درد مزمن ناحیه کشاله ران و شکم بعد از اعمال جراحی

فروردین, 1398 26 نظرات

اعمال جراحی شکمی مانند ترمیم فتق رانی ، نافی ، سزارین و برش های شکمی می توانند در تعداد قابل توجهی از موارد موجب درد های مزمن ناحیه کشاله ران و شکم شوند و حدود 25 درصد از این تعداد بیماران به خاطر درد شدید قادر به انجام فعالیت های روزمره خود نیستند. در مقاله درد مزمن ناحیه کشاله ران و شکم بعد از اعمال جراحی دکتر کاظمی متخصص درد روش های درمان را شرح داده اند.

علل درد مزمن ناحیه کشاله ران و شکم بعد از اعمال جراحی به دو دسته تقسیم می شوند که در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت: دردهای با منشا نوروپاتیک (آسیب عصبی) و دردهای غیر نوروپاتیک.

دردهای نوروپاتیک به دلیل آسیب به اعصاب ناحیه شکم و کشاله ران می باشد اما درد های غیر نوروپاتیک بدلیل فیبروز (بافت هم بندی سخت) محل عمل می باشد. اعصابی که بعد از این اعمال دچار آسیب می شوند، شامل: عصب های ایلیواینگوینال (لگنی – رانی)، ایلیوهایپوگاستریک (لگنی – زیر شکمی) و ژنیتوفمورال (تناسلی – رانی) و بندرت عصب حسی پوست ران می باشد.

آسیب اولیه به این اعصاب ممکن است خفیف یا شدید بوده و می تواند بدلیل کشش، فشار، له شدگی و تخریب الکتریکی عصب ناشی از کوتر کردن عصب حین عمل، اتفاق بیفتد. اما آسیب ثانویه این عصب ها بدلیل پروسه التهابی بعد از عمل (مانند تشکیل گرانولوما ، افزایش تشکیل فیبروز در محل عمل و…) رخ می دهد. حتی در جراحی های لاپاروسکوپی علیرغم عدم برش شکم ، بدلیل افزایش فشار داخل شکمی و آسیب به این اعصاب امکان  بروز درد های مزمن شکم و کشاله ران وجود دارد در بعضی از بیماران ممکن است درد در مسیر طناب اسپرماتیک (درد به بیضه ها تیر می کشد) منتشر شود و این درد در حین انزال تشدید می یابد. این درد به عنوان یک درد احشایی توصیف می شود و بدلیل احتقان ورید های طناب اسپرماتیک یا فشار مش به طناب اسپرماتیک ایجاد می شود. در اکثر بیماران ترکیبی از درد های نوروپاتیک و غیر نوروپاتیک وجود دارد.

علائم درد مزمن ناحیه کشاله ران و شکم

درد ممکن است تیرکشنده، تیز، خنجری، سوزشی و با گزگز و افزایش حس یا کاهش حس همراه باشد و گاها به کشاله ران و قسمت فوقانی ران انتشار پیدا کند. گاهی درد تیز و تیر کشنده، با فشار بر ناحیه عمل یا اطراف آن، تشدید می شود.

درمان درد مزمن ناحیه کشاله ران و شکم

درمان این بیماران چالش بسیاری از پزشکان است. قبل از هر اقدامی معاینه و تصویربرداری جهت رد سایر علل الزامیست.

۱- درمان های جراحی

قطع عصب درگیر با جراحی : برای این منظور بیمار در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی قرار گرفته و سپس با برش جراحی و بر روی محل عصب این سه عصب را با تکنیک های خاصی قطع می کنند.

۲- درمان های اینترونشنال

با پیشرفت علم و تمایل به سمت اقدامات کمتر تهاجمی امروزه با کمک بی حسی موضعی و بدون جراحی بلوک عصب با کمک سونوگرافی و زیر دید مستقیم سونوگرافی انجام می شود. این اعصاب بوسیله امواج رادیوفرکونسی و یا کرایو (فریز عصب)، نورولیز شیمیایی (فنل یا الکل) از بین می رود و درد بیماران بهبود میابد.

درمان درد مزمن شکم
درمان درد مزمن شکم

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. زهرا

  سلام خدمت دکتر پای چپ 3ماه است که زانو خالی کرده حتی دیگه نشد تکان بدم ام ای ار شدم گفتن ساییدگی دارم ولی درجه دو هست سنم 51 هست تعویص گفتن نکنی زود هست الان ژل تزریق می کنم که یکی زدم باید دوعد دیگه تزریق بشه یکماه هست که هردو کشاله ران درد داره مخصوصا سمت چپ تا داخل ران کشیده وگیره تا اواستخوان کشاله یعنی به لگن وصل میشه عاجزم تا صبح خواب ندارم ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت بررسی درد کشاله ران باید کانال نخاعی کمری و مفصل استخوان ران شما بررسی شود.

   پاسخ
 2. ناهید

  باسلام وخدا قوت من خانمی ۵۳ ساله هستم
  در سن ۴۲ سالگی رحم ویک تخمدانم را جراحی کردم تقریبا ۵ ساله ک دچارسیاتیک وفتق دیسک کمر هستم ک بافیزیو تراپی ودارو بهترم
  ولی چیزی ک من رو خیلی اذیت میکنه درد در کشاله ران چپم است
  ک یک ساله بعد از یک کشش ورزشی ایجاد شد
  و با طب سوزنی وفیزیوتراپی کمی بهتر شدم ولی یک درد مزمن مدام هست
  ک با فعالیت بدتر ودردناک میشود
  ممنون میشم من رو راهنمائی کنید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه دچار تنگی کانال و مشکل تحریک سیاتیک هستید الزاماً روش های غیرتهاجمی مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید سایر روش ها از جمله تزریقات و روش های بسته جهت حل مشکل خود استفاده کنید.

   پاسخ
 3. نرگس

  سلام
  خانمی هستم ۴۱ ساله که ۴ ما پیش عمل فتق دو طرفه انجام دادم ، سمت راستم که فتقش بزرگتر بود هنوز درد می کنه .
  این درد گاهی حالت تیز ، گاهی حالت فشار و گاهی مثل حالت کشیدگی است .
  به دکترم مراجعه کردم ، پس از معاینه گفتن بخیه ها مشکلی نداره .
  آیا راه حلی هست ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه دردها پایدار بماند و موجب ناراحتی گردد باید دو عصب جداره شکم که مسئول این پیام های درد هستند و فقط نقش حسی دارند برای شما بلوک و تزریق ‌شوند.

   پاسخ
 4. فاطمه غلامی

  سلام آقای دکتر من درد در قسمت کشاله ران سمت چپ دارم و سمت مقعد سمت چپ هم درد دارم پارسال عمل فیشر انجام دادم و دو تا سزارین داشتم ولی درد زیاد دارم ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام درد مقعد باید توسط متخصص گوارش بررسی شود اما در مورد درد کشاله ران شما باید از نظر مشکلات کانال کمری و مفصل ران بررسی شوید.

   پاسخ
 5. رقیه معصومی

  سلام من ۱۴ روز عمل میوم رحم (باز) شدم الان دوروز کشاله ران چپم درد میکنه موقع راه رفتن، پای چپم هم گزگز میشه میشه علتشو بگین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام دستکاری عصب های جداره شکم می تواند این علائم را ایجاد کند اما اگر بعد از چند هفته علایم بر طرف نشد کانال نخاعی کمری شما هم باید مورد بررسی قرار بگیرد.

   پاسخ
 6. پروین اسماعیلی از رشت

  سلام من خانمی ۴۵ ساله هستم مدتی است که درد ران سمت چپ دارم همراه باسوزش است که درد هم به زانو هام و ساق پا میزنه میخواستم از آقای دکتر بپرسم که علتش چیه دکتر هم رفتم ولی دلیلش رو متوجه نشد که دردم از چیه لطف میکنید جوابمو بدید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به احتمال زیاد ناشی از عصب سیاتیک است و کانال نخاعی کمری باید بررسی شود.

   پاسخ
 7. زهرا

  سلام. وقتتون بخیر. سه ماه از زایمانم میگذره و چند روزی هست که قسمت بالای کشاله راه و شکمم تیر میکشه. احتمال داره برای عمل سزارین باشه؟ یا به متخصصی باید مراجعه کنم؟ ممنون میشم راهنماییم. کنین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بهتر است توسط پزشک متخصص معاینه شوید

   پاسخ
 8. ملیحه پاکدامن

  باسلام واحترام
  ازمشهد هستم کشاله ران سمت چپ‌به طور ناگهانی درد مزمن ونه شدید دارم.دوماه قبل سونوگرافی داشتم نه کیست ونه معده مشکلی ندارم‌.سنگ هم ندارم .فقط عفونت اداری داشتم که پس از ازمایشات وکشت ادرار انجام شد مطلب خاصی نبود کلاس ورزش پیلاتس هم می روم ولی این درد از دوروز قبل شروع شده که حداقل یکهفته است کلاس نرفتم .بنابراین کشش تاندوم هم نیست با سپاس واحترام
  ملیحه پاکدامن ۵۶ ساله

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به پزشک مراجعه کنید باید ستون فقرات و مفاصل لگن شما مورد بررسی و تصویر برداری قرار گیرد.

   پاسخ
 9. جهانگیر

  سلام جناب دکتر باعرض خسته نباشید .چندماهی است مادرم دردی در کشاله ران چپ که به داخل ران میزند دارند ولیکن هفته پیش که عمل اب مروارید وگذاشتن لنز را انجام دادن درچشم چپ دکتر یاوری به جز قطره های مربوطه ۲ نوع قرص دادن یک ورق قرص سیپروفلوکساسین و یک ورق کپسول ایندومتاسین که از روز اول که مادر شروع به این قرصها کرد درد کشاله رانشان خیلی خیلی کاهش پیدا کرد نزدیک به صفر ولی به محض اتمام مدت این دو ورق دوباره از شب درد شروع شد البته فقط وقتی درد میگیرد که میخواهد موقع خواب به چپ یا راست برگردد .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید ستون فقرات کمر از لحاظ تنگی کانال و لگن و مفاصل آن از نظر مشکلات آرتروزی بررسی شوند.

   پاسخ
 10. حسن ایروانی

  سلام و عرض ادب
  جناب آقای دکتر بنده در روز ۹ مهر جراحی فتق دوطرف بیضه انجام داده‌ام و از روز ۵شنبه که مرخص شدم کشاله ران سمت چپم هنگام ایستادن سوزش دارد ولی در حالت دراز کش مشکلی ندارم لطفا بفرمائید دستور چیست ؟ با سپاس .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام نیاز به اقدام خاص نیست تحریکات عصب است که به دلیل دستکاری است و با گذشت زمان برطرف میشود.

   پاسخ
 11. مژگان

  سلام وقتتون بخیر
  درد ناحیه داخلی کشاله ران (سمت چپ)نشانه چیه.
  من دیسک کمر دارم و هروقت که مهمان دارم وفعالیت بیشتری رو مجبورم انجام بدم بعد چند ساعت اول درد ناحیه کشاله شروع میشه و بعد کلا نمیتونم راه برم.
  درضمن دست راستم زمانی که از خواب بلند میشم اصلا نمیتونم مشت کنم یا چیزی بردارم وجدیدا در طی روز هم چیزی رو دستم میگیرم احساس خواب رفتگی کف دست وسرانگشتا رودارم لطفا راهنماییم کنید .حتی همین الان هم کلا خواب رفته دستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت دردهای کشاله ران باید کانال ستون فقرات کمری و همچنین مفصل لگنی بررسی گردد. جهت بررسی خواب‌رفتگی ها هم نیاز به تست های عصب و عضله اندام دارید.

   پاسخ
 12. نسترن احمدی

  سلام
  من ۳۲ سال سن دارم ،متاهل .بمدت ده سال
  و بچه دار نشدیم،لاغر هستم ،وزن پنجاه و قد ۱۶۵.
  مدت چهار سال است که دردی در ناحیه شکم سمت چپ ،زیر ناف ،لگن و پای چپ دارم .
  از نظر کیست و ناراحتی رحم ده تا دکتر هم رفتم مشکلی نداشتم.عکس رنگی هم تهیه کردم.
  به اورولوژیست هم مراجعه کردم ولی مشکلی نبود.
  قاعدگی دردناکی دارم،این درد شبیه دردهای قاعدگی است.
  بعضی اوقات یبوست هم دارم.
  لطفا کمکم کنید .
  خیلی سپاسگذارم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   بلوک شبکه هیپوگاستریک برای مشکل شما مناسب است.

   پاسخ
 13. حمیدرضا

  سلام وقت بخییر مدت دوهفته هست که قسمت زیر شکم سمت راست و بخصوص بالای استخوان لگن سمت راست همینطور بالایباسن سمت راستم سمت کمردردهای شدید تیر کشنده احساس میکنم که گاهی یک دورزو آزارم میده و یکی دوروز تا حدودی خوبم آزمایش دادم مشکلی نبود سونا رفتم فتق خیلی خفیف به همرا واریکوسل خیلی خیلی خفیف تشخیص دادن منتها. رذها خیلی خیلی آزار دهنده هست لطفا راهنمایی بفرمایید سپاس

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید معاینه دقیق شوید احتمالاً نیاز به ام آر آی کمر و لگن هم دارید

   پاسخ