دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » دردهای ستون فقرات » بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری

بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاع کمری چیست؟ همان گونه که در سایر بخش ها توضیح داده شده است ستون فقرات از ۲۶ قطعه استخوان تشکیل شده که روی یکدیگر قرار گرفته و قفل شده اند و در نتیجه آن قامت انسان ایستاده و عمودی قرار گرفته است. وظیفه اساسی ستون فقرات حمایت از طناب نخاعی است و طناب نخاعی نیز با انتقال فرمان های مغزی موجب ایستادن، راه رفتن، حرکت کردن و سایر عملکردها می گردد.

هر مهره دارای اتصالات مختلفی است که باعث ثبات بیشتر ستون فقرات و پشتیبانی بهتر از طناب نخاعی می گردد. بین این مهره های استخوانی، بالشتک های دیسک وجود دارد که موجب  جلوگیری از برخورد و ساییدگی مهره ها و تسهیل حرکت فقرات می گردند.

بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری

بهبود درد پا ناشی از تنگی کانال نخاع کمری

مشکل تنگی کانال نخاع کمری زمانی به وجود می آید که فضای باز در داخل ستون فقرات به دلایل مختلف تنگ شده و نتیجه آن فشار آمدن به طناب نخاعی و عصب هایی که از آن بخش عبور می کنند است. ستون فقرات به سه بخش کلی تقسیم شده است، بخش گردنی (cervical)، سینه ای (thoracic) و کمری (lumbar) وساکرال (sacral)

مشکل تنگی کانال نخاع ستون فقرات یکی از مشکلات رایج است که کمر، گردن، دست ها و پاها را درگیر می کند. تنگی کانال نخاع می تواند در بخش های مختلف ستون فقرات مثل قسمت ران پا، سینه و یا گردن علایمی مانند درد و بی حسی ایجاد کند. این مشکل بیشتر در بخش تحتانی و انتهایی کمر ایجاد می شود که این بخش تحتانی کمر در واقع از ۵ استخوان مجزا تشکیل شده که بخش مرکزی کمر را تشکیل می دهند.

تنگی کانال نخاع کمری چیست

تنگی کانال نخاع کمری چیست

علائم تنگی کانال نخاع کمری :

 • کمر درد شدید یا خفیف
 • احساس ضعف در پاها، کف پا یا قسمت لگن و باسن
 • مشکل در حفظ تعادل هنگام ایستادن، راه رفتن یا خم شدن
 • گرفتگی پا بعد از ایستادن به مدت طولانی
 • احساس سوزش، مور مور شدن یا بی حسی در پاها، بخش تحتانی کمر و باسن و لگن
 • احساس سفتی و سختی در پاها و ران ها
تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی

بعد از تنگی کانال نخاع کمری که شایع ترین نوع تنگی کانال ستون فقرات است، مشکل تنگی کانال نخاع گردنی شیوع بیشتری دارد. تنگی کانال نخاع گردنی می تواند علائم متفاوتی داشته باشد که شامل:

علائم تنگی کانال نخاع گردنی

 • گردن درد شدید یا خفیف
 • احساس ضعف و سستی در گردن و بخش فوقانی کمر
 • احساس شل شدگی و ضعف در دست ها
 • احساس سوزش، مور مور شدن یا بی حسی در کمر، شانه ها، دست ها و کف دست
 • در حالت شدید ممکن است مشکل مثانه و شکم هم مشاهده شود

راه های مقابله با تنگی کانال نخاع کمری :

سئوالی که ذهن بیماران را مشغول کرده این است که برای تنگی کانال نخاع چه کنیم :

کارهای مختلفی می توان برای بهبود و از بین بردن مشکل تنگی کانال نخاع کمری انجام داد. در بسیاری از افراد قوس برداشتن بدن به شکل موقت مشکل را کمتر می کند. کافی است به سمت جلو متمایل شوید و کمی پایین تنه را کشش بدهید. با این کار کانال نخاعی به طور موقت کمی بازتر می شود این کار ابتدایی برای درمان خانگی تنگی کانال نخاع می باشد. ولی به طور کلی برای رفع دائمی این مشکل باید تحت نظر پزشک از روش های مختلفی برای کاهش درد و بهبود وضعیت تنگی کانال نخاع کمری استفاده کرد. این روش ها مشتمل بر داروهای ضدالتهاب، روش های غیرتهاجمی، تزریقات استروییدی و رادیوفرکوئنسی می باشد و در کنار آن توصیه هایی مبنی بر استراحت دادن به کمر و اندام هایی که دچار مشکل شده می باشد.

ورزش های مفید در تنگی کانال :

ورزش های مفید در تنگی کانال

ورزش های مفید در تنگی کانال

انجام برخی ورزش های مشخص هم می تواند به بهبود مشکل کمک کند. مثلاً ورزش هایی مثل دوچرخه سواری ثابت، پیاده روی آرام، یوگا، نرمش و کشش، شنا و تائی چی به باز کردن کانال نخاع کمری و کاهش درد کمک می کنند. به علاوه بهتر است از انجام ورزش هایی که به این بخش از بدن فشار می آورند مثل وزنه برداری، راه رفتن به مدت طولانی و … خود داری کرد.

در کنار روش های دیگر، معمولاً فیزیوتراپی به همراه سرما و گرما درمانی نیز انجام می شود. فیزیوتراپی با تقویت عضلات مشخص و افزایش انعطاف پذیری کمر به کاهش فشار و تنش در کمر و در نتیجه باز شدن کانال نخاع کمری کمک می کند.

به طور کلی بهتر است ورزش را به عنوان یک برنامه همیشگی در فعالیت های روزانه یا هفتگی گنجانده شود. به خصوص کسانی که با مشکل تنگی کانال نخاع کمری دست و پنجه نرم می کنند این توصیه را جدی بگیرند.

ورزش های مفید برای تنگی کانال نخاعی

ورزش های مفید برای تنگی کانال نخاعی

یکی از کارهای دیگری که می توان برای بهبودی این مشکل انجام داد استفاده از کمربند های طبی است. کمربند طبی مخصوص بخش تحتانی کمر، به تحرک کمتر و صحیح تر کمر کمک می کند. این کمربند از کمر حمایت می کند و مقدار فشاری که به کانال نخاع کمری وارد می شود را به طور محسوس کاهش می دهد که نتیجه آن کاهش درد پا و بی حسی خواهد بود. استفاده از پشت بند های طبی هم می تواند به طور کلی به تصحیح حالت بدن کمک کند. این کار هم می تواند به طور غیر مستقیم به کاهش فشار و استرس از کمر و ستون فقرات کمک کند.

اگر تمام روش هایی که گفته شد بدون نتیجه بودند، نهایتاً ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند از روش تزریق استروئید یا مسدود کننده عصب ها (لوکال آنستتیک و یا رادیوفرکوئنسی) استفاده کنید تا درد پاها، کمر یا گردن از بین برود. که این روش ها بطور سرپایی انجام شده و نیاز به بیهوشی یا برش جراحی نیست اما ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد، اگر این روش ها هم جواب نداد، آخرین گزینه انجام عمل جراحی است تا به این شکل پزشک بتواند مجرای تنگ شده نخاع کمری را باز کند ولی تاکید می شود که جراحی به دلیل مشکلات و عوارض مختلفی که دارد به عنوان یک روش به شدت تهاجمی در نظر گرفته می شود و معمولاً به عنوان گزینه آخر در نظر گرفته می شود. و متاسفانه ممکن است همراه با عوارضی باشد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام دکتر عزیز
  نام من غلامرضا زابلی
  من درگیر سه الی چهار نقط تنگی هستم روش‌های مختلف درمان را انجام دادم و دو بار بمن حمله دست داد بار اول رگ سیاتیک چپ و راست پاهام بود که با استراحت روش سنتی دو سال خوب بودم با بی احتیاطی که کردم مجددا درگیرشدم این بار هردو کف پا بی حس شد 20جلسه فیزیوتراپی کرد بهتر شدم ولی بی حسی دو پا را یدک می کشم پیاده روی بریم مشکله لذا تقا ضا دارم راهنمایی بفرمیایید متشکرم

  • با سلام باید تست عصب و عضله پاها انجام شود تا وضعیت سلامت و درگیری عصب‌های نخاعی مشخص گردد.

 2. سلام اقای دکتپدر من ۷۴ ساله تنگی کانال نخاع دارن و بدلیل اینکه دکتر قلب اجازه بیهوشی نمیدن قابل عمل نیست تا حالا هم انواع درمانهای رایج رو از قبیل ازون تراپی و تزریق و غیره انجام دادن وای فایده ای نداشته بنظر شما ایا امپول یا داروی هست دردشون رو تسکین بده

  • با سلام ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ مشاوره ارسال بفرمایید.
   09120335132

 3. سلام آقای دکتروقتتون به خیر.مادرم ۶۹ سالشه نزدیک ۴سال از بی حس شدن پاها ش می‌گوید وسال قبل ام آر ای داد تنگی کانال تشخیص داده شده.وعمل جراحی توصیه شده و حالا از بی حسی شدید پاها شکایت دارد.داروی برای پاهایش توصیه میکنید؟باسپاس

  • با سلام، چنانچه تنگی کانال شدید است درمان های دارویی موثر نیست و باید از روش‌های کم تهاجمی و یا سایر روش‌ها برای برطرف کردن تنگی کانال استفاده کرد.

 4. سلام جناب آقای دکتر بنده ۴۰ سالمه عمل دیسک L5 و S1 انجام دادم ولی بعد چند روز دوباره درد پای چپم برگشته به دکترم مراجعه کردم میگه طبیعیه وبعد ۲ ماه بیا یه امپول میزنم درد برطرف میشه الان بیشتر از ۱ ماه از عملم گذشته دردم هر روز‌بیشتر میشه چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید در ضمن عملم بدون پلاتین بوده ، اگه امپول بزنم دردم برطرف میشه ؟؟

  • با سلام چنانچه التهاب در منطقه عمل جراحی وجود داشته باشد بله تزریق ترانس فورامینال مرتفع کننده مشکل است.

 5. سلام مادر من بعد عمل تنگی کانال پاهای او بی حس پا هاش خسته میشه دلیل آن چیست یک ماه هست که از عملش گذشته

  • باسلام، چون عصبها به دلیل تنگی کانال تحت فشار بوده اند و فعلا برای قضاوت زود است.

 6. سلام دکتر خسته نباشید
  من 42سالمه دیسک بین مهره 4و5بیرون زده و باعث تنگی کانال نخاعی شده پشت پای راستم همراه با باستنم وبعضی وقتا کمی کمرم درد زیادی داره که نمیتونم 5دقیقه پیاده روی کنم یا سر پا وایسم 6ماه استراحت میکنم همراه با ورزش واب درمانی وتا الان زیر نظر دکتر فلوشیپ کمر 4بار تزریق کورتون بین مهرها داشتم ولی تغییر حاصل نشد همه میگن باید عمل کنم حالا لطفاً هر جور که که میتونی کمک کنید
  بسسسسسسیار ممنون و سپاسگزارم

  • باسلام مدارک و ام ار ای کمر را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

 7. با سلام خدمت شما سال نو مبارک ……آقای دکتر بنده جوون ۲۳ ساله هستم دیسک ۱۱ بر اثر خوردن زمین آسیب دید وتنگی کانال نخاعی برا بنده ایجاد کرد و به شدت درد میکشیدم در ناحیه گودی کمر …..خیلی مقاومت کردم جراحی نکنم ولی انجام دادم …..دردم افتاد …..ولی کفه پایه راستم به شدت درد میکنه ….انگاری کوفته شده ….با انجام ماساژ آروم میشه ولی باز هم درد میکنه…..الان تقریبا ۴ ماه هستش

  • باسلام، باید عصبهای نخاعی تست عصب بشوند.

 8. سلام خسته نباشید
  مادر من در قسمت ران پاها و باسن درد زیادی دارد به طوری که اصلا نمیتونه چند قدم راه بره
  ام آر آی انجام داد دکتر جراح مغز و اعصاب گفت باید عمل بشه و پلاتین کار گذاشته بشه.
  میخوام بدونم آیا واقعا لازمه که عمل بکنه ?
  آیا راه دیگه ای برای درمان وجود داره?
  ممنون

 9. سلام وقت شما بخیر بابا چهار تا مهره ها کمرش شکسته عمل کردن دکترا میگن احتمالا احتمالا باهاش دوباره حس داشته باشه احتمالا الان هم پاها حس نداره یا حرکت فقط استخون باهاش درد میکنه آیا علاییم بهبودی هست؟ یا نه خیلی ممنون ازتون

  • باسلام، چنانچه تخریب عصب ها کامل نباشد بله احتمال ریکاوری عصب ها هست ولی این ریکاوری زمان‌بر است و پروسه خیلی بطئی پیش خواهد رفت.

 10. باعرض سلام وخسته نباشی اقای دکتر اگه امکان داره شماره تلگرامی به من بدین تا یه نگاهی به عکس های ام ای رای من بندین ممنون میشم 🙏🙏

 11. سلام. مادر من تنگی کانال نخاع داره و همه پزشکان گفتن باجراحی خوب نمیشه و به تازگی یکی از پزشکان بعد از نوار عصب عضله براشون کپسول مگزیلیتین ۱۰۰ تجویز کردن. میخاستم ببینم علتش چیه ؟ این کپسول که برای آریتمی های قلبی استفاده میشه… ربطش به تنگی نخاع چیه؟ نگران شدم آیا مصرف کنه؟

  • با سلام بله این دارو آنتی آریتمی است.

 12. باسلام مادر ۵۵ ساله ام قبل از عملشون بمدت ۶ ماه از پاشون شکایت میکردن و کج راه میرفتن الان هم عصا بدستن عمل تنگی نخاع انجام دادیم تاالان پاشون خوب نشده دکترا گفتن چون دیر براعمل اقدام کردین عصب پاشون ضعیف شده فیزوتراپی بمدت۲۰ جلسه رفتن تاالان خوب نشدن .تست عصب انجام دادیم و ام ار ای جدید گرفتیم بردیم دکتر گفتن عصبش ضعیف شده گفتن ادامه بدن فیزوتراپی ۲۵ جلسه بعد اگه خوب نشدن بیان تزریق راهکاری بدین آقای دکتر باید مجدد جراحی بشه یا فیزوتراپی ادامه بدیم؟
  نیاز به آبدرمانی هست یاخیر؟ ممنونم

  • باسلام، چنانچه عصب آسیب دیده باشد فیزیوتراپی و تزریق لازم است و نه عمل مجدد.

 13. درود
  با تست عصب برق پای راست مجرای کانال ۰/۸ بود که نشان دهنده ی تنگی شدید کانال و تحت فشار قرار گرفتن شدید عصب نشان داده شد.ام ار ای از پا هم انجام شد که نتیجه نرمال بود و تنگی کانال درش مشخص نبود .
  در حال حاضر دولکستین ۶۰ میل و پرگابولین ۱۰۰ میل استفاده میکنم .برق گرفتگی بهتر شده اما همچنان کف پام ورم شدید داره طوری که کف پا صاف-شده.وقتی پا روی زمین میگذارم احساس سفتی کف پا دارم و اصلا نمیتونم یک قدم بردارم.
  سوال:
  چقدر وقت بعد از مصرف این داروهایی که نوشتم ورم پا از بین میره ؟؟؟الان دو هفته ست که با این دوز هایی که در بالا نوشتم دارم داروها رو مصرف میکنم اما نتیجه ایی هنوز حاصل نشده.

  • سلام ورم پاها ارتباطی با مشکلات عصبی پاها ندارد . فقط پرگابالین مقدار کمی ممکن است خود موجب تورم پاها شود.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت