پی آر پی PRP

1397/04/21 48 نظرات

پی آر پی چیست : پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (PRP) روش غیر جراحی نسبتا جدیدی است که با تحریک و بهبود مکانیزم طبیعی ترمیمی بدن در ارگان های عضلانی – استخوانی باعث کاهش آسیب بافتی و  ترمیم بافت می شود. ازاین تکنیک امروزه برای درمان بیماری های اسکلتی – عضلانی، آرتروز، تاندونیت، و کشیدگی یا پارگی رباط و آسیب های ورزشی و بازگشت به فعالیت‌های عادی و ورزشی با حداقل ناراحتی و درد استفاده می شود.

تزریق پی ‌آر ‌پی می‌تواند نتایج درمانی بلند مدت برای فرد به همراه داشته و می تواند یک روش دائمی برای بهبود فرآیند طبیعی ترمیم بدن باشد و دوام و ماندگاری آن در مقایسه با روش های سنتی کاهش درد، طولانی تر است.

پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) چیست

پلاسمای غنی‌شده با پلاکت که به اختصار پی آر پی نامیده می‌شود، در واقع خونی است که با قرار دادن در دستگاه سانتریفیوژ و چرخش با دور سریع، پلاسمای آن از سایر بخش های خون جدا می‌شود. عملکرد اصلی پلاکت ها در خون ایجاد انعقاد است لیکن در این سلول ها فاکتورهای رشد سلولی وجود دارند که امکان ترمیم بافت و تسریع فرآیند بهبود آسیب دیدگی‌ها را پس از تزریق در نواحی تحت درمان فراهم می‌کنند. گستره استفاده از این تکنیک روز به روز در حال افزایش است. در ابتدا از PRP برای ترمیم عضلات استفاده شد اما باگذشت زمان در سایر ارگان ها و مناطق نظیر ستون فقرات و پوست و انواع بافت نرم مورد استفاده قرار گرفته است.

عملکرد پی آر پی

خون انسان در حالت عادی از 93% گلبول های قرمز، 6% گلبول های سفید، و 1% پلاکت  تشکیل شده است. پلاکت ها علاوه برنقش ضد انعقادی یکی از اجزاء مهم در فرآیند بهبود آسیب دیدگی بافت ها می‌باشد. در اولین مرحله آسیب دیدگی بافت با حرکت پلاسما به سمت آسیب فرآیند ترمیم بافت آغاز می گردد. به منظور حداکثر کردن این فرآیند، لازم است پلاکت مورد نیاز برای این درمان متمرکز شده و از گلبول های قرمز خون جدا شوند. در واقع هدف از تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت حداکثر کردن تعداد پلاکت‌ها و حداقل کردن تعداد گلبول های قرمز خون در محل بافت آسیب دیده یا دچار درد است که می تواند فرآیند طبیعی ترمیم بدن را تحریک و تسریع نماید.

نواحی مورد درمان با PRP

PRP دارای بیشترین تاثیر در درمان کشیدگی یا پیچ خوردگی مزمن رباط ها و تاندون ها در شرایطی است که سایر روش های درمانی محافظه کارانه تاثیر درمانی مناسب برای درمان و رفع مشکل نداشته باشند. موارد شایع کاربرد پی آرپی :

 • آسیب دیدگی های عضلات
 • آسیب دیدگی های تاندون ها
 • آرتروز مفاصل
 • سندروم های گیرافتادگی عصب همچون سندروم تونل کارپال

تهیه و تزریق پی آر پی

یک هفته قبل از تهیه PRP باید مصرف آسپرین و داروهای NSAIDS قطع شود. کل فرآیند گرفتن خون در حدود 30 دقیقه زمان نیاز دارد. حدود 30-40 سی سی خون از بیمار در شرایط استریل گرفته شده و در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. این دستگاه خون را با سرعت بالا چرخش می‌دهد تا به این ترتیب گلبول‌های قرمز خون از پلاسمای آن جدا شوند. هنگامی که این سلول ها از یکدیگر جدا شدند، پلاسمای غنی شده از پلاکت به دست می‌آید که آماده برای تزریق می‌باشد سپس تزریق فرآورده به محل مورد نظر به شکل ساده و یا با استفاده از دستگاه های رادیولوژی و یا سونوگرافی انجام می گردد.

بطور کلی تزریق PRP دردناک نیست. با این وجود ناراحتی بیمار در این شرایط به ناحیه تحت تزریق بستگی دارد. در این شرایط تزریق به مفاصل حداقل ناراحتی را برای فرد ایجاد می‌کند. گاهی اوقات بیمار با مقدار کمی درد پس از درمان مواجه می‌شود، اما این درد فقط چند روز ادامه یافته و با استفاده از داروهای مسکن از نوع استامینوفن قابل کنترل است. در این بازه زمانی لازم است فرد بیمار از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (بروفن ، سلبرکس و…) خودداری کند زیرا مصرف این داروها ممکن است فرآیند بهبود بیمار را با مشکل مواجه کنند.

زمان حصول نتیجه درمانی

مزایای درمان با تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت در اینست که بر خلاف سایر روش های درمانی، این درمان دارای نتایج شگرف و بلند مدت است. مدت زمان لازم برای مشاهده نتایج این درمان بستگی به ناحیه آسیب دیده و مقدار آسیب دیدگی دارد. بطور میانگین، اکثر افراد بهبود در شرایط بیماری خود را به صورت کاهش درد یا بهبود عملکرد با گذشت چهار تا شش هفته از تکمیل درمان مشاهده خواهند کرد. بیمار می‌تواند با ادامه دادن برنامه فیزیوتراپی و اجتناب از انجام فعالیت‌های شدید یا وارد نکردن فشار زیاد به بافت های آسیب دیده در هفته های پس از تزریق به فرآیند بهبود خود کمک کند. به این ترتیب فرآیند بهبود بافت‌ها در بهترین حالت خود خواهد بود.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.5/5 - (22 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. زهرا

  سلام وقتتون بخیر.
  همسرم ۳۲ سالشونه. پارگی دیسک ۵ و تنگی کانال نخاع و کمی انحراف مهره دارند. طب فیزیکی تجویز ورزش کردند که بعد از انجام ورزش ها درد خیلی خیلی شدید در ران و پشت پا ی چپشون گرفتند. الان پیشنهاد دادند اگر درد بهود نیافت پی آر پی انجام بدند. خیلی نگرانم به نظرتون انجام بدیم بهتر میشند؟؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنان چه درمان های غیر تهاجمی موثر نبوده است باید تزریقات ستون فقرات انجام شود.

   پاسخ
 2. بی پروا

  سلام و روز بخیر
  بعد از پی آر پی لگن چه مدت باید بگذره تا بتونم کوهنوردی رو شروع کنم یا دویدن؟؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام حداقل یک ماه پس از آخرین دوره تزریق

   پاسخ
 3. سالومه

  تزریق پی آر پی برای درد مچ پا که در اثر کشیدگی رباط مچ پا هست تاثیری داره یا خیر؟
  من دچار بی ثباتی مفصل پا هستم و موقع راه رفتن حس تق تق دارم و در اثر زیاد قلنج شکوندن مچ پام دچار درد در ناحیه مچ پام شدم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، چنانچه پارگی کامل بافت نرم ایجاد نشده باشد بله.

   پاسخ
 4. فریده

  با سلام خدمت دکتر کاظمی
  من ارتروز زانو دارم و دکترم پی آر پی رو تجویز کردن از زمان اولین پی آر پی که انجام دادم 3 هفته س میگذره روزای اول خوب بود ولی الان چند روزه که درد زانوام برگشته میخواستم بدون این درد طبیعی؟
  با تشکر از شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید سه مرتبه تکرار شود.

   پاسخ
 5. آرزو غفوری

  سلام آقای دکتر من قبلا پیام دادم که رباط صلیبی خلفی پام دچار کشیدگی شماره ۲شده بود پیشنهاد پی آر پی رو دادین من هم ۳جلسه به فاصله یک هفته انجام دادم آلام از آخرین تزریقم ۴۵روز گذشته هیچ بهبودی ندارم حتی ۱۵ دقیقه نمیتونم سر پام وایسم چه موقع خوب میشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت موفقیت آمیز بودن حداکثر پس از سه ماه از آخرین تزریق باید تغییرات مثبت دیده شود

   پاسخ
 6. مریم

  سلام آقای دکتر من از سال ۹۶ درد شدید لگن داشتم
  که البته شدتش فقط لگن نبود ،بعدز ایه ندت با تاندون های پا و درد متفاوت، نان رفتم ، ازون و سم مار و کورتون تزیق کردن، قرص پرگابلین و سیتوپلاسم دادن اثر نکرد بعد عکس رنگی هسته ای انداخت گفتن روماتیسم هن دارم..
  من واقعا روزی پنج تا مسکن و قرصهای دیگه میخورم‌اثر نداره. شما بیمارستان هم پی آر پی یا هرچی لازمه انجام میدید.. و بیمارستانتون کجاست آقای دکتر ، شبها تا صبح نمیخوایم از درد شدید و قرصهای خواب فراوان میخورم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام با کلیه مدارک جهت بررسی اولیه به کلینیک ما مراجعه فرمایید.

   پاسخ
 7. حسین

  سلام وقت بخیر . آیا پی ار پی به صورت دیگه ای هم تزریق میشه ؟ منظورم این هستش ک الان خیلی از کلینیک های تحت نظارت متخصص مو با مبلغ ۱ میلیون این کارو انجام میدن و در یک کلینیک معمولی این قیمت به ۵۰۰ تومن کاهش پیدا می‌کنه .تفاوتی در نحوه خون گیری و تزریق وجود داره ؟ ممنونم .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام کیت های مخصوص زیبایی با کیتهای مفاصل و اسکلت متفاوت است در زمینه سلول درمانی مفاصل و عضلات اینکار باید توسط پزشک فوق متخصص درد یا ارتوپد یا طب فیزیکی انجام شود.

   پاسخ
 8. مرتضی

  سلام آقای دکتر آیا بعد از عمل تراشیدن سیاهی سر استخوان لگن احتمال بازگشت سیاهی هست یا نه؟ ممنون میشم که جواب قطعی بدید، چون دکترم گفته احتمال داره سیاهی برگرده، هنوز عمل نکردم میخوام مطمئن شم. اسم دکترم مسعود حاجی خانی هستش.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام احتمال عود هست ولی زیاد نیست.

   پاسخ
 9. وحید

  سلام وقت بخیر
  بنده دیسک کمر مهره های ۵ و ۶ رو دارم
  در حال حاضر اولین جلسه پی آر پی رو انجام دادم. یک جلسه هم آمپول کودال تزریق کردم
  خواستم بدونم این روش ها برای درمان مناسب هستن یا خیر؟ ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله کمک کننده هستند

   پاسخ
 10. فریده

  سلام خدمت آقای دکتر کاظمی
  فیزیوتراپی بعداز پی آر پی لازم انجام بشه؟
  واینکه چه مدت بعداز عمل پی آر پی باید فیزیوتراپی رفت و چند جلسه لازم است

  متشکرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام این سوال بستگی به ارزیابی پزشک و نوع آسیب دارد.

   پاسخ
 11. صباشرفی

  سلام اقای دکتر من 21سالمه ام ار ای و نوار عصب گرفتم تشخیص دکتر دیسک کمرو دیسک گردن و نرمی غضروف پا و تنگی کانال بود گفتن باید3جلسه PRP انجام بدم ایا این تزریق جواب میده یا ن ضرر نداره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام پی آر پی صرفا در نرمی غضروف پا پاسخ دهنده است.

   پاسخ
 12. م

  سلام آقای دکتر من سه روز است که پی از پی داخل زخم انجام دادم و الان فوق العاده درد و‌سوزش دارم خیلی آیا طبیعی است یا نه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله طبیعی است و به دلیل ایجاد التهاب و بازسازی توسط پی آر پی است.

   پاسخ
 13. rezaee

  سلام
  روزگارتون بخیر
  ببخشید جناب دکتر من مادرم دچتر ارتروز پوکی استخوان و از بین رفتن غصروف زانو هستن که چون سنشون بالاست تعویض مفصل به صلاح ندونستن
  سوال برای از بین رفتن درد زانو ژل میتونن تزریق کنندد
  روش تزریق پی آر پی با ژل فرق دارد؟
  کدوم بهتر میدونید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ارتوکین در مرحله اول و در قدم دوم پی آر پی توصیه می شود.

   پاسخ
 14. فریده زنجانی

  سلام خدمت آقای دکتر کاظمی
  سوالی از خدمتتون کردم و پاسخ دادید در پی آر پی زانو یی که انجام دادم بهتر بود کورتون با پی آر پی تزریق نمی شد میخوابم بدون مشکلی پیش میاد در روند درمان و برای نوبت دوم انجام پی آر پی اگه دکترم خواست دوباره از کورتون استفاده کنه باید چیکار کنم؟
  ممنون از لطفتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام اساس کار پی آر پی ایجاد التهاب و ترمیم بافتی است و اساس عملکرد کورتون برطرف کردن التهاب است و لذا مصرف همزمان این دو موجب کاهش اثر پی آر پی میشود.

   پاسخ
 15. فریده زنجانی

  با سلام خدمت دکتر کاظمی
  من خانمی 60 ساله هستم و در شهرستان زندگی میکنم مدتی ایست که دچاز آرتروز زانو هستم بعد از چند مرحله درمان با دارو دکتر درمان پی آر پی رو بهم پیشنهاد کرده و دیروز تزریق پی آر پی رو انجام دادم. سوالی از خدمتتون داشتم، دکتر همزمان با پی آر پی کورتون هم به محل تزریق زد میخواستم بدونم این کار معمول و مشکلی در روند بهبودی ایجاد نمیکنه؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، بهتر است باهم تزریق نشوند.

   پاسخ
 16. علیرضا غفاری

  با درود، من دچار آتروپی عضلات پشت ساق پا شده ام و ماهیچه آن از بین رفته. آیا با prp می شود ماهیجه را برگرداند.ضمنا من ضایه نخاعی هستم و از زانوبه پایین دچار عدم حرکت و نداشتن عصب هستم.با سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، بدلیل اینکه عصبها آسیب دیده اند در این مورد پی ار پی موثر نیست.

   پاسخ
 17. سیمین نامدار

  سلام چقدزمان میبره تابعدازپی آرپی خارپاشنه بتونم راحت وبدون دردراه برم وآیا لازم است دوبار پی آرپی خارپاشنه انجام بشه یاهمون یکبارکافیه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،برای بررسی اثرپذیری سه هفته زمان نیاز هست.

   پاسخ
 18. عاطفه قبادی

  سلام آقای دکتر
  من برای دیسک کمرم ، دو هفته پیش اوزون تراپی و تزریق پی ار پی انجام دادم ، تو این دو هفته دردم بهتر نشده و بد تر هم شد، اما مشکل اصلیم اینه که من قبلا دو بار ۵ دوز کورتون استفاده کردم و الان بعد از تزریق پی ار پی دوباره همون حس کم جونی و معده درد و اشتهای زیاد بعد از تزریق کورتون رو دارم با اینکه یک و نیم سال از تزریق کورتون گذشته ، این معده درد و اینکه بدنمو دارم به زور حرکت میدم انقدر که بی جونه ربطی به تزریق پی ار پی و اوزون تراپی من داره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ارتباطی با پی ار پی و ازون ندارد اما چنانچه بیرون زدگی دیسک باشد تزریق ازون و پی آر پی در عضلات در مطب کارساز نیست و باید عمل های بسته لیزری در اتاق عمل برای شما انجام شود.

   پاسخ
 19. حمیدرضا شاه نظری

  سلام روش prpبرای درمان تنگی کانال نخاعی شدیدموثر است یاخیر؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،چنانچه تنگی ناشی از تغییرات آرتروزی باشد تا حدی کمک کننده است در غیر اینصورت خیر.

   پاسخ
 20. بی تا

  سلام برای درد کمر که ستون فقرات سرخوردگی دارند و آرتروز هم میشه استفاده کرد تزریق پی آر پی و همینطور ژل ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام. در اکثریت موارد بله.

   پاسخ
 21. سیمین نامدار

  سلام برای تسکین دردبعدازپی آرپی خارپاشنه من درسه نوبت ایبوپروفرون خوردم ودرمقاله ای خوندم که این مسکن درعملکردپی آرپی باعث میشه نتیجه بهبودی خوب حاصل نشه آیااینطوره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، بله. می تواند اثر پذیری پلاکت را کاهش دهد.

   پاسخ
 22. رادمهر احمدی

  سلام و وقت به خیر .
  سالهاست درگیر دردهای مایوفاشیال در کتف ووپا هستم ( شاید به خاطر ساز زدن و حرکات تکراری …)
  امکان بهبودی به واسطه prp یا روش دیگری هست ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تریگر پوینت ها و دردهای مایوفیشیال با سلول درمانی و تزریقات هیالاز قابل کنترل هستند اما اینکه درمان کامل اتفاق بیفتد خیر ولی میزان درد ها به طور محسوسی کاهش می یابد.

   پاسخ
 23. آرزو غفوری

  سلام آقای دکتر من خانمی ۳۱ساله هستم زانوهام چند ساله درد میکنه حدودا۵سال عکس گرفتم و گفتن چیزی نیس تا بلاخره دردش زیاد شد و ام آر ای گرفتم و گفتن رباط صلیبی خلفی pclکشیدگی زیاد داره و به مویی بنده هست که خدای نخواسته پاره بشه یک دکتر نظرش تزریق ژل بود یک دکتر تزریق پی آر پی بود و من پی آر پی یو انتخاب کردم از نظر شما برای درمان رباط پام مآثر هست‌؟یعنی کسی هست که خوب شده باشه رباط پاش ترمیم شده باشه با پی آر پی ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام .بله. در نیمه پارگی ها موثر است.

   پاسخ
 24. پریا پارسا

  سلام وقتتون بخیر. آقای دکتر من دیروز پی آر پی و ازون تراپی انجام دادم برای دیسک کمر، بیرون زدگی دیسک ۴ و ۵ دارم، اما همچنان درد زیاد دارم، همون دردی که قبل از انجام داشتم شایدم بیشتر، آیا طبیعیه و تا چه مدت ادامه داره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام بستگی به میزان پارگی دیسک و فشار به روی عصب دارد . باید تا یک ماه پس از تزریقات تغییرات رصد شود.

   پاسخ