بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری

دی, 1397 بدون نظر

تنگی کانال نخاع کمری چیست؟ همان گونه که در سایر بخش ها توضیح داده شده است ستون فقرات از ۲۶ قطعه استخوان تشکیل شده که روی یکدیگر قرار گرفته و قفل شده اند و در نتیجه آن قامت انسان ایستاده و عمودی قرار گرفته است. وظیفه اساسی ستون فقرات حمایت از طناب نخاعی است و طناب نخاعی نیز با انتقال فرمان های مغزی موجب ایستادن، راه رفتن، حرکت کردن و سایر عملکردها می گردد.

هر مهره دارای اتصالات مختلفی است که باعث ثبات بیشتر ستون فقرات و پشتیبانی بهتر از طناب نخاعی می گردد. بین این مهره های استخوانی، بالشتک های دیسک وجود دارد که موجب  جلوگیری از برخورد و ساییدگی مهره ها و تسهیل حرکت فقرات می گردند.

بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری
بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری

مشکل تنگی کانال نخاع کمری زمانی به وجود می آید که فضای باز در داخل ستون فقرات به دلایل مختلف تنگ شده و نتیجه آن فشار آمدن به طناب نخاعی و عصب هایی که از آن بخش عبور می کنند است. ستون فقرات به سه بخش کلی تقسیم شده است، بخش گردنی (cervical)، سینه ای (thoracic) و کمری (lumbar) وساکرال (sacral)

مشکل تنگی کانال نخاع ستون فقرات یکی از مشکلات رایج است که کمر، گردن، دست ها و پاها را درگیر می کند. تنگی کانال نخاع می تواند در بخش های مختلف ستون فقرات مثل قسمت ران پا، سینه و یا گردن علایمی مانند درد و بی حسی ایجاد کند. این مشکل بیشتر در بخش تحتانی و انتهایی کمر ایجاد می شود که این بخش تحتانی کمر در واقع از ۵ استخوان مجزا تشکیل شده که بخش مرکزی کمر را تشکیل می دهند.

تنگی کانال نخاع کمری چیست
تنگی کانال نخاع کمری چیست

علائم تنگی کانال نخاع کمری :

 • کمر درد شدید یا خفیف
 • احساس ضعف در پاها، کف پا یا قسمت لگن و باسن
 • مشکل در حفظ تعادل هنگام ایستادن، راه رفتن یا خم شدن
 • گرفتگی پا بعد از ایستادن به مدت طولانی
 • احساس سوزش، مور مور شدن یا بی حسی در پاها، بخش تحتانی کمر و باسن و لگن
 • احساس سفتی و سختی در پاها و ران ها
تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی

بعد از تنگی کانال نخاع کمری که شایع ترین نوع تنگی کانال ستون فقرات است، مشکل تنگی کانال نخاع گردنی شیوع بیشتری دارد. تنگی کانال نخاع گردنی می تواند علائم متفاوتی داشته باشد که شامل:

علائم تنگی کانال نخاع گردنی

 • گردن درد شدید یا خفیف
 • احساس ضعف و سستی در گردن و بخش فوقانی کمر
 • احساس شل شدگی و ضعف در دست ها
 • احساس سوزش، مور مور شدن یا بی حسی در کمر، شانه ها، دست ها و کف دست
 • در حالت شدید ممکن است مشکل مثانه و شکم هم مشاهده شود

راه های مقابله با تنگی کانال نخاع کمری :

سئوالی که ذهن بیماران را مشغول کرده این است که برای تنگی کانال نخاع چه کنیم :

کارهای مختلفی می توان برای بهبود و از بین بردن مشکل تنگی کانال نخاع کمری انجام داد. در بسیاری از افراد قوس برداشتن بدن به شکل موقت مشکل را کمتر می کند. کافی است به سمت جلو متمایل شوید و کمی پایین تنه را کشش بدهید. با این کار کانال نخاعی به طور موقت کمی بازتر می شود این کار ابتدایی برای درمان خانگی تنگی کانال نخاع می باشد. ولی به طور کلی برای رفع دائمی این مشکل باید تحت نظر پزشک از روش های مختلفی برای کاهش درد و بهبود وضعیت تنگی کانال نخاع کمری استفاده کرد. این روش ها مشتمل بر داروهای ضدالتهاب، روش های غیرتهاجمی، تزریقات استروییدی و رادیوفرکوئنسی می باشد و در کنار آن توصیه هایی مبنی بر استراحت دادن به کمر و اندام هایی که دچار مشکل شده می باشد.

ورزش های مفید در تنگی کانال :

ورزش های مفید در تنگی کانال
ورزش های مفید در تنگی کانال

انجام برخی ورزش های مشخص هم می تواند به بهبود مشکل کمک کند. مثلاً ورزش هایی مثل دوچرخه سواری ثابت، پیاده روی آرام، یوگا، نرمش و کشش، شنا و تائی چی به باز کردن کانال نخاع کمری و کاهش درد کمک می کنند. به علاوه بهتر است از انجام ورزش هایی که به این بخش از بدن فشار می آورند مثل وزنه برداری، راه رفتن به مدت طولانی و … خود داری کرد.

در کنار روش های دیگر، معمولاً فیزیوتراپی به همراه سرما و گرما درمانی نیز انجام می شود. فیزیوتراپی با تقویت عضلات مشخص و افزایش انعطاف پذیری کمر به کاهش فشار و تنش در کمر و در نتیجه باز شدن کانال نخاع کمری کمک می کند.

به طور کلی بهتر است ورزش را به عنوان یک برنامه همیشگی در فعالیت های روزانه یا هفتگی گنجانده شود. به خصوص کسانی که با مشکل تنگی کانال نخاع کمری دست و پنجه نرم می کنند این توصیه را جدی بگیرند.

ورزش های مفید برای تنگی کانال نخاعی
ورزش های مفید برای تنگی کانال نخاعی

یکی از کارهای دیگری که می توان برای بهبودی این مشکل انجام داد استفاده از کمربند های طبی است. کمربند طبی مخصوص بخش تحتانی کمر، به تحرک کمتر و صحیح تر کمر کمک می کند. این کمربند از کمر حمایت می کند و مقدار فشاری که به کانال نخاع کمری وارد می شود را به طور محسوس کاهش می دهد که نتیجه آن کاهش درد پا و بی حسی خواهد بود. استفاده از پشت بند های طبی هم می تواند به طور کلی به تصحیح حالت بدن کمک کند. این کار هم می تواند به طور غیر مستقیم به کاهش فشار و استرس از کمر و ستون فقرات کمک کند.

اگر تمام روش هایی که گفته شد بدون نتیجه بودند، نهایتاً ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند از روش تزریق استروئید یا مسدود کننده عصب ها (لوکال آنستتیک و یا رادیوفرکوئنسی) استفاده کنید تا درد پاها، کمر یا گردن از بین برود. که این روش ها بطور سرپایی انجام شده و نیاز به بیهوشی یا برش جراحی نیست اما ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد، اگر این روش ها هم جواب نداد، آخرین گزینه انجام عمل جراحی است تا به این شکل پزشک بتواند مجرای تنگ شده نخاع کمری را باز کند ولی تاکید می شود که جراحی به دلیل مشکلات و عوارض مختلفی که دارد به عنوان یک روش به شدت تهاجمی در نظر گرفته می شود و معمولاً به عنوان گزینه آخر در نظر گرفته می شود. و متاسفانه ممکن است همراه با عوارضی باشد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *