درد مچ پا

1397/04/13 46 نظرات

مچ پا از سه مفصل تشکیل شده است که موجب حرکت به سمت بالا و پایین و دو طرف می شوند. مفاصل از نوع سینوویال هستند که در انتها غضروف دارند و در محیط مایع سینوویال حرکت می کنند. رباط ها نوارهای محکمی هستند که موجب اتصال استخوان ها به یکدیگر می شوند. عضلات و تاندون ها نیز به مفاصل کمک می‌کنند و نیروی کافی برای حرکت آنها را تامین می‌نمایند.

شایعترین علل دردهای مزمن مچ پا شامل

 • آرتروز

آرتروز مچ پا معمولا در سنین میانسالی است و موجب فرسایش غضروف مفصلی می گردد که موجب درد و محدودیت حرکتی می گردد. یکی از شایعترین موارد ، آرتروز پس از تروما و ضربات به مچ پا می باشد.

 • آرتریت روماتوئید ( روماتیسم مفصلی )

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که می‌تواند چندین مفصل را در سرتاسر بدن تحت تاثیر قرار دهد و درگیری در پا و مچ پا شایع است. این وضعیت بصورت قرینه است به این معنی که معمولاً مفاصل قرینه در دو طرف بدن دچار آن می‌شوند.

علائم :

علائم پیچ خوردگی پا :

در پیچ خوردگی پا به دلیل آسیب بافت ، دیواره رگ ها نفوذ پذیر شده و مایع سرم و سلول های خونی به محیط خارج عروقی و بافت های اطراف نفوذ می کنند لذا علائم پیچ خوردگی به دلیل فرآیند التهاب شامل: تورم ، درد ، محدودیت حرکتی و خالی کردن مچ پا می باشد.

علائم آرتروزپا

 • حساسیت به لمس زمانی که فشار به مفصل وارد می‌شود
 • افزایش درد و تورم وخشکی در صبح
 • مشکل در راه رفتن
 • درد در هنگام حرکت و فعالیت

تشخیص علت درد مچ پا

وضعیت کلی سلامتی، سابقه‌ی پزشکی و علائم مورد بررسی قرار می‌گیرد و پا و مچ پا برای کنترل حساسیت به لمس و تورم معاینه می‌شود. بررسی نحوه راه رفتن ، درد و سختی مفصل بررسی می شود. در طی این بررسی چگونگی حرکت استخوان ها در پا و مچ پا در هنگام راه رفتن ارزیابی می شود.

آزمایش های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 پرتونگاری سادهجهت بررسی آرتروز ، عفونت یا توده استخوانی و… است.

 سی تی اسکنچنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آیجهت بررسی بافتهای نرم ازجمله رباط ها ، تاندون ها و… استفاده می گردد.

درد مچ پا
درد مچ پا

 

درمان درد مچ پا

 داروهای درمان درد مچ پا

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد استفاده می گردد که شامل مسکن های ضدالتهابی و ترکیبات غضروف ساز می باشد.

درمان های غیرتهاجمی

 • فیزیوتراپی :

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در کاهش می‌دهد.

بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین‌های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات حمایت کننده می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌ها سود می‌برند.

 • بریس طبی :

استفاده از عصا یا بریس می‌تواند به بهبود حرکت کمک کند. علاوه بر آن، کفش طبی (اورتوز) یا کفش‌های مخصوص با کف سخت و گهواره‌ای می‌تواند به کم کردن فشار بر پا و کاهش درد کمک نماید.

 • کفی و کفش طبی :

در صورتی که تغییر شکل وجود داشته باشد، کفی کفش می‌تواند مچ پا را به شکل اولیه برگرداند و در نتیجه درد کمتری در مفصل ایجاد شود.

 • ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن :

اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف مچ می گردد.

 • لیزر پرتوان :

استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی وترمیم بافت های آسیب دیده و تا حدی موجب جلوگیری از پیشرفت پاتولوژی می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای) :

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق اوزون

روش درمان درد ناشی از آرتروز با استفاده از تزریق اوزون مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی ها این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون 20 میکروگرم به بافت آسیب دیده تزریق می شود و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند و باعث می شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.

 • تزریق PRP

تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده تهیه شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند و تزریق آنها در محیط موجب جلوگیری از تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .

 • تزریق ارتوکین :

در روش تزریق ارتوکین خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین 1 است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.

 • پرولوتراپی :

از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های 12.5 و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.

 • رادیوفرکوئنسی :

از رادیوفرکوئنسی با مد پالس درجهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) و… استفاده می گردد.

با تشکر از اینکه مقاله درد مچ پا را تا انتها مطالعه کرده اید. دکتر کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شراره

  سلام خسته نباشید من الان دو سه هفته هست ک مچ پام شبا موقع خواب خیلی خیلی درد داره جوری ک موقع خواب اشکم در میاد شبا خاب ندارم .سنم ۲۷ هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید معاینه فیزیکی شوید و در صورت لزوم تصویر برداری های لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 2. مهدی

  با سلام
  من یک هفته پیش از روی درخت افتادم پایین و وقتی بردم پیش پزشک گفت تاندوم پام پاره شده و گچ گرفت اما من به دلایلی گچ پامو یک هفته زود تر باز کردم اما از وقتی گچ پامو باز کردم مچ پام خالی میکنه و درد بسیار زیادی داره میخواستم بپرسم ایا باید دوباره برم پیش پزشک تصویر برداری کنم یا کاره دیگه انجام بدم؟؟
  لطفا جواب بدید
  باتشکر
  سن من ۱۵ سال

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام مجددا به پزشک مراجعه کنید و پا را فیکس کنید.

   پاسخ
 3. علی

  با سلام و خسته نباشید من هم کمر درد دارم هم مچ پا و زانوم درد می کنه درمانش چیه?

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به پزشک مراجعه کنید بررسی های التهابی مفاصل و معاینات ستون فقرات باید انجام شود.

   پاسخ
 4. محمد

  سلام آقای دکتر من بیش از یکسال شده مچ پای راستم درد می کند واخیراماهیچه سالم هم کمی درد می افتد خصوصا شب ها موقع خواب درد می افتد دورش رازانوبند قرارداده تا گرم شود خوابم ببرد ومواقعی که مقداری راه می روم مچ پایم درد می افتد دکترروماتولوژی وارتوپد هم رفته ام داروهای مسکن غضروف ساز وروغن ماهی داده تا زمانیکه مصرف می کنم بهترم ولی تمام که شدبعدازمدتی دوباره درد می افتد چکارکنم. ایمیلم هک شده همینجا لطفا پاسخ دهیدباتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باید معاینه فیزیکی و دینامیک مچ پا شوید و بر اساس آن تصویربرداری های لازم اعم از ام آر آی و …را انجام دهید.

   پاسخ
 5. مرصیه زاده حسین

  سلام آقای دکتر
  از بچه گی دچار فلج اطفال شدم در 40 سالگی دیسک کمر را از طریق لیزر عمل کردم اما از همان زمان راه رفتن برایم سخت شد و از عصا استفاده میکنم در منزل مشکلی ندارم برای حل مشکلات پاهام چه اقدامی میتوانم بکنم ^منا اگر چند دقیقه راه بروم پاهام می‌گیرد و بعد از لحظه ای استراحت میتوانم مجددا حرکت کنم راه درمانی هست
  سن بنده 52 سال هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   باتوجه به مشکل زمینه ای فلج اطفال بهترین اقدام برای شما ، اقدامات توانبخشی هست.

   پاسخ
 6. امیر

  سلام خسته نباشید بنده حدودا ۵ سال پیش مچ پایم درفوتسال پیچ خورد و گچ گرفتم پامو ولی متاسفانه گچ پام رو زودتر از موعدش بازکردم وتا ۱۰ ماه بعدش درد که درنهایت با انجام حرکات اصلاحی و تقویت عضله پام خوب شد وتا سه سال پام مشگلی به اون صورت نداشت ولی الان متاسفانه یکساله که درد شدید در ناحیه ی زیر قوزک پا و هرکاری هم کردم جواب نگرفتم که شامل فیزیوتراپی و آبدرمانی و حرکات اصلاحی بود و تزریق prp هم درد پای من رو بیشتر کرد متاسفانه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نیاز به تصویربرداری های دقیق و در صورت لزوم ارتوکین تراپی دارید‌

   پاسخ
 7. مهدی

  سلام آقای دکتر
  یک پسر 5 ساله دارم که بعضی شبها در ناحیه مچ پا احساس درد داره، به حدی که از خواب بیدارش میکنه و از ما میخواد که ماساژ بدیم، معمولا شبهایی این درد زیاده که روزش فعالیت فیزیکی و دویدن داشته، در طول روز هیچ شکایتی از درد مچ پا نداره و موقع راه رفتن و دویدن هم احساس درد و ناراحتی نداره، علت چی میتونه باشه، ما شهرستان هستیم اگر مقدور نشد بیایم مطبتون پیش چه متخصصی بریم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید با متخصص ارتوپدی اطفال مشاوره بفرمایید.

   پاسخ
 8. مجتبی محمدی

  سلام اقای دکتر خسته نباشید، ابان ۹۸ قوزک پام رو به داخل تو فوتبال پیچ خورد،ولی دکتر نرفتم تا بعد از ۷ماه رفتم دکتر متخصص واسم امپل کورتون با قرص غضروف ساز نوشت ولی خوب نشدم،بعدش ۱۰ جلسه رفتم فیزیوتراپی ۷ جلسه هم طب سوزنی باز خوب نشدم
  درمان دیگه ای هس انجام بدم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه آسیب بافتی و مفصلی داشته باشید یکی از موثر ترین درمان ها ارتوکین تراپی است.

   پاسخ
 9. ستار درویشی

  سلام دکتر جان خسته نباشید خدا قوت
  مچ پام درد میکنه mriگرفتم ورم مفاصل را نشان میدهد ۲۰ روز آتل بستم ورم تمام شده منتها هنوز نمیتونم باهاش راه برم درد داره.چه دارویی مصرف کنم بهتره البته یه ماه قبلش کرونا گرفتم
  محتاج راهنمایی شما هستم.بسیار سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت التهاب مفاصل باید از داروهای غیر استروئیدی مسکن مانند دیکلوفناک یا ملوکسیکام استفاده کرد اما باید به صورت ریشه‌ای علت التهاب مفاصل توسط پزشک مشخص شود.

   پاسخ
 10. معصومه

  سلام اقای دکتر درعرض ۴سال سه بار همسرم مورد جراحی دیسک کمرو تنگی کانال وپلاتین گزاری قرار گرفتن متاسفانه جراحی ها موفق نبودن بعد از عمل سوم که ۵ ماه است میگذرد حدود ۳ هفته ای هست که به درد وحشتاک وشدید دنبالجه گرفتار شده اندبخدا داره فلج میشه گاهی از درد طاقت فرسا ساعتها نمیتواند حتی حرکت کند بخوابد یابنشیند چکار کنم فقط وفقط دنبالچه داره از پا درش میاره چکار کنم به کجا مراجعه کنم کمکم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید به کلینیک های درد مراجعه کنید تا بررسی های کاملی انجام شود.

   پاسخ
 11. الناز

  سلام آقای دکتر حدود دوسال مچ پای من دردمیکنه هر درمانی گفتن انجام داده امگچ گفتن استراحت مطلق استخر فیزیوتراپی یکی میگه کشیدگی تاندول هستش یکیدیگه میگه رگ سیاتیکه یا دیسک کمر داری میزنه به پاهات خلاصه تشخیص ها یکی نبود تو عکس وام آر آی چیزی نشون نداده ولی من از درد شب وروز ندارم وقتی زیاد سرپام یاکار میکنم دردش بیشتر میشه میخواستم نظر شمارو هم بدونم ممنون میشم جواب بده اید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام با کلیه مدارک جهت بررسی درد مزمن شما به کلینیک ما مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 12. محمد امین خلفان

  سلام.من۱۰سالم هست و شب ها موقع خواب مچ پاهام درد میاد باید چیکار کنم؟ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید به پزشک مراجعه کنید و در صورت لزوم آزمایشات لازم و عکس برداری ها را انجام دهید.

   پاسخ
 13. سینا

  سلام فردی ۲۰ ساله هستم و روی مچ پام در بعضی از مواقع درد میکنه و بیشتر مواقعی که دراز کشیدم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به پزشک مراجعه کنید تست های التهابی و در صورت لزوم عکس برداری از مچ پا انجام دهید.

   پاسخ
 14. علیزاده

  سلام آقای دکتر ۱۴ ماه پیش از ارتفاع افتادم گفتن درز پاشنه ورشکستگی داری دو بار گج بستن حالا پام خوب شده ولی مچ پا با زیاد راه رفتن یا فشار ورم ودرد میکنه رفتم دکتر ۱۰ جلسه فیزوپرابی برق زدن ولی بازهم فرق نکرده با کوچکترین فشار مچ پام درد میکنه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   باید ام ار ای مچ پا انجام شود

   پاسخ
 15. سعید

  سلام آقای دکتر پای مادر بزرگم تابستان از بالای غوزک شکسته و با درمان خانگی بستیم بعد بردیم عکس انداختیم گفتن خوب بسته الان در غوزک پا درد شدید دارد علتش چیست سنش هم ۶۰ سال هست اگه جواب بدین ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام علل مختلفی می‌تواند داشته باشد از جمله بد جوش، خوردن ایجاد آرتروز در مفاصل و یا آسیب های بافت نرم ناشی از تروما و ضربه.

   پاسخ
 16. رقیه شاهی

  باسلام وقت عالی بخیر خانمی ۶۰ساله هستم که مدت یک ماه است دچار درد درناحیه مچ پا بصورت هر یک ساعت بمدت ۷تا۱۰دقیقه کرامپی دردناک میشوم که بعد از سپری شدن چند دقیقه درد خود بخود برطرف میشوددر ناحیه درد هیچ اثری از ورم یا علامت خاصی نمیبینم درمراجعه به پزشک نورولوژی اقدامات زیر انجام شده وبهنتیجهای نرسیدم بیماری را منشا عصبی میدانند وداروهای پرگایلین وتیزایدنین وزنترا توصیه کردهاند که مدت ۱۴ روزاست که استفاده میکنم ولی در کاهش درد اثری نداشته به خصوص درد شبانه که غیر قابل تحمل است بطو رمنظم هر یک ساعت با درد شدید از خواب بیدار میشوم روز درد برایم قابل تحمل تر است اقدامات صورت گرفته شامل :ازمایشات خون تیرویید کمخونی دیابت هیچ مورد خاصی به غیر از کمبود ویتامین دی وای اس ار بالا مشاهده نشده تصویر برداری ام ار ای وسونوگرافی داپلر کالر ونوار عصب نیز انجام دادم اذا خواهشمندم مرا راهنمایی فرمایید درخصوص نوع بیماری وچگونگی مقابله با دردهایم در ۲۴ ساعت روز

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام با کلیه مدارک جهت بررسی به مرکز ما تشریف بیاورید.

   پاسخ
 17. داریوش

  درود برشما
  نزدیک به دو ما پیش با درد شدید در ناحیه بازوها روبرو شدم و بعد از چند وقت درد شدید در ناحیه گردن که با انجام ام ار ای دیسک گردن تشخیص داده نشد ولی همچنان درد در ناحیه سر شانه و کتف و به تدریج در بازوها را حس میکنم در بعضی از شب ها در حین خواب با خواب رفتگی در قسمت ساعد دستم از خواب بیدار میشم و الان درد در ماهیچه پشت ساق پا راست و مچ پام به صورت ۴۰ ثانیه یک بار در شب را حس میکنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اولا شانه ها هم باید بررسی شود و در صورت لزوم تصویربرداری لازم را انجام دهند همچنین از نظر گرفتگی های عضلانی تریگر پوینت ها باید بررسی شوید.

   پاسخ
 18. ماهان کریمی

  سلام درود بر شما ،من چهل و دو سالمه الان سه روزه مچ پام از داخل درد میکشم برای کم شدن درد پام از نوافن استفاده میکنم .راه درمان دیگه ای برای آرام شدن درد مچ پام وجود داره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام استفاده از مسکن ها تنها علامت درمانی است و باید علت درد مشخص شود درد مچ پا میتواند ناشی از التهاب و یا آسیب به مفاصل، عضلات و رباط ها و بافت نرم و همچنین اعصاب این منطقه باشد که باید توسط پزشک بررسی و درمان گردد.

   پاسخ
 19. حیدری

  با درود فراوان دکتر جان همسرم با سن حدود 70 سال تقریبا دوسال است که بمحض اینکه خوابشان عمیق میشه از شدت درد مچ پا بیدار میشن و گاها فکر میکنن که باید پا را تکان بدهند ، کلا بمحض خواب رفتن درد شروع میشه، لطفا اگه ممکنه بفرمائید چه راهکاری هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید پاها معاینه فیزیکی شوند و تصویربرداری های لازم را انجام دهند و تست های عصب و عضله پاها نیز مورد نیاز است.

   پاسخ
 20. خسروی

  سلام خسته نباشید حدود یک ماه است ک وقتی ب حمام میرم مچ پاهام خیلی درد میگیره و بعداز چند روز دستهام درد میگیره ایا میتونه نشانه روماتیسم باشه یانه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام .خیر. بعید است چون علائم روماتیسم صرفا درد نیست. تورم، خشکی صبحگاهی، به صورت قرینه از علائم بیماری های روماتیسمی است که در مورد شما وجود ندارد.

   پاسخ
 21. اسماعیل

  سلام اقای دکتر من پام چند سال پیش پیچ خورده ولی اللن دردش شدید شده و عکس گرفتم شکسته ولی از چند سال پیش نگرفته

  ولی ام رای دادم همه چیزش طبیه الانم مچ قوزک پام با کف پام درد داره دکتر امپول تزریق کرده داخل فصل بازم خوب نشدم چیکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگر شکستگی استخوانی باشد باید فیکس بشود ولی آسیب های مفصلی و بافت نرم باید سلول درمانی شود.

   پاسخ
 22. ریحانه

  با درود و احترام.
  خانوم ۵۷ ساله هستم ،از سه ماه قبل درد در اطراف قوزک پای راست دارم که در لمس مثل زخمی در عمق هست ،درد شدید نیست و وقتی پا در وضعیتی مثل خوابیدن به شانه راست قرار میگیرد انگار سنگینی پا بر قوزک و ناحیه اطراف وارد شده و درد ایجاد میکند. به پزشک مراجعه کردم برای صافی کف پا ،کفی و دمپایی بر اساس اسکن کف پا استفاده میکنم. قوزک بند طبی تجویز کردند و کپسول سلکسیب و ۲۰ جلسه فیزیوتراپی و لیزر و استراحت ،استفاده از دستشویی فرنگی و نماز بر روی صندلی ،تا دوماه که همه موارد رعایت کردم خوب بودم ولی چند روزه که پیاده روی با کفی طبی روزی یکساعت شروع کردم علائم برگشته. در ضمن قوزک پام و رم هم داشت و مجدد ایجاد شده. نگرانی من از محدود شدن هست ،چه کنم. ؟این مشکل در پای راستم بود و حالا به اندازه ده درصد در پای چپ هم احساس میکنم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید یک معاینه دینامیک مچ پا بشوید و بر اساس آن ام آر آی انجام دهید

   پاسخ
 23. دکتر محمدرضا کاظمی

  با سلام ایشان نیازمند معاینه دینامیک مچ پا هستند و بر اساس آن باید تصویربرداری های لازم را انجام دهد.

  پاسخ
 24. دکتر محمدرضا کاظمی

  با سلام باید توسط متخصص اطفال شون معاینه شوند اما صفحات رشد در این سن می تواند موجب ایجاد این دردها داشته بشوند.

  پاسخ