تنیس البو چیست و نحوه درمان آن چگونه است

1398/03/18 22 نظرات

تنیس البو چیست ؟ Tennis Elbow یا آرنج تنیس بازان بیماری است که موجب درد در ناحیه خارجی آرنج می گردد که علت آن کشیدگی و آسیب تاندون عضله خارجی آرنج در محل اتصال به استخوان (مطابق شکل) است علت اصلی آن حرکات ورزشی و یا غیر ورزشی نامناسب است که موجب کشیدگی و التهاب و پارگی در تاندون عصلات خارجی می شود.

علایم آن به شکل احساس درد شدید در ناحیه خارجی آرنج در لمس و حرکت می باشد. تنیس البو بر اثر التهاب تاندون بوجود میاید. تاندون عضلاتی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست میشوند در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج میچسبند. بر اثر حرکات تکراری که با قدرت زیاد انجام میشوند (مثلاً ضربات مکرری که یک تنیس باز با راکت به توپ وارد میکند) محل اتصال این تاندون ها به استخوان تحت کشش فراوان قرار میگیرد. بتدریج آسیب هایی بصورت پارگی های میکروسکوپی در این ناحیه ایجاد شده و واکنش بدن به این آسیب ها بصورت التهاب و درد ظاهر میشود. محل اتصال این تاندون ها بر روی یک برجستگی به نام اپی کندیل خارجی است.

با خم و راست شدن مکرر آرنج، تاندون های ذکر شده بر روی این برجستگی استخوانی به جلو و عقب میروند و این حرکت در دراز مدت میتواند موجب آسیب به تاندون شود. گرچه این بیماری به تنیس بازان منتسب شده است ولی بیشتر در خانم های خانه دار و کسانی که با دست کارهای سنگین انجام میدهند دیده میشود. در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل، آشپزی و قصابی احتمال این آسیب وجود دارد. سن اکثر بیماران بین ۳۰ تا ۵۰ سال است.

علائم تنیس البو

ظهور علائم تدریجی است و طی ماه ها شدت می یابد. ضربات آهسته و پیوسته موجب پیشرفت بیماری می گردد. مهمترین علائم تنیس البو درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج است. معمولاً قدرت مشت کردن دست هم کاهش پیدا میکند. علائم تنیس البو معمولاً با فعالیت ساعد مثل گرفتن یک راکت یا چرخاندن یک آچار، سفت کردن شیر آب، چرخاندن دسنگیره در، چای ریختن یا دست دادن بیشتر میشود. بیماری بیشتر در دست غالب (که معمولاً دست راست است ) دیده میشود. پزشک معالج ممکن است برای افتراق بیماری از علل دیگری که میتوانند دردهای مشابهی ایجاد کنند از رادیوگرافی ساده تا ام آر آی و یا الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله) استفاده کند.

درمان تنیس البو

درصد قابل توجهی از بیماران با اقدامات ذیل بهبود می یابند که عبارتند از:

 • استراحت : اولین قدم در درمان اینست كه باید از ورزش یا فعالیت های شدید بدنی كه درد را افزایش میدهند اجتناب كرد.
 • دارو : استفاده از داروهای ضد التهاب
 • فیزیوتراپی : بصورت انجام نرمش های كششی و تقویت كننده ساعد و استفاده از ماساژ یخ و یا اولتراسوند و یا تحریك عضلات ممكن است مفید باشد.
 • بریس : بریس های خاصی برای بیماران تنیس البو وجود دارد كه دور قسمت بالایی ساعد را میگیرند میتوانند موجب استراحت عضلات و تاندون و كاهش درد شوند.
 • تزریق كورتیكوستروئید : در بعضی موارد ممكن است پزشك معالج تصمیم به تزریق كورتیكواستروئید بگیرد.
 • شوك ویو تراپی Shock wave therapy : بصورت فرستادن امواج صوتی به ناحیه آرنج بوسیله دستگاه های خاص است.

درمان های اینترونشنال تنیس البو

درصد قابل توجهی از بیماران تنیس البو علی رغم درمان های فوق الذکر و گذشت ماه ها از بیماری درمان نشده و از محدودیت های حرکتی و درد قابل توجه رنج می برند و این افراد نیازمند به درمان های اینترونشنال می باشند.

قسمتی از درمان اینترونشنال درمان های رژنراتیو است یعنی با تزریق فاکتورهای رشد سلولی در محل آسیب موجب ترمیم تاندون آسیب دیده شده که جهت این امر (با هدایت سونوگرافی) از تکنیک هایی شامل پرولوتراپی، ارتوکین تراپی، تزریق پلاکت، ازون و … در یک و یا چند مرحله (بسته به میزان آسیب در بیماری) استفاده می شود. قسمت دیگر از اینترونشن تعدیل فعالیت عصبی عصب رادیال است که در مواردی که نیاز باشد عصب رادیال درگیر در منطقه هم رادیوفرکوئنسی می گردد. با انجام درمانهای اینترونشنال درصد اعظمی از مشکلات برطرف و بیماران به فعالیت عادی زندگی بازخواهند گشت.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4/5 - (6 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. فاطمه

  سلام
  نزدیک به دوماهه که سوزش و درد (در انجام بعضی کارها) در قسمت داخلی بسمت بالای آرنج ، در دست چپم حس میکنم
  بمن گفته شده که دچار گلف البو در دست چپم شده ام.
  حتی تزریق در محل درد هم انجام داده‌ام ولی درد بصورت کامل بهبود پیدا نکرد و دوباره تشدید شد .باید بگم که فعالیت ورزشی نداشتم و بخاطر نمیارم کار سنگینی انجام داده باشم.
  شما برای تسکین این درد چه نوع آرنج بندی و از چه برندی را توصیه می‌کنید .
  و همینطور آیا خوردن مسکن برای این التهاب فایده دارد؟
  اگر جوابتون مثبت هست چه مسکنی را توصیه میکنید؟
  ضمنا من دچار آرتریت روماتوئید هم هستم و روزی یک عدد کورتون ۵ و هیدروکسی کلروکین روزی یک عدد و متوترکسات ۱۰ هفته ای یک بار مصرف می‌کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام به دلیل آرتریت روماتوئید درمان های ضد التهابی را شما مصرف می کنید ،اگر دردها ادامه دارد باید سلول درمانی تاندون های آسیب دیده انجام شود.

   پاسخ
 2. مهدی مرادی

  سلام ممکن هست عمل جراحی انجام بشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، در نیمه پارگی ها سلول درمانی ولی در پارگی های شدید گاها جراحی نیاز هست.

   پاسخ
 3. پوریا

  “سلام وقت بخیر بنده دوسالی میشه هردو دستم درگیر تونل کارپال و تنیس البو میباشد، اینجا تو کرمانشاه دکترا میگن درمانش فقط باعمل هستش که بازم تضمین خاصی برای رفع کامل درد دستم نمیدن ، خواستم اگه میشه راهنمایی کنید چه کار میتونم انجام بدم ؟؟”
  ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام , هیچ امر تضمینی و قطعی در پزشکی وجود ندارد اما درصد بالایی از این مشکلات با رفع فشار از روی عصب ها برطرف خواهد شد.

   پاسخ
 4. امیر

  سلام مدت ۸ماه آرنجم درد شدید داره دکترا گفتن تنیس آلبو سیتی اسکن رفتم .ام آی از گرفتم آزمایش رومانتیس انجام دادم کلا سالمه فیزیو تراپی رفتم .سوزن درمانی کردم .شاک ویو رفتم داروی ضد التهاب خوردم نتیجه نگرفتم و ممنون میشم راهنمای کنی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید سلول درمانی بافت نرم انجام دهید

   پاسخ
 5. اسماعيل ضامن

  با سلام
  أرنج من دچار درد تنيس البو مي باشد و به دكتر مراجعه كردم و ناپروكسن تجويز و آمپول دپومدرول در ناجيه آرنج تزريق شد كه باعث التيام ورفع درد بمدت يك ماه شد ومجدد درد شروع شد .الان با بلند كردن وحمل اجسام حتي ٤-٥كيلو درد تشديد و هنگام خواب بيشتر مي شود اگر دستم در خواب صاف باشد با درد وبه سحتي خم ميشود ،بيزحمت راهنمايي بفرماييد چه روشي را پيشنهاد ميفرماييد .تشكر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   در این مرحله باید تزریق پلاکت و سلول درمانی انجام شود

   پاسخ
 6. فلاح

  سلام وقتتون بخیر
  یکسال دچار عارضه آلبوم شدم.تزریق کورتون و ۵۰ جلسه فیزیوتراپی و سپس تزریق کراتین انجام دادم ولی باز هم مشکل به قوت خودش باقیست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، شرح حال بیمار و مدارک را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 7. امیر

  سلام حدود 8ماه دست راستم دچار تنیس آلبوم شده داروهای زیادی خوردم 4با آمپول تزریق کردم فیزیو تراپی رفتم . شوک ویو رفتم .سوزن درمانی کردم . نتیجه‌ای نگرفتم چکار کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید سلول درمانی انجام شود

   پاسخ
 8. مهدی صدقی

  سلام حدود ۱۸ ماهه دست راستم دچار تنیس آلبو شده ،و ۲۰ جلسه فیزیوتراپی،و شاک ویو و تزریق کورتون رو انجام دادم ولی،متاسفانه خوب نشدم لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در موارد مقاوم به درمان باید ارتوکین تراپی انجام شود.

   پاسخ
 9. Sahar

  سلام وقتتون بخیر من دو ماهی است که عارض تنیس البو رو دارم بخاطر حساسیت دارویی نتونستم ضد التهاب مصرف کنم و در این مدت به دستم استراحت دادم و ۱۰جلسه فیزیوتراپی رفتم ولی هیچ تغییری نکرده بنظرشما چکار کنم درمان گیاهی و طب کهن تاثیری روی این عارضه داره ک بخوام اونو امتحان کنم؟ ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید محل آسیب سلول درمانی شود.

   پاسخ
 10. نرگس

  سلام،خسته نباشید، حدود یک ماهه دچار عارضه تنیس البو شدم هر دودستم،دکتر دوبسته الرتریت و دوبسته آواسوی بهم دادن که مصرف کردم،با وجود اینکه خیلی رعایت می کنم وکار نمی کنم وفشار بهش نمیارم ولی هنوز درد دارم و خیلی تغییر نکرده،آتل آستینی هم توصیه شده بود که چند روز استفاده کردم ولی وقتی بیرون می آوردم دیگه نمی تونستم دستم رو تکون بدم،اصلا دستم خشک میشدوحتی بالا نمیومد،نظر جنابعالی چیه؟راه چاره چیست؟ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت عدم پاسخ به درمان دارویی قدم بعدی درمان های فیزیوتراپی است و قدم سوم تزریق پلاکت، ازون و… و سلول درمانی منطقه درگیر می باشد.

   پاسخ
 11. مسلم زاده

  وقت بخیر بند چند روزی است ک دچار تنیس البو شدم ولی زمانی که بازی میکنم درد کمتر میشه امابعداز بازی درد داره ولی میتونم اجسامی که روز مره از آنها استفاده میشه با دستم بلند کنم در یک نقطه کنار آرنج هست که وقتی با انگشت فشار میدم درد داره . دستور بفر مایید چاره چیست ک هم درد کمتر بشه هم بتونم به بازی کردن لااقل هفته ای یک یا دو روزرا ادامه دهم.61 سال سن دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام فعلا نباید بازی کنید. باید تحت نظر پزشک ارنج را فیکس کنید و داروهای ضد التهاب مصرف کنید چون اگر پارگی پیشرفت کند باید تزریق و… انجام شود.

   پاسخ