دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » تنیس البو چیست و نحوه درمان آن چگونه است

تنیس البو چیست و نحوه درمان آن چگونه است

تنیس البو چیست

تنیس البو چیست ؟ Tennis Elbow یا آرنج تنیس بازان بیماری است که موجب درد در ناحیه خارجی آرنج می گردد که علت آن کشیدگی و آسیب تاندون عضله خارجی آرنج در محل اتصال به استخوان (مطابق شکل) است علت اصلی آن حرکات ورزشی و یا غیر ورزشی نامناسب است که موجب کشیدگی و التهاب و پارگی در تاندون عصلات خارجی می شود.

علایم آن به شکل احساس درد شدید در ناحیه خارجی آرنج در لمس و حرکت می باشد. تنیس البو بر اثر التهاب تاندون بوجود میاید. تاندون عضلاتی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست میشوند در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج میچسبند. بر اثر حرکات تکراری که با قدرت زیاد انجام میشوند (مثلاً ضربات مکرری که یک تنیس باز با راکت به توپ وارد میکند) محل اتصال این تاندون ها به استخوان تحت کشش فراوان قرار میگیرد. بتدریج آسیب هایی بصورت پارگی های میکروسکوپی در این ناحیه ایجاد شده و واکنش بدن به این آسیب ها بصورت التهاب و درد ظاهر میشود. محل اتصال این تاندون ها بر روی یک برجستگی به نام اپی کندیل خارجی است.

با خم و راست شدن مکرر آرنج، تاندون های ذکر شده بر روی این برجستگی استخوانی به جلو و عقب میروند و این حرکت در دراز مدت میتواند موجب آسیب به تاندون شود. گرچه این بیماری به تنیس بازان منتسب شده است ولی بیشتر در خانم های خانه دار و کسانی که با دست کارهای سنگین انجام میدهند دیده میشود. در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل، آشپزی و قصابی احتمال این آسیب وجود دارد. سن اکثر بیماران بین ۳۰ تا ۵۰ سال است.

علائم تنیس البو

ظهور علائم تدریجی است و طی ماه ها شدت می یابد. ضربات آهسته و پیوسته موجب پیشرفت بیماری می گردد. مهمترین علائم تنیس البو درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج است. معمولاً قدرت مشت کردن دست هم کاهش پیدا میکند. علائم تنیس البو معمولاً با فعالیت ساعد مثل گرفتن یک راکت یا چرخاندن یک آچار، سفت کردن شیر آب، چرخاندن دسنگیره در، چای ریختن یا دست دادن بیشتر میشود. بیماری بیشتر در دست غالب (که معمولاً دست راست است ) دیده میشود. پزشک معالج ممکن است برای افتراق بیماری از علل دیگری که میتوانند دردهای مشابهی ایجاد کنند از رادیوگرافی ساده تا ام آر آی و یا الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله) استفاده کند.

درمان تنیس البو

درصد قابل توجهی از بیماران با اقدامات ذیل بهبود می یابند که عبارتند از:

 • استراحت : اولین قدم در درمان اینست که باید از ورزش یا فعالیت های شدید بدنی که درد را افزایش میدهند اجتناب کرد.
 • دارو : استفاده از داروهای ضد التهاب
 • فیزیوتراپی : بصورت انجام نرمش های کششی و تقویت کننده ساعد و استفاده از ماساژ یخ و یا اولتراسوند و یا تحریک عضلات ممکن است مفید باشد.
 • بریس : بریس های خاصی برای بیماران تنیس البو وجود دارد که دور قسمت بالایی ساعد را میگیرند میتوانند موجب استراحت عضلات و تاندون و کاهش درد شوند.
 • تزریق کورتیکوستروئید : در بعضی موارد ممکن است پزشک معالج تصمیم به تزریق کورتیکواستروئید بگیرد.
 • شوک ویو تراپی Shock wave therapy : بصورت فرستادن امواج صوتی به ناحیه آرنج بوسیله دستگاه های خاص است.

درمان های اینترونشنال تنیس البو

درصد قابل توجهی از بیماران تنیس البو علی رغم درمان های فوق الذکر و گذشت ماه ها از بیماری درمان نشده و از محدودیت های حرکتی و درد قابل توجه رنج می برند و این افراد نیازمند به درمان های اینترونشنال می باشند.

قسمتی از درمان اینترونشنال درمان های رژنراتیو است یعنی با تزریق فاکتورهای رشد سلولی در محل آسیب موجب ترمیم تاندون آسیب دیده شده که جهت این امر (با هدایت سونوگرافی) از تکنیک هایی شامل پرولوتراپی، ارتوکین تراپی، تزریق پلاکت، ازون و … در یک و یا چند مرحله (بسته به میزان آسیب در بیماری) استفاده می شود. قسمت دیگر از اینترونشن تعدیل فعالیت عصبی عصب رادیال است که در مواردی که نیاز باشد عصب رادیال درگیر در منطقه هم رادیوفرکوئنسی می گردد. با انجام درمانهای اینترونشنال درصد اعظمی از مشکلات برطرف و بیماران به فعالیت عادی زندگی بازخواهند گشت.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.8/5 - (6 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام.وقت بخیر.من یک ماه پیش با یه دردی که از هلال تیغه زیربغل راستم شروع شد رفتم دکتر.چون زیر 40 سال دارم بجای مامو گرافی ، سونو گرافی دادم اونم دوبار که نه توی سینه و نه توی زیربغل توده ای دیده نشد.دکتر عمومی باتوجه به اینکه یکم مشکل معده هم داشتم و بعد از معاینه فیزیکی کل زیربغل و شکم گفتن درد عصبیه و در همین مورد دارو دادن.این درد حالا به بازوهامو حتی ارنج و گاهی پشت کتف راستم هم میزنه این درد تو مچم هست اما خیلی کم اما تو انگشتام دردی ندارم.اما در حالت عادیم درد دارم که با استفاده بیش از معمول از دست راستم بیشترم میشه.هیچ کار غیر معمولی انجام ندادم فقط بعد سه سال تقریبا سه ماه پیش به سر کار برگشتم و بیشتر کارم در حال تایپ و پشت سیستم نشستم کل روز ،تشخیص شما چیه؟ من نمیدونم باید به چه دکتری مراجعه کنم؟راستی توی ازمایش کلی هم گفتن یکم مصرف چربی رو باید رعایت کنم و چربی گیاهی و پیاده روی رو تجویز کردن.حالا با توجه به اینکه این زیربغل سمت راسته که درد داره و این بالا بودن چربی ممکنه صفرا یا کبد باشه؟خیلی سر در گمم و میترسم موضوع جدی بشه اصلا نمی دونم لازمه عکس بگیرم؟چی؟ سونو؟ام ار ای؟رادیوگرافی؟ از کجای بدنم؟

 2. بار عرض سلام
  سال قبل برج ده دچار تنیس البو شدم و دکتر کورتون تزریق کرد و گچ گرفت و بعد از چند ماه باز در اثر فعالیت درد به سراقم امد و مجدد کورتون تزریق شد و درد ساکت شدو فعلا کار خاصی انجام ندادم میترسم انجام بدم .چند روز قبل کاری انجام دادم که نسبتا سنگین بود نه زیاد کمی درد هست البته صبح موقع بیدار شدن سئوال اینه باید استراحت کنم یا دارو مصرف کنم و ضمنا مچ دست چپم درد میکنه ام ار ای گرفتم دکتر میگه سالها قبل شکسته جوش نخورده و استخوان سیاه شده ونیاز به عمل داره ایا با عمل درصد موفقیت چقدره با تشکر

  • باسلام، بله. چنان چه نکروز استخوان رخ داده باید حتماً عمل انجام شود.

 3. سلام و عرض ادب و احترام خدمت دکتر محترم بنده از ناحیه آرنج دچار عارضه تنیس البو شده ام که یکبار توسط دکتر و تشخیص آن کورتون تزریق کرده ام دوماه دردی نداشتم ولی بعد از بشدت از ناحیه آرنج درد دارم و کلا از کار و زندگی ساقط شده ام و از شما مساعدت میخواهم جهت رفع این مهم با تشکر و سپاس ،آرزوی بهترنها را برای شما دارم.

  • با سلام باید محل آسیب عضلات در تنیس البو، سلول درمانی به وسیله پلاکت و ارتوکین بشود.

 4. سلام رضا هستم از قم چند ماهی هست دچار تنیس البو شدم و پزشک کورتون تزریق کردن و دست گچ گرعته شد وبه از باز کردن گچ ده جلسه فیزیو تراپی رفتم مدتی خوب شد و کار سبک انجام میدادم و متاسفانه باز درد شروع شد و دوباره پزشک کورتون تزریق کردن و ساق بند دادن .دیگه دردی نداشتم طی دو هفته ولی احساس میکنم درد کمی دارم .میترسم باز شروع بشه .لطفا راهنمایی کنید چون دارو ندادن

  • باسلام فعلاً باید صبر کنید تا اثرات تزریق کورتون مشخص شود در صورت مقاومت به درمان باید ارتوکین تراپی در عضلات و تاندون ها انجام شود.

 5. سلام اقای دکتر کاظمی …بنده حدود 5/5 ماه است دچار تنیس البو شدم نزد کلینیک دکتر کاظمی هم اسم شما در خ پیروزی روبروی خ پرستار رفتم تزریق نمودن در ارنج انواع امپول ها و کپسول کلسیم و ب 300و مسکن استفاده کردم یک ماه پیش نزد دکتر رفتم بخاطر ادامه درد 5 جلسه فیزیوتراپی دو جلسه شاک ویو …انجام شد ولی هنوز مشتم ضعیف و در نقطه اپی کندل احساس درد دارم و فعلا بدمینتون بازی نکردم ولی دلم برای بازی تنک شده متاسفانه گاهی نامید میشم و فکر میکنم درمان قطغعی وجود نداره و همیشه درد با من هست لطفا مرا راهنمایی کنید …ممنون

 6. سلام
  نزدیک به دوماهه که سوزش و درد (در انجام بعضی کارها) در قسمت داخلی بسمت بالای آرنج ، در دست چپم حس میکنم
  بمن گفته شده که دچار گلف البو در دست چپم شده ام.
  حتی تزریق در محل درد هم انجام داده‌ام ولی درد بصورت کامل بهبود پیدا نکرد و دوباره تشدید شد .باید بگم که فعالیت ورزشی نداشتم و بخاطر نمیارم کار سنگینی انجام داده باشم.
  شما برای تسکین این درد چه نوع آرنج بندی و از چه برندی را توصیه می‌کنید .
  و همینطور آیا خوردن مسکن برای این التهاب فایده دارد؟
  اگر جوابتون مثبت هست چه مسکنی را توصیه میکنید؟
  ضمنا من دچار آرتریت روماتوئید هم هستم و روزی یک عدد کورتون ۵ و هیدروکسی کلروکین روزی یک عدد و متوترکسات ۱۰ هفته ای یک بار مصرف می‌کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • باسلام به دلیل آرتریت روماتوئید درمان های ضد التهابی را شما مصرف می کنید ،اگر دردها ادامه دارد باید سلول درمانی تاندون های آسیب دیده انجام شود.

  • باسلام، در نیمه پارگی ها سلول درمانی ولی در پارگی های شدید گاها جراحی نیاز هست.

 7. “سلام وقت بخیر بنده دوسالی میشه هردو دستم درگیر تونل کارپال و تنیس البو میباشد، اینجا تو کرمانشاه دکترا میگن درمانش فقط باعمل هستش که بازم تضمین خاصی برای رفع کامل درد دستم نمیدن ، خواستم اگه میشه راهنمایی کنید چه کار میتونم انجام بدم ؟؟”
  ممنون

  • باسلام , هیچ امر تضمینی و قطعی در پزشکی وجود ندارد اما درصد بالایی از این مشکلات با رفع فشار از روی عصب ها برطرف خواهد شد.

 8. سلام مدت ۸ماه آرنجم درد شدید داره دکترا گفتن تنیس آلبو سیتی اسکن رفتم .ام آی از گرفتم آزمایش رومانتیس انجام دادم کلا سالمه فیزیو تراپی رفتم .سوزن درمانی کردم .شاک ویو رفتم داروی ضد التهاب خوردم نتیجه نگرفتم و ممنون میشم راهنمای کنی

  • باسلام باید سلول درمانی بافت نرم انجام دهید

 9. با سلام
  أرنج من دچار درد تنیس البو می باشد و به دکتر مراجعه کردم و ناپروکسن تجویز و آمپول دپومدرول در ناجیه آرنج تزریق شد که باعث التیام ورفع درد بمدت یک ماه شد ومجدد درد شروع شد .الان با بلند کردن وحمل اجسام حتی ۴-۵کیلو درد تشدید و هنگام خواب بیشتر می شود اگر دستم در خواب صاف باشد با درد وبه سحتی خم میشود ،بیزحمت راهنمایی بفرمایید چه روشی را پیشنهاد میفرمایید .تشکر

  • در این مرحله باید تزریق پلاکت و سلول درمانی انجام شود

 10. سلام وقتتون بخیر
  یکسال دچار عارضه آلبوم شدم.تزریق کورتون و ۵۰ جلسه فیزیوتراپی و سپس تزریق کراتین انجام دادم ولی باز هم مشکل به قوت خودش باقیست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 11. سلام حدود 8ماه دست راستم دچار تنیس آلبوم شده داروهای زیادی خوردم 4با آمپول تزریق کردم فیزیو تراپی رفتم . شوک ویو رفتم .سوزن درمانی کردم . نتیجه‌ای نگرفتم چکار کنم

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت