درمان دیسک کمر و گردن با لیزر

1400/07/11 40 نظرات

لیزر از جنس نور هست. لیزر در حقیقت نور تقویت شده ای است که می‌تواند باعث بریده شدن و افزایش حرارت اجسام شود. با پیدایش لیزر، این تکنولوژی سریعا در پزشکی هم کاربرد پیدا کرد و به همین ترتیب لیزر در جراحی های ستون فقرات هم پرکاربرد شد. از دهه 90 تاکنون صدها هزار کیس جراحی لیزری ستون فقرات به خوبی انجام شده است.

یکی از جدیدترین کاربردهای لیزر در جراحی ستون فقرات و روش‌های درمان فتق دیسک، جراحی لیزری فتق دیسک گردن و کمر است (PLDD). در این روش پزشکان فوق تخصص درد با هدف کاهش فشار دیسک بیرون زده و تسکین درد از لیزر برای کمک به رفع فشار وارده بر روی عصب استفاده می‌کنند. عمل لیزر دیسک کمر و گردن ، بدون بیهوشی عمومی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بدین معنی که برای انجام آن فقط پوست و ماهیچه‌های کمر که در مسیر ورود سوزن هستند بی‌حس می‌شوند و مقدار کمی داروی آرامبخش به بیمار داده می شود.

آندوسکوپی دیسک کمر

یکی از روش‌های اینترونشنال در درمان دیسک کمر و گردن با لیزر، کاهش فشار داخل دیسک بیرون زده از راه پوست به کمک لیزر (Percutaneous Laser Disc Decompression) PLDD نام دارد. در مشکل بیرون زدگی دیسک فشار داخل دیسک افزایش یافته است. لذا در این تکنیک تحت هدایت دستگاه رادیولوژی (فلوروسکوپ) یک سوزن از پوست و عضلات عبور کرده و به مرکز دیسک وارد می شود و سپس از داخل سوزن یک فیبر نازک لیزر عبور کرده و نوک فیبر نوری در هسته مرکزی دیسک قرار می گیرد و با استفاده از لیزر قسمتی از بافت هسته دیسک تبخیر شده و موجب کاهش فشار داخل دیسک شده لذا حجم و اثر فشاری دیسک بیرون زده کاهش یافته و فشار از روی عصب برداشته می شود. جهت توضیح این تکنیک ابتدا باید مفهوم فتق دیسک و مشکلات آن را بدانید و سپس تکنیک لیزر دیسک و ملاحظات آن توضیح داده می شود:

فتق دیسک (Disc Herniation) از مشکلاتی است که با تغییر عادات زندگی اجتماعی نظیر پشت میز نشینی، افزایش وزن و چاقی ها و حرکات و پوزیشن های خم شونده افراد به خصوص در میان جمعیت میانسال رو به افزایش می باشد. این بیرون زدگی در همه دیسک های ستون فقرات می تواند اتفاق بیفتد اما به ترتیب شیوع بیشترین در کمر، سپس گردن و در آخر در مهره های توراسیک (پشتی) هست.

در واقع به دلایل متعددی فشار داخل دیسک بالا می رود و این تغییر فشار موجب بیرون زدن دیواره دیسک همراه با مقداری از هسته دیسک شده که مواد بیرون زده با فشار بر نخاع و رشته‌های عصبی اندام ها می تواند موجب درد و اختلال فعالیت در محل بیرون زدگی (مانند کمر یا گردن) و رشته های درگیر که به اندام ها عصب رسانی می کنند به شکل درد اندامهای فوقانی و تحتانی (دست ها و پاها) بشود.

فتق دیسک چگونه است؟

فتق دیسک چگونه است
فتق دیسک چگونه است

دیسک ها بالشتک های بین مهره های ستون فقرات هستند که نقش ضربه گیر داشته و موجب چرخش راحت مهره‌ها و نهایتاً انعطاف ستون فقرات می شوند. دیسک از یک هسته آبکی و ژلاتینی به نام نوکلئوس پولپوزوس و یک پوسته با دیواره ضخیم به نام آنولوس فیبروزوس تشکیل شده است. به آسیب دیواره دیسک و خارج شدن هسته دیسک از طریق دیواره آسیب دیده و ورود آن به کانال نخاعی فتق دیسک گفته می شود.

دیسک پاره شده
دیسک پاره شده

علائم بیرون زدگی دیسک

علائم بیرون زدگی دیسک
علائم بیرون زدگی دیسک

وقتی دیسک دچار بیرون زدگی می شود دو عامل موجب تحریک رشته های عصبی می‌شود اولین عامل فشار مکانیکال دیسک بیرون زده روی رشته های عصبی است و دومین عامل التهابی است که در محل پارگی دیسک رخ داده و واسطه های شیمیایی این التهاب موجب تحریک رشته عصبی می شود.

نکته جالب توجه این است که اگر دو عامل بالا خیلی شدید نباشند فرد مبتلا ممکن است دچار علائم بارزی نگردد، یعنی ممکن است در ام آر آی بیرون زدگی های قابل توجه دیسک دیده شود اما فرد علائم شدیدی نداشته باشد. البته عکس این موضوع هم اتفاق می‌افتد یعنی ممکن است بیرون زدگی کوچک باشد ولی به دلیل التهاب شدید که ایجاد کرده علائم بیماری شدید باشد.

علائم فتق دیسک در رابطه با تحریک عصب های خارج شونده از نخاع به اندام هاست این عصب ها حاوی رشته های حسی و حرکتی هستند اگر رشته های حسی درگیر باشند درد، بی حسی و خواب رفتگی و گزگز در اندام ها دیده می‌شود و اگر رشته های حرکتی تحت فشار و تحریک باشند ضعف و یا اسپاسم عضلات در اندام ها دیده می شود.

عوامل خطر فتق دیسک

عوامل خطر فتق دیسک
عوامل خطر فتق دیسک

در مطالعات اخیر دیده شده که یکی از مهمترین عوامل آسیب و بیرون زدگی دیسک ژنتیک است و پس از آن سایر عوامل شامل اضافه وزن ، نشستن های طولانی مدت و عدم تحرک بهمراه چرخش و خم شدن های غیر اصولی موجب افزایش فشار به ستون فقرات شده که در نهایت همه این عوامل موجب کم آب شدن دیسک و کاهش انعطاف آن و فرسایش دیواره دیسک و تغییر ماهیت هسته دیسک و در نهایت فتق و بیرون زدگی دیسک می شود.

تشخیص فتق دیسک

تشخیص دیسک کمر و گردن
تشخیص دیسک کمر و گردن

چنانچه بیمار علائم محوری در ستون فقرات و یا علائم انتشاری در اندام ها داشته باشد پزشک با شک به بیرون زدگی دیسک بیمار را معاینه کرده و در صورت تایید تشخیص تصویربرداری درخواست می شود که شامل: عکس ساده از ستون مهره ها جهت بررسی فاصله بین مهره ها و سرخوردگی و تغییرات آرتروزی است که گاها جهت دقت بیشتر سی تی اسکن انجام میشود و همچنین ام ار ای جهت بررسی بافت نرم یعنی دیسک ها و نخاع و رشته های عصبی است که فتق دیسک و میزان بیرون زدگی آن به دقت مشخص می گردد.

درمان بیرون زدگی دیسک

در حدود دو سوم بیرون زدگی های دیسک با درمان های غیر تهاجمی نظیر لیزر ، فیزیوتراپی ، دارو درمانی کنترل می گردد اما حدود یک سوم از بیماران نیاز به اقدامات کم تهاجمی اینترونشنال مانند لیزر و یا آندوسکوپی دارند که در اینجا عمل بسته لیزر داخل دیسک توضیح داده می شود:

عمل بسته لیزر دیسک : PLDD

عمل بسته لیزر دیسک
عمل بسته لیزر دیسک

در این عمل یک سوزن نازک با هدایت دستگاه رادیولوژی به مرکز دیسک وارد شده و به  وسیله فیبر نوری مخصوصی لیزر به فضای داخل دیسک (هسته یا نوکلئوس پولپوزوس) فرستاده شده که در نتیجه آن مقداری از هسته دیسک تبخیر می گردد و با تبخیر آن فشار داخل دیسک کاهش می یابد (مانند تایری که باد داخل آن کاهش یابد) با کاهش فشار داخل دیسک، فشار از روی عصب درگیر برداشته می شود و علایم بیمار مرتفع می گردد و در طول زمان دیسک فرصت ترمیم پیدا کرده و دیواره دیسک ترمیم می گردد (پروسه کاهش فشار داخل دیسک چند روز تا چند هفته به طول می‌انجامد). این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا FDA هست و به صورت سرپایی انجام شده و با بیحسی موضعی بوده و یک ساعت پس از اتمام عمل بیمار مرخص می گردد.

اندیکاسیون انجام عمل لیزر دیسک PLDD

 • عدم پاسخ دهی به درمان های محافظه کارانه و غیر تهاجمی
 • پارگی خیلی شدید در دیسک اتفاق نیفتاده باشد.
 • دیسک خشک نشده باشد یعنی آب دیسک کاملا از بین نرفته باشد.
 • ارتفاع دیسک به کمتر از ۵۰ درصد کاهش پیدا نکرده باشد.
 • تخریب عصبی شدید (Denervation) در عصب های تحت فشار اتفاق نیفتاده باشد.

مزایا عمل لیزر دیسک PLDD

 • سرپایی و بدون مشکلات بستری است.
 • کم تهاجمی است.
 • بدون برش انجام می گیرد.
 • نسبت به سایر روشهای جراحی هزینه کمتری دارد.
 • دستکاری کمتر ستون فقرات و جلوگیری از چسبندگی های بعد عمل و آرتروز مفاصل فاست بین مهره ای.

هزینه عمل لیزر دیسک PLDD

هزینه عمل دیسک کمر با لیزر مشتمل برمجموع هزینه خرید فیبر نوری لیزر و تجهیزات آن و هزینه انجام عمل است که با توجه به تعداد سطوح درگیری دیسک و تعداد تجهیزات لیزر و … متغیر خواهد بود، لیکن در کل هزینه این تکنیک نسبت به سایر روش‌های جراحی دیسک به مراتب کمتر خواهد بود.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.7/5 - (6 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. فاطمه محمدی

  سلام دکتر جان… گفتندهمسرم دچار لغزش مهره شده من نتیجه را خدمتتان تقدیم میکنم آیا باید عمل جراحی کند یا خیر..
  1… اسپوندیلولیستزیس گرید 1 در سطحL5…. L4 مشهود است
  2… فواصل دیسکی بین مهره ها به نظر طبیعی است
  3.. ارتفاع و دانسیته جسم مهره ها طبیعی است
  4… زوائد عرضی و خاری در مهره ها به نظر طبیعی است
  4… ضایعه استخوانی لیتیک یااسکلروتیک دیده نمیشود

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال شود.
   09120335132

   پاسخ
 2. ژیلا سلامی

  سلام وخسته نباشید آقای دکتر من حدود دوماهه شدید پادردگرفتم چندتا دکتر رفتم بعدکلی دکتر رفتن ام ای را گرفتن گفتن دیسک کمر دارم وچندتا ازمهره هام فاصله دارن گفتن باید عمل بشم اما ازعمل میترسم ده جلسه فیزیوتراپی وطب سوزنی ولیرز درمانی پرتوان رفتم فایده نداشت الان دوماهه حتی نمیتونم براچنددقیقه سرپا باشم میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم میتونم ام ای را رابراتون بفرستم ازتبریز خانم ۴۹ ساله

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،ام ار ای را همراه با شرح حال کامل جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 3. جواد صدقی

  با سلام خدمت شما آقای دکتر من دیسک کمر خفیف ال5 و اس 1 و دیسک کمر شدید بین ال 4 و ال 5 دارم که سیاتیک پاهام هم خیلی اذیتم میکنه آیا با لیزر درمان میشه یا باید عمل کنم ضمنا من اضافه وزن هم دارم که درحال وزن کم کردن میباشم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام ار آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 4. محمد اشلقی ترکمانی

  یکی هم دکتر ام ای ار رد واستون بفرستم میتونین بگین لیزری عمل میشه یا نه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   بله ارسال فرمایید.
   ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 5. محمد

  سلام دکتر عمل جراحی باز بهتر است یا لیزر آیا در لیزر برگشت دیسک امکان پذیر هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام بهترین کار روشی است که کمترین دستکاری انجام شود و هر کدام از آنها اندیکاسیون خاص خود را دارد چنانچه پارگی دیسک زیاد نیست در قدم اول لیزر دیسک جهت کاهش فشار دیسک انجام شود.

   پاسخ
 6. احمدی

  باسلام.اینجانب خانم 56 ساله بادردوبیرون زدگی دسک وکمروگردن قصد دارم جهت مشاوره ودرمان خدمت جناب دکتر باشم ضمنا مدارک وعکسهاراقبلا تهیه کردم وحدود دوماه قبل هم سه بارتزریق کردن داشتم که متاسفانه تاثیری نداشته حالا قصد عمل بالیزر را دارم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام با وقت دهی مرکز هماهنگ بفرمایید.
   22847309
   09120335132

   پاسخ
 7. شهرام

  سلام جناب دکتر من یه مدته از خستگی گردن رنج میبرم البته این خستگی از زمانی شروع شد که مچ دستم چسپندگی عصب داشت وبعد از جراحی ای خستگی شروع شده ممنون میشم نظرتون رو لطف بفرمایین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید تست عصب و عضله از دست ها گرفته شود

   پاسخ
 8. دکتر مرادی

  سلام استاد ارجمند. اینجانب پزشک عمومی هستم ۵۵ ساله بصورت حرفه ای ورزش دوچرخه سواری و شنا میکنم.از ۲۰ روز قبل بدنبال شنا بطور کاملا ناگهانی دچار اسپاسم شدید شانه راست شدم بعد از ۲ روز اسپاسم برطرف ولی در مسیر عصب C7 دچار پارستزی و درد شدم که بدنبال شنا از دو روز قبل بسار شدید و انتراکتبل شد .ام آر آی انجام دادم امروز. در دیسکهای C6-C7 , C7 – C8 علایم فتق دیده شد{ضمنا در مسیر C8 نیز از دو روز قبل پارستزی مختصر دارم}. آیا با روش لیزر قابل درمان است؟ چه دستور میفرمایید؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با عرض سلام خدمت جناب دکتر مرادی گرامی، لطفاً ام ار ای خود را جهت بررسی به واتساپ مشاوره ارسال بفرمایید در خدمت هستیم.
   09120335132

   پاسخ
 9. فرهاد

  سلام و عرض ادب
  بنده دیسک کمر متوسط دارم و الان بعد از دو هفته استراحت درد به حداقل ممکن رسیده
  منتها قبلا در باشگاه بدنسازی وزنه ی سنگین می زدم الان دیگه یه صلاح نیست این کارو انجام بدم
  ایا نی تونم عمل آندوسکوبی انجام بدم و بعد از 4 ماه استراحت وزنه ی سنگین بزنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335132

   پاسخ
 10. فریده

  سلام من 72 سالم گردنم درد میکرد به کتفم دست هام پاهام میزد رفتم دکتر ام آر ای دادم دکتر گفت بیرون زدگی دیسک گردن دارم میتونم لیزر کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335132

   پاسخ
 11. گلناز

  سلام آقای دکتر خسته نباشید میخواستم بپرسم من پای راست مخصوص قسمت زانو خیلی درد میکرد رفتم دکتر ام آر ای دکتر گفت کمرم تنگی کانال نخاعی داره خواستم بپرسم با لیز میشه درست بشه اگه بشه هزینه اش چقدر میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335132

   پاسخ
 12. حمید

  سلام من حدود بیست وپنج سال هست که گردن درد شدید دارم که متاسفانه به خاطر شرایط مالی بد اصلا به پزشک مراجعه نکردم اما حالا درد خیلی زیاد شده و دیگه توان انجام کار ندارم ایا جایی هست که با بیمه سلامت بتونم عمل کنم هزینه عمل چقدر میشه ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله، به بیمارستان های دانشگاهی مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 13. بهروز

  سلام جناب دکتر
  من حدود ۶ ماه پیش بخاطر درد شانه و بازوی چپ به متخصص مراجعه و پس ار MRI گفت دیسک مهره C5,C6 دارید و نیاز به عمل دارد
  درد فقط در بازو و کتف دارم (بیشتر هنگام خواب) و بعضا سر شدن فقط بازو
  آیا عمل لیزر برایم جوابگوست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09150335132

   پاسخ
 14. انوشاوان مگردیچیان

  با سلام و خسته نباشید . گزارش ام ار ای ارسال شده متعلق به پدرم ۸۸ ساله میباشد . خواهشندم چناچه مقدور میباشد ما را راهنمایی بفرمایید . با سپاس فراوان

  ‌‌findings :
  Evidence of degenrrative joint disease and canal and neural foraminal stenosis at lumbar spine is seen.
  There is also evidence of disc dehydration from L1 to S1 and uniform disc bulge at L3- L4 and L4 -L5
  Vidualized spinal cord and also quda equina appeared normal
  Vertebral alignment is normal

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام آرتروز و تنگی کانال گزارش شده باید التهاب کانال برطرف و آرتروز کنترل بشود

   پاسخ
 15. فریبا روزبهانی

  سلام روزتون بخیر
  پدرم ناراحتی قلبی داره ودکتر هرگونه عمل را ممنوع کرده ازطرفی کمر درد وپا درد شدید داره قبلا هم کمرش رو عمل کرده ..متاسفانه چنددفعه زمین خورده وتحمل درد رو نداره میتونه بالیزربدون بی هوشی عملش روانجام بده اگه ممکنه لطف کنید راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آر آی و مدارک را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 16. فهیمه

  سلام وخداقوت .من دیسک شدید گردن وناهنجاری کیاری دارم همه دکترها گفتند عمل جراحی الان هم چند وقته دست‌ها وپاهام گزگز وسوزن سوزن وحالت خواب رفتگی پیدا میکنه به نظر شما با لیزر جواب میده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام خیر باید عمل جراحی انجام شود

   پاسخ
 17. علی

  سلام خسته نباشید من دو هفته پیش ام ار ای دادم دکتر بهم گفته دیسک گردن شدید داری و باید عمل کنی
  میخواستم بپرسم عمل لیزر میتونم انجام بدم یا اینکه باید جراحی بشم ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335132

   پاسخ
 18. محمدرضا

  درود برشما
  حدود یکی دوماه است که دست و پاهای من در بعضی از وضعیت های دراز کش و نشسته خواب میره و گاهی کمی سرد میشه و گاهی هم حالت مورمور حس میشه..در هنگام فعالیت بدنی اینطور نیستم .من در ال 4 و ال 5 و همچنین در مهره های گردنی دیجنریشن غضروف و فشار به نخاع هم دارم. در دوسه سال گذشنه وزن هم از دست دادم .درسه ماه گدشته تغییرات عملکردی در کمر و گردن نداشتم ولی مصرف کره وروغن های کارخانه ای کلا کنار گداشتم بنظر شما ممکنه به علت عدم مصرف چربی و روغن در معرض کمبود مواد تغدیه ای لازم قرار گرفته باشم ؟.اگر بفرمایید خدمتتون برسم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در برخی موارد کمبود ویتامین ها و عناصر ضروری می تواند این علائم را ایجاد کند باید به پزشک متخصص داخلی مراجعه و معاینات کامل داخلی و آزمایشات لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 19. دکتر محمدرضا کاظمی

  سلام. بله بستگی به شدت و تعداد اسیب دیدگی دارد.

  پاسخ
 20. آرین

  سلام وقت بخیر.آیا عمل لیزر که مقدار مایع درون دیسک را کم میکند مضر نیست؟آیا دیسک توانایی ساخت دوباره این مایع را دارد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام.خیر. مضر نیست زیرا این دیسک از ابتدا آسیب دیده است و فشار داخل آن زیاد شده است و در عمل لیزر دیسک فشار داخل دیسک کاهش می یابد و شانس پارگی دیسک و فشار به نخاع کاهش می یابد.

   پاسخ
 21. دکتر محمدرضا کاظمی

  باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

  پاسخ