دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » بیومکانیک بدن انسان

بیومکانیک بدن انسان

بیومکانیک بدن انسان

سیستم حرکتی بدن انسان از سویی یک ساختار زنده و زیستی و تایع قوانین موجودات زنده است و از سوی دیگر ساختاری مکانیکی دارد که متاثر از قوانین مکانیک می باشد. روابط حاکم بر نحوه حرکت اجزاء این سیستم پیچیده را بیومکانیک Biomechanic میگویند. بیومکانیک یا مکانیک زیستی علمی است که توضیح میدهد چه نیروهایی به سیستم حرکتی بدن انسان وارد میشوند و این نیروها چگونه موجب حرکت استخوان ها میگردند.

اهمیت علم بیومکانیک

علم بیومکانیک در فهم نحوه اختلال در این سیستم و بیماری های آن به ما کمک میکند. هر جزئی از سیستم حرکتی بدن انسان میتواند دچار اختلال شده و این اختلال موجب بیماری و بروز علائمی مانند درد، محدودیت حرکتی، تورم یا لنگش میشود. با فهم بهتر کارکرد اجزاء این سیستم و نحوه عملکرد آن بعنوان یک کل، میتوان بیماری های آن را هم بهتر شناخت.

ساختار و سیستم حرکتی بدن انسان سیستم موسکولواسکلتال Musculoskeletal نامیده می‌شود. این ساختار شامل مجموعه‌ای از بافت‌های مختلف می باشد که مجموع کارکردهای آنها موجب توانایی حرکتی در انسان می گردد. این سیستم مجموعه ای از بافت های سخت یا همان استخوان ها و یکسری بافت های نرم شامل عضلات، تاندون ها، رباط ها  و سایر بافت های همبند می باشد همانند یک ساختمان و چارچوب های فلزی آن، چهارچوب های بدن انسان هم همان اسکلت ها هستند که سایر اعضا و ارگان ها و بافت های نرم درون آن ها قرار می گیرند.

ساختار اسکلتی نه تنها موجب جای گیری بافت ها درون خود می‌شود بلکه وظیفه حفاظت از ارگان های حیاتی نظیر قلب، مغز و ریه و… را در بدن دارد.

 

عضلات در بیومکانیک بدن انسان

عضلات در بیومکانیک بدن انسان

عضلات در بیومکانیک بدن انسان

نوع ارتباط استخوان ها و مفاصل و بافت های نرم موجب می شود که بدن بتواند به شکل دائمی وضعیت خود را تغییر دهد و حرکت کند. عضلات بافت های نرمی هستند که حداقل در دو محل به استخوان ها متصل می شوند. انبساط و انقباض هر عضله موجب تغییر وضعیت استخوان و موجب حرکت بدن خواهد شد. وضعیت استخوان ها نسبت به یکدیگر تغییر می‌کند و این موجب حرکت می‌گردد همه اینها نهایتا موجب راه رفتن، کار کردن و استفاده از اندام ها و فعالیت های بدنی می شود.

 

نقش تاندون ها در بیومکانیک بدن انسان

نقش تاندون ها در بیومکانیک بدن انسان

نقش تاندون ها در بیومکانیک بدن انسان

تاندون ها یا زردپی قسمت انتهایی عضلات می باشند که به وسیله آن ها عضلات به استخوان ها متصل می گردند یعنی یک سمت تاندون عضله و یک سمت آن استخوان است و لذا نیروی انقباضی عضله را به استخوان منتقل می کنند.

 

رباط ها در بیومکانیک بدن انسان

رباط ها در بیومکانیک بدن انسان

رباط ها در بیومکانیک بدن انسان

حرکت استخوان ها نیاز به یک اتصال پایدار دارد یعنی هنگامی که استخوان تغییر پوزیشن می دهد این تغییر موجب به هم خوردن ارتباطات استخوانی با یکدیگر نشود. این مهم به وسیله رباط ها یا لیگامنت ها تامین می گردد. یعنی رباط یا لیگامان بافتی نرم و محکم است که دو سر استخوان را مانند یک طناب به یکدیگرمتصل می کند. لیگامنت ها بافت هایی هستند که هم انعطاف پذیرند تا تسهیل حرکت استخوانی بکنند و از آن طرف استحکامی دارند که موجب جلوگیری از در رفتگی استخوان و مفاصل می گردند.

 

غضروف ها در بیومکانیک بدن انسان

غضروف ها در بیومکانیک بدن انسان

غضروف ها در بیومکانیک بدن انسان

قسمت دیگر سیستم حرکتی غضروف ها هستند که پوشاننده انت های استخوان های هستند که در مفصل کنار یکدیگر قرار می گیرند غضروف ها به صورت یک لایه استخوان ها را می پوشانند و موجب می شوند که یک سطح صاف و لغزنده ایجاد شده و موجب کاهش اصطکاک در محل مفصل و حین حرکت استخوان ها می گردند.

در مقالات بعدی به تفصیل نقش و اهمیت هرکدام از ساختارهای مورد اشاره در بالا توضیح داده خواهد شد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.2/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  مدتی است از کف پا تا انگشتانم شدید حالت یخ زدگی و سوزش داره دکتر اول گفت رماتیسم اما الان میگه مکانیک بدن
  جوری شده راه نمیتونم برم درست
  باید جوکار کنم
  سوزشش وحشتناکه

 2. سلام ببخشید صحیح راه نرفتن ممکن باعث به وجود اومدن مشکل در قسمت بیو مکانیکی بدن بشه؟

 3. آیا امکان خوب شدن رباط تحریک یا پاره شده نزدیک آشیل پا وجود دارد؟

  • با سلام چنانچه پارگی کامل نباشد بله با سلول درمانی می توان بافت نرم آسیب دیده را ترمیم نمود.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت