گردن درد

تیر, 1397 بدون نظر

گردن درد یکی از معضلات رایج در میان بزرگسالان و در افرادی که مشاغلی با پوزیشن های نشسته دارند می باشد و رتبه دوم پس از کمر درد را داراست و شیوع آن درحال افزایش می باشد. گردن دردها معمولاً موقتی (در حدود یک تا دو هفته ) بوده که بسیاری از آنها در نتیجه کشیدگی عضلات و یا عفونت های ویروسی یا باکتریال دهان و گلو می باشد که برطرف شونده هستند لیکن چنانچه ماهیت درد ثابت و یا افزایش یابنده باشد جهت بررسی مشکلات جدی تر باید بررسی های لازم به عمل بیاید.

نشانه ها :

گردن درد معمولاً با گرفتگی عضلات که با چرخاندن سر تشدید می شود همراه بوده و نیز بی حسی ، سوزش ، درد تیر کشنده و حتی با علائم قلبی یا گوارشی و… همراه می باشد. گردن درد ناشی از بیرون زدگی دیسک می تواند با نشانه هایی چون درد پس سر ، درد صورت ، درد شانه ، بی حسی بازو یا انگشتان دست همراه باشد که ناشی از فشار عصب در ناحیه گردن می باشد.

علل گردن درد

گردن تحمل کننده وزن سر بوده و می تواند دچار آسیب هایی شود که باعث ایجاد درد و محدودیت حرکتی می گردند.

علل شایع دردگردن درد شامل

کشیدگی عضلات :

استفاده بیش از حد از عضلات گردن در فعالیتهای مختلف

آرتروز و فرسایش مفاصل :

افزایش سن و ضربات و گذشت زمان موجب فرسایش و از بین رفتن غضروف بین مهره ها می شود که می تواند بر حرکت مفصل تاثیر گذاشته و باعث ایجاد درد شوند.

همانند دیگر اعضای بدن سطح استخوان های گردن ناهموارتر خواهد شد. آب خود را از دست خواهند داد. رباط هایی که استخوان ها را در محل خود نگه می‌دارند، سخت تر شده در نتیجه حرکت رباط ها و دیسک های بین مهره ای سخت تر می گردد و ممکن است کانال نخاعی تنگ تر شود و بر روی نخاع و اعصابی که به بازوها منتقل می‌شوند، فشار بیشتری وارد شود.

فتق دیسک گردن :

فتق دیسک گردن و یا خارج شدن آن از محل صحیح در ستون فقرات می تواند باعث وارد شدن فشار به عصب و ایجاد درد انتشاری به شانه و دستها شود.

ضربه و آسیب دیدگی :

تصادف رانندگی از پشت اغلب باعث ایجاد ضربه شلاقی و ایجاد کشیدگی در بافت نرم گردن شود که مستعد کننده تغییرات یافتی و آرتروز در گردن خواهد بود.

بیماری ها:

ابتلا به بعضی بیماری های خاص همچون بیماری های روماتیسمی ایجاد کننده دردگردن می باشند.

تشخیص گردن درد

جهت تشخیص شرح حال کامل ، معاینه فیزیکی و آزمایش های لازم مانند عکس برداری رایولوژی ، اسکن استخوان ، تست تراکم استخوان , اسکن ام آر آی (MRI) ، میلوگرافی و آزمایش های فیزیولوژیکی-الکتریکی نوار عصب و عضله EMG&NCV درخواست وبررسی خواهد شد.

اقدامات مفید جهت کاهش درد :

گردن درد ناشی از کشیدگی یا گرفتگی عضلات خود محدود شونده بوده برای کاهش عوارض آرتروز گردن و ناراحتی می توان از کمپرس آب گرم و سرد و ماساژ نقاط دردناک روی گردن , قرار دادن گردن در وضعیت صحیح (پشت خود را به صندلی تکیه داده و مطمئن شوید مانیتور و کتاب در سطح چشم های شما قرار گرفته باشد) استفاده کرد.

در صورت تشدید درد گردن علیرغم انجام فعالیت های مراقبتی ، درد گردن ماندگار پس از چند هفته ، انتشار دردگردن به بازو ودست ها و یا اختلالات ادراری و مدفوعی ، ضعف عضلانی اندام ها باید سریعا اقدامات تشخیصی مورد لزوم توسط پزشک آغاز گردد.

درمان درد گردن

درمان های بدون تهاجم و نگاهدارنده :

دارو / لیزر پرتوان / منپولیشن و حرکات کششی گردن / فیزیوتراپی / TENS

درمان های اینترونشنال (کمتر تهاجمی) :

تزریق , رادیوفرکوئنسی در مفاصل فاست و یا ریشه های عصبی

تزریق اوزون در عضلات گردن

لیزر دیسک ، دیسکوژل ، RF و سایر اقدامات لازم

پیشگیری از درد گردن

وضعیت قرارگیری نامناسب گردن ، ضربات ، افزایش سن و فرسایش مفاصل همگی موجب افزایش مشکلات گردن می گردند و جهت پیش گیری از پیشرفت این مشکلات اقدامات ذیل مفید می باشد:

قرار دادن گردن در وضعیت صحیح : در حالت نشسته یا ایستاده شانه ها و گوش ها بر روی خط لگن قرارگیرند.

استراحت در حین کار : از جای خود بلند شده، قدم بزنید و گردن و شانه های خود را بکشید.

وضعیت میز ، صندلی یا کامپیوتر خود را با بدن خود تنظیم کنید: مانیتور یا صفحه نمایش در سطح چشمان شما قرار داشته باشد و نیز بهتر است زانوها باید کمی پایین تر از ران ها باشد. علاوه بر این از دسته صندلی در هنگام نشستن استفاده کنید.

استفاده از هندزفری بجای گوشی موبایل

ترک سیگار

عدم فشار بیش از حد به شانه ها و گردن

هنگام خوابیدن در وضعیت درست قرار گیرید : در این حالت لازم است سر و گردن شما در راستای بدن قرار گیرد. هنگام خوابیدن از یک پشتی کوچک زیر گردن خود استفاده کنید و سعی کنید بر روی پشت خود به صورتی بخوابید که ران های شما نیز بر روی پشتی های کوچک قرار داشته باشد. به این ترتیب می توان عضلات ستون فقرات را صاف کرد.

پاسخ رایگان به سوالات شما

پاسخ سوال های خود را رایگان از دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد دریافت کنید.

مشاوره رایگان با دکتر کاظمی
برچسب ها