دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

خانه » دردهای شکم و لگن » مفصل لگن ساکروایلیاک , مشکلات و درمان آن

مفصل لگن ساکروایلیاک , مشکلات و درمان آن

آناتومی مفصل ساکروایلیاک

مفصل ساکروایلیاک محل اتصال مهره های ستون فقرات به استخوان های لگن می باشد. هر فرد دارای دو مفصل ساکروایلیاک (راست وچپ) است، که در انتهای ستون فقرات، دقیقا در نزدیکی لگن و استخوان خاجی، واقع شده اند. ساکروایلیاک استخوان لگن (استخوان ایلیاک) و استخوان خاجی (پائین ترین بخش ستون فقرات) را به هم متصل کرده و با جذب ضربات و ایجاد کردن قسمتی بالشتک مانند بین استخوان‌ها ، امکان حرکت لگن را فراهم می‌کند.

آناتومی مفصل ساکروایلیاک

آناتومی مفصل ساکروایلیاک

به طور معمول مفاصل ساکروایلیاک تنها مقدار کمی حرکت می‌کنند، بنابراین استفاده بیش از حد این مفاصل می‌تواند یکی از دلایل ایجاد آسیب و درد این منطقه باشد. هرگونه التهاب در این مفاصل هم میتواند موجب درد و حساسیت شود.

عملکرد مفصل ساکرولیاک و اختلالات آن:

مفصل ساکروایلیاک استخوان های خاجی را در پایه ستون فقرات به استخوان‌های ایلیاک در لگن متصل می‌کنند. استخوان خاجی مثل یک مثلث می‌باشد. این یک استخوان قوی است که از ستون فقرات پشتیبانی می کند. مفاصل ساکروایلیاک به عنوان جذب کننده‌های ضربات، وظیفه انتقال و جذب نیروهای قسمت فوقانی بدن به لگن و پاها را دارند.

یک شبکه متراکم عضلات و رباط ها از این مفاصل پشتیبانی می‌کنند و باعث حرکت بسیار کمی می‌شود. رباط های مفصل ساکروایلیاک از قوی ترین رباط‌ ها در بدن بوده و  آسیب به این رباط ها می‌تواند درد مفاصل ساکروایلیاک را ایجاد کند. به عنوان مثال، پارگی ها و کشش‌های کوچک در طی سال هایی که بیش از حد از مفصل کار کشیده شده، در نهایت می‌توانند باعث افزایش حرکت بیش از حد در مفصل شود که به نوبه خود باعث ایجاد درد می‌شود.

مفاصل ساکروایلیاک توسط یک مایع غلیظ (سینوویوم) پرشده و توسط غشای نازک محصور می شود. علاوه بر این، قسمت های پشتی و پایین تر از سطح اتصالات مفصل ساکروایلیاک با غضروف مفصلی پوشیده شده است. تخریب این غضروف موجب آرتروز شده که می تواند موجب درد مفاصل ساکروایلیاک شود.

اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک

درد در یک یا هر دو مفصل ساکروایلیاک اغلب اختلال مفصلی ساکروایلیاک نامیده می‌شود. علل اصلی مولد این اختلال شامل موارد زیراست:

جابجایی بیش از حد در مفصل : اگر مفصل ساکروایلیاک دارای انعطاف پذیری بیش از حد باشد، بی ثباتی ناشی از آن می‌تواند باعث درد قسمت تحتانی کمر و یا درد لگن یا درد کشاله ران شود.

حرکت بیش از حد در مفصل سخت : درد همچنین می‌تواند ناشی از انعطاف ناپذیری باشد، یک مفصل بیش از حد سفت می تواند منجر به درد پائین کمر و یا دردی شود که تا پائین پاها کشیده می‌شود و درد سیاتیک را تقلید می کند.
اختلالات مفصل ساکروایلیاک اغلب منجر به التهاب یک یا هر دو مفصل ساکروایلیاک می‌شود. هر نوع التهاب مفصلی ساکروایلیاک، ساکروایلئیت نامیده می‌شود. التهاب ممکن است ناشی از سایش غضروف و پارگی در مفصل باشد (استئوآرتریت) یا علائم یک بیماری التهابی بزرگتر باشد.

بیماریهای همراه با ساکروایلیت و درد مفصل ساکروایلیاک :

التهاب مفصل ساکروایلیاک چیست : التهاب دردناک مفاصل ساکروایلیاک می‌تواند نشانه‌ای از طیف وسیعی از بیماری های التهابی باشد که شایعترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

آرتروز

آرتروز و یا استئوآرتریت مفاصل ساکروایلیاک می‌تواند نتیجه تحلیل غضروف بر اثر صدمه و یا سائیدگی باشد. تحلیل غضروف مفصل ساکروایلیاک می‌تواند بر اثر عوامل زیر ایجاد و یا تشدید شود:

 • بالا رفتن سن
 • چاقی مفرط
 • ضربات
 • فشار مکرر بر روی مفصل ساکروایلیاک بر اثر تکرار بعضی حرکات
 • مفاصل تغییر شکل یافته و یا ناهنجار
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان

ساکروایلیت معمولا اولین علامت این بیماری است. این بیماری قبل از پیشرفت، بیشتر از ستون فقرات از طریق یک دوره التهابی، فرسایش و انعطاف ناپذیری، در مفصل ساکروایلیاک ناشی می‌شود. برای تشخیص دقیق اسپوندیلیت انکیلوزان نیاز است مفاصل ساکروایلیاک به طور قابل توجهی تحت تاثیر این چرخه التهاب قرار گرفته باشند.

تشخیص و ردیابی ساکروایلیت می‌تواند از طریق اشعه ایکس، اسکن مغناطیسی ام آر آی و یا سی تی اسکن با نتایج آزمایش های خون همراه با تشخیص پروتئین واکنش پذیر C و یا میزان رسوب اریتروسیتی (ESR) حاصل شود.

آرتریت پسوریاتیک

حدود 10٪ از افراد مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس دچار آرتریت پسوریاتیک می‌شوند. که یکی از مفاصل درگیر آن ساکروایلیاک می باشد.

نقرس

نقرس ناشی از ایجاد کریستال های اسید اوریک در مفصل است. در شایع ترین شکل آرتریت التهابی، نقرس معمولا یک مفصل را در یک زمان تحت تاثیر قرار می‌دهد که غالبا مفصل درگیر انگشت شصت پا است. با این حال، بیماران نقرس ممکن است درد و التهاب مفصل ساکروایلیاک را تجربه کنند. اگر درمان های موضعی نقرس در مفصل ساکروایلیاک بی اثر باشد  درمان مستقیم مفصل ساکروایلیاک ممکن است ضروری باشد.

علل غیر آرتریتی درد مفاصل ساکروایلیاک

همه دردهای مفصل ساکروایلیاک مربوط به آرتریت و التهاب مفصل نیستند. سایر علل آسیب عبارتند از:

آسیب‌ و ضربات

مفصل ساکروایلیاک یا رباط های حمایت شده و اطراف مفصل ساکروایلیاک می توانند با آسیب ها صدمه ببینند.

رباط های سست در دوران بارداری

در دوران بارداری، هورمون ها کاهش پیدا کرده و پروژسترون، ماهیچه ها و لیگامان ها را، به ویژه در ناحیه لگن، سست می کند. گاهی اوقات لیگامنت ها خیلی سست می شوند و مفصل ساکروایلیاک خارج از محل خود می‌لغزد و موجب آسیب مفصل می شود.

تنش‌ و گرفتگی های عضلانی

بعضی از افراد دچاراسپاسم شدید عضلانی هستند و این گرفتگی باعث ایجاد تنش اضافی در مفصل ساکروایلیاک می شود که در طول زمان می تواند منجر به تغییرات تخریبی و درد شود.

علائم درد مفصل ساکروایلیاک

علائم درد مفصل ساکروایلیاک

علائم درد مفصل ساکروایلیاک

معمولا افرادی که اختلال عملکرد ساکروایلیاک دارند در قسمت تحتانی کمر به همراه یک پا دچار درد می شوند. علائم و نشانه های شایع درد مفصل ساکروایلیاک بسیار شبیه دردهای عصب سیاتیک ناشی از تنگی کانال است که باید از این مشکل افتراق داده شود. علائم عبارتند از:

 •  درد در قسمت تحتانی کمر
 • درد در باسن، پائین کمر و یا بالای ران‌ها، گاهی اوقات درد تا پائین پاها امتداد میابد، به خصوص هنگام حرکت، اما معمولا در بالای زانوها متوقف می‌شود.
 • تپش در هنگام ورزش، خم شدن، نشستن، ایستادن از موقعیت نشسته، راه رفتن یا دویدن
 • محدوده حرکتی کاهش و انعطاف پذیری محدود می‌شود.
 • ناراحتی هنگام خواب در طرف درد یا مفصل ران و یا درد در موقعیت های خاص درازکش.
 • در شرایطی که شدت کمتر است ممکن است بیمار احساس خواب رفتگی، سوزش و ضعف در ماهیچه ها داشته باشد.

عوارض

همانند سایر شرایطی که سبب درد مزمن می شود، ساکروایلیت می‌تواند منجر به افسردگی و بی خوابی شود.

تشخیص مشکلات مفصل ساکروایلیاک

علایم درگیری مفصل ساکروایلیاک شباهت زیادی به دردهای ناشی از تنگی کانال دارد و تشخیص آن نیاز به معاینه دقیق توسط پزشک و انجام تصویربرداری های دقیق دارد.

درمان درد مفصل ساکروایلیاک

درمان بستگی به علائم و همچنین علت ساکروایلیت دارد. این درمان ها عبارتند از:

درمان های خانگی و طبیعی

چند مورد از درمان خانگی برای کاهش التهاب و درد مفصل ساکروایلیاک به شرح زیر می باشد:

استفاده از یخ درمانی و یا گرما درمانی برای تسکین درد

استفاده از کمپرس سرد یا گرم در ناحیه ملتهب یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای کاهش تورم است.

تغذیه

در صورتی که در مفصل ساکروایلیاک خود دچار درد شدید، غذاهایی را که معرفی می‌کنیم که ممکن است بخواهید در رژیم غذایی خود داشته باشید:

روغن زیتون : روغن زیتون شامل اسیدهای چرب امگا 9 است که به کاهش التهاب کمک می‌کند.

مصرف بیشتر ماهی و مصرف کمتر گوشت قرمزگوشت قرمز مقادیر بیشتری نمک و کلسترول دارد که هر دو آنها محرک التهاب هستند. از سوی دیگر، ماهی در اسیدهای چرب امگا 3 غنی است، که به مبارزه با التهاب بدن کمک می‌کند.

آجیل بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانیدگردو، دانه‌های آفتابگردان، بادام و دیگر مغزها منابع عالی امگا 3 هستند که از چربی‌های سالم تشکیل شده اند که برای اضافه نمودن به رژیم غذایی شما عالی می‌باشند.

داروها موثر درد مفصل ساکروایلیاک

داروهای مسکناگر اکثر داروهای ضد درد، تسکین کافی را ارائه ندهند، پزشک ممکن است نسخه های قوی تر این داروها را تجویز کند.

شل کننده عضلات : به کاهش اسپاسم عضلانی که اغلب در ارتباط با ساکروایلیت است، کمک کند.

ورزش برای مفصل ساکروایلیاک

پزشک متخصص شما می‌تواند به شما کمک کند تا میزان حرکت و ورزش های کششی را برای حفظ انعطاف مفصل انجام دهید. ورزش برای مفصل ساکروایلیاک شامل :

کشش زانو به سینه

کشش زانو مناسب برای ساکروایلیت

کشش زانو مناسب برای ساکروایلیت

این موقعیت را برای 5 تا10 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی پاها را پایین بیاورید، تکرار 8 تا10 مرتبه در هر پا.

چرخش زانو

ورزش مناسب ساکروایلیت

ورزش مناسب ساکروایلیت

این تمرین را برای 8 تا 10 مرتبه برای هر سمت انجام دهید.

پل

درمان ساکروایلیت با ورزش

درمان ساکروایلیت با ورزش

8 تا 10 مرتبه ان حرکت را تکرار کنید.

حرکت کشش کودک

حرکت کششی مناسب ساکروایلیت

حرکت کششی مناسب ساکروایلیت

این یک ژست مبتدی رایج در یوگا است. این کار به شما کمک خواهد کرد تا باسن و ران ها را کشش دهید و ماهیچه‌هایتان را با تمرکز روی تنفس خود استراحت دهید. برای این کشش، از دستان و زانوهایتان شروع خواهیدکرد. دقت کنید که زانوهایتان از هم جدا باشند و باسن خود را روی پاشنه پایتان استراحت دهید. دست‌هایتان را تا جایی که می‌توانید کش دهید. این حالت را تا یک دقیقه دیگر نگه دارید و در میان کشش‌ها تکرار کنید.

ورزش های ممنوع

تمرینات خاصی وجود دارد که با ایجاد فشار بیشتر بر روی مفصل ساکروایلیاک، درد مفصل ساکرولیاک را تشدید می‌کند و باید از آنها اجتناب نمود و عبارتند از:

 •  ورزش بشین پاشو
 • هر تمرین یا فعالیتی که شامل چرخاندن یا چرخیدن در ناحیه مفصل لگن (مانند گلف و تنیس ) شود.
 • بلند کردن وزنه سنگین، به ویژه آنهایی که پائین کمر را درگیر می‌کنند.
 • انجام ورزش‌هایی که می تواندباعث آسیب مفصل ساکروایلیاک شود مانند فوتبال یا بسکتبال
 • دوچرخه سواری بیش از حد و یا سواری های طولانی می تواند با فشار اضافی بر روی مفاصل ساکروایلیاک موجب آسیب شود .

درمان اینترونشن :

اگر هیچ کدام از روش‌های ذکر شده موجب تسکین درد و بهبودی نشد پزشک فلوشیپ درد از اقدامات اینترونشنال زیر جهت کنترل و درمان این عارضه استفاده خواهد کرد :

تزریق مفصلیتزریق فاکتورهای رشدسلولی ومهارکننده های پیشرفت آرتریت در مفصل

رادیوفرکوئنسیامواج آر اف می‌تواند فعالیت رشته های عصبی که موجب درد می‌شوند را تعدیل کنند.

تحریک الکتریکیکاشت یک محرک الکتریکی در داخل استخوان خاجی ممکن است به کاهش درد ناشی از ساکروایلیت کمک کند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4/5 - (28 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام علیکم
  با احترام به شما دکتر بزرگوار
  سال ۶۰ بر اثر اصابت ترکش توپ یا خمپاره یکی از مفاصل ساکروایلباک سمت چپم شکست ،جوش نخورده و کمی استخوان اضافی هم آورده الان درد شدید دارم،چکنم؟
  متشکرم از شما

  • درود وقت بخیر چنانچه علت درد مفصل ساکروایلیاک باشد باید مفصل رادیو فریکوئنسی شود.

 2. سلام اقای دکتر من ۲۹سالمه و چند ماه پیش دردشدید لگن سمت راست پیدا کردم به جایی رسید که توان حرکت ازم گرفت فقط به شکم افتاده بودم بعد از کلی بستری و ازمایش و عکس دکترم گفتن عفونت استاف مفصل ساکرولیاک هستش الان دوماهه که دارو مصرف میکنم ولی همچنان با نشستن یا کمی فشار درد زیاد میشه بعضی وقتا کلا چند روز توان تکون خوردن ندارم ولی وقتی استراحت میکنم خوبه و درد چندانی نداره،میخوام بدونم چند وقت این درد با منه؟چقدر طول میکشه کامل رفع بشه واقعا خسته شدم😭😭

  • درود با کنترل عفونت چنانچه تخریب مفصل اتفاق نیفتاده باشد طی چند هفته مشکلات برطرف خواهد شد.

 3. سلام ۲۳ ساله هستم دوسال پیش زیر پای چپم خالی شد با باسن راستم خوردم لب چاله و طبق معمول ادامه دادم به کارم بعد یک ماه درد شدید در قسمت خاجی پیدا شد باز هم ادامه دادم وفعلا لگنم از خاجی جابجا هست وبیرون زده گی لگن معلوم میشود فعلا راهی است برای جا انداختنش ممنون

  • با سلام ،چنانچه آسیب دنبالچه ایجاد شده باشد باید شبکه عصبی دنبالچه بلاک بشود.

 4. سلام آقای دکتر
  من الان پنج شیش ماه انتهای کمرم سمت باسنم درد دارم
  رفتم دکتر mriگرفتم دیسک نداشتم ولی درد باسنم خوب نمیشه
  هر روزم تمرین می کنم
  اول صبحم دردم بیشتر
  احساس میکنم همین مفصل ساکروالیکم درد می کنه
  می خوام بدون خوب میشه بالاخره این درد ریز و مزمن
  روحیه ام بد کرده رو اخلاقم تاثیر گذاشته

  • با سلام باید مفاصل کمر و لگن بررسی شود در صورت تغییرات آرتروزی سلول درمانی انجام شود تا مشکل مرتفع گردد

 5. با سلام، خانم ۴۱ ساله هستم، ده روز پیش پام سر خورد و خیلی محکم با باسن زمین خوردم، ضربه شدیدی به لگنم وارد شد. البته تورم و کبودی روی پوستم بوجود نیومد، دردم رو به بهبود بود ولی روز چهارم بعد از یک سری حرکات کششی حرکت گهواره رو انجام دادم که به محض اینکه وزن بدنم روی باسن افتاد درد وحشتناکی گرفت و از اون روز دردم بیشتر شد.
  در حالت عادی راه رفتن، نشستن یا خوابیدن درد ندارم یا درد کم هست ولی موقع بالا رفتن از پله یا وقتی وزن بدنم روی یک پا هست درد بیشتر میشه، با توجه به مطالبی ک خوندم علائم آسیب دنبالچه رو نداشتم ولی دردم شبیه ب التهاب مفصل ساکروایلیاک هست، ازونجا که در حالت عادی درد ندارم یا خیلی کم هست، میخواستم ببینم لازمه ام ار آی انجام بدم یا بخاطر کوفتگی هست و اگر بخاطر کوفتگی باشه این درد تا چه مدت طبیعی هست؟ ورزش اسکیت انجام میدم البته این ده روز بخاطر ترس از زمین خوردن دیگه اسکیت نرفتم

  • با سلام در صورت تداوم دردها باید یک ام آر آی از کمر و لگن گرفته شود.

 6. با سلام ۴۵ ساله هستم در حدود ۴ سال است در ناحیه ساکروایلیاک سمت راست درد و تورم دارم پزشک بهم گفتن آرتروز خفیف دارد در حدود سه ماه است که فیزیوتراپی انجام دادم تاثیری نداشته سه بار پی آر پی انجام شده اثری نداشته می خواستم راهنمایی بگیرم ازتون چه باید کرد

  • با سلام چنانچه درگیری ساکرو ایلیاک مسجل است رادیو فریکوئنسی مفصل می‌تواند کمک کننده باشد.

 7. سلام اقای دکتر بنده ام ار ای کمر دادم مفصلی که به پایین مهره های کمر در چپ وراست وصل می شود سمت چپ نوشته ملتهبه الان فعلا زان هایم را فیزیو تراپی می کنم برای درمان بای کلینیک درد خدمت شما برسم یا مطب ممنون می شوم اگر راهنمایی بفرمایی

  • با سلام، بله .چنانچه مفصل ساکرو ایلیاک دچار التهاب است نیاز به مراجعه و درمان می‌باشد

 8. باسلام و احترام
  من ۱۸سالمه
  حدود یک سال پیش باشگاه میرفتم و به دلیل وزنه غیر استاندارد دچار کمر درد شدم
  الان بعد یک سال دوباره یک درد شدیدی توی کمرم شکل گرفته که درد اون به کف و ساق پا و حتی کشاله ران و بیضه هام انتقال میده و بیشترین درد رو هم در یکی از دوتا گودی های سمت راست ستون فقرات رو دارم یا همون مفصل ساکروایلیاک طبق مطالبی که خوندم
  یجوری شده ک راه رفتن هم اذیتم میکنه
  ایا من بعد مراحل درمانیم میتونم دوباره ورزش کنم
  و این درد توی این سن در اینده مشکلی برام بوجود نمیاره؟

  • با سلام ،باید از ستون فقرات کمری ام ار ای گرفته شود.

 9. سلام آقای دکتر. من خانمی هستم ۲۷ ساله و مدت ۴ ساله که به خاطر حرکت کشش بیش از حد زانو به سینه دچار آسیب مفصل سایکروایلیاک در سمت راست لگن شدم. با لمس دردش خیلی شدید میشه.مدت هاست که به پزشک های مختلف مراجعه میکنم و نتیجه ای ندیدم.در سی تی اسکن ها و ام آر آی هم چیزی نشون داده نشده. اما تشخیص پزشک ها همون آسیب مفصل سایکروایلیاک هست. گاهی مفصل چپم رو هم درگیر میکنه.
  فیزیوتراپی همراه با لیزر هم رفتم اما خوب نشدم. آقای دکتر چند وقتیه مهره های کمرم نمیدونم کدوم مهره ها میشن اما فکر کنم مهره های سینه ای. مهره هایی ک زیر بند سوتین قرار میگیرن و یه مقدار بالاتر و پایین ترش هنگام لمس به شدت درد میکنن و احساس میکنم بهشون ضربه خورده.
  خواهش میکنم بگید اینا بهم ربط دارن یا نه. خیلی میترسم. زندگیم نابود شده. خواهش میکنم بگین راهی هست یا خیر.
  من چند بار دست ب خودکشی زدم اما هر بار جلومو گرفتن. خواهش میکنم کمک کنید.
  چهار ساله درد میکشم و دردم تو همه ی حالات باهامه و آزارم میده. خسته شدم…
  چهار ساله نمیتونم ب پشت بخوابم و یادم رفته سلامتی چجوریه. اگه نیاز ب توضیح بیشتر بود ایمیل بدین من براتون ایمیل بفرستم. کمکم کنید.من ۲۷ سالمه ولی درد باعث شدا حس کنم ۷۲ سالمه😭😭😭😭😭

  • با سلام این دو منطقه درد، ارتباطی با یکدیگر ندارند در صورت درگیری مفصل ساکروایلیاک باید رادیوفرکوئنسی انجام شود.

 10. سلام آقای دکتر من سی سالمه و ۵ ساله کمر درد دارم که همراه هست با درد لگنم این درد بصورت مداوم هست و حتی ثانیه ای بدون درد نبودم مدتیه سمت راسته کمرم درست پشت قفسه سینم میسوزه گزگز میکنه و داغ میشه پاشنه هر دو پام درد داره و بشدت گزگز میکنه مثل این هست یه شوک التریکی از بالا وارد بدنم میشه واز پاهام خارج میشه احساس سرما دارم از باسن تا انگشت های پام مثل حالت یخ زدگی دنبالچه هم برآمده شده و بیرون زده آقای دکتر مشکل من چیه ؟

  • باسلام تست های عصب و عضله از اندام ها انجام شود و همچنین از نظر علل اضطرابی بررسی شوید.

 11. سلام وقت بخیر من 10 سال پیش عمل پروتز مفصل لگن هر دو پا انجام دادم 44 سال دارم .الان از 26 اذر تا25 اردیبهشت امسال دو بار پروتز پای سمت چپ در رفته است .الان سیتی دادم ممنون می شم راهنمایی کنید .جواب سیتی به شرح زیر است :
  در بررسی از مقاطع اگزیال و باسازی های انجام شده که کنترل بعد از جراحی است ارتیفکتها مربوط به دانسیته متال ( پروتز هیپ) در دو طرف می باشد .در استخوانهای مجاور ضایعه واضحی دیده نمی شود
  تغییرات دژنراتیو در ساکروایلیاک دو طرف دیده می شود .

  • با سلام در صورت ناپایدار بودن مفصل باید مجدداً عمل فیکس کردن انجام شود.

 12. با سلام و احترام
  نتیجه ام آر آی لگن همسر اینجانب به شرح زیر است و ایشان پس از عمل درد شدید کمر دارند. لطفا راهتنمایی فرمایید
  Protocols: Multiplanar images at different MRI sequences.
  Findings:
   Small abnormal signal intensity area is seen at the iliac side of left
  sacroiliac joint could be suggestive for bone bruise
  Otherwise musculoskeletal structure show normal shape and signal intensity.
  No evidence of pathologic lesion in both hip and sacroiliac joints is seen.
  Pelvic organs are normal in shape and signal intensity.
  There is no space occupying lesion or abnormal fluid collection in pelvic cavity.

  • باسلام در تصویربرداری مقداری آسیب استخوان لگن احتمالا ناشی از ضربه گزارش شده است.

 13. سلام وقت بخیر خسته نباشین
  آقای دکتر من ۴۵ سالمه در سن ۳۸ سالگی اولین عمل جراحی تومور استوئید استئوما در گردن فمور ران پای راست داشتم البته قبل از جراخی تقریبا دو سال درد پا داشتم که بعدش مشخص شد تومور هست دوبار عمل لیزری انجام دادن و دوبار هم عمل باز که همش عود میکرد الان هم خیلی درد دارم اسکن دادم که جوابش اینه:
  اسکلروز سطوح مفصلی ساکروایلیاک چپ در حاشیه خلفی ان قابل رویت است . در بررسی گردن و سر فمور سمت راست سابقه جراحی همراه با اسکلروز دیواره مدیال گردن فمور دیده میشود .توده و تخریب استخوانی دیده نمیشود .
  ولی دردم در ناحیه کشاله ران و باسن خیلی زیاد مخصوصا موقع راه رفتن ، ایستادن ، نشستن زیاد . حتی زانوهام و انگشتهای پام خیلی درد میکنن میخوام اونقدر فشارشون بدم تا بشکنه راحت بشم .
  لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • باسلام، به نظر می‌آید بیشتر دردها ناشی از درگیری مفصل ساکروایلیاک باشد، باید معاینه و بررسی دقیق انجام شود،چنانچه منشا اصلی دردها باشد باید برای مفصل رادیوفرکوئنسی انجام شود.

 14. سلام وقت به خیر،چند سالی از درد کمرو زانو ناراحت بودم پزشکان چیزی تشخیص ندادند،یک ساییدگی کوچک زانو ،فیزیوتراپی کردم،مدتی بعد ناگهانی پای چپم به شدت دردناک شد وبدون کمک نمی توانستم بنشینم و بلند شوم ،گفتند التهاب است،یک سالی هست در ناحیه دنبالچه درد دارم،یکجا نمی توانم بنشینم،اصطلاحا خشک میشه کمر و زانوهام.حدود چهل روزه پای چپم لاغری پیشرونده دارد بدون ضعف و درد،ام آری آی،دیسک گرفتگی خفیف نخاع نشون داده و نوار عصب نرماله.لطفا راهنماییم کنید

 15. سلام دکتر وقت به خیر التهاب دنبالچه درمان داره؟ وچه نکاتی رو باید رعایت کرد؟

  • با سلام در قدم اول درمان های غیر تهاجمی مانند فیزیوتراپی و دارو درمانی و در مرحله بعد در صورت باقی ماندن دردها باید رادیوفرکوئنسی شبکه عصبی دنبالچه انجام شود.

 16. باسلام برای تشخیص دقیق مشکل شما نیاز به معاینه حضوری بالینی دقیق و بررسی تصویر برداری ها می باشد.

 17. سلام می تواند منشاء درد هم دنبالچه و هم مفصل ساکروایلیاک باشد و بهترین کار معاینه دقیق بالینی توسط پزشک است.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت