آندوسکوپی دیسک کمر

1399/02/07 42 نظرات

یکی از مهم ترین پیشرفت های تکنولوژی پزشکی در زمینه جراحی, استفاده از آندوسکوپی است. از سال های دور با توجه به عوارض عمل جراحی به خاطر برش هایی که در بافت های مورد جراحی انجام می‌شد محققین به فکر استفاده از وسایلی بودند که به جای برش بافتی جهت رسیدن به محل جراحی, به محل آسیب فرستاده شوند و در ناحیه مورد نظر عمل لازم را انجام دهند. این ایده منجر به اختراع “آندوسکوپی” شد و در حال حاضر عمل آندوسکوپی دیسک کمر یکی از روش های موثر در درمان دیسک کمر است.

ابتدا آندوسکوپی دستگاه گوارش وارد دنیای پزشکی شد و پس از آن جراحی های لاپاراسکوپی شکم بوسیله آندوسکوپ های خاصی انجام شد و پس از آن بود که آندوسکوپی های دیسک در چندین سال پیش جهت مشکلات تنگی کانال نخاعی ارائه شد که اصطلاحا به آن اعمال کم تهاجمی ستون فقرات (Mnimally invasive spinal surgery (MISS می گویند. در آندوسکوپی دیسک کمر به جای برش بزرگ جراحی وسایل مورد نظر (به شکل لوله هایی با قطرهای زیر یک سانتی متر) به منطقه پارگی دیسک فرستاده شده که همراه با حداقل تهاجم بافتی بوده و برش عضلات و استخوانی انجام نمی گردد و قسمت بیرون زده را خارج و پارگی را ترمیم می کنند.

ابزارهای آندوسکوپی دیسک کمر
ابزارهای آندوسکوپی دیسک کمر

جراحی آندوسکوپی برای دیسک های اکسترود انجام می شود جهت شناخت انواع بیرون زدگی دیسک مقاله دیسک را مطالعه بفرمایید.

عمل آندوسکوپی دیسک چگونه انجام میشود

ابتدا با استفاده از کلیشه های رادیولوژی و ام آر آی محل ورود آندوسکوپ دقیقاً تعیین می گردد این مسیر را اصطلاحاً مسیر بی خطر (Safe zone) می نامند. بدین معنا که عبور وسایل از این مناطق هیچ عارضه ای برای بیمار ایجاد نمی کند در محل عمل برش کوچک و در مسیر حرکت آندوسکوپ داروی بی حسی موضعی تزریق می گردد و لذا بیمار هیچگونه دردی را احساس نمی کند و در حین عمل بیدار و هوشیار می باشد.

ابتدا با راهنمایی وسیله رادیولوژی (فلوروسکوپ) یک برش نیم سانتی متری در محل ورود وسائل آندوسکوپی داده می شود از این برش لوله های کوچکی به سمت دیسک پاره شده وارد می شوند و پس از رسیدن این لوله ها به محل بیرون زدگی دیسک در سوراخ بین مهره ای (فورامن) دوربین آندوسکوپ وارد شده و بیرون زدگی دیسک مشاهده گردیده و سپس بوسیله فورسپس (چنگک)های خاص که از طریق لوله  آندوسکوپ  وارد می شود قسمت دیسک پاره شده کنده و خارج میشود و پس از آن دیواره دیسک با رادیوفرکوئنسی RF ترمیم می گردد و در پایان آندوسکوپی لوله ها خارج می شوند و محل ورود نیم سانتی متری در پوست فقط یک عدد بخیه کوچک می شود.

نقاهت بعد از آندوسکوپی دیسک کمر

در این روش بیمار همان روز عمل می تواند از بیمارستان مرخص شود. دوران نقاهت کوتاه‌تر از عمل جراحی باز است که این دوران به طور متوسط حدود ۲ هفته می باشد و بعد از ۴ هفته بیمار می تواند به کار باز گردد.

مزایای آندوسکوپی

 • عفونت کمتر به دلیل شستشوی مداوم
 • کم تهاجمی بودن و حداقل آسیب بافتی و چسبندگی
 • دوران نقاهت کوتاه و راحت
 • بالاتر بودن میزان موفقیت عمل
 • حفظ ساختمان آناتومیک طبیعی ستون فقرات
 • استفاده از بی حسی موضعی و حذف خطرات بیهوشی عمومی
 • میزان خونریزی بسیار ناچیز
 • برش کوچک زیر 1 سانتی متر

میزان موفقیت عمل آندوسکوپی

همانگونه که در قسمت های مختلف توضیح داده شده است هیچ درمانی در عالم طبابت صد درصد نیست اما موفقیت این تکنیک نسبت به عمل جراحی باز بیشتر و در حدود 85 درصد است.

موارد منع عمل آندوسکوپی دیسک

 • اختلال عمده نورولوژیک (عصبی) مانند بی اختیاری ادرار و یا مدفوع
 • لیزخوردگی و لق بودن مهره ها (لیستزیس)
 • کاهش شدید ارتفاع دیسگ و تنگی بسیار شدید کانال

میزان عوارض عمل آندوسکوپی

عوارض عمل آندوسکوپی به دلیل نوع تکنیک جراحی کمتر از جراحی باز است, زیرا برش بافتی کوچک بوده ولذا آسیب های بافتی بسیار کمتر است و به دلیل شستشوی مداوم محل عمل در آندوسکوپی میزان خونریزی و عفونت ها خیلی پایین تر از عمل جراحی باز است.

هزینه عمل آندوسکوپی دیسک

باتوجه به اینکه میزان زمان بستری و عوارض عمل جراحی نسبت به جراحی باز کمتر است در کل هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ درمانی عمل آندوسکوپی دیسک مقرون به صرفه تر است.

عمل آندوسکوپی دیسک کمر L4&L5 در آقای 28 ساله
عمل آندوسکوپی دیسک کمر L4&L5 در آقای 28 ساله

ویدیو آندوسکوپی دیسک

 

در ویدیو آندوسکوپی دیسک کمر ، دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد در مورد این نوع روش درمانی توضیحات کامل را داده اند و در ویدیوهای بعدی فیلم جراحی اندوسکوپی دیسک کمر در سایت قرار خواهد گرفت.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.9/5 - (16 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. نیک

  سلام جناب آقای دکتر
  سال نو مبارک، انشالله سال خوبی رو پیش رو داشته باشین
  آیا بیرون زدگی دیسک L5-S1 Protrusion رو میتونین با عمل آندوسکوپی انجام بدین ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، بله.

   پاسخ
 2. حامدممیوند

  باسلام و خداقوت …بازعمل اندوسکوبی پارگی دیسک بین مهره ۴ و۵ هم میشه انجام داد…ممنون از پاسخگویی شم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، بله. قابل انجام است.

   پاسخ
 3. اسدی

  با عرض سلام خدمت آقای دکتر کاظمی..باسن ۶۰سال از ۵سال پیش از ناحیه پشت زانوی پای چپ احساس درد و گرفتگی داشتم سپس به ران وبعد از کار سنگینی که انجام دادم مثل اینکه جیزی از سمت چپ کمرم بریده شود یا دیسک کمرم حالت در رفتگی پیداکند منجر شد به اینکه از آن موقع به بعد فرم راه رفتنم تغییر کند .به دکتر های متخصص زیادی (۱۵مورد)مراجع کرده ام نتیجه ای نگرفته ام همه گفتند دیسک خفیف کمر و گردن داری عمل لازم نداری چند بار ام.ار.ای انجام داده‌ ام .عاجزانه از جنابعالی طلب کمک و اظهار نظر می نمایم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 4. اسدی

  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر.اینجانب حدود ۵ سال است که مهره های ۴و۵ کمر گردنم دچار دیسک شده است.ضمنا در این مدت نزد ۲۰ دکتر متخصص مراجعه کرده ام و هیچ نتیجه ای نگرفته ام.چند بار ام آر آی کرده ام و نظر پزشکان برای عمل کردن گردن وکمر با هم متفاوت است. که عمل کنم یا نه.در راه رفتن تعادل ندارم و این اواخر زمین خوردم و دستم شکست. به سایت شما مراجعه کردم.لطفا بزرگواری کرده و نظر ارزشمند خود را بفرمائید.ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام مدارک خودرو جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 5. محمدرضا نجات پژوه

  سلام و احترام،جناب آقای دکتر کاظمی، اگر کسی دیسک L5S1 را لیزر کرده باشد،در صورت عدم بهبودی، می‌تواند آندوسکوپی انجام بدهد.با آرزوی بهترینها برای شما.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله امکان پذیر است.

   پاسخ
 6. امیرحسین

  سلام عرض ادب آقای دکتر،بنده پارگی دیسک کمر دارم میخام عمل آندوسکوپی دیسک انجام بدم،حدودا بعداز چه مدت استراحت و بهبود یافتن میشه دوباره ورزش بدنسازی رو شروع کرد ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ،حداقل باید سه ماه عدم فشار به ستون فقرات رعایت شود.

   پاسخ
 7. حاجی پور

  بادرود و خدا قوت. پس از سه ماه جراحی اس1 ال 5 بی‌حسی پای چپ از قسمت بیرونی ساق تا انگشت سوم و عدم ایستادن روی پنجه پای چپ همچنان وجود دارد و قبل از جراحی درد کمر یا پا نداشتم و اکنون هم ندارم.
  ۵٨ ساله. کارمند. مرد.
  با آندوسکوپی موارد گفته شده بالا بر طرف می شوند؟
  با سپاس.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،درقدم اول نیاز به بررسی مجدد هم از نظر تصویر برداری و هم از نظر تست عصب دارید.

   پاسخ
 8. پریا

  با سلام ببخشید گز گز پا بعد از جراحی اندوسکوپیک چه مدت طول میکشه؟ من ۲۰ روزه عمل کردم خیلی جزئی بعضی وقت ها احساس گز گز در پا دارم.ایا مصرف قرص گتباپنتین برای کاهش گز گز توصیه میشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،بله مصرف کنید. معمولا تا سه ماه برطرف می شوند.

   پاسخ
 9. زهرا

  سلام جناب دکتر کسی که معتاد به تریاک باشه میتونه این عمل رو انجام بده؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله مشکلی نیست

   پاسخ
 10. محمود سیلاوی مفرد

  سلام اقا دکتر وقتتون بخیر بنده ۲۴سالمه تقریبا سه ساله پارگی دیسک کمر در مهره ۴و۵شدم
  چند جا مراجعه کردم گفتن باید عمل شوید
  ایا هزینه عمل به چه روش هست ودر کدام بیمارستان عمل میکنید
  وبیمه تکمیلی تقبل میکنن ؟
  یا شما هزینه عمل را ازاد حساب میکنید؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،ام ار ای کمر را جهت بررسی و اعلام نظر به واتساپ زیرارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 11. سهراب مقصودزاده اصل

  با عرض سلام وخسته نباشیدخدمت شما آقای دکترکاظمی من چند ماهی است که کمر دردشدیدگرفتم وبه پای راستم میزندو روی زمین نمی توانم بنشینم ام ار ای ونوار عصبی گرفتم دکتربه من گفت مهره 5 باید عمل کنی آقای دکتر می خواستم بپرسم عمل آندوسکوپی دیسک کمر در بیمارستان انجام میشه یاهزینش آزاده من دفرچه بیمه سلامت دارم هزینه این عمل چقدر می شود ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام متاسفانه بیمه های پایه پوشش مناسبی جهت این اعمال جراحی نمی دهند.

   پاسخ
 12. رسول محمدی اقدم

  سلام آقای دکتر
  خانم بنده تنگی کانال نخاعی دارن مهره 3و4و5
  ام آر آی گرفتیم بعضی از دکترها گفتن شدیده وبعضی هاهم گفتند شدید نیست ولی همسرمن دوبارهم ازون تراپی انجام دادند هیچ خوب نشدند ودرد بیشتر درناحیه چپ بدن قرار داره واحساس کزکز وبی حسی درپای چپ دارند وراه رفتن براشون مشکله چون زود پاوکمرشون خسته وبی جون می‌شه آیا روش دیگری هست غیر از عمل جراحی که به بهبود ایشون کمک کنه وآن روش چیست ؟
  ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ازون تراپی فقط در دیسک های بسیار بسیار کوچک که پارگی نداشته باشد موثر است در سایر موارد تاثیری ندارد.ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 13. وحید

  سلام.دکتر جان من رگ سیاهتیکم مشکل داره و بعضی وقتها پای سمت راستم گز گز میکنه سر پا وای میسم و خواب میره بدنسازی مضر هست یا نه؟کمر درد ندارم وزنمم کمه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، چنانچه پارگی دیسک داشته باشید بله مضراست.

   پاسخ
 14. شهرام براغ

  با درود و احترام
  جناب آقای دکتر کاظمی
  بنده دچار تنگی کانال و سرخرودگی در L5 در S1 گرید 1 و پارگی دیسک در دو ناحیه شدم.در عکس ام آر آی بطور تصادفی یک ضایعه در سمت راست اولین مهره خاجی دیده شده است. دکتر متخصص جراحی ستون فقرات بعد از بررسی گفتن باید این توده خارج بشه و در کنارش میتوان تنگی کانال نخاعی رو هم جراحی کرد.البته اسکن هسته ای استخوان هم گرفتم که گفتن این ضایعه فقط در این قسمت هست که به ظاهر خوش خیم هست. 2 تا سوال خدمت شما داشتم :آیا میشه تنگی کانال گرید 1 رو با روش آندوسکوپی درمان کرد؟آیا امکانش هست با این روش از توده نمونه برداری کرد؟که نیاز به عمل جراحی نباشد.
  سپاس از حسن توجه شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. چنانچه سرخوردگی مهره وجود نداشته باشد تنگی بله ولی توده خیر.

   پاسخ
 15. رضا شکرگزار

  با عرض سلام و ادب،ببخشین با بیمه سینا قرارداد دارین،ضمنا بیمه هزینه عمل به روش آندوسکوپی را پرداخت میکند؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام شرح حال دقیق و ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 16. رحیمی

  سلام آقای دکتر ، من چند ساله بیرون زدگی دیسک ۴ و ۵ دارم ولی به دلیل اینکه بعد از عمل نمیشه ورزش کشتی انجام داد عمل نکردم. تا اینکه متوجه شدم حتی خیلی از ورزشکاران حرفه ای بعد از آندوسکوپی به ورزش مشغول میشن . واقعا این امکان وجود داره؟ و اینکه دیسک بیرون زده شرایط خاصی رو باید داشته باشه که اصطلاحاً کیس عمل آندوسکوپ باشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام .بله. باید کیس مناسب انتخاب شود . ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335142

   پاسخ
 17. حسین منصوری

  سلام.اقای دکتر من سه ماهه دچار دیسک کمر هستم و درد شدید توی لگن پای راست داشتم الان بهترم ولی پای راستم لاغر شده و زانوم بی حسه ایا عمل اندسکوپی برای من ممکن هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه آسیب عصبی اتفاق نیفتاده باشد بله

   پاسخ
 18. حسین منصوری

  سلام اقای دکتر.من سه ماه پیش دچار کمردرد شدید و درد شدید پای راست شدم.بعد از ام ار ای گفتند که دیسک ال۴ ال۵ پاره شده ولی ممکنه با استراحت خوب بشه .بعد از یک ماه درد بسیار شدید.دردم کمتر شد والان زانوی پای راستم بی حسه و ران پای راستم خیلی لاغر شده.ایا میشه عمل اندوسکوپی انجام بدم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به شرطی که تخریب عصبی اتفاق نیفتاده باشد بله.

   پاسخ
 19. محمد

  سلام
  بعد از 4 هفته استراحت امکان بدنسازی و وزنه زدن سنگین به مانند قبل از عمل هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در چنین مواردی کلا بدنسازی و فشار به ستون فقرات می تواند مضر باشد.

   پاسخ
 20. زبیدی

  سلام اقای دکتر خسته نباشی .من یه ماه پیش عمل اندوسکوپی شدم .ولی الان درد در کف پام دارم بخصوص پاشنه .قبل ازعمل نداشتم این درد رو میشه راهنمایی بفرمایید.ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تحریکات عصب های پایین کمر می توانند ایجاد این دردها را بکنند که معمولاً پس از چند هفته با گذشت از عمل ، برطرف می گردند.

   پاسخ
 21. محمدعلی

  باسلام خدمت آقای دکتر
  خواستم بدونم بعد از آندوسکوپی می‌شود ورزش کرد و ورزش‌های بدنسازی را شروع کرد باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام بهترین ورزش پس از عمل ورزش های آبی است

   پاسخ