پی آر پی PRP

1397/04/21 60 نظرات

پی آر پی چیست : پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (PRP) روش غیر جراحی نسبتا جدیدی است که با تحریک و بهبود مکانیزم طبیعی ترمیمی بدن در ارگان های عضلانی – استخوانی باعث کاهش آسیب بافتی و  ترمیم بافت می شود. ازاین تکنیک امروزه برای درمان بیماری های اسکلتی – عضلانی، آرتروز، تاندونیت، و کشیدگی یا پارگی رباط و آسیب های ورزشی و بازگشت به فعالیت‌های عادی و ورزشی با حداقل ناراحتی و درد استفاده می شود.

تزریق پی ‌آر ‌پی می‌تواند نتایج درمانی بلند مدت برای فرد به همراه داشته و می تواند یک روش دائمی برای بهبود فرآیند طبیعی ترمیم بدن باشد و دوام و ماندگاری آن در مقایسه با روش های سنتی کاهش درد، طولانی تر است.

پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) چیست

پلاسمای غنی‌شده با پلاکت که به اختصار پی آر پی نامیده می‌شود، در واقع خونی است که با قرار دادن در دستگاه سانتریفیوژ و چرخش با دور سریع، پلاسمای آن از سایر بخش های خون جدا می‌شود. عملکرد اصلی پلاکت ها در خون ایجاد انعقاد است لیکن در این سلول ها فاکتورهای رشد سلولی وجود دارند که امکان ترمیم بافت و تسریع فرآیند بهبود آسیب دیدگی‌ها را پس از تزریق در نواحی تحت درمان فراهم می‌کنند. گستره استفاده از این تکنیک روز به روز در حال افزایش است. در ابتدا از PRP برای ترمیم عضلات استفاده شد اما باگذشت زمان در سایر ارگان ها و مناطق نظیر ستون فقرات و پوست و انواع بافت نرم مورد استفاده قرار گرفته است.

عملکرد پی آر پی

خون انسان در حالت عادی از 93% گلبول های قرمز، 6% گلبول های سفید، و 1% پلاکت  تشکیل شده است. پلاکت ها علاوه برنقش ضد انعقادی یکی از اجزاء مهم در فرآیند بهبود آسیب دیدگی بافت ها می‌باشد. در اولین مرحله آسیب دیدگی بافت با حرکت پلاسما به سمت آسیب فرآیند ترمیم بافت آغاز می گردد. به منظور حداکثر کردن این فرآیند، لازم است پلاکت مورد نیاز برای این درمان متمرکز شده و از گلبول های قرمز خون جدا شوند. در واقع هدف از تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت حداکثر کردن تعداد پلاکت‌ها و حداقل کردن تعداد گلبول های قرمز خون در محل بافت آسیب دیده یا دچار درد است که می تواند فرآیند طبیعی ترمیم بدن را تحریک و تسریع نماید.

نواحی مورد درمان با PRP

PRP دارای بیشترین تاثیر در درمان کشیدگی یا پیچ خوردگی مزمن رباط ها و تاندون ها در شرایطی است که سایر روش های درمانی محافظه کارانه تاثیر درمانی مناسب برای درمان و رفع مشکل نداشته باشند. موارد شایع کاربرد پی آرپی :

 • آسیب دیدگی های عضلات
 • آسیب دیدگی های تاندون ها
 • آرتروز مفاصل
 • سندروم های گیرافتادگی عصب همچون سندروم تونل کارپال

تهیه و تزریق پی آر پی

یک هفته قبل از تهیه PRP باید مصرف آسپرین و داروهای NSAIDS قطع شود. کل فرآیند گرفتن خون در حدود 30 دقیقه زمان نیاز دارد. حدود 30-40 سی سی خون از بیمار در شرایط استریل گرفته شده و در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. این دستگاه خون را با سرعت بالا چرخش می‌دهد تا به این ترتیب گلبول‌های قرمز خون از پلاسمای آن جدا شوند. هنگامی که این سلول ها از یکدیگر جدا شدند، پلاسمای غنی شده از پلاکت به دست می‌آید که آماده برای تزریق می‌باشد سپس تزریق فرآورده به محل مورد نظر به شکل ساده و یا با استفاده از دستگاه های رادیولوژی و یا سونوگرافی انجام می گردد.

بطور کلی تزریق PRP دردناک نیست. با این وجود ناراحتی بیمار در این شرایط به ناحیه تحت تزریق بستگی دارد. در این شرایط تزریق به مفاصل حداقل ناراحتی را برای فرد ایجاد می‌کند. گاهی اوقات بیمار با مقدار کمی درد پس از درمان مواجه می‌شود، اما این درد فقط چند روز ادامه یافته و با استفاده از داروهای مسکن از نوع استامینوفن قابل کنترل است. در این بازه زمانی لازم است فرد بیمار از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (بروفن ، سلبرکس و…) خودداری کند زیرا مصرف این داروها ممکن است فرآیند بهبود بیمار را با مشکل مواجه کنند.

زمان حصول نتیجه درمانی

مزایای درمان با تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت در اینست که بر خلاف سایر روش های درمانی، این درمان دارای نتایج شگرف و بلند مدت است. مدت زمان لازم برای مشاهده نتایج این درمان بستگی به ناحیه آسیب دیده و مقدار آسیب دیدگی دارد. بطور میانگین، اکثر افراد بهبود در شرایط بیماری خود را به صورت کاهش درد یا بهبود عملکرد با گذشت چهار تا شش هفته از تکمیل درمان مشاهده خواهند کرد. بیمار می‌تواند با ادامه دادن برنامه فیزیوتراپی و اجتناب از انجام فعالیت‌های شدید یا وارد نکردن فشار زیاد به بافت های آسیب دیده در هفته های پس از تزریق به فرآیند بهبود خود کمک کند. به این ترتیب فرآیند بهبود بافت‌ها در بهترین حالت خود خواهد بود.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.3/5 - (16 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. جعفری

  سلام من حدود ۵ماه دچار یک درد در ناحیه لگن شدم که اول ام آر ای کمر دادم که گفتن گودی کمر دارم بعد رفتم فیزیوتراپی که گفتن مشکل از لگن وچرخش در سمت راست لگن صورت گرفته با فیزیوتراپی دردم بهتر شد ولی هنوز درد دارم نمی تونم بشینم ام آر ای لگن هم گرفتم دوباره چرخش بود گفتن که prp کنم مفصل ساکروایلیاک تاثیری داره prp برای این درد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت وجود آرتروز مفصل بله موثر است

   پاسخ
 2. اروین

  سلام و خسته نباشید اقای دکتر من چند سالیه در ناحیه کشاله ران عضلات اداکتور ضعف دارم الان یه درد مزمن شده گفتم که شما چه روشی برای درمان سراغ دارید و ایا prp موثر هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه آسیب دیدگی بافت نرم وجود داشته باشد بله ،موثر است.

   پاسخ
 3. زرگر

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من سیاهی استخوان هیپ مفصل لگن دارم خواستم ببینم که PRP میتونه درمان کنه
  هردکتر میگه باید عمل تعویض مفصل بشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه تخریب ها کم باشد بله کمک کننده است .

   پاسخ
 4. بهلول محرمی

  باسلام
  من توشهرتبریزتوسط یکی از پزشکان به مدت سه باربه فاصله یک ماه ازهردوره prpتزریق کرده ام الان.مدت ۲۰روزازآخرین تزریق گذشته ولی همچنان تورم ودردشدیدی دارم.لطفا راهنمایی فرمایید پس چند مدت نتیجه حاصل خواهدشد؟توضیح اینکه پزشک خودم میگن استراحت کنید بهتر میشه.واینکه پس ازتزیق دوم زانوم بهترشده بود.باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام این مقوله را نمی توان از راه دور قضاوت کرد ولی معمولاً یک ماه پس از تزریق سوم باید تغییرات مثبت دیده شود.

   پاسخ
 5. امین کولیوند

  سلام اقای دکتر.من ورزش بدنسازی انجام میدم به صورت حرفه ای و الان چن وقته سرشانه سمت راستم حالت عادی درد نداره ولی به نمیزاره درست ورزش کنم وحتی استخوان سرشانه ام کمی پتورم شده حدود ۱۰ جلسه فیزوتراپی رفتم درست نشد من زمان زیادی ندارم اقایه دکتر چون مسابقه میدم کلی دکتر و فوق تخصص رفتم حتی تزریق استرویید شیری رنگ به سرشانه ام تزریق شد اما فایده ای نداشت الان من حدود ۵ ماهه این درد رو دارم استاد عزیز شما چه دستوری میدهید؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام نیاز به معاینه و تصویربرداری های لازم است در صورت آسیب به بافت نرم و یا مفاصل ارتوکین تراپی در ورزشکاران موثر است.

   پاسخ
 6. نسرین

  سلام آقای دکتر
  برای درمان بورسیت لگن prp موثره؟
  بعداز جراحی تعویض مفصل لگن، این مشکل رو دارم. دوبار کورتون تزریق کردن کامل درمان نشده
  متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله ارتوکین و پی آر پی موثر است.

   پاسخ
 7. فاطمه

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  آقای دکتر من ۳۶ سالمه حدود ۴ ساله که دنبالچه ام به خاطر زیاد یه جا نشستن اذیتم میکرد ولی خیلی درد آور نبود، الان یک ساله که خیلی درد میکنه و اصلا نمیتونم بشینم تو این یک سال ۳ دوره کورتون تزریق کردم که جواب نداد و خیلی هم بدتر شده دکتر گفت که باید دنبالچه رو در بیاریم که من قبول نکردم حالا پیش یه متخصص دیگه رفتم با ام آر آی جدید که دکتر گفت مهره های دیسکم زده بیرون و برام پی آر پی اوزون درمانی تجویز کرده تزریق تو مهره ها و یه تزریق دیگه تو دنبالچه تو سه مرحله، به نظر شما این روش جواب میده یا باید دنبالچه رو جراحی کنم، ببخشید یه سوال دیگه : من پارسال کرونا گرفتم که دکتر وقتی فهمید گفت مهره های دیسکم به خاطر کروناست که زده بیرون، این نظریه به نظر شما درسته؟ با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام کورونا ارتباطی با بیرون زدگی دیسک ندارد .در صورتی که دردهای دنبالچه سرکش هست باید شبکه عصبی دنبالچه لیزر و ار اف بشود.

   پاسخ
 8. زهره

  سلام
  پسر من ۲۵سال سن داره و دچار نرمی غضروف زانو هست .زانو سمت راستش درد داره و باعث اذیتش میشه .آیا pRpبراش گزینه مناسبی هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله کمک کننده است

   پاسخ
 9. مجیدی

  سلام حدود ۲۳ ساله مشکل دکورون دارم مزمن شده چندین بار تزریق کورتون داشتم بی نتیجه ،بنظرتون پی ار پی جواب میده چون گفتن باید جراحی بشه،ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام انجام پی آر پی و سلول درمانی در این زمینه مفید است

   پاسخ
 10. زهرا

  سلام وقت بخیر چند سالی التهاب فاشیای پا دارم فیزیوترامی و شاک ویو و نیدل زدم ورزشهای کششی ولی دردبه آشیل پام رسید که تق و تق میکرد تازگیprpکردم کنارش آمپول متیل پردنیزلون استات زد آیا در کنارprpتزریق میکنن؟
  من قبلا کورتون زده بودم و کف ماهام داغون شد
  سوال بعد prpچن جلسه انجام بدم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام پی آر پی معمولا سه مرتبه تکرار میشود اما در کنار آن کورتون ها تزریق نمی شوند.

   پاسخ
 11. احمدی

  آیا مشکل سرخوردگی مهره و دیسک کمر با انجام پی آر پی درمان میشود یا بهبود پیدا میکند

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام.خیر.

   پاسخ
 12. ستاره محمودی نافچی

  سلام آقای دکتر کاظمی
  چندین سال هست که زانو درد شدید دارم و یه مدت هست که کمردرد شدید هم اضافه شده. 44 سالمه. 12سال پیش بعد از زایمانم زانو دردشروع شده. PRP را برای هردو انجام دهم؟ قبل از اینکه به شما مراجعه کنم باید MRI بگیرم؟ میشه راهنمایی کنید چه اسکن هایی باید همراه داشته باشم که بیمارستان میلاد انجام دهم و با خود بیاورم چون برام سخته، حق الزحمه شما چقدر میشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ابتدا باید معاینه شوید و سپس تصویربرداری ها بر اساس یافته های معاینه و نیاز شما درخواست شود.

   پاسخ
 13. فاطمه

  سلام روزتون بخیر .من دچار دیسک گردن وخارپاشنه شدم.دکتر برام تزریق prp نوشته .آیا موثر هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام، برای خارپاشنه بله.

   پاسخ
 14. فرزانه علی نیا

  سلام آقای دکترمن تنگی کانل شدید دارم ودیسک ۳،۴،۵،هم آسیب دیده گی دارد والان درد شدید در باسن ها دارم وتحلیل در باسن ها خیلی مشهود است ،آیا این روش برای من فایده دارد .لطفا پاسخ بدهید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام اگر تخریب عصبی اتفاق افتاده باشد خیر.

   پاسخ
 15. محمدعلی

  سلام جناب اقای دکتر مادرم دوماه پیش به خاطر درد شانه تزیق پی ار پی انجام داده ولی تاکنون شبها ازدرد نمیتونه بخوابه ومیگه مثل اینکه کسی خنجری وارد شانه دست چپم کرده خواستم ببینم ایا این درد ادامه دار است یا چه بایستی بکنیم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نشان دهنده این است که پی آر پی اثرگذار نبوده و باید از سایر روش ها استفاده کنید.

   پاسخ
 16. محمد

  سلام آقای دکتر
  من تا الان دو مرحله prp تاندون شانه انجام دادم. می‌خواستم بدونم چند روز بعد تزریق امکان انجام تمرینات فیزیوتراپی هست ؟
  متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام با نظر پزشک معالج معمولاً یک ماه بعد

   پاسخ
 17. سارا

  سلام اقای دکتر.
  امیدوارم سوال من رو هم‌جواب بدید چون خیلی استرس دارم..
  من‌دوهفته پیش prp صورت انجام دادم. بعد از دو روز التهاب و ورمش خوابید و اوکی شد.
  اما دو هفته بعد از prp‌یهو شب که خوابیدم صبح بیدار شدم دیدم دقیقا وسط دوتا ابروهام یه چیزی شبیه جوش خیلی بزرگ دراومده. اولش فکر کردن جوشه. ولی نه درد داشت نه هیچی. وقتی لمس میکنم انگار زیرپوستم دوسه تا توده کوچیک لمس میشه و پیوسته نیست. دکتر رفتم واسم سفالکسین و موپیروسین داد.الان حدود ۹ کپسول خوردم ولی فرقی نکرده.
  از یه دکتر دیگه‌پرسیدم گفت ماله همونprpهستش که اونجایی که تزریق کرده عفونت کرده. ولی اخه چرا پس ظاهرش نه چرکی هستش و نه تغییری توی سایزش‌میکنه؟
  یعنی به سفالکسین جواب میده؟
  خیلی نگرانم😔

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله مرتفع می شود و مسئله عمده ای نیست.

   پاسخ
 18. رحمان

  باسلام بنده بیمار38ساله هموفیلی هستم برای مچهای پا می خواستم تزریق prp انجام دهم چند سوال داشتم در بیماران هموفیلی این روش پاسخگوهست؟
  نیاز به چند مرحله تزریق دارد؟
  هزینه چقدر می شود باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در ابتدا باید مشخص شود مشکل مچ پا چیست و بر اساس آن ضرورت تزریق مشخص گردد. نیاز به معاینه و تصویربرداری میباشد.

   پاسخ
 19. سعید

  سلام وقت بخیر
  من چند سال پیش رباط و مینیسک زانوم رو جراحی کردم و فوتبالم رو دوباره ادامه دادم الان چند وقته که بعد از بازی زانوم درد میگیره . میخواستم بدونم prp میتونه کمک کننده باشه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله کمک کننده است

   پاسخ
 20. الهام

  سلام آقای دکتر
  من حدود دو ماه پیش پیچ خوردگی مچ پا داشتم و دو تاندونم کامل پاره شد و یکی هم کشیده شد.
  با یک هفته تاخیرمراجعه کردم و سه هفته گچ گرفتم ولی همجنان بعد از باز کردن گچ درد داشتم با مراجعه مجدد،دیشب برام prp در عضله مچ تزریق شد.
  سوالم اینه که آیا درمان موثریه و نیاز به عمل نیست؟
  و اینکه از دیشب درد خیلی شدید و غیر قابل تحملی در مچ پا دارم.
  برای تسکین این درد چه کار می تونم بکنم و تا کی ادامه داره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله امکان تزریق همزمان اوزون و پی آر پی هست اگر پارگی ها ناکامل باشد سلول درمانی کمک کننده است ولی اگر پارگی ها کامل باشد نیاز به جراحی است.

   پاسخ
 21. متقی پور

  باسلام من نقاط ماشه من گردن وشانه درد دارم مدت ۳سال هرکاری کردم نتیجه نگرفتم درد بیشتر شده تشکر پاسخگو باشید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید تحت هدایت دستگاه سونوگرافی در نقاط ماشه ای تزریق هیالاز انجام شود.

   پاسخ
 22. ha

  سلام و عرض ادب

  بنده حدود یکسال هست دچار سیاهی سر استخان لگن شدم و از عمل بیزارم.

  آیا PRP درمانی راه حل درمان هست خدمت برسم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در مراحل اولیه تخریب مفصلی می تواند روند استحاله و تخریب مفصل را کند کند.

   پاسخ
 23. فردین

  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر. بنده حدود 10 سال پیش در فوتبال دچار پارگی مینیسک و رباط صلیبی شدم و در طی این چند سال با پرهیز به زانوم فشار نیاوردم ولی متاسفانه 5 ماه قبل همون زانوی آسیب دیدم در حین پیاده وی ساده پیچ خورد و درد بسیار شدید همراه با ورم زیاد در زانوم ایجاد شد که نمیتوانستم زانوم را خم یا راست کنم و بعد از 2 ماه بهتر شدم ولی درد کمی هنوز دارم مخصوصا هنگام بالا و پایین رفتن از پله تشدید میشود. هر چند پارسال هم دوباره mri گرفتم و همون پارگی مینیسک و acl و مقداری آب آوردن، رو نشون داد.
  حالا با این شرایط به نظر شما انجام prp برای من مفید خواهد بود؟ چون تا حد ممکن نمیخوام عمل کنم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام چنانچه پارگی ها نا کامل باشد بله.

   پاسخ
 24. مهابادی

  سلام مهابادي هستم 42ساله کاندید عمل هستم با تنگی کانال یا بیرون زدگی دیسک دارم تجویز prp برام شده آیا مفید هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تاثیرات پی آر پی در زمینه تنگی کانال اثبات شده نیست.

   پاسخ
 25. حسن کامیاب

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر خداقوت میگم خدمت شما …
  حقیقتا من سه سالی هست که گردن درد دارم به طوری که سرم به سختی خم‌ میشه به چند تا پزشک اورتوپد مراجعه کردم نتیجه ای نگرفتم ام آر ای گرفتم و دوباره به پزشک متخصص مراجعه کردم گفتن آرتروز گردن داری و گفتن باید رعایت کنی تا خوب بشی و هیچ درمانی ندادن و یه سری ورزش و تمرین انجام میدم که اونم زیاد تاثیری نداشته ….
  این درد یه چند وقتی که خیلی داره اذیتم و می‌کنه و دردش روز به روز شدید تر میشه و تا الان متاسفانه و درمانی واسش پیدا نکردم و دردش جوری که میزنه به کتفم و شانه هام خیلی اذیتم می‌کنه
  سوالم اینجاست آیا با تزریق ژل پی ار پی می‌تونم این مشکل من رو چاره کنم و درد من خوب بشه و از این وضعیت بلا تکلیفی بیام بیرون و دوباره سلامتی رو به دست بیارم
  ممنون از شما که وقت میزارین و پاسخگو هستین …
  با تشکر …

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه به ریشه‌های عصبی فشار می آورد باید عمل لیزری دیسک انجام شود.

   پاسخ
 26. مجید

  سلام یه هفته پیش پی ار پی مچ‌پا انجام دادم الان دوروزه مچ پام در حین فیزیوتراپی ورم کرده که اولش ورم نداشت ایا این ورم طبیعی هست یا نه من دچار پیچ‌خورگی مچ پا شده بودم و ام ار ای گرفتم رباطم نیمه پاره گزارش شده ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، مقداری از تورم می تواند به دلیل التهاب ناشی از پی ارپی باشد که طبیعی است و مشکلی ندارد.

   پاسخ
 27. کامیارشرری

  سلام آقای دکتر خوب هستین بنده سه روز پیش پی آرپی تزریق کردم ب L5وS1ستون فقراتم الان درمنزل درحال استراحت هستم دیسک کمرم ترکیده بود الان استرس دارم نمیدونم این نتیجه بهم جواب میده یاخیر لطفاراهنماییم بکنید ممنون میشم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام چنانچه پارگی دیسک وجود داشته باشد خیر موثر نیست.

   پاسخ
 28. R

  سلام من پی آرپی صورت انجام دادم .خونی مدار من گرفتن بعد داخل دستگاه گذاشتن زرد نشد و قرمز بود چون ماه قبلش ک‌انجام دادم پلاکت خون من زرد رنگ بود.بنظرتون مشکلی برای صورتم بوجود نمیاد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام خیر مشکلی نیست، مقداری از گلبول های قرمز در پلاسما حل شده بوده که ایجاد تغییر رنگ کرده بوده است.

   پاسخ
 29. دکتر محمدرضا کاظمی

  باسلام باید از خود پزشک معالج تون سوال بفرمایید که چه داروهایی را تزریق کرده اند.

  پاسخ
 30. دکتر محمدرضا کاظمی

  باسلام درمان هایی که ذکر کردید در صورت بیرون زدگی های بسیار کوچک موثر هستند وگرنه باید از سایر درمان ها استفاده نمود.

  پاسخ
 31. عایمراد

  سلام خسته نباشید من 42سالمه و پارکی دیکس کمر دارم بعد از عکس مشخص شد مهره های چهار وپنج اسیب دیدن ایا پی ار پی. جواب میده البته دکتر گفته که دیکس شدید دارم و البته که اقا هستم بعد از پی ار پی هشتاد درصد درد م کمتر شده امیدوار باشم که پی ار پی جواب میده یا دوباره نیاز پیدا میکنم به پی ار پی؟ با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام خیر پی آر پی درمان کننده پارگی دیسک نیست.

   پاسخ