زمان جراحی باز جهت درمان تنگی کانال نخاعی

1397/08/26 44 نظرات

جراحی باز تنگی کانال نخاعی معمولاً تنها برای افرادی توصیه می‌شود که از درمان های محافظه کارانه و کم تهاجمی خسته شده اند و هنوز از دردهای ناتوان کننده ‌رنج می‌برند. اغلب علایم تنگی کانال نخاع در گردن و کمر با درمان‌های غیر جراحی و محافظه کارانه تا حد مؤثری بر طرف می‌شود. ممکن است تأثیر گذاری این درمان‌ها چند هفته طول بکشد اما بسیاری از افراد ترکیب درمان‌هایی مانند ورزش های مخصوص تنگی کانال نخاعی ، فیزیوتراپی، درمانهای کمترتهاجمی و… را برای مدیریت علائم تنگی کانال نخاع موثر می‌دانند.

با این حال در صورتی‌ که توسط این درمان ها بهبودی حاصل نشد، ممکن است پزشک جراحی باز را به شما توصیه کند. اطلاعات زیر به شما کمک می‌کند در صورتی‌ که می‌خواهید تحت جراحی باز تنگی کانال نخاعی قرار بگیرید، بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

علائم نشان دهنده نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی

پیش از بحث در مورد متداول‌ترین دلایل نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی ، باید توجه داشت که وضعیت هر کسی متفاوت است و نمی‌توان هیچ دلیل قطعی برای نیاز به جراحی باز ارائه کرد. در بیشتر موارد جراحی باز تنگی کانال نخاعی انتخابی است، به همین علت بیمار باید هنگام تصمیم ‌گیری نظر نزدیکان و همچنین متخصص خود را نیز در نظر بگیرد.

نشانه ‌های نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی

علائم بیماری در کارهای روزمره اخلال ایجاد کرده و تأثیر بدی بر کیفیت زندگی بیمارگذاشته است.

پس از هفته‌ ها یا ماه‌ها، نتایج قابل قبولی از درمان‌های غیر جراحی حاصل نشده است.

بیمار مشکلی با برنامه جراحی باز نداشته و تمام خطرات و عوارض احتمالی آن را می‌داند و همچنین از سلامت خوبی(از لحاظ قلبی و ریوی ،کلیوی و…) برخوردار است. چون اغلب این اعمال جزء اعمال سنگین و طولانی میباشد پس باید بدن فردتوانایی تحمل چنین استرسی را داشته باشد.

در موارد اورژانسی علائم شدیدی مانند فلج شدن اندام ها، از دست دادن عملکرد مثانه یا روده و یا بی‌حسی شدید و ناگهانی در دست و پا ایجادشود.

ملاحظات کلیدی در جراحی باز تنگی کانال نخاعی کمر

 • تنگی کانال نخاعی معمولاً پیشرونده نیست. درد هر از گاهی وجود دارد اما معمولاً با گذر زمان بیشتر نمی‌شود. در اکثر بیماران سابقه طبیعی تنگی کانال نخاعی به صورت دوره ‌های درد و اختلال عملکرد دیده می‌شود.
 • جز موارد اورژانس که در بالا ذکر شد، معمولاً دیر یا زود انجام دادن جراحی تنگی کانال نخاعی کمری در نتیجه عمل تفاوتی ایجاد نمی‌کند.
 • در موارد ضعف پیشرونده در پاها، جراحی تنگی کانال نخاعی باید عنوان یک اضطرار و اورژانس در نظر گرفته شود و نباید به تعویق بیفتد تا خطر آسیب دائمی و بلند مدت عصب‌ها کاهش یابد.
 • اگر چه جراحی باز تخلیه فشار (lumbar laminectomy) برای تنگی کانال نخاعی میزان موفقیت خوبی در کاهش درد و علائم پا (مثل توانایی راه رفتن) به دنبال دارد اما به عنوان درمانی برای کمر درد وابسته به فعالیت، چندان قابل اتکا نیست.
 • از آنجایی که تنگی کانال نخاعی در اثر تغییرات تخریبی (دژنراتیو) در ستون فقرات ایجاد می‌شود، ممکن است علائم ظرف چند سال بعد از جراحی باز دوباره بازگردد.
 • پیامدها و خطرات احتمالی جراحی باز تنگی کانال نخاعی کمر تا حد زیادی تحت تأثیر وضعیت سلامت عمومی بیمار مانند دیابت، چاقی یا کشیدن سیگار می‌باشد. در صورتی که جراحی باز پیچیده‌ تر باشد (برای مثال اگر شامل فیوژن ستون فقرات باشد) خطرات بالقوه  جراحی باز افزایش پیدا می‌کند.

چرا عمل باز تنگی کانال نخاعی آخرین راه حل در نظر گرفته می شود؟

عوارض جراحی تنگی کانال نخاعی : عوارض جراحی تنگی کانال نخاعی بصورت باز به مراتب بیشتر از روش های کم تهاجمی است.

مراقبت های بعد از جراحی تنگی کانال نخاعی : افرادی که عمل جراحی باز را انجام میدهند به مراقبت های بعد از جراحی نیاز خواهند داشت.

هزینه عمل جراحی تنگی کانال نخاعی : هزینه روش های کم تهاجمی نسبت به هزینه عمل جراحی تنگی کانال نخاعی کمتر می باشد.

مهم ترین و رایجترین درمان های غیر جراحی تنگی کانال نخاعی

درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی با تزریق داخل فضای اطراف نخاعی (اپیدورال)

مهمترین و رایجترین درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی در آمریکا و ایران تزریق داخل فضای اطراف نخاعی (اپیدورال) در محل تنگی میباشد. با این تزریق التهاب های اطراف محل تنگی کاهش یافته و خونرسانی به ناحیه آسیب دیده بیشتر شده که این خود موجب افزایش رسیدن اکسیژن و مواد سازنده به نواحی آسیب دیده شده که موجب تسریع روند بازسازی و کاهش تنگی کانال تا حدودی میشود. این روش بسیار موثر بوده اما ممکن است نیاز به چندین بار تزریق در فواصل منظم داشته باشد. این تزریق ها به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی و برش جراحی در اتاق عمل استریل با کمک تصویر برداری توسط فوق تخصص درد انجام میشود.

مواد تزریقی میتواند شامل مواد استروئیدی، ازن، و داروهای جایگزین دیگری باشند. امروزه کاربرد RCE یا امواج رادیو فرکوئنسی نیز از جمله درمان های جدید است که تا حدودی زیادی میتواند موثر باشد.

لیزر در درمان تنگی کانال نخاعی

اگر تنگی کانال بدلایل ضخیم شدگی رباط محافظت کننده نخاع و یا رشد غیر طبیعی استخوان های اطراف نخاع باشد لیزر موثر نیست اما اگر دلیل تنگی بیشتر بیرون زدگی دیسک ها باشد لیزر میتواند موثر باشد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.3/5 - (24 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. راضیه سپاهی

  سلام و وقت بخیر
  خدا قوت و ممنون از اینکه پاسخگوی سوالات هستید.
  مادرم ۶۳ سال سن دارند با قد۱۴۴ و وزن ۸۰ کیلو و گودی کمر بسیار شدید و متاسفانه مشکل دیسک و تنگی کانال نخاع دارند به پزشک مراجعه کردیم تشخیص عمل جراحی لامینکتومی و فیوژن دادند و چون عمل مهم و تاثیرگذاری هست و عوارض خاص خودش را هم دارد، خواستم محبت کنید و در صورت امکان ام آر آی را براتون بفرستم تا ببیند تشخیص درست هست و در صورت نیاز به عمل از بین همکارانی که در اصفهان میشناسید پزشکی حاذق برای عمل معرفی کنید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام،ام ار ای را جهت بررسی ارسال فرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 2. علیرضا

  سلام ،پدرم72سالشان هست5تا مهره کمرشان عمل تنگی نخاع انجام داده اند بدون پلاتین ،بعد از 6ماه هروز پاهایشان ضعیف ترمیشود و موقع ایستادن هر دو مفصل گلوله ای کاسه ای دارند،لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،ستون فقرات کمری و لگن ام ار ای شوند و بر اساس آن تصویربرداری های لازم انجام و در صورت لزوم تست عصب و عضله از پاها نیز گرفته شود.

   پاسخ
 3. فروزش

  باسلام ووقت بخیر خدمت شما
  بنده مرد ۴۶ ساله و متاهل حدودا ۲۲ سال پیش دیسک کمر L3وL5 عمل کردم والان ۱۰ روزاست که درد در هردوپا دارم .مچ پای راست مقداری ناتوانی حرکتی دارد وپای چپ فقط درد شدید در زمان راه رفتن .بادکتری مشورت کرده ومعاینه کردند فرمودند تنگی کانال نخاعی هست وفشار روی سیاتیک .وجراحی لازم است.سوال بنده از جناب عالی اینستکه میتوان با لیزر انجام داد. ممنون میشم .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335132

   پاسخ
 4. دهقانی

  سلام دکتر جان. ۳۹ سال سن دارم و چند سال هستش که مشکل گردن درد دارم. ۲۰ روز پیش دکتر شهر یزد گفتن باید عمل کنم و پلاتین برام نوشتن. آیا از نظر شما با توجه به درد زیادی که در گردن و شانه دارم امکانش هست بدون عمل یا با لیزر خوب بشم🙏 ممنون میشم راهنمایم کنید 🍀ارزوی سلامتی برای شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آر آی خود را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 5. محسن شریفی

  سلام خسته نباشید جناب دکتر
  پدر بنده ۷۷ سالشون هست چند وقتی هست که تعادل در حرکت ندارن دو تا از دستاشون و پاهاشون تقریبا بی حس هست
  Mri کانل از مغز و نخاع و کمر گرفتیم تشخیص دو تا دکتر تنگی کانال نخاعی و جراحی اون هست .
  خواستم خواهش کنم اگه امکانش هست عکسها رو برای شما بفرستم اگه راهی جز عمل میشه انجام داد رو شما بفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آر آی را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335132

   پاسخ
 6. خدیجه مرتضوی

  با سلام و عرض ادب خدمت شما.آقای دکتر زنی ۴۹ساله هستم که مدت تقریباً دوماه است درگیر دیسک کمر وتنگی کانال نخاعی شده ام .هردوپا دچار سوزش وگزگز شده وکم کم حس می کنم ضعف در پاهایم بیشتر می‌شود از دارو درمانی وفیزیوتراپی که انجام دادم پاسخی نگرفتم.و پزشکان برایم عمل جراحی باز تجویز کرده اند… ولی به علت عوارض بعد از عمل دوست ندارم عمل جراحی باز انجام دهم آیا درمان دیگری هست که از درد وبیحسی وگرفتگی عضلات کف پا و انگشتانم راحت شوم وبتوانم راه بروم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آرای خود را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335142

   پاسخ
 7. ناصر مشرقی رشید

  با سلام و عرض ادب. روزتون بخیر.
  پدر من47 سالش هست و کمرش زیاد درد میکنه و بردیم mri و نتیجش رو دادن. امکانش هست برای برای شما ارسال کنم و بررسی کنین ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 8. محمد کارخیران

  سلام جناب دکتر من ۳۷سالمه و۱۵ ساله پیش مهره اخر کمرم شکسته که پیچ و پلاک کردم وبعد از چندین سال بعد کمرم عفونت کرد و پیچ و پلاکا را در اوردن چند سال بعد مچ پای چپم شکسته که الان پیچ و پلاک گذاشتند حالا پای چپم بی حسه که دو قدم راه نمیتونم برم رفتم دکتر نوار عصب نوشته که متخصص که نوار میگرفت گفت از زانو به پایین عصب نداره تنگی کانال نخاع دارم و نظر شما جراحی لازمه ممنون که وقت میزارین و جواب میدین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آر آی و مدارک به همراه شرح حال کاملتون را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 9. محمد کارخیران

  سلام من تنگی کانال نخاع دارم ام آر ای نوار عصب دادم که دکتر که نوارا میگرفت گفت هر دو پای شما از زانو به پایین اصلا عصب نداره حالا من حدود ۱۵ سال پیشم مهره اخر کمرم شکسته بود که یعنی دو بار کمرم عمل داشتم حالا دکترم میگه دیگه نمیشه عمل انجام بدم نظر شما چیه میتونم عمل تنگی کانال نخاع انجام بدم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام آر آی و مدارک به همراه شرح حال کاملتون را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 10. کوروش

  سلام خدمت جناب آقای دکتر کاظمی عزیز.
  آیا درمان پارگی دیسک فقط جراحی است؟
  طبق گفته متخصص مغز و اعصاب دیسک بین مهره 4و5 من پاره شده حال باید حتماً جراحی باز صورت گیرد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام خیر. از روش های بسته مانند لیزر، دیسکوژل و آندوسکوپی در صورت وجود شرایط لازم می توان استفاده کرد.

   پاسخ
 11. محمد جواد

  سلام وقت بخیر .حدود ۱۵ روز پیش عمل جراحی تنگی کانال نخاع وپروتز دو مهره انجام دادم درد کمرم آرام نمی‌شود و طرف چپ بدنم درد می‌کند و نسبت به هفته اول عملم بیشتر درد دارم ممنون میشوم راهنمایی کنید…باتشکر…

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام فعلاً فقط تحت نظر پزشک جراح خود عمل کنید و درمان های ضد درد تحت نظر پزشک انجام شود.

   پاسخ
 12. شهریار کیانی

  با عرض سلام وادب واحترام وعرض خسته نباشید خدمت دکتر عزیز وبزرگوار دکتر جان بنده از ناحیه گردن دومهره وازناحبه ی کمرهم دچار تنگی کانال نخاع شده ام که بعداز حدودا چهار ماه استفاده از دارو و استفاده از کمربند وگردنبند طبی متاسفانه هنوز دچار درد هستم لطفا درصورت امکان راهنمایی کنید و اینکه هزینه ی لیزر درمانی چقدر می‌باشد که آیا قادر به پرداخت هزینه می‌باشم که مزاحم حضرتعالی شوم یا نه ممنون وسپاسگذارم امیدوارم که خداوند به شما توفیق روزافزون عطا نماید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای خود را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 13. اتوسا

  با سلام و احترام
  جناب آقای دکتر پدر من به تنگی کانال نخاع دچار شده اند…..البته در ام از ای براشون دیسک در مهره چهار و پنج تشخیص داده شد…اوایل پاهاشون خواب می رفت …نوار عضله هم براشون تشخیص داده بودند که فشار روی عصب پای راستش من هست…البته الان با مصرف دارو گاباپنتین ۱۰۰و ۳۰۰و حرکات ورزشی در منزل گزگز پا و خواب رفتگیشون کاملا برطرف شده نگرانی من الان برای این هست که باهاشون از ناحیه ساق لاغر شده است….برای درمان چه کاری باید کرد….البته ایشان می توانند تا دویست قدم هم بدون درد ناحیه کمر راه بروند….مشکل قلبی دارند و سابقه آنژیو و البته کراتین و اوره خونشون هم بالاست….یک دنیا ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در صورت آسیب عصب ها در اثر تنگی کانال باید اقدامات کم تهاجمی و اینترونشنال انجام شود.

   پاسخ
 14. امیر کرد

  با عرض سلام
  بنده امیر کرد ۵۳ساله حدودا یکساله دست راستم وکتفم درد میکنه انگشتان دست راستم مورمور میشه…
  ده جلسه فیزیوتراپی کردم..۳جلسه طب سوزنی و۶جلسه لیزر …..ایا باید جراحی کنم یا راه دیگه ایی هست..جراحی هزینش حدودا چقدر میشه…
  درضمن عکس ام ار ای وجوابش رو براتون میفرستم..
  لطف بزرگی میکنید که جواب میدید…ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 15. سید محمد هاشمیان فر

  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر کاظمی.
  ممنون از اینکه به سئوالات بیماران، پاسخ می دهید.
  من ۳۷ ساله هستم و از ۷ سال پیش مشکلاتی مثل بی حسی کف پاها شروع شد و با دارو و ورزش توانستم با شرایطم کنار بیایم ولی الان حدود ۱ سال است که مشکلاتم خیلی بیشتر شده تا حدی که احتباس ادراری و مشکلاتی در دفع مدفوع پیدا کردم و پزشکان میگن تنگی کانال مادرزائی در ۱۰ مهره دارم و باید سریعا عمل کنم. ممنون می شوم نظرتان را بفرمایید.
  سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام، ام ار ای خودراجهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 16. شاهدی

  سلام و عرض ادب و تشکر از شما دکتر مهربان که پاسخگو سوالات هستید .
  گرامی ، برادرم دیسک کمر داره بیرون زدگی زیاد دیسک مهره 4 و 5 و تنگی کانال ارثی
  25 سالش هست ، و دکتر ها نظرات متفاوتی دادند یکی میگه آندوسکوپی دیسک ، یکی میگه عمل باز بدون پلاتین ، یکی میگه عمل باز با پیچ و مهره به خاطر دیسک و تنگی کانال
  برادرم ترس از عمل باز داره و بین این چند راه درمانی نمیدونه کدوم براش خوبه که درمان با درصد بالایی داشته باشه
  ممنون میشم شما دکتر مهربان نظر خودتون را بگید و ما را راهنمایی کنید .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال بفرمایید.

   پاسخ
 17. هیوا وکیلی

  با عرض سلام وخسته نباشید اولا تشکر میکنم که با حوصله به اکثر سوالات جواب میدهید
  مادرم 73 سال سن دارد خودش 32سال پرستار بوده بدلیل شدت کار دچار تنگی نخاع شده این مدت خیلی اذیتش میکنه بسختی راه میره خواستم ببینم غیر از عمل قابل درمان است ممنون ازدکتر کلظمی عزیز
  هیوا از کردستان

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 18. انتصار عسگری

  سلام دکتر دوست من یک ساله که تنگی کانال داره اولش کمر درد داشت ولی الان درد نداره ولی پای راستش سنگین شده میگه رو اعصابم اثر گذاشته ام ار ای گرفتیم دکتر گفت بهتره جراحی بشه ۷۶ سالش تاحالا نه بیهوشی داشته نه مشکلی داره ولی خیلی میترسه از عمل بنظرتون عمل تو این سن خطرناک نیست ممنون از شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام و بستگی به مشکلات زمینه ای دارد اگر مشکلات داخلی خاصی ندارند خیر.

   پاسخ
 19. سعیدی

  با سلام و احترام
  بنده خانمی ۳۸ ساله هستم که ۱۳ ساله دچار مشکل دیسک کمر هستم و این موضوع منجر به تنگی کانال نخاعی شده. و درد شدیدی در ناحیه پایین کمر و دردسیاتیکی پای چپ دارم که زندگی روزمره ام رو دچار مشکل کرده.
  سوالم اینه آیا با جراحی دیسک تنگی نخاعی از بین می بره ؟
  یا باید علاوه بر جراحی دیسک در قسمت تنگی نخاع پلاتین کار بزارم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ، پاسخ شما بستگی به میزان بیرون زدگی دیسک و پایداری ستون فقرات دارد.اگر بیرون زدگی کم باشد لیزر دیسک اگر بیشتر باشد آندوسکوپی دیسک ولی اگر مهره ها ناپایدار باشند باید پروتز کار گذاشته شود.

   پاسخ
 20. عباد صالحی

  سلام خسته نباشید من تنگی کانال نخاعی دارم میخوام عمل نکنم آیا با فیزیو تراپی خوب میشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بستگی به میزان بیرون زدگی دیسک دارد اگر پارگی و بیرون زدگی زیاد باشد خیر.

   پاسخ
 21. علیرضا

  من سال 96 توسط دکتر بوذری در اصفهان جراحی تنگی کانال نخاع داشتم مقدری از دیسک کنده شده بود وروی نخاع رفته بود که پزشک باتزریق پودر استخون یا همان سیمان برای ترمیم دیسک وهمچنین چسباندن دومهره 4و5 استفاده کرد ولی مقدار تزریق بیشتر بود وبه نخاع فشار وارد می آورد که علاوه بر بی حسی وسوزنی شدن پای چپ از انگشتان تایکطرف مقعد قدرت دفع مدفوع ندارم که یبوست هم نیست وتنقیه می شوم و5سال است که خوب نشدم واز پزشکم نا امید هستم چاره کار چیست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه آسیب دائمی اعصاب ایجاد شده باشد تنها راه کمک کننده باتری های نخاعی می باشد.

   پاسخ
 22. دکتر محمدرضا کاظمی

  باسلام ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال بفرمایید.

  پاسخ
 23. دکتر محمدرضا کاظمی

  چنانچه تنگی کانال متوسط باشد با لیزر داخل دیسک قابل کنترل می باشد

  پاسخ