تیر, 1397 بدون نظر

در سال های اخیر پیشرفت های قابل ملاحظه ای در زمینه درمان های لیزری دیسک  همراه با اپیدوروسکوپی  به عنوان درمان آلترناتیو جراحی باز رخ داده است. این روش جهت بیرون زدگی های مرکزی دیسک بکار برده می شود. دستیابی به فضای اپیدورال از طریق سوراخ استخوان ساکروم (خاجی) بوده و پس از آن یک اندوسکوپ انعطاف پذیر وارد فضا می گردد. با اندوسکوپ مشکل بیرون زدگی به شکل قطعی رویت و مشخص می شود و همچنین به یک فضای فوق العاده جهت مانور وبرش قطعه بیرون زده دیسک دستیابی پیدا می شود.

تکنیک اپیدوروسکوپی لیزری دیسک

این عمل تحت بی حسی موضعی انجام میشود. یک برش 5 میلی در منطقه سوراخ ساکروم ایجاد و با نیدل مخصوصی وارد فضای کودال شده و سپس اندوسکوپ وارد فضا می گردد. با اندوسکوپ فضای اپیدورال رویت شده ونوک آن به قسمت پایینی دیسک بیرون زده هدایت می شود.

سپس ماده حاجب تزریق و بیرون زدگی با تصویر رادیولوژی هم محرز می شود. سپس تحت دید مستقیم با شلیک لیزر Ho: YAG laser قسمت بیرون زده که منشا فشار بر نخاع و اعصاب است ، جدا می گردد. سپس قسمت جدا شده با یک فورسپس مخصوص بیرون کشیده می شود. در انتها مجددا ماده حاجب تزریق شده و جریان آزاد مایع نشان دهده رفع تنگی می باشد. این تکنیک دارای نتایج بسیار مثبت و موفقیت آمیزی می باشد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

پاسخ سوال های خود را رایگان از دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد دریافت کنید.

مشاوره رایگان با دکتر کاظمی
برچسب ها