دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

مقالات و مطالب سایت

درد شانه

درد شانه

گستره درد شانه می تواند از گردن (و گاها کتف) شروع شده و تا بالای بازوها ادامه یابد.

علل درد مفصل شانه

بی‌ثباتی و دررفتگی شانه :

هنگامی است که عضلات و رباط های شانه در اثر فعالیت و یا زمین خوردن بر روی دست باز و یا پیچ خوردگی شدید بیش از حد تحمل کشیده و یا پاره می شوند.

پیچ خوردگی و یا جداشدگی شانه

از علل شایع این عارضه می‌توان به زمین خوردن و ضربه ی مستقیم به قسمت جلو و یا بالای شانه اشاره کرد.  به معنی التهاب تاندون های عضلات کمربندشانه ( روتاتور کاف ) بوده و ممکن است در اثر فعالیت های تکراری که در بالای سر (مانند پرتاب کردن توپ) انجام می‌شوند ایجاد شود. تاندون های ملتهب شده، ممکن است در بین استخوان های کتف گیر افتاده و موجب پاره شدن عضلات شود.

التهاب کیسه های مفصلی

 دراثر تاندونیت التهاب در کیسه های مفصلی محافظ شانه ایجاد می شود.

پارگی روتاتور کاف

به پارگی تاندون های شانه می‌گویند که از سنین میانسالی به بعد بیشترین رواج را دارد. از علائم این عارضه می‌توان به درد، مشکل در بالا بردن دست و ناراحتی به هنگام خوابیدن بر روی شانه‌ی آسیب‌دیده اشاره کرد.

شانه‌ منجمد یا کپسولیت چسبنده

عارضه‌ای است که در طی آن نمی‌توان شانه را حرکت داد. در طی این عارضه، کپسول شانه ضخیم و سفت شده و همچنین ممکن است مایع سینوویال در درون مفصل کمتر از حالت عادی وجود داشته باشد.

استئوآرتریت

یک بیماری مزمن تخریبی بوده که در طی آن غضروف و غشای مفصل تخریب شده و باعث درد و گرفتگی به هنگام حرکت کردن استخوان‌ها بر روی یکدیگر می‌گردد. در افرادی که مشاغلی همراه با حرکات زیاد دست ها دارند (مثل رانندگان) و در سابقه خانوادگی آرتروز این مشکل بیشتر دیده می شود.

الگوهای درد

درد سوزشی(درد عصبی) / درد مبهم (درداستخوانی ویا مفاصل)/درد پس از انجام فعالیت ( عضلانی)/تیر کشیدن = کشیده شدن ساختارها بر روی یکدیگر (مانند گیرافتادگی شانه و یا پارگی لابروم)

الگوهای درد شانه

 قفل شانه

 • درد شدید در قسمت جلویی شانه و پایین پشت بازو
 • درد مبهم که در جلوی دست منتشر می‌شود
 • سوزش در قسمت جلویی دست

پارگی روتاتور کاف

 • درد شدید در قسمت پشتی شانه و قسمت پایین جلوی بازو
 • درد مبهم مشابه الگوهای تیر کشیدن

آسیب مفصل ترقوه

 • درد شدید و تیر کشیدن با مرکزیت جلو و عقب شانه، بدون منتشر شدن به دست
 • درد مبهم در پشت شانه

آسیب مفصل بازویی

درد شدید، تیر کشیدن، سوزش و درد مبهم

تشخیص علت شانه درد

معاینه فیزیکی و بررسی عضلات و بررسی حرکات مفصل حائز اهمیت زیادی است.

 

آزمایش های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی شانه و مفاصل در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

 • پرتونگاری ساده شانهجهت بررسی مشکل استخوانی در شانه است.
 • سی تی اسکنچنانچه مشکلاتی در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر میتوان از سی تی اسکن استفاده کرد.
 • سونوگرافی و ام.آر.آیجهت بررسی بافتهای نرم از جمله مفاصل ، رباط ها ، نخاع و اعصاب نخاعی استفاده می گردد.

تست عملکرد عصب و عضله :

به منظور تعیین شیوه انتقال صحیح پیام ها ی عصبی و کارکرد فیزیولوژیکی اعصاب و عضلات استفاده میشود که شامل دو قسمت اولیه بررسی قدرت و سلامت ماهیچه و ثانیا بررسی سرعت هدایت پیام عصبی و وجود احتمالی آسیب عصبی می باشد.

درد شانه

درد شانه

درمان درد شانه

در روش های غیر تهاجمی مهمترین اصل تقویت بافت نرم اطراف مفاصل است و شامل موارد ذیل است:

استراحت

استراحت تنها باید نسبی باشد و شامل عدم انجام حرکات و فشارهای سنگین بر شانه بوده و نه بیش از آن .

آتل شانه

بستن موقت آتل فقط در موارد خاص توصیه می گردد و استفاده طولانی مدت از آن موجب ضعف عضلات شده که موجب انتقال بیشتر ضربات و پیشرفت بیش از پیش آرتروز می گردد.

داروها مناسب درد شانه :

از داروها جهت برطرف کردن علائم درفاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی) ، مسکن های ضدالتهابی و درموارد شدید میتوان به شکل محدود از داروهای مخدری استفاده نمود. در فاز غیرحاد نیز میتوان از داروهای ترکیبی سویا و آووکادو جهت جلوگیری از پیشرفت و بهبود ضایعات ماهیچه و آرتروزی استفاده نمود.

درمان های غیر تهاجمی درد شانه

 1. فیزیوتراپی : در فیزیوتراپی ترکیبی از روش های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و مشکلات گرفتگی عضلانی را در بیماران کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به کمک انجام تمرین های مخصوص روش افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین‌های ایزومتریک سود می‌برند.
 2. ماساژ و درمان دستی و منیپولیشن : اساس این تکنیک ها که توسط دست انجام می شود نیز تقویت ساختار عضلانی بافت های اطراف شانه است.
 3. لیزر پرتوان : استفاده از لیزر پرتوان پالس موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت مشکلات بافت نرم و آرتروز می گردد.

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای)

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد.

تزریق های درمانی

تزریق در مفاصل شانه با فاکتورهای پرو-انفلاماتوار (مانند اوزون ، پلاکت ، تزریق ارتوکین و…) با هدایت رادیولوژی و همچنین ترمیم باقت های نرم به طریق پرولوتراپی و نیز رادیوفرکوئنسی عصب سوپرااسکاپولار و…است که بسیار در جلوگیری از پیشرفت ضایعات ، ترمیم ضایعات و بهبود فعالیت شانه موثر هستند.

  [vc_row css_animation=”none” css=”.vc_custom_1588790169570{background-color: #eaeaea !important;border-radius: 15px !important;}”][vc_column width=”7/12″][vc_single_image source=”external_link” external_img_size=”500*283″ custom_src=”https://drkazemipain.com/wp-content/uploads/2014/10/%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B8%D9%85%DB%8C.jpg”][vc_empty_space height=”4″][/vc_column][vc_column width=”4/12″][vc_column_text]پاسخ رایگان به سوالات شما[/vc_column_text][vc_column_text] شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند. [/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

مشاوره با دکتر کاظمی
4.6/5 - (7 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام اقای دکتر خدا قوت
  اقا ۵۳ ساله هستم و سالهای زیادی ور رشته های ورزشی کار کردم از جمله والیبال و پینگ پنگ سال ۸۴ به علت درد شانه دیگه والیبال بازی نکردم چون بیش از چند ماه درد داشتم وهیچ وقت هم کامل خوب نشد .چند ماهی هست تمرینات پینگ پنگ رو شروع کردم و متاسفانه درد شانه ارنج وزیر بغل سمت راست دارم واین درد به سینه سمت راست هم سرایت میکنه
  فعلا تمرینات رو متوقف کردم
  توصیه جنابعالی برای کاهش درد یا درمان چیست
  صمیمانه سپاسگزارم

  • درود در قدم اول باید بافت نرم و مفاصل این مناطق بررسی شوند تا مشکل زمینه‌ای احتمالی مشخص و درمان بر اساس آن انجام شود.

 2. سلام خسته نباشید
  من ۳۳ ساله میباشم وشانه دست چپم هنگامی که دستم را بالا میبرم خیلی درد میکنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • باسلام باید معاینه بالینی شوید و در صورت محدودیت حرکت و درد هنگام حرکت، نیاز به ام آر آی شانه می باشد.

  • سلام به پزشک مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام شود و در صورت لزوم تصویربرداری انجام شود.

 3. سلام آقای دکتر خدا قوت من چند سالی هست که درد بدی تو ناحیه کتف سمت راستم دارم همه نوع تصویر برداری انجام دادن تو آرتروگرافی که یک ماه پیش انجام‌ دادم گفتن سالمه وهیچ مشکلی نداره باید پزشک درد ویزیت بشی که من یه اینترونشن گردن و کتف انجام دادم بعد این کار من سرگیجه های خیلی بدی میگیرم و پشت سرم سردرد داره با تپش قلب که میگن پزشک مغز و اعصاب یا داخلی باید برم میشه شما راهنمایی بفرمایید چیکار کنم واقعا خسته شدم

  • باسلام ارتباطی با اینترونشن ها نمی تواند داشته باشد، توصیه درستی شده و باید توسط پزشک مغز و اعصاب بررسی بشوید.

 4. سلام و درود. آقای دکتر من شانه هام از جایی که دست به بدن اتصال پیدا کرده بسیار بسیار درد میکنه و درد تلخی هم داره . چندین ساله که ایظوریم و دستامو نمیتونم بالا ببرم یا پینگ پنگ یا والبیال و و یا هر ورزش دیگه ای که به دست و کتف و شونه هام فشار میاره انجام بدم . پیش چندین دکتر مغز و اعصاب رفتم و چند بار هم ام آر آی گرفتم و هیچ کدوم حرف درست و حسابی بهم نزدن میگن آسیب دیده و مدارا کن .نه درمانی نه چاره ای نه چیزی… چطور مدارا کنم ؟ مگه میشه کار نکرد. الان واقعا موندم چی کار کنم اصلا درمان میشه ؟ این درد من مربوط به چه دکتری میشه تا برم پیشش؟ دکتر مغز و اعصاب که نتونست کاری واسم کنه . لطفا لطفا لطفا کمکم کنید

  • باسلام شانه به صورت جداگانه باید معاینه و تصویر برداری شود و میزان مشکلات دخیل توسط شانه مشخص گردد.

 5. سلام جناب دکتر شوهرم ۴۷ساله هست مدت یک سال پیش در حین رانندگی دردی در قسمت شانه و دست چپ احساس می کنه و این درد ادامه شد و در آرنج و دست و بخصوص در انگشتان به صورت بی حسی وجود دارد میگه انگار ارنجم از دستم جدا هست بستن دکمه و بسیاری از کارای روزمره براش مشکل شده ام ار ای از دست گفتن پارگی در قسمت ماهیچه شانه هست که عمل لازم داره ولی دکتر گفتن ضعف و کندی در انگشتان مربوط به این مشکل نمیشه البته اون زمان که این اتفاق افتاد شوهرم درگیر مسله ای بودن و از نظر روحی خیلی در فشار بودن لطفا راهنمایی کنید مشکل ای شوند با عمل حل میشه یا باید پیگیری دیگه آیی بشه ممنون

  • سلام مشکلات شانه جدای از مشکلات مچ دست است باید وضعیت عصب و عضله دست ها هم مشخص شود تا درمان لازم انجام گیرد.

 6. سلام آقای دکتر شانه دست چپم بشدت درد میکنه تو قسمت پشت و جلو شانه آرنجمم بشدت درد میکنه ممکنه تاندون دستم پاره شده باشه

  • با سلام. بله ،احتمال آن وجود دارد و باید بررسی های لازم انجام شود.

 7. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دردی که از پایین شانه شروع میشه وبه پشت آرنج میزنه علتش چی می‌تونه باشه مخصوصا در هوای سرد بیشتر میشه
  دردش یه جوری هست که انگار پشت آرنج به جایی برخورد می‌کنه و آدام احساس برق گرفتی می‌کنه نمی‌دونم منظورمو رسوندم یا نه؟

  • باسلام، تحریکات عصبی گردن تا آرنج می‌تواند این علائم را ایجاد کند که باید مورد بررسی قرار گرفته شود.

 8. سلام وقتتون بخیر
  چند ساله یک قسمت از کتف سمت چپ من درد میکرد بطوریکه همش میخوام ماساژ بدهند تا آرومتر بشه و موقع ماساژ یک چیزی زیر دست جابجا میشه بعد مدتی همین درد را در قسمت راست هم داشتم
  ممنون میشم علتش رو بفرمایید
  الان آرنج و مچ دستم هم گاهی درد میگیره.
  آرنج هام تیر می‌کشند. نمیدونم به درد شانه مربوط میشه یا نه
  ممنون از پاسخگویی و راهنماییتون

 9. سلام وقت بخیر
  من هرزمان کارهای خونه رو انجام میدم شونه چپم درد شدیدی میگیره حتی گریه میکنم گاهی اوقات اروم میشه گاهی اوقات طول میکشه خیلی
  پشت شونه چپم تا گردن و پایین تیرمیکشه سوزش داره
  حتی ظرف نمیتونم بشورم لطفا راهنماییم کنید

  • باسلام شانه و گردن معاینه و در صورت لزوم تصویربرداری های لازم انجام شود

 10. با سلام
  آقای دکتر ،خانمی ۵۱ ساله هستم،مدتی شانه راستم بیشتر شبها درد میگیره که معمولا به قسمت بازو هم میرسه
  البته هیچگونه مشگل حرکتی با دستم ندارم ،ام آر آی دادم ،نتیجه را خدمت شما میفرستم:
  افیوژن مفصلی دیده میشود.
  تاندون اینفراسپیناتوس با شدت سیگنال هایپوکانونی مشخص شده است که می تواند کلسیفیکاسیون باشد.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • باسلام باید سلول درمانی مفصل و تاندون آسیب دیده انجام شود.

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت