیرم رنگش تغییر میکنه شما تشخیصتون چی هست؟ واقعا کلافه شدم لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام برای تشخیص این مقوله ها نیاز به معاینه دقیق و در صورت لزوم تصویربرداری از محل مشکل دارید.

   پاسخ
 18. عرفان حسینی

  سلام آقای دکتر پسر من حدود 16 یا 15 سالشه وقتی از فوتبال برگشت مچ پاش وقتی راه میره درد میکنه یا وقتی میدوئه بنظرتون مشکلش چیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مشکلات متعددی می تواند باشد در صورت ادامه دردها به پزشک مراجعه کنید اول از همه یک معاینه دقیق نیاز است و در صورت لزوم باید تصویربرداری های لازم انجام شود

   پاسخ
 19. nicetel6762@gmail.com

  باسلام خدمت دکتر عزیز و بزرگوار چرا همیشه کفش پای چپم زود خراب میشه و پای چپم درد داره لطف کنید علتشو بگین ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید عصبهای این منطقه مورد بررسی قرار بگیرند.

   پاسخ
 20. فرخ الدین صارمی نژاد

  باسلام خدمت دکترعزیز من مردی 48ساله کارم تو پمپ بنزینه 12ساعت کار 24ساعت استراحت کفش ایمنی میپوشم مدتیه مچ هر دوتا پام درد میکنه مشکل از چیست لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   علت می تواند از مشکلات کف پا و یا مچ پا و گهگاه از تنگی کانال نخاعی کمری باشد که هر کدام جداگانه باید بررسی شوند.

   پاسخ
 21. یاور

  سلام.سه سال پیش مچ پای چپم پیچ خورده و پارگی لیگامان منجر شد.۲ماه با عصا راه رفتم بدون عمل و گچ گیری.انواع درمان های غیرتزربقی و غیرجراحی رو تحت نظر پزشکان مختلف امتحان کردم و هیچ نتیجه ای حاصل نشد.
  علت درد به کمر هم ربطی نداشت.
  علت درد چیست؟ آیا میتواند آرتروز باشد.چه راهی رو برم بهتره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام درد ها می‌تواند ناشی از آسیب بافت نرم اطراف مچ پا باشد و سلول درمانی این بافت ها می تواند کمک کننده باشد.

   پاسخ
 22. ارزو

  سلام بنده چند وقتیه صبح ها کا از خواب بیدار میشم دوتا استخوان منتهی به مچ پا و همچنین دو استخوان منتهی به مچ دستم بشدت درد میکنه و 5 دقیقه بعد از بیداری دردش مرتفع میشه.دلیلش چی میتونه باشه و چه ازمایشاتی باید بدم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید تست های التهابی و روماتیسمی انجام شود.

   پاسخ
 23. امین

  سلام اقای دکتر خانومم ۳۴ سالشه الان ۲روز مچ پا از داخل درد میکنه میگه شبم موقع خواب اذیتش میکنه وقتی با دستمال دورشو میبنده میگه دردش کمتر میشه یادش نمیاد ضربه یا پیچ خورده باشه ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید معاینه دقیق شوند و بر اساس آن تصویربرداری انجام شود.

   پاسخ
 24. س.ابراهیمی

  با سلام
  بهترین درمان برای آسیب کشیدگی تاندون و پارگی جزئی تاندون کدام شیوه است؟
  پزشکی prp را توصیه کردن،شما چه پیشنهادی دارید؟
  با سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ارتوکین تراپی و پی آر پی

   پاسخ
 25. بابک دولتشاهی

  درود فراوان
  آقای دکتر من غلظت خون از اوایل جوانی داشته ام و اهداءکننده مستمر خون هستم
  در سالهای اخیراز ساق پام و مخصوصا تازگیها مچ پام و درون رگ و پی پام درد شدید میگیرد در حدی که راه رفتنم را تحت تاثیر قرار داده
  مخصوصا وقتی تازه ازخواب بیدارمیشوم
  ولی بمرور در طول روز با شروع فعالیتهای روزانه فراموش میشود تا استراحت بعدی دوباره درد میگیرد
  خیلی نگرانم کرده
  احساس میکنم گرفتگی عروق و خشکی رگهاس
  چکار باید بکنم ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام گرفتگی عروق به این شکل نیست و باید ستون فقرات کمری بررسی گردد

   پاسخ
 26. زهرا

  سلام آقای دکتر من مچ پام از قسمت پشت پام تا پاشنه شبها درد میگیره هر دو تا پام هستش دردش به حدی هست که حالت تهوع بهم دست میده .البته دو تا پاهام هر کدام یکبار شکستن و گچ داشتن.ولی الان این درد پاهام اذیتم میکنه .به حدی درد هست که چه تابستان و چه زمستان پاهام رو چرب میکنم و با جوراب پشمی میپوشانم تا گرم بشه و بتونم بخوابم .لطفا راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید معاینه فیزیکی شوید. در صورت لزوم تصویربرداری انجام شود و نیاز به تست عصب و عضله پا ها هم می باشد.

   پاسخ
 27. علی

  سلام علیکم دکتر چند روزی هست که مچ پای بنده بدون هیچ دلیلی درد میکنه البته این درد به مفصل انگشت همون پا که قبلا هم شکسته بود الان رسیده دلیلش رو میشه فرمایید نقرس هم فکر نمیکنم باشه (البته بنده سابقه دارم) چون نقرس انگشت شست پا رو درگیر میکنه بیشتر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید مفصل مچ مورد معاینه قرار گیرد و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 28. لیلا خوانساری

  سلام و تشکر فراوان
  بخصوص هنگام دراز کشیدن و همینطور خواببشدت مچ ساق پا و کف پا میسوزه و درد میگیرد.روی مچ پام کمی ورم مشاهده میشود.سرپا ایستادن درد را افزایش میدهد.ماساژ کمی آرام میکنه اما ساق پا تا زیر زانو بافتهای متراکم و گره گره ایی که موقع ماساژ قابل لمس هست و بافشار روی آن احساس درد زیاد دارد.
  خدا خیرتون بده
  خانم۵۳ساله

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نیاز به بررسی ستون فقرات از نظر مشکلات کانال کمری دارین و همچنین در صورت یافته هایی در معاینه بالینی باید نوار عصب و عضله از پاها هم تهیه شود.

   پاسخ
 29. فائزه

  سلام
  من34سالمه مچ چپ پام از قسمت داخل شبا ک میخابم درد داره و صدا تق تق میده وقتی کششش میدم ب سمت بالا لطفا بگین چکار کنم علتش چی هس؟؟🙏🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام منطقه درگیر باید معاینه و تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 30. سارا شایان راد

  باسلام و روز خیر خدمت شما دکتر گرامی
  سال هفتادو یک در حین شوخی مچ پا چپم پیچ خورد وشکسته بند محلی جابجا کرد و درد کم شد .بعد از این چند بار مچ پا به طرف داخل پیچ خورد و با ماساز و مسکن آروم شد اما الان سه الی چهار سالی هست ک مرتب درد میکنه و تا مسکن استفاده نکنم شب نمیتونم بخوابم.
  درضمن 46 ساله هستم و تاحالا مچ پا گچ نگرفتم.لطفا راهنمایی کنید متشکرم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید یک معاینه دینامیک دقیق از مچ پا انجام شود و بر اساس آن تصویربرداری های لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 31. دکتر محمدرضا کاظمی

  با سلام چنانچه آسیب به غضروف مفصل باشد بله پی آر پی کمک کننده و موثر است.

  پاسخ
 32. Rezazarifpour

  سلام وقتتون بخیر
  من prpتزریق کردم ب مچ پام ولی هنو مچمو ک ب زاویه های خاصی ک حرکت میدم هنو درد میکنه بعدشم اینکه حتما باید همون محل اسیب دیده ترریق بشه ینی من زیر قوزک بیرونی پام آسیب دیده بود ولی سمت داخلی قوزک تزریق کردن فرقی نداره؟
  MRiک گرفتم گفتن طول تاندون و رباط بلند شده و ب نوعی گوشت اضافه آورده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام پی آر پی حداقل باید ۳ بار تکرار شود و در محل آسیب تزریق شود.

   پاسخ