ورزش های ممنوعه برای دیسک کمر

دی, 1397 70 نظرات

بسیاری از حرکت های بدنسازی اثرات بسیار مخربی بر وضعیت دیسک های بیرون زده کمری دارند لذا از پرداختن به ورزش هایی که فشار زیادی به کمر وارد می‌کنند می بایست اجتناب نمود و عضلات کمر را باید کم کم تقویت کرد. قبل از شروع یا ادامه ی ورزش نیز حتماً با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه برخی حرکات بدنسازی مضر برای دیسک کمر و چند نکته کلیدی دیگر نیز توضیح داده می‌شود. این مقاله بخصوص جهت آگاهی و هشدار به افراد جوان علاقمند به بدنسازی حاِئز اهمیت می باشد.

تمرین با دستگاه پرس پا

پرس پا مضر برای دیسک کمر
پرس پا مضر برای دیسک کمر

پرس پا ، دستگاهی است که به وزنه هایی متصل بوده و ورزشکار، به صورت دراز کشیده، به وزنه ها به طرف بالا یا به طرف بیرون فشار وارد می‌کند. پرس پا نه تنها وضعیت دیسک را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند موجب بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر شود. به طور کلی، اسکوات با میزان متوسط که باسن‌تان فقط تا بالای زانوها پایین می‌آید، برای پاها بهتر است، اما تا زمانی که کمرتان قوی نشده، از انجام اسکوات های عمیق و نزدیک به سطح زمین پرهیز کنید.

 

کشش پای صاف (کشش عضله همسترینگ)

حرکت هایی که در آنها پاها مستقیم کشیده می‌شوند، نسبت به حرکاتی که پاها خمیده هستند، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کنند. تا زمانی که عضلات پشت و کمرتان تقویت نشده‌اند، از انجام تمرین هایی که دراز کشیده و پاها صاف کشیده می‌شوند یا دراز و نشست با پاهای صاف خودداری شود. ضمناً حرکت بالا آمدن و لمس انگشتان پا، با پاهای صاف و کشیده نیز می‌تواند به کمر آسیب وارد کند.

تمرینات چرخشی

حرکت های چرخشی نه تنها بیرون زدگی دیسک را تشدید می‌کنند بلکه ممکن است خودشان باعث بروز فتق دیسک شوند. ورزش هایی که لازم است در آنها کمر خود را بچرخانید، مانند تمرینات شکم با توپ طبی یا «کتل‌بل » و یا حتی برخی از حرکات یوگا،  می‌توانند برای «هرنی دیسک» بسیار مضر باشند.

بلند کردن وزنه

خم شدن برای برداشتن هالتر و سپس برگرداندن آن سرجای خود  به ستون فقرات شوک وارد کند. بالا آوردن وزنه در حالت درازکش هم می‌تواند درد ایجاد کند.

ددلیفت

حرکت بدنسازی ددلیفت مضر برای دیسک کمر
حرکت بدنسازی ددلیفت مضر برای دیسک کمر

یکی از رایج ترین مشکلات حرکتی این است که هنگام خم شدن به جلو یا بلند کردن یک وسیله اجازه دهید پایین کمرتان به بیرون انحنا پیدا کند. ددلیفت نیاز به یک مکانیسم کامل دارد، که حتی اگر درست هم اجرا شود، فشار زیادی به دیسک وارد خواهد کرد.

 

حرکت صبح به خیر هالتر

حرکت صبح بخیر هالتر و افزایش درد دیسک کمر
حرکت صبح بخیر هالتر و افزایش درد دیسک کمر

حرکت صبح به خیر هالتر حتی اگر توسط کسی انجام شود که «هرنی دیسک کمر» ندارد هم می‌تواند مشکل ساز باشد. در این حرکت، وزنه روی شانه‌ها قرار گرفته (مانند اسکوات سنتی) و سپس باید از باسن به جلو خم شوید و اجازه دهید سینه‌تان به سمت زمین پرت شود و همزمان ستون فقرات و پاها صاف بمانند. این تمرین، دردسرساز است چون فشار بسیار زیاد به پایین کمر و لگن وارد می‌کند.

 

حرکت دستگاه داخل ران

این دستگاه می‌تواند هنگام فشردن وزنه‌ها به هم یا دور کردن‌شان از هم، به ستون فقرات شما فشار وارد کند. اگر می‌خواهید روی پاهایتان کار کنید، خیلی بهتر است از از «الپتیکال»، دوچرخه‌ی ثابت و یا تردمیل استفاده کنید.

 

دستگاه ساق پا ایستاده

ساق پا ایستاده و افزایش درد دیسک کمر
ساق پا ایستاده و افزایش درد دیسک کمر

این دستگاه برای تمرین عضلات ساق است، اما وزنی که هنگام تمرین روی شانه‌ها می‌افتد، باعث فشار بسیار زیاد بر ستون فقرات‌ می‌شود. برای تقویت عضلات ساق پا می توانید از حرکات متنوع دیگر استفاده کنید تا فشار وزنه ها با دیسک منتقل نگردد.

 

دویدن

دیسک ها جذب کننده‌ و تعدیل کننده‌ی فشارهایی هستند که به کمر وارد می‌گردند. وقتی شما حین دویدن، به طور مداوم فشار و ضربه به کمرتان وارد می‌کنید، میزان فشاری را که به دیسک های شما وارد می‌شود را هم افزایش می‌دهید. هر چند دویدن، معمولاً موجب فتق دیسک کمر نمی‌شود اما اگر دونده، دیسک داشته باشد می‌تواند آن را بدتر کند یا موجب سایر دردهای پایین کمر شود. بعد از فتق دیسک، قبل از دویدن، پیاده روی تند یا پیاده روی عادی را زیاد انجام دهید و خیلی آهسته و تدریجی به روتین دویدن‌تان برگردید. وقتی عضلات پیرامون دیسک، قوی‌تر شوند، دویدن‌تان هم آسان‌تر خواهد شد.

در پاسخ به افرادی که پرسیده اند ایا طناب زدن برای دیسک کمر مضر است باید عرض گردد که طناب زدن هم همچون دویدن می تواند موجب فشار و ضربه گردد پس تا بهبود وضعیت کمر بهتر است از طناب زدن اجتناب فرمایید.

حرکات مفید برای دیسک کمر

در مقالات بعدی به موضوع حرکات مفید برای دیسک کمر خواهیم پرداخت.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. کاوه

  سلام جناب دکتر . عذرخواهی می کنم بنده 38 سالم است. 34 روز پیش عمل فیوژن دیسک کمر بین مهره های 3 و 4 انجام دادم. قبل عمل دیسک پاره و درد شدیدی داشتم. بعد از عمل هفته اول خوب ولی از هفته دوم درد شروع و در هفته تا چهارم به اوج رسسید. هر چند درد نسبت به قبل عمل کمتر است ولی درد جدید در ساق پا ،زانو و گرفتگی عضله ران دلرم. بعد عمل ام آر ای و سی تی دادم که نرمال بوده فقط کمی تغییر رنگ در ام آر ی دیده شده بود و ورم،. ازمایش خون هم برای التهاب و عفونت دادم که منفی بود. آیا این درد هایی که دارم با گذشت زمان خوب می شود و اگر پاسخ مثبت است چند روز دیگر خوب می شود؟ و آیا نیاز به کار ثانویه از قبیل تزریق موضعی و یا بحث های دیگر دل رد یا خیر؟سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به دلیل دستکاری های حین عمل در مواردی این دردهای انتشاری ایجاد می‌شود که با گذر چند ماه کاهش می یابد فعلاً تحت نظر جراح خود باشید و اقدام به عمل دیگری نکنید اگر بعد از چندماه مشکلات باقی ماندند آنگاه باید تزریق جهت چسبندگی ها و سایر موارد انجام بدهید.

   پاسخ
 2. شکیب

  سلام روز بخیر
  آقای دکتر من نزدیک به یک ماه و نیمه که گردنم و کتفم درد میگیره میزنه تو کمر و پام کمی بی حس میشه و گز گز میکنه نرسیدم اول اکو قلب دادم که مطمئن بسم از قلبم نیست و خداروشکر نبود دکتر قلب گفتن واسه دیسکه خب تو این یکماه کار و استرسم هم زیاد بود حالا دارم ورزش با دمبل تو خونه انجام میدم که گفتن خوب نیست شما چه تجویزی بهم میکنید ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏🏼

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ستون فقرات گردنی شماره توسط پزشک معاینه و تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 3. عرفان

  سلام دکتر خسته نباشید من یه نوار عصب انجام دادم دکتر گفت دیسک داری ولی کم هست حالا خواستم ببینم باشگاه بدن سازی برم مشکل داره یانه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه دیواره دیسک پاره باشد بله مضر است

   پاسخ
 4. تبریزی

  باعرض سلام وادب خدمت جناب دکتر.
  بنده ۵۳ سال دارم باسابقه کمردرد.هفته گذشته بدنبال دردشدید اندام تحتانی چپ، MRI انجام دادم که خلاصه گزارش اینه: تنگی کانال نخاعی L 3 و L4 ونیز L4 و L5 و همچنین left paracentral disc extrusion with left recessal stenosis and nerve root proximity at L5/S1 level. فعلا به توصیه جراح اعصاب استراحت مطلق دارم و از فیزیوتراپی و نرمش منع کردن.
  لطفا بفرمایید چه درمانی برای من مناسبتره وچکارباید انجام دهم ببخشیدطولانی شد استاد.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً ام ار ای خود را جهت بررسی ارسال بفرمایید. آدرس ایمیل : [email protected]

   پاسخ
 5. میثم مقدم

  سلام خسته نباشید آقا بنده من ۱۷ سالمه سابقه دیسک داشتم و پارسال به دکتر مراجعه کردم به من میگوید خفیف شده است و ما هم میخواهیم به یک باشگاه رزمی به نام بوکس بروم آیا بوکس به این بیماری مضر است یا خیر لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه پارگی دیسک اتفاق افتاده باشد بله مضر است.

   پاسخ
 6. صالح

  با سلام.دکتر دیسک کمر و گردن دارم موقعی ک تو محل کارم سرمو به مدت ۵ دقیقه میارم پایین ب شدت گردنم درد میگیره و درد ش حتی تو ۲ تا دستام میره، دیسک گردنم با توجه به ام ار ای دکتر گفته خیفه ولی دیسک کمرم حادتره و مقدار بیرون زدگیش بیشتره .به نظر شما ورزش برای دیسک گردن چی خوبه ؟ دوم این که از بارفیکس آویزون شدن در روز برای دیسک کمرم که بیرون زدگیش بیشتره خوبه یا نه ؟کشش همسترینگ رسوندن دست به نک انگشت پا خوبه یا نه ؟
  متشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ورزش ها باید بر اساس میزان آسیب دیدگی باشد. ولی در همه مشکلات ستون فقرات، آب درمانی و استخر بسیار کمک کننده است.

   پاسخ
 7. رامین حسینی

  باسلام دکتر ۳۹ سالمه دیسک کمر دارم رشته قبلم رزمی بوده الان میخوام ادامه بدم لطفا راهنماییم کنید کمرم وقتی ورزش میکنم صدای تق تق میده بالای باسنم از ناحیخ کمر درد دارم حتی پیاده روی میکنم یا زیاد سرپا بایستم درد شدید دارم چکارکنم ممنون میشه راهنمایی کنید میخوام به ورزش رزمی برگردم 🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا باید ستون فقرات کمری شما بررسی و تصویربرداری شود اگر که مشکلی از نظر پارگی دیسک نباشد ورزش منعی ندارد در غیر این صورت با توجه به مشکل باید از بعضی حرکات اجتناب کنید.

   پاسخ
 8. هاشم

  سلام آقای دکتر من مدت ۱۲ سال است دیسک کمر دارم تنگی نوخا فیزیوتراپی زیاد رفتم فایده‌ای نکرد ۶ سال است زدن به پاهام توسیه شوما چیست دست راستم بی هیس میشن

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه دیواره دیسک پاره شده باشد این اقدامات به تنهایی کافی نیست و باید خود دیسک هم درمان شود.

   پاسخ
 9. ندا

  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  بنده ۲۸ سالمه و حدود ۶ ماه قبل به دنبال ورزش‌سنگین دچار پارستزی کف و انگشتان پا شدم که بعد MRI اکستروشن دیسک L4-L5 داشتم و طبق معاینه پزشک متخصص تشخیص سندرم پرفورمیس هم داده شد.الان بعد ۶ ماه من میتونم ورزش کردن با دمبل؛ طناب زدن و رقص رو مجدد انجام بدم؟
  علایمم برطرف شده ولی با هربار رانندگی در ترافیک یا رانندگی بیشتر از نیم ساعت یا ایستادن یا بازار رفتن حتی برمیگرده و مجدد دو تا سه هفته بنده رو درگیر میکنه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید مجددا ام ار ای بگیرین تا وضعیت فعلی دیسک بررسی شود تا بر اساس آن نوع فعالیت ها مشخص گردند.

   پاسخ
 10. فرامرز

  باسلام .دیسک متوسط کمر و دیسک خفیف گردن دارم ۲۹ سالمه به شدت به ورزش شنا و کوهنوردی علاقه مندم اقای دکتر ورزش کرال سینه و کرال پشت برای دیسک گردن ضرر نداره ؟ کوهنوردی ۳ سالی هست انجام میدم ماهی ۱ بار .میتونم انجام بدم ورزش کوهنوردی رو ؟با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ورزش‌های آبی و کرال بسیار عالی هستند و کمک کننده هم می باشند. کوهنوردی توصیه نمی شود.

   پاسخ
 11. فرزاد

  با سلام و احترام. آقای دکتر ۳۰ سالمه و مدت ۵ ساله ک دیسک کمر خفیف دارم و بعد از ۵ سال ک مجدد ام ار ای گرفتم ی مقدار بیرون زدگی بیشتر شده بنده ۳ تا سوال دارم از شما میتونم کوهنوردی کنم ؟ ورزش بدنسازی میتونم تو زمینه تقویت عضلات و تقویت فیله کمر انجام بدم؟ رساندن دست به انگشت های پا هرز گاهی خوبه یا نه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام هر ورزشی که باعث خم شدن ستون فقرات و چرخش آن بشود برای شما مضر است

   پاسخ
 12. محمد

  سلام خسته نباشید اقای دکتر ۲۸ سالمه ۶ماه پیش کمرم درد گرفت دردشم وقتی باسنمو به جلو حرکت میدم به لگنم میزنه ام ار ای ک گرفتم دکتر گفت مهره l5 بیرون زدگی داره بعد از ۱۰ جلسه فیزیوتراپی خوب شدم ولی بعد از ی ماه بازم درد دارم ولی ن مثل قبل باید چیکار کنم ،تا به مثل اول بشم بتونم باشگاه برم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام درمان بستگی به میزان بیرون زدگی دارد ام آر آی خود را جهت بررسی ارسال بفرمایید. [email protected]

   پاسخ
 13. بابک

  با سلام، 63 ساله هستم مدت 30 سال است تنگی کانال نخاع دارم تا کنون تن به جراحی نداده ام تاکنون هیچوقت درد نداشته ام از عوارض منفی جراحی و نیز عمل مجدد بر اثر عفونت و چسبندگی میترسم بر اثر پیشروی سالها است که کف هر دو پایم شبانه روز میسوزد همین سوزش خواب مرا به حداکثر 2 ساعت تقلیل داده است با عصا به سختی تادرب منزل می روم شبانه روز در خانه هستم پزشکان میگویند خوب نمیشوی اما با عمل شاید بدتر نشوی آقای دکتر چه کنم؟ آیا باقیمانده عمر ارزش ریسک جراحی را دارد یا همچنان به مقاومت و خانه نشینی ادامه دهم لازم به ذکر است کارهای شخصی خود را در خانه انجام میدهم و درد هم ندارم بعد از عمل ممکن است هم درد لاعلاج و هم ناتوانی در انجام کارهای شخصی نیز به معضلاتم اضافه شود از راهنمایی شما ممنونم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه وضعیت بالینی شما نشان‌دهنده ضرورت جراحی باشد نباید مقاومت بیهوده بکنید و باید عمل جراحی یا هر نوع اقدام مورد نیاز برای شما انجام شود.

   پاسخ
 14. حامد

  سلام آقای دکتر کسی که دیسک کمر خفیف داشته باشه میتونه بدن سازی انجام بده؟ تو mri نوشته بود protrusion L5 s1 همچنین چیزی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در بیرون زدگی دیسک حرکاتی که موجب خم شدن و چرخش ستون فقرات می شوند می توانند مضر باشند از جمله حرکات بدنسازی.

   پاسخ
 15. نجاری

  با سلام خدمت شما . من 35 سالمه و بعد از ورزش بدنسازی کمردرد گرفتم و ام ار ای رفتم دیسک متوسط به بالا نشون داده . خواستم ببینم میتونم از دوچرخه ثابت و طناب زدن برا کاهش وزنم استفاده کنم ؟؟؟بدنسازی هم دیگه نمیرم .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   طناب زدن خیر. کلا از ورزش هایی که کمر به حالت خم شده در می آید باید اجتناب کنید.

   پاسخ
 16. کمال

  سلام اقای دکتر.من به متخصص اعصاب مراحعه کردم گفتند که دیسک کمر خفیف دارم .میتونم فوتبال بازی کنم هر چند هنگام بازی کردن دردش زیاد میشه..ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه بیرون زدگی دیسک داشته باشید هر گونه فعالیتی که موجب خم شدن کمر و چرخش ستون فقرات بشود می تواند برای شما مشکل ساز باشد.

   پاسخ
 17. وحید غلامی

  سلام من دیسک کمر دارم و خیلی دوست دارم با ورزس درمانش بکنم ولی نمیدونم چه ورزشی انجام بدم که ضرر نداشته باشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   ورزش بستگی به میزان بیرون زدگی دیسک شما دارد.

   پاسخ
 18. اسدالله امیری فرد

  سلام آقای دکتر امیری هستم اززنجان دوسال پیش وسایل سنگین جا به جا کمر درد گرفتم هفته پیش ام آر آی گرفتم دکتر گفته پارگی دیسک داری اون هم دو تاش جوشکار هم هستم کارم سنگین خواهشن راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام و ام ارای خود را جهت بررسی ارسال بفرمایید. [email protected]

   پاسخ
 19. رضائی

  تنگی کانال کمر داررم سمت راست بدنم از لگن تا شست پای راست درد دارم کمی که پیاده روی می کنم حتما باید بنشینم یا کمی خم شودم به جلو تا بتوانم راه را ادامه دهم به نظر شما چه درمانی خوبه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای خود را جهت بررسی ارسال بفرمایید. [email protected]

   پاسخ
 20. پریسا

  سلام جناب دکتر. با تشکر از شما که به پیام ها دقیق پاسخ میدید.
  من دختری ۲۹ ساله هستم.در ۱۹ سالگی عمل دیسک کمر داشتم. به دلیل بیرون زدگی مهره های ۴ و ۵.و با عمل جراحی، بهبود پیدا کردم.
  در طی این ده سال به شدت رعایت کردم. و به صورت محدود مدتی شنا و مدتی هم یوگا انجام دادم.
  اما در کل خیلی اهل ورزش و تحرک نیستم.
  مدت دو ماه هست به جهت کاهش وزن از تردمیل استفاده میکنم. آیا پیاده روی روی تردمیل با سرعت ۵ برای کمرم ضرر نداره؟ و میتونم ادامه بدم؟
  آیا میتونم طناب زدن رو هم در کنارش شروع کنم؟ برای کمرم ضرر نداره؟
  چون هم خودم و هم خانوادم خیلی میترسیم که دوباره دچار مشکل دیسک کمر بشم.
  ممنون میشم در مورد تردمیل و طناب زدن راهنماییم کنید. خیلی ازتون تشکر میکنم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام تردمیل مشکلی نیست اما از طناب زدن اجتناب شود.

   پاسخ
 21. ابوالفضل

  با سلام خدمت آقای دکتر.ورزش پینگ پنگ یا تنیس روی میز برای من که دیسک کمر دارم مفید است یا مضر؟اگه مضر است شما چه ورزشی را پیشنهاد می کنید؟ممنونم از پاسخ شما.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بهترین ورزش برای شما ورزش‌های آبی و شناست.

   پاسخ
 22. عادله

  سلام، روزتون به خیر
  من دختری ۲۹ ساله هستم که به مدت حدود شش ماه پشت سر هم تنیس بازی می‌کردم و دچار پارگی دیسک کمر و تنگی کانال نخاع شدم. در ابتدا می‌خواستن جراحی باز برام انجام بدن چون ظاهرا شدید بود و و درد به پام کشیده شده بود و قدرت انگشت‌های پای راستم رو از دست داده بودم. ولی بعدش با مشورت یک پزشک متخصص درد حدود یک سال پیش دیسکوژل تزریق کردم و بهبود پیدا کردم. البته هنوز دیسکم کاملا سر جای خودش برنگشته اما علائم بالینی و ام‌آر‌آی ظاهرا نشون‌دهنده بهبودی هستند و گویا بازگشت کاملش و جذب آب دو سه سال زمان می‌بره. چندتا سوال داشتم ازتون:
  من می‌تونم باز هم تنیس بازی کنم؟ کلا تا آخر عمرم بازم می‌تونم تنیس بازی کنم؟
  کلا ممکنه دیسک آسیب دیده به حالت اولش برگرده و کاملا خوب بشه؟
  چه کارهایی می‌تونم انجام بدم تا فرایند بهبودی و جذب آب تسریع بشه؟
  و این‌که ممکنه تنیس باعث پارگی دیسکم شده باشه؟
  ممنونم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه که دیواره پشتی دیسک پارگی داشته باشد تنیس می تواند موجب آسیب مجدد به دیسک شود بهترین ورزش برای شما ورزش‌های آبی و شنا است.

   پاسخ
 23. حسام

  سلام وقت به خیر.می خواستم بدونم ورزش تنیس برای من که دیسک کمر دارم مضر است یا نه.ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   اگر پارگی دیسک شدید و تنگی کانال ایجاد شده باشد می‌تواند مضر باشد و در غیر این صورت مشکلی نیست.

   پاسخ
 24. رها

  سلام آقای دکتر وقت تون بخیر .
  من دیسک کمر خفیف دارم و با بوکس کار میکنم مشکلی نیست ادامه بدم ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگر پارگی دیسک داشته باشید نباید انجام دهید.

   پاسخ
  2. فریبا

   سلام اقای دکتر فریبا هستم ۳۶ ساله مهره های کمرم فاصله داره ومیخام ورزشی کنم که شکمم اب شه.شما چی پیشنهاد میکنید ایا طناب زدن و دراز نسشت مضره

   پاسخ
   1. دکتر محمدرضا کاظمی

    با سلام اگر پارگی دیسک نداشته باشید مشکلی ایجاد نمی شود.

    پاسخ
  3. حسین

   سلام دکتر.من چند سالیه که دیک کمر دارم اونم از نوع شدید.و اینکه یکی از مهره هام به شکل حلالی پوسیده.میخواستم بدونم اگه عمل کنم بعدش دیگه ورزش رزمی یا بدنسازی رو دیگه کلا باید رها کنم؟

   پاسخ
   1. دکتر محمدرضا کاظمی

    با سلام بله ورزشهای رزمی و بدنسازی به ستون فقرات آسیب دیده باز هم می‌توانند آسیب برسانند.

    پاسخ
 25. مریم

  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالمه دکترم گفته ک دیسک کمر دارم و برام فیزیوتراپی نوشتن همچنین من تقریبا ۶ ساله ک کاراته سبک کنترلی کار میکنم من میتونم بازم به ورزشم ادامه بدم ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام اگر پارگی در دیسک نباشد بله.

   پاسخ
 26. احمد

  با سلام
  به گفته دکتری که بهشون مراجعه کردم دچار دیسک خفیف هستم.درد سوزش پای چپ داشتم.بعد از چند جلسه فیزیوتراپی و لیزر و همچنین آویزان شدن از میله بارفیکس درد و سوزش به پای چپ بنده سرایت کرده .چند روز اول احساس بهتری داشتم در ناحیه کمر و پا و به خاطر همین ادامه دادم بارفیکس رو.همچنین درد در ناحیه کمر
  میخواستم بدونم این افزایش درد به خاطر آویزان شدن از میل بارفیکس هستش؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام، افزایش درد نشاندهنده فشار فیزیکی به عصب است از جمله بارفیکس هم می تواند این حالت را ایجاد کند.

   پاسخ
   1. احمد

    ممنون از پاسخگویی شما دکتر عزیز
    منظور از فشار فیزیکی دیسک می باشد جناب دکتر؟
    چه راه درمانی پیشنهاد می شود؟

    پاسخ
    1. دکتر محمدرضا کاظمی

     بله بهترین درمان ها آب درمانی است

     پاسخ
 27. م ر

  با سلام و سپاس فراوان دیسک کمر و قوس پایین ستون فقرات را دارم که می توانم کارهای خود را راحت انجام دهم ولی نشستن در وضعیت نامناسب آزارم می دهد و سوالم اینست وقتی که با کمر روی زمین می خوابم و یک بالش بزرگ به صورت موقت تا مثلا 1 دقیقه زیر کمرم می گزارم سوزش خاص ولی کوتاه مدت در کمرم حس می کنم که با درد دیسک کاملا متفاوت است و بعد از چند دقیقه سوزش برطرف می شود و سوالم اینست که این کار برای بهبود دیسک مفید است و یا خیر؟دراز کشیدن بر روی آرنج ها که شبیه حرکت کبری است برای چند دقیقه مفید است یا خیر؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام این حرکات که ذکر کردین جهت تقویت عضلات ستون فقرات مفیداست. اما درمان بیرون زدگی دیسک بستگی به میزان بیرون زدگی و تنگی و تحریک سیاتیک دارد که این وسایل باید با بررسی ام آر آی و تست های عصب و عضله مشخص گردد.

   پاسخ
 28. عاطفه

  سلام اقای دکتر من خانمی ۲۹ ساله هستم دیسک کمر و گردن دارم گردنم زیاد شدید نیست ، و اضافه وزن دارم میخوام ورزش کنم الان کرونا هست میترسم باشگاه برم، میخوام لاغر کنم ولی میترسم فشار کمرم بیاد میتونم از دستگاه اسکی فضایی استفاده کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام برای گردن مشکلی نیست ولی می تواند موجب آسیب کمری به شما بشود.

   پاسخ
 29. سعیده خادمی

  سلام اقای دکتر من دختر ۲۳ ساله هستم مادرم دیسک کمر دارن .من جدیدا وقتی هوا سرد میشه یا وقتی ورزش های پا انجام میدم قسمت وسط کمرم بالای باسن درد میکنه و ران راستمم همزمان درد میکنه .به نظرتون نیاز ب ام ار ای دارم ؟با توجه ب کرونا و اینکه دستگاه ام ار ای تو شهرمون نیس و باید ب ی شهر دیگه برم ،ب نظرتون با وجود اینکه این درد دائمی نیس و همیشه اذیتم نمیکنه .میتونم صبر کنم چند ماه بعد برم دکتر .بعد تا اون موقع ورزش هایی ک خونه انجام میدم بدون وزنه برای تقویت قسمت های مختلف بدنم مثله ران باسن شکم و …. رو انجام ندم؟واقعا این روزا تنها امید و انگیزم برای زندگی همین ورزش هاست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ورزش را ادامه دهید اما اگر علائم شما رو به افزایش بود حتما به پزشک مراجعه کنید و طبق دستور پزشک تصویربرداری های لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 30. جواد هاشم زاده

  سلام من هنگامی که فوتبال میکنم دچار کمر درد فراوان میشوم وتاهفته ها سیاتیک دچار درد میشود راهکاری برای اینکه بتوانم فوتبال انجام بدهم هست یا دیگه نمیتونم این ورزش را انجام بدهم ایا دوچرخه سواری برایم ضرر دارد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام پاسخ شما بستگی به میزان مشکلات شماست. باید از کمر ام آرآی تهیه بکنید.

   پاسخ
 31. پری احمدوند

  سلام دیسک کمر دارم ایا حرکت ۱۸۰ درجه پا برام مضر هست ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. بله مضر است.

   پاسخ
 32. دکتر محمدرضا کاظمی

  با سلام اول از همه باید تصویربرداری از کمر انجام دهید تا میزان آسیب دیدگی مشخص کند و بر اساس آن پلن درمانی گزارده شود.

  پاسخ
 33. دکتر محمدرضا کاظمی

  باید معاینه فیزیکی دقیق شوید و تصویربرداری های لازم را انجام دهید تا بتوان نظر داد.

  پاسخ