درد کف پا

1397/04/13 4 نظرات

28 استخوان در ناحیه‌ی پا وجود دارد و بیش از ۳۰ مفصل نیز در این قسمت دامنه‌ی حرکتی گسترده‌ای را فراهم می‌کنند. کف پا از استخوان‌های مچ پایی (تارسال) و استخوان های کف پا (متاتارسال) و استخوان های انگشتان و همچنین رباط‌ها (لیگامان‌ ها) و تاندون‌ های حمایت کننده تشکیل می‌شود سراسر کف پا، از جمله داخل کف پا، دارای قوس است و انحناء مشخصی دارد و این گودی کف پا موجب امکانات زیر می شود:

 • جذب فشار
 • پایدار ساختن بدن هنگام ایستادن، راه رفتن و دویدن
 • امکان‌پذیر ساختن راه رفتن روی سطوح ناهموار و شیبدار

درد پا در سه قسمت حس می شود یکی کف پا و دیگری پاشنه و انگشتان پا

علل درد کف پا

1- درد کف پا

قوس کف پا منحنی رو به بالا در وسط کف پا است که در واقع این تاندون ها هستند که این قوس را شکل می‌دهند، یعنی اگر همه‌ی تاندون ها به میزان لازم به سمت داخل کشیده شوند، کف پا ، قوس متعادل و انحنای طبیعی خود  را پیدا می‌کند، ولی اگر تاندون ها به طور صحیح و به میزان لازم با هم کشیده نشوند، یا این قوس کم می‌شود و یا اصلاً قوسی به‌وجود نمی‌آید، که به این حالت افتادگی قوس پا یا اصطلاحاً صافی کف پا گفته می‌شود. بهم خوردن دینامیک این منطقه موجب دردهای شدیدی در کف پا و مچ پا می شود.

2- نورومای مورتون

نوروما یک نوع ضخیم شدگی و التهاب خوش خیم با رشد غیر طبیعی بافت عصبی می باشد. این عارضه بین انگشتان سوم و چهارم و پا دو و سه اتفاق می افتد. و می تواند علت گز گز بین انگشتان پا و درد شدید و سوزناک در ناحیه ی کروی کف پا و سوزن سوزن شدن بین انگشتان و یا گرم شدن کف پا شود.

3- خار پاشنه

خار پاشنه یا فاشئیت پلانتار هنگامی‌ است که التهاب رشته‌های پیوندی کف پا طولانی ‌شود یا آسیب ادامه یابد، التهاب ناحیه به رسوب کلسیم یا همان ضایعه خاری منتج می گردد. خار پاشنه پا یکی از دلایل اصلی درد پاشنه پا است. خار پاشنه استخوان رشد کرده‌ای است که به استخوان پاشنه چسبیده است و در قوس کف پا رشد می‌کند. میزان موفقیت در درمان خار پاشنه بسیار زیاد است. هرگاه این رشته‌ها ملتهب ‌شوند یا در آن‌ها پارگی‌های ریز زیاد شود، به آن التهاب رشته‌های پیوندی کف پا گفته می‌شود.

عوارض مرتبط با درد کف پا

درمان مشکلات و درد پا بسیار مهم است زیرا کف پا تحمل کننده وزن بدن است و درد این ناحیه موجب تغییر پوزیشن فرد وتغییر محور نیروهای بدن شده و لذا فشار بیشتر و نامتوازنی به سایر ساختارهای اندام تحتانی وارد شده و موجب آسیب هایی می شود که در ذیل درج شده است:

 • التهاب فاشیا کف پا
 • درد کمر و مفصل ران
 • زانو درد
 • التهاب تاندون آشیل
 • درد جلوی ساق پا (شین اسپلینت)
 • شکستگی های فشاری
 • انگشت چکشی
 • درد پاشنه
 • پینه پا
 • جمع شدن پنجه و فشردگی انگشتان پا و احساس درد زیر انگشتان پا
 • نوروم مورتون (بزرگ و برجسته شدن عصبی که از کف پا عبور می‌کند و به انگشتان می‌رود.)
 • درد پا و کف پا
 • از بین رفتن لایه محافظ کف پا
 • درد برجستگی کف پا
درد کف پا
درد کف پا

 

درمان درد کف پا

با بهره گیری از روش های درمان درد کف پا در زیر می توان درد را تسکین داد و از بروز مجدد آن و ایجاد مشکل جلوگیری کرد.

اورتوز و کفی

جهت بهبود بخشیدن به حمایت از کف پا و پایداری پاشنه پا ، استفاده از اورتوز یا کفی می تواند بسیار مؤثر باشد و از فشار روی تاندون تیبیالیس خلفی بکاهید.

حمایت کننده (ساپورت) کف پا :

ساپورت های مخصوص کف پا در کاهش درد و ناراحتی موثرند. شکل و ارتفاع ساپورت باید متناسب با نوع و ارتفاع قوس کف پا باشد.

تقویت عضلات :

تقویت عضلات تیبیالیس خلفی و کشش تاندون آشیل نقش مهمی در کاهش درد و پرونیشن احتمالی پا دارند.

کفی طبی و کفش مناسب :

کفش و کفی آن با توجه به سبک زندگی فردی باید مناسب فعالیت‌های روزانه و نیز مناسب فعالیت‌های شدیدتری مانند دویدن یا انواع ورزش ها باشد.

استفاده از محافظ (اسپلینت) شبانه :

محافظ‌ شبانه با نگه داشتن عضلات در موقعیت مناسب و تقویت آنها در زمان استراحت فشار روی قوس کف پا را کاهش می‌دهد.

ماساژ سرد :

ماساژ کف پا ، بستن و انواع روش های سرما درمانی به کاهش درد و ناراحتی کمک می‌کند.

نرمش و حرکت های اصلاحی

حرکت های غلتاندن اجسام کروی مخصوص در کف پا موجب افزایش انعطاف پذیری در طول عضله  و در نتیجه تقویت عضلات می گردد. غلتاندن توپ یا جسم استوانه ای در زیر پا  در امتداد کف پا از برجستگی کف پا تا پاشنه طوری که احساس مالش در سراسر کف پا حس گردد انجام می شود موجب اصلاح مشکلات و کاهش درد می گردد.

سایر روشهای درمانی درد کف پا

درمان های بدون تهاجم و نگاهدارنده :

دارو / لیزر پرتوان / منپولیشن و حرکات کششی گردن / فیزیوتراپی/ TENS

درمان های اینترونشنال (کمتر تهاجمی) :

تزریق ، رادیوفرکوِئنسی پالس فاشیای پا ، کرایو کف پا

تزریق اوزون در عضلات و سایر روش ها….

پیشگیری از درد کف پا

همواره می بایست عضلات ساق و آشیل و مچ پا را منعطف نگاه داشت که این مهم با فعالیت های متوسط روزانه و ورزش تامین می گردد.

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سیما نجف زاده

  سلام جناب دکتر من خانم و ۵۰ سال دارم بیشتر از یک سال است در هر دو پا درد کف پا دارم این درد در کل عضله پا احساس نیشه اما در پای راست درد بیشتر در ناحیه پاشنه و در پای چپ در اطراف انگشت کوچک و کناره خارجی هست. یک بار حدود ۲ ماه پیش یک دکتر اورتوپد بعد از دیدن عکس از پا تزریق تجویز کردند که انجام دادند اما در حال حاضر کاملا درد برگشته لطف میفرمایید راهنمایی بفرمایید؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید اعصاب پا از نظر مشکلات تنگی کانال کمری بررسی و همچنین اسکن پا و تصویربرداری های لازم را جهت تشخیص دقیق انجام دهید.

   پاسخ
 2. کاوسی

  سلام .چهار‌روز‌است‌که‌به‌منزلی‌در‌طبقه‌سوم‌‌که‌پله‌های‌زیادی‌دارد‌نقل‌مکان‌کرده‌ام‌.‌از‌دو‌ روز‌ پیش‌درد‌شدیدی‌در‌کف‌پای‌خود‌احساس میکنم‌بطوریکه‌قادر‌‌به‌راه‌رفتن‌.. نیستم‌ ‌این‌عارضه‌‌در‌پای‌راستم‌‌رخ‌داده‌درست‌‌از‌قسمت‌بالشتک‌زیر‌انگشت‌بزرگ‌تا‌ابتدای‌ قوس‌پامجاور‌پاشنه.حرکت‌پا‌به‌سمت‌بیرون‌و‌داخل‌دردناک‌است.لمس‌کف‌پادر‌ قسمت‌خارجی‌دردناک‌است‌برای‌حرکت‌بر‌روی‌پنجه‌های‌‌پای‌آسیب‌دیده‌و ‌بصورت‌ لنگان‌و‌تحمل‌درد‌به‌برخی‌از‌امور‌میپردازم.محل‌اسکان‌من‌‌خارج‌شهر‌گلپایگان‌است‌ودر‌این‌منطقه‌غریبم‌‌.هفتاد‌ساله‌ام‌‌ومجرد‌،بستگانم‌در‌تهران‌ساکن‌هستند.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در شهر محل سکونت خود ابتدا به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید تا بررسی های پا انجام شود و درمان های غیر تهاجمی دریافت کنید تا انشالله پاسخگو باشد اما اگر به درمان ها پاسخ داده نشد به مرکز ما مراجعه کنید تا با روش های تشخیصی و درمانی پیشرفته مشکل تان کنترل و درمان شود.

   پاسخ