بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری

1397/10/22 44 نظرات

تنگی کانال نخاع کمری چیست؟ همان گونه که در سایر بخش ها توضیح داده شده است ستون فقرات از ۲۶ قطعه استخوان تشکیل شده که روی یکدیگر قرار گرفته و قفل شده اند و در نتیجه آن قامت انسان ایستاده و عمودی قرار گرفته است. وظیفه اساسی ستون فقرات حمایت از طناب نخاعی است و طناب نخاعی نیز با انتقال فرمان های مغزی موجب ایستادن، راه رفتن، حرکت کردن و سایر عملکردها می گردد.

هر مهره دارای اتصالات مختلفی است که باعث ثبات بیشتر ستون فقرات و پشتیبانی بهتر از طناب نخاعی می گردد. بین این مهره های استخوانی، بالشتک های دیسک وجود دارد که موجب  جلوگیری از برخورد و ساییدگی مهره ها و تسهیل حرکت فقرات می گردند.

بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری
بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری

مشکل تنگی کانال نخاع کمری زمانی به وجود می آید که فضای باز در داخل ستون فقرات به دلایل مختلف تنگ شده و نتیجه آن فشار آمدن به طناب نخاعی و عصب هایی که از آن بخش عبور می کنند است. ستون فقرات به سه بخش کلی تقسیم شده است، بخش گردنی (cervical)، سینه ای (thoracic) و کمری (lumbar) وساکرال (sacral)

مشکل تنگی کانال نخاع ستون فقرات یکی از مشکلات رایج است که کمر، گردن، دست ها و پاها را درگیر می کند. تنگی کانال نخاع می تواند در بخش های مختلف ستون فقرات مثل قسمت ران پا، سینه و یا گردن علایمی مانند درد و بی حسی ایجاد کند. این مشکل بیشتر در بخش تحتانی و انتهایی کمر ایجاد می شود که این بخش تحتانی کمر در واقع از ۵ استخوان مجزا تشکیل شده که بخش مرکزی کمر را تشکیل می دهند.

تنگی کانال نخاع کمری چیست
تنگی کانال نخاع کمری چیست

علائم تنگی کانال نخاع کمری :

 • کمر درد شدید یا خفیف
 • احساس ضعف در پاها، کف پا یا قسمت لگن و باسن
 • مشکل در حفظ تعادل هنگام ایستادن، راه رفتن یا خم شدن
 • گرفتگی پا بعد از ایستادن به مدت طولانی
 • احساس سوزش، مور مور شدن یا بی حسی در پاها، بخش تحتانی کمر و باسن و لگن
 • احساس سفتی و سختی در پاها و ران ها
تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی

بعد از تنگی کانال نخاع کمری که شایع ترین نوع تنگی کانال ستون فقرات است، مشکل تنگی کانال نخاع گردنی شیوع بیشتری دارد. تنگی کانال نخاع گردنی می تواند علائم متفاوتی داشته باشد که شامل:

علائم تنگی کانال نخاع گردنی

 • گردن درد شدید یا خفیف
 • احساس ضعف و سستی در گردن و بخش فوقانی کمر
 • احساس شل شدگی و ضعف در دست ها
 • احساس سوزش، مور مور شدن یا بی حسی در کمر، شانه ها، دست ها و کف دست
 • در حالت شدید ممکن است مشکل مثانه و شکم هم مشاهده شود

راه های مقابله با تنگی کانال نخاع کمری :

سئوالی که ذهن بیماران را مشغول کرده این است که برای تنگی کانال نخاع چه کنیم :

کارهای مختلفی می توان برای بهبود و از بین بردن مشکل تنگی کانال نخاع کمری انجام داد. در بسیاری از افراد قوس برداشتن بدن به شکل موقت مشکل را کمتر می کند. کافی است به سمت جلو متمایل شوید و کمی پایین تنه را کشش بدهید. با این کار کانال نخاعی به طور موقت کمی بازتر می شود این کار ابتدایی برای درمان خانگی تنگی کانال نخاع می باشد. ولی به طور کلی برای رفع دائمی این مشکل باید تحت نظر پزشک از روش های مختلفی برای کاهش درد و بهبود وضعیت تنگی کانال نخاع کمری استفاده کرد. این روش ها مشتمل بر داروهای ضدالتهاب، روش های غیرتهاجمی، تزریقات استروییدی و رادیوفرکوئنسی می باشد و در کنار آن توصیه هایی مبنی بر استراحت دادن به کمر و اندام هایی که دچار مشکل شده می باشد.

ورزش های مفید در تنگی کانال :

ورزش های مفید در تنگی کانال
ورزش های مفید در تنگی کانال

انجام برخی ورزش های مشخص هم می تواند به بهبود مشکل کمک کند. مثلاً ورزش هایی مثل دوچرخه سواری ثابت، پیاده روی آرام، یوگا، نرمش و کشش، شنا و تائی چی به باز کردن کانال نخاع کمری و کاهش درد کمک می کنند. به علاوه بهتر است از انجام ورزش هایی که به این بخش از بدن فشار می آورند مثل وزنه برداری، راه رفتن به مدت طولانی و … خود داری کرد.

در کنار روش های دیگر، معمولاً فیزیوتراپی به همراه سرما و گرما درمانی نیز انجام می شود. فیزیوتراپی با تقویت عضلات مشخص و افزایش انعطاف پذیری کمر به کاهش فشار و تنش در کمر و در نتیجه باز شدن کانال نخاع کمری کمک می کند.

به طور کلی بهتر است ورزش را به عنوان یک برنامه همیشگی در فعالیت های روزانه یا هفتگی گنجانده شود. به خصوص کسانی که با مشکل تنگی کانال نخاع کمری دست و پنجه نرم می کنند این توصیه را جدی بگیرند.

ورزش های مفید برای تنگی کانال نخاعی
ورزش های مفید برای تنگی کانال نخاعی

یکی از کارهای دیگری که می توان برای بهبودی این مشکل انجام داد استفاده از کمربند های طبی است. کمربند طبی مخصوص بخش تحتانی کمر، به تحرک کمتر و صحیح تر کمر کمک می کند. این کمربند از کمر حمایت می کند و مقدار فشاری که به کانال نخاع کمری وارد می شود را به طور محسوس کاهش می دهد که نتیجه آن کاهش درد پا و بی حسی خواهد بود. استفاده از پشت بند های طبی هم می تواند به طور کلی به تصحیح حالت بدن کمک کند. این کار هم می تواند به طور غیر مستقیم به کاهش فشار و استرس از کمر و ستون فقرات کمک کند.

اگر تمام روش هایی که گفته شد بدون نتیجه بودند، نهایتاً ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند از روش تزریق استروئید یا مسدود کننده عصب ها (لوکال آنستتیک و یا رادیوفرکوئنسی) استفاده کنید تا درد پاها، کمر یا گردن از بین برود. که این روش ها بطور سرپایی انجام شده و نیاز به بیهوشی یا برش جراحی نیست اما ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد، اگر این روش ها هم جواب نداد، آخرین گزینه انجام عمل جراحی است تا به این شکل پزشک بتواند مجرای تنگ شده نخاع کمری را باز کند ولی تاکید می شود که جراحی به دلیل مشکلات و عوارض مختلفی که دارد به عنوان یک روش به شدت تهاجمی در نظر گرفته می شود و معمولاً به عنوان گزینه آخر در نظر گرفته می شود. و متاسفانه ممکن است همراه با عوارضی باشد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

3.7/5 - (8 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. علی

  باسلام مادر ۵۵ ساله ام قبل از عملشون بمدت ۶ ماه از پاشون شکایت میکردن و کج راه میرفتن الان هم عصا بدستن عمل تنگی نخاع انجام دادیم تاالان پاشون خوب نشده دکترا گفتن چون دیر براعمل اقدام کردین عصب پاشون ضعیف شده فیزوتراپی بمدت۲۰ جلسه رفتن تاالان خوب نشدن .تست عصب انجام دادیم و ام ار ای جدید گرفتیم بردیم دکتر گفتن عصبش ضعیف شده گفتن ادامه بدن فیزوتراپی ۲۵ جلسه بعد اگه خوب نشدن بیان تزریق راهکاری بدین آقای دکتر باید مجدد جراحی بشه یا فیزوتراپی ادامه بدیم؟
  نیاز به آبدرمانی هست یاخیر؟ ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، چنانچه عصب آسیب دیده باشد فیزیوتراپی و تزریق لازم است و نه عمل مجدد.

   پاسخ
 2. سادات

  درود
  با تست عصب برق پای راست مجرای کانال ۰/۸ بود که نشان دهنده ی تنگی شدید کانال و تحت فشار قرار گرفتن شدید عصب نشان داده شد.ام ار ای از پا هم انجام شد که نتیجه نرمال بود و تنگی کانال درش مشخص نبود .
  در حال حاضر دولکستین ۶۰ میل و پرگابولین ۱۰۰ میل استفاده میکنم .برق گرفتگی بهتر شده اما همچنان کف پام ورم شدید داره طوری که کف پا صاف-شده.وقتی پا روی زمین میگذارم احساس سفتی کف پا دارم و اصلا نمیتونم یک قدم بردارم.
  سوال:
  چقدر وقت بعد از مصرف این داروهایی که نوشتم ورم پا از بین میره ؟؟؟الان دو هفته ست که با این دوز هایی که در بالا نوشتم دارم داروها رو مصرف میکنم اما نتیجه ایی هنوز حاصل نشده.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام ورم پاها ارتباطی با مشکلات عصبی پاها ندارد . فقط پرگابالین مقدار کمی ممکن است خود موجب تورم پاها شود.

   پاسخ
 3. سادات

  درود .
  خانمی ۴۰ ساله هستم و با درد مفاصل شدید به پزشک مراجعه کردم .ابتدا بروفن۶۰۰ تجویز شد که بدلیل مشکل کلیه و دفع نیتریت قطع شد و اتوریکوکسیب تجویز-شد .متاسفانه عوارض شدیدی مثل سیاهی انگشتان دست و بیحسی در دست چپ و زبان و لبها شد به طوری که مثل ادمهایی که سکه کردندداصلا قادر به صحبت نبودم به مدت ۱۵ دقیقه.و همچنین باعث-بیحسی در پاها شد که در بیمارستان روماتولوژی بستری-شدم .به مدت ۱۰ روز اینقوزیون ایلوپروست تزریق کردند امپول انتی ترمبوز زدند .اسپرین ۱۰۰ دادند. و انوریکوکسیب رو قطع کردن .و با کورتیزون ۵۰ م.مفاصلم بهتر شد .اما تست ازمایش خون هیچ نشانه ایی از روماتیسم یا لوپوس-نشان نمیداد.متاسفانه بدلیل تنگی کانال در ناحیه کناره ی پا راست به سمت کف پا یک ماه هست که قادر به راه رفتن نیستم .در پام دایما احساس برق گرفتگی مکرر و دردناک دارم .از زندگی نرمال ساقط-شدم .دولکستین و پرگابالین تجویز شده و با دولکستین خیلی خیلی کم برق گرفتگیها بهتر شده اما نه کامل .ایا شما تزریق در عصب رو توصیه میکنید؟؟اگر بله روش درمان به چه صورت هست.؟و اصلا علت گرفتگی کانا چیست؟
  ضمنا ام ار ای از کمر و مغز انجام شد .خیلی خیلی کم دیسک L شماره دو و سه بیرون زدگی دیده شده .تست عصب پا با برق گرفته شد .و تنگی کانال مشخص شد.
  سوال بعدی؟
  بهم گفتند هنه درLvsچهار مهره دارند اما من پنج مهره منظور از lvsچیه؟؟؟؟؟
  پیشاپیش سپاس از پاسختون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در قدم و هول ام آر آی ستون فقرات انجام شود تست عصب و عضله از اندام ها هم گرفته شود تا وضعیت کانال ها و عصب ها مشخص شود.

   پاسخ
 4. رقیه

  سلام آقای دکتر خسته نباشین پدر من۵۵سالشون تنگی کانال نخاعی داشتن عصب سیاتیک درگیر بود کف پاشون گزگز میکرد داغ میشد الان پنج ماه عمل کردن ولی درد پاشون همچنان هست ینی عملش جواب نداده؟چیکار کنیم الان؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید مجدداً بررسی و تست عصب بشوند.

   پاسخ
 5. رضا

  سلام وقت بخیر
  بیرون زدگی دیسک وتنگی کانال نخاعی دارم
  این تزریقی که انجام میشه به چه صورته ؟
  همون تزریق اوزونه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تزریق اوزون فقط در بیرون زدگی های خیلی کوچک دیسک انجام میشود بیرون زدگی های بیشتر لازم به لیزر ،دیسکوژل و آندوسکوپی دارد.

   پاسخ
 6. هما کریمی

  سال۹۶ طی جراحی، ۵دیسک کمر فیکس شد ولی بعدا دوباره درد هایم برگشت. درد پا وسرماو سوزن سوزن شدن پا، تا نزدیک زانو هم می آید. چند ماه گذشته، پاهایم به شدت خسته و ناتوان هستند. از حالت نشسته که برمی خیزم، باید کمی صبر کنم تا تعادلم برقرار شود و بتوانم وزنم را روی پا تحمل کنم. چکار باید بکنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نیازمند یک معاینه دقیق نورولوژیک، تصویر برداری جهت بررسی چسبندگی ها و آرتروز و تست های عصب و عضله از کمر و پاها دارین.

   پاسخ
 7. پروین زمانیان

  سلام من تنگی نخاع دارم دیسک کمرم مشکل داره شبا از ضعف پاهام خیلی اذیت میشم خوابم نمیبره ممنون میشم راهکاری بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام نیاز به تست عصب و عضله از عصب های پا می باشد.

   پاسخ
 8. محمد نجفی

  سلام دکتر من ۴۰ سالمه و هم بیرون زدگی دیسک دارم هم تنگی کانال مصرف دارو استراحت و تزریق ژل هم دو مرتبه طی همین ماه داشتم الان دردها کم شده اما دوسه روز گذشته بعد از پیاده روی درد ساق پا دارم و روی پاشنه پای راست نمیتونم براحتی بایستم و خالی میکنه اما پای چپ خوبه بنظرتون با کاهش وزن و ورزشهای ویلیام و استخر ممکنه بهبود پیدا کنم و عمل نیاز نباشه ؟ ممنون که انقدر با حوصله به همه جواب میدین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام پاسخ شما بستگی به وضعیت تنگی و همچنین سلامت عصب های تحت فشار دارد اگر عصب آسیب ندیده باشد و تنگی زیاد نباشد، بله این ورزش ها مفید است اما در صورت فشار زیاد و آسیب عصب ها حتماً باید تنگی مرتفع شود.

   پاسخ
 9. تقی زاده

  سلام وقت بخیر
  مادر من به تشخیص دکتر دچار تنگی کانال بوده و ۱ ماه هست که عمل کرده
  بعد عمل هم یه سری دارو داره استفاده میکنه
  فزیوتراپی هم ندادن
  روزهای اول خیلی خوب بود
  اما دو روزه که پاشنه پاهاش درد زیادی داره مثل درد قدیم
  آیا این درد ها عادیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید توسط پزشک معالج مجددا معاینه شوند.

   پاسخ
 10. شریفیان

  سلام، وقت شما بخیر
  مادرم درد در قسمت ساق پای چپ دارند در ام آر آی مشخص شد دیسک کمر و تنگی کانال پیشرفته دارند. با تجویز دکتر استراحت کردند و فیزیوتراپی و لیزر انجام دادند. خداروشکر درد کمر و بی حسی پا ساکت شده ولی با مختصر فعالیتی درد ساق پا تا مچ مجدد شروع میشه اما به گفته خودشون کمتر از قبله. پزشکشون هم معاینه کردند گفتند فعلا عمل نیازی نیست چون بهتر شدند. چه راه حلی پیشنهاد ما هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام درمان بستگی به میزان تنگی کانال و وضعیت عصب های پا دارند که با معاینات و بررسی مشخص میشود

   پاسخ
 11. لیلا عبداللهی

  سلام آقای دکتر وقت بخیر .مادرم به دلیل تنگی کانال مدام از درد پا و کمر ناله میکنه چیکارکنم که دردش کمتر بشه. زندگی برام ناممکن شده .لطفا راهنمایی بفرمائید و اگر لازمه تحت نظر شما باشه .سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عکس ها را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 12. ط. زارع

  سلام اقای دکتر
  مادرم 57 سال دارند. ام آر ای انجام داده اند گفته اند که دیسک کمر و تنگی کانال نخاع دارند. درد بسیار زیادی در پای چپ دارند و مدام دچار گرفتگی پا میشوند به صورت شدید و دردناک که بسیار درمانده میشوند. چندین دکتر مراجعه کردیم. می گویند باید استراحت کند و یکی از پزشکان هم گفتند باید عمل شود. با گرفتگی های مداوم چه کنیم؟ چه دارویی پیشنهاد میدهید. لطفا راهنمایی کنید تا مادرم از درد نجات یابد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،چنانچه تنگی زیاد باشد صرف درمان دارویی کمک کننده نیست و باید از سایر درمان ها هم استفاده کنیم.

   پاسخ
 13. ماه سلطان دباش

  سلام جناب آقای دکتر بنده یک زن باز نشسته با سن شصت سال دارم هفت سال پیش درشیرازعمل کا نال نخاعی انجام دادم ولی تا چهارماه حرکت نکردم رفتم تهران ام آ ر آی انجام دادم گفتندمجدد بایدعمل کنیددرد زیادداشتم تا به امرو ز بیست قدم نمی توانم راه بر وم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 14. محمد عظیمی

  با سلام
  ستون فقرات من درد داره دقیقا بین گودی کمر ودو کتف که تقریبا میشه وسط پشتم وقتی به روی شکم میخوابم میخام بلند بشم درد نداره ولی وقتی به پشت بخوابم وبلند بشم درد میکنه ممکنه بزرگواری کنید ودر این خصوص توضیح بدین با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ستون فقرات از نظر مشکلات آرتروزی و عضلات اطراف از نظر گرفتگی ها و تریگر پوینتها بررسی شود.

   پاسخ
 15. تهمینه

  سلام عرض خسته نباشید
  من شبها ک میخام بخابم درد پا دارم انگار یهو یکی میزنه ب پام دردش غیر قابل تحمله
  بیشتر از زانو ب پایینه گاهی ران پا هم شامل میشه
  گاهی اول ک میخابم خوبه بعد یهو با دردش از خواب بیدار میشم
  یا اگه کسی یا عاملی از خواب بیدارم کنه دچار درد میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ستون فقرات کمری بررسی شوند همچنین از نظر سندروم پای بیقرار هم باید بررسی شوید.

   پاسخ
 16. غفوری

  سلام مادر من دچار دیسک و انحراف ستون فقرات و تنگی کانال نخاعی هستن.پای راست مادر من دچار بی حسی شده .لازم به ذکر با اینکه کمرشون پر از ز دیسک هست اصلا دردی ندارن.و اینکه پای راستشون دجار کمی بی حسی شده .یک دکتر گفتن ۹۰ درصد عمل میخواد و دکتر دیگری گفتن نه.چون اعصاب پا از دست رفته و عمل دیسک وقتی دردی ندارن یک درد رو بهشون اضافه میکنه وباید ورزش و مراعات کنن تا به پای چپشون سرایت نکنه.موندیم چه کنیم.چاره چیه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 17. مریم حسینی

  سلام و عرض ادب خدمت دکترعزیز
  مادرم 68 سال سن دارن ، پارسال به علت کمر درد شدید و درد پای چپ برای تنگی کانال تحت عمل جراحی حدودا آبان ماه قرار گرفتند و دکتر برای اینکه مبتلا به پوکی استخوان بودنداز پلاتین استفاده نکردند. حال بعد از گذشت 11 ماه هنوز همچنان درد کمر و درد پای چپ دارند حتی در حالت خوابیده و حتی کارهای روزمره رو نیز به سختی انجام می دهند.بعد از ام ار ای هم به تشخیص دکتر عکس ها گویای عمل جراحی موفقیت آمیز بوده، به تشخیص شما، علت این همه درد پس از عمل جراحی چی میتونه باشه و تا چه مدت زمانی بهبود طول خواهد کشید. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید از نظر چسبندگی های بعد از عمل و آرتروز مفاصل ستون فقرات کمری به دنبال عمل جراحی بررسی شوند.

   پاسخ
 18. احمدی سنندج

  سلام وقت بخیر من مامانم 69 سال دارن 6 ماه پیش افتادن سه مهره کمرشون شکست ولی چون پوکی استخوان داشتن عمل نکردن خوب بودن کمربند هم میبستن ولی چون کلن استراحت میکردن زیاد از کمربند استفاده نکرد چند بار هم واسه عفونت ادراری ومثانه بستری شدن در بار اول که بستری شد پای چپ سر شد حالا نمیتونن راه برن پای راست رو هم ترسونده زمین نمیزاره طبق اخرین ام ار ای مهره تی 12 باعث تنگی کانال شده امکان داره سری پا بخاطره تنگی کانال باشه با عمل جراحی قابل درمان هست پاش خوب میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام.بله، چنانچه ایجاد تنگی کانال شده باید با جراحی مرتفع شود.

   پاسخ
 19. اسدی تهران شهریار

  با سلام و وقت بخیر
  اقای دکتر من از چند سال پیش کمر درد خفیفی دارم که هر چقدر دکتر رفتم گفتن دیسک خفیف داری ولی درد من یه جوریه که از پاشنه راستم نمتونم حرکت کنم و از مچ پام طرف راستم.نوار عضله رفتم ام ار ای رفتم عکس پا انداختن ولی هیچ کسی درد منو متوجه نمیشه پاشنه ام را اگه نبندم نمتونم برا چند دقیقه سرپا بمونم لطفا منو راهنمایی کنید سنم هم ۳۹ هستش و خانم هستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید مفاصل این منطقه معاینه دقیق بشوند و بر اساس آن تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 20. علی

  سلام وقت بخیر
  درسال۹۸ تشخییص دیسک کمر داده شد وتنگی کانال نخاعی درمهره ۵ تقریبا نشیمنگاه‌- امسال ام ار دی مجدد وسی تی اسکن دادم دیسک خوب شده اما گفتن استخوان در کانال نخاعی گیر کرده
  تشحیص عمل باز…خواستم بپرسم بالیزر نمیشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. مدارک جهت بررسی به شماره زیر واتس آپ کنید.09120335132

   پاسخ
 21. اعظم

  سلام وقت شما بخیر
  همسرم یکماه هست از درد کمر که بعدش منجر به زانو درد شدید شده عذاب میکشن امکان راه رفتن در حد دومتر هم بدون درد ندارند و زانو سمت چپش اینقدر درد داره که در حالت خوابیده هم درد داره و نمیشه بهش دست زد ام آر ای داده دکتر گفتن تنگی کانال نخاعی مهره دوم داره چند جلسه فیزیوتراپی رفتن و دارو مصرف کردن ولی فایده نداشت
  محبت بفرمایید راهنمایی بفرمایید که چیکار کنیم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام درمان بستگی به میزان بیرون زدگی دیسک دارد اگر خفیف تا متوسط باشد لیزر داخل دیسک و اگر بیش از آن باشد آندوسکوپی دیسک توصیه می شود.

   پاسخ
 22. معصومه

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  مادر من حدود ده سال پیش بعلت تنگی کانال کمر جراحی داشتند ؛ بعد از حراحی نه تنها خوب نشدن بلکه یکی از پاهاش بدلیل التهاب کمی بی حسه
  الان ب شدت پاشون مورمور میشع و میگن انگاری داره اتیش میگیره
  قرص گاپاپنتین هم استفاده میکنن ولی تاثیر نداره
  بدلیل گزگز شدن پاشون جراحی کردن ولی خوب نشدن؛
  راهی برای بهتر شدن پاشون وجود داره؟ پاشون خیلی میسوزه ‌و میگن انگاری داره اتیش میگیره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید تست عصب و عضله انجام شود تا علت گزگز و احیاناً آسیب عصب های پا مشخص گردد.

   پاسخ