باطری های نخاعی (تحریک طناب نخاعی)

1397/04/25 6 نظرات

تحریک طناب نخاعی (Spinal Cord Stimulation-SCS) به معنی استفاده از انرژی الکتریکی در مجاورت طناب نخاعی برای کنترل درد می باشد. در این روش انتقال انرژی پالسی در طول طناب عصبی و یا در مجاورت ریشه های عصبی مورد نظر، در فضای اپیدورال صورت می‌گیرد.

این روش باعث بلوک انتقال پیام درد و مسیردرد به مغز شده و موجب تسکین درد می گردد. اجزای دستگاه تحریک طناب نخاعی شامل دو بخش است:

یک قسمت یکلید فلزی است که در فضای اپیدورال نخاعی قرار می گیرد و از طریق زیر جلدی به قسمت دوم که یک  باطری کوچکی است متصل می گردد.

مزایای استفاده از باطری های نخاعی

مزایای درمانی روش باطری های نخاعی این است که این روش یک عمل  زیر پوستی و غیر تخریبی است که هیچ تداخل مکانیکی و یا شیمیایی در کار عصب ایجاد نمی کند.

این عمل قابل برگشت است؛ چنانچه علائم بیمار تسکین نیافت، می‌توان محرک را بدون بروز هیچ اثر جانبی ای برداشت.

همچنین مزایای این روش از نقطه نظر بیمار این است که درد به شکل قابل توجه ای کاهش می یابد و در نتیجه میزان مصرف داروها (مسکن ها ، مخدرها و…)کاهش می یابد و موجب بهبود عملکرد و کیفیت زندگی فرد می گردد.

با توجه به هزینه و کنیکال بودن این روش , بهتر است برای بیمارانی این تکنیک استفاده شود که در درمان آن‌ها نمی‌توان از سایر روش‌های غیر تهاجمی دیگر استفاده کرد. با انتخاب مناسب بیمار و دقت کامل به موارد تکنیکی، اکثر نتایج بالینی مثبت خواهند بود. تکنولوژی مشابه‌ای را می‌توان برای  تحریک اعصاب محیطی (PNS) بکار برد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

5/5 - (2 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. آذر

  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر مادر من چند سال پیش عمل کردن بیرون زدگی مهر کمر داشتن پلاتین واسشون گذاشتن بعد عمل 1سال خوب بود اما بعد دردهرروز زیاد شد و گفتن با باطری بهتر میشه ؟؟ البته از کشیدی پا واینکه حس میکنن پاش کوتاه شده شکایت دارن

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه دچار چسبندگی و عوارض بعد از جراحی عمل باز باشند ساده‌ترین کار RF مفاصل, پیچ ها و باز کردن چسبندگی هاست اما اگر مشکلات مرتفع نشود بله باید باتری های نخاعی کار گذاشته شودند.

   پاسخ
 2. سونیا

  سلام سال نو مبارک
  می خواستم بپرسم عوارض باطری ها چیه؟
  تاثیرش چقدره مامان من تصادف داشته کمرش اسیب دیده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام عارضه خاصی ندارند اما باید باتری ها هر پنج سال تعویض شوند و متاسفانه در شرایط فعلی بسیار گرانقیمت شده‌اند.

   پاسخ
 3. احمد سراجوند

  آقای دکتر سلام خدا قوت، بنده در سال 80 عمل دیسک انجام دادم قبل از عمل قسمتی های از بدنم بی حس شده بودند بعد از عمل حس ها بر نگشتند و علت را دیر عمل کردن دانستند، و گفتند یکسری از عصب های حسی دچار مشکل شدند، آیا الان میتونم برای فعال کردن این عصب ها از باتری استفاده کنم، لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله باتری های نخاعی در درصد قابل توجهی از این مشکلات می توانند حس های ناخوشایند را برطرف کنند.

   پاسخ