دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » درمان دردهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو

درمان دردهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو

درمان دردهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو

درمان دردهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو با رادیوفرکوئنسی اعصاب زانوئی یکی از موثرترین اقداماتی است که توسط فلوشیپ درد انجام می گردد و باعث خواهد شد بیمار به زندگی عادی خود بازگردد.

اصلی ترین دلیل اندیکاسیون عمل تعویض مفصل زانوها (Total Knee Replacement) دردهای مفصل زانو است به عبارتی برای مفصل زانو باید هرکاری کرد تا درد آن قطع شود و اگر درد کنترل شد کنترل آرتروز زانو موفقیت آمیز بوده است ولی چنان چه دردها کنترل نگردند باید تعویض مفصل انجام شود اما متاسفانه در درصد نسبتا قابل توجهی از بیماران تعویض مفصل پایان راه نیست و بیماران پس از عمل هم دچار دردهای اطراف زانو خواهند بود. در این موارد پزشکان “فلوشیپ درد” با استفاده از رادیوفرکوئنسی اعصاب حسی زانو (RF) کمک شایانی به کنترل درد در این گروه از بیماران می کنند.

مدیریت و کنترل درد بعد از عمل تعویض مفصل زانو

از مهم ترین الزامات پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو کنترل دردهای بعد از عمل است که  اولین بعد آن افزایش راحتی و رضایت بیمار و زود راه افتادن بیمار است که به دلیل اینکه بیماران درگیر این عمل جراحی سن بالای 50 سال دارند موجب کاهش خطر لخته شدن و آمبولی و کاهش خطر عفونت ریه می گردد و نهایتا ترخیص سریعتر شده و نیز موجب آغاز سریعتر برنامه توان بخشی می گردد. این نکات در حقیقت اثرات سریع کنترل درد را نشان می دهد. اما چرا برخی بیماران دچار دردهای زانویی مزمن پس از عمل می گردند؟ دو دلیل عمده وجود دارد که شامل موارد ذیل است:

1- نخست آن که اگر پس از عمل جراحی، کنترل درد به درستی انجام نشود اعصاب حسی زانو پیام های درد را به شکل مداوم به مغز مخابره می کنند و موجب حساسیت بیش از حد مراکز مغزی می شوند.

2- علت دیگر دردهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو ، آسیب به اعصاب حسی زانو در حین عمل تعویض مفصل می باشد که موجب دردهای زانو در استراحت و حرکت می گردد.

این دو عامل مهمترین علل دردهای بعد از تعویض مفصل زانو هستند که بسیار به اقدامات معمول کنترل درد مقاوم اند و باید از تکنیک های پیشرفته نظیر رادیوفرکوئنسی RF استفاده نمود.

آناتومی اعصاب حسی زانو

آناتومی اعصاب حسی زانو

آناتومی اعصاب حسی زانو

عصب زانو از شاخه های رانی (Femural)، صافن (saphenous nerve)، اعصاب مشترک پرونئال، تیبیال و اعصاب ابتوراتور (obturator nerves) تشکیل شده است. اعصاب ژنیکولاریا زانویی ، شاخه های کوچک و مفصلی این اعصاب هستند که زانو را احاطه کرده اند. اعصاب ژنیکولار از 5 شاخه تشکیل شده است که درشکل بالا مشخص شده اند. وظایف این اعصاب انتقال صرفا حس درد می باشد و نقشی در حرکت اندام و زانو ندارند. شاخه های عصبی SL، SM، و IM هدف های اصلی در این روش هستند. و با تابش امواج رادیویی به این اعصاب دردهای مزمن زانو درمان می شوند.

روش انجام کار رادیوفرکوئنسی (RFA) اعصاب زانویی (ژنیکولار) جهت کنترل و تسکین درد زانو

تصویر انجام رادیوفرکوئنسی

تصویر انجام رادیوفرکوئنسی

رادیوفرکوئنسی اعصاب زانو در دو مرحله انجام می شود

1- مرحله بلوک تشخیصی اعصاب ژنیکولار (زانویی) :

در این مرحله ابتدا مقداری از مواد بی حس کننده موضعی در محل اعصاب ژنیکولار تزریق می شود. هدف از این کار این است که پاسخ درد به بلوک عصبی سنجیده شود و اگر کارایی لازم برای تسکین درد زانو مشاهده گردید مرحله دوم و اصلی انجام شود.

2- مرحله اصلی یا رادیوفرکوئنسی اعصاب ژنیکولار :

در صورت موفقیت آمیز بودن مرحله اول انجام می گردد. در این فاز بجای تزریق مواد بی حسی در مجاورت اعصاب حسی ذکر شده (که با هدایت دستگاه سونوگرافی و فلوروسکوپی مشخص شده اند) امواج RF رادیوفرکوئنسی فرستاده شده که موجب بلوک و تعدیل طولانی مدت فعالیت اعصاب زانویی می گردند. با انجام این فاز درد کاهش می یابد و زانو عملکرد خود را بازمی یابد.

هر دو فاز این تکنیک به صورت درمان سرپایی و تحت هدایت مستقیم فلوروسکوپی انجام می شوند.

ماندگاری اثر رادیوفرکانسی

تعدیل فعالیت اعصاب زانویی پس از رادیوفرکوئنسی موجب برطرف شدن درد برای سال ها می گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
5/5 - (2 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت