درد مچ پا

1397/04/13 42 نظرات

مچ پا از سه مفصل تشکیل شده است که موجب حرکت به سمت بالا و پایین و دو طرف می شوند. مفاصل از نوع سینوویال هستند که در انتها غضروف دارند و در محیط مایع سینوویال حرکت می کنند. رباط ها نوارهای محکمی هستند که موجب اتصال استخوان ها به یکدیگر می شوند. عضلات و تاندون ها نیز به مفاصل کمک می‌کنند و نیروی کافی برای حرکت آنها را تامین می‌نمایند.

شایعترین علل دردهای مزمن مچ پا شامل

 • آرتروز

آرتروز مچ پا معمولا در سنین میانسالی است و موجب فرسایش غضروف مفصلی می گردد که موجب درد و محدودیت حرکتی می گردد. یکی از شایعترین موارد ، آرتروز پس از تروما و ضربات به مچ پا می باشد.

 • آرتریت روماتوئید ( روماتیسم مفصلی )

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که می‌تواند چندین مفصل را در سرتاسر بدن تحت تاثیر قرار دهد و درگیری در پا و مچ پا شایع است. این وضعیت بصورت قرینه است به این معنی که معمولاً مفاصل قرینه در دو طرف بدن دچار آن می‌شوند.

علائم :

علائم پیچ خوردگی پا :

در پیچ خوردگی پا به دلیل آسیب بافت ، دیواره رگ ها نفوذ پذیر شده و مایع سرم و سلول های خونی به محیط خارج عروقی و بافت های اطراف نفوذ می کنند لذا علائم پیچ خوردگی به دلیل فرآیند التهاب شامل: تورم ، درد ، محدودیت حرکتی و خالی کردن مچ پا می باشد.

علائم آرتروزپا

 • حساسیت به لمس زمانی که فشار به مفصل وارد می‌شود
 • افزایش درد و تورم وخشکی در صبح
 • مشکل در راه رفتن
 • درد در هنگام حرکت و فعالیت

تشخیص علت درد مچ پا

وضعیت کلی سلامتی، سابقه‌ی پزشکی و علائم مورد بررسی قرار می‌گیرد و پا و مچ پا برای کنترل حساسیت به لمس و تورم معاینه می‌شود. بررسی نحوه راه رفتن ، درد و سختی مفصل بررسی می شود. در طی این بررسی چگونگی حرکت استخوان ها در پا و مچ پا در هنگام راه رفتن ارزیابی می شود.

آزمایش های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 پرتونگاری سادهجهت بررسی آرتروز ، عفونت یا توده استخوانی و… است.

 سی تی اسکنچنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آیجهت بررسی بافتهای نرم ازجمله رباط ها ، تاندون ها و… استفاده می گردد.

درد مچ پا
درد مچ پا

 

درمان درد مچ پا

 داروهای درمان درد مچ پا

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد استفاده می گردد که شامل مسکن های ضدالتهابی و ترکیبات غضروف ساز می باشد.

درمان های غیرتهاجمی

 • فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در کاهش می‌دهد.

بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات حمایت کننده می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌ها سود می‌برند.

 • بریس طبی :

استفاده از عصا یا بریس می‌تواند به بهبود حرکت کمک کند. علاوه بر آن، کفش طبی (اورتوز) یا کفش‌های مخصوص با کف سخت و گهواره‌ای می‌تواند به کم کردن فشار بر پا و کاهش درد کمک نماید.

 • کفی و کفش طبی :

در صورتی که تغییر شکل وجود داشته باشد، کفی کفش می‌تواند مچ پا را به شکل اولیه برگرداند و در نتیجه درد کمتری در مفصل ایجاد شود.

 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف مچ می گردد.

 • لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی وترمیم بافت های آسیب دیده و تا حدی موجب جلوگیری از پیشرفت پاتولوژی می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق اوزون

روش درمان درد ناشی از آرتروز با استفاده از تزریق اوزون مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی ها این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون 20 میکروگرم به بافت آسیب دیده تزریق می شود و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند و باعث می شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.

 • تزریق PRP

تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده تهیه شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند و تزریق آنها در محیط موجب جلوگیری از تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .

 • تزریق ارتوکین :

در روش تزریق ارتوکین خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین 1 است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.

 • پرولوتراپی :

از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های 12.5 و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.

 • رادیوفرکوئنسی :

از رادیوفرکوئنسی با مد پالس درجهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) و… استفاده می گردد.

با تشکر از اینکه مقاله درد مچ پا را تا انتها مطالعه کرده اید. دکتر کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.3/5 - (20 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. Parimah Beforouz

  با سلام اینجانب 64 ساله علاوه بر آرتروز زانو که از سال 81 دچار شده ام. از ده هفتاد مچ پای چپم مرتب دچار پیچ خوردگی شده و در سال 1386 دچارشکستگی جزئی شد، گچ گرفتن و پس از 21 روز خوب شد ضمن اینکه مرتب حالت رگ به رگ شدن را داشت. در بهمن ماه سال 1400 در اثر افتادن در خانه از سه جا (نازک نی درشت نی و وسط مچ ) شکست و توسط دکتر اشکان ابراری عمل شد. اما پیچ ها همچنان باقی است و قرار است سر سال یعنی 20 بهمن پیچ روی درشت نی برداشته شود. ضمن اینکه دچار خارپاشنه هم شده ام ، همچنان درد می کند. با توجه به مشکل وات ساپ نمی توانم عکس بفرستم. من بیرجند هستم که متاسفانه از داشتن ارتوپد خیلی خوب محروم هستیم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 2. مهدی

  با سلام وقت بخیر
  من چند سال پیش بخاطر فوتبال مچ پام دچار در رفتگی شد بعد از جا انداختن در رفتگی ،زمستان ها قوزک پام درد میگیره و بعد گرم گرفتن خوب میشه ولی چندوقتی هست صبحا قوزک پام درد میگیره که بعد از فعالیت کمتر میشه .علت چی می تونه باشه اقای دکتر ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مفاصل از نظر آرتروز بررسی شوند.

   پاسخ
 3. Yekta

  باسلام و عرض ادب.بنده سی سالمه و دو هفته ای میشه مچ پای راستم و پنجه پام و پشت پام درد شدیدی داره دلیلش چی می‌تونه باشه و چکار کنم خوب نمیشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید معاینه شوید مفاصل و بافت نرم بررسی شوند.

   پاسخ
 4. مهدی

  با سلام
  من چند سال پیش توی فوتبال مچ پام پیچ خورد که با مراجعه در رفتگیش درست شد ولی بعد از اون موقع زمستان ها قوزک پام درد میگیره و خوب میشه و چند روزی هم هست صبحا که بیدار میشم دردش بیشتر میشه علت چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مفاصل از نظر آرتروز بررسی شوند.

   پاسخ
 5. ابوالفضل

  تو فوتبال شوت زدم مچ پام درد اومد به چن تا گفتم گفتن مچ پات کش اومده باید بری عکس بگیری مشکل چیه؟!

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید مفاصل و رباط های اطراف مفصل مچ بررسی شوند.

   پاسخ
 6. نازی

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من سال گذشته مچ پای راستم پیچ خورد ورم و کبودی نداشت فقط کمی درد داشت که با روشهای خانگی بر طرف شد الان بعضی وقتها همان ناحیه درد میگیره و وقتی کفش پامه در پنجه پام هم احساس برق گرفتگی میکنم ، علتش،چیه و چکار باید بکنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام برق گرفتگی ناشی از تحریکات عصب است باید عصب های کمر و پا بررسی شوند.

   پاسخ
 7. خانم قاسمیان

  سلام آقای دکتر وقتون بخیر دختر از بچگی درد دست وپا داره مخصوصا مفصل اونا درطول روز خیلی کمه شبهازیاده باصبحها خیلی زیادتره من ۷۶کیلووزن دارم میشینن روپایادستش تا کمی به کم شدن دردش کمک کنم چکارش کنم ممنون که پاسخ گوهستین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در ابتدا باید آزمایشات روماتیسمی و التهابی انجام شود.

   پاسخ
 8. محسن

  سلام
  در اثر سقوط از ارتفاع استخوان تالوس مچ پا چپ خرد شده الان عمل انجام دادم از وقتی که وزن اندازای کامل انجام دادم، مچ پام درد گرفته، وقتی راه می رم وزن رو به بیرون پنجه پا انتقال میکنه باعث لنگی پا چپم شده، تعادل روی پا چپم خیلی کم شده. آیا درمان داره.
  با تشکر از شما…….

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید میزان تخریب مفاصل مشخص شود تا میزان موفقیت سلول درمانی و رادیو فرکو ئنسی مشخص شود.

   پاسخ
 9. leila

  با سلام خدمت شما آقای دکتر. برادرم درد شدید مچ پا که در زمان استراحت ایجاد میشه و نیز پاها بشدت داغ می شوند و استخوان مچ در هنگام درد انگار پودر می شود. فقط هم زمان استراحت اینطور هست. علتش چی میتونه باشه. سندروم پاتی بیقرار هم رد شده برای این مشکل. نوار عصب و عضله گرفته شده و مشکلی نداشته.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، از نظر سندرم تونل کارپال بررسی شوند.

   پاسخ
 10. معراج

  سلام خسته نباشید
  مرد ۲۱ساله- مچ هردو پا وقتی دراز میکشم درد زیادی داره و با مالش و کش و قوس دادن مچ یه خورده بهتر میشه (صدای شک شک استخون مچ پاهم میاد)
  به نظرتون از چی میتونم باشه؟ تحرک خیلی کمی دارم
  ممنون از کمکتون❤️

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام از نظر آرتروز مفاصل بررسی شوید.

   پاسخ
 11. منیژه

  سلام
  مشکلات زانو دارم تشخیص degeneration a و meniscus و backer cyst دارم.
  اما بالای مچ پا کمی پایینتر از ساق پا درد شدید بخصوص در شب دارم. با کمپرس و یخ و مالش بهتر میشود. علت آن چی است آیا می‌تونه بخاطر مشکل فوق باشد یا علت دیگری دارد
  ممنونم. در ضمن شاغل هستم و 72 سال هم سن دارم.
  دکترم میگه بخاطر اینکه سالیان طولانی کار کردی فشار آمده و باید استراحت کنم و دیگه کار نکنم.
  لطفاً راهنمایی بفرمایید. از کانادا هستم
  ممنون و مکتشکرمک

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، این مشکلات ناشی از پیشرفت آرتروز هست. با سلول درمانی باید پیشرفت آرتروز کنترل گردد.

   پاسخ
 12. میلاد

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من و خانمم هر دو ۳۴ سال سن داریم،خانمم بی دلیل چند ماه قبل دچار زانو درد در پای راست و بعد از دو ما پای چپ شد کلی دکتر و ام از آی و … انجام دادیم گفتن نرمی غضروف کشکک هست و هنوز هم درگیر فیزیوتراپی هستن، الان بعد از چند ماه من هم اول دچار زانو درد در پای راست و جدیدا پای چپ شدم بدون دلیل، شبها درد بیشتر میشه و در ران بالای زانو و ساق پا و صبح ها روی پا (بالا تر از انگشتان ) درد میگیره، بطوری که دیشب بدون درد خوابیدم اما نیمه شب از درد بیدار شدم،
  الان خیلی برای ما سوال هست که چه چیزی باعث شده هر دو ما بی دلیل یه بیماری مشترک بگیریم،
  از پله خیلی کم بالا میریم ،در ۵ سال اخیر هم توالت فرنگی استفاده میکردیم
  مواردی که به آن مشکوکیم :
  بیماری عفونی قابل انتقال جنسی
  کمبود اکسیژن در محیط خانه
  و اینکه دقیقا بعد از تزریق دوز دوم واکسن کرونا (آسترازنکا) این طوری شد، ممنون میشم کمکمون کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام این احتمال که مشکلات مسری و واگیردار باشد منتفی است اما از نظر مشکلات التهابی (تب مالت و….)بررسی شوید.

   پاسخ
 13. محمد

  سلام دکترمهربان من محمد 11ساله هستم وقتی بیش از 2ساعت راه می روم ویا فوتبال بازی می کنم اگر استراحت کنم مچ پایم درد می کند وراه رفتن برایم مشکل است لطفا مرا راهنمایی کنید.اگربا دوباره راه بروم حین راه رفتن مچ پایم دوبارخوب می شود. ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام ویتامین دی چک شود.

   پاسخ
 14. مریم

  سلام وقتتون به خیر
  بنده یه مدتی هست که مچ پای راستم وقتی مدت زیادی سرپا وایمیستم وفعالیت میکنم درد میکنه ولی دردش معمولا بعدازاستراحت ازبین میره گاهی اوقات هم صبحا که ازخواب بیدار میشم همین درد رو دارم اونم وقتی یه کمی راه میرم خوب میشه قسمت رویِ پام هم وقتی میشینم وبعد شروع به راه رفتن میکنم درد میکنه ولی دردا طوری نیستن که مداوم باشن اما وقتی مچ پام رو به سمت داخل خم میکنم خودم درد رو تو قسمت مچ پام احساس میکنم گاهی اوقات هم توهمون قسمت مچ پام تیر میکشه ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنین🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید مفاصل و رباط های نگهدارنده این منطقه معاینه و تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 15. سالار

  سلام . پسرم 4سالشه . چند روز پیش به علت نشستن طولانی مدت روی اسباب بازی و حالت بد نشستنش پاهاش حالت کوفتگی ولی بدون تورم پیدا کرده بود که بعد از دوروز کاملا خوب و طبیعی شد . بعد از گذشت یک روز دوباره احساس ناراحتی تو پای چپش میکرد که بازهم بعد از گذشت یک روز خوب شد . الان دوباره مچ پاش درد میکنه طوری که به سختی پاشو زمین میذاره . ناراحتی که روزای اول داشت تو کشاله های ران بود . ولی الان منتقل شده به مچ پای چپش . دلیلش چی میتونه باشه و اینکه چه کمکی میتونیم بکنیم برای بهبودش .؟خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،در قدم اول به متخصص اطفال و در صورت نیاز به ارتوپد مراجعه کنید تا مفاصل از نظر التهاب و آسیب ها بررسی شوند.

   پاسخ
 16. شهره

  سلام
  اخیرا بخصوص صبحگاهان درد بسبارشدیدی که انگار پالس و نبض دارد از عمق استخوان وسط کف پا ، مچ و قسمتی از ساق پای راستم دارم که باعث میشود از سحر بیدار باشم، گاهی با پوشیدن جوراب و گرم کردن پا انگار بهتر میشود ولی دردی همراه با زوق زوق و رفت و برگشت دارد. از طرفی زانوی پای چپم نیز با اندکی نشستن روی صندلی از زاویهء بیرونی زانو، خشک و چوب میشود بگونه ای که برای تغییر حالت پا و شروع حرکت باید با دو دست پایم را جابجا کنم و دردسوزنی بسیاری دارد و از بغل مفصل زانوتیر می کشد، لطفا راهنمایی بفرمایید، متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، درقدم اول ستون فقرات کمری از نظر تنگی کانال بررسی شود.

   پاسخ
 17. حامی

  سلام / مرد ۴۰ ساله / مفصل مچ پای چپ شبا تا میخام بخابم شروع به درد میکنه و نمیزاره بخوابم / معمولا اگر مچ پا رو ببندم آروم میشه / دلیل چیه و چاره اون / ممنون / تقریبا ۳ یا ۴ سال هست این مشکل رو دارم / بعضی وقتا از بین میره خود بخود

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هم مفاصل باید بررسی شوند و هم تست های عصبی از پا انجام شود.

   پاسخ
 18. علیرضا پیران از زاهدان

  سلام من مدتی هست که هرچند وقت یکبار درقسمت مچ پا وکلا از مچ به پایین به یکباره احساس درد میکنم و پس از چندساعت ورم هم می کند و موقع راه رفتن احساس درد شدید می کند که پس از چند روز با درمان خانگی پماد وغیره بهبود میاید ولی باز پس از مدتی دوباره درقسمتی دیگر از مچ پا که هربار دریک قسمت احساس درد میکنم تکرار می شود با توجه به اینکه هیچ گونه پیچ خوردگی ویا صدمه وارد نشده است فقط درحین راه رفتن یک هو در قسمت کف پا احساس درد وبعد هم ورم کردن لطفا راهنمایی کنید ظمنا تابحال به پزشک مراجعه نکردم با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام حتما به پزشک مراجعه کنید معاینه شوید هم از نظر مشکلات روماتیسمی و هم در صورت لزوم تصویربرداری شوید.

   پاسخ
 19. علی

  سلام چند روزه مچ پام درد داره و رباتی که از پشت پام کشیده میشه خیلی درد داره 42 سالم هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت ادامه این مشکلات حتما معاینه شوید و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 20. محمدی

  سلام آقای دکتر وقتتون به خیر بنده خانمی ۲۴ ساله هستم دچار اضافه وزن هم نیستم یه مدتی میشه که مچ پای راستم هنگام صبح بعدازبیدارشدن وقتی میخوام راه برم به شدت درد میکنه باید یه کمی راه برم تا خوب بشه علاوه براین وقتی زیاد سرپا می ایستم وفعالیت زیادی دارم هم دچار همین درد میشه گاهی اوقات هم تیر میکشه ممنون میشم راهنماییم کنین🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام هم نیاز به معاینه هست و احتمال زیاد نیاز به تصویربرداری های تکمیلی هم دارید.

   پاسخ
 21. محمدرضا

  سلام من ۳۱ سالمه جدیدا وقتی صبحها بیدار میشم مچ پای راستم بد جور درد میکنه طوری که تا ۵ ۶ دقیقه نمیتونم درست راه برم و بعدش خود به خود خوب میشه و هر روز صبح من این مشکل رو دارم !!!

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، از نظر التهابات بافت نرم و همچنین آسیب های مفاصل پا باید بررسی شوید.

   پاسخ