اینترونشن اینترادیسکال (نوکلئولیز)

1397/04/29 38 نظرات

در جراحی باز دیسک کمر بوسیله جراحی برشی بزرگ ایجاد شده تا به منطقه دیسک مورد نظر دسترسی پیدا شود که این عمل موجب چسبندگی بافت ها پس از عمل و آرتروز زودرس مفاصل بین مهره ای شده که همراه با درد و ناتوانی فراوانی برای بیماران در سال های پس از عمل جراحی خواهد بود.

پیشرفت های فن آوری موجب ابداع روش های اینترادیسکال شده است یعنی همانگونه که از نام آن بر می آید تغییرات جراحی داخل فضای دیسک (هسته دیسک) ایجاد می گردد. پیشرفت های فن آوری باعث شده که بتوان به درمان دیسک کمر و گردن به روش عمل بسته اینترادیسکال پرداخت.

روش جراحی ستون فقرات بسته (MISS) شامل یک برش طولانی نمی شود و آسیب قابل توجهی را به عضلات مجاور ستون فقرات وارد نمی کند. لذا موجب درد کمتر و ریکاوری سریع خواهد شد. در روش های اینترادیسکال با سوزن های مخصوص (شیبا) با هدایت دستگاه رادیولوژی (فلوروسکوپ) به صورت زنده از مسیر حرکت سوزن عکس برداری می شود. مسیر حرکت سوزن مسیر بی خطری است که نتیجتا آسیب به ارگانی وارد نمی گردد. سوزن نهایتا وارد مرکز و هسته دیسک شده و سپس از طریق سوزن موجب اعمال  تغییراتی در هسته دیسک شده و موجب کاهش فشار داخلی دیسک گردیده که نهایتا موجب برگشت پذیری ناحیه بیرون زده دیسک می شود.

به دلیل آنکه این اقدامات و فرآیندها در درون دیسک انجام می شود به آن روش های اینترا دیسکال (به معنی داخل دیسک) می گویند. تغییرات اعمال شده در هسته دیسک یا به شکل شیمیایی و به دلیل واکنش با مواد هسته دیسک است (کمونوکلئولیز) که شامل ازن ، دیسکوژل است و یا به شکل اثرات حرارتی است که شامل لیزر داخل دیسک و یا آر .اف RF است. انتخاب هر کدام از این مدالیتی ها کاملا تخصصی بوده و بستگی به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک معالج دارد.

نوکلئولیز شیمیایی :

تاثیر اوزون بر دیسک کمر :

ازون گونه تغییر یافته‌ای از اکسیژن است (O3) اوزون اثر تخریبی بر روی موادی به نام پروتئوگلیکان، یعنی ماده اصلی تشکیل دهنده هسته دیسک (نوکلئوس پولپوزوس) دارد، نوکلئوس پولپوزوس ماده ژلاتین مانندی است که در وسط دیسک های ستون فقرات وجود دارد. گاهی اوقات نوکلئوس پولپوزوس از دیسک بیرون می‌زند، به عصب‌های نزدیک فشار می‌آورد و موجب تشدید درد اعصاب نخاعی می گردد.

مخلوط گاز اکسیژن، اوزون در دیسک برآمده تزریق می‌شود. گاز مستقیماً با سوزن در دیسک تزریق می‌شود و حجم داخلی و فشار داخل دیسک را کاهش می‌دهد. علت این کاهش حجم، اکسیداسیون پروتئوگلیکان ها یا همان پروتئین های موجود در هسته مرکز ژلاتینی دیسک (همان نوکلئوس پولپوزوس) است. با کم شدن فشارداخل دیسک، فشار روی عصب‌ها نیز کاهش می‌یابد و در نتیجه با کاهش فشار روی عصب ، درد بیمار نیز برطرف می گردد.

دیسکوژل چیست

دیسکوژل یک ماده بی‌خطر از جنس الکل و تنگستن است که در فضای دیسک تزریق می‌شود جاذب آب بوده و با مرکز و هسته دیسک واکنش نشان می دهد. پس از تزریق سفت و حالتی پنبه‌ای پیدا می‌کند. این خاصیت دیسکوژل باعث دو اتفاق می‌شود، یکی اینکه منافذ بخش پاره شده  دیسک را در صورتی که محتویات دیسک وارد کانال نخاعی نشده باشد می‌بندد و از طریق کاهش آزاد شدن مواد التهابی بر روی اعصاب باعث بهبود درد می‌شود ، دوم اینکه همراه با خود وقتی سفت و جمع می‌شود ، بخش آبکی دیسک را جمع و به بهبود برجستگی دیسک و آزاد شدن کانال نخاعی کمک می‌کند.

نوکلئولیز حرارتی :

لیزر داخل دیسک یا PLDD

در این روش یک سوزن باریک شیبا به دیسک دارای فتق با هدایت فلوروسکوپ وارد می شود. پس از چک محل نوک سوزن در مرکز دیسک ، یک فیبر نوری از طریق سوزن به محل مورد نظر وارد شده به شکلی که نوک آن در مرکز هسته دیسک قرار می گیرد و انرژی لیزر از طریق این فیبر به محل فرستاده می شود. انجام این کار باعث تبخیر بخش کوچکی از هسته دیسک می شود. به این ترتیب فشار داخل دیسک و فشردگی ایجاد شده در محل کاهش یافته و با کاهش فشار بر روی عصب، درد بیمار نیز تسکین پیدا می کند.

رادیوفرکوئنسی حرارتی RF

دراین روش یک سوزن باریک شیبا به دیسک دارای فتق با هدایت فلوروسکوپ وارد می شود. پس از چک محل نوک سوزن در مرکز دیسک , یک پروب مخصوص از طریق سوزن به محل وارد شده به شکلی که نوک آن در مرکز هسته دیسک قرار می گیرد و از طریق آن جریان های رادیوفرکوئنسی به مرکز دیسک فرستاده می شود و با ایجاد حرارت موجب بوسیله مد پیوسته رادیوفرکوئنسی موجب تبخیر بخش کوچکی از هسته دیسک شده و به این ترتیب فشار داخل دیسک و فشردگی ایجاد شده در محل کاهش یافته و با کاهش فشار بر روی عصب، درد بیمار نیز تسکین پیدا می کند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.3/5 - (6 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. باغستانی

  سللا قیمت دیسکو ژل چند است
  آیا داروخانه ها دارند
  آیا میتوانیم خودمان دیسکو ژل رو تهیه کنیم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله باید از شرکت وارد کننده خود بیمار تهیه کند

   پاسخ
 2. غلامعلی بهرامیان

  جناب آقای دکتر سلام وقت بخیر..
  من براساس MRIدیسک L5پاره شده..آیا هیچ راه درمانی بجز جراحی نیست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 3. عبداله

  سلام و عرض ادب. خدمت شما عارضم بنده دارای درد شدید در مهره l4وl5 می باشم که با مراجعه نزد همکاران شماها تشخیص از روی mri گفته اند دیسک و تنگی کانال نخاعی دارید.که معمولا با استراحت دردم کمتر می‌شود علی ایحال بعضی اوقات دچار دردهای شدید میشوم .آیاتزریق آمپول دیسکوژل مشکل مرا حل می‌کند ودر صورت نیاز به تزریق چه زمانی در مرکز شما حضور پیدا کنم… با تشکر مهندس عزیزی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 4. علی پیرزاده

  با سلام واحترام
  لطفا عوارض اندوسکوپی و لیزر درناحیه ستون فقرات را بفرماییدو با در نظر گرفتن عوارض کدام درمان رو پیشنهاد میدید.
  با تشکر فراوان .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام نوع درمان بستگی به میزان بیرون زدگی و تنگی کانال دارد، تنگی های کم لیزر و تنگی های بیشتر آندوسکوپی. میزان عوارض نسبت به عمل جراحی باز بسیار کمتر میباشد.

   پاسخ
 5. صبا

  سلام آقای دکتر مدتعا درد کوتاه مدت سیاتیک داشتم که با امپول مسکن با خود بهود بهبود حاصل میشد،این بار درد خیلی شدید بود ام آر آی دادم ،بعضی دکترا میگن پارگی بعضی بیرون زدگی شدید،دیسکوژل در موردمن جواب میده؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 6. M

  سلام من چندین سال درگیر مشکلات کمر و لگن هستم که هر کدام از پزشکان گفتند جا به جایی مهره ست و باید جراحی فیکس مهره ها انجام شود اما آخرین پزشک گفتن زود این عمل برای شما و بهم گفتن به یه متخصص درد برای اینترونشن معرفی میشی میخواستم ببینم جواب میده کجا و چطور گزارش رادیولوژی ام آر آی خدمتتون ارسال کنم سپاس آقای دکتر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام
   ام ار ای تون را جهت بررسی به واتساپ ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 7. احمد

  سلام و عرض ادب، داستان از بی حسی لگن و باسنم شروع شد تو یه هفته زد به کف پاهام و سری شبیه خواب رفتگی شدید بیشتر در پای چپ، ام آر آی دادم هیچی نشون. نمیده، نوار عصب عضله هم نرماله، هم پیش متخصص مغزو اعصاب رفتم و هم ارتوپد، فقط چنتا قرص تجویز شد و اب درمانی، دوهفتس درگیرم،،، تا یکم سری پاهاممیخواد بهتر بشه پنج دقه سرپا بودن و راه رفتن کل کف پام سر میشه،،، لطفا راهنمایی بفرمایید چه کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام باید معاینه بالینی دقیق شوید و بررسی های پاراکلینیک لازم انجام شود.

   پاسخ
 8. مرتضی

  سلام آقای دکتر
  بنده ۲۷ سال سن دارم ۲ ماه هست که درد عصب سیاتیک پای چپ دارم دیسک l5 s1 بیرون زدگی دارد دکتر هم برام داروی ضد التهاب تجویز کرده میخواستم بدونم با تزریق دیسکوژل بهبود پیدا میکنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای را جهت بررسی به شماره زیر واتساپ بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 9. ناصر یعقوبی

  عرض سلام آقاي دکتر من بيشتر از ده ساله دیکشنری کمر وتنگی نخاع دارم‌ آیا با این روش میشود درمان کرد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً ام آر آی خود را جهت بررسی و اعلام پلن به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 10. بهروز

  سلام .وقت بخیر میخواستم بدونم هزینه عمل دیسکوژل چقد میشه ممنون میشم بهم بگین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای خود را جهت بررسی امکان عمل به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 11. علی حیدرزاده

  سلام اقای دکتر بنده چهار سال درگیر کمر درد ودرد عصب سیاتیک در پای چپم بودم که بعد چهار سال بهتر شد امسال اوایل تابستان پای راستم شروع به درد کرد که درد عین پای چپم بدتر شد بعدا ،،میشه لینک عکس های ام ار ای کمرم رو بدم یه نگاهیی بهش بندازین تا نظرتونو بدونم و چه درمانی بهم پیشنهاد میدین ..خیلی ممنونhttps://pejvakcenter.com/images/pacs/k/29669168/ ممنون میشم جواب بدین لطفا تشکر.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام پارگی دیسک دیده نمی شود و بیشتر دردها ناشی از تحریک سیاتیک و عضلات و مفاصل است.

   پاسخ
 12. میلاد

  سلام وقت بخیر
  دوسال درگیرم بیماری دیسک کمر هستم،درد و عوارض خیلی شدید هرچند ماهی داشتم،امکان داره ام آر آی ارسال کنم تا نظر شما را هم بدونم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام. بله همراه شرح بیمار به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 13. حسین

  سلام آقای دکتر من ۳۱ سالمه پارسال بر اثر فشار ناگهانی دچار دیسک خفیف شدم
  الان بعد از یکسال دقیقا اینجوری شدم خم شدم کمرم گرفت لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم خیلی سخت شده وضعیتم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول باید ام آر آی از ستون فقرات کمری تهیه کنید.

   پاسخ
 14. مهسا آقاجری

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من مشکل دیسک گردن ،c6,c7,راست و c4.c5,چپ دارم امکانش هست MRI ,رو ارسال کنم نظر بدین؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله جهت بررسی ارسال بفرمایید info@drkazemipain.com

   پاسخ
 15. افسانه شریفی

  سلام میشه گزارش ام آر آی مادرم را بفرستم شما نظر دهید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام .بله. ارسال کنید شرح حال بیمار حتما نوشته شود.

   پاسخ
 16. مصطفی

  سلام میخواستم بدونم افتادگی لگن هم با دیسکوژل درمان میشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید مفاصل درگیر درمان شوند

   پاسخ
 17. علی

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  بنده پسری ۲۵ ساله هستم که طبق گزارش ام ار ای، متاسفانه دچار دیسک اکستروژن L5-S1 شده ام و باسن سمت راست درد دارم البته فقط قسمت بالا و دکتر گفته باید جراحی انجام بشه.
  میخواستم بپرسم دیسکوژل و یا جراحی بسته دیسک برای بنده قابل انجام هست؟ و اینکه آیا بافت دیسک بعد از عمل یا بدون عمل جراحی ترمیم میشه یا فقط مواد داخل دیسک تخلیه میشه تا درد بهبود پیدا کنه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای خود را جهت بررسی و اظهار نظر ارسال بفرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 18. حامد

  سلام مادرم پروتروژن دیسک کمر داره و درد های سیاتیکی آزار دهنده آیا دیسکوژل درمان مناسبی هم ست و اینکه هزینه تقریبی این روش چقدره؟
  ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً ام ار ای را جهت بررسی ارسال فرمایید. ایمیل info@drkazemipain.com

   پاسخ
 19. محسنی

  سلام من استخوان اضافه دارم آیا میشه باهمین روش درمانش کرد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   درمان استخوان اضافه تکنیک‌های دیگری دارد

   پاسخ