مفصل لگن ساکروایلیاک , مشکلات و درمان آن

1397/12/02 44 نظرات

مفصل ساکروایلیاک محل اتصال مهره های ستون فقرات به استخوان های لگن می باشد. هر فرد دارای دو مفصل ساکروایلیاک (راست وچپ) است، که در انتهای ستون فقرات، دقیقا در نزدیکی لگن و استخوان خاجی، واقع شده اند. ساکروایلیاک استخوان لگن (استخوان ایلیاک) و استخوان خاجی (پائین ترین بخش ستون فقرات) را به هم متصل کرده و با جذب ضربات و ایجاد کردن قسمتی بالشتک مانند بین استخوان‌ها ، امکان حرکت لگن را فراهم می‌کند.

آناتومی مفصل ساکروایلیاک
آناتومی مفصل ساکروایلیاک

به طور معمول مفاصل ساکروایلیاک تنها مقدار کمی حرکت می‌کنند، بنابراین استفاده بیش از حد این مفاصل می‌تواند یکی از دلایل ایجاد آسیب و درد این منطقه باشد. هرگونه التهاب در این مفاصل هم میتواند موجب درد و حساسیت شود.

عملکرد مفصل ساکرولیاک و اختلالات آن:

مفصل ساکروایلیاک استخوان های خاجی را در پایه ستون فقرات به استخوان‌های ایلیاک در لگن متصل می‌کنند. استخوان خاجی مثل یک مثلث می‌باشد. این یک استخوان قوی است که از ستون فقرات پشتیبانی می کند. مفاصل ساکروایلیاک به عنوان جذب کننده‌های ضربات، وظیفه انتقال و جذب نیروهای قسمت فوقانی بدن به لگن و پاها را دارند.

یک شبکه متراکم عضلات و رباط ها از این مفاصل پشتیبانی می‌کنند و باعث حرکت بسیار کمی می‌شود. رباط های مفصل ساکروایلیاک از قوی ترین رباط‌ ها در بدن بوده و  آسیب به این رباط ها می‌تواند درد مفاصل ساکروایلیاک را ایجاد کند. به عنوان مثال، پارگی ها و کشش‌های کوچک در طی سال هایی که بیش از حد از مفصل کار کشیده شده، در نهایت می‌توانند باعث افزایش حرکت بیش از حد در مفصل شود که به نوبه خود باعث ایجاد درد می‌شود.

مفاصل ساکروایلیاک توسط یک مایع غلیظ (سینوویوم) پرشده و توسط غشای نازک محصور می شود. علاوه بر این، قسمت های پشتی و پایین تر از سطح اتصالات مفصل ساکروایلیاک با غضروف مفصلی پوشیده شده است. تخریب این غضروف موجب آرتروز شده که می تواند موجب درد مفاصل ساکروایلیاک شود.

اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک

درد در یک یا هر دو مفصل ساکروایلیاک اغلب اختلال مفصلی ساکروایلیاک نامیده می‌شود. علل اصلی مولد این اختلال شامل موارد زیراست:

جابجایی بیش از حد در مفصل : اگر مفصل ساکروایلیاک دارای انعطاف پذیری بیش از حد باشد، بی ثباتی ناشی از آن می‌تواند باعث درد قسمت تحتانی کمر و یا درد لگن یا درد کشاله ران شود.

حرکت بیش از حد در مفصل سخت : درد همچنین می‌تواند ناشی از انعطاف ناپذیری باشد، یک مفصل بیش از حد سفت می تواند منجر به درد پائین کمر و یا دردی شود که تا پائین پاها کشیده می‌شود و درد سیاتیک را تقلید می کند.
اختلالات مفصل ساکروایلیاک اغلب منجر به التهاب یک یا هر دو مفصل ساکروایلیاک می‌شود. هر نوع التهاب مفصلی ساکروایلیاک، ساکروایلئیت نامیده می‌شود. التهاب ممکن است ناشی از سایش غضروف و پارگی در مفصل باشد (استئوآرتریت) یا علائم یک بیماری التهابی بزرگتر باشد.

بیماریهای همراه با ساکروایلیت و درد مفصل ساکروایلیاک :

التهاب مفصل ساکروایلیاک چیست : التهاب دردناک مفاصل ساکروایلیاک می‌تواند نشانه‌ای از طیف وسیعی از بیماری های التهابی باشد که شایعترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

آرتروز

آرتروز و یا استئوآرتریت مفاصل ساکروایلیاک می‌تواند نتیجه تحلیل غضروف بر اثر صدمه و یا سائیدگی باشد. تحلیل غضروف مفصل ساکروایلیاک می‌تواند بر اثر عوامل زیر ایجاد و یا تشدید شود:

 • بالا رفتن سن
 • چاقی مفرط
 • ضربات
 • فشار مکرر بر روی مفصل ساکروایلیاک بر اثر تکرار بعضی حرکات
 • مفاصل تغییر شکل یافته و یا ناهنجار
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان

ساکروایلیت معمولا اولین علامت این بیماری است. این بیماری قبل از پیشرفت، بیشتر از ستون فقرات از طریق یک دوره التهابی، فرسایش و انعطاف ناپذیری، در مفصل ساکروایلیاک ناشی می‌شود. برای تشخیص دقیق اسپوندیلیت انکیلوزان نیاز است مفاصل ساکروایلیاک به طور قابل توجهی تحت تاثیر این چرخه التهاب قرار گرفته باشند.

تشخیص و ردیابی ساکروایلیت می‌تواند از طریق اشعه ایکس، اسکن مغناطیسی ام آر آی و یا سی تی اسکن با نتایج آزمایش های خون همراه با تشخیص پروتئین واکنش پذیر C و یا میزان رسوب اریتروسیتی (ESR) حاصل شود.

آرتریت پسوریاتیک

حدود 10٪ از افراد مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس دچار آرتریت پسوریاتیک می‌شوند. که یکی از مفاصل درگیر آن ساکروایلیاک می باشد.

نقرس

نقرس ناشی از ایجاد کریستال های اسید اوریک در مفصل است. در شایع ترین شکل آرتریت التهابی، نقرس معمولا یک مفصل را در یک زمان تحت تاثیر قرار می‌دهد که غالبا مفصل درگیر انگشت شصت پا است. با این حال، بیماران نقرس ممکن است درد و التهاب مفصل ساکروایلیاک را تجربه کنند. اگر درمان های موضعی نقرس در مفصل ساکروایلیاک بی اثر باشد  درمان مستقیم مفصل ساکروایلیاک ممکن است ضروری باشد.

علل غیر آرتریتی درد مفاصل ساکروایلیاک

همه دردهای مفصل ساکروایلیاک مربوط به آرتریت و التهاب مفصل نیستند. سایر علل آسیب عبارتند از:

آسیب‌ و ضربات

مفصل ساکروایلیاک یا رباط های حمایت شده و اطراف مفصل ساکروایلیاک می توانند با آسیب ها صدمه ببینند.

رباط های سست در دوران بارداری

در دوران بارداری، هورمون ها کاهش پیدا کرده و پروژسترون، ماهیچه ها و لیگامان ها را، به ویژه در ناحیه لگن، سست می کند. گاهی اوقات لیگامنت ها خیلی سست می شوند و مفصل ساکروایلیاک خارج از محل خود می‌لغزد و موجب آسیب مفصل می شود.

تنش‌ و گرفتگی های عضلانی

بعضی از افراد دچاراسپاسم شدید عضلانی هستند و این گرفتگی باعث ایجاد تنش اضافی در مفصل ساکروایلیاک می شود که در طول زمان می تواند منجر به تغییرات تخریبی و درد شود.

علائم درد مفصل ساکروایلیاک

علائم درد مفصل ساکروایلیاک
علائم درد مفصل ساکروایلیاک

معمولا افرادی که اختلال عملکرد ساکروایلیاک دارند در قسمت تحتانی کمر به همراه یک پا دچار درد می شوند. علائم و نشانه های شایع درد مفصل ساکروایلیاک بسیار شبیه دردهای عصب سیاتیک ناشی از تنگی کانال است که باید از این مشکل افتراق داده شود. علائم عبارتند از:

 •  درد در قسمت تحتانی کمر
 • درد در باسن، پائین کمر و یا بالای ران‌ها، گاهی اوقات درد تا پائین پاها امتداد میابد، به خصوص هنگام حرکت، اما معمولا در بالای زانوها متوقف می‌شود.
 • تپش در هنگام ورزش، خم شدن، نشستن، ایستادن از موقعیت نشسته، راه رفتن یا دویدن
 • محدوده حرکتی کاهش و انعطاف پذیری محدود می‌شود.
 • ناراحتی هنگام خواب در طرف درد یا مفصل ران و یا درد در موقعیت های خاص درازکش.
 • در شرایطی که شدت کمتر است ممکن است بیمار احساس خواب رفتگی، سوزش و ضعف در ماهیچه ها داشته باشد.

عوارض

همانند سایر شرایطی که سبب درد مزمن می شود، ساکروایلیت می‌تواند منجر به افسردگی و بی خوابی شود.

تشخیص مشکلات مفصل ساکروایلیاک

علایم درگیری مفصل ساکروایلیاک شباهت زیادی به دردهای ناشی از تنگی کانال دارد و تشخیص آن نیاز به معاینه دقیق توسط پزشک و انجام تصویربرداری های دقیق دارد.

درمان درد مفصل ساکروایلیاک

درمان بستگی به علائم و همچنین علت ساکروایلیت دارد. این درمان ها عبارتند از:

درمان های خانگی و طبیعی

چند مورد از درمان خانگی برای کاهش التهاب و درد مفصل ساکروایلیاک به شرح زیر می باشد:

استفاده از یخ درمانی و یا گرما درمانی برای تسکین درد

استفاده از کمپرس سرد یا گرم در ناحیه ملتهب یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای کاهش تورم است.

تغذیه

در صورتی که در مفصل ساکروایلیاک خود دچار درد شدید، غذاهایی را که معرفی می‌کنیم که ممکن است بخواهید در رژیم غذایی خود داشته باشید:

روغن زیتون : روغن زیتون شامل اسیدهای چرب امگا 9 است که به کاهش التهاب کمک می‌کند.

مصرف بیشتر ماهی و مصرف کمتر گوشت قرمزگوشت قرمز مقادیر بیشتری نمک و کلسترول دارد که هر دو آنها محرک التهاب هستند. از سوی دیگر، ماهی در اسیدهای چرب امگا 3 غنی است، که به مبارزه با التهاب بدن کمک می‌کند.

آجیل بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانیدگردو، دانه‌های آفتابگردان، بادام و دیگر مغزها منابع عالی امگا 3 هستند که از چربی‌های سالم تشکیل شده اند که برای اضافه نمودن به رژیم غذایی شما عالی می‌باشند.

داروها موثر درد مفصل ساکروایلیاک

داروهای مسکناگر اکثر داروهای ضد درد، تسکین کافی را ارائه ندهند، پزشک ممکن است نسخه های قوی تر این داروها را تجویز کند.

شل کننده عضلات : به کاهش اسپاسم عضلانی که اغلب در ارتباط با ساکروایلیت است، کمک کند.

ورزش برای مفصل ساکروایلیاک

پزشک متخصص شما می‌تواند به شما کمک کند تا میزان حرکت و ورزش های کششی را برای حفظ انعطاف مفصل انجام دهید. ورزش برای مفصل ساکروایلیاک شامل :

کشش زانو به سینه

کشش زانو مناسب برای ساکروایلیت
کشش زانو مناسب برای ساکروایلیت

این موقعیت را برای 5 تا10 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی پاها را پایین بیاورید، تکرار 8 تا10 مرتبه در هر پا.

چرخش زانو

ورزش مناسب ساکروایلیت
ورزش مناسب ساکروایلیت

این تمرین را برای 8 تا 10 مرتبه برای هر سمت انجام دهید.

پل

درمان ساکروایلیت با ورزش
درمان ساکروایلیت با ورزش

8 تا 10 مرتبه ان حرکت را تکرار کنید.

حرکت کشش کودک

حرکت کششی مناسب ساکروایلیت
حرکت کششی مناسب ساکروایلیت

این یک ژست مبتدی رایج در یوگا است. این کار به شما کمک خواهد کرد تا باسن و ران ها را کشش دهید و ماهیچه‌هایتان را با تمرکز روی تنفس خود استراحت دهید. برای این کشش، از دستان و زانوهایتان شروع خواهیدکرد. دقت کنید که زانوهایتان از هم جدا باشند و باسن خود را روی پاشنه پایتان استراحت دهید. دست‌هایتان را تا جایی که می‌توانید کش دهید. این حالت را تا یک دقیقه دیگر نگه دارید و در میان کشش‌ها تکرار کنید.

ورزش های ممنوع

تمرینات خاصی وجود دارد که با ایجاد فشار بیشتر بر روی مفصل ساکروایلیاک، درد مفصل ساکرولیاک را تشدید می‌کند و باید از آنها اجتناب نمود و عبارتند از:

 •  ورزش بشین پاشو
 • هر تمرین یا فعالیتی که شامل چرخاندن یا چرخیدن در ناحیه مفصل لگن (مانند گلف و تنیس ) شود.
 • بلند کردن وزنه سنگین، به ویژه آنهایی که پائین کمر را درگیر می‌کنند.
 • انجام ورزش‌هایی که می تواندباعث آسیب مفصل ساکروایلیاک شود مانند فوتبال یا بسکتبال
 • دوچرخه سواری بیش از حد و یا سواری های طولانی می تواند با فشار اضافی بر روی مفاصل ساکروایلیاک موجب آسیب شود .

درمان اینترونشن :

اگر هیچ کدام از روش‌های ذکر شده موجب تسکین درد و بهبودی نشد پزشک فلوشیپ درد از اقدامات اینترونشنال زیر جهت کنترل و درمان این عارضه استفاده خواهد کرد :

تزریق مفصلیتزریق فاکتورهای رشدسلولی ومهارکننده های پیشرفت آرتریت در مفصل

رادیوفرکوئنسیامواج آر اف می‌تواند فعالیت رشته های عصبی که موجب درد می‌شوند را تعدیل کنند.

تحریک الکتریکیکاشت یک محرک الکتریکی در داخل استخوان خاجی ممکن است به کاهش درد ناشی از ساکروایلیت کمک کند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4/5 - (24 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. صدر

  سلام وقت بخیر من 10 سال پیش عمل پروتز مفصل لگن هر دو پا انجام دادم 44 سال دارم .الان از 26 اذر تا25 اردیبهشت امسال دو بار پروتز پای سمت چپ در رفته است .الان سیتی دادم ممنون می شم راهنمایی کنید .جواب سیتی به شرح زیر است :
  در بررسی از مقاطع اگزیال و باسازی های انجام شده که کنترل بعد از جراحی است ارتیفکتها مربوط به دانسیته متال ( پروتز هیپ) در دو طرف می باشد .در استخوانهای مجاور ضایعه واضحی دیده نمی شود
  تغییرات دژنراتیو در ساکروایلیاک دو طرف دیده می شود .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در صورت ناپایدار بودن مفصل باید مجدداً عمل فیکس کردن انجام شود.

   پاسخ
 2. صادقی

  با سلام و احترام
  نتیجه ام آر آی لگن همسر اینجانب به شرح زیر است و ایشان پس از عمل درد شدید کمر دارند. لطفا راهتنمایی فرمایید
  Protocols: Multiplanar images at different MRI sequences.
  Findings:
   Small abnormal signal intensity area is seen at the iliac side of left
  sacroiliac joint could be suggestive for bone bruise
  Otherwise musculoskeletal structure show normal shape and signal intensity.
  No evidence of pathologic lesion in both hip and sacroiliac joints is seen.
  Pelvic organs are normal in shape and signal intensity.
  There is no space occupying lesion or abnormal fluid collection in pelvic cavity.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام در تصویربرداری مقداری آسیب استخوان لگن احتمالا ناشی از ضربه گزارش شده است.

   پاسخ
 3. سولماز دیرین

  سلام وقت بخیر خسته نباشین
  آقای دکتر من ۴۵ سالمه در سن ۳۸ سالگی اولین عمل جراحی تومور استوئید استئوما در گردن فمور ران پای راست داشتم البته قبل از جراخی تقریبا دو سال درد پا داشتم که بعدش مشخص شد تومور هست دوبار عمل لیزری انجام دادن و دوبار هم عمل باز که همش عود میکرد الان هم خیلی درد دارم اسکن دادم که جوابش اینه:
  اسکلروز سطوح مفصلی ساکروایلیاک چپ در حاشیه خلفی ان قابل رویت است . در بررسی گردن و سر فمور سمت راست سابقه جراحی همراه با اسکلروز دیواره مدیال گردن فمور دیده میشود .توده و تخریب استخوانی دیده نمیشود .
  ولی دردم در ناحیه کشاله ران و باسن خیلی زیاد مخصوصا موقع راه رفتن ، ایستادن ، نشستن زیاد . حتی زانوهام و انگشتهای پام خیلی درد میکنن میخوام اونقدر فشارشون بدم تا بشکنه راحت بشم .
  لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، به نظر می‌آید بیشتر دردها ناشی از درگیری مفصل ساکروایلیاک باشد، باید معاینه و بررسی دقیق انجام شود،چنانچه منشا اصلی دردها باشد باید برای مفصل رادیوفرکوئنسی انجام شود.

   پاسخ
 4. زهرا حیدری

  سلام وقت به خیر،چند سالی از درد کمرو زانو ناراحت بودم پزشکان چیزی تشخیص ندادند،یک ساییدگی کوچک زانو ،فیزیوتراپی کردم،مدتی بعد ناگهانی پای چپم به شدت دردناک شد وبدون کمک نمی توانستم بنشینم و بلند شوم ،گفتند التهاب است،یک سالی هست در ناحیه دنبالچه درد دارم،یکجا نمی توانم بنشینم،اصطلاحا خشک میشه کمر و زانوهام.حدود چهل روزه پای چپم لاغری پیشرونده دارد بدون ضعف و درد،ام آری آی،دیسک گرفتگی خفیف نخاع نشون داده و نوار عصب نرماله.لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تست های بالینی دقیق از عصب عضله اندام ها انجام شود.

   پاسخ
 5. فاطمه

  سلام دکتر وقت به خیر التهاب دنبالچه درمان داره؟ وچه نکاتی رو باید رعایت کرد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول درمان های غیر تهاجمی مانند فیزیوتراپی و دارو درمانی و در مرحله بعد در صورت باقی ماندن دردها باید رادیوفرکوئنسی شبکه عصبی دنبالچه انجام شود.

   پاسخ
 6. امید عسکری

  سلام جناب دکتر،حدود دوماه پیش یه وزنه نسبتا سنگین برداشتم کمرم شدیداً درد گرفت باسن تا زانو احساس درد داشتم که دکترها گفتن سیاتیک هست و آمپولهای مربوطه تزریق شد هیچ تاثیری نداشت امروز کاملا اتفاقی فهمیدم دوزانو میتونم بشینم درحالیکه این چند وقت یا خوابیده غذا میخوردم یا ایستاده چون اصلا نمیتونستم بشینم حنا رو صندلی هم نمیتونم بشینم درد شدیدی دارم (یه نقطه در باسن دقیقا محل تزریق آمپول انگار کنده میشه و بیرون میخاد بزنه و یه درد دقیقا در کشاله ران که انگار تیر می‌کشه یا میسوزه) ولی راحت پیاده روی میکنم کوه هم میرم ولی نشست و برخاست مخصوصا چهارزانو شدیداً مشکل دارم .البته دکترهای مختلف نظرهای مختلف دادن سنگ کلیه،فتق،دیسک خفیف کمر و… ام آر آی ،سی،تی،و سونو هم دارم ،امروز خودم چک کردم وبراساس مطالب سایت شما به مفصل ساکروایلیاک سمت راست مشکوک شدم چون پامو نمیتونم به سمت بیرون بچرخونم دردش شدید میشه تشخیص شما چیه آقای دکتر و اینکه راه درمانی هست ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام برای تشخیص دقیق مشکل شما نیاز به معاینه حضوری بالینی دقیق و بررسی تصویر برداری ها می باشد.

   پاسخ
 7. فاطمه

  سلام دکتر وقت به خیر من تقریبا 10 روزی هست که اول اطراف ساکروم سمت چپ وبعد راست درد گرفتم وبعد خود ساکروم ودنبالچه، فقط موقع دراز کشیدن درد ندارم ولی با نشستن وراه رفتن درد میگیره MRIستون فقرات دادم مشکلی نبود ویکی از پرشکان گفتن احتنالا الهتاب دنبالچه هست بتطرشما مشکل ساکرو ایلیاک هم دارم یا همون دنبالچه هست که دردش منتشر شده؟ و خوب میشه دکتری الان توشهرستان مانیست که برم وباید برم یه شهر دیگه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام می تواند منشاء درد هم دنبالچه و هم مفصل ساکروایلیاک باشد و بهترین کار معاینه دقیق بالینی توسط پزشک است.

   پاسخ
 8. نیره دهقانی

  سلام آقای دکتر کاظمی جهت ویزیت آنلاین و یا حضوری راهنمایی بفرمائید
  مادرم ۷۰ سال دارند استوفیت لگن و درد در ناحیه ساکرو ایلیا ک راهنمایی ام کنید چکنم ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، با کلیه مدارک جهت معاینه و بررسی تشریف بیاورند.
   22847309
   09120335132

   پاسخ
 9. امیر محمد

  سلام و عرض ادب
  بنده ۲۰ سالمه و تقریبا ۹ ماه پیش در ورزش کشتی(به صورت غیر حرفه ای و تفریحی ورزش میکردم ) دچار کمر درد شدم( البته مشکلم خیلی حاد نبود،فقط گاهی اوقات درد خیلی خفیفی داشتم.) تا اینکه ۶ ماه پیش بر اثر بلند کردن جسم سنگین دچار کمر درد شدم و متاسفانه به پزشک هم مراجعه نکردم.در حال حاضر بنده قسمت پایین کمرم در سمت راست فقط موقع نشستن یا برخواستن یا خم شدن احساس درد دارم یا به عبارتی نمیتوانم در موقعیت های ذکر شده به کمرم تکیه کنم.درد هم لحظه ای است و بعد از چند ثانیه رفع میشود. و اینکه جدیدا در زانوی سمت راستم(همان سمتی که در کمرم احساس درد میکنم) حالتی ناخوشایند به من دست می‌دهد البته دردی ندارم.دیروز که به پزشک مراجعه کردم برام ام آر آی ستون فقرات کمری بدون کنتراست نوشتند و سوالم اینه که اگر مشکل ساکروایلیاک باشد در این ام آر آی که قراره انجام بدم مشخص میشه؟؟چون خودم احساس میکنم قسمت ساکروایلیاک سمت راست از سمت چپ کمی بزرگتر است.
  با سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام برای بررسی ساکروایلیاک باید ام آر آی مفصل و لگن هم گرفته شود.

   پاسخ
 10. عاطفه

  سلام خسته نباشید اقای دکتر درد در ناحیه سمت چپ مفصل ساکروایلیاک دارم ام ار آی و اسکن هم انجام دادم گفتن مشکل از سیاتیک و ستون فقرات نیست.۱۰ جلسه فیزیوتراپی نوشتن ولی بعد چند ماه دردم دوباره برگشت زیاد نمیتونم بشینم و سمت چپم نمیتونم بخوابم.چه پیشنهادی دارین!ایا درمان قطعی وجود نداره!

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول باید با معاینه و بررسی های لازم انجام شود تا بر اساس آن پلن درمانی گذاشته شود.

   پاسخ
 11. پوریا

  من فوتبالیستم و دچارش شدم ۲۰ جلسه فیزو هم رفتم ولی تعصیری نداشت زیاد چیکار باید بکنم؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، شرح حال را دقیق به همراه مدارک جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 12. حسن

  سلام آقای دکتر حسن هستم 50 ساله از حدود یک و نیم سال قبل یه جور خشکی و سنگینی در کل سمت چپ بدنم از سر تا کف پا حس می کنم که اذیت کننده است و بسیار حساس به سرما است و موقع سرما و ناراحتی اعصاب درد زیاد می شود . بطوریکه یه باد سرد به گوشم بخور یا گردنم درد تشدید میشه اخیرا شانه و دست و پشت سمت چپم و کف پا در ساقه انگشتان خیلی درد داره البته به چند متخصص مراجعه کردم گفتن درد عصبی و کپسول گابنتین 300 روزی یه دونه می خورم که تاثیر آنچنانی ندارد. خیلی ممنون میشم راهنمایی فرمائید خدا حفظتون کنه.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ستون فقرات بررسی شود و در صورت نیاز ام ار ای و تست عصب و عضله انجام شود.

   پاسخ
 13. میثم

  سلام جناب دکتر .
  ازمایشات تشخیصی ساکروایلیت میشه لطف کنید شامل چه ازمایشاتی هست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام آزمایشات مربوط به التهاب و روماتیسم و HLA,-B27

   پاسخ
 14. حامد محمدی

  سلام آقای دکتر.وقت به خیر وخسته نباشید.بنده بر اثر تصادف چندین عارضه از جمله جابجایی کوکسیکس به خلف پیدا کرده ام و در خوابیدن طاق باز و نشستن به عقب مشکل دارم.تشکر از جواب شما.ممنونم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در قدم اول باید جهت این عارضه دارو درمانی و اقدامات غیر تهاجمی و فیزیوتراپی انجام شود اما اگر پاسخ دهی مناسب نبود باید شبکه‌ی عصبی دنبالچه رادیوفرکوئنسی بشود.

   پاسخ
 15. شهره

  سلام خانمی ۴۶ ساله هستم که چند سالی درگیر کمر درد در قسمت سمت راست پایین کمرم هستم که الان ۶ ماهی میشه شدتش بیشتر شده به طوریکه اگه ۵دقیقه سر پا بایستم درد به باسن وکشاله ران کشیده میشه وباید دراز بکشم تا کمی آروم بشه موقع تغییر وضعیت از نشسته به ایستادن هم درد دارم مراجعه به چند جراح مغز واعصاب داشتم هر کدام نظری دادن وگفتند که دیسک L4 وL5 وL5 وS1 بیرون زدگی داره چند دکتر پیشنهاد عمل دادن فقط یک دکتر گفتن مشکل از مفصل ساکروایلیاک هست .الان ۱ماهی میشه تزریق ترانس فورمینال برای L5وS1 انجام دادم ولی تاثیر چندانی نداشته لطفا من رو راهنمایی کنید آیا با فیزیوتراپی درمان میشه یا جراحی؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 16. پروین

  با عرض سلام
  بنده 33 ساله هستم حدودا چهار پنج سالی میشه از ناحیه کمر وباسن وکشاله ران سمت راست اذیت میشم اوایل درد کم بود الان بیشتر شده دکترارتوپد مراجعه کردم ام ار ای نوشت دیسک خفیف دارم، امروز که این سایتو خوندم راستش به دردی که دارم شک افتادم چون علایم خودمو به یه دکترخوب که پیدا کرده بودم گفتم ایشون فرمودن شما علایم ساکروایلیاک را دارین من دقیقا سمت راستم پایین کمروکشاله ران درد دارم درحالت عادی پاراستم درد نداره بشینم سرسفره جمع کنم یا چهارزانو بشینم همون لحظه تا زانوخشک میشه وتا بلند شم یک دقیقه طول میکشه باز بشه ومن خم راه میرم تا اون موقع.. پشت باسن سمت راست داغ میشه دوس دارم فشار بدم محکم 😓به نظرتون ازمایش خاصی لازمه من انجام بدم چکار کنم دکترخواهش میکنم کمک کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله علائم مشکلات ساکروایلیاک را دارین، باید معاینه شوید و بلوک تشخیصی مفصل جهت قطعیت تشخیص انجام شود.

   پاسخ
 17. سحر سلطانیه

  سلام دکتر وقت شما بخیر خانمی هستم ۴۳ ساله که دچتر تنگی کانال نخاعی مادر زادی بودم که بعلت پیشرفت زیاد احبار جراحی کروم و عمل فیوژن ستون فقرات لز T12 تا S1 انحام شد …۷ ماه از عمل گذشته بعد از عمل پای راستم بی حس شده در قسمت ران کاملا بی خس ودر قسمت ساق بی خس کمتر … ولی مشکل درد زیاد در قسمت مفصل ساکروایلیاک هست که بعد عنل حدود یکماه بعد عمل شروع شد اتقدر این درد زباده که حتی یک خم کوچک در حد ۳۰ درجه سوزش و درو زباد رو ایحاد میکنه .. در هر حالتی درد دارم …‌و مدام مسکن مصرف میکنم‌…آیا راهکاری هست جهت کاهش این درد.؟؟ آیا مربوط به جراحی که انجام دادم هست ؟؟؟ و آیا روشی عیر از دارو هست که این درد که امان رو بریده کاهش بدهد؟؟؟ سپاس از شما و لطفتون….

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید مفاصل ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک بررسی شوند چنانچه علت اصلی درد ها این قسمت ها باشد رادیوفرکوئنسی مفاصل بسیار کمک کننده خواهد بود.

   پاسخ
 18. علیرضا

  آب درمانی برای این بیماری مفید هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله بسیار مفید است

   پاسخ
 19. امیر عباس

  سلام دکتر ۱۷ سالمه یک روز که درحال کار بودم یه جسم سنگین رو با طناب میکشیدم رو پشت بام بعد چند وقت هنگام ورزش کردن و دویدن متوجه کمر درد پایین ستون فقراتم سمت راست شدم و الان هم چن وقته نمیتونم بدوم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ستوم فقرات بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری شود.

   پاسخ
 20. علی محمدی

  سلام دکتر جان محندی هستم ۲۶ ساله از قم بعد ۹ سال دوا دکتری تاره متوجه شدیم ک بیماری ب اسم Asدارم ک لگن و باین و پشت کمر و گاهی اوقات پشت کتف و پشت گردن و قفسه سینه درگیر میشود و راه دفتن خابیدن نشست و پاشو واقعان برام‌مقدور نیس . . . طی چند سال افسردگی و بیماری های مربوطه هم اضافه شده از زن و زندگی محیط اطراف جا ماندم . . . برای معافیت اقدام کنم ایا ب نتیجه میرسم . . . خدا بجه هات نگه داره اگ راهنمایی کنید
  ۰۹۰۲۶۵۲۵۰۲۰ واتساپ بنده هس
  خدا از بزرگی کمتون نکنه اگ راهنمایی کنید
  دکتر سید مریم‌معصومی دکتر بندهدهس و سید جلال حسنی از استان قم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه درگیری مفاصل ستون فقرات زیاد باشد بله در معافیت موثر است البته نظر قطعی و ارزیابی توسط کمیسیون های نظام وظیفه انجام می شود.

   پاسخ
 21. علی اکبر کریمی.

  سلام آقای دکتر کاظمی عزیز.
  یازده سال قبل در حین دویدن سریع،بخاطر کفش نامناسب ،ناگهان پای سمت چپم قفل کرد انگار ناگهان ایستاد و در این حین کمرم به سمت مخالف چرخید کمرم صدا کرد و بعدش حدود ۳۰ پزشک متخصص رفتم و هیچ یک از داروهای عضلانی و مسکن ها تاثیری نداشت.فیزیوتراپی،آب درمانی،۲۰ کیلو وزن کم کردن هیچ یک تاثیری تو ضعف کمرم نداشت و دیگر نا امید شدم. برخی از پزشک ها گفتن تنگی کانال نخاعی و برخی گفتن دیسک و …. دیگر بیخیال شدم. بعد از این اتفاق ورزش کردم مسافت ۱۵ کیلومتر را بدون هیچ مشکلی می دوم وزنه های سنگین را در ناحیه بالا تنه بلند می کنم ولی وقتی می خواهم وزنه ای را لیفت بکشم و حرکات اسکات پا و حرکات کمر به پایین را انجام دهم اصلا کمرم جواب نمی دهد . چرا در بالاتنه راحت وزنه می زنم ولی در پایین تنه نمی توانم و البته ورزشهایی مثل فوتبال و رزمی که حرکات سریع بدنی در آن است را بعد از این آسیب دیدگی نمی توانم انجام دهم و کمرم بعد از ۵ دقیقه فوتبال یا تمرین رزمی درد می گیرد.لطفا اگر امکان درمان هست بنده را کمک بفرمائید تا از این ضعف ۱۱ ساله خلاص شوم.سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،چنانچه تنگی کانال نخاعی پیشرفت کرده باشد می تواند این علائم را ایجاد بکند.

   پاسخ
 22. مینا

  سلام آقای دکتر کاظمی.زمان بارداری ب شدت مهره چپ لگنم وب مرور مهره راست درد گرفتن در حدی ک میخاستم ب پهلو شم نمیشد حتی تکون بدم هرپهلو شدن ی ربع بیشتر طول میکشید ن پیاده روی داشتم ن کار سنگین خیلی زودم شروع شد برام درد مهرهای لگن فقط هم موقع دراز کشیدن بود.والان ک دوسال از زایمانم میگذره درد مهره های لگنی دارم و حس میکنم دردو واگه راه زیاد برم یا بار چیزی درد مهرها زیاد میشه وقفل میشم از درد من باید چ کنم عیب مهرهای لگنیم چیه ؟25سالمه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه ستون فقرات لگن و بر اساس آن تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ