دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » مقالات و مطالب آموزشی » آندوسکوپی دیسک کمر

آندوسکوپی دیسک کمر

آندوسکوپی دیسک کمر

یکی از مهم ترین پیشرفت های تکنولوژی پزشکی در زمینه جراحی, استفاده از آندوسکوپی است. از سال های دور با توجه به عوارض عمل جراحی به خاطر برش هایی که در بافت های مورد جراحی انجام می‌شد محققین به فکر استفاده از وسایلی بودند که به جای برش بافتی جهت رسیدن به محل جراحی, به محل آسیب فرستاده شوند و در ناحیه مورد نظر عمل لازم را انجام دهند. این ایده منجر به اختراع “آندوسکوپی” شد و در حال حاضر عمل آندوسکوپی دیسک کمر یکی از روش های موثر در درمان دیسک کمر است.

ابتدا آندوسکوپی دستگاه گوارش وارد دنیای پزشکی شد و پس از آن جراحی های لاپاراسکوپی شکم بوسیله آندوسکوپ های خاصی انجام شد و پس از آن بود که آندوسکوپی های دیسک در چندین سال پیش جهت مشکلات تنگی کانال نخاعی ارائه شد که اصطلاحا به آن اعمال کم تهاجمی ستون فقرات (Mnimally invasive spinal surgery (MISS می گویند. در آندوسکوپی دیسک کمر به جای برش بزرگ جراحی وسایل مورد نظر (به شکل لوله هایی با قطرهای زیر یک سانتی متر) به منطقه پارگی دیسک فرستاده شده که همراه با حداقل تهاجم بافتی بوده و برش عضلات و استخوانی انجام نمی گردد و قسمت بیرون زده را خارج و پارگی را ترمیم می کنند.

ابزارهای آندوسکوپی دیسک کمر

ابزارهای آندوسکوپی دیسک کمر

جراحی آندوسکوپی برای دیسک های اکسترود انجام می شود جهت شناخت انواع بیرون زدگی دیسک مقاله دیسک را مطالعه بفرمایید.

عمل آندوسکوپی دیسک چگونه انجام میشود

ابتدا با استفاده از کلیشه های رادیولوژی و ام آر آی محل ورود آندوسکوپ دقیقاً تعیین می گردد این مسیر را اصطلاحاً مسیر بی خطر (Safe zone) می نامند. بدین معنا که عبور وسایل از این مناطق هیچ عارضه ای برای بیمار ایجاد نمی کند در محل عمل برش کوچک و در مسیر حرکت آندوسکوپ داروی بی حسی موضعی تزریق می گردد و لذا بیمار هیچگونه دردی را احساس نمی کند و در حین عمل بیدار و هوشیار می باشد.

ابتدا با راهنمایی وسیله رادیولوژی (فلوروسکوپ) یک برش نیم سانتی متری در محل ورود وسائل آندوسکوپی داده می شود از این برش لوله های کوچکی به سمت دیسک پاره شده وارد می شوند و پس از رسیدن این لوله ها به محل بیرون زدگی دیسک در سوراخ بین مهره ای (فورامن) دوربین آندوسکوپ وارد شده و بیرون زدگی دیسک مشاهده گردیده و سپس بوسیله فورسپس (چنگک)های خاص که از طریق لوله  آندوسکوپ  وارد می شود قسمت دیسک پاره شده کنده و خارج میشود و پس از آن دیواره دیسک با رادیوفرکوئنسی RF ترمیم می گردد و در پایان آندوسکوپی لوله ها خارج می شوند و محل ورود نیم سانتی متری در پوست فقط یک عدد بخیه کوچک می شود.

نقاهت بعد از آندوسکوپی دیسک کمر

در این روش بیمار همان روز عمل می تواند از بیمارستان مرخص شود. دوران نقاهت کوتاه‌تر از عمل جراحی باز است که این دوران به طور متوسط حدود ۲ هفته می باشد و بعد از ۴ هفته بیمار می تواند به کار باز گردد.

مزایای آندوسکوپی

 • عفونت کمتر به دلیل شستشوی مداوم
 • کم تهاجمی بودن و حداقل آسیب بافتی و چسبندگی
 • دوران نقاهت کوتاه و راحت
 • بالاتر بودن میزان موفقیت عمل
 • حفظ ساختمان آناتومیک طبیعی ستون فقرات
 • استفاده از بی حسی موضعی و حذف خطرات بیهوشی عمومی
 • میزان خونریزی بسیار ناچیز
 • برش کوچک زیر 1 سانتی متر

میزان موفقیت عمل آندوسکوپی

همانگونه که در قسمت های مختلف توضیح داده شده است هیچ درمانی در عالم طبابت صد درصد نیست اما موفقیت این تکنیک نسبت به عمل جراحی باز بیشتر و در حدود 85 درصد است.

موارد منع عمل آندوسکوپی دیسک

 • اختلال عمده نورولوژیک (عصبی) مانند بی اختیاری ادرار و یا مدفوع
 • لیزخوردگی و لق بودن مهره ها (لیستزیس)
 • کاهش شدید ارتفاع دیسگ و تنگی بسیار شدید کانال

میزان عوارض عمل آندوسکوپی

عوارض عمل آندوسکوپی به دلیل نوع تکنیک جراحی کمتر از جراحی باز است, زیرا برش بافتی کوچک بوده ولذا آسیب های بافتی بسیار کمتر است و به دلیل شستشوی مداوم محل عمل در آندوسکوپی میزان خونریزی و عفونت ها خیلی پایین تر از عمل جراحی باز است.

هزینه عمل آندوسکوپی دیسک

باتوجه به اینکه میزان زمان بستری و عوارض عمل جراحی نسبت به جراحی باز کمتر است در کل هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ درمانی عمل آندوسکوپی دیسک مقرون به صرفه تر است.

عمل آندوسکوپی دیسک کمر L4&L5 در آقای 28 ساله

عمل آندوسکوپی دیسک کمر L4&L5 در آقای 28 ساله

ویدیو آندوسکوپی دیسک

در ویدیو آندوسکوپی دیسک کمر ، دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد در مورد این نوع روش درمانی توضیحات کامل را داده اند و در ویدیوهای بعدی فیلم جراحی اندوسکوپی دیسک کمر در سایت قرار خواهد گرفت.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.7/5 - (22 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام آقای دکتر برادر بنده چند سال پیش عمل آندوسکوپی L4L5 از پهلو انجام دادند و کاملا هم راضی بودند. الان بنده برای دیسکم پیش همان جراح رفتم و میگوید چون مهره آخری کمری هست باید از بین مهره ها وارد بشیم عملتون کنیم و از پهلو نمیشه عمل کرد. دکتر چرا برای آندوسکوپی دیسک کمر L5S1 از بین مهره ها وارد میشن و از پهلو وارد نمیشن؟ آیا امکانش هست از پهلو هم وارد شد؟

  • درود کاملاً درست گفته شده به دلیل اینکه مهره ۵ زیر استخوان لگن هست که مانع از ورود از قسمت کناری می‌شود.

 2. سلام آقای دکتر من خیلی تعریف جراحی آندوسکپی را شنیدم و خیلی از ورزشکاران ملی و بازیگران هم با روش آندوسکپی دیسک های خود را درمان میکنند. دکتر من شنیدم برای آندوسکوپی دیسک L5S1 از بین مهره های پشت کمر وارد دیسک میشن این صحت داره؟ آیا دستکاری روی مهره کمر انجام میشه یا فقط مهره ها از هم دور میشن؟ آیا من که گودی کمر ندارم و دیسک اکستروژن خفیف و درد پای چپ دارم و کمردرد برای اینگونه عمل مناسب هستم؟ یکی از دوستان من دیسک پروتروژن شدید دارد آیا برای درمان دیسک های پروتروژن شدید هم میشود از این روش استفاده کرد یا فقط برای دیسک های پاره انجام میشود؟

  • درود هم برای پروتروژن و هم برای اکستروژن قابل انجام است به مهره‌ها آسیب رسانده نمی‌شود از بین رباط زرد بین دو مهره عبور داده می‌شود.

 3. سلام آقای دکتر خسته نباشید.من یک ماهه عمل اندوسکوپی کردم ولی نمیدونم چرا درست از روی مهره انجام دادن نه از پهلو. دکتر گفته بود یک ماه بعد برم برای معاینه و ورزش های دیسک کمر بگن برام. وقتی زنگ زدم گفت دکتر یه مسافرت خارج رفتع و معلوم نیست کی بیان.من الان بلا تکلیف موندم.نه میتونم بیرون برم نه ورزش کنم.حالا چیکار کنم.دردی ندارم فعلا. تاکی باید خانه نشین باشم.خیلی مدت هست سرکار نمیرم.لطفا راهنمایی فرمایید…

  • با سلام معمولا حرکات بدون فشار به ستون فقرات را می‌توانید انجام دهید ولی در کل باید با پزشک معالج خود در ارتباط باشید و دستورات ایشان را انجام دهید.

 4. سلام وقت بخیر.رادیو فروکوئنسی چطور باعث ترمیم دیواره دیسک میشود؟
  ممنون از شما

  • با سلام باعث تقویت بازسازی پوسته دیسک می‌شود.

 5. ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من در سن 21 سالگی دچار بیرون زدگی دیسک های L4L5 و L3L4 شده ام اما از نوع خفیف هست
  ولی به علت فعالیت بنده در حوزه خلبانی نیاز به ترمیم این مشکل دارم
  آیا با روش های کم تحاجمی مثل pldd یا miss میتوان این مورد را به بهبودی کامل دقیقا مانند روز اول برگرداند ؟
  ضمنا ام ار آی از ستون فقرات هم مورد دسترس است .
  با تشکر

  • باسلام، چنانچه نیاز به ترمیم دیسک داشته باشین در سن شما گزینه ارجح دیسکوژل می باشد.

 6. سلام اقای دکتر من 31 سالمه تو سن 26 سالگی از ارتفاع افتادم. وقتی افتادم انگار زانوهام عین فنر جمع شدن. بعد 2 هفته کمرم اونقدر درد گرفت دیگه نتونستم راه بروم رفتم دکتر گفتن که دریسکت زده بیرون. بعد رفتم کلینیک سینوهاه توی شریعتی 10 هفته برام ازون زدن و لیزر پر توان و ……. یه مدت خوب بودم ولی باز خراب تر شدم. حدود 2 سال هم زانو درد داشتم رفتم دکتر گفتن ساییدگی داری بهم قرص زد ساییدگی میدادن. بعدش ام ار ای گرفتم گفتن که راباط های پات التهاب داره. باور کنید از درد شبها گریه میکردم. الان مشکل اصلیم اینا نیست. مشکل اصلیم گردنم به حدی درد میکنه که نیمشه گفت چقدر درد دارم. پیش هر دکتری هم میرم میگن گردنت ساییدگی داره. فقط ارام بخش مینویسن. من با عمل مشکل ندارم. من حدود 4 ساله کلا ورزش نکردم. یعنی نمیتونم ماهیچه هام خیلی ضعیف شده. چجوری براتون ام ار ای بفرستم. اگر لازمه میام کمرم رو عمل کنم. تا کی درد بکشم؟

  • با سلام مدارک خود را جهت بررسی به واتساپ مشاوره ارسال فرمایید.
   09120335132

 7. با سلام و آرزوی سلامتی و طول عمر با برکت برای شما و سایر پزشکانیکه وسیله درمان درد مردم هستید .
  من دو سال قبل عمل باز دیسک انجام دادم و حدود یکماهه که مجددا” درد دارم و ام آر آی گرفتم ، دکتر میگه پاره گی مجدد دارید و اگر این بار بخواهم عمل کنم ، پروتز خواهم گذاشت . آیا میشه با توجه به عمل قبلی با آندوسکوپی مشکل رو برطرف کرد ؟ متشکرم

  • سلام، ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ مشاوره ارسال فرمایید.
   09120335132

 8. سلام جناب آقای دکتر
  سال نو مبارک، انشالله سال خوبی رو پیش رو داشته باشین
  آیا بیرون زدگی دیسک L5-S1 Protrusion رو میتونین با عمل آندوسکوپی انجام بدین ؟

 9. باسلام و خداقوت …بازعمل اندوسکوبی پارگی دیسک بین مهره ۴ و۵ هم میشه انجام داد…ممنون از پاسخگویی شم

 10. با عرض سلام خدمت آقای دکتر کاظمی..باسن ۶۰سال از ۵سال پیش از ناحیه پشت زانوی پای چپ احساس درد و گرفتگی داشتم سپس به ران وبعد از کار سنگینی که انجام دادم مثل اینکه جیزی از سمت چپ کمرم بریده شود یا دیسک کمرم حالت در رفتگی پیداکند منجر شد به اینکه از آن موقع به بعد فرم راه رفتنم تغییر کند .به دکتر های متخصص زیادی (۱۵مورد)مراجع کرده ام نتیجه ای نگرفته ام همه گفتند دیسک خفیف کمر و گردن داری عمل لازم نداری چند بار ام.ار.ای انجام داده‌ ام .عاجزانه از جنابعالی طلب کمک و اظهار نظر می نمایم.

 11. با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر.اینجانب حدود ۵ سال است که مهره های ۴و۵ کمر گردنم دچار دیسک شده است.ضمنا در این مدت نزد ۲۰ دکتر متخصص مراجعه کرده ام و هیچ نتیجه ای نگرفته ام.چند بار ام آر آی کرده ام و نظر پزشکان برای عمل کردن گردن وکمر با هم متفاوت است. که عمل کنم یا نه.در راه رفتن تعادل ندارم و این اواخر زمین خوردم و دستم شکست. به سایت شما مراجعه کردم.لطفا بزرگواری کرده و نظر ارزشمند خود را بفرمائید.ممنون

  • باسلام مدارک خودرو جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

 12. سلام و احترام،جناب آقای دکتر کاظمی، اگر کسی دیسک L5S1 را لیزر کرده باشد،در صورت عدم بهبودی، می‌تواند آندوسکوپی انجام بدهد.با آرزوی بهترینها برای شما.

 13. سلام عرض ادب آقای دکتر،بنده پارگی دیسک کمر دارم میخام عمل آندوسکوپی دیسک انجام بدم،حدودا بعداز چه مدت استراحت و بهبود یافتن میشه دوباره ورزش بدنسازی رو شروع کرد ممنون میشم جواب بدید

  • باسلام ،حداقل باید سه ماه عدم فشار به ستون فقرات رعایت شود.

 14. بادرود و خدا قوت. پس از سه ماه جراحی اس1 ال 5 بی‌حسی پای چپ از قسمت بیرونی ساق تا انگشت سوم و عدم ایستادن روی پنجه پای چپ همچنان وجود دارد و قبل از جراحی درد کمر یا پا نداشتم و اکنون هم ندارم.
  ۵٨ ساله. کارمند. مرد.
  با آندوسکوپی موارد گفته شده بالا بر طرف می شوند؟
  با سپاس.

  • باسلام،درقدم اول نیاز به بررسی مجدد هم از نظر تصویر برداری و هم از نظر تست عصب دارید.

 15. با سلام ببخشید گز گز پا بعد از جراحی اندوسکوپیک چه مدت طول میکشه؟ من ۲۰ روزه عمل کردم خیلی جزئی بعضی وقت ها احساس گز گز در پا دارم.ایا مصرف قرص گتباپنتین برای کاهش گز گز توصیه میشه؟

  • باسلام،بله مصرف کنید. معمولا تا سه ماه برطرف می شوند.

 16. سلام جناب دکتر کسی که معتاد به تریاک باشه میتونه این عمل رو انجام بده؟

 17. سلام اقا دکتر وقتتون بخیر بنده ۲۴سالمه تقریبا سه ساله پارگی دیسک کمر در مهره ۴و۵شدم
  چند جا مراجعه کردم گفتن باید عمل شوید
  ایا هزینه عمل به چه روش هست ودر کدام بیمارستان عمل میکنید
  وبیمه تکمیلی تقبل میکنن ؟
  یا شما هزینه عمل را ازاد حساب میکنید؟

  • باسلام،ام ار ای کمر را جهت بررسی و اعلام نظر به واتساپ زیرارسال فرمایید.
   09120335132

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت