مفصل لگن ساکروایلیاک , مشکلات و درمان آن

1397/12/02 56 نظرات

مفصل ساکروایلیاک محل اتصال مهره های ستون فقرات به استخوان های لگن می باشد. هر فرد دارای دو مفصل ساکروایلیاک (راست وچپ) است، که در انتهای ستون فقرات، دقیقا در نزدیکی لگن و استخوان خاجی، واقع شده اند. ساکروایلیاک استخوان لگن (استخوان ایلیاک) و استخوان خاجی (پائین ترین بخش ستون فقرات) را به هم متصل کرده و با جذب ضربات و ایجاد کردن قسمتی بالشتک مانند بین استخوان‌ها ، امکان حرکت لگن را فراهم می‌کند.

آناتومی مفصل ساکروایلیاک
آناتومی مفصل ساکروایلیاک

به طور معمول مفاصل ساکروایلیاک تنها مقدار کمی حرکت می‌کنند، بنابراین استفاده بیش از حد این مفاصل می‌تواند یکی از دلایل ایجاد آسیب و درد این منطقه باشد. هرگونه التهاب در این مفاصل هم میتواند موجب درد و حساسیت شود.

عملکرد مفصل ساکرولیاک و اختلالات آن:

مفصل ساکروایلیاک استخوان های خاجی را در پایه ستون فقرات به استخوان‌های ایلیاک در لگن متصل می‌کنند. استخوان خاجی مثل یک مثلث می‌باشد. این یک استخوان قوی است که از ستون فقرات پشتیبانی می کند. مفاصل ساکروایلیاک به عنوان جذب کننده‌های ضربات، وظیفه انتقال و جذب نیروهای قسمت فوقانی بدن به لگن و پاها را دارند.

یک شبکه متراکم عضلات و رباط ها از این مفاصل پشتیبانی می‌کنند و باعث حرکت بسیار کمی می‌شود. رباط های مفصل ساکروایلیاک از قوی ترین رباط‌ ها در بدن بوده و  آسیب به این رباط ها می‌تواند درد مفاصل ساکروایلیاک را ایجاد کند. به عنوان مثال، پارگی ها و کشش‌های کوچک در طی سال هایی که بیش از حد از مفصل کار کشیده شده، در نهایت می‌توانند باعث افزایش حرکت بیش از حد در مفصل شود که به نوبه خود باعث ایجاد درد می‌شود.

مفاصل ساکروایلیاک توسط یک مایع غلیظ (سینوویوم) پرشده و توسط غشای نازک محصور می شود. علاوه بر این، قسمت های پشتی و پایین تر از سطح اتصالات مفصل ساکروایلیاک با غضروف مفصلی پوشیده شده است. تخریب این غضروف موجب آرتروز شده که می تواند موجب درد مفاصل ساکروایلیاک شود.

اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک

درد در یک یا هر دو مفصل ساکروایلیاک اغلب اختلال مفصلی ساکروایلیاک نامیده می‌شود. علل اصلی مولد این اختلال شامل موارد زیراست:

جابجایی بیش از حد در مفصل : اگر مفصل ساکروایلیاک دارای انعطاف پذیری بیش از حد باشد، بی ثباتی ناشی از آن می‌تواند باعث درد قسمت تحتانی کمر و یا درد لگن یا درد کشاله ران شود.

حرکت بیش از حد در مفصل سخت : درد همچنین می‌تواند ناشی از انعطاف ناپذیری باشد، یک مفصل بیش از حد سفت می تواند منجر به درد پائین کمر و یا دردی شود که تا پائین پاها کشیده می‌شود و درد سیاتیک را تقلید می کند.
اختلالات مفصل ساکروایلیاک اغلب منجر به التهاب یک یا هر دو مفصل ساکروایلیاک می‌شود. هر نوع التهاب مفصلی ساکروایلیاک، ساکروایلئیت نامیده می‌شود. التهاب ممکن است ناشی از سایش غضروف و پارگی در مفصل باشد (استئوآرتریت) یا علائم یک بیماری التهابی بزرگتر باشد.

بیماریهای همراه با ساکروایلیت و درد مفصل ساکروایلیاک :

التهاب مفصل ساکروایلیاک چیست : التهاب دردناک مفاصل ساکروایلیاک می‌تواند نشانه‌ای از طیف وسیعی از بیماری های التهابی باشد که شایعترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

آرتروز

آرتروز و یا استئوآرتریت مفاصل ساکروایلیاک می‌تواند نتیجه تحلیل غضروف بر اثر صدمه و یا سائیدگی باشد. تحلیل غضروف مفصل ساکروایلیاک می‌تواند بر اثر عوامل زیر ایجاد و یا تشدید شود:

 • بالا رفتن سن
 • چاقی مفرط
 • ضربات
 • فشار مکرر بر روی مفصل ساکروایلیاک بر اثر تکرار بعضی حرکات
 • مفاصل تغییر شکل یافته و یا ناهنجار
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان

ساکروایلیت معمولا اولین علامت این بیماری است. این بیماری قبل از پیشرفت، بیشتر از ستون فقرات از طریق یک دوره التهابی، فرسایش و انعطاف ناپذیری، در مفصل ساکروایلیاک ناشی می‌شود. برای تشخیص دقیق اسپوندیلیت انکیلوزان نیاز است مفاصل ساکروایلیاک به طور قابل توجهی تحت تاثیر این چرخه التهاب قرار گرفته باشند.

تشخیص و ردیابی ساکروایلیت می‌تواند از طریق اشعه ایکس، اسکن مغناطیسی ام آر آی و یا سی تی اسکن با نتایج آزمایش های خون همراه با تشخیص پروتئین واکنش پذیر C و یا میزان رسوب اریتروسیتی (ESR) حاصل شود.

آرتریت پسوریاتیک

حدود 10٪ از افراد مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس دچار آرتریت پسوریاتیک می‌شوند. که یکی از مفاصل درگیر آن ساکروایلیاک می باشد.

نقرس

نقرس ناشی از ایجاد کریستال های اسید اوریک در مفصل است. در شایع ترین شکل آرتریت التهابی، نقرس معمولا یک مفصل را در یک زمان تحت تاثیر قرار می‌دهد که غالبا مفصل درگیر انگشت شصت پا است. با این حال، بیماران نقرس ممکن است درد و التهاب مفصل ساکروایلیاک را تجربه کنند. اگر درمان های موضعی نقرس در مفصل ساکروایلیاک بی اثر باشد  درمان مستقیم مفصل ساکروایلیاک ممکن است ضروری باشد.

علل غیر آرتریتی درد مفاصل ساکروایلیاک

همه دردهای مفصل ساکروایلیاک مربوط به آرتریت و التهاب مفصل نیستند. سایر علل آسیب عبارتند از:

آسیب‌ و ضربات

مفصل ساکروایلیاک یا رباط های حمایت شده و اطراف مفصل ساکروایلیاک می توانند با آسیب ها صدمه ببینند.

رباط های سست در دوران بارداری

در دوران بارداری، هورمون ها کاهش پیدا کرده و پروژسترون، ماهیچه ها و لیگامان ها را، به ویژه در ناحیه لگن، سست می کند. گاهی اوقات لیگامنت ها خیلی سست می شوند و مفصل ساکروایلیاک خارج از محل خود می‌لغزد و موجب آسیب مفصل می شود.

تنش‌ و گرفتگی های عضلانی

بعضی از افراد دچاراسپاسم شدید عضلانی هستند و این گرفتگی باعث ایجاد تنش اضافی در مفصل ساکروایلیاک می شود که در طول زمان می تواند منجر به تغییرات تخریبی و درد شود.

علائم درد مفصل ساکروایلیاک

علائم درد مفصل ساکروایلیاک
علائم درد مفصل ساکروایلیاک

معمولا افرادی که اختلال عملکرد ساکروایلیاک دارند در قسمت تحتانی کمر به همراه یک پا دچار درد می شوند. علائم و نشانه های شایع درد مفصل ساکروایلیاک بسیار شبیه دردهای عصب سیاتیک ناشی از تنگی کانال است که باید از این مشکل افتراق داده شود. علائم عبارتند از:

 •  درد در قسمت تحتانی کمر
 • درد در باسن، پائین کمر و یا بالای ران‌ها، گاهی اوقات درد تا پائین پاها امتداد میابد، به خصوص هنگام حرکت، اما معمولا در بالای زانوها متوقف می‌شود.
 • تپش در هنگام ورزش، خم شدن، نشستن، ایستادن از موقعیت نشسته، راه رفتن یا دویدن
 • محدوده حرکتی کاهش و انعطاف پذیری محدود می‌شود.
 • ناراحتی هنگام خواب در طرف درد یا مفصل ران و یا درد در موقعیت های خاص درازکش.
 • در شرایطی که شدت کمتر است ممکن است بیمار احساس خواب رفتگی، سوزش و ضعف در ماهیچه ها داشته باشد.

عوارض

همانند سایر شرایطی که سبب درد مزمن می شود، ساکروایلیت می‌تواند منجر به افسردگی و بی خوابی شود.

تشخیص مشکلات مفصل ساکروایلیاک

علایم درگیری مفصل ساکروایلیاک شباهت زیادی به دردهای ناشی از تنگی کانال دارد و تشخیص آن نیاز به معاینه دقیق توسط پزشک و انجام تصویربرداری های دقیق دارد.

درمان درد مفصل ساکروایلیاک

درمان بستگی به علائم و همچنین علت ساکروایلیت دارد. این درمان ها عبارتند از:

درمان های خانگی و طبیعی

چند مورد از درمان خانگی برای کاهش التهاب و درد مفصل ساکروایلیاک به شرح زیر می باشد:

استفاده از یخ درمانی و یا گرما درمانی برای تسکین درد

استفاده از کمپرس سرد یا گرم در ناحیه ملتهب یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای کاهش تورم است.

تغذیه

در صورتی که در مفصل ساکروایلیاک خود دچار درد شدید، غذاهایی را که معرفی می‌کنیم که ممکن است بخواهید در رژیم غذایی خود داشته باشید:

روغن زیتون : روغن زیتون شامل اسیدهای چرب امگا 9 است که به کاهش التهاب کمک می‌کند.

مصرف بیشتر ماهی و مصرف کمتر گوشت قرمزگوشت قرمز مقادیر بیشتری نمک و کلسترول دارد که هر دو آنها محرک التهاب هستند. از سوی دیگر، ماهی در اسیدهای چرب امگا 3 غنی است، که به مبارزه با التهاب بدن کمک می‌کند.

آجیل بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانیدگردو، دانه‌های آفتابگردان، بادام و دیگر مغزها منابع عالی امگا 3 هستند که از چربی‌های سالم تشکیل شده اند که برای اضافه نمودن به رژیم غذایی شما عالی می‌باشند.

داروها موثر درد مفصل ساکروایلیاک

داروهای مسکناگر اکثر داروهای ضد درد، تسکین کافی را ارائه ندهند، پزشک ممکن است نسخه های قوی تر این داروها را تجویز کند.

شل کننده عضلات : به کاهش اسپاسم عضلانی که اغلب در ارتباط با ساکروایلیت است، کمک کند.

ورزش برای مفصل ساکروایلیاک

پزشک متخصص شما می‌تواند به شما کمک کند تا میزان حرکت و ورزش های کششی را برای حفظ انعطاف مفصل انجام دهید. ورزش برای مفصل ساکروایلیاک شامل :

کشش زانو به سینه

کشش زانو مناسب برای ساکروایلیت
کشش زانو مناسب برای ساکروایلیت

این موقعیت را برای 5 تا10 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی پاها را پایین بیاورید، تکرار 8 تا10 مرتبه در هر پا.

چرخش زانو

ورزش مناسب ساکروایلیت
ورزش مناسب ساکروایلیت

این تمرین را برای 8 تا 10 مرتبه برای هر سمت انجام دهید.

پل

درمان ساکروایلیت با ورزش
درمان ساکروایلیت با ورزش

8 تا 10 مرتبه ان حرکت را تکرار کنید.

حرکت کشش کودک

حرکت کششی مناسب ساکروایلیت
حرکت کششی مناسب ساکروایلیت

این یک ژست مبتدی رایج در یوگا است. این کار به شما کمک خواهد کرد تا باسن و ران ها را کشش دهید و ماهیچه‌هایتان را با تمرکز روی تنفس خود استراحت دهید. برای این کشش، از دستان و زانوهایتان شروع خواهیدکرد. دقت کنید که زانوهایتان از هم جدا باشند و باسن خود را روی پاشنه پایتان استراحت دهید. دست‌هایتان را تا جایی که می‌توانید کش دهید. این حالت را تا یک دقیقه دیگر نگه دارید و در میان کشش‌ها تکرار کنید.

ورزش های ممنوع

تمرینات خاصی وجود دارد که با ایجاد فشار بیشتر بر روی مفصل ساکروایلیاک، درد مفصل ساکرولیاک را تشدید می‌کند و باید از آنها اجتناب نمود و عبارتند از:

 •  ورزش بشین پاشو
 • هر تمرین یا فعالیتی که شامل چرخاندن یا چرخیدن در ناحیه مفصل لگن (مانند گلف و تنیس ) شود.
 • بلند کردن وزنه سنگین، به ویژه آنهایی که پائین کمر را درگیر می‌کنند.
 • انجام ورزش‌هایی که می تواندباعث آسیب مفصل ساکروایلیاک شود مانند فوتبال یا بسکتبال
 • دوچرخه سواری بیش از حد و یا سواری های طولانی می تواند با فشار اضافی بر روی مفاصل ساکروایلیاک موجب آسیب شود .

درمان اینترونشن :

اگر هیچ کدام از روش‌های ذکر شده موجب تسکین درد و بهبودی نشد پزشک فلوشیپ درد از اقدامات اینترونشنال زیر جهت کنترل و درمان این عارضه استفاده خواهد کرد :

تزریق مفصلیتزریق فاکتورهای رشدسلولی ومهارکننده های پیشرفت آرتریت در مفصل

رادیوفرکوئنسیامواج آر اف می‌تواند فعالیت رشته های عصبی که موجب درد می‌شوند را تعدیل کنند.

تحریک الکتریکیکاشت یک محرک الکتریکی در داخل استخوان خاجی ممکن است به کاهش درد ناشی از ساکروایلیت کمک کند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

3.8/5 - (15 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. شهره

  سلام خانمی ۴۶ ساله هستم که چند سالی درگیر کمر درد در قسمت سمت راست پایین کمرم هستم که الان ۶ ماهی میشه شدتش بیشتر شده به طوریکه اگه ۵دقیقه سر پا بایستم درد به باسن وکشاله ران کشیده میشه وباید دراز بکشم تا کمی آروم بشه موقع تغییر وضعیت از نشسته به ایستادن هم درد دارم مراجعه به چند جراح مغز واعصاب داشتم هر کدام نظری دادن وگفتند که دیسک L4 وL5 وL5 وS1 بیرون زدگی داره چند دکتر پیشنهاد عمل دادن فقط یک دکتر گفتن مشکل از مفصل ساکروایلیاک هست .الان ۱ماهی میشه تزریق ترانس فورمینال برای L5وS1 انجام دادم ولی تاثیر چندانی نداشته لطفا من رو راهنمایی کنید آیا با فیزیوتراپی درمان میشه یا جراحی؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 2. پروین

  با عرض سلام
  بنده 33 ساله هستم حدودا چهار پنج سالی میشه از ناحیه کمر وباسن وکشاله ران سمت راست اذیت میشم اوایل درد کم بود الان بیشتر شده دکترارتوپد مراجعه کردم ام ار ای نوشت دیسک خفیف دارم، امروز که این سایتو خوندم راستش به دردی که دارم شک افتادم چون علایم خودمو به یه دکترخوب که پیدا کرده بودم گفتم ایشون فرمودن شما علایم ساکروایلیاک را دارین من دقیقا سمت راستم پایین کمروکشاله ران درد دارم درحالت عادی پاراستم درد نداره بشینم سرسفره جمع کنم یا چهارزانو بشینم همون لحظه تا زانوخشک میشه وتا بلند شم یک دقیقه طول میکشه باز بشه ومن خم راه میرم تا اون موقع.. پشت باسن سمت راست داغ میشه دوس دارم فشار بدم محکم 😓به نظرتون ازمایش خاصی لازمه من انجام بدم چکار کنم دکترخواهش میکنم کمک کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله علائم مشکلات ساکروایلیاک را دارین، باید معاینه شوید و بلوک تشخیصی مفصل جهت قطعیت تشخیص انجام شود.

   پاسخ
 3. سحر سلطانیه

  سلام دکتر وقت شما بخیر خانمی هستم ۴۳ ساله که دچتر تنگی کانال نخاعی مادر زادی بودم که بعلت پیشرفت زیاد احبار جراحی کروم و عمل فیوژن ستون فقرات لز T12 تا S1 انحام شد …۷ ماه از عمل گذشته بعد از عمل پای راستم بی حس شده در قسمت ران کاملا بی خس ودر قسمت ساق بی خس کمتر … ولی مشکل درد زیاد در قسمت مفصل ساکروایلیاک هست که بعد عنل حدود یکماه بعد عمل شروع شد اتقدر این درد زباده که حتی یک خم کوچک در حد ۳۰ درجه سوزش و درو زباد رو ایحاد میکنه .. در هر حالتی درد دارم …‌و مدام مسکن مصرف میکنم‌…آیا راهکاری هست جهت کاهش این درد.؟؟ آیا مربوط به جراحی که انجام دادم هست ؟؟؟ و آیا روشی عیر از دارو هست که این درد که امان رو بریده کاهش بدهد؟؟؟ سپاس از شما و لطفتون….

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید مفاصل ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک بررسی شوند چنانچه علت اصلی درد ها این قسمت ها باشد رادیوفرکوئنسی مفاصل بسیار کمک کننده خواهد بود.

   پاسخ
 4. علیرضا

  آب درمانی برای این بیماری مفید هست

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله بسیار مفید است

   پاسخ
 5. امیر عباس

  سلام دکتر ۱۷ سالمه یک روز که درحال کار بودم یه جسم سنگین رو با طناب میکشیدم رو پشت بام بعد چند وقت هنگام ورزش کردن و دویدن متوجه کمر درد پایین ستون فقراتم سمت راست شدم و الان هم چن وقته نمیتونم بدوم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ستوم فقرات بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری شود.

   پاسخ
 6. علی محمدی

  سلام دکتر جان محندی هستم ۲۶ ساله از قم بعد ۹ سال دوا دکتری تاره متوجه شدیم ک بیماری ب اسم Asدارم ک لگن و باین و پشت کمر و گاهی اوقات پشت کتف و پشت گردن و قفسه سینه درگیر میشود و راه دفتن خابیدن نشست و پاشو واقعان برام‌مقدور نیس . . . طی چند سال افسردگی و بیماری های مربوطه هم اضافه شده از زن و زندگی محیط اطراف جا ماندم . . . برای معافیت اقدام کنم ایا ب نتیجه میرسم . . . خدا بجه هات نگه داره اگ راهنمایی کنید
  ۰۹۰۲۶۵۲۵۰۲۰ واتساپ بنده هس
  خدا از بزرگی کمتون نکنه اگ راهنمایی کنید
  دکتر سید مریم‌معصومی دکتر بندهدهس و سید جلال حسنی از استان قم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه درگیری مفاصل ستون فقرات زیاد باشد بله در معافیت موثر است البته نظر قطعی و ارزیابی توسط کمیسیون های نظام وظیفه انجام می شود.

   پاسخ
 7. علی اکبر کریمی.

  سلام آقای دکتر کاظمی عزیز.
  یازده سال قبل در حین دویدن سریع،بخاطر کفش نامناسب ،ناگهان پای سمت چپم قفل کرد انگار ناگهان ایستاد و در این حین کمرم به سمت مخالف چرخید کمرم صدا کرد و بعدش حدود ۳۰ پزشک متخصص رفتم و هیچ یک از داروهای عضلانی و مسکن ها تاثیری نداشت.فیزیوتراپی،آب درمانی،۲۰ کیلو وزن کم کردن هیچ یک تاثیری تو ضعف کمرم نداشت و دیگر نا امید شدم. برخی از پزشک ها گفتن تنگی کانال نخاعی و برخی گفتن دیسک و …. دیگر بیخیال شدم. بعد از این اتفاق ورزش کردم مسافت ۱۵ کیلومتر را بدون هیچ مشکلی می دوم وزنه های سنگین را در ناحیه بالا تنه بلند می کنم ولی وقتی می خواهم وزنه ای را لیفت بکشم و حرکات اسکات پا و حرکات کمر به پایین را انجام دهم اصلا کمرم جواب نمی دهد . چرا در بالاتنه راحت وزنه می زنم ولی در پایین تنه نمی توانم و البته ورزشهایی مثل فوتبال و رزمی که حرکات سریع بدنی در آن است را بعد از این آسیب دیدگی نمی توانم انجام دهم و کمرم بعد از ۵ دقیقه فوتبال یا تمرین رزمی درد می گیرد.لطفا اگر امکان درمان هست بنده را کمک بفرمائید تا از این ضعف ۱۱ ساله خلاص شوم.سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،چنانچه تنگی کانال نخاعی پیشرفت کرده باشد می تواند این علائم را ایجاد بکند.

   پاسخ
 8. مینا

  سلام آقای دکتر کاظمی.زمان بارداری ب شدت مهره چپ لگنم وب مرور مهره راست درد گرفتن در حدی ک میخاستم ب پهلو شم نمیشد حتی تکون بدم هرپهلو شدن ی ربع بیشتر طول میکشید ن پیاده روی داشتم ن کار سنگین خیلی زودم شروع شد برام درد مهرهای لگن فقط هم موقع دراز کشیدن بود.والان ک دوسال از زایمانم میگذره درد مهره های لگنی دارم و حس میکنم دردو واگه راه زیاد برم یا بار چیزی درد مهرها زیاد میشه وقفل میشم از درد من باید چ کنم عیب مهرهای لگنیم چیه ؟25سالمه

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید معاینه ستون فقرات لگن و بر اساس آن تصویربرداری های لازم انجام شود.

   پاسخ
 9. نیما

  سلام آقای‌دکتر‌من‌20ساله‌هستم‌یک‌ماهی‌میشه‌‌از‌سمت‌لگن‌راست‌
  درد‌شدیدی‌دارم‌‌نشستن‌وبلند‌شدن‌برام‌حیلی‌سخته‌پیش‌دکتر‌رفتم‌
  بعد‌عکس‌برداری‌(رادیولوژی‌)‌گفت‌هیچ‌مشکلی‌ندارم‌‌رفتم‌ارتوپت‌
  ‌بعد‌از معاینه ‌‌‌‌گفت‌مشکل‌از مکرمه‌اما‌خودم‌احساس‌میکنم‌قسمت‌وسط‌لگنم‌درد‌میکنه‌

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تصویربرداری های کمر و لگن را جهت بررسی ارسال فرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 10. فاطمه جاویدیان

  سلام…آقای دکتر من۴۸ ساله هستم… به مدت دوهفته..چهارروز در هفته ورزش قدرتی انجام میدادم که بظاهر هیچکدام فشار زیادی بر بدنم وارد نمیکرد فقط یک حرکت برپی بطور مشخص روی بدنم اثر زیادی داشت اما بعد از دوهفته دقیقا درناحیه گودی کمر دوطرف باسن درد خفیفی شروع شد که بعداز چندروز تشدید شد وبا چندروز پیاده روی درآب درد در یک پا خلاصه شد …آیا حرکات ورزشی مناسبی برای تسکین درد وهمچنین پس از بهبود ،حرکاتی برای کوچک شدن شکم توصیه میکنید…از پاسخگویی جنابعالی سپاسگزارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در ابتدا باید ستون فقرات کمری شما بررسی و در صورت لزوم تصویربرداری گردد تا مشکلات زمینه ای بررسی گردد و بر اساس آن حرکات ورزشی و درمان های لازم به شما توصیه شود.

   پاسخ
 11. مبینا

  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من ۲۰ سالمه و مجرد پنج ساله پاهامو کمرم درد میکنه به باسنم میزنه بیش تر از یه ربع نمیتونم راه برم و بشینم که دردم شروع میشه بارها دکتر رفتم و هر کدوم یه چیزی گفتم دوباره ام آر ای دادم تا ببینم دیسک دارم یا نه اینو براتون میفرستم لطفا تفسیر کنید اگر دیسک ندارم بگید چیکار کنم کنم که متوجه شم مفصل ساکروایلیاک هست یا نه
  MRI of lumbo-sacral spine without Gd. injection.
  Tech.: Sagittal T1, T2, axial T2 .
  * Hemangiomatous changes in T10 vertebral body. *Shcmorl nodes throughout the L2 & L3 bodies. All disci are normal in signal intensity without herniation. Bony spinal canal is hem normal in size. Nerve root foraminae are unremarkable. Cord & conus medullaris & cauda equine are okay. Para vertebra soft tissue seem normal..
  Imp. Normal L/Spine
  SA

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام باید مفاصل ستون فقرات معاینه شوند و جهت تایید تشخیص بلوک تشخیصی در ابتدا انجام شود.

   پاسخ
 12. بهزاد بابایی

  با سلام. بنده کارمند و 48 ساله هستم. حدودا 20 ماه پیش بعد از کوه نوردی دچار فتق زیر شکمی سمت چپ شدم که نیاز به جراحی نبود و نیاز به رعایت داشتم. پس از آن ورزش را کنار گذاشتم. 6 ماه بعد و بمدت 6 ماه، 4 بار کلیه سمت راست را سنگ شکن کردم. چند روز بعد از سنگ شکن اول، دچار کمر درد یا گرفتگی عضلات شدید شدم و 1 سال هست که سمت راست کمر و یک نقطه در وسط باسن راست و اخیرا دردی در استخوان سمت راست شکم و بالای پا و جاییکه کمربند بسته می شود دارم. وقتی به منزل برمی گردم یا روی مبل یا هنگام خواب دارای درد می باشم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نیاز به بررسی ستون فقرات کمری و تصویربرداری های لازم دارید

   پاسخ
 13. عارف ياوري

  سلام دکتر
  در ناحیه ی تختانی کمر هنگام کار و فعالیت درد و ضعف دارم که به عقیده ی خودم مفصل ساکروایلیاک است
  ایا این عارضه برطرف میشود

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،باید باید معاینه دقیقی شوید و بر اساس آن تصویر برداری های لازم انجام شود تا میزان آسیب مشخص گردد.

   پاسخ
 14. رسول

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من از کودکی دردشدیدی در ناحیه لگن داشتم هر دوپا
  که دکترهای زیادی رفتم و بهتر نشد که بدتر شد و الان ۳۶سالمه الان حدود پنج ساله که دردم خیلی زیاد شده گاهی هم از قسمت لگن مفصل در میاد و تا چند روز درد خیلی شدید به حد شکستگی دارم و الان قدرت و توانایی کار ندارم چون هرچی فعالیتم بیشتر میشه شبها دردهای بیشتری دارم ،راه درمان داره اگه داره هزینه چقده؟!و اینکه آیا این نوع دردها شامل از کار افتادگی میشه حدود پنج سال بیمه دارم لطفا راهنماییم کنید،ممنون از لطف شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام پاسخ به شما نیاز به یک معاینه دقیق و تصویربرداری های لازم دارد تا از نظر مشکلات مفاصل و بافتهای لگنی بررسی شوید.

   پاسخ
 15. زهرا

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من مدت ۶ سالی میشه که درد در ناحیه پائینی کمر در هر دو طرف روی باسن دارم وهر سال غیر قابل تحمل تر از پارسال میشه بدتر میشم هر سال ولی بهتر نمیشم وقتی میشینم دردم خیلی زیاد میشه جدیدا هم وسط این دو طرف درد میکنه یعنی انتهای ستون فقراتم هم درد دارم وقتی نشستم میخوام سمت جلو خم شم درد امونم نمیده یا وقتی به حالت خم میخوام جارو کنم یا وقتی چمباتمه میزنم دردم طاقت فرسا میشه میشه راهنمائی بفرمائین ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، باید از نظر مشکلات تنگی کانال ستون فقرات کمری بررسی شوید.

   پاسخ
 16. مهرداد نواب

  با عرض سلام جناب آقای دکتر
  من دو سال است که درد شدید لگن و قسمت پایین کمر و کشاله ران و پیش ابراه دارم و تا کنون پزشکان علت دردم را متوجه نشده اند و آزمایش HLA b27 هم دادم و منفی بود و نتیجه اسکن سه بعدی هم خدمتتان ارسال میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر فراوان
  mild hypertrophic change is seen in articular borders of
  SI joint with marginal osteophyte formation suggestive of degenerative
  change. Also mild sclerosis is seen in articular surface in anterior aspect of SI
  joint in upper levels that can suggest previously sacro-ileitis

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام گزارش ساکروایلییت داده شده یعنی مفصل لگن دچار التهاب است و در این شرایط باید مفصل سلول درمانی و رادیو فرکوئنسی بشود.

   پاسخ
 17. علیجانی

  سلام
  تنگی مختصر کانال دارم در ام ارای
  درد ابلباک کرست دارم گاهی به بیضه تیر میکشد
  نشسته روی زمین بخصوص چهر زانو درد شدید میسود
  لزفا بفرمایید کدام ناحیه در گیر است
  مهرهها یا ایلیک کریت

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. چنانچه تنگی موجب تحریک سیاتیک شود می تواند موجب این علائم شود.

   پاسخ
 18. یعقوب برزویی

  سلام خسته نباشید الان نزدیک یه ماهه که دوطرف لگنم درد دارم نمیتونم خوب راه برم ۳۷ سال دارم دکتر ارتوپد رفتم دکتر ستون فقرات رفتم ولی خوب نشدم اصلا راه رفتن برام مشکل شده

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام صرفاً با شرح حال نمی توان تشخیص گذاشت نیاز به معاینه دقیق و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم می باشد

   پاسخ
 19. سعیده نبوی

  سلام حدود یک سالی میشه از درد در ناحیه دنبالچه رنج میبرم به طوری که جدیدا خیلی بدتر شده مخصوصا موقع رانندگی یا کلا روی صندلی ماشین میشینم و هنگام عبور از روی کوچکترین سرعت گیر به فغانم می آورد یا توی منزل روی زمین و مبل نمی تونم بشینم و اگر مهمان یا غریبه ای خونه نباشد به شکم میخوابم و دردی احساس نمیکنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در زمینه دردهای دنبالچه در قدم اول درمان های غیر تهاجمی و فیزیوتراپی باید انجام شود اما در موارد مقاوم به درمان باید شبکه عصبی دنبالچه، بلوک و رادیوفرکوئنسی می شود.

   پاسخ
 20. طاها طاهایی

  سلام، بر دکتر دانشمند، من یک پرستار 50 ساله بازنشسته هستم، حدود یک سال است که درد کرست ایلیا ک با برتری سمت راست دارم، اضافه وزن چندانی ندارم، تغذیه خوب است، البته کمر درد هم دارم، حدود چند سال برای جلوگیری از چاقی زنیکال خوردم، و لازیکس
  درد انتشاری ندارم، با ورزش و پیاده روی بیشتر میشه
  کار سنگین نکردم
  ممنونم از علم شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بهتر است یک ام آر آی از ستون فقرات کمری و لگن در قدم اول تهیه شود

   پاسخ
 21. رضایی

  سلام خسته نباشید من کمردرد شدید دارم ودرد باسن دارم باسن سمت چپم التهاب داره وبیش از حد بزرگ شده ودرد شدید میکنه استخوانش لطفا راهنمایی کنید ممنون 🙏

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید معاینه بالینی دقیقی شوید و بر اساس آن تصویربرداری های ستون فقرات کمری و لگن انجام شود.

   پاسخ
 22. سید‌محمد‌توحیدی

  سلام‌علیکم
  پسرم‌‌نزدیک‌سرما‌که‌میشود‌بدنش‌به‌شدت‌سرد‌میشود
  به‌دکترکه‌مراجعه‌کردیم‌گفتند‌محل‌درد‌‌ازلگن‌پایینتر‌
  مقابل‌بیضه‌سمت‌چپ‌مفصل‌لگن‌وران‌پا‌دررفتگی‌ایجادشده‌
  که‌اگر‌جابیفتد‌این‌مشکل‌برطر‌ف‌میشود‌
  میخواستم‌بدانم‌کسی‌میتواند‌انرا‌جابیندازد‌
  پسرم‌۱۶ ساله‌است
  ممنون‌متشکر‌سید‌محمد‌توحیدی

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام با ارتوپد لگن مشاوره بفرمایید.

   پاسخ
 23. مهرداد

  سلام آقای دکتر
  وقتی ۱۰ دقیقه می ایستم پایین کمرم و بالای باسنم سمت چپ درد میگیره که اگر ایستادنم طولانی تر بشه توی پاشنه پای همون سمت درد خفیفی به همراه سوزش احساس میکنم اکثر صبح ها هم با درد کمر از خواب بیدار میشم. . نشستن به صورت سجده یا گرم کردن و ماساژ موضعِ درد ، دردم رو بهتر میکنه.
  ام آر آی کمر و لگن گرفتم مشکلی رو نشون نداد. دکترم تشخیص ساکروایلیت رو داد.
  دارو مصرف کردم ، ورزش کردم و فیزیو تراپی رفتم ولی هیچ فرقی نکردم.
  ضمن تشکر فراوان میخواستم نظر شما رو بدونم .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه تشخیص دقیق باشد و به درمانهای غیر تهاجمی پاسخ داده نشده باشد باید مفصل تزریق شود و در صورت لزوم رادیوفرکوئنسی مفصل هم انجام بگیرد.

   پاسخ
 24. آرش حیدری

  سلام خسته نباشید
  من اطراف و بالای چال کمرم زائده هایی رو حس میکنم که معلق هستند (یعنی با دست میشه حرکتشون داد) تقریبا سفت هستند و سایزشون هم به اندازه ی یک
  فندقه
  (هایپر تروفی فاست هم دارم در مهره ی L5)

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام گرفتگی های عضلانی و تریگرپوینت ها می تواند این نما را ایجاد کنند.

   پاسخ
 25. حسین

  سلام و خسته نباشید،چند روزیه که در سمت چپ لگنم احساس درد میکنم..به گونه ای که هنگام نشستن روی صندلی و بلند شدن از اون درد شدیدی سمت چپ لگن رو درگیر میکنه اما نشستن سرپایی برام مشکلی نداره ،هنگام دراز کشیدن به پشت هم احساس درد شدید ندارم اما وقتی در حالت دراز کش به جلو میخوام بلند بشم باز همون درد شدید لگنم رو درگیر میکنه در راه رفتن هم زیاد درد منو اذیت نمیکنه به دکتر عمومی هم مراجعه کردم و علت رو گرفتگی عضلات تشخیص دادن و برام آمپول تجویز کردن که خب از دیروز که زدم هیچ تغییری به حالم نداشته..و همچنان با حالاتی که عرض کردم احساس درد دارم..لطفا نظرتون رو در این مورد به بنده بفرمایید ،من روستایی هستم و دسترسی به متخصص برام مشکله

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید ستون فقرات کمری شما معاینه دقیقی شود و در صورت لزوم ام آر آی کمری انجام دهید.

   پاسخ
 26. مهسا

  سلام آقاي دكتر
  من بيماري اسپونديليت آنكيلوزان دارم و هفته ١٧ بارداري هستم و ١ هفته است كه سرما بهم زده و كمي عصبي شدم و بيماريم عود كرده و درد لگن گرفتم
  از آنجابي كه باردار هستم فقط روزي ٤ تا استامينوفن ميخورم ولي فايده نداره
  چكارهايي ميتونم انجام بدم كه بيماريم خاموش بشه و شرايطم بهتر بشه ؟ و معمولا چه مدت زمان ميبره كه بيماري خاموش بشه؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به جز مصرف استامینوفن مصرف داروهای دیگر در حال حاضر به صلاح نیست. البته خود بارداری موجب کاهش التهاب تا حدی می شود.

   پاسخ
 27. یعقوبی

  سلام و خدا قوت
  دو ماه و نیم هست که زایمان سزارین انجام دادم ، به پشت اگر بخوابم کمرم کمی بالاتر از دنبالچه محدوده باسن قفل می کنه ، به چپ یا راست نمیتونم بچرخم و پاهام نمیتونم حرکت بدم ، برای همین فقط به پهلو باید بخوابم
  در طول بارداری دائم به پهلو خوابیدم و بخاطر درد هر ده دقیقه یک ریع پهلو به پهلو شدم ،
  لطفا بفرمایید ایا این باعث درد الان هست ؟
  چیکار باید بکنم ؟
  در حال حاضر مفاصلم ، انگشتان دست ، مچ دست و پا و ….همه درد میکنه ، قبلا نبوده
  چون شیر میدم به سرعت نمیتونم وزن کم کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید آزمایشات و تست های روماتیسمی و همچنین تصویربرداری از کمر و لگن را انجام دهید.

   پاسخ
 28. محمد دهقانی

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما.
  متاسفانه به خاطر تحلیل رفتن غضروفهای متصل انتهای ستون فقرات به لگن باعث شده که به هم جوش بخورند و کمر بنده کمی کج بایستد.آیا راهی برای رفع جوش خوردگی بین آنها وجود دارد؟ با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید معاینه فیزیکی و بررسی شوید و تصویربرداری های لازم را انجام دهید اگر میزان انحراف خیلی شدید نباشد می توان با منیپولیشن و تقویت عضلاتی منطقه به بهبودی کمک کرد.

   پاسخ