درد مچ پا

1397/04/13 46 نظرات

مچ پا از سه مفصل تشکیل شده است که موجب حرکت به سمت بالا و پایین و دو طرف می شوند. مفاصل از نوع سینوویال هستند که در انتها غضروف دارند و در محیط مایع سینوویال حرکت می کنند. رباط ها نوارهای محکمی هستند که موجب اتصال استخوان ها به یکدیگر می شوند. عضلات و تاندون ها نیز به مفاصل کمک می‌کنند و نیروی کافی برای حرکت آنها را تامین می‌نمایند.

شایعترین علل دردهای مزمن مچ پا شامل

 • آرتروز

آرتروز مچ پا معمولا در سنین میانسالی است و موجب فرسایش غضروف مفصلی می گردد که موجب درد و محدودیت حرکتی می گردد. یکی از شایعترین موارد ، آرتروز پس از تروما و ضربات به مچ پا می باشد.

 • آرتریت روماتوئید ( روماتیسم مفصلی )

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که می‌تواند چندین مفصل را در سرتاسر بدن تحت تاثیر قرار دهد و درگیری در پا و مچ پا شایع است. این وضعیت بصورت قرینه است به این معنی که معمولاً مفاصل قرینه در دو طرف بدن دچار آن می‌شوند.

علائم :

علائم پیچ خوردگی پا :

در پیچ خوردگی پا به دلیل آسیب بافت ، دیواره رگ ها نفوذ پذیر شده و مایع سرم و سلول های خونی به محیط خارج عروقی و بافت های اطراف نفوذ می کنند لذا علائم پیچ خوردگی به دلیل فرآیند التهاب شامل: تورم ، درد ، محدودیت حرکتی و خالی کردن مچ پا می باشد.

علائم آرتروزپا

 • حساسیت به لمس زمانی که فشار به مفصل وارد می‌شود
 • افزایش درد و تورم وخشکی در صبح
 • مشکل در راه رفتن
 • درد در هنگام حرکت و فعالیت

تشخیص علت درد مچ پا

وضعیت کلی سلامتی، سابقه‌ی پزشکی و علائم مورد بررسی قرار می‌گیرد و پا و مچ پا برای کنترل حساسیت به لمس و تورم معاینه می‌شود. بررسی نحوه راه رفتن ، درد و سختی مفصل بررسی می شود. در طی این بررسی چگونگی حرکت استخوان ها در پا و مچ پا در هنگام راه رفتن ارزیابی می شود.

آزمایش های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 پرتونگاری سادهجهت بررسی آرتروز ، عفونت یا توده استخوانی و… است.

 سی تی اسکنچنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آیجهت بررسی بافتهای نرم ازجمله رباط ها ، تاندون ها و… استفاده می گردد.

درد مچ پا
درد مچ پا

 

درمان درد مچ پا

 داروهای درمان درد مچ پا

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد استفاده می گردد که شامل مسکن های ضدالتهابی و ترکیبات غضروف ساز می باشد.

درمان های غیرتهاجمی

 • فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در کاهش می‌دهد.

بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات حمایت کننده می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌ها سود می‌برند.

 • بریس طبی :

استفاده از عصا یا بریس می‌تواند به بهبود حرکت کمک کند. علاوه بر آن، کفش طبی (اورتوز) یا کفش‌های مخصوص با کف سخت و گهواره‌ای می‌تواند به کم کردن فشار بر پا و کاهش درد کمک نماید.

 • کفی و کفش طبی :

در صورتی که تغییر شکل وجود داشته باشد، کفی کفش می‌تواند مچ پا را به شکل اولیه برگرداند و در نتیجه درد کمتری در مفصل ایجاد شود.

 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف مچ می گردد.

 • لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی وترمیم بافت های آسیب دیده و تا حدی موجب جلوگیری از پیشرفت پاتولوژی می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق اوزون

روش درمان درد ناشی از آرتروز با استفاده از تزریق اوزون مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی ها این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون 20 میکروگرم به بافت آسیب دیده تزریق می شود و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند و باعث می شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.

 • تزریق PRP

تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده تهیه شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند و تزریق آنها در محیط موجب جلوگیری از تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .

 • تزریق ارتوکین :

در روش تزریق ارتوکین خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین 1 است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.

 • پرولوتراپی :

از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های 12.5 و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.

 • رادیوفرکوئنسی :

از رادیوفرکوئنسی با مد پالس درجهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) و… استفاده می گردد.

با تشکر از اینکه مقاله درد مچ پا را تا انتها مطالعه کرده اید. دکتر کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.4/5 - (23 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. فخرالسادات‌

  سلام ببخشید من ۶۷ سال دارم وچندروز است که وقتی خوابیدم وصبح ها مچ پایم‌درد دارد و بعضی اوقات درد مانند یک حلقه هست و گاهی فقط بالاتر از مچ ویک طرف درد دارد که با نشستن بیشتر میشه البته رو مبل ممنون از شما که مرا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مفاصل مچ پا از نظر مشکلات آرتروزی بررسی شوند

   پاسخ
 2. جواد جعفری

  سلام دکتر من ۴۶ سالمه و حدودٱ ده ماه قبل در اثر سقوط از ارتفاع استخوان سر فمور م شکست و پاشنه پا خرد شد که سر فمور را عمل جراحی کردن و پلاتین گذاشتن ولی برای پاشنه پام کار خاصی نکردم و گفتن خودش خوب می شود الان با گذشت ده ماه درد شدیدی در ناحیه مچ پا و زیر قوزک پا دارم و بعد از کمی فعالیت این درد بیشتر شده و عملا نمی توانم بدرستی راه برم لطفاً راهنمایی نمایید بی نهایت ممنون .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ،باید پاشنه پا و مفاصل از نظر مشکلات آرتروزی بررسی شوند و در صورت وجود این موارد سلول درمانی و رادیوفرکوئنسی انجام شوند.

   پاسخ
 3. فاطمه

  سلام وقت بخیر.من ۲۰ سالمه مچ پای من پیچ خورده و یکساله ک درد برطرف نشده اول فیزیوتراپی رفتم و بعد ۶ ماه ب مدت ۶ هفته گچ گرفتم شبا دردم خیلی بیشتر میشه و راه ک میرم اذیت میشم دکترایی ک رفتم تشخیص درستی ندادن میشه راهنمایی کنین ک چ مشکلی میتونه باشه آزمایش و عکسمم چیزی نشون نمیده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه بالینی دقیق شوید و بافت‌های نرم این منطقه اعم از رباط ها و تاندون ها بررسی و تصویر برداری شوند.

   پاسخ
 4. مونا خورشیدی

  سلام آقای دکتر. من بعد از بیدار شدن از خواب احساس درد شدیدی توی ناحیه پشت مچ پای راستم دارم. بدون ضربه خوردن. علتش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،بافت مفصلی و نرم این منطقه بررسی شود، همچنین شاید نیاز به بررسی ستون فقرات کمری هم باشد.

   پاسخ
 5. اسماعیل احمدی

  سلام آقای دکتر.من یکهفته است شبا به محض اینکه خوابم میبره مچ پام از پشت درد وحشتناکی داره طوری ک از خواب میپرم.بنظر شما باید به ارتوپد مراجعه کنم یا دکتراعصاب؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، در قدم اول ارتوپد.

   پاسخ
 6. مرضیه

  سلام خداقوت.پسرم۱۸ساله هستن باسابقه کلاب فوت وعمل بلندکردن تاندون والیزاروف،دکترش گفتن دوتاصفجه داخل مچ پاهست که مکمل همن.یکیسون توی پای پسرم گرده ودیگری صافشدیدتدبعدارهمل الیزاروف که اوایل امسال بوددردداره ۱۰۰قدم بیشترنمیتونه راه بره .میگن بایدمففصل عمودی هم مثل مفصل چپ به راستش خشک بشه.بنظرتون prpیااوزون درمانی راهی برای درمانش داره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، چنانچه تخریب مفصل خیلی شدید باشد خیر.

   پاسخ
 7. مهرنوش محرابی

  درود آقای دکتر شما تخصص در تشخیص دردهای کف پا هم دارید ؟؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه دردها ناشی از مشکلات اناتومیک نیازمند به تصحیح جراحی نباشد، بله، با روشهای اینترونشنال قابل درمان است.

   پاسخ
 8. کاظم

  سلام و خداقوت
  تقریبا 4 ماه پیش تو بازیه فوتبال در حال گردش به عقب بودم که مچ پای چپم کج موند زمین پیچ خورد و درد زیادی متحمل شدم بعد از اون روز فقط هفته ای 2 بار میرم بازی و تا حالا دردش بر طرف نشده و کمی باد هم داره
  به مدت دو هفته بازی رو کنار گذاشتم دردش کم تر شد ولی بادش نخوابید بعد دو هفته دوباره رفتم و دوباره دردش بیشتر شد
  بنظرتون چکار کنم؟
  سی سالمه دکتر هم نرفتم
  بنظرتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام دچار پارگی و آسیب دیدگی بافت نرم شده اید به پزشک مراجعه کنید تا بر اساس معاینات تصویربرداری و ام آر آی درخواست شود.

   پاسخ
 9. جلالی

  سلام خداقوت یه مدتی میشه که مچ پای راستم بعدازدوسه ساعت راه رفتن و پیاده روی ویا بعدازسرپا ایستادن زیاد وفعالیت درد میگیره دردش نسبتا شدیده وراه رفتنی درد میگیره ولی بعدازیکی دوروزاستراحت دردش بهترمیشه ولی همچنان وقتی وزنمو میندازم رو پام همون قسمت درد میکنه ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، مفاصل از نظر آرتروز و بافت نرم از نظر پارگی ها بررسی شود.

   پاسخ
 10. سمیه

  سلام
  پدر من ۷۸ سالشه جدیدا شبا موقع خواب از مو پاش تا به سمت انگشتان پاش درد میگیره که تقریبا دردش زیاده علتش چی میتونه باشه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید تست های عصب و عضله اندام ها انجام شود.

   پاسخ
 11. امیررضا لک

  باسلام آقای دکتر ۴۸ سالمه یک سالی میشه پاشنه ومچ پای چپم خیلی دردمیکنه بیشتر موقع شب یا وقتی که استراحت میکنم مچ پامو فشار میدم خیلی درد میکنه خار پاشنه هم داره دکتر رفتم گفت باید عمل کنی پروتز بزاریم دردش زیاد میشه زانویم درد میکنه نمیدونم مشکل چیه با عمل خوب میشه آقای دکتر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه آسیب خفیف تا متوسط باشد روش سلول درمانی و در صورت تخریب شدید پروتز نیاز است.

   پاسخ
 12. .....حاتمی

  سلام آقای دکتر ۴۸ سالمه یک سالی میشه مچ وپا شنه پای چپ درد شدید دارم مخصوصا موقع شب خیلی بی قراری میکنه پام خار پاشنه هم داره دکتر رفتم گفت باید عمل کنی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت التهاب شدید باید رادیو فرکوئنسی و یا کرایو انجام شود.

   پاسخ
 13. Parimah Beforouz

  با سلام اینجانب 64 ساله علاوه بر آرتروز زانو که از سال 81 دچار شده ام. از ده هفتاد مچ پای چپم مرتب دچار پیچ خوردگی شده و در سال 1386 دچارشکستگی جزئی شد، گچ گرفتن و پس از 21 روز خوب شد ضمن اینکه مرتب حالت رگ به رگ شدن را داشت. در بهمن ماه سال 1400 در اثر افتادن در خانه از سه جا (نازک نی درشت نی و وسط مچ ) شکست و توسط دکتر اشکان ابراری عمل شد. اما پیچ ها همچنان باقی است و قرار است سر سال یعنی 20 بهمن پیچ روی درشت نی برداشته شود. ضمن اینکه دچار خارپاشنه هم شده ام ، همچنان درد می کند. با توجه به مشکل وات ساپ نمی توانم عکس بفرستم. من بیرجند هستم که متاسفانه از داشتن ارتوپد خیلی خوب محروم هستیم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 14. مهدی

  با سلام وقت بخیر
  من چند سال پیش بخاطر فوتبال مچ پام دچار در رفتگی شد بعد از جا انداختن در رفتگی ،زمستان ها قوزک پام درد میگیره و بعد گرم گرفتن خوب میشه ولی چندوقتی هست صبحا قوزک پام درد میگیره که بعد از فعالیت کمتر میشه .علت چی می تونه باشه اقای دکتر ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مفاصل از نظر آرتروز بررسی شوند.

   پاسخ
 15. Yekta

  باسلام و عرض ادب.بنده سی سالمه و دو هفته ای میشه مچ پای راستم و پنجه پام و پشت پام درد شدیدی داره دلیلش چی می‌تونه باشه و چکار کنم خوب نمیشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید معاینه شوید مفاصل و بافت نرم بررسی شوند.

   پاسخ
 16. مهدی

  با سلام
  من چند سال پیش توی فوتبال مچ پام پیچ خورد که با مراجعه در رفتگیش درست شد ولی بعد از اون موقع زمستان ها قوزک پام درد میگیره و خوب میشه و چند روزی هم هست صبحا که بیدار میشم دردش بیشتر میشه علت چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مفاصل از نظر آرتروز بررسی شوند.

   پاسخ
 17. ابوالفضل

  تو فوتبال شوت زدم مچ پام درد اومد به چن تا گفتم گفتن مچ پات کش اومده باید بری عکس بگیری مشکل چیه؟!

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید مفاصل و رباط های اطراف مفصل مچ بررسی شوند.

   پاسخ
 18. نازی

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من سال گذشته مچ پای راستم پیچ خورد ورم و کبودی نداشت فقط کمی درد داشت که با روشهای خانگی بر طرف شد الان بعضی وقتها همان ناحیه درد میگیره و وقتی کفش پامه در پنجه پام هم احساس برق گرفتگی میکنم ، علتش،چیه و چکار باید بکنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام برق گرفتگی ناشی از تحریکات عصب است باید عصب های کمر و پا بررسی شوند.

   پاسخ
 19. خانم قاسمیان

  سلام آقای دکتر وقتون بخیر دختر از بچگی درد دست وپا داره مخصوصا مفصل اونا درطول روز خیلی کمه شبهازیاده باصبحها خیلی زیادتره من ۷۶کیلووزن دارم میشینن روپایادستش تا کمی به کم شدن دردش کمک کنم چکارش کنم ممنون که پاسخ گوهستین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در ابتدا باید آزمایشات روماتیسمی و التهابی انجام شود.

   پاسخ
 20. محسن

  سلام
  در اثر سقوط از ارتفاع استخوان تالوس مچ پا چپ خرد شده الان عمل انجام دادم از وقتی که وزن اندازای کامل انجام دادم، مچ پام درد گرفته، وقتی راه می رم وزن رو به بیرون پنجه پا انتقال میکنه باعث لنگی پا چپم شده، تعادل روی پا چپم خیلی کم شده. آیا درمان داره.
  با تشکر از شما…….

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید میزان تخریب مفاصل مشخص شود تا میزان موفقیت سلول درمانی و رادیو فرکو ئنسی مشخص شود.

   پاسخ
 21. leila

  با سلام خدمت شما آقای دکتر. برادرم درد شدید مچ پا که در زمان استراحت ایجاد میشه و نیز پاها بشدت داغ می شوند و استخوان مچ در هنگام درد انگار پودر می شود. فقط هم زمان استراحت اینطور هست. علتش چی میتونه باشه. سندروم پاتی بیقرار هم رد شده برای این مشکل. نوار عصب و عضله گرفته شده و مشکلی نداشته.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، از نظر سندرم تونل کارپال بررسی شوند.

   پاسخ
 22. معراج

  سلام خسته نباشید
  مرد ۲۱ساله- مچ هردو پا وقتی دراز میکشم درد زیادی داره و با مالش و کش و قوس دادن مچ یه خورده بهتر میشه (صدای شک شک استخون مچ پاهم میاد)
  به نظرتون از چی میتونم باشه؟ تحرک خیلی کمی دارم
  ممنون از کمکتون❤️

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام از نظر آرتروز مفاصل بررسی شوید.

   پاسخ
 23. منیژه

  سلام
  مشکلات زانو دارم تشخیص degeneration a و meniscus و backer cyst دارم.
  اما بالای مچ پا کمی پایینتر از ساق پا درد شدید بخصوص در شب دارم. با کمپرس و یخ و مالش بهتر میشود. علت آن چی است آیا می‌تونه بخاطر مشکل فوق باشد یا علت دیگری دارد
  ممنونم. در ضمن شاغل هستم و 72 سال هم سن دارم.
  دکترم میگه بخاطر اینکه سالیان طولانی کار کردی فشار آمده و باید استراحت کنم و دیگه کار نکنم.
  لطفاً راهنمایی بفرمایید. از کانادا هستم
  ممنون و مکتشکرمک

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، این مشکلات ناشی از پیشرفت آرتروز هست. با سلول درمانی باید پیشرفت آرتروز کنترل گردد.

   پاسخ