دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » درمان های غیر تهاجمی » کشش ستون فقرات

کشش ستون فقرات

کشش ستون فقرات

ساختار اسکلتی بدن تحت تاثیر نیروی جاذبه بوده و این اثرات در زمان بیداری و فعالیت تشدید می گردد. در پوزیشن نشسته به دلیل شل شدن عضلات شکم تمامی وزن تنه به مهره های ستون فقرات وارد می گردد. در بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای کمری هرگونه افزایش قوس کمری موجب تشدید مشکلات و بیرون زدگی می شود. این مشکلات شامل مواردی چون چاقی ، بزرگی شکم ، ضعف عضلات شکمی ، پوشیدن کفش های پاشنه بلندو…است. اساس کشش ستون فقرات نیز مقابله با این اثر مخرب است.

 بطور کلی کشش ستون فقرات براساس به کار گیری نیروی دستی یا مکانیکی طولی بر محور ستون فقرات انجام می‌شود؛ به عبارت دیگر، قسمت‌های مختلف ستون فقرات در جهت مخالف کشیده می‌شوند تا موقعیت آسیب دیده تغییر یافته و تثبیت شود. نیرو معمولاً بر جمجمه از طریق یک سری وزنه یا ابزار تثبیت کننده وارد شده و بیمار باید روی یک تخت با لباس مخصوص بخوابد و باعث اثرات فیزیولوژیکی زیر میگردد:

  1. افزایش فاصله دیسک بین مهره ای
  2. پیشگیری از چسبندگی های داخل غلاف دورال
  3. کاهش فشار و التهاب روی ریشه های عصبی و دیسک بین مهره ای
  4. بهبود گردش خون در داخل فضای اپیدورال کانال های ریشه عصبی
  5. کاهش درد ، التهاب و اسپاسم عضلانی

به طور شایع این تکنیک ها در دیسک های گردن و کمری استفاده می گردند ولی موارد استفاده از آنها محدود بوده و فقط در مشکلات تازه و بیرون زدگی های نه چندان وسیع مثمر ثمر می باشند ورزش درمانی به منظور تداوم اثر کشش , ضروری است و بهتر است کشش مکانیکی ستون فقرات را فقط در مواردی انجام داد که نتوان با کشش دستی و یا سایر روش ها این کار را انجام داد. البته باید توجه داشت که اثرات این کشش پس از گذشت مدت زمانی ظاهر می گردد و در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب نباید ادامه داده شود.

موارد منع به کارگیری کشش با تراکشن

در افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی هستند که یکپارچگی ستون فقرات را به خطر می‌اندازد مانند پوکی استخوان ، عفونت ، تومور یا روماتیسم مفصلی گردن، تراکشن نباید به عنوان یک گزینه درمانی به کار برده شود. برخی شرایط فیزیکی مانند حاملگی ، بیماری‌های قلبی عروقی ، فتق و در برخی موارد آسیب دیدگی مفصل گیجگاهی باعث می‌شود که بیماران نتوانند از روش کشش ستون فقرات استفاده کنند. در این وضعیت ها نیرویی که در کشش به کار برده می‌شد می‌تواند برای بیمار خطرناک باشد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت