همه چیز در مورد استخوان

1398/05/06 بدون نظر

استخوان بافتی زنده پویا و در عین حال مستحکم است و در حقیقت داربست اسکلتی بدن می باشد و در حقیقت چهارچوبی است که سایر اعضای بدن بر آن استوار می گردند و د رعین حال همچون قفسه ای بافت های حساس بدن را محافظت می کند. از سوی دیگر نقش منبع برای مواد معدنی همچون کلسیم، منیزیوم و … دارد و همچنین تولید کننده گلبول های خونی می باشد. استخوان در عین استحکام بسیار سبک است. استخوان ران بزرگترین استخوان بدن و کوچکترین استخوان گوش میانی می باشد.

کارکرد استخوان :

  1. حفاظت از اندام های درونی مانند قلب و مغز
  2. چهارچوب و داربست بدن
  3. نقش حرکتی بدن در هماهنگی با عضلات متصل به آن
کارکرد استخوان
کارکرد استخوان

استخوان بافت یکنواخت نیست و از قسمت‌های گوناگون تشکیل شده است. برخلاف سایر بافت ها سلول های استخوان به هم نچسبیده و پراکنده توزیع شده اند. فاصله بین سلول ها را ماده ای بی جان به نام ماتریکس یا ماده زمینه ای پوشانده است. ماتریکس در واقع ملات بین سلول های استخوانی است و سفتی استخوان ناشی از آن است. اما تفاوت آن در این است که این ملات جزیی ثابت نیست و در حال تغییر و تبدیل است یعنی سلول های استخوانی مانند مهندسین قسمت های خراب ماتریکس را برداشت کرده و قسمت های جدید را جایگزین آن می کنند.

استخوان
استخوان

استخوان ها از سه نوع سلول اصلی تشکیل شده اند:

استئوبلاست ها که سازنده ماتریکس هستند استئوکلاست ها که جذب کننده ماتریکس هستند و استئوسیت ها که مسئول حفظ و نگهداری بافت استخوانی هستند. دو نوع اصلی استخوان وجود دارد یکی استخوان های کورتیکال که لایه بیرونی استخوان بدن را درست می‌کند و بسیار سخت و محکم هستند و دیگری استخوان های اسفنجی که قسمت داخلی استخوان را تشکیل می دهند و مسئولیت ساخت سلول های خونی را دارند. تغذیه استخوان وسیله عروق تامین کننده غذای استخوان را تامین می گردد.

استخوان به چه شکل هایی دیده می شود:

  1. استخوان های بلند مانند استخوان ران
  2. استخوان های کوتاه مانند استخوان های مچ دست
  3. استخوان های نامنظم مانند استخوان فک
استخوان بلند
استخوان بلند

در انتهای استخوان های بلند یک لایه غضروف بر روی آن قرار گرفته و درواقع قسمتی از استخوان است که درون مفصل قرار میگیرد و آسیب همین قسمت موجب ایجاد آرتروزمی گردد. پریوست پرده بر روی سطح خارجی استخوان قرار گرفته پر از عروق و اعصاب است و خاصیت ارتجاعی زیادی دارد و در برخی شکستگی ها این پرده ها مانع از جابجایی زیاد استخوان ها خواهد شد.

درک آناتومی و ساختار استخوان جهت فهم بیماری های سیستم موسکولواسکلتال بسیار حائز اهمیت است که در مقالات بعدی بحث خواهد شد. اضافه می گردد مقاله همه چیز در مورد استخوان در ادامه مقاله بیومکانیک بدن انسان در سایت دکتر کاظمی قرار گرفته است.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

5/5 - (2 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *