زمان جراحی باز جهت درمان تنگی کانال نخاعی

1397/08/26 42 نظرات

جراحی باز تنگی کانال نخاعی معمولاً تنها برای افرادی توصیه می‌شود که از درمان های محافظه کارانه و کم تهاجمی خسته شده اند و هنوز از دردهای ناتوان کننده ‌رنج می‌برند. اغلب علایم تنگی کانال نخاع در گردن و کمر با درمان‌های غیر جراحی و محافظه کارانه تا حد مؤثری بر طرف می‌شود. ممکن است تأثیر گذاری این درمان‌ها چند هفته طول بکشد اما بسیاری از افراد ترکیب درمان‌هایی مانند ورزش های مخصوص تنگی کانال نخاعی ، فیزیوتراپی، درمانهای کمترتهاجمی و… را برای مدیریت علائم تنگی کانال نخاع موثر می‌دانند.

با این حال در صورتی‌ که توسط این درمان ها بهبودی حاصل نشد، ممکن است پزشک جراحی باز را به شما توصیه کند. اطلاعات زیر به شما کمک می‌کند در صورتی‌ که می‌خواهید تحت جراحی باز تنگی کانال نخاعی قرار بگیرید، بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

علائم نشان دهنده نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی

پیش از بحث در مورد متداول‌ترین دلایل نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی ، باید توجه داشت که وضعیت هر کسی متفاوت است و نمی‌توان هیچ دلیل قطعی برای نیاز به جراحی باز ارائه کرد. در بیشتر موارد جراحی باز تنگی کانال نخاعی انتخابی است، به همین علت بیمار باید هنگام تصمیم ‌گیری نظر نزدیکان و همچنین متخصص خود را نیز در نظر بگیرد.

نشانه ‌های نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی

علائم بیماری در کارهای روزمره اخلال ایجاد کرده و تأثیر بدی بر کیفیت زندگی بیمارگذاشته است.

پس از هفته‌ ها یا ماه‌ها، نتایج قابل قبولی از درمان‌های غیر جراحی حاصل نشده است.

بیمار مشکلی با برنامه جراحی باز نداشته و تمام خطرات و عوارض احتمالی آن را می‌داند و همچنین از سلامت خوبی(از لحاظ قلبی و ریوی ،کلیوی و…) برخوردار است. چون اغلب این اعمال جزء اعمال سنگین و طولانی میباشد پس باید بدن فردتوانایی تحمل چنین استرسی را داشته باشد.

در موارد اورژانسی علائم شدیدی مانند فلج شدن اندام ها، از دست دادن عملکرد مثانه یا روده و یا بی‌حسی شدید و ناگهانی در دست و پا ایجادشود.

ملاحظات کلیدی در جراحی باز تنگی کانال نخاعی کمر

 • تنگی کانال نخاعی معمولاً پیشرونده نیست. درد هر از گاهی وجود دارد اما معمولاً با گذر زمان بیشتر نمی‌شود. در اکثر بیماران سابقه طبیعی تنگی کانال نخاعی به صورت دوره ‌های درد و اختلال عملکرد دیده می‌شود.
 • جز موارد اورژانس که در بالا ذکر شد، معمولاً دیر یا زود انجام دادن جراحی تنگی کانال نخاعی کمری در نتیجه عمل تفاوتی ایجاد نمی‌کند.
 • در موارد ضعف پیشرونده در پاها، جراحی تنگی کانال نخاعی باید عنوان یک اضطرار و اورژانس در نظر گرفته شود و نباید به تعویق بیفتد تا خطر آسیب دائمی و بلند مدت عصب‌ها کاهش یابد.
 • اگر چه جراحی باز تخلیه فشار (lumbar laminectomy) برای تنگی کانال نخاعی میزان موفقیت خوبی در کاهش درد و علائم پا (مثل توانایی راه رفتن) به دنبال دارد اما به عنوان درمانی برای کمر درد وابسته به فعالیت، چندان قابل اتکا نیست.
 • از آنجایی که تنگی کانال نخاعی در اثر تغییرات تخریبی (دژنراتیو) در ستون فقرات ایجاد می‌شود، ممکن است علائم ظرف چند سال بعد از جراحی باز دوباره بازگردد.
 • پیامدها و خطرات احتمالی جراحی باز تنگی کانال نخاعی کمر تا حد زیادی تحت تأثیر وضعیت سلامت عمومی بیمار مانند دیابت، چاقی یا کشیدن سیگار می‌باشد. در صورتی که جراحی باز پیچیده‌ تر باشد (برای مثال اگر شامل فیوژن ستون فقرات باشد) خطرات بالقوه  جراحی باز افزایش پیدا می‌کند.

چرا عمل باز تنگی کانال نخاعی آخرین راه حل در نظر گرفته می شود؟

عوارض جراحی تنگی کانال نخاعی : عوارض جراحی تنگی کانال نخاعی بصورت باز به مراتب بیشتر از روش های کم تهاجمی است.

مراقبت های بعد از جراحی تنگی کانال نخاعی : افرادی که عمل جراحی باز را انجام میدهند به مراقبت های بعد از جراحی نیاز خواهند داشت.

هزینه عمل جراحی تنگی کانال نخاعی : هزینه روش های کم تهاجمی نسبت به هزینه عمل جراحی تنگی کانال نخاعی کمتر می باشد.

مهم ترین و رایجترین درمان های غیر جراحی تنگی کانال نخاعی

درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی با تزریق داخل فضای اطراف نخاعی (اپیدورال)

مهمترین و رایجترین درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی در آمریکا و ایران تزریق داخل فضای اطراف نخاعی (اپیدورال) در محل تنگی میباشد. با این تزریق التهاب های اطراف محل تنگی کاهش یافته و خونرسانی به ناحیه آسیب دیده بیشتر شده که این خود موجب افزایش رسیدن اکسیژن و مواد سازنده به نواحی آسیب دیده شده که موجب تسریع روند بازسازی و کاهش تنگی کانال تا حدودی میشود. این روش بسیار موثر بوده اما ممکن است نیاز به چندین بار تزریق در فواصل منظم داشته باشد. این تزریق ها به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی و برش جراحی در اتاق عمل استریل با کمک تصویر برداری توسط فوق تخصص درد انجام میشود.

مواد تزریقی میتواند شامل مواد استروئیدی، ازن، و داروهای جایگزین دیگری باشند. امروزه کاربرد RCE یا امواج رادیو فرکوئنسی نیز از جمله درمان های جدید است که تا حدودی زیادی میتواند موثر باشد.

لیزر در درمان تنگی کانال نخاعی

اگر تنگی کانال بدلایل ضخیم شدگی رباط محافظت کننده نخاع و یا رشد غیر طبیعی استخوان های اطراف نخاع باشد لیزر موثر نیست اما اگر دلیل تنگی بیشتر بیرون زدگی دیسک ها باشد لیزر میتواند موثر باشد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.3/5 - (15 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. میثم گراوند

  با سلام
  پدرم دچار تنگی نخاع شده است وشغلش بنایی میباشد که یک دوره هم از تزریق گاز و روش های درمانی کلینیک سینوهه تحت درمان قرار گرفت اما نتیجه ای دریافت نشد و حدودا 2هفته ای میشه در راه رفتن دچار مشکل شده و از قسمت لگن احساس درد دارد و قبل ازون تراپی چندین پزشک اعلام کردم جراحی کنه
  و ایا برای وتشخیص و ویزیت شما mri
  جدید لازم است
  لطفا راهنمایی میفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگر ام‌ آر‌ آی متعلق به بیش از ۶ ماه گذشته است بله ام ار ای جدید گرفته شود.

   پاسخ
 2. مالک

  عرض سلام ادب واحترام وخسته نباشیدخدمت جنابعالی،مادر من ۶۷ساله دچار تنگی شدید کانال نخاعی در سه قسمت کمر هستن ،پیش دوتا از فوق تخصص هم بریدم هردو جراحی باز رو توصیه کردن ایا خطرات این عمل خیلی بالاست؟و کدام بیمارستان دولتی در تهران واسه این جراحی قابل اعتماد است

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه چه تخریب عصبی اتفاق افتاده است عمل انجام شود.

   پاسخ
 3. رضا

  با سلام
  پدرم پشت زانو پای چپش درد شدید داره بطوری که نمیتونه راه بره رفتیم ارتوپد گفت شما مهره 4 5 کمرتون تنگی کانال عصبی دارید و درد پاتونم دلیل اصلیش همینه…حالا بنظرتون ممکنه درد زانوش از تنگی کانال باشه ن ارتروز زانوش؟؟و بنظرتون میشه عملش کرد..مممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام مشکلات این منطقه هم می‌تواند از تنگی کانال باشد و هم آرتروز که هر دو مقوله باید بررسی شوند.

   پاسخ
 4. یاری

  سلام خدمت آقای دکتر،
  مادرم ۷۵ سالشه تنگی کانال نخاعی دارند و پای راستشون کاملا بی حس شده الان دکتر گفته اگه عمل نشن پای چپشون هم در نهایت بی حس میشه و نمیتونه راه بره. نظر شما چطوره ممنون میشم بفرمایید. در رابطه با هزینه جراحی هم توضیح بدید بینهایت سپاسگزارم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای را جهت بررسی ارسال بفرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 5. ابراهیم صرفی

  سلام آقای دکتر ما چند روزی است که به دکتر مراجعه کردیم به خطر تنگی کانال نخاعی عکس ام ار ای نیز گرفتیم در سه چهار مهره نیز مشکل بودکه به ما نظر قطعی ندادن آیا میتونیم با درمان بدون جراحی جواب بگیریم در ضمن ۳۷ سال دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ارای خود را جهت بررسی و ارائه راهکار درمانی به شماره واتساپ زیر ارسال بفرمایید
   09120335132

   پاسخ
 6. فرزاد

  باسلام وعرض ادب خدمت شما سرور عزیز
  بنده 35 سال سن دارم وباتوجه به درد تیرکشنده از باسن به سمت مچ پا وضعف درراه رفتن روی پاشنه پا به دکتر مراجعه کردم وایشان دستور ام ار ای دادند،پس از دیدن عکس فرمودند که دیسک 4و5 پاره شده وتنگی کانال نخاعی دارید وباید عمل شوید،حقیقتا جناب دکتر داخل فضای اینترنت از فیوژن خیلی بدتعریف میکنند ومیگن خطرناکه واز این احادیث
  جسارتا حقیقت عمل فژیون رو لطف میکنید توضیح بدین
  من مشهد حتما سلامتون رو به امام رضا میرسونم
  یاعلی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه مهره ها دچار لغزندگی باشند چاره‌ای جز فیوژن نیست.

   پاسخ
 7. موسوی

  سن بنده 57 سال هست ، طبق نظر پزشک بنده مشکل تنگی کانال دارم ، که درد آن ابتدااز لنگ چپ شروع بعد از دقایقی به لگن سمت راست و پس نیم تا یک ساعت به ماهیچه بالای ساق پای چپ بع دقایقی به ماهیچه بالای ساق پای راست که پس از یک ماه در گیری حال درد های فوق پس از 20 جلسه فیزیوتراپی رفع ، فعلاٌ در د حرارت کف پا و کزکز شصت پا و انگشت بغلی چپ و راست پا را در هنگام نشستن و راه رفتن رنج می برم ، بعضی از پزشکان جراحی را پیشنهاد می کنند لطفاً بفرمائید تنها راه درمان جراحی باز می باشد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای خود را جهت بررسی و اعلام نظر ارسال بفرمایید. ایمیل info@drkazemipain.com

   پاسخ
 8. کوروش

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما،آقای دکتر بزرگوار.
  بنده سه مرتبه دیسک ال۵ اس ۱ را عمل کردم آقای دکتر.
  عرض ۳ ماه ۳ بار عملم کردن و در آخر هم فیوژن کردن برام و پیچ و پلاک گذاشتن
  الان بعد از گذشت ۴ ماه از فیوژن مهره هام به شدت درد دارم و تمام درد های قبل از عمل هستن و از بین نرفتن.
  خاستم بدونم ممکنه دچار چسبندگی شده باشم و آیا میشه با میکروسکوپ و تزریق آنزیم یا دارو بتونم خوب بشم.
  ممنون میشم اگر جوابم و بدین آقای دکتر.
  با تشکر.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام پاسخ شما در اینستاگرام داده شد

   پاسخ
 9. محمد ح

  سلام عموی بنده پاهاش خشک و سوزن سوزن میشن بزور راه میره میگن تنگی کانال نخاعی داره هزینه عملش چقد میشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای را جهت بررسی ارسال کنید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 10. روح اله رحمانی راد

  باسلام بنده 35سال سن دارم و دچار عارضه تنگی کانال نخاعی. هستم که بر روی عضلات پای راست بنده تاثیر گذاشته و ساق و اللخصوص ران با تحلیل رفتن عضلات مواجه شده که کاملا مشهوده قبلاً یکی از همکاراتون گذرا فرمودند ژل تزریق کنید که در اون حین بنده بدلیل کمر درد بستری بودم منتها هیچ اقدام یا دستوری برا بعد صادر نکردن و الان جسته گریخته می‌خوندم که جراحی لازم میشه برا این چنین مواردی نظر جوابتون در این خصوص چیه و اینکه جراحی چه عوارضی ممکنه در پی داشته باشه ممنونم ازتون اگر محبت کنید و جواب بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً ام ار ای خود را جهت بررسی و مشخص شدن مرحله بیرون زدگی دیسک ارسال بفرمایید. ایمیل info@drkazemipain.com

   پاسخ
 11. غزل فریدی

  با سلام و درود
  بنده خانمی ۳۷ سالمه هستم کمردرد و پادرد شدید دارم که بعد از چند قدم را رفتن به شدت پاهام سوزن سوزن میشه انگار آب داغ میریزن روش به شدت ضعف میکنه و دیگه نمیتونم راه برم ام ار آی گرفتم دکترا گفتند تنگی شديد کانال نخاعی دارم و باید عمل کنم واقعا از عمل کردن هراس دارم لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه موجب تخریب عصبی می شود باید عمل بشوید.

   پاسخ
 12. کاظم رحیم زاده

  سلام آقای دکتر وقت بخیر . من ۳۷ سالم هست ام ار آی دادم میگن کانال تنگی شدید نخاع دارم و دیسکم زده بیرون لطفا نظرتون را در باره عمل کردن توسط شما بدید .ممنون در ضمن آقا هستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام ام آر آی خود را جهت بررسی و اعلام نظر ارسال بفرمایید.

   پاسخ
 13. شکاری

  سلام جناب دکتر. خدا بهتون قوت بده.بنده 45 سالمه و تنگی نخاع گردن دارم مدت زیادیه بازوهام درد میکنه احساس سر گیچه ضعیف هم دارم جدیدا بعد از چند ساعت رانندگی درد گردنم اروم نمیشه. ممکنه به عمل احتیاج داشته باشم؟ضمنا ام آر آی و نوار عصب سال گذشته هم دارم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید ام آر آی و نوار عصب جدید بگیرید تا بررسی کنیم و شرایط مشخص شود.

   پاسخ
 14. زهرا

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر کاظمی مادر من با 64 سال سن و وزن حدود 64 کیلو دارای درد شدید در قسمت لگن و پا می باشد که بعد از انجام ام آر آی دکتر معالج تشخیص تنگی شدید کانال نخاعی را داده و عمل باز جراحی را توصیه کرده اند حال از شما پزشک محترم خواهشمندم که من را راهنمایی کنید که راه درمانی به غیر ازباز جراحی وجود نداره؟چون از عمل جراحی و عوارض بعد از آن هراس دارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً ام آر آی را جهت بررسی و اعلام نظر به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال بفرمایید.

   پاسخ
 15. رضا

  سلام آقای دکتر پدرم ۶۸ ساله هستن و یک ساله دیالیز میشن پوکی استخوان هم دارن تنگی کانال شدید دارن میخواستم ببینم میشه عمل جراحی کرد یا نه ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای را جهت بررسی ارسال بفرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 16. رویا عباسی

  سلام آقای دکتر وقتتون به خیر متوجه شدیم مادرم که هشتاد سالشونه تنگی نخاع دارن و گویا دیسک کمر طبق عکس ام آر آی گفتن که باید برای تنگی نخاع عمل بشن میخواستم نظر شما رو بدونم آیا نیاز هست یا نه ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ارای را جهت بررسی و اعلام نظر ارسال بفرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 17. زهرا ریحانی

  با سلام و وقت بخیر مادر من ۶۸ سال داره حدودا دوماه است که در ناحیه لگن احساس درد دارد میگه زمانی که دارم ظرف میشویم و یا راه میروم هر ۱۵ دقیقه باید یک استراحت کوتاه کند و مجدد فعالیت خودش رو ادامه دهد و به بی حسی خفیف هم هنگام راه رفتن هر از گاهی بهش دست میده ام .آر.ای انجام دادیم گفتن در ۴ ناحیه گرفتگی داره و نیاز به عمل جراحی داره خواستم نظر حضرت عالی بدونم….

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای را جهت بررسی و اعلام نظر ایمیل بفرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 18. مهدی

  سلام و عرض احترام
  جناب دکتر کاظمی ، خواهر بنده بعلت تنگی کانال نخاع در بیمارستان حضرت رسول تحت مداوا هستند و قرار است جراحی بشوند . دکتر حق شناس از شاگردان اقای دکتر رستگار ابتدا معاینه کردند و اظهار داشتند پیچ و اشلیپ تهیه شود فردا مراحعه کردن بعد گفتن بخاطر اینکه ریسک عمل کمتر بشه از پهلو عمل بشه . تنگی کاناا نخاع باعث شده روی پای راست نتونن راه برن . اما مشکل دیگه ای ندارن . همچنین دکتر گفتن پا مثل روز اولش نمیشه که بتونن راحت راه برن . لطفا من رو راهنمایی بفرمایید .ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه عصب های کانال در حال تخریب هستند چاره ای جز عمل جراحی نیست.

   پاسخ
 19. میریوسف جباری

  باسلام واحترام به محضرجناب آقای دکترکاظمی. من تنگی کانال نخاعی دارم درددرحالت ایستاده وراه رفتن شدیدمیشود ۲۵ جلسه فیزیوتراپی و۶جلسه ازن تراپی چندان موثرنبوده آیاحتما بایدجراحی عمل بازانجام دهم ویاروش درمان دیگری وجوددارد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً ام ار ای خود را جهت بررسی ایمیل بفرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 20. براهیم

  سلام و خداقوت خدمت شما
  دیسک در ناحیه t12 دارم .به عبارتی توراسیک.عمل کنم یا نکنم. ..عملش سخته.اگر مجبور باشم ماتدم که.کدوم دکتر عمل میکند این موارد را.چون حساس است درد شدید در پاها و کم توانی و ضعف و خالی شدن زانو هست..البته یکماه پیش مهره ۴و ۵ عمل کردم اونجاهم تنگی بود ‌.حالا دچار نومیدی شدم ..راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید اول تست عصب و عضله گرفته شود تا شرایط عصب مشخص شود.

   پاسخ
 21. سید هادی حسین زاده

  سلام خسته نباشید توروخدا منو راهنمایی کنید من ۳۷سالم هست چهارماهه زایمان کردم تنگی کانال نخاعی شدید دارم ودیسکم پاره شده دکتر میگه باید حتما عمل بشم من درد شدیدی از کمر به پایین داشتم ولی با نرمش دردش کم شده دکتر میگه عمل نشم دیگه نمیشه جلوی فاجعه رو گرفت چیکارکنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نیاز به عمل جراحی بستگی به میزان پارگی دیسک و میزان درگیری عصب های کانال دارد.

   پاسخ