درد شانه

1397/04/14 8 نظرات

گستره درد شانه می تواند از گردن (و گاها کتف) شروع شده و تا بالای بازوها ادامه یابد.

علل درد مفصل شانه

بی‌ثباتی و دررفتگی شانه :

هنگامی است که عضلات و رباط های شانه در اثر فعالیت و یا زمین خوردن بر روی دست باز و یا پیچ خوردگی شدید بیش از حد تحمل کشیده و یا پاره می شوند.

پیچ خوردگی و یا جداشدگی شانه

از علل شایع این عارضه می‌توان به زمین خوردن و ضربه ی مستقیم به قسمت جلو و یا بالای شانه اشاره کرد.  به معنی التهاب تاندون های عضلات کمربندشانه ( روتاتور کاف ) بوده و ممکن است در اثر فعالیت های تکراری که در بالای سر (مانند پرتاب کردن توپ) انجام می‌شوند ایجاد شود. تاندون های ملتهب شده، ممکن است در بین استخوان های کتف گیر افتاده و موجب پاره شدن عضلات شود.

التهاب کیسه های مفصلی

 دراثر تاندونیت التهاب در کیسه های مفصلی محافظ شانه ایجاد می شود.

پارگی روتاتور کاف

به پارگی تاندون های شانه می‌گویند که از سنین میانسالی به بعد بیشترین رواج را دارد. از علائم این عارضه می‌توان به درد، مشکل در بالا بردن دست و ناراحتی به هنگام خوابیدن بر روی شانه‌ی آسیب‌دیده اشاره کرد.

شانه‌ منجمد یا کپسولیت چسبنده

عارضه‌ای است که در طی آن نمی‌توان شانه را حرکت داد. در طی این عارضه، کپسول شانه ضخیم و سفت شده و همچنین ممکن است مایع سینوویال در درون مفصل کمتر از حالت عادی وجود داشته باشد.

استئوآرتریت

یک بیماری مزمن تخریبی بوده که در طی آن غضروف و غشای مفصل تخریب شده و باعث درد و گرفتگی به هنگام حرکت کردن استخوان‌ها بر روی یکدیگر می‌گردد. در افرادی که مشاغلی همراه با حرکات زیاد دست ها دارند (مثل رانندگان) و در سابقه خانوادگی آرتروز این مشکل بیشتر دیده می شود.

الگوهای درد

درد سوزشی(درد عصبی) / درد مبهم (درداستخوانی ویا مفاصل)/درد پس از انجام فعالیت ( عضلانی)/تیر کشیدن = کشیده شدن ساختارها بر روی یکدیگر (مانند گیرافتادگی شانه و یا پارگی لابروم)

الگوهای درد شانه

 قفل شانه

 • درد شدید در قسمت جلویی شانه و پایین پشت بازو
 • درد مبهم که در جلوی دست منتشر می‌شود
 • سوزش در قسمت جلویی دست

پارگی روتاتور کاف

 • درد شدید در قسمت پشتی شانه و قسمت پایین جلوی بازو
 • درد مبهم مشابه الگوهای تیر کشیدن

آسیب مفصل ترقوه

 • درد شدید و تیر کشیدن با مرکزیت جلو و عقب شانه، بدون منتشر شدن به دست
 • درد مبهم در پشت شانه

آسیب مفصل بازویی

درد شدید، تیر کشیدن، سوزش و درد مبهم

تشخیص علت شانه درد

معاینه فیزیکی و بررسی عضلات و بررسی حرکات مفصل حائز اهمیت زیادی است.

 

آزمایش های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی شانه و مفاصل در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 • پرتونگاری ساده شانهجهت بررسی مشکل استخوانی در شانه است.
 • سی تی اسکنچنانچه مشکلاتی در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.
 • سونوگرافی و ام.آر.آیجهت بررسی بافتهای نرم از جمله مفاصل ، رباط ها ، نخاع و اعصاب نخاعی استفاده می گردد.

تست عملکرد عصب و عضله :

به منظور تعیین شیوه انتقال صحیح پیام ها ی عصبی و کارکرد فیزیولوژیکی اعصاب و عضلات استفاده میشود که شامل دو قسمت اولیه بررسی قدرت و سلامت ماهیچه و ثانیا بررسی سرعت هدایت پیام عصبی و وجود احتمالی آسیب عصبی می باشد.

درد شانه
درد شانه

درمان درد شانه

در روش های غیر تهاجمی مهمترین اصل تقویت بافت نرم اطراف مفاصل است و شامل موارد ذیل است:

استراحت

استراحت تنها باید نسبی باشد و شامل عدم انجام حرکات و فشارهای سنگین بر شانه بوده و نه بیش از آن .

آتل شانه

بستن موقت آتل فقط در موارد خاص توصیه می گردد و استفاده طولانی مدت از آن موجب ضعف عضلات شده که موجب انتقال بیشتر ضربات و پیشرفت بیش از پیش آرتروز می گردد.

داروها مناسب درد شانه :

از داروها جهت برطرف کردن علائم درفاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی) ، مسکن های ضدالتهابی و درموارد شدید میتوان به شکل محدود از داروهای مخدری استفاده نمود. در فاز غیرحاد نیز میتوان از داروهای ترکیبی سویا و آووکادو جهت جلوگیری از پیشرفت و بهبود ضایعات ماهیچه و آرتروزی استفاده نمود.

درمان های غیر تهاجمی درد شانه

 1. فیزیوتراپی : در فیزیوتراپی ترکیبی از روش های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و مشکلات گرفتگی عضلانی را در بیماران کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین های مخصوص روش افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌های ایزومتریک سود می‌برند.
 2. ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن : اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف شانه است.
 3. لیزر پرتوان : استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت مشکلات بافت نرم و آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای)

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های درمانی

تزریق در مفاصل شانه با فاکتورهای پرو-انفلاماتوار (مانند اوزون ، پلاکت ، تزریق ارتوکین و…) با هدایت رادیولوژی و همچنین ترمیم باقت های نرم به طریق پرولوتراپی و نیز رادیوفرکوئنسی عصب سوپرااسکاپولار و…است که بسیار در جلوگیری از پیشرفت ضایعات ، ترمیم ضایعات و بهبود فعالیت شانه موثر هستند.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.5/5 - (6 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محسن امرابادی

  با سلام مادرم ۵۹ سال سنشه بیماری دیابت بالا فشار خون داره الان ی مدتی درد شانه کتف تا نزدیک ارنج داره طوری که باید کمکش کنیم تا مانتو را از تنش بیرون بیاره گویا این درد از حمل ی بار سنگین شروع شده پزشک تحت نظر دیابتش گفتن کشیدگی تاندونه اگه لطف کنید راهنمای بفرمائید واقعا ممنون میشم نمیدونیم اصلا باید پیش چه متخصصی باید ببریمش

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به کلینیک درد مراجعه شود باید معاینه دینامیک انجام شود بر اساس آن تصویربرداری انجام گرفته و اگر آسیب عضلات کمربند شانه باشد باید عضلات آسیب دیده سلول درمانی و مفاصل عمل لیزری بشوند.

   پاسخ
 2. هادی کشاورز

  با سلام خدمت آقای دکتر کاظمی محترم
  بنده حدود چهار ماه پیش به علت سقوط از ارتفاع حدود دو متری به جهت جلوگیری از وارد شدن ضربه جدی به صورت و بدن دستم رو روی زمین قرار دادم که احساس کشیده شدن ماهیچه سینه را داشتم. بعد از این حادثه درد شدیدی در قسمت سرشانه به خصوص موقع بالا بردن دست و همین طور زمانی که دستم رو به پشت بدنم می برم دارم.
  سعی کردم مدتی به دستم فشار نیارم حتی مدتی دستم رو بستم تا ناخواسته بالا نیارم. دردم خیلی کمتر شده اما هنوز وجود داره
  میخواستم ببینم به همین صورت اگر به شانه و دستم فشار نیارم دردم مرتفع خواهد شد یا باید درمان کامل تری داشته باشم
  شرح حالم طولانی شد، از این بابت عذر خواهی می کنم و از توجهتون سپاسگزارم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه آسیب دیدگی فقط ناشی از ضربات و کوفتگی عضلات باشد به مرور زمان مرتفه می گردد اما اگر پارگی عضلات یا آسیب مفصلی رخ داده باشد نیاز به درمان هم وجود دارد.

   پاسخ
 3. محمد تاجیک

  سلام آقای دکتر!
  وقت بخیر
  بنده سرباز هستم و سی سال سن دارم. قبل از خدمت سربازی هیچگونه دردی در قسمت شانه و کتف احساس نمیکردم! با اینکه سال هاست تکواندو کار میکنم و ورزشی پر برخورد بحساب میاد.
  حالا از حضور پرفروز شما سوالی داشتم! اینکه دردی ک بنده در قسمت زیر ترقوه و بصورت محو و غیر موضعی احساس میکنم، در هنگام استراحت کاملا از بین میره اما وقتی دست چپم آویزان می مونه درد شروع به پیدا شدن میکنه و تازگی ها اصلا نمیتونم فشار زیادی روش بیارم برای مثال پارسال همین موقع من 50 تا یا بیشتر شنا سویدی میتونستم برم اما الان بعد از 10 تا درد بهم اجازه نمیده! هنگام رانندگی نیز درد میاد سراغم!
  ممنون میشم راهنمایی کنید!
  سپاس!

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید توسط پزشک معاینه تطبیق از شانه ها انجام شود و در صورت لزوم تصویربرداری لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 4. نسرین بهرامنژاد

  سلام اقای دکتر.سوالم راجع به درد شانه و ارنج و مچ دست راسته مادرم هستش.ایشون چند مدت پیش سرفه خشک داشتن،که 3متخصص ریه بردیم احتمال 90درصد بیماری سارکوییدوز دادن.و یه ندول تو قسمت لوپ راست ریه ایشون هست.هنوز بیوپسی انجام ندادیم تا سی تی اسکن بعدی و دکتر ببینه.
  هردوی این علایم یعنی سرفه و درد دست ایشون باهم شروع شده. و چه فعالیت بکنه یا نه،شب موقع خواب خیلی بیشتر میشه این درد.چند ماه پیش هم کیست روی مفصل انگشتای دستش درومده بود که با ماساژ محو شد.ولی یه کیست کوچیک روی شونه مادرم هنوز هست.نه درد داره نه چیزی.
  احتمال این هست که ندول ریه ایشون روی عصب فشار بیاره؟یعنی بزرگتر شده باشه و عصب دستش و تحریک کنه؟ یا این درد مربوط به سارکوییدوز میشه؟ ممکنه یه راهنمایی بکنین؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام خیر ندول ها نمی توانند به عصب های دست فشار بیاورند ولی بسیاری علائم می تواند مربوط به سارکوئیدوز باشد به هر حال باید درمان شروع شود و اگر دردها در رابطه با بیماری بود با بلوک های عصبی می توان دردها را کنترل کرد.

   پاسخ