درمان دیسک کمر و گردن با لیزر

1400/07/11 38 نظرات

لیزر از جنس نور هست. لیزر در حقیقت نور تقویت شده ای است که می‌تواند باعث بریده شدن و افزایش حرارت اجسام شود. با پیدایش لیزر، این تکنولوژی سریعا در پزشکی هم کاربرد پیدا کرد و به همین ترتیب لیزر در جراحی های ستون فقرات هم پرکاربرد شد. از دهه 90 تاکنون صدها هزار کیس جراحی لیزری ستون فقرات به خوبی انجام شده است.

یکی از جدیدترین کاربردهای لیزر در جراحی ستون فقرات و روش‌های درمان فتق دیسک، جراحی لیزری فتق دیسک گردن و کمر است (PLDD). در این روش پزشکان فوق تخصص درد با هدف کاهش فشار دیسک بیرون زده و تسکین درد از لیزر برای کمک به رفع فشار وارده بر روی عصب استفاده می‌کنند. عمل لیزر دیسک کمر و گردن ، بدون بیهوشی عمومی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بدین معنی که برای انجام آن فقط پوست و ماهیچه‌های کمر که در مسیر ورود سوزن هستند بی‌حس می‌شوند و مقدار کمی داروی آرامبخش به بیمار داده می شود.

آندوسکوپی دیسک کمر

یکی از روش‌های اینترونشنال در درمان دیسک کمر و گردن با لیزر، کاهش فشار داخل دیسک بیرون زده از راه پوست به کمک لیزر (Percutaneous Laser Disc Decompression) PLDD نام دارد. در مشکل بیرون زدگی دیسک فشار داخل دیسک افزایش یافته است. لذا در این تکنیک تحت هدایت دستگاه رادیولوژی (فلوروسکوپ) یک سوزن از پوست و عضلات عبور کرده و به مرکز دیسک وارد می شود و سپس از داخل سوزن یک فیبر نازک لیزر عبور کرده و نوک فیبر نوری در هسته مرکزی دیسک قرار می گیرد و با استفاده از لیزر قسمتی از بافت هسته دیسک تبخیر شده و موجب کاهش فشار داخل دیسک شده لذا حجم و اثر فشاری دیسک بیرون زده کاهش یافته و فشار از روی عصب برداشته می شود. جهت توضیح این تکنیک ابتدا باید مفهوم فتق دیسک و مشکلات آن را بدانید و سپس تکنیک لیزر دیسک و ملاحظات آن توضیح داده می شود:

فتق دیسک (Disc Herniation) از مشکلاتی است که با تغییر عادات زندگی اجتماعی نظیر پشت میز نشینی، افزایش وزن و چاقی ها و حرکات و پوزیشن های خم شونده افراد به خصوص در میان جمعیت میانسال رو به افزایش می باشد. این بیرون زدگی در همه دیسک های ستون فقرات می تواند اتفاق بیفتد اما به ترتیب شیوع بیشترین در کمر، سپس گردن و در آخر در مهره های توراسیک (پشتی) هست.

در واقع به دلایل متعددی فشار داخل دیسک بالا می رود و این تغییر فشار موجب بیرون زدن دیواره دیسک همراه با مقداری از هسته دیسک شده که مواد بیرون زده با فشار بر نخاع و رشته‌های عصبی اندام ها می تواند موجب درد و اختلال فعالیت در محل بیرون زدگی (مانند کمر یا گردن) و رشته های درگیر که به اندام ها عصب رسانی می کنند به شکل درد اندامهای فوقانی و تحتانی (دست ها و پاها) بشود.

فتق دیسک چگونه است؟

فتق دیسک چگونه است
فتق دیسک چگونه است

دیسک ها بالشتک های بین مهره های ستون فقرات هستند که نقش ضربه گیر داشته و موجب چرخش راحت مهره‌ها و نهایتاً انعطاف ستون فقرات می شوند. دیسک از یک هسته آبکی و ژلاتینی به نام نوکلئوس پولپوزوس و یک پوسته با دیواره ضخیم به نام آنولوس فیبروزوس تشکیل شده است. به آسیب دیواره دیسک و خارج شدن هسته دیسک از طریق دیواره آسیب دیده و ورود آن به کانال نخاعی فتق دیسک گفته می شود.

دیسک پاره شده
دیسک پاره شده

علائم بیرون زدگی دیسک

علائم بیرون زدگی دیسک
علائم بیرون زدگی دیسک

وقتی دیسک دچار بیرون زدگی می شود دو عامل موجب تحریک رشته های عصبی می‌شود اولین عامل فشار مکانیکال دیسک بیرون زده روی رشته های عصبی است و دومین عامل التهابی است که در محل پارگی دیسک رخ داده و واسطه های شیمیایی این التهاب موجب تحریک رشته عصبی می شود.

نکته جالب توجه این است که اگر دو عامل بالا خیلی شدید نباشند فرد مبتلا ممکن است دچار علائم بارزی نگردد، یعنی ممکن است در ام آر آی بیرون زدگی های قابل توجه دیسک دیده شود اما فرد علائم شدیدی نداشته باشد. البته عکس این موضوع هم اتفاق می‌افتد یعنی ممکن است بیرون زدگی کوچک باشد ولی به دلیل التهاب شدید که ایجاد کرده علائم بیماری شدید باشد.

علائم فتق دیسک در رابطه با تحریک عصب های خارج شونده از نخاع به اندام هاست این عصب ها حاوی رشته های حسی و حرکتی هستند اگر رشته های حسی درگیر باشند درد، بی حسی و خواب رفتگی و گزگز در اندام ها دیده می‌شود و اگر رشته های حرکتی تحت فشار و تحریک باشند ضعف و یا اسپاسم عضلات در اندام ها دیده می شود.

عوامل خطر فتق دیسک

عوامل خطر فتق دیسک
عوامل خطر فتق دیسک

در مطالعات اخیر دیده شده که یکی از مهمترین عوامل آسیب و بیرون زدگی دیسک ژنتیک است و پس از آن سایر عوامل شامل اضافه وزن ، نشستن های طولانی مدت و عدم تحرک بهمراه چرخش و خم شدن های غیر اصولی موجب افزایش فشار به ستون فقرات شده که در نهایت همه این عوامل موجب کم آب شدن دیسک و کاهش انعطاف آن و فرسایش دیواره دیسک و تغییر ماهیت هسته دیسک و در نهایت فتق و بیرون زدگی دیسک می شود.

تشخیص فتق دیسک

تشخیص دیسک کمر و گردن
تشخیص دیسک کمر و گردن

چنانچه بیمار علائم محوری در ستون فقرات و یا علائم انتشاری در اندام ها داشته باشد پزشک با شک به بیرون زدگی دیسک بیمار را معاینه کرده و در صورت تایید تشخیص تصویربرداری درخواست می شود که شامل: عکس ساده از ستون مهره ها جهت بررسی فاصله بین مهره ها و سرخوردگی و تغییرات آرتروزی است که گاها جهت دقت بیشتر سی تی اسکن انجام میشود و همچنین ام ار ای جهت بررسی بافت نرم یعنی دیسک ها و نخاع و رشته های عصبی است که فتق دیسک و میزان بیرون زدگی آن به دقت مشخص می گردد.

درمان بیرون زدگی دیسک

در حدود دو سوم بیرون زدگی های دیسک با درمان های غیر تهاجمی نظیر لیزر ، فیزیوتراپی ، دارو درمانی کنترل می گردد اما حدود یک سوم از بیماران نیاز به اقدامات کم تهاجمی اینترونشنال مانند لیزر و یا آندوسکوپی دارند که در اینجا عمل بسته لیزر داخل دیسک توضیح داده می شود:

عمل بسته لیزر دیسک : PLDD

عمل بسته لیزر دیسک
عمل بسته لیزر دیسک

در این عمل یک سوزن نازک با هدایت دستگاه رادیولوژی به مرکز دیسک وارد شده و به  وسیله فیبر نوری مخصوصی لیزر به فضای داخل دیسک (هسته یا نوکلئوس پولپوزوس) فرستاده شده که در نتیجه آن مقداری از هسته دیسک تبخیر می گردد و با تبخیر آن فشار داخل دیسک کاهش می یابد (مانند تایری که باد داخل آن کاهش یابد) با کاهش فشار داخل دیسک، فشار از روی عصب درگیر برداشته می شود و علایم بیمار مرتفع می گردد و در طول زمان دیسک فرصت ترمیم پیدا کرده و دیواره دیسک ترمیم می گردد (پروسه کاهش فشار داخل دیسک چند روز تا چند هفته به طول می‌انجامد). این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا FDA هست و به صورت سرپایی انجام شده و با بیحسی موضعی بوده و یک ساعت پس از اتمام عمل بیمار مرخص می گردد.

اندیکاسیون انجام عمل لیزر دیسک PLDD

 • عدم پاسخ دهی به درمان های محافظه کارانه و غیر تهاجمی
 • پارگی خیلی شدید در دیسک اتفاق نیفتاده باشد.
 • دیسک خشک نشده باشد یعنی آب دیسک کاملا از بین نرفته باشد.
 • ارتفاع دیسک به کمتر از ۵۰ درصد کاهش پیدا نکرده باشد.
 • تخریب عصبی شدید (Denervation) در عصب های تحت فشار اتفاق نیفتاده باشد.

مزایا عمل لیزر دیسک PLDD

 • سرپایی و بدون مشکلات بستری است.
 • کم تهاجمی است.
 • بدون برش انجام می گیرد.
 • نسبت به سایر روشهای جراحی هزینه کمتری دارد.
 • دستکاری کمتر ستون فقرات و جلوگیری از چسبندگی های بعد عمل و آرتروز مفاصل فاست بین مهره ای.

هزینه عمل لیزر دیسک PLDD

هزینه عمل دیسک کمر با لیزر مشتمل برمجموع هزینه خرید فیبر نوری لیزر و تجهیزات آن و هزینه انجام عمل است که با توجه به تعداد سطوح درگیری دیسک و تعداد تجهیزات لیزر و … متغیر خواهد بود، لیکن در کل هزینه این تکنیک نسبت به سایر روش‌های جراحی دیسک به مراتب کمتر خواهد بود.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.8/5 - (5 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. زهرا

  سلام پدر من مدتیه دستاش سر شده و به دکتر که مراجعه کردند گفتند دیسکتون زده بیرون و به عصب فشار میاره همچنین گفتن مایع درون دیسک خشک شده
  بهشون گفتن باید جراحی انجام بشه
  میشه اینکار و لیزری انجام داد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 2. شکوفه

  سلام
  وقت خوش
  جناب دکتر من چند ماه قبل دچار پارگی دیسک کمر شدم.بهمن ۱۴۰۰ اوزون تراپی انجام دادم و بهتر شدم. ولی درد پا و کمرم دوباره برگشته. ولی بی حسی و گز گز در انگشتان پا ندارم .قبل از اوزون تراپی هم بی حسی نداشتم.
  آیا لیزر برای من مناسبه یا جراحی باز لازم هست.
  امکانش هست ام آر آی رو براتون بفرستم
  مرسی ازتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام آر آی تون را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 3. آقایی

  سلام جناب دکتر،شماره۰۹۱۲۰۳۳۵۱۴۲ برای ارسال ام آی آر در واتساپ قابل رویت نیست،ونمیشه ام آر آی ارسال کرد،با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام شرح حال خود را به طور دقیق و منظم همراه با مدارک به واتساپ مشاوره زیر جهت بررسی ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 4. علی

  با سلام و خسته نیاشید من برای دیسک کمر ام ار آی دادم حالا دکتر میگه دیسک نیست و کیست ته نخاعی داری که یکباره بزرگ شده و تمام علائم دیسک کمر را داشتی حالا میخام بدونم این کیست ته نخاعی رو شما عمل میکنید؟ آیا تو ایران عمل کیست تارلوف داشتیم چند درصد موفقیت آمیزه و عوارض بعد عملش چیه؟ ممنون و تشکر از جوابگویی به لیماران

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه کیست تارلوف کوچک باشد نیاز به عمل نیست اما اگر بزرگ باشد باید ترمیم انجام شود.

   پاسخ
 5. آقایی

  سلام جناب دکتر،من دیسک گردنی بین مهرهای c3الی c7 دارم،مدتی هست بی حسی به انگشتان دست راست هم زده،آیا با لیزر قابل درمان هست،هزینه عمل چقدر میشه،با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام .ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335142

   پاسخ
 6. محمد

  سلام خسته نباشید مادر بزرگم دچار دیسک گردن شده میخواستم بدونم هزینه عمل و بهبودش چقدر میشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 7. زهرا براتی

  سلام دکتر خانمی هستم ۴۶ ساله ،چندسالی است که ازدرد گردن رنج میبرم وشانه هایم نیز درگیر شده چندبازفیزیوتراپی انجام دادم اما فایده نداشت ام آرای انجام دادم میگه دوجا دیسک درآمده وآرتروز هم داری آیا لیزر درمانی برای من مفیداست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،بستگی به میزان بیرون زدگی دیسک دارد که در بررسی ام آر آی مشخص میشود.

   پاسخ
 8. فرهاد

  سلام آقای دکتر
  بنده ۳۵ سالم هست و. چند سالیه که با درد و سوزش پای چپ درگیر هستم. این درد با نشستن روی صندلی تشدید میشه. اخیرا درد خیلی کم شده بود که پشت میز نشستنم زیاد شد و درد تشدید شده. قبلا با دارودرمانی، فیزیوتراپی، ورزش و آب درمانی هم نتیجه نگرفتم.
  میخواستم ببینم نیاز به جراحی داره یا روش درمانی دیگه ای هم هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید ام آر آی کمر جدید بگیرید تا وضعیت تنگی کانال مشخص شود.

   پاسخ
 9. issa

  سلام اقای دکتر.
  من حدود۱۰ روز است درگیر درد کمر هستم که البته از مدتها قبل از پشت پا شروع شد .به پزشک مراجعه کردم و mriانجام دادم و جواب پزشک معالج دوراه بود یا تزریق گاز اوزون،یا عمل
  به پزشک دیگر جراح مغز واعصاب مراجعه کردم ،فرمودند جراحی
  سوالم اینه اقای دکتر راه دیگری بغییر از جراحی باز هست.
  من۴۲سالمه اقای دکتر.ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام .ام ار ای را جهت بررسی و اعلام نظر به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 10. ابوالفضل فراهانی

  سلام دکتر ،هزینه عمل دیسک گردن،با روش لیزر چقدر است،من ام آر آی دارم ،براتون بفرستم ،هزینه رو لطف میکنید بگید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 11. بهرام

  جناب دکتر درود هزینه جراحی دیسک گردن به روش لیزری چقدره ؟ سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بستگی به درگیری دیسک ها و میزان پارگی دارد.

   پاسخ
 12. علی شریفیان

  سلام آقای دکتر آیا لیزر یا عمل بسته برای دیسک گردن مثل عمل باز جوابگو هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بستگی به میزان پارگی دیسک دارد اگر زیاد نباشد بله

   پاسخ
 13. خسرو مصلحیان

  سلام دکتر وقت بخیر من بدلیل فتق و پارگی دیسک سال ۹۳ توسط یکی از پزشکان متخصص درد مورد عمل قرار گرفتم ولی حدود ۱۰ ماه پیش بدلیل عدم رعایت وضعیت لازم دوباره دچار مشکل شدم و این درد شدیدتر از قبل ودرحال افزایش است . شغل من مهندسی عمران است و قادربه عمل باز نیستم لطفاً در مورد روشها و هزینه درمان راهنمایی بفرمایید . تشکر
  لطفاً در واتساپ مطالب را ارسال بفرمایید .تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام ار ای را جهت بررسی به شماره واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 14. رحیم نظری

  سلام وقت بخیر دکتر کاظمی من دکتر پنج تا دیسک کمر دارم و یکی از مهرهام جایش رو تغییر کرده من میخواستم قیمت لیزر pldd را بدانم تا پولی آماده کنم برای عمل لیزر ، تخمینی قیمت هر دیسک کمر که با لیزر عمل میشه چقدره ؟ منتظر جوابتون هستم دکتر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نوع عمل و هزینه بستگی به پاتولوژی بیماری و وسایل مصرفی دارد ام ار ای خود را جهت بررسی به شماره واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335142

   پاسخ
 15. منظر محرابی

  سلام اقای دکتر
  چندین سالی هست که کمردرد شدید دارم و به جفت زانوهام زده
  و تزریق کمر و زانو را انجام دادم ولی متاسفانه بی نتیجه بوده
  دکتر گفته تنگی کانال دارم و باید عمل کنم
  میخواستم ی راه حلی بهم بوید تا از این درد راحت بشم
  ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 16. سیما صیادی

  سلام آقای دکتر
  بنده دیسک سه تا از مهره های گردنم بیرون زده و گفتن نزدیک نخاع
  ۱۰ جلسه فیزیوتراپی انجام دادم که نتیجه هم نگرفتم
  به نظر شما باید چکارکنم
  چون هم ملتهب هم درد داره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 17. فتوتی

  سلام ، آقای دکتر برای تنگی شدید کانال نخاعی در سن ۸۰ سالگی راهی جز عمل وجود داره ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. بستگی به میزان تنگی و معاینه اعصاب و تست عصب دارد اگر تخریب عصبی اتفاق نیفتاده باشد بله.

   پاسخ
 18. مهدی شاه نظری

  سلام تصویر ام آرا آی را میتونم براتون ارسال کنم دیسک بین مهره ۴ و ۵ پاره شده و درد در ناحیه پشت زانو و ساق پا دارم امکان درمان با روش کم تهاجمی هست هزینه چقدر می باشد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای را جهت بررسی ارسال بفرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 19. مریم مکی نیا

  آیا برای پارگی دیسک مهره یک 4 و 5 عمل pldd انجام می شود؟
  هزینه ی عمل چه قدر است؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای خود را جهت بررسی به شماره واتساپ زیر ارسال بفرمایید:
   09120335132

   پاسخ